'Stille Nacht' geboren doo ongelukje GESPREK VAN DE DAG Zangeres Lauryn Hill schoffeert Vaticaan Ozzy Osbourne verward wrak door vele medicijnen' Beroemde orka Willy voor altijd "free Man verwent zichzelf DAGELIJKS LEVEN JAyHoorz Ee*js\..u KVNT PA~T WTD <WAA& ZZti/fw Mier H£t£M^/(Z__0N£/<: £7£. BELA^r/^^^A/ MENSELIJK In OUWEHANDS Dierenpark in Rhenen is een Rothschild GIRAFFE GEBOREN. Rothschild giraffen behoren volgens de die rentuin tot de bedreigde diersoor ten. Diverse dierentuinen hebben daarom een fokprogramma voor de beesten lopen. Het giraf je is een mannetje van 75 kilo. Zijn moeder Majanga heeft haar jong veertien tot vijftien maanden ge dragen. Giraffen blijven bij de ge boorte staan. Het jong valt bij de bevalling van een hoogte van zo'n twee meter op de grond, waar door de navelstreng breekt. Moe der en zoon hebben de bevalling goed doorstaan, aldus een mede werkster van de dierentuin in Rhenen. Het jonge dier is al te zien in het Giraffenhuis. Onderwaterbiologen en andere wetenschappers die bezig zijn met het in kaart brengen van alle vormen van ON DER WATER LEVEN verwachten zo'n 5.000 tot nog toe ONBEKENDE VISSOORTEN te hebben ontdekt tegen de tijd dat ze in 2010 hun onderzoek afronden. De onderzoekers verwachten in totaal zo'n twee miljoen verschillende vormen van leven op te nemen in het eerste complete na slagwerk van het leven onder water. Tot nog toe zijn zo'n 215.000 plant- en diersbortehm kaart gebracht en ontdekken de ongeveer driehonderd weten- sctrappersJöTt 53 landen die me'ewerken aan het project ieder jaar zo'n 150 tot 20Ü onbekende vissoorten en 1.700 nieuwe plant- en diersoorten, veelal kleine levensvormen als kwallen en wormen. De 'volkstelling' van het onderwaterleven is drie jaar geleden begonnen en gaat ongeveer een miljard dollar kosten. Dat geldlfiordtbetaald door de 45 aan het project deelnemende landen. Volgens de onderzoekers bestaan er waarschijnlijk zo'n 20.000 vissoorten, waarvan er rond de 5.000 nog niet zijn ontdekt. De BRITSE KONINGIN Elizabeth heeft zaterdag het King Edward VI l-zieken- huis verlaten waar zij vrijdag aan haar linkerknie is GEOPEREERD. De 77-jari- ge koningin liep met behulp van een stok. Volgens de woord voerder van het ko ninklijk paleis zal zij binnen enkele we ken volledig hersteld zijn. Tijdens de 75 minuten durende operatie is kraak- been uit de knie van koningin Elizabeth verwijderd. De artsen hebben ook een klein stukje huid verwijderd van het voorhoofd van de koningin. De BBC meldde zaterdag dat het niet om iets kwaadaardigs ging. Foto-. Reuters De Britse rockzanger Ozzy Osboume is in een verward wrak veranderd door de vele medicijnen die een Amerikaanse arts hem voorschreef. Dat heeft de familie van de zanger aan de Britse zondagskrant The Sun day Telegraph verteld. De arts heeft Osboume in een jaar tijd 13.000 do ses van 32 verschillende medicijnen voorgeschreven. Op sommige dagen slikte de zanger wel 42 pillen. De dokter die al die pillen voor schreef is de Califomische arts dr. David Kipper, die ook aan andere beroemdheden grote hoeveelheden medicijnen zou hebben voorge schreven tijdens ontwenningskuren. Tegen hem loopt al een zaak bij de medische tuchtraad in die Ameri kaanse staat. Osboume zocht in juni vorig jaar de hulp van Kipper omdat hij verslaafd was aan geneesmiddelen. Aanvanke lijk leek het tien dagen durende pe perdure 'detoxificatieproces' een succes, maar Osboume stortte weer in toen bij zijn vrouw Sharon kanker werd geconstateerd. De zanger wendde zich opnieuw tot de Amerikaanse arts om zijn toemee in de zomer van 2002 te kunnen vol brengen. Hij kreeg geleidelijk aan steeds meer opiaten, kalmeringsmid delen, amfetaminen, antidepressiva en middelen tegen psychoses voor geschreven. Door al dat geneesmid- delengebruik is volgens zijn familie zijn geestelijke gezondheid ernstig geschaad. Alle behandelingen bij el kaar kostten Osboume tussen augus tus 2002 en augustus 2003 650.000 dollar. Daarbij kwamen dan nog de kosten voor de medicijnen: 58.000 dollar. De 55-jarige Osboume herstelt mo menteel van een ongeluk met een terreinwagen op zijn landgoed in Buckinghamshire. Twee maanden eerder had hij gebroken met dokter Kipper omdat hij had gehoord dat er Ozzy Osbourne slikte soms wel 42 pillen per dag. Foto: Reuters een onderzoek tegen hem was ge opend. „Ik kon niet praten, ik kon niet lopen. Ik kon nauwelijks recht- opstaan", zei Osboume kort voor zijn ongeluk. „Ik sjokte voort als de klokkenluider van de Notre Dame. Het was zo erg dat ik 's nachts mijn ogen eigenlijk niet dicht durfde te doen omdat ik bang was dat ik niet weer wakker zou worden." Ozzy Osboume slikte tot voor kort per dag acht doses amfetamine, ne gen kalmeringstabletten, zestien do ses van twee verschillende barbitura ten, twee tabletten tegen zenuwtrek kingen, twee tabletten tegen zenuw aanvallen, twee pijnstillers en drie slaaptabletten. „Ozzy kreeg veel te veel medicijnen", zei zijn echtgenote Sharon. „Ozzy belde Kipper om te melden dat hij zich slecht voelde en dan zei Kipper: 'Neem daar nog maar vijf extra van en tien meer van die.' Het was gekkenwerk." anp Een kapot kerkorgel in een klein Oostenrijks plaatsje leidde er 185 jaar geleden toe dat mensen over de hele wereld vandaag de dag 'Stille Nacht, Heilige Nacht' zingen. In 1818 werd een lied geboren dat langzaam maar zeker de harten van de mensen zou veroveren. Het is inmiddels uitgebracht in honderden talen en het wordt jaarlijks rond kerst door miljoe nen mensen gezongen. Op 23 december 1818 gaf het ou de kerkorgel van de Sint Nicolaas- kerk in het kleine Oostenrijkse plaatsje Obemdorf, nabij Salz burg, er de brui aan. Volgens de overlevering had een muis zich door de blaasbalg geknaagd. Om met de mensen in zijn parochie, vooral boeren, toch een feestelijke kerstavond te kunnen hebben, besloot kapelaan Jozef Mohr zelf een lied te maken, samen met zijn organist Franz Gruber. Mohr had twee jaar daarvoor een zelfgemaakte tekst op papier ge zet. Samen met Gruber verzon hij er een melodie bij, voor een te nor- en een basstem en een kin derkoor, met begeleiding van een gitaar. Diezelfde kerstnacht brachten Mohr, Gruber en een paar kinderen het Stille Nacht voor de eerste keer ten uitvoer in de kerk. Het lied telde zes cou pletten en er werd niet -zoals ge bruikelijk in die tijd- gezongen in het Latijn, maar in het Duits. Het lied bleef voorlopig alleen in Obemdorf bekend, maar in 1825 werd het partituur 'gestolen' door de orgelbouwer Karl Mauiï die het lied meenam naarl in Tirol. Daar namen verse de koren het zangstuk in hi pertoire op en zo begon he zijn wereldreis. Eerst in Eu in 1839 voor het eerst daar in New York. Opmerkelijki het lied door zowel de kath als de protestantse kerk is nomen. Er is lang veel onduidelijk), weest over de oorsprong v; Nacht. Lang werd gedacht Oostenrijkse componist Mi Haydn het lied had geschn Pas na lang speurwerk wei jaren tachtig van de vorige het definitieve bewijs gelet Mohr en Gruber de tekst ei melodie hadden verzonnei waren toen al lang overled |- pectievelijk in 1848 en 18fi In 1913 kwam er ook een e aan de Sint Nicolaas-kerki Obemdorf. Na talloze ovei mingen van een nabij geleg vier werd het vervallen geb afgebroken. In 1937 werd ruïnes een kapel gebouwd naar het beroemde kerstlie vernoemd. In de glas-in-lo men staan de afbeeldingen Mohr en Gruber. In het grensplaatsje Obem komen ieder jaar zo'n 150. toeristen, die naast de kap v vele souvenirwinkeltjes en plaatselijke museum bezoi ,j Daarmee is het Stille Nach e ge Nacht, de beroemdste k aller tijden, al jarenlang de jj ste bron van inkomsten vo i( inwoners van Obemdorf. 1 jj Dat december de laatste maand van het jaar is, dreigt mij ook dit keer weer op te breken. Met een stem waar in het verwijt schuilt dat ik in 2003 al goed genoeg voor mezelf heb gezorgd, komt mijn eega met het een zijdige besluit dat we onszelf met de feestdagen maar niks moeten geven. Voor een moment benijd ik de ga ve van mijn zoon om op momenten als deze spontaan in huilen uit te barsten. Maar ik kijk ongelukkig ge noeg om de maatregel in elk geval voor sinterklaas te rug te draaien. „Nou goed dan, bestel op internet maar wat voor je treintjes. Iets kleins.Wat is het toch mooi, als problemen in een relatie op een volwassen manier kunnen worden opgelost. December is de maand waarin we, meer dan in het hele jaar daarvoor, om de oren worden geslagen met statistieken. Nog voor je je portemonnee hebt getrok ken, zijn er al instanties die weten hoeveel je eruit haalt en waaraan je het gaat besteden. De bewering van mijn eega dat ik over het algemeen veel meer aan mezelf uitgeef dan zij, wordt ondersteund door het jaarlijkse onderzoek van de bureaus Q&A en ITM In ternational naar de jaarlijkse sinterklaas- en kerstin kopen. Het krantenknipsel met de suggestieve kop Man verwent zich in feestmaand' wordt meteen sata nische grijns onder mijn neus geschoven. Het bericht is volgens mijn echtgenote rijp voor de rubriek 'mis sers' in het mediaprogramma 'De leugen regeert', maar om een andere reden dan ik zelf zou aanvoeren. „Dat 'in feestmaand' moet er bij jou af', zegt ze. Aan verlanglijstjes doe ik niet, maar ik heb het hele jaar door altijd wel vijf artikelen in mijn hoofd die ik graag wil hebben. Of absoluut nodig heb. De grens tussen willen hebben en absoluut nodig hebben, is er eentje die vervaagt. Iets wat ik de ene week nog graag wil hebben, kan de week daarna opduiken op de lijst van zaken die ik absoluut nodig heb (voor m'n race fiets, m'n treinbaan, m'n computer, m'n noem maar op). Vrouwen zijn daar minder open in. De bekentenis dat ook zij zichzelf met sinterklaas voor gemiddeld 80 euro en voor kerst met gemiddeld 95 euro hebben ver wend, moet hen door Q&A en ITM onder dwang zijn ontlokt. Een middagje winkelen begint voor mijn echtgenote steevast met de mededeling dat ze 'het hele jaar nog niks voor zichzelf heeft gekocht', en als ze met tassen vol terugkomt beweert ze glashard dat daarin alleen 'dingen voorde kinderen'zitten. Ik mag voor de sint 'iets kleins' (mijn vrouw bedoelt: iets goedkoops) bestellen (bij www.walthers.com in Milwaukee) voor mijn treinbaan. Wat kost weinig? Instant horizons, achtergrondposters voor de baan die veertig centimeter onder het plafond van mijn werk kamer loopt. „Maar 7 dollar 98", zeg ik, en mijn vrouw lijkt onder de indruk van mijn spaarzaamheid. Pas na een paar dagen vraagt ze, hoevéél posters ik De Amerikaanse rap- en soulzan geres Lauryn Hill heeft bij een kerstconcert in het Vaticaan voor grote opschudding gezorgd. Ze noemde het Vaticaan corrupt en klaagde pedofiele priesters aan in een lange verklaring die zij op het podium vlak voor het zingen van twee liedjes voorlas. Op de eerste rijen zaten kardinalen en bis schoppen, onder wie kardinaal Ruini, voorzitter van de Italiaanse bisschoppenconferentie. Verschillende Italiaanse kranten plaatsten een vertaling van de En gelse tekst. Hill zei onder meer dat het onmogelijk is de kerk te verde digen met zoveel pedofiele pries ters in de gelederen. „Ik realiseer me dat sommigen van u zich be ledigd zullen voelen door wat ik zeg. Maar hen vraag ik, wat zegt u tegen de families die verraden werden door degenen wie zij hun vertrouwen schonken." Volgens het dagblad La Repubbli- ca hadden de honderden aanwe zigen door de Engelse tekst niet meteen in de gaten wat haar boodschap was en klonk er na haar optreden applaus. Maar de ontzetting en woede waren na derhand van de gezichten van de geestelijkheid af te lezen. Kardi naal Ruini verliet boos de zaal en wilde geen commentaar geven. Zijn hulpbisschop Rino Fisichella wond er echter geen doekjes om: „Zij getuigt hier van slechte ma nieren en gebrek aan respect voor degenen die haar hebben uitge nodigd". In de Verenigde Staten zijn de af gelopen twintig jaar 540 gevallen van pedofiele priesters geweest. De kerk heeft jarenlang gepoogd de daders te beschermen tegen justitiële vervolging en hun schanddaden met vooral misdie naren uit de publiciteit te houden. Toen het schandaal eenmaal los barstte heeft paus Johannes Pau- Lauryn Hill tijdens haar kerstconcert in het Vaticaan. Foto: AFP lus II excuses aangeboden. De Amerikaanse kerk betaalt rond 85 miljoen dollar schadevergoeding aan slachtoffers. Het traditionele kerstconcert werd gehouden in de zaal waar de paus zijn wekelijkse audiënties geeft, maar wordt georganiseerd door het Romeinse episcopaat met als doel geld bijeen te brengen voor de restauratie van kerken. Media- set, het omroepimperium van premier Berlusconi, zendt het concert normaliter op kerstavond uit. Gisteren bleef onduidelijk of dit ook dit jaar zal gebeuren ge zien het 'brutale' optreden van Hill. Hans Geleijnse De orka Keiko, ster uit de film 'Free Willy', is vrijdag bezweken aan een plotseling op gekomen longonsteking. Dit hebben zijn verzorgers afgelopen weekeinde meege deeld, meldt de Noorse krant Dagbladet. Keiko, die sinds ruim een jaar in de Noorse Taknesfjord leefde, is 27 jaar geworden. Keiko's verzorgers zeiden dat het dier niet meer te redden was omdat de ziekte zo plotseling optrad en de toestand van het dier snel verslechterde. Uren nadat de ver zorgers hadden opgemerkt dat Keiko luste loos leek en geen trek in voer had, stierf hij. Keiko, die anderhalf jaar geleden na een lange periode van gevangenschap begon aan een leven in het wild, was de ster in drie 'Free Willy1-films, waarin een jongetje vriendschap sluit met een orka en hem aanmoedigt over de muur van een aquari um te springen en van de vrijheid in de oceaan te genieten. Keiko werd bij IJsland gevangen genomen toen hij twee jaar was. Hij vertoonde bijna twintig jaar kunstjes in amusementsparken in Canada en Mexico. In 1998 werd hij be vrijd uit zijn benarde omstandigheden in Mexico en naar IJsland teruggebracht, na dat mensen die hem in de film 'Free Willy' uit 1993 hadden gezien, een campagne voor zijn vrijlating waren begonnen. Keiko is sinds 1998 aan de kust van IJsland getraind om weer in het wild te kunnen le ven. Hij moest leren zelf vis te vangen. De vrijlating en de gewenningsperiode kostten in totaal bijna 20 miljoen dollar. In juli vo rig jaar was het zover: Keiko koos het ruime sop en verbleef korte tijd in het gezelschap van enkele soortgenoten. Toch trokken de mensen hem kennelijk meer, want hij dook uiteindelijk op in de Skaalvikfjord in Noor wegen. Daar liet hij zien dat hij toch nog een beetje filmster was. Hij speelde met kinderen en liet hen op zijn rug zitten. Zes weken later werd hij overgebracht naar de ijsvrije Taknesfjord. Enige tijd vreesden de fans van Keiko voor diens leven. Noorse deskundigen hadden tegen kranten gezegd dat de orka zo'n ge vaar was voor zonaanbidders en zalmteelt dat hij afgemaakt zou moeten worden. An deren zeiden dat de autoriteiten hem moesten laten inslapen omdat hij de win terse koude in een fjord niet zou kunnen overleven. Het ministerie van visserij in Oslo haastte zich echter om de gemoederen te bedaren. Het Scandinavische land heeft toch al een slechte naam doordat het de jacht op dwergvinvissen toestaat, en had weinig be hoefte aan gruwelijke beelden en teksten over nei uuuen van Keuto. Wat er met de dode Keiko gaat gebe nog niet bekend. Directeur David Pt van de Free Willy-Keiko Foundation Groot-Brittannië zegt dat hij er de vo aan geeft dat het dier wordt begrave lc Er is geen eenduidige wetenschappe 'e formatie over hoe oud orca's kunne den. De dieren, die in alle oceanen v i men, worden pas sinds de jaren zevi echt intensief gevolgd. Van orca's di wild leven voor de kust van de Amei se staat Washington en voor de kust Canadese provincie British Columbi kend dat vrouwtjes er vaak tussen 5( jaar oud zijn. Er zwemmen ook vrou orca's die ouder zijn dan 90 jaar. Ma leven waarschijnlijk aanmerkelijk ko tussen de 30 en 50 jaar. anp il hi precies heb besteld. „Twee of drie?" Veertien", zeg ik naar waarheid. Niet alleen omdat ik er zoveel nodig heb. De dollar staat laag, de euro staat hoog. Als ik voor 114,03 dollar aan posters koop (inclusief verzendkosten), hoefik maar 97,23 euro af te rekenen. Daarmee val ik ruim on der de 110 euro die de Nederlandse man volgens Q&A en ITM met sinterklaas ge middeld aan zichzelf heeft besteed. Met Kerstmis mag ik dus wat meer aan me zelf uitgeven dan de 105 euro die daar volgens het onderzoek voorstaat, reken ik mijn echtgenote voor. Want ik heb er de schurft aan als statistieken niet kloppen. Mijn gesprekspartner valt even stil. Als zij haar mond weer opendoet is dat om het eenzijdige besluit af te kondigen, dat we onszelf dit jaar met kerst helemaal niks geven. Ik mis het vermogen van mijn zoon om op momenten als deze spontaan in huilen uit te barsten. Maar ik heb nog een week om het onder de knie te krij- Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2