REGIO 'Hollands glorie' in gevaa; Water bedreigt Zuid-Holland MAANDAG 15 DECEMBER NAVRAAG „We got him." Met deze woorden maakte Paul Bremer, de hoogste Amerikaanse bestuurder in Irak, gistermiddag de gevangenneming van Saddam Hussein 'Commentaar geven op tv houdt je scherp' bekend. Het vormde het startsein voor een wereldwijd media spektakel. Ook de Ne derlandse omroepen lieten zich niet onbetuigd. Het vaste panel van commentatoren zat weer klaar om voor de camera de gebeurtenis sen te duiden. Ook Leidenaar KO COLIJN, journalist voor Vrij Neder land, mocht zijn aandeel leveren. In welke programma's zat u gisteren al lemaal? „Bij het NOS Journaal bij Met het oog op morgen op Radio 1 en dan nog iets voor de Belgische radio." Hoe werkt dat: zijn er vaste afspraken met u gemaakt of wordt u gewoon ge beld? „Het zit er ergens tussenin. Ik doe dit in middels al een jaar of tien, dus er bestaan wel een paar lijntjes. Met het Journaal heb ik een heel stabiel contact sinds de recente oorlog in Irak. Zodra je veel in één programma verschijnt, bepalen de ongeschreven wetten van omroepland dat je automatisch uit andere rubrieken verdwijnt. Om de een of andere reden willen ze je niet te vaak op tv zien." Is het leuk om te doen? „Ja, ik vind het leuk. Het houdt je ontzettend scherp. In het dage lijks leven werk ik als journalist voor Vrij Nederland. Zodoende ben ik gewend om wat uitgebreidere achtergrondverhalen te schrijven. Voor het Journaal moet je je verhaal daarentegen in één, twee of drie zinnen kunnen vertellen. En dat lukt. Het helpt wel dat ik er varing in het onderwijs heb. Ik ben niet het soort deskundige die zich achter zijn eigen jargon wenst te verschuilen." Wordt u al herkend op straat? „Tijdens en vlak na de oorlog in Irak zeker. Bij de kassa van de Al- bert Heijn en zo. De reacties zijn eigenlijk altijd heel positief. Je be kendheid zakt ook heel snel weer weg. De laatste tijd werd ik wel eens gegroet door mensen die je ziet denken: ik ken hem, maar waarvan ook al weer?" Iedereen staat nu te juichen dat Saddam is gepaktmaar heeft het eigenlijk niet heel lang geduurd? „Nou, dat vind ik niet. Over Hitier deden ze geloof ik zes maanden. En Osama bin Laden is nooit gepakt. Vanaf juni was zo ongeveer duidelijk dat het de Amerikanen op den duur wel zou lukken." Bent u vanavond weer in het Journaal te zien? „Bij het vertrek gisteravond uit de studio ben ik hartelijk de hand geschud, dus wie weet." tekst: Rody van der Pols foto: archief UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 15 December LEIDSCHE GEMEENTEZAKEN - Van den molen 'De Oranjeboom' of den 'molen van Kalf' zooals hij heette tijdens de Bataafsche Repu bliek, is het lot beslist. Hij wordt afgebroken. Napleiten daarover helpt niet meer. Leiden zal dit eigenaardig stuk uit de eerste helft der 18de eeuw moeten missen. In onze practische twintigste eeuw was het van onze vroedschap ook wel wat al te veel gevergd, groote sommen ten koste te leggen aan de restauratie van een bouwwerk, dat geen ander doel had dan het verhoogen van het aspect van een onzer stadskwar tieren. Wat heeft men aan een molen, die niet meer malen kan! Tege lijk stellen wij ons echter de vraag: wat zal men met den vrij te komen grond doen? Het is bekend dat de achter den molen liggende straatjes er zeer armelijk en vervallen uitzien. Wanneer den wandelaar na het sloopingswerk daarop een blik wordt gegund, zal de ingang van ons Plantsoen er door worden ontsierd op een zeer stuitende wijze, ook al blijft de ringmuur, die thans het terrein van den molen van het vieze Kal verstraatje scheidt, staan. ANNO 1978, vrijdag 15 december LEIDEN - De hoge toegangsprijs (f25 tot ƒ40) ten spijt bestaat er veel belangstelling voor de voorstellingen, die Wim Kan eind volgende week in de Leidse Schouwburg zal geven. Voor het plaatskaartenbu reau van K en O aan de Oude Vest vormde zich vanmorgen in alle vroegte zelfs een rij. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5*>7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. cm va tc Ie Schipper Arie Evegroen onthulde in 1983 dit door Roel Dendijk gemaakte beeld, dat op de dijk in Nieuwerkerk aan den IJssel herinnert aan de februarinacht in 1953. Evegroen zette zijn boot dwars groot gat in de dijk (foto onder) en voorkwam zo dat het land achter de waterkering onder water liep. Foto's: Jacques Zorgman/Hoogheemraadschap van Schieland Een groot deel van Zuid-Holland ligt diep onder zeeniveau. Uit een Delfts onderzoek blijkt dat overstromingsge vaar niet alleen uit zee kan komen, maar ook vanuit het achterland. Het leven van zeer velen loopt gevaar als een dijk bij Capelle breekt. Maar ook terrorisme of een stroomstoring kun nen tot een waterramp leiden. „We zijn uitgegaan van de ergste omstandigheden: een dijkdoorbraak langs de Hollandsche IJssel, op de plek die bijna bezweek bij de waters noodramp in 1953. Zou dat nu echt gebeuren, dan stroomt een groot deel van Zuid-Holland onder. Als niet tijdig wordt geëvacueerd, ver drinken tienduizenden mensen", zegt ir. Bas Jonkman van de TU Delft. Op een computerfilmpje is te zien hoe dat gaat: „Binnen zes uur komen Zoetermeer en Gouda blank te staan. Een woonwijk als Rotter- dam-Alexanderpolder, in de diepste put van Zuid-Holland, verdwijnt zelfs meer dan zes meter onder wa ter. In 1953 werd werkelijk een bres ge slagen in de Hollandsche IJssel, door een februaristorm gecombineerd met hoog zeetij. Schipper Arie Eve groen van de 'Twee Gebroeders' voorkwam een catastrofe voor het stedelijk deel van Zuid-Holland, door zijn achttien meter lange boot dwars voor het stroomgat te ram men. Puur dankzij die actie bleef de ramp in 1953 beperkt tot Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden met ruim 1800 slachtoffers. Deltadijken De Deltawerken werden het ant woord van de Nederlandse dijken bouwers op die gebeurtenissen van een halve eeuw geleden. Maar in het westen van Nederland begint men zich anno 2003 te realiseren dat wo nen en werken achter die Deltadij ken niet zo veilig (meer) is als lang werd gedacht. „De kans op een overstroming in het centrale deel van Zuid-Holland is tien tot duizend keer groter dan de kans op een on geluk bij een LPG-station, transport over de weg of met een vliegtuig", aldus prof. Pier Vellinga, een in Delft opgeleide en nu aan de Amsterdam se VU zetelende hoogleraar aard- en levenswetenschappen. Hij zei dit afgelopen voorjaar in zijn Erasmuslezing, een wetenschappe lijke verhandeling die geheel was ge wijd aan waterrisico's. Hij toonde zich onthutst over het onderzoek van TU-ingenieur Jonkman. De pers pikte de lezing van Vellinga aanvan kelijk nauwelijks op. Dat veranderde na de droge zomer, met z'n scheu rende veendijken en zelfs een door braak bij het Utrechtse dorp Wilnis. Toen brak ineens wel het besef door dat eigenlijk van alles mis kan gaan. „Wij Nederlanders hebben heel lang gedacht dat we het water in de greep zouden krijgen. Wij zijn het trotse land van de waterkeringen, de vinger *lec eg in de dijk en de Deltawerken. Nu be seffen we dat we tot een nieuw even wicht moeten koimen tussen mense lijk beheer en het water, dat z'n ei gen wetten heeft en z'n eigen gang gaat. Dat evenwicht hebben we nog niet gevonden", constateert prof. Uri Rosenthal, voorzitter van het in Den Haag gevestigde COT Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement. Zijn organisatie doet onderzoek naar veiligheidsvraagstukken, crises, ram pen en ook naar d e voorkoming van problemen. Vanuit die deskundig heid wijst Rosenthal op nóg meer ri sico's van wonen onder de zeespie gel: falende technologie en terroristi sche aanslagen. Stroomstoring Prof. Rosenthal wa arschuwt: „Je mag nooit zeggen dat iets onvoor stelbaar is. Kijk eens naar de stroom storing die Italië di t najaar trof. Daar vielen drie elektriciiteitscircuits tege lijk uit, wat volgens; deskundigen ei genlijk niet moest Ikunnen. En bij de uitval eveneens dit jaar van de elek triciteit in grote del en van Amerika en Canada trad een cascade-effect op dat nog nooit eerder was voorge komen. Bij het COT ziet mem de kwetsbaar heid van de modenne technische sa menleving als een probleem dat zich voegt bij de andere waterproblemen: die van zware regen buien, langduri ge droogte, een te zwakke zeekust, te zwakke inlandse dijken en het door voortdurende bemaïling steeds ver der onder zeeniveau zakken van een groot deel van Zuid-Holland. Rosen thal stelt dat al die verschillende problemen op elkaar inwerken. „Er is sprake van een toenemende onderlinge afhankelijkheid van sys temen. Water kan niet zonder elek triciteit, elektriciteit kan niet zonder water. Ik pleit ervoor om verkokerd 2denken te doorbreken, en de risi co's in hun samenhang te bekijken. De verwevenheid is groot. Als je één kaart eruit trekt, kan het hele kaar tenhuis instorten. De COT-voorzitter illustreert dat met een voorbeeld. „Er is een onderzoek geweest naar de effecten van een aanslag in Londen, dat goed duide lijk maakt wat allemaal kan gebeu ren bij een grote storing in nutsvoor zieningen. De energie valt uit, het vervoer komt tot stilstand, compu ters werken niet meer. In het westen van Nederland komt dan ook de be diening van gemalen in gevaar. Op z'n minst moet je voor zulke situa ties toch crisesscenario's opstellen. Rosenthal vindt dat overheden niet te geringschattend moeten denken over de kans dat een waterramp ont staat door een aanslag. „Ik consta teer in Nederland nog steeds een be paalde naïviteit, een gevoel van 'dat zal bij ons niet gebeuren'. Maar er zijn helaas mensen in de wereld die de kwetsbaarheden van de samenle ving opzoeken, uit financiële motie ven - zoals afpersing - of om politie ke redenen. Ik pleit er daarom voor dat organisaties als waterschappen hun personeel gaan screenen. Men sen op sleutelposities moeten niet alleen worden doorgelicht op vol doende deskundigheid voor hun baan, maar ook op betrokkenheid. Ook in onderaanneming zit een risi co. Waterbedrijven hebben een baaierd aan kleine bedrijven die ze inhuren voor werkzaamheden. Be stuurders moeten beseffen dat ze daarvan afhankelijk zijn. Binnendijken Terug naar het 'natuurlijke' risico van een dijkdoorbraak. In Nederland lopen op dit moment diverse onder zoeken naar de vraag hoe veilig het land is onder de zeespiegel. Onder meer de TU Delft en instituten als TNO en Geo Delft werken daaraan mee, onder de naam 'Delft Cluster'. In de herfst van 2004 moet dat lei den tot een nationaal eindrapport 'Veiligheid Nederland in Kaart'. Re gering en parlement moeten vervol gens besluiten of het nodig is om bijvoorbeeld binnenlandse dijken aan te leggen of op te hogen. Voor professor Vellinga staat dit laat ste eigenlijk al vast, gezien de bevin dingen van TU-onderzoeker Jonk man. Hij wil een ring van binnendij ken in Zuid-Holland, zodat geschei den compartimenten ontstaan die kunnen voorkomen dat een zeer groot gebied ineens onderloopt. Ook dijkgraaf Schoute van water schap Delfland zinspeelt op de noodzaak van aanpassingen. „Wet telijk is vastgelegd dat de hoofddij- ken van Hofland zo veilig moeten zijn dat de kans op een overstroming 1 in de 10.000 jaar is. Dit is de strengste norm van Nederland. Maar die stamt wel uit het eind van de ja ren vijftig, en sindsdien is veel ver anderd. Naast het onderzoek Veiligheid Ne derland in Kaart', dat vooral gaat over rivieren, boezemwateren en re genval landinwaarts, loopt een twee de hoofdonderzoek dat zich speci fiek richt op de veiligheid va zeewering. Deze studie vergt= ker drie jaar tijd. Maar daan duidelijk dat tussen Hoek va land en Den Haag versterku zal zijn van de zwakke steeëi Heijde (kwetsbaar duin) en, ningen (omgeving Kurhaus zerstraat). Eén van de meest opties is dat voor de Westlai en Den Haag nieuwe 'duine worden aangelegd, als breke pi de golfslag. In de Tweede Ka de'Haagse gemeenteraad ga stemmen op om die duinen maar meteen te bebouwen, het eerder gelanceerde plan ja; man. Deze discussie wordt it litiek actueel in 2007 als dat ringsrapport klaar is. Onbegrip Bij al dit soort bestuurlijke ai ten is het de vraag of de inw van Zuid-Holland zelf zich b m( zijn van de sluimerende ma ro ende risico's van leven onde veau. De reacties na de watc last in het Westland en de zakking in Wilnis lieten voo heid en onbegrip zien: de schappen hebben maar te dat zoiets niet gebeurt, was neur. Prof. Rosenthal daarover: co's van waterproblemen n toe, maar de maatschappeli rantie om die risico's te aan is afgenomen. We noemen i kwetsbaarheidsparadox. In menleving geldt 'pech moei We zijn zo gewend aan een stoorde levering van goeder diensten, dat we zelfs een kl storing al zien als een emsti In juni 2004 worden in Zuid weer algemene verkiezingei den voor de instanties die o meer de polder- en rivierdij heren, de hoogheemraadscl van Delfland (Haagse regio) land (Leidse regio) en Schie' (Rotterdamse regio). De opl de vorige verkiezingen was i dan een schamele 21 tot 23 Rosenthal: „Ik denk dat die opkomst te maken heeft me diep collectief psychologiscl chanisme. Onze 'Hollands g de bedwinging van het wate het is van belang om te best we niet voor de volle honde cent veilig achter onze dijke Koesteren De COT-voorzitter vindt het gens een onzalig idee om v schappen op te heffen, zoals ste tijd nogal eens in politielj gen klinkt. „We moeten wati pen juist koesteren. Ze moetT ter niet geïsoleerd opererenr problemen hangen steeds nfl" men met energie, landbouw* gie, ruimtelijke ordening, bef!I'e wing, grote steden, wetensclpï technologie en toerisme. Dif w; ren zullen veel nauwer met f'01 moeten gaan samenwerken Henk de Kat heg bal

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12