'De trend: jong, zwaar en diabetes REGIO Uniek dat Veldhuis zo laat is gaan zwemmen Formule voor gezond gewicht Goddijn was vroeger vast een pesterig kereltje Hetze tegen het meeroken is stemmingmakerij Bonus NAVRAAG Na Van den Hoogenband en De Bruijn drukt een nieuwe topzwem- ster haar neus aan het venster. Tijdens het Europese kampioenschap - kortebaan had een voormalige water- poloster, Marleen Veldhuis, een ver rassend groot aan deel in de rijke medailleoogst. Kennelijk is waterpolo een mooie op stap naar een glanzende zwemcarrière. DICK LANGERHORST (57) uit Noordwijk, die als zwemmer tweemaal deelnam aan de Olympische Spelen, kan erover meepraten. Hoe verbaasd bent u over de zwemsnccessen van Marleen Veld huis, een gewezen waterpoloster? „Daar kijk ik van op. Ik lees net in de krant dat zij haar overstap van waterpolo naar zwemmen bewust zo heeft gepland. Eerst haar studie afronden en dan een zwemcarrière. Ik vind het toch al uniek dat zij zo laat is gaan zwemmen. Wie bei de sporten combineert, doet het meestal anders om: eerst zwemmen en als dat niet meer lukt wa terpolo. Waterpolo dient dan als vangnet voor zwemmers die de top niet halen." Moet er in Nederland meer aandacht komen voor waterpolo? „Als ik het mag zeggen natuurlijk wel. Je kunt je fysiek heerlijk uitleven zonder dat je veel risico's loopt op blessures. Maar, eerlijk is eer lijk, je moet wel goed kunnen zwemmen." Wat was destijds uw aanpak? „In mijn tijd was het allemaal nog niet zo gepland. Ik deed aan al les mee. Al gauw bleek dat zwemmen mij goed afging. Ik heb twee keer aan de Olympische Spelen meegedaan, in Tokyo (1964) en Mexico (1968). Beide malen werd ik in de series uitgeschakeld. Op de 200 meter vrije slag en vlinderslag behoorde ik tot de nationale top en tot de internationale subtop." Hoe logisch vindt u de combinatie van zwemmen en waterpolo? „Die is niet voor iedere sporter weggelegd. Je moet het in je heb ben. Marleen Veldhuis h eeft het ongetwijfeld in zich. Ik denk dat ik het ook in me had. In 1968 had ik, achteraf beschouwd, de over stap van zwemmen naar waterpolo moeten maken. Zeker na de Olympische Spelen liggen er mogelijkheden, omdat veel sporters dan bedanken voor het Nederlands team. Maar ik heb me toen niet aangemeld. Pas later, na mijn zwemcarrière, ben ik gaan wa terpoloën bij LZ 1886. Dat doe ik nu nog steeds, om binding te houden met de vereniging. Voor zwemmers is dat veel moeilijker." Stel dat u veertigjaar jonger zou zijn, welke sport zou u dan kie zen? „Dan zou ik niet te water gaan, maar voor tennis kiezen. Een heer lijke balsport, ik doe het nu ook graag. En, ook niet onbelangrijk, goede tennissers kunnen veel geld verdienen. Heel wat meer dan zwemmers. Want wat zij ook verdienen, zeker geen geld als wa ter." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: EPA/Louisa Gouliamaki UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 16 December LEIDEN - In verband met de grote behoefte, welke in Leiden en Om geving bestaat aan de opleiding tot metselaar, wenst het College over te gaan tot uitbreiding vari het leerplan van de Ambachtsschool met een opleiding tot metselaar. De Hollandse Maatschappij voor Landbouw heeft de medewerking der gemeente gevraagd voor stichting van een gebouw voor haar alhier ge vestigde Lagere Landbouwschool. Een voor deze school geschikt ter rein (groot 1995 M2) gelegen aan de Boerhaavelaan, wordt te koop aangeboden. Daar de gevraagde prijs (f. 14,50 per M2) aannemelijk voorkomt, stellen zij de Raad voor om tot aankoop van dit terrein voor de prijs van f. 28.927.50 over te gaan. ANNO 1978, zaterdag 16 december LEIDEN - Beeld uit het duel Leiden Lions - Groningen. Paul Domm (2) misleidt Garry Dusseldorp. Rob Hagendoorn (achter Domm) kijkt goedkeurend toe. Vooir Groningen een 'happy end': 3-7. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door con tante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. :u COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, Cj.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@lhdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 '567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/ln-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356' 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcn'i ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro;) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr-18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. OVER GEWICHT Steeds meer Neder landers zijn te dik. Zo'n veertig procent van de volwassenen weegt te veel. Tien procent lijdt aan ernstig overge wicht. Van de kin deren is veertien procent te dik. In een korte serie gaat een aantal deskun digen in op de oor zaken en gevolgen van 'vetzucht'. Van daag aflevering 1: de diëtist door Erna Straatsma Een gezond gewicht is te meten door je gewicht te delen door je lichaamslengte in het kwadraat. Ligt de uitkomst van deze 'body mass index' (bmi) tussen 18,5 en 25 dan is de uit komst prima. Zit je er onder of boven dan heb je een onge zond lichaamsgewicht. Ligt de score tussen de 25 en 30, dan spreken voedingsdes kundigen over 'overgewicht'. Met behulp van een diëtist is het mogelijk om binnen enkele maanden weer op gezond gewicht te komen. Bij een score boven de 30 is er sprake van 'obesitas'. Een bmi kan in extreme gevallen oplopen tot 35 of 40. Obesitas, ofwel vetzucht, is het structureel overeten. Lijders aan ernstig overgewicht lopen onder meer een groot risico op het krijgen van hart- en vaatziekten en suikerziekte. SCHRIJVENDE LEZERS Naar aanleiding van de rubriek 'De dingen die voorbijgaan' over de heer Goddijn, in het Leidsch Dagblad van zaterdag 29 novem ber, het volgende. Ik kan me niet voorstellen dat een jongetje gebo ren in 1939 de oorlog zo bewust heeft meegemaakt, dat hij 63 jaar later nog precies weet dat in deze moeilijke tijd de mensen in de Tuinstadwijk elkaar niet lieten vallen. Die stierven liever voor el kaar. Verder kan ik mij niet aan de in druk onttrekken dat hij waar schijnlijk in zijn jeugd een peste rig, arrogant kereltje is geweest. Hij betitelt de heer IJzerman als 'manke IJzerman'. Deze man had een prachtig voortuintje aange legd, van een armoedig loontje wat toen verdiend werd met een zesdaagse werkweek van 48 uur per week. Goddijn is ook nogal trots dat hij van school is gestuurd. Bij zijn eerste werkgever Blok, een me taalbedrijfje, werkte hij in totaal vier uur want hij moest we's schoonmaken en dat deed je niet, want je kwam van de ambachts school als geslaagd machinebank werker. Wat een arrogantie! Dan vertelt hij meer dan een kwart eeuw bevriend te zijn ge weest met iemand die hem later heeft besodemieterd. Maar deze vriend komt wel met zijn volledi ge naam in de krant, terwijl van de grootste crimineel doorgaans niet meer dan de initialen worden vermeld. Goddijn zal wel denken: zo, ik heb via de krant lekker gratis reclame voor mijn boek. J.D. van Royen, Leiden. Als voormalig verstokt roker - ge durende 67 jaar, vanaf mijn 14de tot mijn 81ste levensjaar - erger ik mij mateloos aan de niet aflaten de stroom krantenartikelen over het roken en het naderende ver bod daarop in openbare ruimtes. Vooral het noodgedwongen mee roken wordt daarin aan de kaak wordt gesteld. Met name de horecabedrijven moeten het ontgelden. Ook be jaardentehuizen en tehuizen voor geestelijke gezondheidszorg ont komen niet aan de anti-rookhet- ze, alsof rokers de zwaarste crimi nelen zijn. Maar ik wil erop wijzen dat roken voor bewoners van deze instellingen vaak nog het enige 'verzetje' is. Er wordt nu zelfs al gesproken over een rookverbod in stadions. Wat is de volgende stap? Een alge heel rookverbod in de buiten lucht? Zoals gezegd heb ik zwaar ge rookt, ook toen mijn vijf kinderen thuis opgroeiden en er echt geen aparte rooksalon was voor pa. Ge lukkig zijn mijn kinderen goed ge zond en hebben ze geen nadelige gevolgen ondervonden van mijn rookverslaving. Ze zijn nu, na wat 'jeugdroken', verstandiger gewor den dan hun pa. Natuurlijk moeten carapatiënten en personen met andere klachten worden ontzien, maar wie kan in godsnaam berekenen hoeveel mensen er jaarlijks sterven aan meeroken? Je reinste vorm van stemmingmakerij P.CJ. van Reisen, Lisse. LEIDEN, 17.00 UUR Geen bonusaanbieding kan op te gen de briefjes op het prikbord van Albert Heijn. Rijp en groen komt samen op één vierkante meter muur. 'Zoek een dame tussen 18 en 24. Eer lijk, humor, geen ralatie, wel vriende- lijkschap. Huidkleur onbelangrijk'. Ondertekend door Michael. Een in- burgeringspoging van een loverboy in spe? 'Ben je toe aan een nieuwe look? Wil je advies voor de feestdagen? Consu- lente/visagiste geeft huidverzorgings-, haar- en make-up adviezen'. Er zijn meer verwenners: "Voor een echte lekkere ontspanningsmassage gaat u naar Frederika in Alphen aan den Rijn.' Let op de toevoeging: 'Ook voor cadeaubonnen'. Misschien een ideetje voor de kerst? Silvia di Bona is kort en krachtig: 'Pri vate Italian lessons with native Ita lian'. Klinkt goed. 'Zoekt u rust en ontspanning? Neem dan een reikibehandeling. Door mid del van handoplegging ervaart u posi tieve energie, het zal u goed doen.' Houd rekening met enige kosten, want handoplegging heeft tijd nodig. "Voor in balans komen zijn vier be handelingen nodig. Bel me gerust'. Geen overbodige luxe tijdens dei ilri cemberstress. En dan zijn er de handelaars. Te koop: complete, zeer snelle pc. M cd-rom, floppy drive en geluidsk eke Topprijs: 170 euro'. Scherper gej 1' kom je ze niet tegen. Te koop: s| ternieuwe hoeslakens van Ikea, i de verpakking'. Ook best aardig onder de kerstboom. Ook na de feestdagen biedt hetp bord uitkomst voor overbodige len. 'Microsoft XP Professional.! 440 euro, te koop aangeboden vo 170 euro'. Onder de aanbieding) in kleine letters: 'ongewenst cadi Werklozen vinden ook hun wegi Albert Heijn. 'Ik zoek een kluswf om mensen te help en ik vraag ni veel. Per direct beschikbaar'. Afo der: Saeed. 'I 'm a 25 years old m graduated this year in Poland', doet graag iets met computers. any kind of other job.' Ga gerust eens kijken als u bood schappen doet op de Hooigracht te kans dat u een geschikte huisi gaal op de kop tikt. Of een aantfl lijk partijtje goederen. Erna Straatsma Annelies Feitsma is diëtist. In haar praktijk komen veel Leide- naars die kampen met overge wicht. Veel jongeren ook, on der wie aanzienlijke hoeveel heden studenten. Het meren deel van haar clientèle heeft een volledig verstoord eetpa troon. Trend „De trend van nu is: heel jong, te zwaar en diabetes II. Mensen zo tussen de dertig en veertig jaar, die echt véél te zwaar zijn. Ze hebben nog nooit nagedacht over hun voedingspatroon. Of hun eet- verhoudingen zijn in de loop der jaren volledig scheefge groeid. Van die mensen die niet ontbijten en de schade later op de dag weer ruim schoots inhalen." „Studenten zie je ook veel. Vooral meisjes in studenten huizen zijn erg met gewicht bezig, omdat er onderling enorm op wordt gelet. Je komt hele huizen tegen die met z'n allen aan de Herbalife zitten. Tegelijkertijd koken ze nooit gezond. Ze eten en drin ken over het algemeen veel te veel en bewegen nauwelijks. jus en veel vette snacks. D l- zijn van die mensen die oj «i verjaardagen ook heel vei vette dingen trakteren, zofVe blokjes kaas en bittergariï F tuur." >fl Itiji Relatie s[ „Wij vragen de klanten es naar hun relatie met voedl! Hoe gaan ze met eten om f v eten ze, waar eten ze, waj ge z neer en wat denken ze ert ja Kortom alles wat met etei maken heeft. En dan mot11 ir ze een week lang bijhoud 1 wat ze eten. Dat nemen v ete naderhand gezamenlijk i mi door." I |ka „In het begin van de bege ptB ding gaat het niet meteen me het halen van een streefjj ien wicht. We gaan uit vanIer gezonde voeding'. De ms ich mensen met overgewicht Dm len met de ondergrens va wa gezonde voeding af, zo'n nk tot 1500 kilocalorieën pei jd' dag." 0] Als je mensen laat zien» ich ze moeten eten is hun ee »n reactie vaak: 'wat veel'. V doe die vijf tot zeven sneetjes nvt brood per dag." i* (jo „Gezonde voeding is del rite met als uitgangspunt drie ykt maaltijden per dag. Daari ile 1 kun je drie tussendoortje die men. Ik zal nooit iets veil igo den, maar vind het wel bi iaa langrijk dat mensen voed le1 weer leren waarderen. Ai un, elke dag een stuk chocols jle: is dat niet bijzonder mee gen Neem af en toe een stuk, ;ss is het extra lekker." Slecht „De traditionele Holland keuken verdwijnt. Bijnai mand eet meer maaltijdi bestaan aardapj groente vlees. J Z dat juist u gezond „Dat me ontzettefrr gezond een misv stand, die veel drinken} ook heelt dierlijke* binnen en is niet gezi011 Dan heb il over mens meer dan ter melk pe; Sen drinken. Tv !f?e tot drie glasfna per doende. Heie de geldt vooet kaas: een bo P161 ham met vei IjJJ1 zadigd vet is zwaar produi ben van men dat veel kaasi slecht is. Boti V trouwens." „Een risico va ze tijd is ookd mensen te ved dingssupplem binnen krijgen ducten met extj" tamines en zo. ook niet gezom Veertig procent van de Nederlandse volwassenen is te zwaar. Diëtist Annelies Feits ma: „Bijna niemand eet meer maaltijden die bestaan uit aardappels, groente en vlees. Terwijl dat juist zo gezond is." Foto's: Ron Edmonds en Hielco Kuipers Standaard een dagelijks bor reluur met chips en altijd makkelijk eten: veel pasta, veel kaas en weinig groenten. Veel feesten ook en vaak rondhangen op de studenten sociëteit. Het is echt opval lend dat die probleemgevallen bijna allemaal voorkomen bij leden van een studentenver eniging." Eetpatroon „Studenten ontwikkelen vaak een compleet ver: stoord eetpatroon. En dat zet op late re leeftijd door. Zo word je lang zamerhand dik. Elkjaarkomter wat bij." „Je ziet ook mensen uit een arbeidersmilieu die net zo veel eten als hun ou ders deden. Maar die ou ders moesten zwaar fysiek werken ver richten en dat doen die kin deren meestal niet. Toch houden ze hetzelfde eet patroon als die ouders: heel veel brood, aard appels met een flinke klomp

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14