BUITENLAND Cyprus in impasse na verkiezingen sPanje en Marokko GRATIS Milosevic ontmoet man die hem ten val bracht Liever mislukte top dan slechte grondwet 7Even geen grappen meerSylvio7 1 bouwen treintimnel Voor- en tegenstanders van hereniging krijgen evenveel zetels WT e' r J .t. 5 I - w y.y.. m Kerst- Leesbijlage Nu ook te koop! Libelle met Oranjebaby-special 'Racistische senator had zwarte dochter' Extra bewaking van Vaticaan tijdens kerst Filip Dewinter in topdrie Turkse politie arresteert hoofdverdachte aanslagen HDC155 maandag 15 december 2003 |ard Schröder.Foto: AP jjn - De Duitse regering en I If positie hebben in afgelo- klmacht overeenstemming let over de economische '°giJ inningen. Dat heeft zuru iskanselier Gerhard Schö- esdi a bijna tien uur onderhan- tauu [i in Berlijn gezegd. De s? J regering wilde de belastin- lam net 15,6 miljard euro veria ën! maar heeft genoegen moe- ndë emen met een lager be- j00! In plaats daarvan gaan de tingen al in 2004, een jaar ir dan voorzien, omlaag ',8 miljard euro. Ir ton ivoor (dekt in Afrika - Nigeria, Ivoorkust en gal zijn blind voor de ver- nvan ivoor afkomstig uit de IHfiigende landen. Dat zegt Brereld Natuur Fonds 0 in een inventarisatie van Tj nvang van de ivoorhandel kii ika. Onderzoekers vonden drie landen meer dan vier mor. Daarvoor moeten on- :r 750 olifanten zijn ge- pt. Vooral in Nigeria is de ie alarmerend. Daar vond INF meer ivoor dan tijdens latste onderzoek in 1999. jjn met name buitenland pers, toeristen en zaken- die de ivoorhandel in houden, aldus het WNF. iemoordenaar cht executie Een 20-jarige Chinese isman heeft in Wenzhou odstraf tegen zich horen reken omdat hij dit voor- ien collega's heeft gedood stukken heeft gesneden. m olitie vond in totaal 229 li- J msdelen in 29 zakken op hillende vuilnisbelten, bei was kennelijk zijn belang- ;ijdlmotief, want hij stal in 11300 euro van zijn slacht- B China is in de ban van ^noordenaars. Eerder deze id bleek een Chinees 67 en te hebben omgebracht n ander kreeg de dood- undat hij zeventien tie- ïad gewurgd. ijd in Nepal: ■doden l nandu - De strijd tussen epalese leger en maoïsti- rebellen heeft zich dit einde geïntensiveerd. Bij het koninkrijk verspreide :hten vielen zeker zeventig v n. Een aanval van het leger n schuilplaats van de re- i in het district Dailekh, ,c lt ilometer ten westen van ivv.i nandu, kostte het leven 5 rebellen. Elf politieagen- wamen om toen vermoe- rebellen een politievoer- ivielen in Jaleshwor, 400 leter ten oosten van Kath- onstraties ;en muur Israël [alem - Enkele duizenden tijnen en Israëliërs hebben in Jeruzalem gede- itreerd tegen de bouw van nstreden 'veiligheids- Het bouwwerk is be- om Israëliërs te bescher- tegen Palestijnse aansla- in loopt deels door Pales- gebieden. Eerder deze zette het Israëlische kabi- lannen om de muur door kken naar de Jordaanvallei ijskast. Het deed dat na- e VN besloten de kwestie „jen aan het Interna al Gerechtshof in Den Ise activiste ienpeace zoek e Janeiro - Een Britse acti- van de milieuorganisatie npeace is spoorloos ver- nen tijdens een expeditie in rivier in de Noord-Brazi- se provincie Para. Dat Greenpeace zaterdag in Ie Janeiro bekendgemaakt, doek voerde aan boord le Arctic Sunrise in Brazilië voor behoud van de re- 'ouden en tegen illegale kap. tte Huis geeft uele kersttour e i, ,V EU-lidstaten laten eigen belang boven Europese gedachte gaan door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Een kwartier na het einde van de mislukte top had de Duitse kanselier Schroder zijn analyse klaar: er is een Europees belang, er is ook een natio naal belang, en het nationale belang had gewonnen. „Nooit eerder is die tegenstelling zo duidelijk geweest als op dit moment", voegde hij er aan toe. Schöder heeft gelijk als hij constateert dat de zwakke plek van de EU het afge lopen weekeinde in Brussel onbarmhar tig is blootgelegd. Maar al werden de nationale tegenstel lingen vaak met veel mooie worden toe gedekt, op cruciale momenten hebben ze altijd de uitkomst bepaald. Al twaalf jaar lang praten de regeringsleiders over de noodzaak van nieuwe machtsver houdingen binnen Europa, en nog nooit zijn ze daar goed uitgekomen. Iedere keer opnieuw werd de grootste problemen doorgeschoven naar een volgende bijeenkomst, die op zijn beurt weer nieuwe 'kliekjes' opleverde. Het dieptepunt werd eind 2000 bereikt in Nice, waar uitgeputte regeringslei ders na drie nachten vergaderen een kreupel akkoord afleverden. „Als we nu drie nachten hadden door vergaderd zou er vast ook wel iets op ta fel hebben gelegen", zei de Britse pre mier Blair zaterdagmiddag. Maar zo ver is het de niet gekomen. De traumatische marathonsessie van Nice heeft in elk geval het besef opgeleverd dat het zo niet moet. De regeringslei ders kunnen het zich domweg niet meer permitteren om afspraken te maken die zo ingewikkeld en onlogisch zijn dat ze aan de burger niet meer uit te leggen zijn. Recente opiniepeilingen tonen aan dat het vertrouwen in de Europese Unie angstaanjagend slinkt. Het dreigende referendum heeft het be sef doen dagen dat een nieuwe grond wet geen onderonsje is voor schriftge leerden maar een document dat de ba sis moet vormen van het Europa voor de burger. In de afgelopen twaalf jaar kon de EU steeds verder van die burger vervreem den, omdat de gemiddelde Europeaan er eenvoudigweg geen touw meer aan vast kon knopen. De hele operatie-grondwet, die een jaar na de top van Nice werd ingezet, was juist bedoeld om de Unie 'transparanter en democratischer' te maken. De mislukking van het afgelopen week einde valt dus verre te verkiezen boven alweer een gammel akkoord dat over een paar jaar weer in de revisie moet, of de conclusie dat het akkoord van Nice bij nader inzien toch eigenlijk zo gek nog niet was. En nu? Het is geen historische misluk king", zegt premier Balkenende. Hij had het nog sterker kunnen zeggen: mis schien is de openlijke constatering, dat een nieuwe verdeling van de macht op dit moment niet mogelijk is, wel precies wat de Unie nodig heeft. Misschien wordt het ook tijd om eens na te denken over de vraag waar de grenzen van Eu ropa liggen. In de afgelopen jaren was de EU-trein niet tot stoppen te brengen. Dat heeft de Europese eenwording, in clusief tien nieuwe lidstaten per 1 mei, bij de burger steeds minder populair ge maakt. Het is punt is bereikt dat het draagvlak onder de Unie in gevaar komt. En het kan dus echt geen kwaad als de regeringsleiders pas op te plaats maken om eens na te denken over hoe het verder moet. door onze correspondenten Hans Gertsen en Hetty van Rooij brussel - De meeste Europese leiders zijn opgelucht dat het Ita liaanse voorzitterschap van de Europese Unie er op zit. De wijze waarop de Italianen leiding heb ben gegeven aan de Unie, smaakt bepaald niet naar meer. Afgelopen weekend, tijdens de top over de Europese grondwet, was het weer regelmatig chaos troef. Alsof dat nog niet genoeg was, moesten de regeringsleiders zich ook nog de grappen en moppen van Sylvio Berlusconi laten wel gevallen. „Ik vloog met mijn helikopter boven een demonstratie. Als ik een brieve van 1000 euro laat vallen, maak ik een persoon ge lukkig, zei ik tegen mijn vrouw. En als je er twee van 500 gooit, maak je twee mensen blij, zei ze. Toen draaide de piloot zich om en zei: Als ik jou laat vallen, maak ik iedereen blij." De Poolse premier Leszek Miller, herstel lende van een helikopterongeluk, kon er in zijn rolstoel niet echt Sylvio Berlusconi: foute grappen. Foto: Reuters hartelijk om lachen. Bij het begin van de vergadering zei hij tegen de verzamelde rege ringsleiders: „Heren, waar zullen we het eens over gaan hebben? Over vrouwen? Daar weet Ger hard alles van!" Schroder, die voor de vierde keer getrouwd is, kon er niet echt om lachen. Vol gens Berlusconi maakt hij dit soort tenenkrommende grappen af en toe bewust 'om de span ning weg; te nemen'. Het zijn dit soort schelmenstre ken die Eierlusconi en zijn voor zitterschap van de EU typeren. Veel regeringsleiders verlangen al geruimie tijd naar 1 januari, als Ierland het voorzitterschap over neemt. Voorlopig even geen grappen van Sylvio meer, alsje blieft. nicosia/ap - De verkiezingen van gisteren in Noord-Cyprus zijn geëindigd in een gelijkspel. De twee regeringspartijen, die tegen hereniging van het eiland, zijn krijgt de helft van de vijftig zetels in het parlement. De twee oppositiepartijen, die vóór zijn, krijgt de andere helft. De oppositie kreeg wel iets meer stemmen. De verkiezingen hadden veel weg van een referendum over hereniging van Turks Noord- Cyprus met de rest van het ei land. Op 1 mei volgend jaar treedt Cyprus toe tot de Europese Unie. Als er voor die tijd geen overeenstemming is over her eniging wordt alleen het Griek se deel van Cyprus EU-lid en blijft Noord-Cyprus, dat alleen door Turkije wordt erkend, bui ten de unie. Dat heeft ervoor gezorgd dat het aantal voor standers van hereniging in Noord-Cyprus fors is toegeno men. Het is nu aan president Rauf Denktash, een tegenstander van hereniging, om een partij leider aan te wijzen die een re gering moet vormen. Denktash heeft voor de verkie zingen al gezegd dat de opposi tie niet in aanmerking kwam als zij geen meerderheid zou ha len. De kans dat de oppositie aan de macht komt is dus gering. Hardliners als Denktash zeggen dat het grotere en rijkere Griek se zuiden het noorden zal gaan overheersen als het eiland wordt herenigd. De tegenstan ders van hereniging zijn vooral Rauf Denktash brengt zijn stem uit voor de parlementsverkiezingen in Noord-Cyprus. Al tientallen jaren blokkeert deze man van de harde lijn alle toenaderingen tot het Griekse deel van Cyprus. Foto: AFP te vinden onder de Turkse kolo nisten, die naar het eiland ver huisden nadat het Turkse leger het in 1974 binnenviel. De kolo nisten vormen ongeveer de helft van de 200.000 inwoners van Noord-Cyprus. De oppositie heeft beloofd Denktash te vervangen als lei der van de onderhandelingen in de door de Verenigde Naties georganiseerde gesprekken over hereniging met Grieks-Cy- prus. Denktash blijft voorlopig wel in functie: presidentsverkiezingen staan pas voor 2005 op de De onderhandelingen gaan over een .plan voor hereniging, zoals dat is opgesteld door se cretaris-generaal Kofi Annan van de VN. Denktash is er tegen. Ex-generaal Wesley Clark komt getuigen voor Joegoslavië-tribunaal door onze correspondent Cees van Zweeden den haag - Wesley Clark ver nielde zijn huis, bombardeerde zijn land, vernietigde bruggen, veranderde fabrieken in hopen rokend puin en bracht naar schatting duizend van zijn landgenoten om. Maar als Slobodan Milosevic deze week bij het oorlogstribu naal de degens kruist met Clark, is het de Servische leider die voor de rechters staat, niet de Amerikaan. Milosevic moet zich in Den Haag verantwoorden voor oor logsmisdaden in Kroatië, Bos nië en Kosovo. Maar hij zal on getwijfeld pogingen doen de rollen om te draaien, en de Amerikaan in de beklaagden bank te dwingen. Het was Clark die in 1999 op perbevelhebber van de Navo was. Elf weken bombardeerden Clarks vliegtuigen Servië, voor dat Milosevic zwichtte. Wesley Clark is de hoogste ge tuige in de zaak tegen Milose vic. Hij speelde een rol als be middelaar in Bosnië, ontmoette Milosevic talloze malen, en leidde de aanval op Servië. Zijn getuigenis is wellicht de meest interessante van het hele pro ces, maar de historici zullen het moeten doen met een gekuiste versie ervan. Het publiek wordt uit de rechtszaal geweerd, en aan het einde van de week zal alleen een gecensureerde video beschikbaar komen. Amerika krijgt van het tribunaal twee da gen om onwelgevallige passa ges uit de band te knippen. Veel Serviërs beschouwen deze concessie aan de Amerikanen als het zoveelste bewijs voor de partijdigheid van het tribunaal. Drie dikke dossiers over de oor log, opgesteld door twee Cana dese rechtsgeleerden, werden eind 1999 door hoofd aanklaag ster Del Ponte achteloos afge legd. Clark verklaarde aanvan kelijk dat het zijn doel was om de hele infrastructuur van Joe goslavië te „slopen, vernietigen, verwoesten, reduceren en eli mineren." Toen het aantal bur gerslachtoffers zich begon op te stapelen, nuanceerde hij: „Dit is de enige luchtcampagne in de geschiedenis, waarin verlief de paren langs rivieroevers wandelen in de opkomende schemering, op terrassen eten en naar het vuurwerk kijken." Er was aardig wat vuurwerk. Ziekenhuizen werden gebom bardeerd, scholen, een passa- gierstrein, twee bussen, een dorpsbrug op een marktdag, huizen, een televisiegebouw. In Kragujevac werd de autofabriek werd vernietigd. Bij Pancevo was de kunstmestfabriek doel wit. In Nis troffen kruisraketten de sigarettenfabriek. Zelfs ob jecten die Hitier zestig jaar eer der had gespaard, zoals musea en kerken, werden aangevallen. Maar de vijandelijke tanks, ver borgen onder de bomen, ble ven buiten schot omdat de Navo-piloten - daaronder ook Nederlanders - verplicht waren vanaf grote hoogte te bombar deren. Toen na het einde van de vijandelijkheden het Servi- (advertentie) Deze week bij Llb6ll6! 32 pagina's vol inspirerende én ontroerende levensverhalen washington/anp - De onlangs overleden Ame rikaanse senator Strom Thurmond, die zich lang sterk heeft gemaakt voor de scheiding van blank en zwart, bleek zelf een dochter van een zwarte vrouw te hebben. Dat meldde The Was hington Post gisteren op zijn interneteditie. De krant had een interview met de inmiddels 78-jarige Essie Mae Washington-Williams. Daarin vertelt ze dat haar moeder, een dienst meid, in de jaren twintig van de vorige eeuw een verhouding had met Thurmond, en dat zij daaruit is geboren. Vanaf 1941, toen Williams zestien werd, zou Thurmond haar een maande lijkse toelage hebben gegeven en had hij in het geheim contact met haar. Thurmond overleed in juni van dit jaar op 100- jarige leeftijd. Hij was niet alleen de langstzit tende, maar ook de oudste senator uit de Ame rikaanse geschiedenis. In 1948 deed hij een gooi naar het president schap en verzette zich in zijn programma hevig tegen gelijke rechten voor zwarten. Later toon de Thurmond zich op het gebied van rassenge- lijkheid een pragmaticus. Er deden al langer geruchten de ronde dat Wil liams de dochter van Thurmond is. Ook waren ze wel eens in eikaars nabijheid gezien. Boven dien stond Thurmond bekend als iemand die moeilijk van de wouwen afkon blijven. Zo her trouwde hij in 1971 met een 44 jaar jongere schoonheidskoningin. Williams, een gepensioneerde onderwijzeres, zegt dat ze op aandringen van haar kinderen naar buiten is getreden. In een interview in The Washington Post zegt ze over papieren te be schikken die haar verhaal bevestigen. madrid/anp-rtr- Spanje en Marokko gaan een treintunnel aanleggen onder de Straat van Gibraltar. Dat heeft het Spaanse ministerie van Ontwikkeling in Madrid zaterdag bekendge maakt. De tunnel krijgt een lengte van 39 kilometer. Voor de Straat van Gibraltar is geko zen, omdat de zee hier slechts 300 meter diep is. Het plan voor een vaste verbin ding tussen het Noord-Afri kaanse land en Europa staat nog in de kinderschoenen. Bei de landen zijn een werkplan voor drie jaar overeengekomen, waarvoor voorlopig een bedrag beschikbaar is van 27 miljoen euro. Het grootste deel hiervan gaat naar seismologisch onder zoek o m een geschikt traject te vindeni. Volgen is de huidige plannen is de tunnel gesitueerd tussen het Spaanse Punte Palomas, 40 ki lometer ten westen van Gibral tar, en het Marokkaanse Punta Malabata, nabij Tanger. Plan nen voor een vaste verbinding tussen beide landen dateren al van 1980. Eerder deze maand werden ze nieuw leven in ge blazen. rome/gpd - Met het oog op de kerstdagen heeft de Italiaanse regering de bewaking van het Vaticaan en een groot aantal belangrijke kerken versterkt. Volgens de Italiaanse media heeft de Israëlische inlichtin gendienst Mossad de regering gewaarschuwd voor aanslagen van moslim-extremisten tegen 'belangrijke symbolen van het christendom'. Daarvan telt Italië er vele, met het Vaticaan en de Sint Pieter als belangrijkste. Vanaf midder nacht tot 's morgens zeven uur zal de belangrijkste toegangs weg tot het Vaticaan, de brede Via della Conciliazione, ontoe gankelijk zijn voor het publiek. Tot na de kerstdagen blijven deze en aanvullende maatrege len, zoals parkeerverboden in de omgeving van het Vaticaan en nog grondiger visitaties van bezoekers aan de Sint Pieter, van kracht. Soortgelijke stappen zijn geno men ter beveiliging van andere grote kathedralen, zoals die van Florence en Turijn. Voor bezoe kers zal een strikt verbod gel den op het meenemen van rug zakjes en grote handtassen. Ook bij toeristische trekpleis ters als het San Marcoplein in Venetië is de bewaking ver scherpt. Morgen overlegt minister van binnenlandse zaken Pisanu met het comité Nationale Veiligheid of op basis van de Israëlische informatie aanvullende maatre gelen moeten worden geno men. He t is voor het eerst in de geschiedenis dat de belangrijk ste toeg;ingsweg tot het Vati caan wordt afgesloten. Gisteren was nog niet duidelijk of het verbod 2.al worden aangepast, voor de traditionele kerstnacht mis in de Sint Pieter, die dui zenden b ezoekers naar het Sint Pietersplein trekt. sche leger zich bijna intact uit Kosovo terugtrok, moest Clark toegeven dat slechts een hand vol tanks werd buiten werking was gesteld. Clark, die nu als politicus een gooi doet naar het president schap, komt naar Den Haag om als overwinnaar te getuigen in het proces tegen de verliezer Milosevic. Maar zijn overwinning was er een zonder glans. Anders dan voor generaal Schwarzkopf, die de eerste Golfoorlog had ge wonnen, was er voor Clark geen parade in Washington. En als dank voor zijn zege in de oorlog van 1999 werd hij twee maanden voor het verstrijken van zijn ambtstermijn als Navo- baas afgedankt. brussel/anp - Voorman Filip Dewinter van de extreemrecht se partij Vlaams Blok staat in de topdrie van populairste politici van Vlaanderen. In een peiling die dagblad Het Laatste Nieuws vandaag publiceerde, staat de omstreden politicus voor het eerst op de derde plaats. De nummer één en twee in de Vlaamse politiek blijven Steve Stevaert, de voorman van de socialisten, en de liberale pre mier Guy Verhofstadt. In Wallo nië staat Elio Di Rupo, de aan voerder van de Parti Socialiste, op kop. Uit de opiniepeiling blijkt ver der dat de verhoudingen tussen de politieke partijen niet veel veranderd zijn sinds de verkie zingen van mei. De Vlaamse so cialisten lijken iets te stijgen, Filip Dewinter. Foto: AP maar door de onnauwkeurig heid van die peiling is dat niet met zekerheid te zeggen. Ook maandag werd bekend dat een liberaJIe splinterpartij, het Liberaal Appèl, overweegt om besprekingen aan te gaan met het Vlaams Blok over samen werking. istanbul/ap - De Turkse politie heeft een belangrijke verdachte opgepakt van de aanslagen van vorige maand in Istanbul, heeft zij gisteren bekendgemaakt. De man, Fevzi Yitiz, is donderdag opgepakt toen hij probeerde vanuit het buitenland heimelijk Turkije binnen te komen, aldus de politie. Hij is aangeklaagd wegens het rekruteren van de daders van de aanslagen en het produceren van de bommen. Yitiz heeft volgens de politie toegegeven een rol te hebben gespeeld bij de aanslagen van 15 november op twee synago gen en vijf dagen later op het Britse consulaat en een Britse bank. Het doderitaal van de bomex plosies is gisteren opgelopen tot 62, door de dood van een 31-jarige man, die gewond raakte bij de aanslag op de bank. In totaal zijn 31 mensen aangeklaag;d in verband met de aanslagen. De meeste van hen zouden dambij een rol van klei ne betekenis hebben gespeeld. Een van de twee synagogen die getroffen w erden, de Beth-Isra- el-synagoog, is zaterdag weer geopend.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5