KUNST CULTUUR Oudjes doei: het nog bes Imperium brengt weini spanning in De Lobby ia Aaibare 'antichrist' Marilyn Mans Virtuositeit aan zee Gorbatsjov in een ander landschap Winnares toneelprijs weer genomineerd Dansen onder de kerstboom Operatheater uit as herrezen maandag 15 DECEMBER* Zeven miljoen voor stilleven londen - Een stilleven van de Nederlandse schilder Jan van Huysum (1682-1749) is bij een veiling van het Londense huis Sotheby's voor omgerekend 7 miljoen euro over de toon bank gegaan. Dat was drie keer meer dan de geschatte prijs. Het schilderij heet 'Stil leven van vruchten in een mand met bloemen'. Nooit eerder bracht een werk van Van Huysum zoveel op. Onbekende in Dikke Komrij utrecht - De Utrechtse dich ter Nanna Nauta is doorge drongen tot 'De Dikke Kom rij', ofwel de prestigieuze en toonaangevende bloemlezing onder redactie van Gerrit Komrij, die volgende maand verschijnt. Dat is opmerkelijk; niet alleen omdat Nauta nog volkomen onbekend is, maar ook omdat hij tot dusverre door alle officiële uitgevers werd afgewezen. Zijn enige publicatie is een bundel die in eigen beheer werd uitge bracht, in een oplage van vijf tig exemplaren: 'Het eerste huis/Sonnetten uit Utrecht' (1999). groningen/anp - Oud-Sovjet- leider Michail Gorbatsjov heeft zaterdag in het Groninger Mu seum de tentoonstelling Het Russische Landschap geopend. Die geeft een overzicht van Russische meesterwerken van Ivan Sjisjkin, Isaak Levitan en Archip Koeïndzji. Veel nieuwsgierigen hadden zich verzameld om een glimp op te vangen van de vroegere leider, die een sleutelrol vervul de bij het beëindigen van de Koude Oorlog. Hij werd zater dagmorgen bij zijn aankomst in de stad vanaf de Martinitoren verwelkomd met Russische volksliederen. Hij gaf vervol gens een drukbezochte lezing aan de Rijksuniversiteit Gronin gen, waarin hij zijn visie op de mededoor hem ontstane nieu we wereld gaf. Hij bezocht ook een partijcongres van de PvdA. Gorbatsjov kende al veel schil derijen op de tentoonstelling. Zijn favoriete werk is een win terlandschap. Zijn overleden vrouw Raisa had een voorliefde Michail Gorbatsjov werpt een bewonderende blik op 'Terras aan de zee' dat Silvestr Sjtsjedrin in 1827 schilderde. De oud-president verklapte dat zijn overleden vrouw Raisa gek was op landschappen. Foto: ANP voor sneeuwstormen en wilde er het liefst in rondlopen, aldus de oud-leider. Hij vond het leuk weer eens in Nederland te zijn. In 1972 was hij voor het eerst in ons land en herkende toen de bomen en molens die hij eerder op de be kende Hollandse meesters in Russische musea had gezien. Gorbatsjov merkte op dat hij het jammer vindt dat in Neder land veel minder studenten Russisch gaan studeren dan tien jaar geleden het geval was. „Terwijl taal zo belangrijk is voor het begrip van een cul tuur." theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'De Lobby - acht wereldverhalen' door toneelgroep Imperium. Regie: Edith van Ruijven en Roeland Segaar. Gezien:i3/i2, Imperiumtheter, Oude Vest, Leiden. Aldaar nog te zien: 18,19,20,21 (matinee), 23 en 24/12 De vormgeving van de nieuwe productie bij Imperium is ook ditmaal weer dik in orde. Het Leidse gezelschap heeft bij dit aspect van een voorstelling de laatste tijd interessante keuzes gemaakt. Steeds weer zetten de Imperiumleden hun eigen the atertje op een opvallende ma nier naar hun hand. Toneel én toeschouwersgedeelte zijn in dit geval omgebouwd tot de lobby van een of ander hotel. We zitten dan ook niet op de vertrouwde publiekstribune. Overal zijn banken of luxe stoe len geplaatst waarin je riant kunt wegzakken. Het totale to neelbeeld, waar we als toe schouwers als het ware deel van uitmaken, ziet er smaakvol uit. Zo'n lobby is altijd een stukje niemandsland waar mensen komen en gaan en hoogstens vluchtige ontmoetingen heb ben. Soms raak je tijdens het wachten zo maar even in ge sprek met iemand. Vanuit die gedachte heeft Imperium de voorstelling opgezet. In totaal acht verhalen krijgen we te ho ren. Meestal zijn het herinne ringen of gebeurtenissen met een verrassende ontknoping waarover de passanten vertel len. Men herinnert zich bijvoor beeld een verblijf in Parijs of denkt terug aan het ouderlijk huis dat ooit op de plaats van dit hotel stond. De verhalen gaan bijvoorbeeld over een ver wende prinses die haar vader naar het leven staat, of over een pastoor die het raadsel van een geheimzinnige kerstman weet te onthullen. De lobby fungeert daarbij als bindend element. Daam er nog de verhaallijn twee receptionisten vajid l tel die als een rode di de samenhang van d ductie moet zorgen, ment laat zelfs enig r| voor improvisatie met wezige publiek. Het zorgvuldigheid waan£Uv werkt is. En toch kent deze desondanks een grooi Er is onvoldoende spanning hetgeen n jk wordt versterkt door ei kli mate van voorspel. K Het stuk is nagenoe®oi verhalend van aard. D jsc spelen nauwelijks m ell slechts nd elkaar - st een monoloog te hou kens opnieuw moetl"' spanningsboogje won bouwd. Ieder voor ziel goed, soms zelfs ra goed. Maar die opei "eI van losse deeltjes woi voorspelbaar en mist male een samenljoo spanningsopbouw. Organisatie pAn 'tevreden' Amsterdam - De kunst- en an tiekbeurs pAn Amsterdam heeft dit jaar ongeveer 29.000 bezoekers naar de RAI Parkhal gelokt. De beurs duurde een week. Eén op de zes bezoekers deed een aankoop op de beurs. De organisatie van het evenement spreekt van een 'bemoedigend signaal voor de situatie op de kunstmarkt'. Over de omzet van de beurs heeft zij geen mededelingen gedaan. Traditiegetrouw lieten kopers en verkopers weinig los over hun uitgaven en in komsten. Britten ook in de Ban londen - In de Ban van de Ring (The Lord of the Rings) van J.R.R. Tolkien is als popu lairste boek uit de bus geko men in een peiling van de BBC. Het boek kreeg 23 pro cent van de 750.000 uitge brachte stemmen. De BBC had een 'shortlist' met vijf boeken geselecteerd uit de BBC-lijst van 100 beste boe ken. Tweede werd Jane Aus tens 'Pride and Prejudice", derde 'His Dark Materials' van Philip Pullman; vierde 'The Hitchhiker's Guide to the Ga laxy' van Douglas Adams en vijfde J.K. Rowlings 'Harry Potter and the Goblet of Fire'. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Violin Sparkles door Kinneret Sieradzki en Bing Han (viool) en Esther Pouch (piano). Werk van Wienawski, Sarasate, Kreisler, Mozart en Shostakovitch. Gehoord: 14/12, Palace Hotel, Noordwijk 'Vïoolvonken' doopten de twee jonge violistes die de Noord- wijkse stichting Klamuze uitno digde, het decemberconcert, en die naam is goed gekozen voor het feestelijke, licht verteerbare muziekmiddagje in de donkere dagen voor Kerst. De Israëli sche Kinneret Sieradzki en de Chinese Bing Han, onder steund door de Belgische Es ther Pouch op piano, bedach ten een programma dat schit tert van virtuositeit, vol korte stukjes die gemakkelijk je oren in walsen, verbluffende staaltjes van technisch kunnen; vuur werk - en net zo kortstondig. Samen openen ze met de 'Little Suite' van de jonge Pool Marcin Markowicz, vijf simpele en doeltreffende deeltjes met een dansant karakter. Markowicz blijft binnen de traditie, maar dan wel een beetje uitdagend en brutaal, en dat laten de da mes stevig uitkomen. Dan gaat Bing Han alleen verder met Es ther Pouch, in een sonate van Mozart (KV 454). Dat was geen goed idee. Mozart wordt bij haar vlak en bleek, Han laat de leidende rol aan de piano en ze praten bovendien langs elkaar af. Ze is duidelijk beter in haar element in het viooltijger-re pertoire, waarbij het meer aan komt op flitsend vertoon van techniek. De Habanera van de Spaanse meesterviolist Pablo de Sarasate bijvoorbeeld ligt haar wel, want daar hoor je in eens hoe ze kleuren kan, uit pakken, accentueren, dan over meestert ze je elegant en zelf verzekerd. Ook Kinneret Sieradzki speelt overwegend werk uit het 'toe giftenrepertoire', maar zij toont zich iets lyrischer en expressie ver. In de bravouresonate van Tartini, waaraan Fritz Kreisler een nog lastiger cadens toe voegde, valt vooral op hoe hel der en stevig haar spel is en hoe mollig en rond haar toon. Zij overtuigt het meest in de vier preludes van Shostako vitch, bewerkt voor piano en vi ool door de Russische compo nist en violist Ziganov. Pouch en Sieradzki benaderen deze korte impressies ernstig en sub tiel, houden ze klein en ingeto gen, maar geven ieder wendin- kje wat het toekomt en zo ont staat er muziek. En uiteindelijk geeft dat een bevredigender ge voel dan de reuzelhoeveelheid knappe schuimtaartjes waar mee Violin Sparkles overvuld is. amsterdam/anp - Ariane Schluter is voor haar rol van Brenda in het toneelstuk Eden van het Groote Hoofd genomineerd voor de Theo d'Or 2004, de belangrijkste Nederlandse toneelprijs voor actrices. De VSCD, de vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties, heeft zaterdag de eerste nominaties voor de VSCD To neelprijzen bekendgemaakt. Afgelopen theaterseizoen won Schluter de presti gieuze prijs al voor haar vertolking van Nina Leeds in Strange Interlude. De andere twee geno mineerden voor de Theo d'Or zijn Marisa van Ey- le die Annie M.G. Schmidt speelt in Annie M.G. Schmidt - de dochter van de dominee van Im presariaat Jacques Senf Partners en Halina Reijn voor haar vertolking van Electra in Rouw siert Electra van Toneelgroep Amsterdam. Voor de Louis d'Or, de VSCD Toneelprijs voor beste mannelijke hoofdrol, is Stefan de Walle ge nomineerd voor zijn rol van Cyrano in Cyrano de Bergerac van Het Nationale Toneel. Gilda de Bal is voorgedragen voor de Colombina, beste vrouwelijke bijrol, voor haar rol van de moeder in Oom Vanja van Het Toneelhuis. Pierre Bokma verdiende een nominatie voor zijn rol van vader cq gerenaal in Rouw siert Electra van To neelgroep Amsterdam. Hij dingt mee naar de beste mannelijke bijrol, de Arlecchino-prijs. De toneeljury van de VSCD kan in de loop van het theaterseizoen nog meer gegadigden nomi neren. De winnaars van de VSCD Toneelprijzen worden op 14 juni in Theater de Meervaart in Amsterdam bekendgemaakt. Dan zal ook bekend worden welke voorstelling de NRC Handelsblad Toneelpublieksprijs heeft gewonnen. Tot nu toe zijn vier voorstellingen voorgedragen. Het gaat om Het licht in de ogen van Het Toneel Speelt, Anna, Hanna en Johanna van Theatergroep De Kem, Zeg 'ns AAA van Ruud de Graaf Theater. leiden - Het is inmiddels vaste prik. Duizenden countryliefhebbers verzamelen zich half december in de Leidse Groenoordhallen voor een feestje in stijl: de Christmas Country Party. Het is er verge ven van de cowboyhoeden, bakkebaarden, wes tern boots en leren franjes. En natuurlijk wordt er aan line-dancing gedaan. Presentator Ruud Her mans leidde het spektakel gisteren in goede ba nen. Hij trad ook zelf op met zijn band, net als de groep Savannah die op geen enkel country-evene- ment ontbreekt. Foto: Eric Taal muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Koos Verheul, fluit, en Jan van der Meer, piano. Gezien: 14/12, Stadsgehoorzaal, Leiden 'De oudjes doen het nog best', een misselijk under statement voor Koos Ver heul en Jan van der Meer, twee breekbare mensen die onverwoestbaar verslingerd zijn aan de muze Muziek. In plaats van gaandeweg in te storten, werken zij beiden ogenschijnlijk onvermoei baar naar een climax, met het spectaculaire laatste stuk 'Duo' voor piano en fluit, in 2003 speciaal voor dit twee tal geschreven. Dit werk van Jan Willem Nelleke, zelf aan wezig in de zaal, bestaat uit vier delen, met programma tische namen. Zo heet het eerste deel 'een niet aflaten de drang tot bewegen, drif tig, afstandelijk of speels, maar altijd onverbiddelijk verder'. Na ruim een uur in tensief musiceren gooit de 76-jarige Koos Verheul, al die tijd staande achter z'n standaard, zich met Jan van der Meer als twee jonge honden op dit eerste deel. Van der Meer zet in met bars neervallende akkoorden, waar overheen Verheul een fladderende melodie loslaat. Frasering is er nauwelijks, of het zouden de steeds van laag naar hoog opgaande lij nen zijn, die Van der Meer stevig poneert; waar Verheul nog steeds schijnbaar im proviserend overheen blijft vlinderen. Het samenspel wordt steeds driftiger met ratelend passagewerk en fel le, kleine katachtige spron getjes die door Koos Verheul 'afgedaan' worden met een rillende 'Flatterzunge'. Het tweede deel van Duo 'donker en statisch' heeft een lange solo voor piano, waarin Van der Meer bijzon der geraffineerd speelt met :rt „kkc het pedaal en met de of drieklanken waan een of twee tonen los de derde laat vooi wat een lucide, gehe nige nagalm geeft. Oi c. fluit Verheul lyrisch genwijs een zeer bel eigen wijs. 'Medital exotische klanken' maal een waagstuk, der Meer staat ach vleugel waarvan de daard was neergekla{ de linkerhand bespe het klavier, met de drukt hij op één ol snaren in het binne ','L_ waardoor hij bepaaldsta ten uit de samenWanJ 'minimal' motieven donst, verdooft, ja zei »ef legt. Toch klinkt walt blijft wonderbaarlijk licht vervreemdend, daar opgelicht door dere toon. Verheul 1^ fluit mee resoneren uitdrukkelijk richting kast te spelen. Vaag deel te verwijzen na desolate lied 'der piann' uit Schuberts terreise, waarin alle juist verstard en bevro n In de 'ritmische wordt de piano aanva ;te als nerveus slagwei bruikt, onder een sli en swingende fluitsti gaandeweg ook in de !n schiet. Spanning, jazz wilt salsaritmen en bieden tegen elkaar flamboyant knet vuurwerk, schitteren n tolkt! Ook in de maar liefst voorafgaande comp onder andere van Piel stra (1923) en Aaroi jn land (1900-1990), evengoed teruggrijpe Bach en Donizetti, liel vc en Koos ons horen e (met hun pretoogjes hoeveel dynamiek, ini kracht, humor, maar al over hoeveel kwaamheid zij bescl ;je Zo wil toch iederee worden? 'en de: venetië/anp - Het Venetiaans operatheater La Fenice doet zijn naam eer aan: het herrijst als een feniks uit de as. Een lan ge periode van wederopbouw na de verwoestende brand van januari 1996 komt zondag avond ten einde met de her opening met een galaconcert. Op 29 januari 1996 brandde La Fenice, genoemd naar de myt hische vogel die om de vijf eeu wen verbrandde en dan ver jongd uit de as herrees, voor de derde keer in zijn tweehon derdjarige geschiedenis af. Het vuur was, zo bleek later, aange stoken door twee elektriciens die wilden voorkomen dat zij een boete zouden krijgen voor de vertragingen bij de renovatie van het 18e-eeuwse pand. De twee zijn twee jaar geleden tot celstraffen van zes en zeven jaar veroordeeld. Brian Warner alias Marilyn Manson is niet zo naar als hij er uitziet. Foto: GPD muziek recensie Richard Stekelenburg Concert: Marilyn Manson (support: Peaches). Gezien: 14 december, HMH, Amsterdam. Marilyn Manson, de zelfbenoemde 'anti christ', komt bij aanvang van zijn concert uit de hemel neergedaald. Hoog boven op zijn satanische troon zit hij en langzaam laat hij zich naar beneden zakken, de ar men theatraal gespreid. Eenmaal beneden wandelt Manson met reuzenstappen onder gejuich naar de microfoonstandaard. De vleesgeworden nachtmerrie van Amerika's bezorgde ouders is er klaar voor. In de tien jaar dat Marilyn Manson nu be zig is, heeft hij menigeen in Amerika in de gordijnen gekregen. Zijn geflirt met satanis me, nazisme en sadomasochisme gecom bineerd met dat ongrijpbare androgyne zombie-uiterlijk van hem - het is wat veel voor tere zielen. Komt nog bij dat zijn naam een samentrekking is van die van een aanbeden Hollywood-ster en die van een massamoordenaar. Maar omstreden maakt ook bemind. En zo groeide Manson (echte naam: Brian Warner) uit tot megaster die tegenwoordig ook een graag geziene talk show-gast is. Het gevaar is er inmiddels wel een beetje af bij hem. In Europa nam toch al niemand echt aanstoot aan Mansons provocaties. Behalve in Zwitserland dan - daar stelde het openbaar ministerie onlangs nog een onderzoek naar hem in omdat hij tijdens een concert in 2001 zou hebben opgeroe pen tot geweld. Mansons huidige show is echter eerder prachtig vormgegeven bizar theater dan een controversiële, laat staan provocerende of verontrustende, roek- show. Het Duitsland van de jaren dertig was in spiratiebron voor Mansons meest recente cd 'The golden age of grotesque'. De ver wijzingen naar deze duistere periode in de Duitse geschiedenis zijn ook op het podi um legio. Zo is Mansons beeldmerk lekker hoekig gemaakt, zien we danseres:5 nuscule Duitse uniformen rond!!t en marcheert Manson van links n; over het podium. Met een knip Hitier speelt Manson met zijn koi zwarte lokken bovendien opzichi van leider van zijn thans blom bandleden. Muzikaal zijn Manson en de zijne vorm. Als een goed geoliede mad dert de band door het repertoin studioalbums. Waarbij overigens het materiaal van zijn nieuwe cd h het podium duidelijk aflegt tegf werk als 'The dope show1 en People'. In die muzikaal wat min rf menten maakt het theater alles 11 zien Manson met verlengde arm zwaaien, even later heeft hijv Mouse-oren opgezet. Er is de act®1 bottafel, en met danseressen gehi bareteske nep-borsten en billen. I c zelfverminkingen of andere vor shocktherapie meer bij de huidige De 'antichrist' is aaibaar gewordei Sp;

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14