ECONOMIE 'Banken bieden weinig service' MKB wil bijl zetten in 'verworven rechten' Nederlanders denken nog steeds in guldens Postzegels zijn te duur Vooral contact via internet en e-mail onder de maat 'Stroomklant kiest andere leverancier' Aantal boerenbedrijven zakt in rapper tempo Fries gemaal ligt weer op stoom 'Dit kabinet wakkert de recessie aan' Schaar bij digitale koffiepunten [trabei stopt naam Spark jp - De naam Spark ver van de energiemarkt. m drijf 8aat 1 januari op in rbedxijf Electrabel. Zestig negentig medewerkers )0ver naar Electrabel in Spark bestaat drie jaar _Lt gewone en groene iaan het midden- en edrijf. Electrabel kocht jrijf twee jaar geleden en jstijds alleen klanten on zeer grote bedrijven. Ie overname is de con- tie echter toegenomen, Mr Ie woordvoerder. „Het moeilijker te worden, de staan onder druk." Vol- tin is het goedkoper om •W een merknaam stroom te dinsdag l6 december 2003 o,g <3 iel veilig ikoord EU - Europa krijgt geen ichap over de enorme voorraad van Neder 8$ Dk niet in tijden van Oè Europese ministers 9^5 rgie hebben een voor- 2^53 irmeer Brusselse zeg- over de nationale 3$ en gisteren flink uitge- '.43 )e Europese Commissie, [elijks bestuur van de Vi i zichzelf een belangrij- J Kjoebedacht in een wets- lover de gasvoorziening 9i78 miteiten. Maar de lidsta- iden zelf de touwtjes in Over het aanspreken 3,7f|aars gasvoorraden kun- een veto uitspreken. uwe CAO onmakers - Schoonmakers moe- gend jaar genoegen ne et een eenmalige vakan- lag van 0,5 procent van uto jaarsalaris. De werk- worden wel gecompen- oor hogere pensioenkos- ithebben vakbonden e vers in de branche giste- esproken. De nieuwe Idt vanaf 1 januari 2004 iren voor 180.000 werk- Nieuw is dat ook het [personeel uit de maakbranche onder de eve arbeidsovereen- ■exxion past euren aan - Vervoersbedrijf sdon gaat 219 bussen sen, zodat de voordeu- het uitschakelen open- d kunnen worden. De [der doet dit nadat een 'e chauffeur vorige week ivam te zitten en werd 9j> drukt. Volgens Connex- oeten chauffeurs na het in van de bus via de ach- en uitstappen. Als ie- Jem komt te zitten, gaan Buren automatisch open. [deuren doen dat echter oor de aanpassing kun- ndalen de wagens mak- innenkomen. nvegen zoekt Barentszzee doorwegen wil in de Ba- ee olie en gas winnen. ;ring heeft besloten een ;dat twee jaar geleden 'gesteld niet te verlen- !n verbod om bij de toe- te Lofoten-eilanden olie >ven te halen blijft voor in kracht. Natuurorgani- ijn bang dat een eventu- tek grote schade zal toe- in aan het milieu. Zeker [oud klimaat duurt het Hg, voordat de schade is d. In het gebied leven Heer papegaaiduikers en ten. Ook Noorse vissers det te juichen. brussel/anp - De Nederlander is nog steeds niet echt gewend aan de euro. Bij het doen van grotere aankopen rekent 68 procent van de Nederlanders prijzen nog om in gul dens. Slechts 14 procent kijkt alleen naar het bedrag in euro's, zo blijkt uit Europees onderzoek. In geen enkel ander land houden de inwo ners zo sterk vast aan hun oude munt. Van alle inwoners van de twaalf eurolanden denkt 54 procent nog in de oude nationale valuta bij het doen van grote aankopen zo als een auto. Slechts 16 procent van alle eu rogebruikers rekent de prijzen niet meer om. Het zogeheten Eurobarometeronder- zoek is gehouden onder circa duizend in woners per EU-lidstaat. Bij de dagelijkse boodschappen zit de euro al wel goed in het hoofd. Dan rekent nog maar 34 procent alles om naar guldens. Bo vendien zegt 16 procent af en toe in euro's en af en toe in guldens te rekenen. Slechts 49 procent rekent ook bij de kleinere aan kopen uitsluitend in euro's. Gemiddeld in alle eurolanden is dat 46 procent. Volgens het Nibud (Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting) valt het de over heid niet te verwijten dat de euro weinig is ingeburgerd. „Het is vooral een kwestie van tijd dat mensen gewend raken aan de euro. Met voorlichting valt niet veel meer effect te behalen", aldus een woordvoerster van het instituut. Uit de enquête blijkt verder dat de meeste Nederlanders de muntjes van 1 en 2 eurocent liever vandaag dan morgen zien verdwijnen. Bijna vier op de vijf Nederlanders wil de 1-eurocent af schaffen en tweederde het 2-centsmuntje. De Europese Centrale Bank onderzoekt momenteel of de munt van 1 euro moet worden vervangen door een briefje. Die wens blijkt alleen in Italië en Griekenland te leven. Van de Nederlanders is 92 procent tegen en ook elders in het eurogebied is een ruime meerderheid er niet voor. Foto: GPD/Harmen de Jong didaat Philips skanaal stopt W3|anaal - Platin-Q Electro- it Maastricht haakt af als mekandidaat van de ves- van Philips in Stadska- i augustus maakten de de overname bekend. Mi fcek echter niet mogelijk ociering rond te krijgen, ilas imame had de werkgele- Mo| jvoor ruim 200 van de -,6ii bewerkers moeten ga- en. Platin-Q zou in het aar 1,6 miljoen euro in- n en Philips zou halffa- n blijven afnemen. In anaal wordt gevreesd dat 1*83 iging, waar ooit 3000 inwerkten, op termijn zal sluiten. 5,35 Iden wassen in werktijd 73 r- De werknemers in de 5,23 ctor krijgen voortaan de orbetaald die ze nodig lom de handen te ont- i Dat staat in de nieuwe e bonden en werkgevers ireengekomen. In de pe- oktober 2003 tot 1 okto- ind jaar krijgen werk- een structurele loons- van 0,75 procent. Het rersvoorstel om van za- een normale werkdag te is ingetrokken. amsterdam/gpd - De service van Nederlandse banken steekt mager af tegenover buitenland se concurrenten. Vooral het con tact via internet en e-mail laat zeer te wensen over. Ook de te lefonische diensten zijn slechter. Dit blijkt uit onderzoek van het bureau Jungle Rating. Het best scoren nog 'de grote drie': Post bank, Rabobank en ABN Amro. Opvallend is dat juist de ban ken met de meeste bijkantoren het minst slecht scoren op het gebied van serviceverlening per telefoon, e-mail, en internet. De Postbank gaat al jaren prat op de laagdrempelige contacten met klanten via de postkanto- amsterdam/anp - Ongeveer één miljoen consumenten kie zen na het vrijgeven van de stroommarkt op 1 juli 2004 voor een andere stroomleve- rancier. Uit onderzoek van bu reau Resources Connection on der 600 mensen blijkt dat in elk geval 12 procent wil overstap pen. De helft twijfelt nog. Men sen stappen vooral over wegens de prijs. Dat er flink 'geswitcht' zal wor den, blijkt wel ruim twee jaar (1 juli 2001) na het vrijgeven van de markt voor groene stroom. In oktober 2003 namen volgens Greenprices.nl 2,2 miljoen klanten deze duurzame elektri citeit af. Resources Connection verwacht dat er grote druk komt op de verwerkingscapaci teit van de energieaanbieders. Dat zorgt vooral voor veel druk op de administratie. Het Brits-Nederlandse LogicaC- MG zei in oktober te verwach ten dat op jaarbasis ongeveer tot 40 procent van de consu menten van leverancier veran dert. LogicaCMG baseert zich onder meer op de Britse markt die al in 1999 geliberaliseerd is. Vorige maand bleek uit een test van koepel EnergieNed dat energiebedrijven de meeste problemen krijgen als een klant verhuist. Energiebedrijf Nuon zegt klaar te zijn voor het mo ment dat mensen overstappen. „We houden rekening met al lerlei scenario's", zegt een woordvoerster. ren. De Rabobank, de 'dichtbij bank' staat bekend om het meest dichte kantorennet. De vierde bank, het Belgisch-Ne derlandse Fortis, moet echter de typische spaarbank ASN voor zich dulden. De 'traditionele' grootbanken, uitgezonderd de Postbank, sco ren ronduit slecht als het gaat om de service via internet en e- mail. Vragen worden vaak niet beantwoord. 'Vergeten', zo luidt het bijna standaard-ex cuus. Soms raakt een per e-mail verstuurde vraag helemaal zoek. Volgens Jungle Rating hebben alleen de Postbank, ASN en ING Direct op alle vra gen antwoord gegeven. Overi gens was de Postbank de con currentie voor door de e-mail bijna 30 procent sneller te be antwoorden. In totaal werden aan iedere bank 19 vragen gesteld. Daar van is 26 procent onbeant woord gebleven. Jungle Rating spreekt van een 'zorgwekkende' score. Het beeld werd wel ver tekend doordat Friesland Bank alle vragen onbeantwoord liet. Dat haalde de gemiddelde sco re flink naar beneden. Van de binnen drie dagen be antwoordde vragen, 62 procent van het totaal, werd veelvuldig gebruik gemaakt van stan daardzinnen. Banken gebrui ken die scripts om snel veel vra gen te kunnen beantwoorden. Maar volgens de onderzoekers waren de antwoorden veel te algemeen. De score van ING Direct valt met 41 procent redelijk laag uit. Dat is verbazingwekkend om dat de intemetbank speciaal werd opgezet om de Postbank formule in het buitenland uit te rollen. De persoonlijke aan dacht van ING Direct laat te wensen over, vooral omdat de bank verzuimt klanten per soonlijk aan te spreken. E-mails worden niet met de naam van de afzender afgesloten. De internetsites zijn volgens Jungle nogal klassiek en weinig toegesneden op individuele ge bruikers. Alleen de Rabobank heeft een internetsite die inge steld kan worden op de per soonlijke situatie van de klant, zodat deze alleen de relevante informatie krijgt. Een apart hoofdstuk zijn de doodlopende belmenu's. Veel te vaak komen vragen voor waarop de consument geen antwoord heeft en komt deze op dood spoor terecht. Dit is bijvoorbeeld het geval bij ANS. Er worden keuzemogelijkheden voorgelegd voor technische vragen over sparen, beleggen en hypotheken, maar als een klant vragen heeft over zaken als overschrijvingen kan hij geen kant meer op. Inkomen bleef in 2003 bijna gelijk voorburg/anp - Het aantal land- en tuinbouwbedrijven is tussen april 2002 en april 2003 met ruim 4000 teruggelopen. Gemiddeld stopten in die pe riode per dag elf agrarische bedrijven. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft ge publiceerd. Het aantal agrari sche bedrijven loopt al vele ja ren temg. Het tempo is in de laatste vier jaar nog wat hoger komen te liggen dan in de ja ren negentig. De afgelopen vijftien jaar ver minderde het aantal land bouwbedrijven met ruim 44.000. Dat betekent dat een op de drie boerenbedrijven is gestopt. Er zijn er nu nog ruim 80.000. De bedrijven die over blijven, zijn doorgaans wel groter. Bedrijven hebben nu gemiddeld een oppervlakte van 22,5 hectare, zeven meer dan in 1988. Ook het aantal dieren per bedrijf is toegeno men. In de meeste sectoren compenseert de grotere be drijfsomvang de afname van het aantal bedrijven, aldus het CBS. Vooral in de varkenssector daalde het aantal bedrijven fors. In 1988 waren er nog ruim 33.000 bedrijven met varkens. Nu zijn dat er nog maar ruim 10.000. In diezelfde periode liep het het aantal on dernemingen met melkkoeien 50 procent terug tot 25.000. Het aantal tuinbouwbedrijven met kassen loopt minder snel terug. Hiervan waren er in 1988 nog een kleine 15.000. Nu zijn dat er bijna 9500. Boeren verdienden dit jaar ge middeld ongeveer evenveel als vorig jaar. Hogere winsten voor akkerbouwers hielden daarbij inkomensdalingen voor veehouders in even wicht, zo meldde het Land- bouw-Economisch Instituut vandaag. Dit jaar zal de land- en tuin bouw voor ongeveer 20 mil jard euro aan goederen pro duceren. Dat is evenveel als vorig jaar. Volgens het LEI hebben de meeste veehouders een moeilijk jaar achter de rug. „Pluimveehouders zijn ernstig getroffen door de vo gelpest, het inkomen van var kenshouders bleef negatief en dat van melkveehouders liep verder terug door de lage melkprijs." Een gemiddeld melkveebedrijf had een gezinsinkomen van circa 40.000 euro, 3000 min der dan vorig jaar. Veel var kenshouders draaien verlies. Akkerbouwers profiteerden van de droogte, die voor schaarste zorgde. lemmer - Het monumentale Woudagemaal bij Lemmer werd gistermiddag voor het eerst deze winter in bedrijf gesteld om water uit het Friese boezem te pompen. Het peil was na de regen van het afgeopen weekeinde tien centimeter te hoog. Het gemaal uit 1920 is het grootste nog in functie zijnde stoomgemaal ter wereld. Mede daarom staat het op de werelderfgoedlijst van de Unes co. Zeven technici waren vier uur bezig om het gemaal op stoom te brengen. Waarschijnlijk wordt er twee of drie dagen gemalen. Het publiek kan er een kijkje ne men. Foto: ANP/Hoge Noorden den haag/gpd - Premier Balke nende en minister Zalm (finan ciën) praten de burger de put in. Consumenten worden daar om bang en besteden hun geld niet meer. Dat leidt weer tot la gere inkomsten voor het Rijk en op termijn tot extra bezuinigin gen. Daardoor duurt de econo mische recessie veel langer dan nodig is, betoogt de financieel specialist van de PvdA-fractie Crone. Hij wijst op de cijfers van het Centraal Plan Bureau om zijn gelijk te staven. De rijksreken meesters constateerden dat de economie krimpt omdat de consumenten het geld in de zak houden. „De consumentenbe stedingen groeien niet meer. Gezinnen hebben dit jaar zelfs vier miljard euro meer gespaard dan in 2002. Als dat geld was uitgegeven was het financie ringstekort met 0,4 procent ver minderd en de economische groei met 0,8 procent geste gen," aldus Crone. Crone wijst er op dat de vorige crisis, in 1982-1983, heel anders verliep. „Toen moesten de lo nen ook gematigd worden, maar bleef de consumptie op peil omdat mensen hun spaar geld aanspraken. Nu is het te gendeel het geval. De aanval op VUT en prepensioen, de verla ging van de WW en het schrap pen in de zorg maakt mensen bang. Dus gaan ze meer sparen. Het kabinet moet vertrouwen wekken en geen angst." joure/gpd - Hoe houden we in het computertijdperk de mensen aan het knippen van waardepunten? Koffiemaker Douwe Egberts heeft een oplossing bedacht: digitalisering van de koffiepunten. Het klinkt ingewikkelder dan het blijkt te zijn. Klanten kunnen de waardepunten die ze van hun koffiepakken of theedoosjes hebben geknipt voortaan opsturen naar DE. Die schrijft ze vervolgens bij op een digitale waardepuntenrekening. De klant kan zijn tegoed via internet direct besteden aan artikelen uit de geschenkencatalo gus. Een gang naar de geschenkenwinkel wordt daarmee uitge spaard. Douwe Egberts denkt hiermee „Het oudste nog actieve spaarprogramma van Nederland" een nieuwe impuls te geven. De ouderwetse schaar blijft overigens onmisbaar in het digitale tijd perk. Bij aankoop van een pak koffie kunnen niet rechtstreeks waardepunten van de supermarktkassa naar de digitale spaarreke ning worden overgemaakt. gerekend 30 eurocent de ver zending van een poststuk van maximaal 60 gram mogelijk te maken. In Ierland kost de goed koopste zegel weliswaar 48 cent, maar daarvoor mag wel 100 gram in een enveloppe. FFPI-voorzitter Bodson vindt dat de concurrentie op de Eu ropese postmarkt nog niet goed werkt. Hij pleit ook voor meer marktwerking bij de bezorging van gewone brieven. Bolkestein beet zijn tanden daarop al eer der stuk. Hij kreeg het Europees Parlement met moeite zo ver om concurrentie mogelijk te maken bij de bezorging van pakketjes. Volgens Bodson ver dienen de oude monopolisten in landen als Duitsland en Oos tenrijk fors op de bezorging van brieven om daar verliezen op hun pakketdiensten mee op te vangen. Ook betalen ze daar mee buitenlandse overnames. brussel/anp - De posttarieven in de Europese Unie lopen te ver uiteen. Dat vindt de belan genorganisatie Free Fair Post Initiative (FFPI), die ook protes teert tegen de stijging van de zegelprijzen. De organisatie vindt dat Eurocommissaris Bol kestein stappen moet onderne men om meer concurrentie en prijsharmonisatie mogelijk te maken. Volgens een overzicht van de FPPI waarin 7,1 miljoen bedrij ven zijn verenigd, kost het ver zenden van een brief van 20 gjam in Duitsland en Oosten rijk 55 eurocent. In de nieuwe EU-lidstaten Malta en Slovenië is dat slechts 16 eurocent. Voor die prijs mag in Malta een brief zelfs 50 gram wegen. Nederland bevindt zich met een zegelprijs van 39 cent in de middenmoot. De Britten sprin gen er verder uit door voor om- door Maurice Wilbrink delft - De voorzitter van MKB Nederland, Loek Hermans, wil ra dicaal de franje uit de CAO's wegsnijden. „In de afgelopen de cennia zijn er verworven rechten gegroeid voor werknemers, waar we van af moeten. Doen we dat niet, dan is de prijs nog meer werkloosheid". De werkgeversor ganisatie voor het midden- en kleinbedrijf grijpt de economi sche malaise aan voor een fron tale aanval op werknemersrech ten. Voor de naderende CAO-on- derhandelingen voor 2004 pre senteerde MKB gisteren een sca la aan voorstellen, die stuk voor stuk tornen aan privileges die de productiviteit belemmeren en de arbeidskosten verhogen. Hermans: „Er moet snel bereid heid tot verandering ontstaan bij vakbonden. Het midden- en kleinbedrijf heeft 93.000 banen verloren in het afgelopen jaar. Kijk hoeveel werk er verdwijnt naar Oost-Europa en China. Ik wil voorkomen dat in Neder land de wal het schip keert." De werkgeversvoorman heeft een boodschap die ontnuchte rend is: het kan niet bij de on langs afgesproken loonbevrie- zing in 2004 en 2005 blijven. De totale houding van werknemers ten aanzien van hun baas en hun werk zal moeten verande ren. Het enige dat werknemers daarbij te winnen hebben is be houd van werk, zegt Hermans. „Het is geen leuke boodschap, maar wat is het alternatief?" Hij gaat er van uit dat baanon- zekerheid veel werknemers tot het besef zal brengen dat ze een bijdrage moeten leveren aan het concurrerender maken van hun onderneming. Zo stelt MKB Nederland voor dat werk nemers niet louter onder werk tijd een cursus volgen. Ze zou den ook moeten meebetalen aan bijscholing, omdat ze daar mee investeren in hun positie op de arbeidsmarkt. Zo zijn er tal van terreinen, waarvan MKB Nederland vindt dat er te veel voor rekening komt van de werkgever. De pensioenpremie zou gelijkelijk moeten worden opgebracht, in plaats van zoals nu voor twee derde door de werkgever. Ook moet de werkgever te veel kos ten maken om oudere werkne mers te ontzien. 'Ouwe lullen- dagen' - extra verlof voor 50- plussers - drijven de kosten op, omdat extra werknemers moe- MKB-voorzitter Loek Hermans: „Weg met alle privileges." Foto: ANP/Ed Oudenaarden ten worden ingezet. De oudere werknemer moet inleveren, als hij minder gaat werken. Het schrappen van regelingen, ingevoerd om ouderen te ont zien, maakt deze categorie werknemers uiteindelijk pro ductiever - ze gaan immers be duidend minder kosten. Maar MKB richt zich' niet alleen op de huidige achterban van de vakbonden (die relatief veel 45- plussers telt). Ook de jongere werknemers zullen moeten wennen aan andere belonings systemen en andere werktijden. Zo moeten automatische perio dieken verdwijnen, net als de structurele 'dertiende maand'. Daarvoor in de plaats iflbet de werknemer geprikkeld worden harder te werken, waarvoor hij een resultaatafhankelijke belo ning kan verwachten. Hij krijgt daarnaast prestatieloon, waar bij elk jaar tevoren wordt vast gesteld wat het minimum en het maximum is waarbinnen zijn inkomen zich zal bewegen. Werknemers zullen volgens hem ook veel flexibeler ingezet moeten kunnen worden. De werkdag wordt flink verlengd: alleen maar in kantooruren werken, zal verdwijnen. Net als de overwerktoeslag, als 's avonds werken onder normale arbeidstijden zal vallen. Onze concurrenten elders in de we reld vinden het heel normaal, constateert MKB Nederland- voorzitter Loek Hermans. „Wij moeten daar ook naar toe.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9