Saddam vast, geweld houdt aan IETS 'We hebben hem gevangen zoals je een rat vangt' |TE Musical over leven van Rembrandt verkopen? Bestuur Irak wil openbaar proces l Zeker negen doden bij aanslagen Ex-dictator zwijgzaam tijdens eerste verhoren Europese beurzen omhoog De reissite van uw dagblad Leidsch Dagblad find maakt uut op NK atteren ands Glorie evaar: water eigt provincie .PORT ET WEER i P> Enkele bui w [6° 3/4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43413 los maandag 15 DECEMBER 2003 SPRINTERS nr. 43413 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 adwar/ap - Zo'n zeshonderd Amerikaanse soldaten en commando's namen zaterdag bij het vallen van de duisternis positie in bij twee huizen even buiten een dorp bij de Iraakse stad Tikrit. Het doelwit van de zoekactie, ope ratie Rode Dageraad, was High Value Target Number One, oftewel Saddam Hussein zelf, maar dat wisten alleen de commandanten. „We hadden te horen gekregen dat we op zoek gingen naar een heel grote jongen, en dat was alles", zegt een soldaat. De actie leek aanvankelijk op een mislukking uit te lopen. Om een uur of acht gingen de soldaten op de twee huizen af. Daar bevond zich niets verdachts. Maar toen zagen solda ten twee mannen wegrennen van een ander huis in de omgeving. De mannen werden gearresteerd en de solda ten zetten een gebied af van zo'n vier vierkan te kilometer rond het derde huis. Ze begon nen aan een zorgvuldige zoektocht. Wat ze vonden was een kleine ommuurde hut. Voor de hut lag een tapijt. De soldaten haalden het weg, veegden wat aarde opzij en stuitten op een stuk hardboard. Daaronder bevond zich een gat van zo'n 2,5 meter diep. Er lag een man in het gat. Hij had viezig haar en een woeste baard. Er lag een pistool in zijn schoot, maar hij maakte geen aanstalten er gebruik van te maken. De soldaten zagen niet wie hij was. Toen ze ernaar vroegen, was het even schrikken. De man antwoordde dat hij Saddam Hussein was. Hij verzette zich niet. „We hebben hem gevangen zoals je een rat vangt", zegt majoor-generaal Raymond Odierno, commandant van de vierde divisie infanterie, die de operatie leidde. De hut bestond uit twee kamers: een slaapka mer en een keuken. Of, in de woorden van een soldaat: „Twee kamers en een wastafel, met een bed en een stoel en wat kleren. Dat was het wel. Het leek meer op een garage dan op een huis. We zijn er niet lang gebleven. Het stonk er echt." De soldaten namen twee geweren, een pistool en een koffer met 750.000 Amerikaanse dollar aan contanten in beslag. Saddams schuilplaats ligt vlak buiten Adwar, een door palmbomen omringd dorp aan de Tigris. Saddams geboortedorp Uja ügt op en kele kilometers afstand. Een van zijn vele pa leizen ligt aan de andere kant van de rivier. Saddam kwam vroeger wel eens zwemmen in Adwar. Enkele leden van de Iraakse bestuurs raad hebben Saddam gisteren in zijn cel be zocht. Mouwafak al-Rabii zegt dat Saddam in een wit gewaad en een donker jasje op bed zat. „Hij gedroeg zich onderdanig en oogde gebroken. Hij praatte alsof hij geen idee had van wat er om hem heen gebeurde. Maar na vragen over de moorden, de slachtpartijen, de bloedbaden die hij heeft aangericht toon de hij zijn ware gezicht. Hij sloeg scheldwoor den en beledigende taal uit. Saddam gedroeg zich als een boef, als een maffiabaas." cht van het Kwaad, zoals rikanen hem graag za- geëindigd als een ver holbewoner, een zwer- machteloos moet onder- oe hij wordt betast op s, verraden door wat ge leken. Die beelden van igen Saddam staan in de bijvoorbeeld de bewo- Palestijnse vluchtelin gen echter symbool vernederingen die zij moeten ondergaan, het geen twijfel leidt dat Hussein een dictator en :r van de ergere soort It zijn berechting een ;ave voor het Iraakse iregime. En met de de verdreven alleen- is de stabiliteit van Irak ideerd. als de hel, dat is Sad- de oorlogen tegen Iran :it Schuldig aan de honderdduizenden die in die oorlogen den, schuldig aan gifgas- n op de Koerdische be schuldig aan marteling atie van tegenstanders; schuldig aan het bij een adige dictatuur passen- rtoire van onderdruk- wandaden. De vaststel die schuld en de bijbe- straf zal in Irak en door aen zelf moeten plaats onderdeel van de ing van hun geschiede- e berechting elders of Amerikaanse regie, gaat onder de verdenking van wproces. len van onafhankelijke is slechts een van de i die de Bestuursraad men. Het verzoenen van nieten met de Koerden li'iten in een democra- k is de uiteindelijke in- het proces. Daarbij e erkenning dat de dic- «n alleenheerser was ch gesteund wist door Sen trouwe partijleden name de soennitische pig, een levensgroot pro- het symbool van het gjng een misdadige in- tuur schuil, die nog niet is ontmanteld.En nieu- eurgroepen staan klaar strijd tegen het westen zetten, zowel in Irak als mistan en in de Pales- ebieden. Alleenheersers «aam. heersen zelden alleen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Met de arrestatie van Saddam Hussein is nog geen einde gekomen aan het geweld in Irak. Vanmorgen kwamen ze ker negen mensen om het leven bij aanslagen in en bij Bagdad. Ook gisteren, een dag na de ar restatie, vielen er doden door ge weld in Irak. Zowel president Bush als de Amerikaanse generaal Sanchez waarschuwden gisteren dat de arrestatie van Saddam niet het einde van het geweld tegen sol daten van de coalitie en Iraakse veiligheidsdiensten betekent. De hoop is dat Irakezen hun verzet zullen laten varen en de zijde van de Amerikanen zullen kiezen, maar er is ook zorg dat de vernederende arrestatie van Saddam zal zorgen voor een - tijdelijke - opleving van het ge weld. Volgens Bush is een donker en pijnlijk tijdperk in de geschie denis van Irak voorbij. „Een dag van hoop is gearriveerd." Met de arrestatie van Saddam Hus sein is een cruciale stap gezet op de weg naar een vrij en de mocratisch Irak, aldus de Ame rikaanse president in een rede tot het Amerikaanse en Iraakse volk gisteravond. Bush beloofde gerechtigheid voor Saddam Hussein, iets wat de voormalige dictator van Irak zelf 'aan mil joenen heeft onthouden.' In Irak, de VS en de rest van de wereld is met opluchting en blijdschap gereageerd op het nieuws van Saddams gevangen neming. Ook op de aandelen- beurzen in Europa en Japan werd vanochtend positief op de arrestatie gereageerd. Saddam Hussein (66) wordt be handeld als een krijgsgevange ne. Dat gebeurt volgens de re gels van de Conventie van Ge- nève, met alle daaraan verbon den voorrechten, aldus de Amerikaanse minister van de fensie Donald Rumsfeld. Vol gens de bewindsman werkt de Iraakse ex-dictator niet erg mee met zijn Amerikaanse onder vragers en heeft hij tot dusver geweigerd belangrijke informa tie te geven. „Dames en heren, we hebben hem", zei Paul Bremer, die door de VS is aangesteld om de wederopbouw van Irak in goe de banen te leiden, gistermid dag op een persconferentie in Bagdad. „De tiran is nu een ge vangene." Blije Iraakse journa listen juichten na het horen van het nieuws en bij het zien van videobeelden van een haveloze Saddam die gelaten een me disch onderzoek onderging. In Bagdad klonken feestelijke ge weerschoten en in Iraakse ge meenschappen in de hele we reld werd de arrestatie uitbun dig begroet. De ex-dictator was niet meer gezien sinds Bagdad door de Amerikaanse troepen werd overrompeld, en Amerikaanse soldaten maakten al acht maanden jacht op hem. Dat het nu lukte hem op te sporen was te danken aan 'geweldig analy tisch werk' van de inlichtingen mensen, aldus generaal San chez. De bekendmaking van de arres tatie geschiedde volgens een nauwgezet uitgestippeld pa troon. De Amerikanen wilden op deze manier voorkomen dat er in Irak en de rest van de Ara bische wereld twijfel zou ont staan, aldus The New York Ti mes vandaag. Volgens het plan moest het nieuws in eerste in stantie door Irakezen bekend worden gemaakt. Het was dan ook Jalal Talabani, voormalig voorzitter van de Iraakse rege ringsraad, die het bericht als eerste naar buiten bracht. Na de bekendmaking, moesten er zo snel mogelijk beelden van Saddam en de plaats waar hij was gevonden worden vrijgege ven. Cruciaal was verder dat het nieuws de eerste achttien uur geheim kon worden gehouden. Hierdoor was het mogelijk om de resultaten van een DNA-test klaar te hebben en de bekend making goed te plannen. Zie verder pagina Arrestatie Saddam Een arts verricht medisch onderzoek na de arrestatie van Saddam. Foto: AP Een naar een menigte in Bagdad wuivende Saddam Hussein op 31 december 2001. Archieffoto: Reuters washington/gpd - Saddam Hussein zit vast. Wat nu? De voormalige dictator zal de ko mende dagen, weken en maan den worden ondervraagd door de Amerikanen. Zij willen in lichtingen over zijn terreurregi- me, contacten met al-Qaeda en vooral over de massavernieti gingswapens die hij volgens Washington tot zijn beschik king had. De dreiging van deze nog niet in Irak aangetroffen verboden wapens was de aan leiding voor de invasie van de door de VS geleide coalitie. Daarna ligt berechting voor het Iraakse oorlogstribunaal in op richting het meest voor de hand. Saddam Hussein krijgt een openbare rechtszitting in Irak, aldus de tijdelijke Iraakse bestuursraad gisteren. Het be looft het proces van de eeuw te worden, in belang alleen te overtreffen door een mogelijke gevangenneming en vervolging van de voortvluchtige al-Qae- daleider Osama bin Laden. Saddam moet een open en pu bliek proces krijgen, opdat het volk van Irak én alle buurlan den kennis kunnen nemen van zijn misdaden tegen de mense lijkheid, aldus de bestuursraad gisteren. „Het staat buiten kijf dat het proces een Iraaks pro ces wordt", zei Adnan Pacha- chi, de huidige, wisselende pre sident. Het streven van de VS is er al tijd op gericht geweest dat Irak zelf de berechting van oorlogs misdaden en misdaden tegen de menselijkheid ter hand zou nemen, met hulp van de VS. Daartoe is onlangs een eerste belangrijke stap gezet. De tijde lijke bestuursraad heeft onlangs unaniem besloten tot het op zetten van een Iraaks tribunaal. Vries door Theo de With leiden - In het vierhonderdste geboortejaar van Rembrandt wordt een musical gewijd aan de jonge jaren van de in Leiden geboren schilder. De première is in augustus 2006 in de Leidse Schouwburg. De musical is een maand lang in deze schouw burg te zien en gaat daarna op tournee langs andere theaters in Nederland en België. De musical moet een van de hoogtepunten worden van het Rembrandt-jaar, waarmee Lei den zich definitief op de kaart wil zetten als geboortestad van Nederlands beroemdste schil der. „In de voorstelling worden de Leidse jaren van de jonge Rembrandt behandeld", zegt producent Cyriel Gieles. „We laten de stormachtige ontwik keling zien van knullige leerling tot schildergenie." Het scenario van de musical wordt geschreven door prof. dr. Ernst van de Wetering, voorma lig leider van het Rembrandt Research Project. „Een groot kenner van de schilder, maar ook zelf een veelzijdig talent", verzekert Gieles. „Het is wel licht een gok om geen doorge winterde scenarioschrijver te nemen, maar het lijkt heel goed uit te pakken." De muziek wordt gecomponeerd door Lei- denaar Burkhardt Söll. „Hij is in eerste instantie een klassiek componist, maar heeft in het verleden vaker musical ge schreven." Het verhaal wordt verteld aan de hand van de vriendschap tussen Rembrandt van Rijn en zijn collega Jan Lievens. Cyriel Gieles: „En natuurlijk zit er ook (advertentie) een love-story in, met de doch ter van zijn leermeester." De werktitel van de musical is voorlopig 'A Stroke of Genius, Rembrandt in Leiden'. Voor de regie is Ralph Nürenberger, werkzaam bij de Dresdner Staatsoper, aangetrokken. Het licht, dat een belangrijke rol krijgt in de musical over de schilder van het licht, wordt ontworpen door Yadegar Asisi. Het is de bedoeling dat met de musical het seizoen 2006-2007 van de Leidse Schouwburg wordt geopend. Er staan dertig voorstellingen in Leiden ge pland. De circa twee miljoen euro kos tende musical wordt volgens de producent geen megaspektakel. „We denken aan een orkest van twaalf man en ruim twintig mensen op het podium. Het wordt een productie die ge schikt is voor de kleinere za len." Moeder en twee zoontjes gedood in Schiedam Schiedam - Een ruzie in de relationele sfeer heeft za terdagavond in Schiedam een 31-jarige vrouw en haar zoontjes van 5 en 9 jaar het leven gekost. De vrouw en de kinderen werden door de vriend van de vrouw doodgestoken. De man, een 30-jarige Rotterdam mer, gaf zich kort daarna zelf aan in het politiebu reau. Het derde zoontje (11) van de Schiedamse wist aan de aanslag te ont komen en is later door de politie opgevangen. Het steekwapen nog niet ge vonden. De twee kinderen werden dood in de woning aangetroffen. Hun moeder stierf buiten op de galerij. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V a r> Straat (y v- Postcode Plaats ft Telefoon (Lvm controle nabezorging) Wq gaan zorgA*ig om met persoonsgegevens. In hel colofon van de krart treft u nadere informatie aart Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau B* automatische betalng Is mjn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.lefdschdagblad.nl rm'iij.ni.ri'BU'm.'i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1