Instroom WAO Dure computers vliegen de winkels uit gaat fors dalen ECONOMIE 'Politiek voert soort hetze tegen de vakbeweging' Kirch eist zeker 6 miljard euro UWV becijfert gevolgen strengere regels NS-station Leidsche Rijn 'Tol Autobahn derde kwartaal 2004' Directeur havenpool: 'SHB niet bijna failliet' iliteit van [pas slecht' yic - Bankpasjes zijn van kwaliteit en werken nvaak niet goed. De pas- orgen consumenten veel i. Dat blijkt uit onder in de Consumentenbond ingeveer tweehonderd n. Het komt geregeld at een pinautomaat aan- at een pas onbruikbaar rebeurt ook als de pinpas jf onbeschadigd is. De wijten dit probleem aan beeld mobiele telefoons italpoortjes, aldus de Deze apparaten versto- magnetisch veld, waar pas niet meer werkt. De indt het onredelijk dat i moeten opdraaien voor en van een nieuw pasje. napklus Sabca s Venezuela De Belgische vlieg- riek Sabca gaat ge- |68 vliegtuigen opknappen luchtmacht van Vene iet gaat om 21 F-16's. racht is omstreden, om- t uitgesloten is dat de ilaanse president Chavez itellen inzet tegen poli- genstanders in eigen e opdracht kan door- mdat de nationale kre- ïekeraar van België, Del- borg staat voor de be- riet verlieslijdende Sabca igt voor de opdracht on- 45 miljoen euro. België en vrij grote wapenindu- ie wel vaker leidt tot po- ),5o «voelige leveringen. maandag 15 december 2003 kverbod in rmarkten AH >,28 op groei ie luchtvaart Groot-Brittannië wil i van de luchtvaart flink en om het milieu te be en. Een voorstel van de g bepaalt dat slechts een iven bij Londen, d, een nieuwe start- en 'sbaan krijgt. Het groot heid, Heathrow, moet n jaar op een extra baan n. Dat meldde de Britse he Independent gisteren, ikelijk wilde het ministe- Transport de komende jaar drie of vier nieuwe n landingsbanen in het Engeland openen, lartement wilde zo de ite groei van het aantal ers opvangen. gaatIpg verkopen am - Shell begint met oop van de brandstof eVS. Een dochterbedrijf olieconcern heeft daar- imerikaanse ondeme- Lakes Energy Gas Ser- i Cherryland Propane ïomen voor een onbe- edrag. Het olieconcern grote speler te willen i in de gasverkoop in de ll verkoopt al lpg in an vijftig landen. led wil 114 [nemers kwijt Bij beveiligingsbe- eNed dreigt ontslag voor dewerkers. Dat heeft de lenstenbond gemeld. Bij ememing werken 2500 i. CNV-bestuurder Ger- reekt van een enorme dier. „In juli waren de zichten voor de werkge ld nog gunstig." De Jnd noemt de ontslag- iet gevolg van de prij- log die onder beveili- Bdrijven woedt. „Tegen lagere tarieven worden achten weggekaapt bij renten." um - Personeel van su- ktketen Albert Heijn dat en, mag dat vanaf 1 ja- lleen zonder werkkie len doen. Het concern ökende werknemers voor geen goed visitekaartje, woordvoerster zaterdag, januari gaat de Tabaks- Die bepaalt dat op werk- niet meer gerookt mag Albert Heijn vindt het om special rookruimtes >.50Rinkels in te richten. Win- oneel mag dus alleen in :taalde lunchpauzes een opsteken. overleg in srg hervat Vakbonden en mers zitten vandaag nd de tafel om het vast- CAO-overleg voor de g- en verzorgingshuizen rekken, brancheorgani- ide partijen wilden de rst samenvoegen met de thuiszorg, maar eind 5ciber zagen ze daar toch )e CAO voor de thuis- mmiddels rond. Bran- anisatie Arcares wil een esprek' houden. De vak hebben eerder een sa- hoging van 2,5 procent n de verpleeg- en ver guizen werken circa amsterdam/gpd - Het aantal nieuwe mensen dat in de WAO komt, zal fors dalen als alleen nog ernstig zieken voor deze uit kering in aanmerking komen. Als de regeling wordt ingevoerd, zouden jaarlijks zo'n 13.000 nieuwe mensen in de WAO be landen. Ter vergelijking: in 2003 komt het aantal uit op 70.000. Dat blijkt uit berekeningen van het Uitvoeringsinstituut Werk nemersverzekeringen (UWV). De Sociaal Economische Raad (SER) heeft het UWV gevraagd te onderzoeken hoeveel men sen in de WAO zullen komen als die alleen nog toegankelijk wordt voor zogeheten 'volledig en duurzaam arbeidsonge schikte werknemers'. Dat zijn mensen van wie de keurings arts verwacht dat ze nooit meer kunnen werken. De nieuwe re geling zou in 2006 moeten wor den ingevoerd. De politiek ligt momenteel in de clinch met de vakbeweging en de werkgeversorganisaties over de vraag hoe streng het nieuwe WAO-stelsel moet wor den. De sociale partners willen dat de politiek hun advies uit de SER overneemt: zieken mogen alleen nog in de WAO komen als ze niet meer beter kunnen worden. Wie wel kan herstellen of gedeeltelijk wordt afgekeurd voor werk, komt niet meer in de WAO. Minister De Geus van so ciale zaken wil de toegang tot de WAO nog iets lastiger ma ken. De FNV ziet in de cijfers van het UWV het bewijs dat het SER- advies streng genoeg is. De Geus hoeft dus niet met nog hardere maatregelen te komen. De minister wilde het aantal nieuwe WAO-gevallen met ze ker 25.000 terugbrengen. De 13.000 waar het UWV op uit komt ligt dus nog een stuk la ger. „De instroom in de WAO daalt hard genoeg", zegt hoofd bestuurder sociale zekerheid Heerts. Volgens De Geus moeten de bonden zich echter niet rijk re kenen. Hij verwacht dat de in stroom de laatste tijd vooral zo hard daalt door de slechte eco nomie, waardoor mensen zich minder snel ziek durven mel den. maar wel weer wat zal stij gen. De WAO-instroom daalt al ge ruime tijd in sneltreinvaart. Volgens een woordvoerster van UWV is de instroom in de eer ste negen maanden van dit jaar gedaald met 27 procent, verge leken met dezelfde periode vo rig jaar. De uitstroom is toege nomen met twee procent. Eind september hadden 790.000 mensen een WAO-uitkering, 10.000 minder dan vorig jaar. Volgens het UWV speelt de on langs ingevoerde Wet Poort wachter daarbij een grote rol. Die wet verplicht werkgevers en zieke werknemers alles op alles te zetten om een nieuwe baan te vinden. „En dat werkt goed", aldus de woordvoerster. De PvdA, die zich keert tegen scherpere ingrepen in de WAO, heeft inmiddels een interpella tiedebat in de Kamer over de WAO-cijfers aangevrgaagd. Ka merlid Bussemaker vindt dat De Geus de SER en uiteindelijk ook de Kamer slecht informeert over het aantal WAO'ers. SER- kroonlid Linschoten noemde de cijfers gisteren in het televi sieprogramma 'Buitenhof spectaculair. Het huidige beleid heeft voor een cultuuromslag gezorgd, stelt hij. „Het bedrijfs leven is nu ingesteld om ziek personeel aan het werk te hou den." den haag/gpd - Computerwinkels melden een 'spectaculaire toename' in de verkoop van computers in het kader van pc-privé- projecten. Directe aanleiding is de verla ging per 1 januari van het bedrag waarover geen belasting hoeft te worden betaald. Vooral de duurdere pc's zijn op dit ogen blik in trek. Zaken als Dixons en Dynabyte zien een verkoopstijging van 50 procent in vergelijking met december vorig jaar. Op 1 januari gaat de fiscale vrijstelling voor de aanschaf van een computer omlaag van 2269 naar 1415 euro. De werknemer krijgt dan alleen nog maar over dat lagere bedrag belastingvoordeel. Het kabinet besloot uit bezuinigingsoverwegingen de vrijstelling omlaag te brengen. De prijzen zijn de laat ste jaren zo gedaald dat ook voor dat be drag van 1415 euro nog een goede compu ter gekocht kan worden, is de achterliggen de gedachte. Doordat de werkgever het be drag verrekent met het brutoloon, betaalt de werknemer ongeveer de helft van de winkelprijs. Grote computerketens zien de laatste we ken steeds vaker klanten die nog willen profiteren van de tot 1 januari geldende vrijstelling. „De indruk bestaat dat iedereen het maximale bedrag nog wil volmaken. Ze tuigen de computer op met allerlei toeters en bellen, of zoeken de meest geavanceer de versie. De vraag is echt spectaculair ge stegen", zegt een woordvoerder van Vendex, moedermaatschappij van de ke tens Dixons en Dynabyte. Beide winkelke tens hebben onder hum klanten veel grote bedrijven, aldus de woordvoerder. Verkopers van computerketen MyCom zien mensen binnenkomen die per se voor 1 ja nuari een computer willen aanschaffen, maar geen bezwaar maken tegen levering na die datum. „Zelfs als ze niet meer beste den dan het nieuwe vrijstellingsbedrag. Er zijn mensen die denken dat de hele rege ling van tafel gaat". Niet elke computerwinkel deelt in de koop woede. Volgens een werknemer van Com puterland ligt de verkoop in het kader van de regeling op hetzelfde niveau als vorig jaar december. „Het blijft hoe dan ook een grote uitgave, zelfs met die belastingvrij stelling. Mensen hebben toch minder te besteden, en laten liever hun computer up graden, breiden de geheugencapaciteit uit. Dat is goedkoper". Het is niet moeilijk binnen het nieuwe vrij stellingsbedrag te blijven, melden verko pers van MediaMarkt. „Voor 800 euro heb je al een hele knappe computer, zij het zonder beeldscherm." Deutsche Bank moet bloeden voor loslippigheid münchen/dpa - De Duitse za kenman Leo Kirch wil zeker 6 miljard euro als schadevergoe ding van Deutsche Bank. Dat meldde het Duitse tijdschrift Focus zaterdag. Bronnen rond de zakenman hebben het be richt later bevestigd. Het ge rechtshof in München bepaal de woensdag dat de bank Kirch Dieter Hahn, vertrouweling van Leo Kirch, en Kirch's advocaat Peter Gauweiler kunnen lachen na de uitspraak van het hof. Foto: AP/Diether Endlicher een schadevergoeding moet be talen. Toenmalig bestuursvoor zitter van de bank, Rolf Breuer, was loslippig over KirchGrup- pe, het voormalig mediacon cern van Kirch. Breuer trok begin vorig jaar in een televisie-interview openlijk de kredietwaardigheid van KirchGruppe in twijfel. Tegen de tv-zender van het financiële persbureau Bloomberg zei hij letterlijk: „Wat men leest en hoort is dat de financiële sector niet bereid is om meer geld of andere inkomstenbronnen te verstrekken." Volgens Kirch hebben deze uitspraken de on dergang van zijn onderneming versneld. Kirch had bij de bank leningen uitstaan voor een bedrag van 700 miljoen euro. Om die reden had Breuer er het zwijgen toe moeten doen, maar in plaats daarvan bracht hij bedrijfsge heimen naar buiten, aldus het hof eerder deze week. Kirch eis te eerst 100 miljoen euro van Deutsche Bank. Zijn juridische adviseurs gaven woensdag al aan dat dit meer zou worden. Deutsche Bank liet in een reac tie weten dat Kirch geen recht heeft op een schadevergoeding. Het hof heeft volgens de bank alleen bepaald dat een financië le vergoeding niet uit te sluiten valt, maar een bedrag is niet ge noemd. utrecht - Het nieuwe Utrechtse stadsdeel Leidsche Rijn beschikt sinds gisteren over een eigen NS-station. De noodhalte heet Utrecht Terwijde en wordt in beide richtin gen tweemaal per uur bediend door stoptrei nen op het traject Leiden-Utrecht v.v. De opening van het treinstation volgt vijfjaar nadat de eerste bewoners zich in deze Utrechtse Vinex-lokatie vestigden. Inmiddels telt Leidsche Rijn 14.000 inwoners. Dat moet groeien naar 90.000 bewoners rond 2015. Verder gaat het nieuwe stadsdeel in de toe komst werkgelegenheid bieden aan 40.000 mensen. Foto: ANP/Vincent Boon berujn/anp-dpa - De tolheffing voor vrachtauto's van meer dan twaalf ton op de Duitse snelwe gen begint waarschijnlijk in het derde kwartaal van volgend jaar. Dat heeft de pas benoem de voorzitter van de raad van commissarissen van Toll Col lect - het bedrijvenconsortium dat de tolheffing moet uitvoe ren - tegen het weekblad Der Spiegel gezegd. „Als er geen grote nieuwe pro blemen optreden, reken ik op het derde kwartaal van volgend jaar", aldus Peter Mihatsch. Hij zei ervanuit te gaan dat er geen sprake zal zijn van verbreking van het contract dat Toll Collect met de Duitse regering heeft gesloten. Dat zou alleen nog maar meer vertragingen ople veren. De invoering van het omstre den tolproject is al een aantal keren uitgesteld omdat de com puters van het registratiesys teem het vaak lieten afweten. In eerste instantie had de tolhef fing eind augustus moeten be ginnen. De Duitse overheid mist door het uitstel maandelijks 156 mil joen euro. Het ministerie wil nu met het bedrijvenconsortium praten over een vergoeding voor de gemiste inkomsten. Mi hatsch vindt dat de hoogte van de schadevergoeding via arbi trage door een neutrale partij bepaald moet worden. Als het systeem wordt inge voerd kost dat de Nederlandse transporteurs volgens de ver voerdersorganisatie TLN op jaarbasis circa 115 miljoen eu ro. TLN verwacht overigens niet dat Duitsland de tolheffing in het derde kwartaal van 2004 kan invoeren. Het is volgens een woordvoerder zelfs maar de vraag of het systeem voor het einde van volgend jaar werkt. den haag/gpd - De politiek is bezig met 'een soort hetze' te gen de vakbeweging. Daardoor komen de afspraken in het Na jaarsakkoord in gevaar. Dat zegt Ton Heerts, sinds i juni bestuur der sociale zekerheid van de FNV. Hij ergert zich aan de toe nemende kritiek van met name WD en D66 op de vakbeweging. Die beginnen keer op keer de discussie of de FNV wel genoeg leden heeft om nog langer CAO's af te kunnen sluiten die ook voor niet-leden gelden. Ook de opstel ling van minister De Geus (socia le zaken), die het sociaal stelsel steeds verder versobert, baart hem zorgen. „Het is het gedrag van Rupsje-Nooit-Genoeg'. „Ik word ziek van de verhalen van kamerleden als Weekers (WD, red.) en Bakker (D66, red.) dat er niks van deugt bij de bonden. De FNV is druk be zig mensen lid te maken, zij schreeuwen dat de bonden er een zootje van maken. Onlangs nog riepen ze dat wij onterecht veel geld innen en dat opsparen in fondsen. Het is een vorm van hetze, waar ze echt mee moe ten stoppen." De vakbondsleider beschuldigt op zijn beurt de politiek van 'grilligheid'. „Het motto nu is: wat Paars heeft verzonnen is per definitie slecht. De ene maatregel is nog niet genomen of de volgende dient zich al weer aan. We zien bijvoorbeeld dat de laatste WAO-maatrege- len werken, want de instroom daalt. Toch komt de Geus met nieuwe plannen om de toegang tot de WAO nog lastiger te ma ken. En waarom? Gun het even de tijd." Heerts vindt dat de vakbonden zich moet bezinnen op het on langs gesloten Najaarsakkoord, waarin werd afgesproken de lo nen te matigen om ingrepen in de sociale zekerheid te verzach ten. „Zoals De Geus zich mo menteel opstelt, draagt niet bij aan naleving van het akkoord. Maar het is nu te vroeg om te zeggen dat we ons er aan ont trekken. Rond februari moet duidelijk zijn of het kabinet ook luistert naar onze adviezen in de SER over de WW en WAO en in de Stichting van de Arbeid over de pensioenen. Dat is de lakmoesproef. En laat duidelijk zijn: als het kabinet ons links laat liggen en het akkoord wordt opgeblazen dan geven we de gestaalde kaders ook echt élle ruimte." De uitspraken van Heerts be vestigen het beeld dat sinds zijn aantreden van hem bestaat. De 37-jarige FNV-bestuurder heeft in korte tijd de reputatie geves tigd van iemand die een harde opstelling niet uit de weg gaat. „Ik ben niet bang om dingen op te pakken en schuw conflicten niet", beaamt hij. Dat leidde rond het tekenen van het Najaarsakkoord nog tot onvrede bij de 'gestaalde ka- FNV'er Ton Heerts: „Het is het gedrag van Rupsje-Nooit-Genoeg." Foto: GPD/Harmen de Jong ders' van de spoorwegvakbond, die met acties het treinverkeer stillegden. Heerts zei de voor keur te geven aan 'smart- bombs', kleinschalige acties met grote effecten. Dar vatten de actievoerders op als kritiek. Heerts verwijst naar zijn verle den als vakbondsleider bij de militaire bonden. „Als mensen zich nu verbazen over hoe ik me opstel, zeg ik: jullie hadden het kunnen weten." Desondanks blijft het verba zend van een vakbondsbe stuurder te vernemen dat werk lozen elke baan moeten aanne men die ze kunnen krijgen. „Hoezo kan een professor geen kranten rondbrengen? En de pisbakken moeten toch echt schoongemaakt", fcei hij on langs in een vakbondsblad. „Uitgangspunt blijft natuurlijk dat men op zijn eigen niveau aan de gang gaat", zegt hij nu. „Maar als je tijdelijk niet aan de gang komt moet je ook onder dat niveau aanpakken. Werken is topsport, werkervaring van levensbelang. Naarmate je lan ger werkloos bent wordt het steeds moeilijker. Zorg dat je aan de gang blijft. En geen en kel beroep is minderwaardig. Ik moet ook niks hebben van mensen die werknemers zien als productiefactor. Arbeid, dat is een productiefactor, niet de gene die het uitvoert. Die is een mens." Juist voor die mensen is een sterke bond noodzakelijk, is de overtuiging van Heerts. Het be tekent keihard werken aan de toekomst van de vakbond. Le den moeten veel meer profite ren van hun lidmaatschap, vindt hij. „Iets heel simpels: persoonlijke dienstverlening moet voortaan alleen verstrekt worden aan mensen die lid zijn van de bond. Dat was niet zo, maar we zijn toch zeker Gekke Gerrit niet? En daar moeten we steeds meer naar toe. Je moet duidelijk maken wat je als bond kunt bieden, zonder dat men sen alleen maar vanwege de voordeeltjes lid worden. Je hoopt toch dat overtuiging ook nog een rol speelt." Wat de bond moet bieden is daarnaast méér dan de onder handelingen over arbeidsvoor waarden. Zoals een verzekering tegen inkomstenverlies, of dat nou is door verlies van werk, WAO of ziekte. „Jongeren wordt de toegang tot het huidige sociaal stelsel feite lijk ontzegd. Maar je moet wel blijven zorgen dat wie ziek of werkloos wordt, een zachte lan ding maakt, financieel gespro ken. Als de overheid daar niet meer voor zorgt hoef je die na tuurlijk ook geen premie meer te betalen. Laat ons dat dan maar regelen, samen met ver zekeraars. De eerste verzeke raars hebben zich al bij ons ge meld", aldus een tevreden Ton Heerts. rotterdam/gpd - De Rotter damse havenpool SHB gaat niet failliet. Dat beweert directeur Janssen van het uitzendbureau voor havenwerkers. De topman van de leverancier van inmid dels nog 740 personeelsleden onderstreept dat zijn bedrijf er goed voor staat. „Veel beter dan vorig jaar. Oké, we zijn er nog niet, maar we zijn er bijna. Er is licht aan het einde van de tun nel." Vorige week kwam tijdens le denvergaderingen van de vak bonden van FNV, CNV en De Unie een somber beeld naar buiten. De havenpool SHB zou weer eens op omvallen staan. Er zouden bezuinigingsmaatre gelen nodig zijn. Janssen wijst alle verhalen met klem van de hand. „Een tekort van 2,1 miljoen eu ro? Klopt niet. We lijden dit jaar een klein verlies." De directeur rekent op een tekort van een half miljoen. „Maar we kunnen ook op nul uitkomen." Het heeft alles te maken met de al tijd wisselende markten. „Als de klanten weglopen en de markt flink inzakt, dan pas gaan we failliet." De werknemers gaan er vol gend jaar niet op achteruit, zegt hij nu. ,,Als het goed is, gaan ze zelfs er 2 procent op vooruit." Janssen wil de huidige CAO met een jaar verlengen. Ook het so ciaal akkoord zou lai%er moe ten gelden. En verder wil de di rectie van de SHB de opzet met oproepkrachten nog een jaar behouden. „Ik acht de kans groot dat dat lukt. Ik ben daar over in gesprek met UWV/GAK en Sociale Zaken, maar we we ten het pas in maart." De ha venpool heeft tijd nodig, wil hij maar gezegd hebben. „We heb ben honderd man te veel om quitte te kunnen draaien. Over een jaar zitten we op 650 men sen. Dan gaat het weer goed. Op een eventuele verhoging van de tarieven, wat door de vakbonden is voorgesteld, wil Janssen niet ingaan. „Dat moet ik met de aandeelhouders be spreken." Als altijd blijft de di recteur van de SHB optimis tisch. „Wie weet, hebben we straks juist extra mensen no- dig."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9