SPORT Rollende koppen? LINKS BUI TE N DE KWESTIE Paard UIT HET OOG UIT GES PR O Straaljager klopt Schumacher crosseto - Wereldkampioen Michael Schumacher verliest niet vaak en niet graag, maar met zijn nederlaag donderdag op het Italiaanse vliegveld Bac- carini kon de Duitse formule-1- coureur goed leven. De piloot van Ferrari moest zijn meerdere erkennen in een straaljager van de Italiaanse luchtmacht. De Eurofighter Typhoon won twee van de drie races. De Ferrari van Schumacher won nog wel de wedstrijd over 600 meter, maar bij de iets langere afstan den (900 en 1200 meter) moest hij voorrang verlenen aan de straaljager, bestuurd door de voormalige Italiaanse astronaut Maurizio Cheli. De Typhoon, die alleen de eerste 400 meter op de grond kan blijven, startte op de startbaan en de Ferrari reed op een asfaltweg naast de baan. In de stromende regen keken duizenden mensen toe. „Het was een interessant expe riment", zei Schumacher. De Ferrari (F2003-GA) heeft een maximumsnelheid van 369 ki lometer per uur. De jet kan een topsnelheid van 2450 kilometer per uur bereiken. De Italiaanse bolide woog donderdag 600 ki lo, terwijl de straaljager 21.000 kilo's telde. Real Madrid geeft Irak sportschool madrid - Real Madrid gaat meehelpen in Diwaniya in Irak een sportschool voor kinderen op te richten. Voorzitter Perez ondertekent in Madrid daartoe een overeenkomst op het Spaanse ministerie van Defen sie. Spanje heeft 1300 militairen in Irak, van wie de meesten ge legerd zijn ih Diwaniya. Real Madrid zal de school voorzien van het benodigde sportmateri- aal en gaat deskundigen sturen die de Spaanse soldaten vaar digheden moeten bijbrengen om de Iraakse kinderen trainin gen te geven in het voetbal en basketbal. Pele blijft buiten de lijnen rio de Janeiro - Ooit was hij een groot voetballer, maar de inmiddels 63-jarige Pele hoeft niet zo nodig meer zelf te spe len. De voormalige wereldster slaat een uitnodiging van Zin- edine Zidane en Ronaldo af. Zij hadden hem gevraagd aan hun zijde te spelen in een benefiet wedstrijd van de Verenigde Na ties. Dat duel, komende maan dag in Basel, komt Pele niet uit. De Braziliaan moet die dag aanwezig zijn bij de opnamen van een film over zijn leven. De rolprent moet in maart uitko men. De Braziliaan zei gevleid te zijn door het verzoek, maar er niet op in te kunnen gaan. Zidane, net als Ronaldo actief bij Real Madrid, had al*grap pend gezegd dat Pele niet de hele wedstrijd op het veld zou hoeven te staan. De opbrengst van het duel in Zwitserland wordt besteed aan VN-projec- ten voor armen in Zuid-Ameri- ka, Afrika en Azië. maandag 15 decem Feyenoord verloor zaterdag met 4-2 van FC Twente. De club die steevast wordt genoemd als lid van de 'topdrie' raakt steeds verder achterop bij de an dere twee. Bij Feyenoord begint de middenmoot. De positie van trainer Bert van Marwijk wordt wankeler en wankeler. Rob Baan, technisch direc teur, ligt al langer onder vuur na de verkoop van vier steunpilaren uit het elftal. Komt het nog goed met de ploeg? Of moeten er nu eindelijk eens koppen rollen? Marcel Groenendijk, trainer van GHC en verwoed Feyenoord-suppor- ter: „Volgens mij ligt het overduidelijk aan het aankoopbeleid, aan Rob Baan dus. Een Braziliaanse back halen die nog geen minuut heeft gespeeld en Schreuder en Van den Berg zijn alle bei dertigers. Kuyt is een harde wer ker, maar het wordt tijd om in 'voet bal' te investeren. Van een dubbeltje kan je geen kwartje maken. Geef nu de jeugd maar een kans want het sei- zoen zie ik toch als verloren. Aan Van Marwijk kan het niet liggen. Twee jaar na het winnen van de UEFA-cup er opeens niets meer van kunnen, dat geloof ik niet." Martin Verheij, Feyenoordfan uit Rijnsburg: „In eerste instantie denk je: ja, er moeten koppen rollen. Maar als je er langer over nadenkt, weet ik ook niet van wie. Geld voor een nieuwe trainer is er vast niet. Ik vind dat Feyenoord het seizoen zo goed mogelijk moet af maken. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt door goede spelers te laten ver trekken en er zijn niet voldoende goe de spelers teruggekocht. Dirk Kuyt doet het wel aardig, maar ik moet nog zien of-ie het gaat maken. Natuurlijk haak ik niet af als supporter. Volgend jaar neem ik gewoon weer een sei zoenkaart. De Amstel-Cupwedstrijd van deze week tegen Vitesse? Die slaan we maar eens een keertje over." T. Oudshoorn (74) uit Leiden, gaat al vijftig jaar naar wedstrijden van Fey enoord en heeft samen met haar dochter een seizoenkaart: „Tja, 't kan beter natuurlijk. Maar al zitten ze aan de grond, dan nog blij ven we gaan. We zijn Feyenoorders in hart en nieren. Of er koppen moeten rollen weet ik niet. Ik weet niet of dat zou helpen. Misschien heeft Feyen oord wel een wat strengere trainer no dig, deze man is te goed. Maar als je de trainer ontslaat, zit je nog met die zelfde spelers. En als ze dan plotseling het vuur uit hun sloffen gaan lopen, is het helemaal een slap zootje. Trou wens, mensen ontslaan gaat alleen maar heel veel geld kosten. Terwijl ze blijkbaar geen geld hadden om goede spelers te kopen. Die Schreuder, die Van den Berg, wat heb je daar aan? En de aanvoerder, Patrick Paauwe, dat blijft in mijn ogen een slap figuur. Misschien moeten ze die Rob Baan wel een schop onder zijn kont geven. Als je die man ziet, dat ielige kereltje, daar straalt helemaal niks van uit. Dat is niet het gezicht van Feyenoord zo als je het wil zien. Maar of hij nou de schuldige is, ik weet het niet. Ik zie op dit moment ook geen oplossing, ik be grijp er geen pest van." Erik Caspers (24) uit Voorhout, had tot dit jaar steeds een seizoenkaart, nu niet meer: „Dat ik niet meer naar de Kuip ga, heeft niets te maken met het aan koopbeleid of de matige resultaten. Ik was het na zes jaar gewoon even zat, wilde m'n tijd aan andere dingen be steden. Wat mij betreft hoeven er geen mensen opgeofferd te worden om het tij te keren. Peter van den Berg hoort er naar mijn mening niet in te staan en Alfred Schreuder haalt wel erg veel gele kaarten. Maar ja, als je geen geld hebt om betere spelers te kopen, zit er niets anders op dan te roeien met de riemen die je hebt. En wanneer moet je eigenlijk tevreden zijn? Als ze kampioen worden, als ze UEFA-cupvoetbal veilig stellen? Mis schien moet je er gewoon vrede mee hebben dat het eventjes minder gaat. Na zeven vette jaren volgen zeven ma gere jaren. Ik denk dat het best weer goed komt, als we ze maar even de tijd geven." Karei Brandt uit Leiderdorp, suppor ter van Feyenoord: „Het is zo gemakkelijk om de trainer de schuld te geven. Die discussie heb ben we bij mijn club RCL nu ook net achter de rug. De trainer loopt toch niet te voetballen? Ik zie het wel som ber in voor Feyenoord. Als ze zich niet voor Europees voetbal plaatsen, dan lopen ze te veel inkomsten mis. Maar ik ben niet zo pessimistisch. Ik denk dat ze na de winterstop sterker terug komen. Of het pijn doet dat Ajax en PSV beter presteren? Ach, als ik Ajax tegen FC Utrecht zie spelen, dan stelt dat ook niet zoveel voor. Feyenoord had pech dat FC Twente zich een slag in de rondte voetbalde. Je zal zien dat ze er komende zondag tegen Ajax met de pet naar gooien." :9i: 31-Kills Europacup sleehondenracen. Franse Alpen, december 2003. Foto: AFP 71 Aet paarden heb ik niks op, dus datAnky 1V1 van Grunsven haar stal beveiligt, houdt mij niet uit mijn slaap. Waarom ik hierover begin? Omdat ik dit in de krant las. Deze krant. 'Van Grunsven beveiligt stal'. Bij deze 'headline' behoorde nog een berichtje van vijf zinnen; tot het lezen hiervan kwam ik pas later. DatAnky over haar stal waakt, leek mij geen nieuws. Logisch dat zij haar staldeur afsluit, dacht ik. Of een Duitse herder in dienst neemt. Wij weten inmiddels weliswaar dat Anky nu en dan gas terug neemt in Center Pares, maar als zij géén gas terugneemt zit zij op een paard. Wat zou er van Anky van Grunsven overblijven, zonder paard? Alleen Anky van Grunsven, inder daad. En 'alleen Anky van Grunsven'zien wij geen medaille winnen in Athene. Nogal wiedes, dat zij voorzichtig met haar paarden omgaat. Haar goud. Haar kapitaal. Haar leven. Dat achter de kop 'Van Grunsven be veiligt stal' een drama schuilging, be greep ik pas een dag later, dankzij 'de Volkskrant'. Dat is geen verwijt aan deze krant, maar aan mijzelf. Als deze krant het het vermelden waard acht dat Anky haar stal (extra) laat bewaken, dien ik deze krant serieus te nemen en het bericht te lezen. Had ik dat gedaan, dan had ik over alle ter zake doende informatie beschikt. Maar nee hoor, ik verdiepte mij pas in de affaire-Anky, na hiertoe te zijn aangemoedigd door de veel meer op sen satie beluste kopregel: 'Dood paard achtervolgt Anky van Grunsven.' Dit zegt drie dingen. 1. De koppenmaker van 'de Volkskrant' was be ter in vorm, want hij bracht mij er wel toe het nieuwsbericht te lezen. 2. Ik ben geen krantenlezer, maar een koppen sneller. 3. Ik ben op sensatie belust. Eerlijk gezegd verontrusten de laatste twee as pecten mij het meest. Omdat die a. iets over mij zeggen en b. iets over mij zeggen dat ik liever niet erken. Daarom stort ik mij met graagte op het eerste aspect. Je leest over dat dode paard datAnky achtervolgt en meteen wil je er alles van weten. Van dat paard en van Anky. Hoe kan een dood paard Anky achterna zitten? Dat zoiets in het schaken voorkomt is bekend. Je hebt wel eens gelezen over de waanbeelden van Victor Kortsnoj, die niet slapen kon vanwege een op het schaakbord gesneuveld wit paard. (Een tot kreupelheid ver plicht zwart paard is 'all in the game' maar kom niet aan des schakers witte paard!) Anky en haar partner Sjef Janssen verkochten hun paard Gestion Idool in februari voor vier ton aan de Purmerendse paardenliefhebber Henk van Aalderen, die de 12-jarige vosruin kocht voor zijn kleindochter. Ruim twee maan den later lag de vosruin-in-kwestie dood in de wei. De wei van Anky. Het paard was al wel verkocht; niet verhuisd. Even Apeldoorn bellen, zou ik den ken. Maar dddr maakt Anky geen recla me voor, dus is er een serieus con flict. Anky en Sjef voelen zich zo be dreigd door Van A. dat ze extra vei ligheidsmaatregelen hebben getrof fen op hun manege in het Brabantse Erp. Argwanend als ik van nature ben, heb ik meteen op het in ternet de website van Anky's fanclub opge zocht. Deze was helaas net ververst. Niets herin nerde meer aan Gestion Idool. Correctie: bijna alle sporen van het dode paard waren uitgewist. Op dit na. Een verslag van het NKDressuur 2002 in Nijmegen: „Op de laatste dag speelden het warme weer en de vermoeidheid parten bij Idool waardoor hij minder sprankelend was. Warm weer? Vermoeidheid? Minder spranke lend? Ik heb er geen sjoege van, maar op die derde dag werden Anky en Idool vijfde tijdens de kiir op muziek. Ankyen vijfde worden? In Rotterdam ging het niet beter met Idool. Toen liet het paard zich tijdens de kür op muziek in verwarring brengen - door de muziek. „Waar door Anky de Deen Norgard met Pianostar voor moest laten gaan. Pianostar, zie het daar maar eens - op muziek - van te winnen. Je krijgt als buitenstaander dan toch gauw het idee dat het een geweldige deal is geweest. Vier ton voor een dood paard. Frank Snoeks De Wassenaarse bokser Fred Westgeest (33) klom zeven jaar lang gestaag op de Europese en de wereldranglijst. Een verlies- partij in New York, deze maand precies twee jaar geleden, maak te een abrupt einde aan zijn car rière als prof. „Ik ging in New York in de vijf de ronde technisch knock-out, nadat ik al een keer eerder neer was gegaan. Mijn eerste voortij dige verliespartij. Terwijl ik nog in de ring stond, dacht ik: 'dit is het einde, ik stop ermee'. Atilla Levin, de man van wie ik ver loor, heeft de beroemde Angelo Dundee als coach en staat nu rond de 17de plek op de we reldranglijst. Hij was dus niet de eerste de beste. Veel rucht baarheid aan het feit dat ik er mee ophield, heb ik niet gege ven. Met als gevolg dat mensen nog wel eens komen vragen hoe het met me gaat en wan neer ik weer in de ring stap. Het leven zonder boksen bevalt me eigenlijk prima. Ik heb geen blijvend letsel overgehouden en ik ben weer veertig uur in de week gaan werken als metse laar. Ik voel me een heel ander mens. Trainen doe ik nog veel, maar dan steppen, hardlopen of aerobics in plaats van bok sen." „Afgelopen zaterdag ben ik toe vallig weer eens naar een boks wedstrijd geweest omdat een maat van me in de ring stond. En ik moet toegeven; het begon weer een beetje te kriebelen. Het reizen, de aandacht van de pers, dat was toch een mooie tijd. Ik werd door iemand van jie bond gepolst of ik er iets voorvoelde^ oirrscheidsrechter te worden. Dat overviel me een Fred Westgeest in actie in 2001. Archieffoto: Taco van der Eb beetje. Ik weet het nog niet. Trainer of manager wil ik so wieso niet worden." „Ik heb nog een kampioens- riem thuis liggen en als ik mijn prijzenkast bekijk, kan ik toch terugzien op een geslaagde car rière. Ik volg het boksen nog een beetje via de Duitse tv en het internet, maar als ik oude videobeelden van mezelf terug zie, kan ik me al nauwelijks meer voorstellen dat ik dat ben." „Ik heb sinds kort een nieuwe vriendin. Zij kent mij niet als bokser en wil over mijn boks- verleden ook helemaal niets weten. Dat is aan de ene kant raar omdat iedereen mij juist kent van het boksen. Aan de andere kant is het ook wel pret tig; je kan eens over andere din gen praten." éChantal G psycholoj logsvoerii top van hi men, inVj Magazine: Voor de start gaat ck langs alle zwemsters het publiek voor te si gebeurt het weieens i meisje voor je voeten buiten beeld natuurl Hordenloper Robin] over één van zijn teg ders, de Amerikaan! chardson, in de Voli Vlak voor de start h zer omhoog en roeptl 'Jesus help me'. Ik zat en dacht: 'als je zo h zus moet roepen, luis blijkbaar niet meer'.' PSV-voorzitter Han in PSV Inside: „Voor Robson was a ring voor trainingen voor zijn coaching hu rets was de waardei training hoog en voo1 ching laag. Precies ai dus, en als dat eenrrn kan geen voorzitter Ml aan veranderen. Veldrijder Erwin over concurrent S Cyclo Sprint Magai „Hij is wél maniak0 zie je Sven niet drinkI cepties na het WK n/l niet aan cle champa{ moet 100 procent vo\ boekje leven of hij isi tent. Bij 95 procent u schuldig." FC Zwolle-trainer H kerm an in Voetbal I 1 nal: „De voetballerij roept Vf zichzelf dat ze zo'nji reld is. Ja, zo flexibel al kenhouten deur. Er is ruimte voor verniem Kenneth Perez (AZ) in Sportweek over zi schappelijke carrièr voetbal: Misschien open ik uj> pannenkoekenhuis. Jfe nog niet in Dertemarl j Van die hele grote dil nenkoeken die jullie I ben. Het is bijna een 1 Schaatser Casey Fitz op de Spelen van 201 naar van het goud o| meter, in de Volkski „Als je al je hele leven gen olympisch goud, onwerkelijk om te wi flf is alsof niemand diet is. Zelfverdien je het maal niet, metal jefi gebreken. Oucl-wielrenner Cl man, houder van h( relduurrecord bij de begrijpt niet waaron van Moorsel voor slaagde) recordpogii uitwijken naar Mexii clo Sprint Magazine „Heb ik weinig bewo, voor. Het is geen eer, Waarom moest ze ha op grote hoogte doen (e dat niet. Ik wil het m m op zeeniveau. Nergen Iedereen gelijk voor A AZ-speler Barry Opd ner van Lisse, in Voc pe national: „Als ik om een uuroj ochtend door het doi\ weet ik dat iedereen 1 werk is. Daarom heb j, respect voor mensem gen tot vijf werken dl e zelf." Opnieuw Barry Opd „De droom die iedere heeft: spelen voor het tal van FC Lisse. V«tr: Roy Makaay (Bayers chen) in World So co |£jj „Bij mijn komst naai moest ik lachen om artikelen in de pers. I elke dag mijn transfe jjjj een keer genoemd, vt val er nog één lezer is weet dat die ruim ad joen euro een clubrea 'vo] ïii Truus Opmeer, vriei Louis van Gaal, kijkt griet uit naar de ken „We eten dan het lm recht van Louis. Suki> met puree en peertjes Alphenaar John Heil Ier van Ajax, in Spor on „De volgende wedsth,;en> Nederlands elftal is ii geloof ik. Dat geeft m de tijd om de bon cl so eg laten zien hoever ikh 1vi Feyenoorder FerneS ra| ploeggenoot Robin 1 st| in Voetbal Internals „Robin en ik kunnen elkaar opschieten, m verder totaal ver schillende persoon- Q lijkheden. Ik heb, denk ik, minder |,je schijt aan de wereld dan hij. pa

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26