Timmer nadert wereldtop sprint SPORT 2 De zon schijnt weer voor zingende Anky en Salinero Veldhuis en Van Valkengoed groeien in olympisch jasje Wennemars klaar voo duel met Wotherspoo Raadselachtig zwak optreden Andrea Nuyt in Salt Lake City Logtens geeft Sluiter in fin< Masters stank voor dank Oppermachtige Lebid win opnieuw Europese crossti Basketballers treffen het niet Belgrado - De Nederlandse basketballers hebben het bij de loting voor het Europees kam pioenschap van 2005 (A-divisie) niet getroffen. Oranje werd za terdag in Belgrado in kwalifica- tiegroep E ingedeeld met Tur kije, Bosnië-Herzegovina en Estland, allemaal landen met een goede basketbaltraditie en competitie. De zes duels wor den in september 2004 ge speeld. Schalken wint van Schiittler sankt anton - Sjeng Schalken heeft het demonstratietoemooi van Sankt Anton gewonnen. Hij versloeg in de eindstrijd de Duitser Rainer Schüttler met 3- 6 6-4 en 10-5 in een zogenoem de champions tiebreak. Scottie Pippen onder het mes Chicago - Scottie Pippen is in Chicago geopereerd aan de lin kerknie. De 38-jarige basketbal ler van de Chicago Bulls werd verlost van een gescheurde me niscus. Hij is vier tot zes weken niet beschikbaar voor de Bulls. Pippen keerde in de zomer te rug bij de club waarmee hij in de jaren negentig als eerste lui tenant van Michael Jordan zes keer de NBA-titel won. Hij te kende een tweejarig contract tegen 10,3 miljoen dollar. Door knieproblemen kwam de ze venvoudig All Star dit seizoen weinig in actie. Titel voor Matthé en Jos Pronk alkmaar - Matthé en Jos Pronk hebben op de Alkmaarse wie lerbaan de Nederlandse titel op het onderdeel koppelkoers ge wonnen. De broers uit War- menhuizen gingen na 20 kilo meter volop in de aanval. Uit eindelijk namen ze twee ron den voorsprong op de naaste concurrenten. Handbalsters tegen Roemenië zagreb - Het Nederlandse vrou- wenhandbalteam is gekoppeld aan Roemenië in een dubbele play-off voor deelname aan het Europees kampioenschap in 2004. Beide landen maken eind mei en begin juni uit wie in de cember naar de eindronde in Hongarije mag. Minardi trekt Bruni aan londen - De Italiaan Gianmaria Bruni rijdt volgend seizoen voor Minardi in de Formule 1. De renstal waarvoor Jos Ver stappen het afgelopen seizoen reed, heeft nu nog een plaats over. Die zou voor Verstappen kunnen zijn, aangezien team baas Paul Stoddart de Neder lander contractverlenging heeft aangeboden. De Limburger is echter ook nog in onderhande ling met Jordan. Wellens snelste in Kalmthout kalmthout - Bart Wellens heeft in Kalmthout de Vlaamse Indu- strieprijs Bosduin, een interna tionale veldrit, gewonnen. De wereldkampioen was al na drie ronden alleen op pad. maandag 15 december 20q door Peter van der Hulst salt lake ciTV - Zorgenkind Ma rianne Timmer is veranderd in een lachebekje. De sprintster lonkte in Salt Lake City nadruk kelijk naar een WK-medaille. Over haar kansen in Nagano (17 en 18 januari) liet ze zich niet uit. „De WK sprint wordt leuk, maar ik kijk vooral naar mezelf. Waar kan ik beter worden?" Toch beseft ook Timmer dat ze de wereldtop dicht is genaderd. Op de tweede 500 meter gaf ze iedereen het nakijken. Daarmee werd ze, na Christine Aaftink in 1989, de tweede Nederlandse vrouw die op die afstand een World Cup won. Het schaatsleven van Timmer was tot voor kort niet altijd even plezierig. Natuurlijk won ze twee gouden medailles tij dens de Olympische Spelen van Nagano, maar er was ook die keerzijde. De rechtszaken die volgden na haar mislukte po ging om een eigen ploeg op te zetten en eerder dit jaar de echtscheiding van Peter Muel ler. Verlost van alle zorgen bena dert Timmer weer de vorm van haar beste dagen. „Iedere keer gaat het wat vooruit. De race van vandaag was weer iets be ter dan die van gisteren." Voor de klassering gold dat zeker, want zaterdagnacht bleef de rijdster van de Sponsor Loterij nog steken op een gedeelde derde plek op de 500 meter en een vierde op de 1000 meter. Timmer had nog getwijfeld over deelname aan de tweede wed strijddag. Ze had last van haar lies, het gevolg van een opmer kelijke glijpartij eerder in de week. „Ik probeerde op mijn sloffen naar de bus te rennen." Timmer zegt zelf nog niet op haar best te zijn. „De ene keer laat ik in de bocht nog wat lig gen en de andere keer weer op het rechte eind. De puzzel is nog net niet compleet. Ik zit te gen mijn topvorm aan. De volle rondetijden op de 500 meter gaan steeds sneller", aldus de sprintster die met wereldbeker wedstrijden op de 1500 meter al een heel programma achter de rug heeft. Een nadeel is dat niet. „Als je in het circuit zit, groei je vanzelf mee. Dat is be ter dan wedstrijden in Neder land rijden." In eigen land wordt Timmer niet veel wijzer. Het gat met Marieke Wijsman, Yvonne Lee- ver en Frouke Oonk is groot en zelfs van haar vroegere concur rente Andrea Nuyt heeft ze niets meer te duchten. ,,Ik vind het ongelooflijk. Het doet me zeer. Ik wil me ook aan haar kunnen optrekken", consta teerde Timmer na de drama tisch verlopen races van Nuyt. De TVM-rijdster stelde met een tiende en elfde plaats op de 500 meter en een zeventiende plek op de kilometer zwaar teleur. Timmer: „Haar schaatsslag ziet er niet los uit, het is allemaal heel statisch. Af en toe heeft Andrea er een goede race tus sen zitten, maar vaak denk ik 'kom op, er zit veel meer in'." Het Nederlands kampioen schap sprint wordt over drie weken een formaliteit. „Als An drea zo rijdt wel. Het klinkt heel stom, maar het is zo." Nuyt en haar coach Geert Kui per staan voor een raadsel. „Ze zit niet diep genoeg, maar als je de power niet hebt, kun je dat ook niet", reageerde Kuiper. Hij heeft bij de NOS televisiebeel den opgevraagd om de races van zijn pupil te analyseren. Kuiper sluit fysieke problemen niet uit. „Ze is erg moe van het reizen. We laten haar daarom in Nederland in een ziekenhuis onderzoeken. Het kan Pfeiffer zijn, of iets dergelijks. De symp tomen geven in ieder geval aan dat haar gestel erg broos is." Nuyt raakt er gefrustreerd van. „Ik schaats voor de lol en op deze manier gaat die er toch vanaf. Je wilt goede prestaties." Dat laatste is voorbehouden aan Timmer, die haar zege met een gebalde vuist vierde. Met dank aan Anzhelika Kotyuga. De Wit-Russische fungeerde op de kruising als mikpunt. „Het is toch lekker zo'n 'pakhaas' voor je." In Calgary eindigde Koytu- ga in het klassement over vier afstanden nog als eerste, voor Timmer. „Die gegevens neem ik wel in mij op, maar het enige waarvoor ik moet zorgen is dat ik in Nagano in vorm ben. Wat voor plaats ik dan tijdens de WK sprint haal, zie ik wel." Na 14 jaar won Marianne Timmer voor Nederland weer eens een 500 meter in de wereldbeker. Foto: EPA/George Frey Toch zijn de voortekenen op een mooie klassering beter dan ooit. Shinya, winnares van de eerste 500 meter in Salt Lake Ci ty, Mangli Wang, Kotyuga en Jennifer Rodriguez, die de 1000 meter won, lijken Timmers voornaamste concurrenten. Ca- triona LeMay-Doan en Svetlana Zhurova zijn immers gestopt, Sabine Völker kan haar topni veau niet benaderen en Cindy Klassen en Monique Garbrecht zijn geblesseerd. Al verwacht coach Bart Schouten dat zijn pupil, die herstelt van een geïr riteerde knieschijf, er tijdens het WK bij is. „Monique heeft maar een of twee wedstrijden nodig om haar niveau te laten zien. Vorig jaar had ze een kuit blessure en aansluitend was ze in Azië in een supervorm." Vijf gouden medailles tijdens EK korte baan geven zwemploeg 'het goede gevoel' door Arjen Vos Dublin - Natuurlijk, het was 'maar' een kortebaankampioenschap, en dat is nu eenmaal minder prestigieus dan een ti telstrijd in een vijftigmeterbad, het olympische formaat. En natuurlijk, de Spelen van Athene zijn nog acht maan den weg. Het EK korte baan in Dublin is slechts een tussenstation op de lange weg naar het grote olympische doel. Maar de conclusie na afloop van het succesvol verlopen evenement luidt dat de Nederlandse zwemtop wat breder lijkt te zijn geworden en dat gaf de ploeg en begeleiding een goed gevoel. Het Nederlandse team reeg in Ierland de successen aaneen. Na het goud (en twee wereldrecords) voor de vrouwenestafet teploeg 4x50 vrij en het zilver voor Mar leen Veldhuis op vrijdag kwamen er dit weekeinde maar liefst zes medailles bij. Goud was er voor Pieter van den Hoo- genband op de 100 en 200 meter vrij, voor Marleen Veldhuis op de 50 meter vrij en voor de mannenestafetteploeg op de 4x50 vrij. Brons ging er naar de vrouwenestafetteploeg op de 4x50 meter wisselslag en naar Thijs van Valkengoed op de 200 meter schoolslag. Met name Veldhuis en Van Valkengoed kloppen aan de deur van de top. De ex- waterpoloster kan nog veel bijleren, maar ontwikkelt zich stormachtig. Giste ren bekroonde ze een formidabel toer nooi met goud op de 50 meter vrije slag in 24,39 seconden. Veldhuis gaat naar huis met twee gouden (50 vrij, 4x50 vrij), een zilveren (100 vrij) en een bronzen medaille (4x50 wissel), Verder verbeter de ze het stokoude vaderlandse record van Marianne Muis op de 200 meter vrij: 1.57,11 in plaats van 1.57,13. Van Valkengoed, schoolslagzwemmer uit Lelystad, liet de afgelopen weken eveneens zien gegroeid te zijn. Gisteren pakte hij brons in een nieuw Nederlands record op de 200 meter schoolslag (2.08,30). „Potentiële toppers achter In ge de Bruijn en Pieter van den Hoogen- band", noemde coach Jacco Verhaeren de prestaties van Veldhuis en Van Val kengoed. ,Als ze deze lijn kunnen doortrekken, kunnen ze gaan denken aan een podi umplaats tijdens de Olympische Spe len." Van Grunsvens zonnige humeur lijdt niet onder rampspoed afgelopen jaar door Giel Hendrix Maastricht - Anky van Gruns- ven is terug. Nog niet helemaal aan de top, maar toch al aardig in de buurt. Na bijna een jaar blessureleed vierde ze op Jum ping Indoor Maastricht haar in ternationale rentree in de kwa lificatie om de wereldbeker. Met haar paard Gestion Saline ro eindigde de olympisch kam pioene op de tweede plaats achter de ongenaakbare Duitse Heike Kemmer. Esprit Chanson heet de nieuwe kür op muziek waarmee Van Grunsven volgend jaar in Athe ne het succes van Sydney (met Bonfire) wil evenaren. Bonfire's kür Symphony is vervangen door een nieuwe compositie van het muzikale duo Cees Slings en Victor Kerkhof. Die is samengesteld uit Franse chan sons, waarbij Salinero onder andere piaffes en passages laat zien op het beroemde 'Je ne re gret te rien' van de chansonnière Edith Piaf. Uitzonderlijk daarbij is de vocale bijdrage van Anky van Grunsven zelf, die zingt op de melodie van 'Une belle his- toire'. Het zangwerk van Anky zal nooit leiden tot een gouden plaat, de danspassen van Sali nero kunnen dat wel, al zal de amazone met haar trainer Sjef Janssen nog wel eerst het nodi ge slijpwerk moeten verrichten. Maar niettemin straalden de twee van blijdschap nadat de jury de kür had beloond met een scoringspercentage van 79,975. „Het kan nog wel be ter", oordeelde Sjef Janssen kri tisch als altijd. „Die score van over de tachtig procent komt er wel, als geen ongelukken ge beuren. Ik ben best tevreden, zeker als je bedenkt dat dit de eerste keer is." Anky van Grunsven maakt zich ondertussen geen zorgen. Ze heeft haar portie pech wel ge had de laatste maanden. „Vanaf januari zal het allemaal beter gaan", kijkt ze optimistisch vooruit. Het jaar 2003 zal straks met zwart omrand in de boe ken worden bijgeschreven. Een jaar om snel te vergeten. .Ach teraf kijkend begon dat al in ja nuari op vakantie in Indonesië. Daar regende het werkelijk da gen aan een stuk." Het was het begin van een reeks sportieve tegenslagen (beenbreuk van Anky zelf en een blessure van Salinero), ter wijl de twee ook in de privé- sfeer (ziekte in de familie, red.) een paar aanslagen op de men tale weerbaarheid te verduren kregen. „Dat heeft ertoe geleid dat ik nu pas vier wedstrijd heb gereden dit jaar. Normaal zou den dat er een stuk of veertig zijn." De voorbereiding op Maas tricht, die vlekkeloos leek te verlopen, werd vorige week on verwacht ook nog ernstig ver stoord door het bericht dat An ky en Sjef waren bedreigd door een ontevreden klant. Hij had een paard gekocht (Idool) dat na de deal bij Van Grunsven in de wei in Erp plotseling kwam te overlijden. De man voelt zich opgelicht door de Van Gruns vens. „Zwaar overdreven allemaal", zegt Sjef Janssen daarover. „Die zaak is gewoon onder de rech ter, maar plotseling komt dat verhaal in het tv-programma Nova terecht. Die wilden de vi sie van de tegenpartij uitzen den, met of zonder ons com mentaar. Wij zijn er echter van overtuigd dat wij volledig in ons recht staan, maar laten het verder aan de rechtbank over." Anky van Grunsvens zonnige humeur heeft er niet onder ge leden. „Ik weet niet of ik top sport bedrijf omdat ik mentaal zo sterk ben of dat ik door top sport mentaal zo sterk ben ge worden. Feit is in ieder geval dat ik me niet snel uit balans laat brengen. Ik ben er zeker van dat alle ellende een keer ophoudt." En dat betekent eerst de finale van de wereldbeker in Düssel- dorf en vervolgens Olympische Spelen in Athene. „Niets meer en niets minder", aldus de amazone. „We zitten op de goede weg. Het is altijd wel een beetje spannend als je de eerste keer zo'n kür moet rijden, maar het voelde meteen goed met Salinero. Halverwege de proef zat ik al te genieten, wist ik dat het goed zat." Canadees passeert Uwe-Jens Mey £ST dl Ook de estafetteploegen zetten in Dub lin een voorname stap voorwaarts. Goud en een wereldrecord op de 4x50 meter vrij voor Mark Veens, Johan Kenkhuis, Gijs Damen en Pieter van den Hoogen- band, en en passant ging het twee jaar oude record van de Verenigde Staten (1.25,87) er ruim aan: 1.25,55. Het was de beste estafette in jaren. De vrouwen deden het zelfs nog ietsje beter. Na het goud van vrijdag op de 4x50 meter vrije slag konden de Oranje vrouwen zaterdag ook nog een bronzen medaille in de koffer steken. Het kwartet Hinkelien Schreuder - Moniek Nijhuis - Chantal Groot - Marleen Veldhuis zwom op de 4x50 meter wisselslag naar een nieuw Nederlands record van 1 minuut en 49,10 seconden. :kt door Peter van der Hulst salt lake city - Winnen verveelt nooit. Voor Erben Wennemars niet en ook voor Jeremy Wo- therspoon niet. Door twee ze ges op de 500 meter staat het recordaantal overwinningen in de wereldbeker op naam van de Canadees uit Red Deer. Wo- therspoon heeft er 49, één meer dan Uwe-Jens Mey uit de voor malige DDR. Wennemars behaalde op de 1000 meter in Salt Lake City zijn negende wereldbekerzege van het kalenderjaar 2003. Balen voor de sprinter uit Zwolle, want hij dacht er al tien te heb ben. Voorlopig staat hij in het totaalklassement nog op eer biedwaardige afstand van de Canadees. Een maand voor de WK sprint zijn de resultaten in de World Cups een belangrijke graadme ter voor de kansen van de schaatsers. Wennemars en Wo- therspoon maken zich op voor een tweestrijd. De Canadees heerst op de kortste afstand en is favoriet. Hij kan zich echter geen foutje veroorloven, want Wennemars is in staat veel op de 1000 meter goed te maken. De rijder van de Sponsor Lote rij-ploeg bewees dat vorige week in Calgary, waar hij op de 500 meter uitblonk, en beves tigde dat nog maar eens in Salt Lake City. Wennemars sloeg met zijn tijd van 1.07.63 een gat van 0.73 se conde met nummer twee, Ge rard van Velde. „Ik wilde een 25'er als slotronde rijden." Het werd uiteindelijk 26,0, waarmee hij de rapste ooit was. Een eer die hij wel moet delen met Ad- ne Sondral, ook al ging Wenne mars drieduizendste sneller. „Shit, weer die Sondral", rea geerde de sprinter verongelijkt in de catacomben van de Olympic Oval. In het verle was de Noor hem geregel snel af. Voor de veertiende keer op de 1000 meter de grens 1.08 doorbroken. Wennen heeft daarvan acht races op naam staan. Van Velde sle één, maar hij deed het wei het juiste moment. Bijna jaar geleden stelde hij tij de Olympische Spelen op zelfde baan het wereldre* op 1.07.18 De verwachte op zijn tijd en het wereldre* van Hiroyasu Shimizu op isc 500 meter (34.32) bleef uit n 1 dat de luchtdruk, en de t mee gepaard gaande sne tijden, in Salt Lake City niet genoeg was. Wotherspoon er met zijn tijd van 34.45 het dichtste bij. Wennen „De omstandigheden niet zo goed." Toch leken de Nederlander de 1000 meter daar het mi last van te hebben. Beorn enhuis (derde), Jan Bos (vi ei' en Alexander Oltrop (zev< met een ruime verbetering zijn persoonlijke record) m ei ten het Hollandse feest i sti pleet. Dat belooft veel voo1111 NK over drie weken in Uti 'nd waar plaatsing voor Na R moet worden afgedwongen Zelden is die strijd om een ticket zo spannend gew ud Want naast de 'drie muskei Wennemars, Van Velde en zijn ook Nijenhuis, Jacque Koning, Stefan Groothuis e mon Kuipers kanshebber. iele Van Velde geniet als enige beschermde positie. Hij zowel op de 500 als 1000 n bij de eerste vijf in het we g|j bekerklassement en heeft door op de NK aan een plek genoeg. ïh rotterdam/anp - Twee maan den geleden gaf Raemon Sluiter een tenniscfinic in Boxmeer voor de Stichting Vrienden van Paul Logtens. Het was een vriendendienst van de Rotter dammer. Als die sponsors jou maar goed betalen, Paul, dan doe ik het voor niks", zei Slui ter. Gisteren versloeg Paul Logtens zijn weldoener in diens eigen stad in de finale van de LSI Tennis Masters: 7-6 3-6 7-6. „Stank voor dank", riep de win naar. Verliezer Sluiter, die hele toernooi geen enkele opslag- game verloor, mompelde gelij ke teksten, maar nam hem niets kwalijk. „Ik heb de tiebreak van de derde set slecht gespeeld. Basta." De 24-jarige Paul Logtens was een verrassende winnaar, net als bij de vrouwen Tessy van de Ven tegen Susanne Trik eerder op de dag. Met beiden als kam pioen van de nationale masters werd het een grote dag voor de tennisschool Van Hulst in Val- kenswaard. Logtens verkeerde wel in bloed vorm, zijn talrijke supporters- schare was niet voor niets naar Rotterdam gekomen en over stemde het legioen van Sluiter toen hij de punten binnenkaap- te op weg naar zijn veertiende overwinning in een officiële tenniswedstrijd. Logtens won in de VS en in Aruba een wedstrij den uit het futurescircuit en klom daardoor naar positie 328 op wereldranglijst. In Rotter dam was hij ongenaakbaar te gen Marcel Reuter, Martijn Peter Wessels en zelfs Raemon Sluiter, 59ste va wereld. Logtens versch hem met knalharde opsl en scherpe passeerslagen zowel de back- als de foreh Logtens baarde in de zom eens opzien toen hij als cardhouder van de 500-zo ste plaats op de ranking o| gras van Rosmalen dich winst op de gereputeerde P^radom Srichaphan Sindsdien gaat het heel met mij", aldus de ex-si economie. „Ik ben nu drie fullprof en ik kom steeds ger." Sinds Rosmalen imponeei zo dat de tennisbond hei ook gaat steunen in het naamde laatbloeierspn „Daardoor kan ik wat coach Willem-Jan van mee naar toernooien ne Natuurlijk in de periode d niet met Sjeng Schalken is. Raemon Sluiter verloor Logtens mede doordat hij in voorbereiding is op het we tennisjaar dat voor hem jj' beginnen in Adelaide en l land 'alvorens hij aanzet ii Australian Open in Melbo het eerste grandslam. „Ik nu om straks 7 vijfsetters a elkaar te kunnen spelen. I {v sieke conditie moet 100 pr( worden. Als de conditie m met mijn tennis, kan ik schien toch weer een verder komen in de 'grotei sentenniswereld Anky van Grunsven en Gestion Salinero op weg naar de tweede plaats. Foto: ANP/Marcel van Hoorn Edinburgh - Sergej Lebid heeft in Edinburgh zijn Europese titel veldlopen opnieuw met succes verdedigd. De Oekraïense atleet was gisteren op het glooiende Schotse grasparkoers veruit de beste en won onbedreigd zijn derde Europese crosstitel op rij. Het was zijn vierde in totaal. Lebid bewees in de velden van het Holyrood Park dat de cross een specialisme is. Hij trok zich een maand terug in de bergen van de Kaukasus om zich voor te bereiden op dit kampioen schap. „Gelukkig lag er nog geen sneeuw, zodat ik erg goed heb kunnen trainen", aldus de winnaar. Met veel overmacht maakte hij zich halverwege los van het veld en liep onbedreigd naar de finish. Lebid legde de 10.095 meter af in 30.47. De Spanjaard Juan de la Ossa kwam ruim 20 secon den na hem over de streep (31.08). De Portugees Eduardo Henri- ques werd derde in 31.15. De Belg Tom van Hooste verraste met een vierde plaats in 31 dsi Simon Vroemen eindigde E 62e plaats als een van de sten. „Ik ben geen schim van hoe ik me in de Waranei loop voelde", constateerde Europees recordhouder Oen steeple chase. „Ik vrees d ide iets onder de leden heb, dit vormverlies binnen weken is niet normaal. Bij de vrouwen won de 1de Paula Radcliffe, na een fe n I vecht met de Turkse Abeylegesse. De Nederlai speelden geen rol van bete tussen de Europese top 1 midden- en lange afstand. Voor het Schotse publiek Paula Radcliffe de favorie de vrouwen. Een maand n teleurstellend optreden ii estafette in Japan liet de reldrecordhoudster op de rathon zien dat ze weer in is. „Ik was verzwakt dooi tekort aan magnesium, dat is verholpen. Ik neei de een maand rust en ga me voorbereiden op de Spelen m 3p ag rst 4 Wi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20