Veel twijfels over advies artsenpost BINNENLAND Bos: Verzorgingsstaat is Kamer wint strijd om eigen begroting altijd een achterhaald begrip Trein richt grote ravage aan in hal Den Haag CS ierzoek naar bd Yasemin AEL veroordeelt bomaanslagen in Turkije niet Debat over geld, soepkommen en een zwembad op het Binnenhof 'Niet nuttig en niet betrouwbaar' Van Aartsen beste politicus bassades ken tegen' Ac - Minister Verdonk delingenzaken) is vol- uchtelingenwerk bewust (oor de problemen van ocedeerde asielzoekers ig willen naar hun thuis - Zeker honderden, mis- vvel enkele duizenden ekers kunnen niet eens mdat hun ambassades ■ewerken", zegt Brigitta Berg van Vluchtelin- rk. De organisatie heeft t opgesteld van negen die niet meewerken aan ige terugkeer. Met die opt Vluchtelingenwerk lier te vermurwen het be- i Verdonk bij te sturen. uffeur dood en busdeuren Een 57-jarige bus- ur van Connexxion is in Almelo in de remise lusonderneming omge- Volgens een woord van het bedrijf is er bij jiten van de bus iets mis ,Toen de chauffeur de lit het contact haalde, via de voordeur uit- Dat gebeurde niet bin- vereiste vier seconden, jens kwam hij klem te >n is hij later door colle- ironden. De Almeloër in al overleden." Volgens rdvoerder staat in de ures dat chauffeurs bij uiten via de achterdeu- leten uitstappen. Op de ren zit een beveiliging. d overleden nishandeling - Politieagenten heb- termorgen een dood igetroffen in een wei- j Tilbrug. Het paard is lishandeling om het le- comen. Volgens een loerder van de politie t beest ernstig toegeta- et Korps Landelijke Poli- >ten (KLPD) is inmiddels ;en bij het onderzoek gewelddadige dood van rd. e steekpartij l Gravendeel rENDEEL - Een 28-jarige it's Gravendeel is in de 'an vrijdag op zaterdag istoken. De man werd in lonplaats enkele malen :n man gestoken en id op weg naar het zie- De vermoedelijke da- tekend bij de politie, |on nog niet worden aan- len. Over de toedracht steekpartij is officieel its bekend. Geruchten lat het te maken had brandstichting waarbij [s een boerderij in vlam- ?ging- tap dicht bij ■Vitesse •en - De Nijmeegse poli- ft gistermiddag een bier- :allatie in een vereni- ebouw in Nijmegen on- emaakt. Tevens namen in kratten bier in beslag, 'leurde tijdens de voet- Istrijd NEC - Vitesse. De van het gebouw had de politie geen drank- ig. Omdat wedstrijden de Nijmeegse en de Arn- voetbalclub nogal eens ite ongeregeldheden uit- ras de politie zeer alert. idam/gpd - Het openbaar irie onderzoekt of de vijf- laanden oude baby Yase- uit Amsterdam moge- iverleden als gevolg van komst van een zieken- L Gisteren is in opdracht iet openbaar ministerie verricht op het lichaam et meisje dat woensdag- overleed. Eerder was er van dat alleen zieken- :rder VZA een onderzoek I len. ïeisje verslikte zich zon- ond in een pinda en hierdoor in ademnood, agenten en hulpverleners gavond bij haar huis kwa- werden ze bedreigd en cholden voor moorde- door woedende buurtbe- [9 s. Die vonden dat het te iad geduurd voordat de iwagen er was. vanwege de enorme lotie willen we alles on- ken", zegt justitiewoord- er Meulenbroek. Onder- wordt hoeveel tijd er zat melding en de komst e ambulance. „Als blijkt i ziekenauto te laat was, zoeken we of er een cau- 'erband is met de dood Et kind." leelvoorzitter Luiten wil een inventarisatie komt ncidenten in de gehele •Misschien valt het mee. [jn geen reeksen gevallen, het publiek wordt steeds liever. Blijf met je poten hulpverleners af." door Hans van Soest Groningen - Met een staande ovatie werd Michael Gorbatsjov ontvangen op het PvdA-con- gres dat dit weekeinde in Gro ningen werd gehouden. De kor te toespraak die de voormalige sovjetleider hield tijdens zijn bliksembezoek oogstte lauwer applaus. „We moeten niet blij ven vastzitten in dogma's", zei hij. „De sociaal-democratie wacht een zware taak. We moe ten zonder onze principes te verloochenen liberaler wor den." Gorbatsjov (sinds kort leider van een Russische zusterpartij van de PvdA) nam met zijn toe spraak Wouter Bos de woorden uit de mond, zo beaamde die. Bos heeft zichzelf tot doel ge steld het traditionele deel van zijn achterban rijp te maken voor verandering. De partij rea geerde in het verleden in zijn ogen te defensief op maat schappelijke vraagstukken als de mislukte integratie. Reden voor hem om eerder al de onor thodoxe voorstellen van de PvdA-afdeling in Rotterdam grotendeels te omarmen om de problemen in de oude stadswij ken aan te pakken. Maar integratie is niet het enige vraagstuk waarmee de PvdA worstelt. Hetzelfde geldt voor de toekomst van de sociale ze kerheid. „We moeten niet blind zijn voor nieuwe uitdagingen", hield Bos het congres voor. „De verzorgingsstaat kan niet blij ven zoals 'ie is. Als we blijven denken in termen van klassieke collectieve verzorging en be scherming, ontnemen wij de groeiende groep mensen die daar zelf wat over wil en kan zeggen te veel mogelijkheden." Partijleider Ruud Koole stelde onomwonden dat de term ver zorgingsstaat gewoon moet worden geschrapt. Zelf stelde Koole daar de 'activerende ga- rantiestaat' tegenover. Een moeilijke, gaf hij zelf onmiddel lijk toe. „Ik sta open voor betere namen." De term is ooit be dacht door PvdA-godfather Wil lem Drees. „Drees had een he kel aan het woord verzorgings staat. Het impliceert dat de overheid de burger van het wieg tot het graf in de watten legt." Desgevraagd zei Koole dat de vVdA met regeringspartij CDA gemeen heeft dat het stelsel zo moet worden gemoderniseerd, dat zoveel mogelijk mensen naai' werk worden begeleid. Door hen daartoe te prikkelen en door hen meer eigen verant woordelijkheid te geven. „Maar dan wel met een behoorlijk vangnet. Bij het kabinet en vooral het CDA verwordt de term 'eigen verantwoordelijk heid' nu tot staats verwaarlo zing." Volgens Bos moet de overheid in de toekomst altijd een schild blijven bieden voor de zwakke ren. „De overheid moet de mensen in staat stellen om mee te draaien in de samenleving. Daarbij past het niet dat chro nisch zieken en gehandicapten die niet mee kunnen, hard wor den gepakt. Ook kan het niet dat wie arbeidsongeschikt wordt keihard terugvalt op bij standsniveau. Het sociale ge zicht van Het CDA is wat dat betreft verworden tot een was sen neus." Voor Bos zelf was zijn speech zaterdag erg belangrijk. Vooraf werd hij vanuit zijn eigen partij heftig bekritiseerd dat hij tot nu toe te weinig visie toonde waar 'Je PvdA wat hem betreft naar toe moet. Bos keerde zich dan Rijswijk/ANP - De Arabisch-Eu- ropese Liga (AEL) Nederland veroordeelt de bomaanslagen in Turkije van eihd november niet. Dat bevestigde zaterdag desgevraagd de vic^oorzitter van de AEL, Nairn a Elmaslouhi. In het Algemeen Dagblad liet Elmaslouhi zaterdag weten dat de aanslagen volgens haar voortkomen uit onvrede van Turkse moslims met het optre den van de VS in Irak en van Is raël in de Palestijnse gebieden. „Die mensen voelen zich on derdrukt en vernederd en zij willen zich verzetten. Dat is een logisch reflex. Dat verzet steu nen we. Wij kunnen daar niet over oordelen." De AEL keurt het volgens Elmaslouhi wel af dat er onschuldige burger slachtoffers vallen bij de bloedi ge aanslagen. WD-Tweede-Ka- merlid Wilders noemt de uit spraken van de vice-voorzitter „te walgelijk voor woorden. De AEL toont weer eens haar ware gezicht. Dit past niet in een de mocratische rechtsorde." Re den voor verdere actie ziet hij niet, omdat de uitspraken bin nen de wet blijven. door Erwin Tuil den haag - Doorgaans is de begroting van de Tweede Kamer een hamerstuk. Maar dit jaar protesteert de Ka mer met veel tamtam tegen bezuinigingen die de Kamer zelf zijn opgelegd. Het kabinet is niet blij met het verzet. Maar het debat gaat dit jaar in elk geval niet alleen over soepkommen en theekopjes. Tot 1971 werd de Raming Tweede Kamer, zoals de be groting officieel heet, achter gesloten deuren afgedaan. Het ging niet alleen om geld maar ook om personeel en men vond het niet netjes om daarover in het open baar te spreken. Voor de Kamer maakte het weinig uit: de regering nam de begroting in zijn geheel en zonder discussie over. Zo ging dat al sinds 1840. Vanaf 1945 is de minister van binnenlandse zaken volledig verant woordelijk. Pas in 1980 brak Wiegel als minister van binnenlandse zaken met de traditie. Het waren economische barre tijden en ook de Kamer moest inleveren, vond Wiegel. Daarnaast wilde hij als betaler van de Kamer ook meer te zeggen hebben over de organisatie van de Tweede Kamer. Kamervoorzitter Dolman (PvdA) verzette zich succes vol en had alle fracties achter zich. Dolman betoogde dat de Kamer de regering moet controleren. Minder geld betekent minder controle. Daarom waren bezui nigingen uit den boze. Ook in 1983 en 1986 was het Dolman die met verve bezuinigingen wist te voorko men. „De Kamer kan zelfs niet de schijn aanvaarden dat haar controlerende functie wordt uitgehold", waar schuwde de voorzitter. In oktober 1991 was het minister Dales (binnenlandse zaken) die 3,5 miljoen wilde korten op de Raming Tweede Kamer. De Kamer moest volgens haar net zo worden behandeld als alle andere overheidsinstellin gen. Onzin, vond de christen-democratische Kamer voorzitter Deetman die het verzet organiseerde. Geen enkele minister van binnenlandse zaken heeft succes vol bezuinigingen kunnen doorvoeren. Het debat over de eigen begroting is voor de meeste Kamerleden een perfecte gelegenheid te praten over zichzelf. In een ver verleden werd eens besproken of een zwembad op het Binnenhof geen goed idee zou zijn: dan konden de Kamerleden baantjes trekken. Het voorstel haalde het niet. Wel werd tijdens de begro tingsbespreking besloten de plastic soepkommen te vervangen door aardewerk en moesten de parlementa riërs een besluit nemen over de omtrek van de thee kopjes in de Kamer. Er wordt nog steeds geklaagd in de Kamer over de omvang van de soepkommen: die zou den te klein zijn. Het debat over de Raming biedt een uitlaatklep voor al het ongenoegen over gebrekkige kinderopvang, te krappe behuizing, vermiste verhuisdozen en de mobie le telefoons die het in sommige delen van het Kamer gebouw niet doen. Het CDA pleitte een paar jaar gele den voor een stiltecentrum voor bezinning. Net als het zwembad is dat er ook nog niet van gekomen. Toch is de regelmatig terugkerende ruzie over de cen ten van de Kamer meer dan een ritueel. De Kamer heeft 619 mensen op de loonlijst staan. De begroting van 96 miljoen euro wordt onder andere gebruikt voor het betalen van de salarissen van de ambtenaren, de 150 Kamerleden, fractiemedewerkers en oud-Kamerle den die een wachtgeldvergoeding krijgen. Volgens Weisglas is het Nederlandse parlement daar mee een van de goedkoopste van Europa, per inwoner per jaar. De trein stopte door nog onbekende oorzaak niet op tijd en schoot door de remblokken heen en vervolgens door de achtermuur van de winkel. Niemand raakte gewond. Foto: ANP/Marcel Antonisse den haag/gpd - Een trein uit de richting Rotterdam heeft zater dagochtend een ravage aange richt op het Centraal Station in Den Haag. De trein kon niet op tijd stoppen, schoot door de stootblokken heen en boorde zich een weg door een kiosk in de stationshal. Niemand raakte gewond. Over de oorzaak is nog niets bekend. Blijven we staan, of moeten we hard wegrennen? Dat was het eerste wat door het hoofd schoot van verkoopster Jentske van Mr Pizza in de hal van het Centraal Station. „Het was een hele lange klap. Nee, het was ei genlijk meer een geroffel. Echt keihard was het. Ik dacht eerst dat het hele dak van de sta tionshal naar beneden kwam. Het bleek niet het dak te zijn, maai' een trein die niet op tijd kon remmen en bijna de sta tionshal binnenreed. „Het was een enorm gebulder, en ik had het gevoel dat het recht op me af kwam. Echt indrukwekkend. Maar toen zag ik een hoop stof bij die chocoladewinkel, en mensen die daar gillend weg renden." Gevoel van veiligheid heeft Igor List, de verkoper bij de Free Re cord Shop, niet meer. „Ik was in mijn eentje in de zaak en heb er eigenlijk niet veel van gezien. Ik hoorde wel heel hard rem men en een doffe knal. Toen ik die rook zag, heb ik uit een soort reflex meteen de winkel dicht gedaan. Met al die rook was ik bang voor giftige stof fen." Ali, een van de verkopers van de treinkaartjes, zag de stofwolk recht op de loketten afkomen. „Ik ben meteen de hal inge- rend, maar er was al hulp ge noeg. Van alle kanten kwamen conducteurs aangerend. Ik heb daarom de mensen maar een beetje op afstand gehouden. Al die tijd dacht ik dat die kiosk was ingestort. Pas toen ik naar de zijkant liep, zag ik die trein. Dan schrik je toch wel even." Ook bij Miriel Dijkman, cais sière bij de Albert Heijn, duurde het even voor het kwartje viel. „Ik hoorde aan het geluid dat het niet goed ging. Of ik bang was? Nee, daarvoor ging het al lemaal veel te snel. Bovendien: ik had mijn lenzen niet in, dus ik kon het ook niet goed zien. Gelukkig is niemand gewond geraakt." utrecht/anp - Bijna 40 procent van de mensen die een medisch advies kreeg van een assistent bij een huisartsenpost zijn hier niet tevreden over. Dat blijkt uit de uitkomsten van het Consu mentenpanel Gezondheidszorg van de Consumentenbond en onderzoeksinstituut Nivel. De resultaten van het onder zoek naar huisartsenposten staan in het tijdschrift Medisch Contact. Uit een recente inven tarisatie van klachten over de huisartsenposten door Stich ting De Ombudsman, bleek vol gens deze stichting nog dat de posten ernstig tekort schoten. Patiënten zouden verkeerde ad viezen krijgen, vooral van de as sistent, en niet serieus worden genomen. Eenderde van de geadviseerde patiënten vond het advies van de assistent niet nuttig en niet betrouwbaar, blijkt nu uit de cijfers van het consumentenpa nel. Dertien procent vond het advies niet duidelijk. Zij beoor deelden de huisartsenpost met een 6,6. Bellers die een arts te spreken kregen, zijn positiever. De post krijgt van hen een acht als eindcijfer. De onderzoekers trekken geen conclusies over de werkelijke kwaliteit van de assistenten, omdat die niet onderzocht is. Het negatieve oordeel van pa tiënten kan ook voorkomen uit hun eigen onzekerheid of de wens liever een arts te spreken. Als dat niet kan, lukt het de as sistent vaak niet de ongerust heid weg te nemen. Maar over het algemeen zijn de bellers wel tevreden met de ma nier waarop ze zowel door art sen als assistenten bejegend worden. Patiënten die langs ko men, zitten minder lang in de wachtkamer dan tijdens het in loopspreekuur van de huisarts. Uit de vele hulpvragen die de bellers zelf als niet erg spoedei send bestempelen, blijkt vol gens de onderzoekers dat de huisartsenposten als laagdrem pelig worden gezien. Het negatieve beeld van de pos ten is in de ogen van de onder zoekers toe te schrijven aan de soms lange wachtijd: 5 procent van de bellers hangt meer dan vijf minuten aan de lijn. Niet echt veel, vinden Nivel en de Consumentenbond, maar in urgente gevallen kan het wel tot veel stress bij de patiënt leiden en tot een negatief beeld van de huisartsenposten bij de buiten wereld. Hetzelfde geldt voor de reistijd naar de huisartsenpost, die voor 12 procent van de pa tiënten meer dan twintig minu ten bedraagt. PvdA-leider Bos en oud-sovjetleider Gorbatsjov. Foto: ANP/Olaf Kraak 90k hard tegen alle criticasters die volgens hem vooral uit de 'oude garde' van de PvdA ko- men. „Mensen als Brapi Peper ea Tineke Netelenbos Zijn het zicht kwijt op waar deiPvdA nu \">or staat. Het is niet meer df u ide partij waar zij voor stor. den." WD-fractieleider Van Aartsen. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - WD-fractielei- der in de Tweede Kamer Van Aartsen is de beste politicus van 2003. Slechtste politicus van het afgelopen jaar is LPF-Tweede- Kamerlid Varela. Premier Bal kenende was de op één na slechtste, slechts een paar stemmen achter Varela. Ze werden gekozen door de parlementaire pers in een ver kiezing die was georganiseerd door het NOS Radio 1 Journaal. De resultaten werden gisteren in het programma bekendge maakt. Van Aartsen liet met meer dan helft van de tachtig stemmen ChristenUnie-fractievoorzitter Rouvoet achter zich. De WD'er relativeerde in een reactie zijn populariteit onder de politieke verslaggevers door te wijzen op de onbestendigheid van de Haagse politiek. „Soms beval je, soms niet. Zelf ben ik niet zo veel veranderd sinds ik in 1994 de politiek binnenstruinde. Maar nu komen man en tij ken nelijk samen." De politieke verslaggevers kon den ook stemmen voor het po litiek talent van het jaar. Dat werd staatssecretaris Rutte (so ciale zaken). Hij toonde zich verrast omdat hij tot nu toe nooit veel had vernomen van positieve opinies over zijn optreden als staatsse cretaris. „Maar ik ben wel een talent in de knop. Die moet nog wel ontluiken." Zelf zou hij hebben gekozen voor partijge note Schultz van Haege (staats secretaris verkeer en water staat) of CDA-Kamerlid Bruis. Deze kwamen niet voor in de top vijf.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7