Moord op baas van Ozon werd een week uitgesteld Redding TV West kost miljoenen Raadsleden te veel met elkaar bezig' REGIO Terug naar een uur tv per dag Kruisweg Universiteit Leiden moet 8,9 miljoen bezuinigen mbulance nieuw leven imenië «iderdorpse i weigert Na ettingen ko- t nt snaar iandeld LEI DE dinsdag- 16 december 2003 R1 -üd Een 19-jarige Leide- t he sondagochtend vroeg in istraat mishandeld, ïg werd hij van achte- gepakt, waarop hij een en en zijn hoofd laeeg. In len|jc werd de hoofdwond De politie vermoedt ader dezelfde man is als met wie de 19-jarige arvoor een heftige nvvisseling had. Dat was lauwpoortsbrug, even fvier. De politie zoekt i van deze ruzie. i mannen ehouden ËDe politie heeft gister- ji een uitgaansgelegen- p de Hogewoerd twee iaangehouden: een 28- lidenaar en zijn 24-jari- i. De eerste had een 26- isterdamse in haar ge lagen en de 24-jarige [zich tegenover agenten Irritant' en weigerde aan. Beiden zijn inge- weg kraak lij een inbraak in een |an de Pieterskerk erden gisternacht on- re autosleutels gevon- ma de dader wegreed ten geparkeerde wa- Jewoners missen ook iele telefoon en een tas eren. Via de brieven- het slot ontgrendeld. ~pnd werd ingebroken ieijoning aan de Aloëlaan. feen raam vernield en in J een laptop gestolen. cijnen ren Medicijnen die worden door mensen met sui- en hoge bloeddruk :ren verloren, vermoe- hoogte van de Lo- e. Bijna alle pillen zijn erd gebruik gevaarlijk, e hoopt dat de vinder cijnen wil afgeven op iebureau of bij een n praat islam lob Cohen, burgemees- ïsterdam, is vrijdag grijkste spreker op een itie in Leiden over de g tussen godsdienst en islam is het belangrijk- rwerp van gesprek om- ïligie sterk iri op- Daardoor ontstaat in celijkte samenleving ;r een sterke religi- Over de vraag of dat is, debatteren behalve )k de Iraanse rechts- ipper Afshin Ellian uit andere deskundigen, entie begint om half t Academiegebouw ipenburg en duurt de (leraar scheiden )e Leidse hoogleraar J. is gistermiddag op [benoemd tot officier van Oranje-Nassau. de versierselen die bij •ming horen, opge- pr de Gelderse Com- de Koningin J. Tot de belangrijkste sn van de KNO-arts It feit dat hij in de ja- por het eerst aandacht pr slechthorendheid mdheidsprobleem. Zoeterwoudenaar ini- ehbier van de in 1995 op- 1'Nationale Hoorstich- vervolg van voorpagina den haag/leiden - De Bulgaarse huurmoordenaar begon Jan van der Krieke eind april te ob serveren. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de zakenman met een vuurwapen uit de weg zou worden geruimd voor diens woning aan de Hoge Rijndijk. Omdat het niet lukte een nog niet eerder gebruikt vuurwapen op de kop te tikken, werd beslo ten hem in wasserij Ozon met een mes te vermoorden. Dat moest in de nacht van 2 op 3 mei gebeuren. Alles was klaar voor de moord, maar toen er midden in die nacht plotseling een personeelslid in de wasserij verscheen, werd de zaak een week uitgesteld. Op zaterdag 10 mei was de ver dachte rond half zes 's morgens in de wasserij op bedrijfsterrein Roomburg. Hij wachtte daar op Van der Krieke die waarschijn lijk door de tweë andere ver dachten naar de wasserij werd gelokt onder het voorwendsel dat er een machine moest wor den gerepareerd. Toen Van der Krieke rond half zeven binnen kwam, wachtte de vermoedelij ke moordenaar tot hij die repa ratie had verricht. Vervolgens benaderde hij zijn slachtoffer van achteren. Van der Krieke hoorde echter geluid, draaide zich om en werd met een pijp geslagen waardoor hij viel en het bewustzijn verloor. Nadat het slachtoffer was bijgekomen, kreeg hij wederom een klap en daarna drie messteken in de borst. Eén daarvan, dwars door het hart, bleek bij sectie op het lichaam fataal. Vervolgens sleepte de moorde naar het lichaam naar de auto en reed naar Den Haag. Onder weg gooide hij op de A4 het mes uit het raam. Dat is nooit gevonden. Vijf dagen later werd de auto met het lijk gevonden achter station Hollands Spoor. De Bulgaar had van zijn voor schot op de moord in Neder land een auto gekocht. Nadat hij Van der Krieke had 'ge dumpt' stapte hij in zijn eigen wagen die hij vlakbij Hollands Spoor had geparkeerd en reed binnen twee dagen terug naar Bulgarije. Terug in zijn vaderland pakte de politie al vrij snel zijn broer op als verdachte van de moord op Van der Krieke. Nadat de vermoedelijke dader met een familielid had overlegd, besloot hij terug te gaan naar Neder land. Om zijn broer vrij te plei ten, uit wroeging, maar ook vanwege het geld dat hij nog te goed had van de 38-jarige Al- phenaar. Aan de Duitse kant van de grens werd hij opgepakt en uitgeleverd aan de Neder landse autoriteiten. De twee andere verdachten ble ven gisteren volhouden niets met de moord noch de voorbe reidingen daarvan te maken te hebben. De 32-jarige Leidenaar, compagnon in de wasserij, zei dat er weliswaar spanningen waren geweest tussen oud-ei genaar Van der Krieke en de huidige eigenaar, de Alphenaar, maar dat die onmin slechts tot een handgemeen had geleid. Daarna zouden de beide kemp hanen de vredespijp hebben gerookt. Wel had hij 'via via' ge ruchten gehoord over een mo gelijke liquidatie, maar deze verhalen nam hij niet serieus. Want de relatie tussen de huidi ge en de voormalige eigenaar was beter dan ooit tevoren, zo betoogde de compagnon. De andere verdachte, de Turk (28), was ook in dienst bij Ozon. Hij was verantwoordelijk voor de salarisadministratie van de vele personeelsleden die zwart in de wasserij werkten. Ook hij was zich van geen kwaad be wust. De officier van justitie denkt De verlaten wasserij Ozon op bedrijfsterrein Roomburg. De verkoop van zijn zaak werd voormalig eige naar Jan van der Krieke noodlottig. Archieffoto: Henk Bouwman daar echter héél anders over. Uit getuigenverklaringen en het herleiden van het mobiele tele foonverkeer van beide verdach ten bleek volgens de officier dat zij wel degelijk een rol hadden gespeeld in de voorbereidingen die uiteindelijk leidden tot de moord op Van der Krieke. Zo zouden de twee samen verant woordelijk zijn voor het naar de wasserij lokken van Van der Krieke en zouden zij er boven dien voor hebben gezorgd dat het personeel die ochtend later aan de slag ging waardoor de Bulgaar ongehinderd zijn sme rige karwei kon uitvoeren. Na de moord zou de 32-jarige Leidenalr de wasserij hebben schoongemaakt zodat het per soneel 's morgens vroeg geen bloed aantrof Twee Soedanese werknemers» dié te vroeg op de wasserij kwamen, zagen de 'schoonmaakploeg' echter aan het werk,De128-jarige Turk, een neef van de hoofdverdachte, wordt ervan verdacht deze mannen te hebben bewerkt zo dat zij niet naar de politie stap ten. Iets wat de twee tijdens het uitgebreide politieonderzoek ook niet deden. Consequent bleven zfi zwijgen tegen de le den van het recherchebij- standsteam dat de moord on derzocht En ook dat nam de officier van justitie de twee ver dachten bijzonder kwalijk. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Vandaag staat de 38-jarige Al phenaar, de veronderstelde op drachtgever en financier van de moord, voor de rechter. De man had nog schulden bij Van der Krieke. Samen met de hoofdverdachte moet ook een Bulgaar (30) zich verantwoor den. Hij zou de contactpersoon zijn tussen de opdrachtgever en de huurmoordenaar en tijdens de moord in of rond de wasserij aanwezig zijn geweest. leiden - Het was gisteravond alsof de Breestraat even was veranderd in de Via Dolorosa in Jeruzalem. De jongeren zijn echter niet op weg naar Golgotha, maar naar de Lammenschansweg. Daar was in de Pe- truskerk een mis rond het vier meter hoge houten kruis, dat ook wel de 'Olympische vlam van de katholieke jongerendagen' wordt ge noemd. Paus Johannes Paulus II schonk het twintig jaar geleden aan alle RK-jongeren op de wereld. De bedoeling van het kruis is om ie dereen die het ziet te herinneren aan het lijden van Christus. Sinds de Paus het heeft geschonken, heeft het kruis omzwervingen ge maakt langs tientallen landen en katholieke bijeenkomsten. Van daag gaat het kruis door naar Den Haag. Foto: Henk Bouwman door Janet van Dijk den haag - Een reddingsplan voor RTV West en RTV Rijnmond kost de provincie tien miljoen euro. Dat blijkt uit een onder zoek van het provinciebestuur, waarover provinciale staten morgen beslissen. Zij kunnen dan ook kiezen voor het faillisse ment van beide omroepen, die in ernstige geldnood verkeren. Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, hebben een lichte voorkeur voor een faillissement. Omdat de provincie in dat geval lenin gen en voorschotten niet terug krijgt, kost deze optie minstens 3,8 miljoen euro. Bovendien moet een van de twee zenders blijven functioneren als ram penzender. Het voordeel van dit scenario is volgens GS dat er met een schone lei kan worden begonnen, wat 'eenvoudiger en overzichtelijker' is gezien het 'geschonden vertrouwen in de bestaande organisaties en de grote problemen aldaar'. De provincie gaf dit jaar 7,9 miljoen euro subsidie aan beide omroepen. RTV Rijnmond heeft een tekort van 5 miljoen, het te kort van RTV West is 4,75 mil joen euro. Om beide omroepen te redden is volgens GS een provinciale bijdrage nodig van maximaal tien miljoen euro. Aan die bijdrage - een deel sub sidie, een deel renteloze lening, worden voorwaarden gesteld waarmee beide omroepen ak koord moeten gaan. Als zij zich daar niet aan houden, gaat de geldkraan direct dicht. RTV West en RTV Rijnmond moeten 'terugkeren naar hun kernta ken; het verzorgen van 24 uur radio per dag en 1 uur tv\ Bo vendien worden zij min of meer onder curatele gesteld. Zij moeten onmiddellijk begin nen met een herstel- en sane ringsplan, daarover maande lijks rapporteren, er wordt een onafhankelijke toezichthouder aangesteld, ze mogen geen nieuwe uitgaven doen zonder toestemming van de provincie, en gaan 'op nader te bepalen wijze' een deel van de provinci ale bijdrage terugbetalen. Daar voor moet ook extra geld wor den gereserveerd. Het provini- ciebestuur wil daarnaast dat de beide omroepen op korte ter mijn gaan samenwerken, en la ter onderzoek doen naar 'ver dergaande vormen van samen werking'. Behalve de tien miljoen euro van de provincie is er ook geld nodig van banken. Daarnaast zouden het ministerie van on derwijs, cultuur en weten schappen en de gemeenten Den Haag en Rotterdam bijdra gen moeten leveren, onder meer voor het sociaal plan voor medewerkers die worden ont slagen. Nader onderzoek moet uitwij zen wat er fout is gegaan bij beide omroepen, wie daarvoor verantwoordelijk zijn en of zij juridisch aansprakelijk gesteld worden. De provincie toetste de jaarrekeningen, maar daaruit bleek nooit dat er sprake was van grote financiële problemen. „De papieren werkelijkheid die is voorgehouden aan de provin cie staat op gespannen voet met de echte werkelijkheid. CDA-raadslid Linda Lieverse pleit voor cultuuromslag door Rody van der Pols leiden - Raadsleden laten zich te weinig in de stad zien. Ze zijn te veel 'met elkaar bezig', waardoor er onvoldoende tijd overblijft om de wijken in te trekken en met stadsbewoners te praten. Dat constateert CDA-raadslid Linda Lieverse. Zij pleit daarom voor een realistische invulling van de agenda, een strikte spreektijdre geling en een minder omvangrij ke papierwinkel. In toenemende mate hoort Lie verse de klacht dat er 'met de gemeenteraad niet te praten valt', schrijft het CDA-raadslid in een column op haar inter netsite www.lindalieverse.nl. „De raadsleden hebben geen tijd meer om de stad in te trek ken." Zij wijt dit gebrek aan tijd voor al aan de vele vergaderingen, bijeenkomsten, conferenties, informatieavonden en werk groepjes die de raadsleden moeten bijwonen en het bijbe horende 'huiswerk'. Het dualisme, dat in maart 2003 is ingevoerd, heeft ook geen tijdwinst opgeleverd, zegt Lie verse. Terwijl dit juist een van de voordelen had moeten zijn van het scheiden van de taken van het gemeentebestuur en de raadsleden. Volgens Lieverse is het tegendeel het geval: de raadsleden halen zich nu alleen maar meer werk op de hals. Gevolg is niet alleen dat zij te weinig tijd hebben voor het contact met de burgers, maar ook dat het raadslidmaatschap nog nauwelijks met een vaste baan te combineren valt. „Ik doe dit werk nu anderhalf jaar en ik wil het graag nog even volhouden. Het verloop in de gemeenteraad is al zo groot", zegt Lieverse. „Ik werk twintig uur per week, heb vier kinderen en besteed daarnaast zo'n 25 uur per week aan het raadslid maatschap, terwijl er ongeveer twintig uur voor staat." Een cultuuromslag is dan ook hard nodig, vindt de CDA'er. In haar column doet ze een aantal suggesties om die te bewerk stelligen. Zoals minder vergade ringen en bijeenkomsten beleg gen. „Daarmee creëren we weer tijd voor bezoekjes aan instel lingen en bedrijven. Toevallig kom ik net van zoiets vandaan. Hartstikke interessant, maar ik was wel de enige die er tijd voor had." Daarnaast zou de hele papier winkel wel wat minder mogen. Bijvoorbeeld door minder eva luaties en notities aan het colle ge van B en W te vragen. „Kan het niet volstaan met één twee A4'tjes", vraagt Lieverse zich af. „Dit vermindert niet al leen de druk op de (lange ter mijn) agenda, maar het scheelt de ambtelijke medewerkers ook uren schrijven. Een ander voor deel is dat raadsleden minder hoeven te lezen, wat weer tijd oplevert. De langetermijnagen- da zal slinken, wat voor raadsle den ruimte schept om met ei gen initiatieven te komen." Lieverse staat niet alleen in haar 'strijd' tegen de overvolle agenda. „Ik heb heel veel posi tieve reacties gekregen van an dere raadsleden. Binnenkort is er een overleg tussen fractie- en commissievoorzitters. Hopelijk wordt dan besloten om een al gemene spreektijdregeling in te voeren, zodat de vergaderingen in ieder geval op tijd zijn afgelo pen. Dat zou een mooi begin zijn." U-Raad bezorgd om onderwijs CDA-raadslid Linda Lieverse pleit voor een realistische invulling van de agenda, een strikte spreektijdregeling en een minder omvangrijke papierwinkel. Foto: Hielco Kuipers door Jan-Willem Korpelshoek leiden - De Universiteit Leiden moet de komende jaren miljoe nen bezuinigen. Dat blijkt uit de concept-begroting 2004- 2007, waar gisteren in de Uni versiteitsraad (UR) over werd gesproken. Door de bezuinigin gen van de kabinetten Balke nende I en II krijgt Leiden veel minder geld van het ministerie van onderwijs, cultuur en we tenschap. Komend jaar lopen de bezuinigingen op tot 8,9 mil joen euro. In 2007 is dit bedrag tot 14,8 miljoen euro uitge groeid. De bezuiniging baart de UR zorgen. De studentenfractie Be wust en Progressief (BeP) vindt dat de grenzen van het toelaat bare al overschreden zijn. „Er zijn nu vakken waarbij geen colleges worden gegeven, maar wel een tentamen wordt afge nomen. We studeren toch aan de universiteit om onderwijs te genieten?", aldus BeP. Ook de fractie van Studenten Groepering Leiden (SGL) sprak haar zorgen uit over de kwali teit van onderwijs. „Bij rechten zijn er werkcolleges met meer dan dertig studenten. De werk groepen worden door gevor derde studenten verzorgd in plaats van docenten. De prog nose is dat het studentenaantal in de komende jaren zal toene- men. Wat is de grens?" Kon vice-voorzitter van het col lege J. van Bergen de afgelopen jaren nog gunstige begrotingen presenteren, dit keer had hij minder goed nieuws. „Er moet uiterst voorzichtig met het geld worden omgegaan. We moeten de ambities afstemmen op de financiële mogelijkheden", zei Van Bergen. ,,Het hek weten schappelijke onderwijs zit tegen zijn grenzen aan. De kunst is om op een verantwoorde ma nier met het geld om te gaan." De raad zoekt een oplossing in sponsoring van bepaalde voor zieningen. Onlangs is bij de fa culteit sociale wetenschappen een computerzaal gefinancierd door computerfabrikant Dell. Misschien kan sponsoring op grotere schaal worden toege past. Het college zegt de sug gestie ter harte te nemen. De universiteitsraad, met uit zondering van BeP, bracht een positief advies uit over de be groting. BeP wilde niet verder gaan dan de formulering 'niet negatief. Vanaf februari wor den de uitgewerkte bezuini gingsplannen in de raad be sproken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13