Nog even snel een huis kopen, of niel REGIO TE KOOP Cïa Van Rooij 'Leve onze Koningin! Leve Catharina-Amalia! Hoera, hoera, hoera; 'Monarchie op haar retour? Onzin, lariekoek, republikeins gewauM NAVRAAG De armoede neemt weer toe in Nederland. Ruim 11 procent van de mensen lleeft op of onder het bestaansminimum van elfduizend euro per jaar voor een 'En Balkenende maar zeggen dat het meevalt' gezin. Gevolg van de bezuinigingen van het kabinet, maar volgens pre- miertlalkeriènde valt het wel mee met de armoe in Nederland. Dat vindt CONNIE MAST (72) van de Leidse stichting Vrouwen in de Bij stand dus niet. Merkt u het dat er meer mensen onder de armoedegrens komen? „Natuurlijk merken we dat. Het brood dat we van sommige kanten krijgen om uit te delen, is tegenwoordig in een mum van tijd weg en we zien het ook aan de bonnen voor kerst pakketten die zijn uit gegeven door De Bak kerij. Daarbij kom je namen tegen die je echt nooit had ver wacht." Om hoeveel mensen meer gaat het? .Aantallen zijn een beetje moeilijk te ge ven, maar laat ik het zo zeggen: er zijn er te genwoordig veel meer die wel eens een beroep op ons doen voor eten of voor kleding. Dat zijn daai mensen die echt niet meer rond kunnen komen. En daar zijn schrijnende gevallen bij, meneer." Gezinnen of alleenstaanden? „Beide. Als je alleen bent en je krijgt een uitkering van 804 euro, kun je de eindjes eventueel nog wel aan elkaar knopen. Er gaat veel af, maar je kunt het redden. Met twee, of drie kinderen lijd je echt armoe en die armoe wordt steeds groter. Ik kom bij mensen die 's avond voor een gezin drie aardappelen aan het bakken zijn, bij gezinnen waar het gas en licht is afgesloten en bij vrouwen die zelfs zonder water zitten. Dat is echt erg, als je je ook niet meer kunt wassen. Maar ik ken die gevallen." Hoe helpt u die dan? „Uil eigen zak, want we krijgen geen subsidie meer. De zes perso nen van de stichting gaan ook niet de straat op, maar als mensen ons nodig hebben, zijn we er en dan weten ze ons ook te vinden. Zelf proberen we dan zoveel mogelijk te doen, of we verwijzen die mensen door." Kan het nog veel slechter worden? Alles wordt maar duurder. Met de komst van de euro zijn de lo nen en de koopkracht gehalveerd en dat kan alleen maar erger worden door die bezuinigingen. En Balkenende maar zeggen dat het allemaal wel meevalt. Nou, laat hem maar eens een weekje met ons meelopen." tekst: Paul de Tombe foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 16 december KATWIJK - Met grote spanning wachten bestuur en directie van de 'stichting openbare bibliotheek Katwijk' op de verschijning van het provinciaal bibliotheekplan Zuid-Holland. Indien in dat plan de door Katwijk gewenste filialen van zijn bibliotheek zijn opgenomen, is de verwezenlijking daarvan weer een stap dichterbij, zo laat directeur M. ten Hove desgevraagd weten. In het 'gemeentelijk plan voor de openbare bibliotheek-voorzieningen in Katwiijk tussen 1980 en 1982', dat enige tijd terug verscheen, sprak d« bieb de wens van de twee filialen uit. In 1980 zou er een in de Molenwijk te Katwijk aan den Rijn open moeten gaan in het daar nu zojuist officieus geopende wijkcentrum aan de Zonnebloemstraat. En in 1982! zou een filiaal voor de wijk Hoornes/Rijnsover de poorten moeten openen in een nog nader te bepalen ruimte. Bibliotheek-directeur Ten Hove constateert dat Katwijk de grootste plaats in ons land is, waar een dergelijke instelling nog geen filialen heeft. De gemeente heeft ongeveer 38.000 inwoners en het filiaal in de Mo lenwijk 2:ou een werkterrein van 7500 miensen en die in Vlóom es/Rijnsoe ver" van 11.400 mensen krijgen. ANNO 1978, maan dag 18 december WARMOND - Zater dag kon er op het pleintje bij de pomp kerstversieringen worden gemaakt, zoals kaarsen en brooddeegfiguren. In Galerie De Pomp wordt eien expositie gehouden van zelf gemaakte kerstver sieringen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's iln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haar'Iem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO tLd.(datum van plaaKsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directlehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltst raat 82, Lelden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie: fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t^ Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6^13636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abohneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/riï €20,2:0 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die 01 n machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur-Z3:10"13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. WOENSDAG 17 DECEMBER Nieuwe hypotheekregeling zorgt niet voor echte topdrukte op woningmarkt Sleutelen aan de hypotheekrenteaftrek. Politici gingen jarenlang het onderwerp uit de weg; het H-woord was taboe voor wie de gunst van de kiezers niet wilde verliezen. Huizenbezitters konden er op rekenen dat zij de rente over de totale schuld van aankoop, onderhoud en verbe tering van hun woning konden aftrekken. Zo was het en zo zou het altijd zijn. Toch is het nu zo ver: perhjanuari 2004 komt daar verandering in. Een nieuwe hypotheekre geling treedt in werking. Een regeling die er voor moet zorgen dat huizenverkopers de overwaarde van hun oude huis volledig in hun nieuwe huis stoppen en niet besteden aan consumptieve, luxe zaken als een boot of een dure vakantie. De maatregel moet het kabinet zo'n 400 mil joen euro opleveren. Hoe? Na 1 januari 2004 is de aftrekbaarheid van de rente beperkt tot de rente op de resterende hypotheekschuld op de oude woning (A) én het verschil tussen de aan- koopwaarde van de nieuwe woning (B) en de verkoopprijs van de oude woning (C). Een voorbeeld met cijfers aangetoond: Huidige situatie: Oude woning met hypo theekschuld van 100.000 euro wordt verkocht voor 175.000 euro. Nieuwe woning kost 200.000 euro. Aftrek is mogelijk tot rente over 200.000 euro. Situatie vanaf 1 januari 2004: Aftrek is slechts mogelijk tot rente over 125.000 euro! A (B min C): 100.000 25.000 (200.000 - 175.000) 125.000 euro. De regeling geldt voor iedere huizenbezitter die zijn woning nó 1 januari verkoopt en even eens na 1 januari een nieuwe woning koopt. De regeling geldt tot vijf jaar na de verkoop van de oude woning. Wie tussentijds huurt of in het buitenland woont, heeft er dus geen last van. Wie er óók niet onder vallen, zijn de mensen die vóór 1 januari hun huis hebben verkocht of een nieuw huis hebben gekocht. Met ande re woorden: is het verstandig om snel voor het ontkurken van de champagne een huis te ko pen of te verkopen? En merken de notarissen, hypotheekbemiddelaars en de makelaars al iets van verhoogde spanning bij huizenbezit ters, kopers en verkopers? Niet echt. Hypotheekadviseurs, makelaars en notarissen hebben het de afgelopen tijd wel druk gehad, maar dat is tegen het einde van het jaar wel vaker het geval. Volgens Annema- rie Lancel van Eigen Haard Makelaars uit Oegstgeest kan de aanstaande beperking daar dit keer wel wat mee te maken hebben. „Maar hoeveel weten we niet. Er was geen sprake van een hausse, maar het is vooral in de tweede helft van november en het eerste deel van de cember wel vrij druk geweest. Welke invloed de nieuwe regeling daarop heeft gehad, kun je pas in januari zien. Als we dan beduidend minder te doen hebben, zou het een golfje ge weest kunnen NVM MAKELAARDIJ O/G tenberg vindt het helemaal niet zo gunstig, die drukte. „Je probeert mensen altijd van overhaaste beslissingen af te houden. De druk moet van de ketel, want het rechtbrei- en van een teruggedraaide overeenkomst kost je ontzettend veel energie." De drukte zou te maken kunnen hebben met het nieuwe regime. Plantenberg: „Maar dat weet ik niet zeker. Ik krijg er slechts een enkele vraag over. De moeilijke vragen ver wijs ik door naar de hypotheekbemiddelaars, die hebben daar veel meer kijk op." „Natuurlijk zullen er klanten bij zijn die er re kening mee hebben gehouden", zegt Lancel, „maar ik heb niet de indruk dat zij zich onder druk gezet voelden. Tenminste niet zo dat ze overhaast een ander huis wilden kopen om nog in de oude regeling te vallen. Daar werd wel over gesproken, maar dan in de zin van dat het mooi meegenomen zou zijn." „En daar moet je veel klanten dan nog op at tenderen", is de ervaring van Jan van der Meer van De Onafhankelijke Hypotheekadviseurs uit Leiden. „Want er is sprake van onwetend heid op dat gebied. We hebben het ook niet drukker gehad dan anders, door die onwe tendheid waarschijnlijk. Mensen gingen bo vendien toch al anders om met de overwaarde van hun huis. De periode waarin die werd aange sproken voor be leggingen is voor bij, in plaats daar van werden die bedragen al wat vaker in de steen tjes gestoken, zo dat er een lager hypotheekbedrag nodig was." Eep Bosma, di recteur/eigenaar van de Hypo theekshop in Noordwijk, krijgt deze maand veel klanten over de vloer. „Logisch, er is in Noordwijk een aantal nieuwbouwprojecten aan de gang. De nieu we regeling komt daarbij regelmatig aan bod, maar niet omdat iedereen er naar vraagt. Dat doen wij omdat we de informatie zo volledig mogelijk willen brengen." Bosma's klanten zijn echter niet erg onder de indruk. „Ik geloof niet dat er heel veel men sen zijn die even snel een huis kopen. Ik zou ook niemand willen adviseren om zoiets al leen om fiscale redenen te doen.' De regeling is niet geheel eerlijk, vindt di Noordwijker. „Mensen die in de afgelop i< ren keurig hebben afgelost, zien zich bej >n in de mogelijkheden wat ze met hun ove n; waarde kunnen doen. Wie nooit heeft al heeft daar veel minder last van. Aan de kant: als je de discipline hebt om via de singen op je hypotheek te sparen, kun j( ook buiten de hypotheek voor je zelf doi Dan houd je die vrijheid wel." De Leidse notaris Frank Roes heeft het 11 drukker gehad dan normaal. „Je gaat 00 huis verkopen of kopen omdat de aftrek andert", zegt hij. „Als je die bedoeling to had, zul je dat nu misschien alleen versi q doen. Maar ik heb er niets van gemerkt mensen nu speciaal daarom een ander I gaan kopen." Dat is ook de bevinding van notaris Alex si Rueb, die in Katwijk kantoor houdt. „De ei ber is voor notarissen altijd drukker dan re maanden. Maar of dat met de nieuwe ling te maken heeft, is voor ons niet te zi 01 Om in de oude regeling te blijven is geei sm riële akte nodig. Het zou kunnen dat we nuari en februari extra veel koopaktes te handelen krijgen. Dan pas zou je eventii kunnen concluderen dat dat door de niqn hypotheekregeling komt." Over de vraag of het voor huizenbezitteijsp verstandig is om hun hypotheek snel af sen, zijn de meningen verdeeld. Makelatt cel denkt dat dat 'afhankelijk van de per lijke situatie' in sommige gevallen wel gi kan zijn. Maar notaris Roes zegt gedecidr „Niet doen. In een bestaande situatie ge e: oude regeling en hou je de aftrek. En als lost en je koopt later toch een ander hui overwaarde nog groter en kun je dus no der hypotheekrente aftrekken." Hypotheekadviseur Van der Meer is het mee volledig eens. „Als het rendement 1 maal hetzelfde is, kun je dat geld beter ten. Dan stijgt je overwaarde niet en hel tijd een bedrag achter de hand." Gerard Baas en Paul de Tombe KLANKBORD 'De lauwe reacties op de geboorte van prinses Amalia bewijzen dat de monarchie op haar retour is', luidde de stelling van afgelopen week. Prikke lend genoeg kennelijk, want er werd heel veel op gereageerd. Grofweg een derde van de responden ten onderschreef de stel ling. Een selectie uit de re acties. H. Ouwersloot, Katwijk: „Is dit nu echt een reden om aan te nemen dat de monarchie op haar re tours is? Of is ook in dit geval de wens de vader van de gedachte? Zelf hoop ik dat het Konings huis nog lang zal blijven bestaan." Miranda Bruckner, Lei den: Als kapster in een bejaardenhuis wil ik u het volgende meedelen. Bij ons in de kapsalon is het koningshuis nog steeds het meest bespro ken onderwerp. Natuur lijk wordt er veel over de baby gesproken, maar vrijwel iedereen is het er over eens dat de konin gin, door zo open Mabel te steunen, allang van het verleden van Mabel moet hebben geweten. Het is algemeen bekend dat de koningin, laten we het netjes zeggen, zeer ont stemd kan raken als ie mand tegen haar niet eerlijk is. Zij moet dus hebben geweten wat er aan de hand was. Er zijn veel mensen die geen vertrouwen meer hebben in de koningin en dus de monarchie. Zij vinden dat ook zij de waarheid De lauwe reacties op de geboorte van prinses Amalia bewijzen dat de monarchie op haar retour is. heeft verzwegen. Marcel Bas, Voorscho ten: „De monarchie raakte al op haar retour toen er een toenemende belangstelling voor bur geressen onder de huw bare leden van het ko ninklijk huis ontstond." I.H. de Kooker, Lisse: „Ja, het past allemaal niet meer in deze tijd." Ronald Pleij, Alphen aan den Rijn: „Dat is wel heel erg te hopen. Ik hoop dat de gemiddelde burger nu eens gaat in zien dat die hele poppen kast een achterhaald in stituut is. Word wakker en doorprik dat sprookje! Mensen, laat je toch niet belazeren. Kijk alleen eens naar al die privile ges die ze genieten. Rian te staatsinkomens, geen belastingplicht, giga-on- derkomens, een eigen vliegtuig, treinstel, bus, koets (van goud), vele auto's enzovoort. Leve de republiek!" F. Stikkelorum, Oegst geest: „Deze suggestie is monarchie inderd haar retour is. Ikze de reacties niet zo maar dat ligt missi aan de kleur van n 1 DP ke di Feest met ballonnen en oranje limonade op het Prinses Catharina-Amaliaplein. Foto ANP/Eric Brinkhorst misplaatst, gezien de uit bundige vlaggenparade op de maandag na de ge boorte. De reactie van de pers in z'n algemeenheid was ook niet lauw te noe men." B.M. Bochane-Rollman, Leiderdorp: „Nee, de lauwe reactie zegt hele maal niet dat de monar chie op haar retour is. In 1967 werd er een kroon prins geboren na drie maal een kroonprinses. Dat was iets nieuws! En we hebben er toen een hele maand extra lang op moeten wachten. Daar door was toen de reactie wat overtrokken. (De be schuiten, die ik al een maand lang in de klas had, waren zelfs zacht geworden.)" R.K. Nai-Chung-Tong, Leiderdorp: „Nu er een merendeels allochtoon uitzicht is op de Neder landse troon zou je den ken dat de animo minder wordt. Ja, wellicht in sommige kringen, maar bij het 'gewone' volk niet hoor. Wat mij betreft is dit een heel goede ont wikkeling naar echte ver draagzaamheid en min der etnocentrisme van het witte bevolkingsdeel. Heel goede zaak!" Familie Aalbersberg, Leiden: „Leve onze Ko ningin! Leve Alexander en Méxima! Leve Catha rina-Amalia! Hoera, hoe ra, hoera!" Letty Jansen, Leider dorp: „Omdat we ze wat rust gunnen en ze willen laten genieten van hun gezin wordt dat kennelijk uitgelegd als dat de mo narchie op haar retour is. Belachelijk!" M. Rinkelhorst, Wou- brugge: „Mijn republi keins-rode bloed is deze week sneller gaan stro men. Ik schaar mijzelf onder de types die de monarchie duldt. Maar niet voor lang meer, als die plotselinge liefdesver klaringen aan de konink lijke familie nog even aanhouden. Wat er aan de stelling klopt, is dat de bloed. Plotseling b ons land weer een zind in de liefde v< koningshuis - eenj haald, folkloristisc daal en geldverslin concept. Stuitend! groot is nou de kaï prinses Amalia üb haupt nog koninj wordt? Daarover de afgelopen weel weinig gelezen." Joachim van den Leiden: „Omdat il november vader b worden, van een vind ik een vrouw t troon leuk. Ook or haar moederinstir ;r zal laten meewege117 een hoop beslissii Jan Bos, Leiden: boorte van prinsei_ lia heeft mij doen moeden dat het k( Cl huis eens temeer 1 derland hoort. En *e houding van prins lem-Alexander ma op dat we echt eei we tijd ingaan met gezellige koning. dank." dP de De nieuwe stelling Tirannen als Sadda sein moeten tot de straf kunnen wordi oordeeld. Reacties tot en me dag via www.leidsi"* blad.nl of via de po stelling, postbus 5: R AB Leiden. Faxen k 01 071-5356415. Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Niet geheel mee eens, want de aandacht van het Neder landse volk is de laatste jaren vrij sterk, heb ik het gevoel. Kijk maar naar het overlijden van prins Claus en de affaires rondom Mabel en Margaritha. Eindelijk weer eens een leuke gebeurtenis. De lauwe op komst is gewoon een teken van het feit dat we het wel leuk vinden, maar dat we er geen poespas van maken. Het is ge weldig voor het paar een dochtertje te krijgen, maar om nou uitbundig te felicite ren of te feesten, nee. Alles prima gegaan, leuk meisje, ieder een gelukkig." Kamal Khodor al Cheikh (37) uit Leiden, projectleider gemeente Al phen aan den Rijn: „Nee ik denk het niet, het heeft volgens mij meer met dit zware Oranjejaar te maken. Als de zaken tot rust zijn gekomen, zal het Oranjegevoel weer sterker gaan bloeien. Volgend jaar hebben we een mooi Oranjefeest, de trouwerij van Mabel en Johan Friso. Dat wordt ze ker leuk. De mensen zullen ook weer de straat op gaan, fees tend met oranje bal lons, stropdassen en noem maar op." Nancy Knijnenburg (35) uit Nóord- wijk, magazijnmedewerkster: „Ik weet niet of de reacties wel zo lauw zijn. Als ik de foto's in de krant zie en welke hoeveelheid post er wordt bezorgd dan valt het wel mee. Er zijn ook nog festiviteiten georganiseerd in het land en de felicitatieregisters worden ook goed getekend. Per soonlijk vind ik het leuk dat er een prinsesje bij is, maar geef dit kind alstublieft de kans op een zo nor maal mogelijk leven. Zonder pers bij de eerste stap, eerste schooldag, noem maar op. Laat het vooral een leuke jeugd hebben als kind, zonder de lasten van een prin ses." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant: „De reacties op de geboorte van de prinses waren hartverwarmend. Een gezond kind op de wereld en ook nog in ons vor stenhuis kan toch niet anders dan goed nieuws zijn. Goed nieuws in een periode waarin we veel en divers slecht nieuws hebben mogen verne men: aanslagen, een slechte econo mie, vervaging van normen en waar den, rampen, enzovoort. Natuurlijk staan we bij de ge- boorte niet meer, zoals vijftig jaar ge leden, massaal met vlaggetjes te wap peren. Dat was ook een andere tijd. Het Oran jehuis is niet t op zijn retour." Berend Stolk (48) uit Leidei intensivist: „Onzin, lariekoel publi^eins gewauwel. De mei kenen niet meer in het registf feliciteren Via internet. En dal jj overbelast. Er rijden inderdai 1 herauten meer over het dorp! 1 om de koninklijke baring te v digen. Maar dat betekent nog dat de monarchie op haar rel Aanschouw de menigte op pi dag en op Koninginne- dag. Nederland blijkt dan op de monarchie nog niet te zijn uitge keken." D flc 01 11e

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14