REGIO ta Snoeien in de stromende regen Geen Katwijker wil m met de Niels van Weeren fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest Goede kwaliteit pluimvee en knaagdieren bij LPKV EDOX Brandweercommandant jubileert Nog leegstand in voormalig zendingshuis in Oegstgeest 2 Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. www.edox-watches.com Katwijk aan Zee, Juwelier v.d. Zwart, Zeilmakerstraat 2 Leiden, Plessen Juweliers, Bevrijdingsplein 12-13 Leiderdorp, Juwelier de Jonge, Winkelcentrum Santhorst Sassenheim, Juwelier Wielinga, Hoofdstraat 196 Voorschoten, Juwelier Florentijn, Schoolslraat 156 MAANDAG 15 DECEMBER 2003 e file door e olieleiding ip - Als Leiderdorps percommandant is Aad n)ijd degene die iets orga- 'anneer een collega een te vieren heeft. Maar jin dit jaar zelf 35 jaar was, organiseerde hij I niets. Zijn collega's iet jubileum echter niet nerkt voorbij laten gaan. regelden ze dat Vons af- zaterdag toch in het rai be!* sc\**&r zonnetje werd gezet tijdens het feestje ter gelegenheid van het afscheid en het jubileum van di verse Leiderdorpse brandweer mannen. De commandant ont ving de medaille voor 35 jaar brandweerdienst. Tegelijkertijd kreeg brandweerman Ben Borre- mans de medaille voor een dienstverband van twaalf en een halfjaar. Leen van Reijn, die sa men met Peter van der Voort af scheid nam van de brandweer, kreeg een koninklijke onder scheiding en mag zichzelf voort aan lid in de orde van Oranje- Nassau noemen. Overigens kreeg de totaal verraste brand weercommandant ter gelegen heid van zijn jubileum nog een optreden aangeboden van het Alphense shantikoor De Kreu nende Sluisdeuren. Foto: Eric Taal Wethouder Meester (links): „We krijgen regelmatig klachten van mensen met buggy's of in rolstoelen of van de particuliere club Oegstgeest Zonder Obstakels." Foto: Eric Taal gend groen is onze zorg, ook de een uit de kluiten gewassen veiligheid. Soms kun je in de boom of struik of is een trottoir bocht niet goed kijken vanwege verzakt. Daarom hebben wij vandaag deze actie gepland, om mensen erop te wijzen dat ze verantwoordelijk zijn voor hun eigen groen." Anderhalve vrachtwagen vol hebben de medewerkers van de groenvoorziening vandaag op gehaald uit acht straten. Op ne gen adressen hebben ze snoei- advies gegeven. „We zijn niet ontevreden, al is het weer wel een spelbreker", vertelt werk meester groenvoorziening Ben Volkers. „Ik denk dat we met beter weer meer mensen had den bereikt. Maar de mensen waar we kwamen, waren vrese lijk positief. 'Ik zat met een probleem en nu kan ik het oplossen, bedankt', kregen we overal te horen. Tja, misschien kun je zoiet%J>eter in een ander jaargetijde doen, maar dit is natuurlijk wel hét moment om te snoeien. Als je nu je bomen en struiken aan pakt, zullen ze in de zomer niet zo uitgroeien." Bij gebleken succes gaat de ge meente overwegen ook in an dere wijken van Oegstgeest snoeiadvies te geven. „Het is een leuke, speelse manier, die we overal kunnen toepassen", meent Meester. „De Spaarga renstraat is volstrekt willekeurig gekozen. Aan de andere kant van het sportveld bijvoorbeeld is de situatie precies hetzelfde." Blijft overeind dat de meeste mensen zich op deze koude, re genachtige dag maar om één type overhangend groen lijken te bekommeren: hun eigen kerstboom. De Spaargaren- straat ligt er, op een klein hoop je groenafval na, verlaten bij. hde - Een kettingbotsing ;en materiële schade en chtwagen met pech vanmorgen op de rijks- voor lange files gezorgd chting Amsterdam. De jotsing tussen zes voer- rond in alle vroegte ;r hoogte van Leider- >en de weg weer vrij orde kort na acht uur chtwagenchauffeur ter van de kruising van de eHSL een knal, waarna in zijn cabine kwam. Hij n wagen direct aan de aar doordat de vlucht - ip deze plek versmald is, j daarmee wel het ver- I, Een file tot aan Den as het gevolg. (cross leerburg VOUDE-RIJNDIJK - Voet- niging Meerburg organi- reede Kerstdag weer de nele Kerstcross. Deelne- innen zich aanmelden 2,5 kilometer ge- ss, vijf kilometer en tien [er. De start van de cross 1.00 uur op het Meer- ortcomplex in Zoeter- Rijndijk. Deelname kost ro (1,25 tot en met 17 je meedoet krijgt een ingstegel van de cross, ids 1972 elk jaar op Kerstdag plaatsvindt. assenaarse wjaarsduik iar - Aan de Wasse- lag kunnen liefhebbers nuari om twaalf uur 's melden voor de Was- Nieuwjaarsduik. Het is duik op rij en het eve- ivordt ook dit keer weer seerd door sportclub trappers. De Wasse- rethouder Klooster lost schot en gaat vervol- zelf te water. De drie libs in Wassenaar heb- sponsorbedrag be- ir gesteld en Verhuisbe- Ede een verkleedka- tvielen. De Wassenaarse ;sbrigade verleent bij- Het keuren van konijnen op de jaarlijkse tentoonstelling van de LPKV. De keurmeesters letten onder meer op het gewicht, de pels en de lengte van de oren. Foto: Hielco Kuipers 'Een vechter moet door je handen kunnen glijden' door Joris Rïetbroek nieuwe wetering - Het is een lawaai van jewelste in een bloe- menkwekerij in Nieuwe Wete ring. Gekraai en druk gekakel vullen de bedrijfshal van kwe kerij Bosdijk aan de Achterweg. De geur van hooi en dieren hangt in het hele pand. Kippen en konijnen lopen nerveus heen en weer in hun hokken. Ze worden een voor een goed onderzocht door mannen in witte jassen. Welkom op de jaarlijkse ten toonstelling van de Leidse Pluimvee en Konijnensport Vereniging (LPKV). Hier wor den dit weekend maarliefst 350 kippen, hanen, duiven, eenden, konijnen, cavia's en muizen ge keurd én getoond aan het pu bliek. De bedoelingen van zo'n keuring: de fokkers laten weten met welke dieren ze het beste kunnen doorgaan en natuurlijk de onderlinge concurrentie ver groten. Want voor de hobbyis ten is het fokken toch wel een beetje een sport. Keurmeester Karei de Jong houdt zich in november en de cember twee a drie keer per week bezig met het keuren van pluimvee. Als hobby weltever staan. Want zijn beroep is les geven aan HAVO- en VWO-leer- lingen in Castricum. Jaren gele den legde hij een weddenschap af om een kip te 'creëren' met een zeemeeuw-achtige kleur. Hiervoor begon hij zich te ver diepen in de genetica van de kip. Toen de weddenschap ge wonnen was en hij er veel van wist, besloot hij de keurmees tercursus te volgen. Inmiddels kan hij met gemak de kenmer ken onderscheiden van zo'n 180 kippenrassen. Tijdens het keuren let hij onder anderen op de lengte van de staart en de poten, maar ook op de rondte van de kam en de kleur van de ogen. „Een 'vech ter' moet door je handen kun nen glijden", vertelt De Jong als hij zo'n tegenstribbelende kip in zijn handen neemt. „Daarom moet hun spierstructuur goed hard zijn en moeten ze brede schouders en een korte rug hebben." De Jong is zeer te spreken over de kwaliteit van de dieren op de tentoonstelling. Eén Assendelfter krielkip heeft als keurmerk zelfs de U van Uit muntend gekregen. Dit is vol gens De Jong uiterst zeldzaam. Jan Gahrman, leraar in Leider dorp en raadslid in Zoeterwou- de, en zijn zoon Fred zijn dan ook trots op hun prijskip. Het dier is volgens de keurmeesters perfect van kleur en van pelling, wat betekent dat de zwarte spikkels van de kip er mooi uit zien en goed over het lijf ver deeld zijn. „Het is de eerste keer dat een van mijn dieren een U krijgt", zegt Gahrman se nior. „En ik fok ze al 20 jaar." Voor Gahrman is het fokken de ultieme bron van ontspanning. „Ik heb mijn dieren niet alle maal thuis, dus zo ben ik ver plicht om iedere dag naar ze toe te gaan." Hij kan moeilijk uitleggen waarom hij ooit is be gonnen met het fokken van kip pen. „Ik heb van jongs af aan kippen en kanaries gehad. Het is me eigenlijk met de paplepel ingegoten." De gemiddelde bezoeker van de tentoonstelling is uiteraard ook een grote dierenvriend. De vier jarige Kim kan haar ogen niet van de hangoorkonijnen af houden, omdat ze er zo grappig uit zien. „We hebben zes konij nen en twee cavia's thuis. Ko nijnen zijn gewoon zulke schit terende beesten." door Nancy Ubert oegstgeest - Niels van Weeren gaat Gé Eegdeman opvolgen als fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest. Van Weeren is van plan de ingeslagen weg van zijn voorganger te vervolgen, zegt hij. „We zijn de grootste partij van het dorp, staan middenin de samenleving. Het roer hoeft helemaal niet om." Nadat bekend werd gemaakt dat Eegdeman eind deze maand zijn raadszetel verruilt voor het wethouderspluche, was het enige tijd onduidelijk wie de rol van voorman over neemt. In de wandelgangen werd de naam van Van Weeren genoemd, maar er werd ook ge fluisterd dat Kees Oudendijk, na Eegdeman de nestor van de leefbaren, de nieuwe leider zou worden. „Kees wilde het niet. Daar was hij heel duidelijk in", aldus Van Weeren. Van Weeren (41) heeft er wel zin in, zegt hij. „Natuurlijk heb ik er even over na moeten den ken. Als fractievoorzitter van de belangrijkste partij moet je wel je mannetje kunnen staan. Ik heb een drukke baan in het bankwezen en er lopen bij ons thuis drie kinderen rond." Van Weeren heeft uiteindelijk ja ge zegd en is van plan er voor 100 procent voor te gaan. Als ze maar wel van zijn pappadag af blijven. „Vrijdag is papadag. Dan werk ik thuis en zorg ik voor de kinderen." Van Weeren is betrekkelijk nieuw in de raad. Na de verkie zingen begin vorig jaar betrad hij voor het eerst de politieke arena van armlastig Oegstgeest. Hij werd meteen onder vuur genomen door oppositiepartij WD, die zijn rol als bezwaar maker tegen de woontorens laakte. In Oegstgeest kende elke ambtenaar en ieder raadslid namelijk de naam Niels van Weeren al. Van Weeren woont in de nieuwbouwwijk Poelgeest. Sa men met andere bewoners heeft hij menig rechtszaak aan gespannen om de bouw van de woontorens aan de Lobelius- laan tegen te gaan. Inmiddels' staan de gewraakte flatgebou wen er en krijgt de juridische soapopera, waarin Van Weeren een rol speelde, een anticlimax. „Dit gaat verder als een nacht kaars uit. Misschien gaan we nog voor de planschade maar ook in dat geval zal ik zuiver handelen." Ondanks alle kritiek die hij in het begin over zich heen gestort kreeg, hield Van Weeren de afgelopen tijd zijn rug recht. 'Ik ben een integer mens', zei hij in een interview in deze krant. Nu Eegdeman vertrekt, blijft een jonge fractie over. Met uit zondering van Oudendijk zijn de LO-raadsleden allemaal aan hun eerste termijn begonnen. „Ik geef toe: Gé was onze be langrijke link naar het verleden, onze historische bron. Mis schien wordt het voor ons de komende tijd wel eens lastig om nieuwe ontwikkelingen te koppelen aan beslissingen die voor onze tijd zijn genomen, maar grote moeilijkheden ver wacht ik niet. En binnen onze fractie loopt het goed. We zijn nu al bijna twee jaar met elkaar bezig, we weten wat we aan el kaar hebben." De opengevallen plek in de fractie wordt ingenomen door Willem Otto Hazelhorst. Wan neer de stoelendans precies plaats heeft, is nog niet duide lijk. Wethouder Heieen Steens, die vier jaar als raadslid en zes jaar als wethouder van Leefbaar Oegstgeest actief is geweest en naar Frankrijk emigreert om daar een camping te beginnen, houdt haar afscheidsreceptie op woensdag 21 januari. Voor die dag moeten Eegdeman en Van Weeren op hun nieuwe ze tel zitten. in Schoonhoven aan zee - Het besluit protestantse kerken om In tot de Protestantse lederland (PKN) is hard men bij bezwaarden in aan Zee. De hervormde it A. Vlietstra spreekt 'zwarte dag'. et synodebesluit bij u en a eente aangekomen? stand is het beste te ver met iemand die al lan- rondloopt met de vrees [efie gevreesde ziekte heeft. Hij komt bij de dokter en die bevestigt dat. Langere tijd zagen we aankomen dat de kerk deze beslissing zou nemen. Toch is het een geweldige schok als het echt waar blijkt te zijn dat de Nederlandse Her vormde Kerk wordt opgeheven. Ik moet de eerste Katwijker nog tegenkomen die de PKN wil. Wat het meeste pijn doet is dat vier Gereformeerde Bonders - inclusief de synodepreses- hun instemming hebben betuigd met de stichting van de PKN. Ik schaam me dat dit heeft plaats gevonden onder leiding van preses Van der Plas, die uit Kat wijk komt. Van der Plas zei dat hij dacht dat Katwijk trouw blijft aan de kerk. Ik zeg hem: Katwijk blijft trouw aan de Ne derlandse Hervormde Kerk. Van der Plas moet dat niet verwar ren met trouw aan de PKN. Dan verwar je de kerk die door God in ons land geplant is, met een kerk die door mensen is ge sticht en die legaliseert wat God een gruwel noemt in Zijn woord - de zegening van homo verbintenissen." De koningin was aanwezig bij de dienst nadat het besluit was gevallen. „Het was een klap in het ge zicht van de bezwaarden om op de dag waarop een dergelijke beslissing wordt genomen een dienst te houden vol heisa en media-aandacht. De aanwezig heid van de koningin was een pijnlijke dissonant. Het heeft me pijn gedaan dat zij erbij was. Maar de liefde voor het Oranjehuis verdwijnt niet. Dat kardinaal Simonis erbij was, is een teken aan de wand dat de kerkfusie verder wil in de rich ting van Rome." De vraag is: wat gaat er nu ge beuren. „Eén ding moet duidelijk zijn: we hebben een geding met de landelijke kerk, niet met de plaatselijke gemeente. We blij ven gewoon kerken in onze kerkgebouwen op de wijze zo als we dat nu gewend zijn." De synode zegt: wie de kerk ver laat, verliest kerkelijke geld en „Wij verlaten de kerk niet. Wij blijven op onze post. We blijven dezelfde prediking in dezelfde gebouwen voortzetten. De kerkgebouwen zijn van de her vormde gemeente ter plaatse." Gaat u naar de rechter? „De enige vraag die op dit mo ment voorgelegd kan worden aan de rechter, is of het juist is dat de synode over ons kan be slissen. De synode beweert dat wie niet meegaat in de PKN, zijn ambt moet neerleggen. Wij achten dat volledig in strijd met de ambtsopvatting. Het ambt hebben we niet van de synode gekregen, maar van de Here God. Eerst vragen wij aan de sy node of die in dat standpunt volhardt. Wij wensen het huidige sys teem ter plaatse op geen enkele manier te doorbreken. In Kat wijk hebben we alles altijd ge zamenlijk gedragen. We moe ten de kerk plaatselijk niet laten breken, ook al wil de synode dat." oegstgeest - Twee jaar na ople vering staan nog steeds appar tementen leeg in het Hendrik Kraemerpark in Oegstgeest. In het tot chique residentie ver bouwde voormalige zendings huis zijn wel alle appartemen ten bewoond, maar de nieuw bouw achter het monumentale pand telt nog acht onbewoonde onderkomens. Afhankelijk van de 'toeters en bellen' moet een etagewoning in het Hendrik Kraemerpark een bedrag tussen 500.000 en 800.000 euro opbrengen. De ei genaar van het bouwproject, Maarssens Bouwbedrijf, wei gert iets van die prijs af te doen, hoe groot de druk van de wo ningmarkt ook is. Onlangs is besloten de appartementen ook aan te bieden als huurwoning. Volgens Makelaardij Oranje in Den Haag, die de belangen van de projectontwikkelaar behar tigt, is nu één etagewoning ver huurd. Wie interesse heeft in één van de andere leegstaande luxe appartementen, moet er rekening mee houden maande lijks zo'n 2.000 euro kwijt te zijn. De Raad voor de zending der Nederlandse Hervormde Kerk verkocht het monumentale pand eind jaren negentig aan Maarssens Bouwbedrijf. Die bouwde in het zendingshuis twaalf woningen. door Nienke Ledegang oegstgeest - Overhangende heggen, begroeide lantarenpa len, onkruid dat langzaam maar zeker over stoep kruipt: het is de gemeente Oegstgeest een doom in het oog. Tijd voor ac tie dus. Zaterdag togen groen- medewerkers naar de Spaarga renstraat en omliggende straten om snoeiadviezen te geven en gratis groenafval van particulie ren op te halen en naar de ge- meentewerf te brengen. Een domper voor de harde werkers: het slechte weer. Wethouder Meester (PRO, openbare ruimte) laat zich za terdagmiddag onder een grote paraplu even zien bij de glas bakken aan de Spaargaren straat. Ze legt uit: „De gemeen te snoeit alles wat van de ge meente is, al het groen langs de openbare weg. We proberen er voor te zorgen dat alles er net jes uitziet en dat het groen de verkeersdoorstroming niet be lemmert. In Oegstgeest zijn echter ook veel particuliere tui nen, waarvoor bewoners zélf verantwoordelijk zijn. Zeker in de zomer groeien veel planten en süuiken over de stoep, of hangen boomtakken in de weg." En dat geeft problemen, weet de wethouder. „We krijgen re gelmatig klachten van mensen met buggy's of in rolstoelen of van de particuliere club Oegst geest Zonder Obstakels, die als doel heeft te kijken hoe het met de bereikbaarheid van wegen en straten staat. Maar niet al leen de hinder van overhan- voorschoten - Het Rode Kruis, afdeling Voorschoten houdt vrijdag zijn laatste kledingbeurs van het jaar. Voor alle kleding die op de tafels ligt geldt: vijf stuks voor één euro. Ook de kleding aan de rekken gaat voor een klein prijsje weg. De kle dingbeurs is van 9.00 tot 14.00 uur te bezoeken in het gebouw aan de Prof. Einsteinlaan 3a. De opbrengst komt ten goede aan het plaatselijke Rode Kruiswerk. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13