Gemeente wil meer vreugdevuren REGIO [)vincie heeft niets te maken t bouwstop in centrum Zorg en Zekerheid in zee met Medinova leiden moet meer gaan bruisen 'Ik had helemaal geen belang bij de dood van Jan9 Alphenaar ontkent alle betrokkenheid bij moord op Van der Krieke Vmbo-instellingen en hogescholen werken samen aan lerarentekort r j lende iservator jgt dertig mden cel Omstreden project Slechts één vergunning aangevraagd LEIDEN Leiden krijgt een horecaloket, een cen- ervicepunt waar alle horecavergunnin- ngevraagd kunnen worden. Bovendien et horecaloket de communicatie tussen uitbaters en de gemeente verbeteren, ast stelt de gemeente een 'evenemen- itdator' aan met een eigen fonds be- voor vernieuwende evenementen. De gelen moeten Leiden als een bruisende de kaart zetten. ecaloket wordt geleid door een speciale coördinator. „Die moet een vast aan- >unt vormen voor alle horecagelegenhe- iets willen doen", aldus wethouder A. :ma. Nu ontbreekt zo'n vast aanspreek punt nog, waardoor de communicatie tussen gemeente en horeca-uitbaters erg 'verbrok keld' is. Ook krijgt Leiden een 'evenementenstimula tor', die in ieder geval voor een periode van twee jaar wordt aangesteld. Deze ambtenaar krijgt een eigen fonds'van 50 60 duizend eu ro, dat hij aan vernieuwende evenementen kan besteden. „Het is niet de bedoeling dat het geld gebruikt wordt om noodlijdende evene menten een hand boven het hoofd te houden", aldus Geertsema. „Het moet echt iets nieuws en sprankelends zijn. Of een vernieuwend ele ment introduceren bij een bestaand evene ment, de marathon bijvoorbeeld." )e provincie heeft niets te maken gehad ich evenmin bemoeien met de Leidse i. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten i van de provinciale WD-fractie. bestemmingsplannen in Leiden niet u aangepast, mogen er voorlopig geen junningen worden afgegeven voor de 'S is het toezicht houden op de bestem- trnen een taak voor het ministerie van Jms bemoeit de provincie zich ermee, maar vooral als er provinciale belangen mee zijn gemoeid. Dat was in de Leidse binnenstad niet het geval, bovendien was de gemeente al van plan om de bestemmingsplannen te vernieuwen. Direct na de gerechtelijke uitspraak die tot de bouwstop leidde, is de gemeente Leiden begon nen met het aanpassen van de bestemmings plannen. De gemeente heeft daar volgens GS niet een extra stimulans van de provincie voor nodig. Volgens GS zijn er in Zuid-Holland geen andere gemeenten waar dit probleem speelt. vervolg van voorpagina leiden - Geld, macht en status. Dat waren volgens de officier van justitie de drijfveren van de Alphenaar om Van der Krieke te liquideren. De Leidse zaken man had in september 2000 zijn wasserij voor één miljoen gulden verkocht aan de Alphe naar. Al snel na de verkoop bleek er een zakelijk verschil van inzicht te bestaan tussen de twee. De nieuwe directeur wil de snel uitbreiden en was be reid fors te investeren in het machinepark. Van der Krieke wilde pas geld in het bedrijf ste ken als er geld was verdiend. Om veel geld binnen te halen had de Alphenaar voornamelijk illegalen in dienst die hij zwart uitbetaalde. Daarmee kon hij onder de prijs werken en zo zijn concurrenten kapotmaken. Toch ging het financieel slecht, zo slecht dat een faillissement dreigde. En in geval van een fi nancieel debacle zou Van der Krieke de wasserij weer terug krijgen, zo was tijdens de ver koop afgesproken. Daarbij kwam nog dat Van der Krieke voor 10 procent aandeelhouder was van de wasserij. De andere 90 procent was in het bezit van een onbekende man. Toen deze man bij een nimmer opgeloste roofoverval onder mysterieuze omstandigheden overleed, kwam de 90 procent in handen van Van der Krieke die daarmee de enige aandeelhouder was. Uiterlijk september 2003 moest de Alphenaar zijn schuld aan Van der Krieke hebben betaald. Toen begin dit jaar duidelijk werd dat dat niet zou lukken, besloot hij Van der Krieke te vermoorden, zo betoogde de officier van justitie gisteren voor de Haagse rechtbank. Daartoe zou de directeur de hulp hebben ingeroepen van een 31-jarige illegale Bulgaar die bij hem in de wasserij werk te. In Den Haag werd een ande re Bulgaar benaderd met het verzoek Van der Krieke om zeep te brengen. Deze man kreeg geld, maar ging er daarna met dat onbekende bedrag vandoor, vermoedelijk naar Brussel. Een zoektocht van de directeur en zijn Bulgaarse medewerker in de Belgische hoofdstad leverde geen resultaat op. Vervolgens werd een tweede Bulgaar bena derd die na een mislukte po ging op 3 mei - er kwam een personeelslid van de wasserij plotseling binnen - Van der Krieke uiteindelijk op 10 mei in de wasserij doodstak. Hij zou daarvoor 25.000 euro krijgen, maar incasseerde er 5200. De auto van Van der Krieke met in de kofferbak het stoffelijk overschot werd vijf dagen later gevonden bij station Hollands Spoor. De parkeerplek had hij naar eigen zeggen samen met de directeur uitgezocht omdat op die plek 'wel vaker liquida ties worden gepleegd'. De directeur van de wasserij ontkende gisteren voor de rech ters alle aantijgingen. Zo zou hij de Bulgaarse huurmoordenaar niet kennen en nooit hebben ontmoet, en hem dus ook nooit geld hebben beloofd of gegeven voor de moord. Ook ontkende hij de huurmoordenaar toe stemming te hebben gegeven om in zijn bedrijf toe te slaan, hij had hem niet Van der Krieke en diens woning aangewezen en was evenmin op de hoogte van plannen om het personeel op de ochtend van de moord later te laten beginnen. Dat moest omdat de sporen van de moord eerst moesten worden vernietigd. Wel erkende hij in Brussel te zijn geweest, maar dat was voor zaken. Verklaringen van getuigen die compromitterend waren voor de directeur, waren volgens de man onder druk van de politie uit diezelfde getuigen geperst. Getraceerde gesprekken met mobiele telefoons die er ook op wezen dat er contact was ge weest tussen de directeur en de huurmoordenaar 'konden hele maal niet' volgens de Alphe naar. „Ik had helemaal geen be lang bij de dood van Jan", aldus de directeur. „Hij was de motor van het bedrijf. Hij verrichtte dag en nacht klussen die uitge voerd door een monteur veel geld hadden gekost. Waarom zou ik willen dat Jan werd ver moord? Dat kan helemaal niet." En dan was er ook nog de 31-ja- rige illegale Bulgaar, tegen wie gisteren negentien jaar cel werd geëist. Hij zou de contactper soon zijn geweest tussen de di recteur en de huurmoordenaar. Bovendien zou hij de ochtend van de moord op de uitkijk hebben gestaan en na de liqui datie de 'troep' hebben opge ruimd. De man beweerde van niets te hebben geweten. Ster ker nog, als hij wel iets zou heb ben geweten, had hij gepro beerd om de moord te verhin deren, zo liet hij via een tolk weten. Op het moment van de moord lag hij thuis te slapen, zei hij, ook al beweerden getui gen het tegendeel. Ook ontken de hij vlak na de moord een te lefoongesprek te hebben ge voerd met de moordenaar en vervolgens met de directeur, zoals het napluizen van zijn mobiele telefoongesprekken uitwees. De officier van justitie hield echter vol dat hij de rech terhand was geweest van de di recteur, die zij het brein achter de huurmoord noemde. Van de aanklacht van de direc teur tegen een onbekende we gens afpersing en bed^iging liet de officier niets heel. Die was volgens haar slechts be doeld om de politie af te leiden van wat er echt was gebeurd in de wasserij. „In uw onmetelijke zucht naar macht en geld heeft u mensen met een sociale ach terstand uitgezocht om uw vui le zaakjes op te knappen. Bo vendien heeft u maanden de tijd gehad om u te bezinnen." Volgens de raadsman van de verdachte G. Spong is er geen afdoende bewijs tegen zijn cli ënt. De rechtbank doet 30 de cember uitspraak. Ook tegen de drie verdachten die maandag voor de rechter stonden. Toen werd tegen de 30-jarige Bulgaar die bekende de moord te heb ben gepleegd 16 jaar geëist Twee andere medeplichtigen moeten volgens de officier 18 jaar de cel in. van ren: 'Als kind Ie ik al blazen' trhuispremie r Schansen S alt gewonden ettingbotsing Bij een kettingbotsing £4 ter hoogte van het Hum richting Den Haag bravond rond zes uur Ps met elkaar in botsing h, Twee chauffeurs een pNoordwijkse en een barder (26) zijn met on- verwondingen naar ÏC gebracht. Door de jas de snelweg tijdelijk lg/leiden - De Leide als conservator van het seum honderden en boeken vernielde, is veroordeeld tot dertig cel, waarvan acht rdelijk. Ook mag hij zes als conservator wer- is conform de eis. bank in Den Haag be de man geen schade- ïg hoeft te betalen. ;ken geleden eiste de an justitie dat de 37-ja- 52.000 euro zou beta- lorschot op een defini- idevergoeding. ichte ontvreemdde uit se museum vanaf be- tot de zomer van 2003 :n prenten, tientallen schetsen, boeken erijen. De conservator icheurde de afbeeldin- itorische werken en ze aan vrienden en itiquariaat in Leiden, inde naar eigen zeg- :er 40.000 euro aan l. De schade voor het ium liep in de ton ic rekent het de ver- 1 dat hij juist bij het (seum als conservator gesteld om de collectie eschadigingen te be- De kunsthistoricus jien weten wat hij aan- het snijden en 1 de historische oordeelde de Ie rechter moet het Le- "Um voor de verreke nde schade bij de civie- 'wk zijn, omdat een straf- 1 niet leent voor de be- Ig van ingewikkelde door Timoteus Waarsenburg leiden - Een groot aantal vmbo-scholen uit de Leidse regio heeft gistermiddag in de Pieterskerk in Leiden een convenant getekend met drie grote aanbieders van lerarenopleidingen. Doel van de samenwerking is het wer ven en behouden van leerkrachten voor het voorbereidend middelbaar beroeps onderwijs. Want over een paar jaar zit het vmbo met enorme tekorten aan leerkrachten", waarschuwde Sophie Kramer van het Sectorbestuur Onderwijsarbeidsmarkt (SBO). In 1996 hebben werkgevers en werknemers zich verenigd in het SBO om het arbeidsmarktbeleid in de onder wijssector beter vorm te geven. Namens de vmbo-opleidingen onderte kenden vertegenwoordigers van het Bo- naventuracollege, Da Vincicollege en Visser 't Hoofüyceum uit Leiden, het Teylingencollege uit Voorhout en het Wellantcollege met vestigingen in Oegst- geest, Alphen aan den Rijn en Rijnsburg, het convenant. De lerarenopleidingen die hun handtekeningen onder de sa menwerkingsovereenkomst zetten zijn de Hogeschool Leiden, de Hogeschool Rotterdam, de Educatieve Faculteit Am sterdam en het instituut voor lerarenop leidingen van de Universiteit van Am sterdam. Volgens E. Heijtmeijer, directeur van de vmbo-locatie van het Visser 't Hoofüy ceum, zijn op zijn school op dit moment alle vacatures vervuld, maar is waak zaamheid geboden. „Met een jaar of drie, vier, neemt een groot deel van de oude garde afscheid. En daar staat geen nieuwe groep docenten voor te wach ten." Kramer is nog somberder. Volgens haar zal over een paar jaar slechts één op de vijf vacatures in het vmbo vervuld kunnen worden. Zowel de lerarenopleidingen als de vm bo-scholen verwachten veel van onder andere het 'duale leertraject' voor aan komende docenten. Dat houdt in dat studenten aan lerarenopleidingen gaan 'werken en leren'. Zij gaan het vak als 'jongste bediende' leren in de praktijk en zijn voor het theoretisch deel van de opleiding op de hogescholen aangewe zen. Ook hopen de diverse vmbo-instellingen dat deze samenwerking de zij-instroom van mensen uit het bedrijfsleven naar het onderwijs beter laat verlopen. De scholen kunnen voortaan ook beter aan geven aan welke onderdelen in de oplei ding tot docent meer aandacht moet worden besteed. leiden - Het stadhuis staat in de steigers omdat deze week is begon nen met het vervangen van de versleten stalen ramen. Het werk duurt tot 1 juli volgend jaar. Onder andere over dit onderdeel van de verbouwing van het stad huis is veel te doen geweest, omdat de gemeente eerst vergeten was om het te begroten en omdat het later twee keer zo duur bleek. Vol gens een offerte uit 1992 kostten de nieuwe ramen 1,2 miljoen gul den, in 2000 bleken de kosten 2,3 miljoen gulden. De hele verbouwing van het Leidse stadhuis en Stadsbouwhuis was een financieel en bestuurlijk debacle. De kosten - zo'n 62 miljoen gulden - bleken tien miljoen gulden hoger dan begroot, onder ande re door aanpassingen aan de bouw, hogere architectenkosten en door administratieve fouten, zoals het eerst niet opnemen van het bedrag voor de stalen ramen. De affaire kostte de wethouders Van Rij (PvdA) en Vos (WD) in 2000 de kop, vooral omdat ze de raad niet tijdig op de hoogte hadden gesteld van de overschrijdingen. Foto's: Hielco Kuipers door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente heeft acht vergunningen voor vreugdevu ren in de stad tijdens de jaarwis seling in de aanbieding. Deze vergunningen worden vrijdag 'ter overname' in de stadskrant aangeboden. De reden: de ge meente vindt dat er te weinig vergunningen voor vreugdevu ren tijdens oud en nieuw zijn aangevraagd en hoopt op deze manier de mensen tegemoet te komen die te elfder ure beslui ten toch een groot vuur te willen stoken. Vorig jaar liep de viering van oud en nieuw in Leiden vrese lijk uit de hand. Brandstichting zorgde toen voor enorme scha de in de stad. Om de jaarwisse ling dit jaar ordentelijk te laten verlopen, trof de gemeente on langs een aantal maatregelen. Het slepen met kerstbomen is in de dagen voorafgaand aan de jaarwisseling in een Algemene Plaatselijke Verordening (APV) strafbaar gesteld en het stoken van illegale vreugdevuren is verboden. Om de liefhebbers van vreugdevuren enigszins te gemoet te komen, bood de ge meente de mogelijkheid om tot en met 12 december een ver gunning voor een vreugdevuur aan te vragen. Slechts één ver zoek daartoe werd ingediend: voor een vuur in de Tims Brandsmalaan. En dat vindt de gemeente wat weinig. Daarom heeft ze zelf ook nog eens acht vergunnin gen aangevraagd voor vreugde vuren die vrijdag in de stads krant 'ter overname' worden aangeboden. „Zie het als een service van de gemeente", zegt wethouder Geertsema. „Wij hebben die vergunningen en vyie wil kan ze van ons krijgen." Het gaat om vergunningen voor het Tasmanpark, de Marnix- straat, het Steneveltpark, de Sperwerhorst, de Toussaintka- de/hoek Da Costastraat, de Brahmslaan, de Heerema-loca- tie en het Stevenshofpark. „De vergunningen zijn welis waar aangevraagd door de ge meente", zegt Geertsema, „maar dat betekent niet dat er op al die plaatsen ook daadwer kelijk een vuur komt. Particulie ren die op één van die plekken een vuur willen stoken, kunnen onze vergunning overnemen. Op eigen verantwoordelijkheid en onder de geldende voor waarden. De gemeente onder neemt zelf dus geen actie." De vergunningen zijn tot en met 28 december bij de ge meente te krijgen. „Die paar dagen tot oud en nieuw hebben wij nodig om de plaatsen waar daadwerkelijk gestookt mag worden, in gereedheid te bren gen. Er moet zand worden ge regeld voor de ondergrond en we moeten containers reserve ren." Volgens de wethouder zullen de vergunningen verleend worden en krijgen bezwaarmakers ver volgens ook nog de tijd om te gen de vergunningen in het ge weer te komen. „We hebben de termijnen zo gesteld, dat even tuele bezwaarmakers zelfs nog de mogelijkheid hebben om naar de rechter te stappen." Geertsema: „De gemeente biedt dus alle ruimte om een vreug devuur te laten ontsteken. Maar dat betekent ook dat we zeer streng zullen optreden tegen il legale vuren. Er rijden tijdens de nieuwjaarsnacht continu blusteams door de stad om ille gale vreugdevuren te doven en op te ruimen. Daarnaast treedt de politie actief op om de ver antwoordelijken van illegale vu ren te pakken en eventuele schade op hen te verhalen. Hoe? Daar laat ik mij natuurlijk niet over uit." leiden - Zorg en Zekerheid en Medinova hebben een contract afgesloten, dat de wachttijd voor sommige operaties verkort tot maximaal tien werkdagen. Het gaat onder meer om borst- verkleiningen, kijkoperaties aan gewrichten, liesbreukoperaties en staaroperaties. Medinova is een zorginstelling met klinieken in Haarlem, Rot terdam en Arnhem. De klinie ken hebben verschillende spe cialismen, zoals oogheelkunde, orthopedie en plastische chi rurgie. Zorg en Zekerheid be middelt kosteloos en vrijblij vend. Patiënten komen alleen voor snelle behandeling in aan merking als de diagnose elders is gesteld en de uitslagen daar van direct beschikbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13