Armoede in Nederland neemt toe Lange celstraffen geëist voor Bush: Eerlijk proces Saddam huurmoord Leidse zakenman Restanten oude handelsplaats in bodem Leiderdorp Leidsch Dagblad Aantal lage inkomens groeit van tien naar elf procent Weerman weet het zeker: dit jaar een witte kerst Azerbeidzjan bewijst president Alijev laatste eer Felle discussie over gevaren xtc in Katwijk Leidsch Dagblad ,'j jminenten rt taaifanaten or de mand merlid eist ni derzoek naar [krachter paard tri t voor cultuuromslag trend: jog, zwaar diabetes ■HHBHHi Hi Ibert Cesbron 111 donkere brillen die vedetten dragen, i symbolisch. Roem lakt blind rfifl} zw MMENTAAR DOODSTRAF Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leioschdacblad.nl Dagblad nr. 43414 los dinsdag 16 DECEMBER 2003 agblad NR. 43414 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 den haag/gpd - De armoede in Nederland is voor het eerst sinds jaren toegenomen. Komend jaar zal het aantal huishoudens met een laag inkomen groeien van tien naar elf procent van de be volking, meldt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) van daag. Volgens de 'Armoedemonitor' van het SCP daalde tussen 1994 en 2001 ieder jaar het aantal mensen met een laag inkomen. Waren er in '94 nog 970.000 huishoudens met een laag in komen, in 2001 was dat aantal gezakt tot 636.000. Dat is 9,8 procent van de bevolking. On der een laag inkomen verstaat het SCP minder dan 800 euro per maand netto voor een al leenstaande. Dat is enkele pro centen boven de normbedra gen in de bijstand, de AOW en de kinderbijslag. De meeste mensen met lage in komens profiteerden tot 2002 van de heersende hoogcon junctuur en de belastingherzie ning van 2001. Maar afgelopen jaar was er een omslag. Als ge volg van fiscale maatregelen en de stijging van de ziektekosten premies gaan zowel de werken den, uitkeringsgerechtigden en gepensioneerden erop achter uit. Het SCP verwacht dat het percentage mensen met lage inkomens volgend jaar zal zijn toegenomen tot 11 procent van de bevolking. Die groei laat zich niet alleen in de statistieken zien, stelt de Ar moedemonitor, die het SCP el ke twee jaar samen met het CBS opstelt. Dit jaar meende ruim de helft (55 procent) van de mensen met een laag inkomen dat hun situatie is verslechterd. Maar ook de hogere inkomens groepen klagen: ruim eenderde zegt de economische teruggang te voelen. Veel mensen met lage inkomens ondervinden steeds meer moeite om hun leningen af te lossen. Bijna vier van de tien lage inkomens met schul den konden maar moeilijk rondkomen. Zes van de tien ko pen geen nieuwe meubels als de oude versleten zijn en de helft gaat niet met vakantie. Vooral allochtonen bevinden zich in de lage inkomensgroe pen. Deels doordat ze vaak werk hebben met een hoge kans op ontslag, maar ook doordat er in die groep veel minder tweeverdieners zijn dan onder autochtonen. De meeste mensen met lage in komens zitten in de steden. Hoewel volgens het rapport de spreiding gelijkmatiger is ge worden, hebben Rotterdam (22 procent), Amsterdam (21), Gro ningen (20) het grootste aan deel mensen met lage inko mens. den haag/gpd - Een stralend witte kerst. Dwars tegen alle verwachtingen van de weerbu reaus in, stelt amateurweerman Mare Putto dat het rond 22 de cember gaat sneeuwen en dat die sneeuw blijft liggen tot na Eerste Kerstdag. Putto voor spelde deze zomer de hitte van augustus, ook de vijf dagen bo ven de 35 graden. Autodidact Putto -zonder mete- orologendiploma- verwacht dat het met het miezerige weer van afgelopen dagen snel afgelopen is. Koude luchtlagen met sneeuw zijn op komst en wie anders beweert is 'volstrekt on nozel', aldus de weerman. Het KNMI doet Putto's voor spellingen af als 'een gok'. De afgelopen zomer had Putto vol gens het KNMI 'gewoon geluk'. Het KNMI vermoedt dat het met Kerstmis licht wisselvallig weer wordt met temperaturen boven het vriespunt. Reinout van den Bom, weer man bij Meteo Consult, zucht als hij de naam Putto hoort. „Die zegt wel eens meer wat." De ene helft van de weermodel len laat volgens Meteo Consult zacht weer zien met de kerst en de andere helft een koudere pe riode. Een witte kerst komt zelden voor in Nederland: zeven keer in de laatste honderd jaar. De laatste keer was in 1981. bakoe - Meer dan een miljoen Azerbeidzjanen hebben gisteren hun overleden presi- graafplaats gereden. Alijev overleed vrijdag op 8o-jarige leeftijd in de Verenigde Sta- dent Gejdar Alijev de laatste eer bewezen. De kist bedekt met de nationale vlag werd ten aan een hartstilstand, acht weken nadat zijn zoon hem was opgevolgd als presi- door leden van de presidentiële garde op een affuit geplaatst en langzaam naar de be- dent van Azerbeidzjan. Foto: AP/lvan Sekretarev door Saskia Buitelaar katwijk - Een onafhankelijke deskundige moet maar beslis sen wie gelijk heeft: het Plat form Verslavingszorg Katwijk dat waarschuwt voor de geva ren van xtc, of de jongeren die uit ervaring weten dat zij de harddrug probleemloos kun nen slikken. Op de website Kattuk.nl is over dit onderwerp de afgelopen da gen een felle discussie losge brand, op initiatief van de re dactie van de website. Het de bat gaat over de vraag of het platform juiste informatie ver strekt of doelbewust spookver halen over xtQ-gebruik verkon digt. Wetenschappelijk onder zoek heeft nog geen eenduidig beeld opgeleverd over de lange- termijngevolgen van veelvuldig pillen slikken. Inmiddels is de briefwisseling tussen de redactie en het plat form uitgegroeid tot een forum discussie, waar jongeren uit Katwijk zich via internet mee bemoeien. Platformvoorzitter H. Moolenburgh (in het dage lijks leven huisarts) stelt nu voor om een 'rechter' het oor deel te laten vellen. „Een onaf hankelijk persoon moet maar oordelen over wat de waarheid is rondom xtc. Hij moet dat doen op basis van wat deskun digen daarover zeggen." De zaak zal niet voor een echte rechtbank komen, zegt Moolenburgh. Maar hij wil de strijd wel serieus aangaan en beschouwt de uitkomst ervan als bindend. Hij roept de jonge ren via Kattuk.nl op om dat ook te doen en een goede advocaat te zoeken. Wie als rechter wordt aangewezen, is nog niet be kend. „Daar zijn we nog mee bezig. We zullen dat in overleg met Kattuk.nl doen." door Eric-Jan Berendsen den haag/leiden - Tegen drie verdachten van de moord op de 60-jarige Leidse zakenman Jan van der Krieke zijn gisteren voor de Haagse rechtbank lan ge gevangenisstraffen geëist. Een 30-jarige Bulgaar die be kende op 10 mei dit jaar de moord te hebben gepleegd in wasserij Ozon op industrieter rein Roomburg, hoorde 16 jaar tegen zich eisen. Twee andere verdachten, een 28-jarige Turk en een 32-jarige Leidenaar die onder één hoedje speelden met de vermoedelijke opdrachtge ver voor de moord, gaan als het aan de officier van justitie ligt 18 jaar de cel in. De vermoede lijke opdrachtgever, een 38-jari- ge Alphenaar die de wasserij overnam van Van der Krieke, staat vandaag terecht. De Bulgaar kreeg voor de moord 5200 euro van de eige naar van de wasserij, beweerde de huurmoordenaar gisteren tijdens de rechtszitting. Hij was via een tussenpersoon uit Bul garije, die illegaal in de wasserij werkte, in contact gekomen met de Alphense eigenaar. Na een aantal gesprekken in april dit jaar in Utrecht en Den Haag, werd besloten Van der Krieke voor 25.000 euro uit de weg te ruimen. Vijfduizend vooraf en 20.000 na de klus. Van der Krieke had dan welis waar de wasserij in 2000 offici eel verkocht aan de Alphenaar, maar de zaken gingen slecht. En bij een faillissement zou de wasserij weer in handen van Van der Krieke vallen, die nog als zakelijk adviseur aan het be drijf was verbonden, zo om schreef de officier van justitie het motief voor de huurmoord. Pagina Rn Moord werd week uitgesteld washington/gpd-anp-afp-rtr - De VS zullen samen met de Ira kezen ervoor zorgen dat Sad dam Hussein een eerlijke en openbare rechtszaak krijgt die de internationale toets der kri tiek kan doorstaan. Dat heeft president Bush gisteren gezegd op een persconferentie in Was hington. Bush vindt het belang rijk dat de Irakezen een belang rijke rol spelen in de berech ting, omdat zij het slachtoffer zijn geweest van zijn moord- en martelpraktijken. Volgens Bush is het „aan de Irakezen" of Sad dam tot de doodstraf kan wor den veroordeeld. VN-secretaris- generaal Kofi Annan zei dat Saddam moet worden berecht door een hof dat volgens inter nationale normen werkt en de doodstraf niet kent. Annan heeft de hulp van de VN aange boden voor de berechting van Saddam Hussein. De voorzitter van de tijdelijke Iraakse Rege ringsraad, Abdul Asis al-Hakim, zei dat Saddam voor het vorige week opgerichte speciale Iraak se oorlogstribunaal moet ver schijnen. Hij moet dan ook de doodstraf kunnen krijgen, zo benadrukte al-Hakim. De leden van de Iraakse bestuursraad gaan ervan uit dat de Verenigde Staten Saddam zullen uitleve ren aan dat tribunaal. De Iraanse regering drong gis teren aan op een internationaal tribunaal voor Saddam, waarbij antwoord moet worden gege ven op de vraag welke landen hem van wapens hebben voor zien. Regeringswoordvoerder Abdollah Ramezanzadeh zei dat Iran al een aanklacht voor bereidt wegens „oorlogsmisda den". Iraanse leiders en de Iraanse bevolking zijn ervan overtuigd dat Irak in de Iraaks- Iraanse oorlog van 1980-88 is bewapend door de Amerika nen. Zie verder pagina Arrestatie Saddam Hoogwerker valt: twee man gewond alphen aan den run - Twee Al- phenaren (18 en 25 jaar) zijn gisteren ernstig gewond geraakt toen de hoogwerker waarop ze stonden, omviel. Het ongeluk deed zich voor in een bedrijf aan de Ondernemingsweg in Alphen aan den Rijn. De man nen stonden met een collega in het bakje van de hoogwerker bovenin de nok van het bedrijf te schilderen. Een opengaande roldeur duwde de hoogwerker omver waarbij de twee zo'n twaalf meter vielen. De collega wist zich te redden. De mannen zijn in het LUMC opgenomen. Passant vindt vermoorde man leidschendam - Een automobi- list heeft gisterochtend op de Stompwijkseweg tussen Leid schendam en Stompwijk het li chaam van een vermoorde man gevonden. Waarschijnlijk is het slachtoffer elders doodgescho ten en op de Stompwijkseweg achtergelaten, aldus een poli tiewoordvoerder. De identiteit van de dode en de achtergron den van het misdrijf zijn nog onbekend. Het lijk lag volgens de politie midden op de weg, toen de automobilist het rond 07.30 uur vond. Alzheimer kan worden voorspeld londen - Mensen die het gen dragen dat het risico op de ziekte van Alzheimer vergroot, blijken al tussen hun twintigste en veertigste jaar afwijkingen in de hersenen te vertonen. On derzoekers aan de universiteit van de Amerikaanse plaats Tuc son hopen dat die ontdekking ertoe kan leiden dat mensen eerder kunnen worden behan deld. De afwijkingen veroorza ken pas op latere leeftijd de be kende symptonen van Alzhei mer: vergeetachtigheid en con centratieverlies. Chiel Montagne: nieuwe omroep Hilversum - Presentator Chiel Montagne wil volgend jaar een nieuwe publieke omroep be ginnen. De Montagne Omroep Nederland (MON) gaat rich volledig toeleggen op het Ne derlandse levenslied. De MON moet voor 1 maart volgend jaar 50.000 betalende leden werven. Daarna kan bij het ministerie van OCW een officiële aanvraag worden ingediend. itzegde miljoenen mensen tigheid, en verdient juist ii zelf de straf van een eer- oces. Dat daarin de dood- geëist én uitgesproken kunnen worden, is het lot t mand die zich aan volke- ^TDord en oorlogsmisdaden s' lig heeft gemaakt verdient. ie iroepen van Amnesty In- ional en VN-secretaris-ge- r' I Kofi Annan om Saddam op voorhand niet ter n' te veroordelen, klinken 'u an maar zijn misplaatst. ei\ ide doodstraf zijn verstan- t argumenten aan te voe- )e afschrikwekkende wer- ervan is aantoonbaar ge- oe De onomkeerbaarheid van Dnnis is te vaak, wanneer delijk toch een andere da- erd gepakt, een probleem V len, In het westerse straf- dat is gebaseerd op hu- tische tradities, wordt de ne straf vaak als barbaars deeld. Absolute argumen- ijn dat echter geenszins: 1 i westerse landen kennen odstraf nog steeds. En de bij nabestaanden van offers van gruwelijke mis- n om deze vorm van N t Is maar al te vaak goed telbaar. verwegingen van het nor- strafrecht zijn echter in het van Saddam van zeer be- lijke waarde. De Slager lagdad gaf persoonlijk op- j tot willekeurige execu- [ebruikte gifgas tegen zijn volk, liet oorlogsmisdaden i in de strijd tegen Koeweit an. Hij ging daar zelf zo ap, dat aan zijn schuld in e en strafrechtelijke zin twijfel hoeft te bestaan. en historische vergelijking anden in de Neurenberger ssen, waar de top van nazi- "rï land werd berecht én waar vonnissen werden uitge- en. Toegegeven: de aantal- iden die de nazi's op hun ok hebben geschreven 'effen het brute geweld van •n. Ook de zwartste blad- ,'van de wereldgeschiede- vatten grijstinten. Maar de stukken die Hussein in de n geschiedenis heeft ge- n "en, blijven uitzonderlijk past de mogelijkheid van Wonderlijke straf bij. f de Vries Opgraving bij tennishal van nationaal belang' door Ruud Sep leiderdorp - Het gebied rond tennishal De Munnik in Leiderdorp herbergt zeer waardevolle bodemschatten. Uit bo demonderzoek blijkt dat hier rond het jaar 800 een belangrijke handelsplaats is geweest. Hoewel het onderzoek nog niet is afge rond, staat nu al vast dat archeologen ervoor zullen pleiten om het hele ge bied van ongeveer drie hectare minuti eus te ontgraven. „Of dat gebeurt, zal afhangen van de onderhandelingen met de gemeente Leiderdorp", vertelt onderzoeksleider Jan de Koning. „Zo'n volledige opgraving gaat natuurlijk veel geld kosten." Sinds drie weken is arche oloog De Koning samen met twee colle ga's aan het graven in Leiderdorp. Naast een uiterst zeldzame benen kam en een vroegmiddeleeuwse waterput zijn de onderzoekers gestuit op de per fect geconserveerde resten van een handelsplaats die rond het jaar 800 moet hebben gefloreerd. Op verschil lende plaatsen in het onderzoeksgebied zijn beschoeide zijarmen van de Oude Rijn aangetroffen, waarvan de bodem was afgewerkt met tufsteen. De Leiderdorpse wethouder Molken- boer wordt overvallen door het nieuws dat de gemeente een opgraving van na tionaal belang binnen de grenzen heeft. „Het goede nieuws is natuurlijk dat we een belangrijke opgraving binnen de gemeentegrenzen hebben. En het slechte nieuws dat dit geld kost en uit stel oplevert, is maar betrekkelijk. Over de bebouwing van dit gebied met wo ningen hebben we gelukkig hele duide lijke afspraken gemaakt over wat er moet gebeuren bij bijzondere vondsten. Bovendien hebben we in de exploitatie al een budget voor archeologisch on derzoek opgenomen. Maar als ik het zo hoor zal dat niet voldoende zijn." Overigens staat de start van de bouw rond De Munnik op dit moment nog in de planning voor de tweede helft van 2005. Om zo snel mogelijk te kunnen beginnen met een uitgebreid archeolo gisch onderzoek, wil Molkenboer eraan werken de tennisbanen zo snel moge lijk te verplaatsen. Pagina R4: Oude palen in de vette klei Wg gaanzorgvuögomrretpereooregegevens. In het coloton van de krant tred u nadere rtomatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaSng is m^n Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1