ARRESTATIE SADDAM Wereld reageert blij na arrestatie despoot Van arme dorpsjongen tot bloeddorstig tiran Kabinet: Saddam in Irak berechten Saddam Hussein kon niet ontsnappen 'Ze gaan elke verhoormethode toepassen die er bestaat' Kansas City Chiefs vieren feest Bush in de lift, Dean onderuit' doden bij -~jgdeschoten In de stad Kirkuk in Irak zijn gisteren acht om het leven gekomen jugdeschoten ter gele- |van de arrestatie van [Hussein. Dat heeft het uis van de stad gemeld. 1 mensen raakten ge- f [ort nadat het nieuws arrestatie van Saddam werd stroomden de in- van Kirkuk de straten 1 mensen schoten uit in de lucht, zoals ook elijk bij bruiloften. Veel schoten uit vreugde in „We zijn eindelijk van idadiger verlost", zei een iuij rvan Kirkuk. Ondanks euvelden gingen de rsc esten in Kirkuk tot laat ond door. dstraf Saddam' ls i - De Australische pre- hn Howard vindt dat j^1 i Hussein de doodstraf ijgen. „Als het Iraakse 1 irtoe zou besluiten, zou Mi zeker geen bezwaar te- een", zei Howard op de vei sche televisie. De pre- '8e ïdt dat Saddam in Irak orden berecht. „Ik denk etails van wat hij heeft moeten worden uitge- e(i lachting na slachting, 86 jdood, zodat de wereld n e nijpen wat voor een rki maandag 15 december 2003 Izzat Ibrahim al-Douri van nummer 6 naar 1 met stip den haag/gpd - De Nederland se regering wil dat Saddam Hussein in Irak zelf wordt be recht. Dit liet minister Bot van buitenlandse zeiken gistermid dag weten in een reactie op de arrestatie van de ex-dictator. Bot ziet geen rol weggelegd voor het Internationaal Strafhof in Den Haag. Saddam zou aangeklaagd moe ten worden voor onder meer misdaden tegen zijn eigen be volking. „Een internationaal ge rechtshof ontneemt de Irakezen de mogelijkheid zelf af te reke nen met hun verleden," vindt Bot. Hij trok een vergelijking met Zuid-Afrika waar een waar heidscommissie zelf de misda digers van het apartheidsregi me heeft berecht. „Dat werkt zuiverend voor een land. We moeten Irak de mogelijkheid geven zelf met haar verleden in het reine te komen." Wel vindt Bot dat de internatio nale gemeenschap moet blijven toezien op een eerlijke rechts gang. Bot zei 'buitengewoon ver heugd' te zijn over de arrestatie. Hij kreeg het nieuws zelf op zondagmiddag te horen via de televisie. In een telefonisch ge sprek met de Amerikaanse am bassadeur in Nederland werd hem verteld dat de Amerikanen Saddam 'stevig aan de tand zul len voelen'. Bot is dan ook optimistisch dat eindelijk duidelijk zal worden of Saddam inderdaad massaver nietigingswapens had. „En als hij niet wil praten, is de kans groot dat zijn handlangers die al gearresteerd zijn nu eindelijk hun mond willen opendoen." Ook in de Tweede Kamer is zo als te verwachten optimistisch gereageerd. Wel waarschuwen alle partijen tegen euforie. „Dit is het beste nieuws van het jaar, maar het is nog geen garantie dat Irak ook veiliger zal wor den," verwoordde CDA-fractie voorzitter Verhagen het breed gedragen gevoel. washington/ap - Het lijdt geen twijfel wat zijn ondervragers het eerst van Saddam Hussein zullen proberen los te krijgen. Hoe zit het Iraakse verzet in elkaar, waar zitten de leiders en welke aan slagen zijn er op komst? Bronnen in Washington zeggen dat de Amerikanen boven alles de rol en de verblijfplaats willen weten van Izzat Ibrahim al- Douri, nummer 6 op de lijst met de 55 meest gezochte Ira kezen en de hoogste nog voort vluchtige figuur. Al-Douri be kleedde een hoge post tijdens Saddams bewind en geldt als een oude vriend van de voor malige dictator. Nu spelen hij en zijn familie een belangrijke rol in de Iraakse guerrilla, ver moeden de Amerikanen. Haast is geboden. Wat Saddam weet is met iedere minuut die verstrijkt meer achterhaald. Als hij iets weet. De eerste aanwij zingen zijn niet hoopgevend. In zijn schuilplaats vonden de Amerikanen 750.000 dollar, maar geen enkele vorm van communicatieapparatuur - wat je bij een van de leiders van een omvangrijke, goed georgani seerde guerrilla toch zou ver wachten. Een Amerikaanse officier wil op voorwaarde van anonimiteit wel kwijt dat er ook een hoe veelheid „geschreven materiaal van aanzienlijke waarde" is aangetroffen, maar of dat mate riaal iets te maken heeft met de guerrilla wil hij niet zeggen. Bronnen bij de inlichtingen diensten hebben al eerder ge zegd dat Saddam het waar schijnlijk zo druk had met over leven en uit handen van de Amerikanen blijven dat hij niet in staat was om het verzet te leiden. Zijn rol zou voorname lijk symbolisch zijn: zolang hij niet in Amerikaanse handen was, was hij een inspirator voor de guerrillastrijders. „Gegeven de plaats en de om standigheden van zijn arrestatie Izzat Ibrahim. Foto: AFP is het duidelijk dat Saddam niet de leiding had over de op stand", zegt Jay Rockefeller, vi- ce-voorzitter van de inlichtin gencommissie van de Ameri kaanse Senaat. „Dat is veront rustend, omdat het betekent dat de opstandelingen niet voor Saddam, maar tegen de Ver enigde Staten vechten." Wel is zeker dat Saddam allerlei interessants weet over de mas savernietigingswapens die hij zou hebben gehad - de wapens die officieel de reden waren om Irak aan te vallen. Tot op heden is in Irak geen spoor van che mische, biologische of nucleai re wapens aangetroffen. Het valt te betwijfelen wat de we reld nu nog aan die informatie heeft, zeggen sommige experts. „Het is inmiddels vrij helder dat er geen massavernietigingswa pens waren. Wat je hooguit krijgt is opheldering over waar om hij ze ooit heeft gemaakt", zegt Robert Baer, een voormalig CIA-agent die in de jaren '90 betrokken was bij pogingen om Saddam ten val te brengen. Mogelijk leveren de verhoren ook iets op dat bruikbaar is in het proces tegen Saddam. Leden van de Iraakse bestuurs raad die Saddam hebben be zocht zeggen dat hij een weinig meegaande indruk maakt. Baer heeft toch enige hoop dat Sad dam op termijn gaat praten, al hebben andere hoge Iraakse fi guren als vice-premier Tariq Aziz tot nu toe naar verluidt weinig tot niets losgelaten. „Ik kan me voorstellen dat de man op een gegeven moment wordt gebroken, in psychologisch op zicht." Baer oppert de moge lijkheid dat zijn ondervragers Saddam van hen afhankelijk maken voor nieuws uit de bui tenwereld. „Ze gaan iedere verhoormetho de toepassen die er bestaat, be halve foltering", zegt Vince Cannistrato, een andere voor malige CIA-agent, gespeciali seerd in terrorismebestrijding. Eerst proberen zijn ondervra gers hem voor zich te winnen door simpelweg te zorgen voor een beetje comfort, voorspelt Cannistrato. „De man heeft acht maanden ondergedoken gezeten. Vroeger woonde hij in paleizen, nu in een gat in de grond. Hij moet compleet de pressief zijn." as: Amerika J oefen [H - De topman van de "1°Ê Palestijnse beweging Abdelaziz al-Rantissi, teren gezegd dat de tanen een zeer hoge ^0' len betalen" voor de ar- aP van Saddam Hussein. VS hebben gedaan is elijk", vindt hij. De poli sh er van Harnas repte van e lediging van alle Arabie- de ille moslims". De Pales- y° ider Arafat heeft tot A liet gereageerd op de evan Saddam. Voor 'alestijnen is Saddam een held. Die gaf onder lanciële steun aan de anden van Palestijnse van zelfmoordaansla- i showproces Saddam kit - De mensenrechten- ktie Human Rights IHRW) vindt dat een k komende rechtszaak Iddam Hussein geen pees mag zijn. Volgens li Roth van HRW moe- ■akezen het voortouw ■in een rechtszaak, maar It het van groot belang er lionale juristen bij te be- I Volgens Human Rights met er wel een eerlijk bmen zonder dat te eigenlijke leidraad is. se leiders i Saddam i- Vier leden van de ^1 Verenigde Staten ge- regeringsraad van Irak Saddam gezien kort na- merikanen hem had- akt. Zij hebben zijn it bevestigd. Dat heeft de meest vooraan- leden van de regerings- ke Inan Pachachi, gezegd, pj zei dat Saddam geen evoel heeft en dat hij 'viig was. „Hij zei dat hij e laar een krachtige leider >p< ,eesl" ams vrouw gouden tip De tweede vrouw van malige Iraakse dictator Hussein heeft de Ver- ïtaten 'enige informatie' t over de plaats waar zich schuilhield. Sa- ibandar, die met de ig levende zoon van leeft, zou de Amerika- ïun bondgenoten enige itie hebben verstrekt gebied waar Saddam luilhield. De krant dat Samira haar echtge- kelijks aan de telefoon lat zij geregeld brieven kreeg. Saddam zou iljoen dollar in contan- tbare juwelen en goud meegegeven. seten van dent Bush Majoor Bryan Reed Ide infanteriedivisie die iet commando's de ar- irrichtte, deed daags iouding verslag van e woorden die daarbij gewisseld. „Mijn naam am Hussein", zei de af- Iraakse leider in het En- ai hij door Amerikaanse i uit een hol in de grond haald op een boerenerf t. „Ik ben de president en ik wil onderhande- 3e groeten van president antwoordden de solda- oor. kansas city - Niet alleen in Irak zelf maar ook in de Verenigde Staten is opgetogen gereageerd op de aanhouding van Saddam. Supporters van de American football ploeg Kansas City Chiefs spreken hun solidariteit uit met hun ploeg en met de troepen in Irak tijdens een wedstrijd tegen de Detroit Lions. Foto: AFP den haag - In de wereld, ook de Arabische, is opgetogen gerea geerd op de arrestatie van Sad dam Hussein. In Irak gingen de mensen de straat op en schoten uit vreugde hun wapens in de lucht leeg. Anders dan in het Westen en bij de bondgenoten van Amerika gaven maar weinig regeringen in Arabische landen een officiële reactie op Saddam's arrestatie, kennelijk uit angst voor een reactie vanuit de bevol king. De Iraaks interim-minister van buitenlandse zaken, Zebari, zei dat de aanhouding een „dra matische effect zal hebben op de veiligheid" in Irak. „Dit is het mooiste nieuws, het beste nieuws. Wij hebben zo lang moeten wachten. In Koeweit, het land dat Sad dam Hussein bij de start van de eerste Golfoorlog (1990) bin nenviel, is men blij. „Dank de heer dat hij levend gevangen genomen is, zodat hij berecht kan worden voor de gruwelijke misdaden die hij heeft ge pleegd", zei minister van Infor matie. De secretaris-generaal van de Arabische liga Amr Moussa noemde diens aanhou ding een belangrijke gebeurte nis die „een definitief einde maakt aan het voormalige regi me." Het Palestijns bestuur weigerde commentaar te geven. Moham med Horani, voorman van de Fatah-beweging, zei dat de Pa lestijnen en Arabieren gemixte gevoelens hebben. „Saddam was dan wel een dictator die het Iraake volk heeft laten lijden maar van de andere kant zijn het de gehate Amerikaanse be zetters geweest die hem pak ten." De Jordaanse regering reageer de terughoudend. In Pakistan liet een zegsman van islamiti sche Jamaat-e-Islami weten dat de arrestatie zal leiden tot wraakacties in Irak. De Britse premier Blair noemde het „een zeer goed bericht voor het Iraakse volk. We moeten nu proberen heel Irak te verenigen en het land weer op te bou wen." Ook critici van het Amerikaanse Irak-beleid, zoals de Franse president Chirac en de Duitse bondskanselier Schroder, rea geerden instemmend. Chirac: Amerika' s bondgenoten konden hun vreugde niet ver bergen. De Spaanse eerste mi nister Aznar had het over „erg goed nieuws." De premier van Japan, Koizumi, bestempelde het pakken van Saddam als „een goede zaak." De Russi sche minister van buitenlandse zaken Igor Ivanov zei te hopen dat de arrestatie van Saddam de veiligheid in Irak zal verbeteren en zal helpen de politieke situa tie te stabiliseren. De Israëli sche premier Sharon feliciteer de de Amerikanen. door Louis Burgers den haag - Saddam Hussein kon zijn positie alleen verwerven dankzij de steun van het Westen. Voor Amerika vormde hij in de jaren tachtig de steunpilaar in de strijd tegen het fun damentalistische Iran. Saddam was ge vaarlijk, vond Washington ook toen al, maar de ayatollahs waren nog een graadje erger. Irak voldeed aan de on appetijtelijke norm: de vijand van mijn vijand is mijn vriend. Maar hoe kon de zoon van een boe renkinkel zich opwerken tot bloed dorstig tiran? Saddam Hussein (66) is in 1937 geboren bij Tikrit, zo'n hon derd kilometer ten noorden van Bag dad. Hier kwam ook de twaalfde eeuwse veroveraar van Jeruzalem (op de Christenen) Saladdin ter wereld. Na de dood van zijn vader wil zijn moeder eigenlijk niets meer met hem te maken hebben. Zijn stiefvader moest al helemaal niets van hem we ten. In 1947 vertrekt hij naar een oom in Bagdad. Maar hij zal Tikrit niet vergeten. Daar in het hart van zijn eigen streek is hij opgepakt. Zijn machtsbasis bleef het dorp en de families die er wonen. Daar vond hij zijn naaste vertrouwe lingen. Familiebanden zijn belangrijk voor Irakezen, evenals Saddam's (vermeende) afstamming van Fatima, de dochter van de profeet Moham med. Het gaf hem statuur. In 1956 wordt hij lid van de Arabische Baath Socialistische partij, maar moet in 1959 naar Cairo vluchten. In 1963 keert hij terug naar Bagdad, dat op dat moment een groeiend nationalis me kent. Het Midden-Oosten staat aan de vooravond van een massale ontwikkeling naar nationale staten waarbij intellectuelen en legerofficie ren de zittende heersers verjoegen. Naast Irak gebeurt dat ook in Syrië, Libië en Soedan. Saddam is een van de samenzweer ders van de revolutie van 30 juli 1968 en in 1969 vice-voorzitter van de Re volutionaire Raad. Hij weet langs slinkse weg uiteindelijk de macht te grijpen. Intriges zorgen daarna dat zijn positie onaantastbaar wordt. In 1979 grijpt hij zijn kans. Huilend be schuldigt hij op een massale bijeen komst van partij en Revolutionaire Raad in juli 1979 zestig medestanders van verraad. Ze worden afgevoerd en later ter dood gebracht. Iedereen in de zaal weet daarna hoe de vlag erbij hangt. Een jaar later begint hij zijn achtjarige oorlog tegen Iran. Beide zijden heb ben geen enkel ontzag voor het men selijk leven. Saddam gebruikt massaal gifgas, de Iraniërs sturen jonge jon gens lopend de mijnvelden in om de weg te banen voor de soldaten. Uiteindelijk vinden zeker een miljoen soldaten en burgers de dood. Ook in Koerdistan gebmikt Saddam in 1988 gifgas. Hij laat de plaats Halabja be stoken in een periode waarin de oor log met Iran op een laag pitje staat. Zeker 4000 mensen sterven als gevolg van gasvergiftiging. Ook laat hij 8000 aanhangers van de Koerdische leider Barzani oppakken en zeer waar schijnlijk vermoorden. In 1990 valt Irak Koeweit binnen. Het land wordt na een half jaar door een internationale coalitie uit het olie- sjeikdom verdreven. De grote vraag is waarom president Bush zijn karwei in 1991 niet afmaakt, of waarom de Amerikanen in 1998 - na het (tijdelij ke) einde van de wapeninspecties Irak niet met geweld ontwapenen. Hij is twee keer getrouwd. Uit zijn eerste huwelijk zijn twee dochters en twee zoons geboren. Zijn oudste zoon Uday leek Saddam's bloeddor stige karakter te hebben gekregen. In 1988 vermoordde hij zijn vaders voorproever en wordt later Zwitser land uitgezet wegens bedreiging van de portier van zijn hotel. In Bagdad echter kan hij zijn lusten botvieren, tot hij bij een moordaanslag in 1996 verlamd raakt. Daarna gold Saddam's tweede zoon, Qusay, als diens ge doodverfde opvolger. Beiden werden na verraad deze zomer gedood bij een Amerikaanse aanval. Zo'n korte opsomming van de hoofd lijnen van Saddam's leven toont nau welijks iets van het karakter van de man, of van zijn drijfveren. IJdelheid lijkt een grote rol te hebben gespeeld. Waarom laat je anders enorme stand beelden en muurschilderingen van jezelf maken, die je tonen als ruiter, boer of bouwvakker? Dat kan niet los worden gezien van Saddam's overtuiging dat Allah hem als afstammeling van Mohammed de juiste weg wijst. Niet mag worden vergeten dat Sad dam zelf door intriges en moord aan de macht is gekomen - en behield. Hij gebruikte daarbij de Baath partij en de partijorganen en afdelingen als efficiënt middel voor de indoctrina tie, de mobilisatie en de controle van het volk. Deze partij telde 50.000 'ac tivisten' en 1,5 miljoen (op een bevol king van rond 20 miljoen) 'sympathi santen'. In werkelijkheid was het een enorm netwerk van informanten, die bereid zijn vrienden, familieleden en zelfs de eigen ouders aan te geven bij de halqa, de partij afdeling. Lidmaat schap was verplicht voor belangrijke functies. Uittreden kon niet: het lid maatschap opzeggen betekende de dood. Daarom is ook na zijn aanhouding de Saddam Hussein in betere tijden op oudejaarsdag 2000. Foto: Reuters invloed van Saddam in delen van Irak nog zo groot. Zeker is dat noch de Amerikanen, noch de Iraakse inte rim-regering nu rustig kunnen sla pen. door Martijn Delaere den haag - Net als zijn twee zo nen Uday en Qusay had Sad dam Huessein op het laatst al leen nog een paar honderddui zend dollar en twee AK-47's bij zich alsmede twee lijfwachten. Uday en Qusay hadden voor hun villa in Mosoel een dure BMW staan, Saddam deed het met een oranje-witte taxi en leefde in een gat in de grond van twee bij 2,5 meter. Schoten de zoontjes op 22 juli hun AK- 47's leeg en werd de laatst le- Het gat waarin Saddam Hussein gevonden werd. Foto: AP/APTN vende zoon Uday met twee schoten in de mond pardoes af gemaakt door Amerikaanse Special Forces, Saddam was za terdagavond waarschijnlijk zo verrast dat-ie geen tijd meer had om op de Amerikaanse commando's of om op zichzelf te schieten. En net zoals zijn twee zonen was Saddam niet onder het mes genomen door dure cosmeti sche chirurgen. Wat voor der derangs sterretjes de gewoonste zaak van de wereld is, was voor Saddam niet weggelegd. Ge woon zijn baard laten groeien. Eenmaal de baard afgeschoren en wat speeksel uit zijn mond geschraapt wisten de Amerika nen dat ze de aas uit het kaart spel te pakken hadden. Saddam was volgens de Amerikaanse generaal Ricardo Sanchez 'moe en gelaten.' „Hij werd gewoon als een rat gevangen. Als je op de bodem van een hol zit dan kun je niet terugvechten", zei de commandant van de Vierde Amerikaanse Divisie generaal Raymond Odiemo. Geen dure kelders met onder grondse ventilatiesystemen en talloze dubbelgangers, en geen radio's, telefoons of andere communicatiemiddelen, maar een dodelijk vermoeid ogende man van 66 die na een jacht van een half jaar van onder een tapijt uit een gat in de grond werd gehaald. Leider van de gu errilla in Irak zal hij niet zijn ge weest. Zaterdagochtend kwam de gou den tip binnen dat Saddam zich schuilhield in het plaatsje Al-Dawr aan de oevers van de Tigris. Eindelijk was er een ca deautje voor de veelgeplaagde Vierde Infanterie Divisie, die de meeste verliezen lijdt in de zo genoemde Soenni-driehoek tussen Bagdad, Tikrit en Kir- koek. Ze daalden razendsnel met ge vechtshelikopters en pantser voertuigen neer op Al-Dawr. Naam van de operatie: Red Dawn (rode dageraad). De le gereenheden grendelden met hun zware wapens het gebied af, waarna de licht bewapende commando's van Task Force 121 op zoek gingen naar Sad dam en diens lijfwachten. Onder de dekking van de avond, trokken de Raider Briga des en de speciale eenheden op naar de twee boerderijen, maar vonden niets. Totdat ze ten noordwesten van 'Wolverine Two' een verdacht terrein met daarop een hut van klei aan troffen. In de hut zat een met stenen en klei afgeschermde opening die via een schacht leidde naar een piepkleine kel der waar Saddam Hussein on der een tapijt op de grond lag. Om half negen 's avonds was Saddam in Amerikaanse han den. Washington - De arrestatie van de voormalige Iraakse president Saddam Hussein geeft een nieuwe wending aan de strijd om het Witte Huis. Volgens deskundigen profiteert vooral president George Buslliken van zijn mogelijke Democratische uitdagers. Howard Dean, komt naar voren als de 'verliezer' op de korte termijn. Historicus prof. Allan Lichtman van de American University en auteur van het boek 'Keys to the White House' zei tegen de International Herald Tribune dat het jaar goed eindigt voor Bush. „Een economie in de lift en de late, zeer positieve kente ring in Irak." Voor de Democra ten wordt het volgens hem moeilijk hierop een antwoord te vinden. De meeste analisten verwach ten een piek in de opiniepeilin gen voor Bush. Dat denkt ook Jennifer Duffy van het Cook Re port, een onafhankelijke poli tieke nieuwsbrief. „Belangrijker is echter of hij het kan vasthou den." Schuilplaats Saddam Hussein anp - bron: stt bbc Saddam Hussein hield zich schuil in een kruipruimte onder een afgelegen lemen hut in de plaats ad-Dawar. De toegang tot de schuilplaats was met stenen en aarde onzichtbaar gemaakt. Saddam bevond zich een een ruimte die net groot genoeg was voor één persoon. Hij had zien verscholen onder onder een dek van bladeren. diepte kruip ruimte ca. 2-3m

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3