LEIDE Gratis bussen moeten vanaf januari rijden 'Jullie argumenten lijken op een smartlap' 'Laatmde rest van de eeuw maar staan 'Sinterklaashuis' niet vrij voor studenten GSM-palen moeten weg REGIO R1 (omt in voor de School Deze week uitsluitsel Forse premiestijging voor aanvullende verzekeringen maandag 15 december 2003 nliefde ;e kwaliteit expositie LPKV otfeest K&G nostalgie •motie )oudingen chtpartij [De politie heeft gister- ja een vechtpartij drie ^aangehouden in een n de Roemer Visscher- jet gaat om de verhuur- [het huis (een 44-jarige en twee Hillegom- b 20 en 35 jaar. De be- n het huis is door de b met een knuppel ge- Met een hoofdwond en lenschudding is hij af inaar het LUMC. Het n om een ruzie over achten van andding vast [De politie heeft vrij- d op het Levendaal [jarige jongens aange- [die worden verdacht handeling. Een getuige (voorval gemeld. De ver- hebben bekend een lebben geslagen na een ;t slachtoffer heeft zich (gemeld. fred Simons 'amerleden Fenna Ver- es Kant van de Soci- Partij (SP) willen dat iter Van der Hoeven oplossing' zoekt iegregatieproblematiek i-Noord. Zij willen dat ;ter de ouders steunt, tten voor gemengd Het ministerie van heeft volgens de ge- een stokje gestoken it plan om de vier be- scholen in Leiden- p te laten gaan in een hooi. De plannen zijn langepast, dat de vier - twee 'witte', een 'ge en een 'zwarte' school ttdig blijven maar onder komen en bepaalde ingen delen, scholen zouden zich inzetten om een even erdeling van leerlingen n. De minister moet dat ivorderen", aldus Ver samen met Kant ka- en heeft gesteld over de Bovendien brengen zij om 16.00 uur een be- 1 de zwarte basisschool prong. lil dat minister Van der zelf met de vier scholen om een fusie moge- ïaken. Van der Hoeven n niet te dwingen, wat d van artikel 23 van de !t ook niet zou kunnen, n wel aandringen. „De en de ouders moeten at de vorming van één ooi voor iedereen goed Leiden-Noord", aldus rdvoerder van de partij, vil de bijzondere scho- over een kam scheren. procent van deze staat wel open voor alle n." Dat er echter scho- die hun geloof zó uit- dat zij er islamitische n mee wegpesten of volgens de SP-woord- afschuwelijk'. Op basis ante uitspraken in het Dagblad acht hij het dat dit ook in Leiden De SP-kamerfractie wil der Hoeven uitzoekt of ïiden scholen zijn die in hebben weggepest of rd. eent dat de vrijheid van js integratie in de weg uders en scholen zou- grondrecht misbruiken htone leerlingen te we- leidt tot segregatie in Biwijs die zich voortzet ijken waar die scholen )e SP streeft naar af- l van artikel 23, maar t zich dat dat niet zo- n. Tot die tijd moet de scholen helpen die 'iegeling van hun wijk jn of die dat door fusie lorden. Schaatsen in de Leidse binnenstad bevalt door Bas Benneker Nieuw in Leiden: een kunstijs baan op de Beestenmarkt. De overdekte baan is inmiddels ruim een week open. Een door slaand succes? Peter Labruyère, initiatiefne mer en drijvende kracht: „We hebben een heleboel aan loopproblemen gehad. Zater dag konden we ffier alleen een zeehondenshow geven. De temperatuur ging ineens van min zes naar plus twaalf, dan slaat die machine op hol. Dus zijn we maar dicht gebleven. Ik ben de hele nacht opgebleven om water te spuiten. Drie keer per week slaap ik hier toch al, in het hok van de schaatsver- huur. Om zelf een oogje in het zeil te houden, want we hadden geen geld meer voor bewaking. Maar ik denk dat we nu wel uit de kosten komen. Met de hak ken over de sloot, dat wel, en het moet hier rond kerst dan wel goed lopen. Of het een suc ces is? Kijk om je heen! Ik ben er apetrots op." Mevrouw Wagner, moeder van drie schaatsende kinderen: „Ideaal, deze ijsbaan. Wij zijn gisterochtend nog naar de Leid se ijshal gegaan, maar daar werd les gegeven. Is trouwens ook twee keer zo duur. En dit is toegankelijk. Het lijkt wel een beetje op Parijs, alleen dit plein mist nog een beetje uitstraling, er is hier nog niets gegroeid en dat is jammer. Natuurijs blijft het mooiste, maar zo zijn de winters op het moment niet echt. Dan is dit een goede ver vanging. Nee, zelf schaats ik niet. De jongste heeft mijn Frie se doorlopers aangetrokken." Koos (13), vaste klant: „Ik ben hier vanaf de opening iedere dag geweest. De komen de weken ook, alleen met kerst niet. Gewoon rondschaatsen, tikkertje, overlopertje, we ver zinnen allemaal spellen. Het is natuurlijk wel kleiner dan de Ijshal maar hier kom je meer bekenden tegen. En het is lek ker dichtbij. Van mij mogen ze hem de rest van de eeuw laten staan." Roque, toezichthouder: „Mooi ijs, hè? Aan de randen moeten we soms oppassen, daar kan het zacht worden. En sommige van die jongens gaan met hun schaatsen hard in het ijs staan hakken hier. Zonde na tuurlijk, en gevaarlijk ook, want hieronder lopen de leidingen die je dan ook meteen sloopt Daar let ik dus op. 's Nachts ook. Als mensen uit de kroeg komen klimmen ze over het hek, gaan ze hier door het water lopen. Die halen wij dan weg." Ruud Vermeulen, voorzitter van de Ijshal Leiden: Ach, het ziet er wel leuk uit daar op de Beestenmarkt. Eerst waren we een beetje boos dat ze zoveel subsidie kregen, ter wijl die van ons net was inge trokken. Maar ze hebben uitge legd dat het uit een ander potje kwam. Nou ja, het zal ons wel wat klanten kosten, zeker in de kerstvakantie als we zelf de hele dag open zijn voor publiek. Maar veel mensen zullen mis schien toch wel eens naar een grote baan willen. Nee, mij zul je er niet vinden, ik schaats al leen op noren." Michel de Groot, bedrijfsleider hotel Mayflower aan de Bees tenmarkt: „Wij staan er niet negatief te genover, maar zelf sponsoren, nee dat niet. Voor onze handel is het eerder overlast dan dat we eraan zouden verdienen. Misschien dat mensen die op de bonnefooi langs het hotel komen, eerder voorbij lopen, als ze die ijsbaan zien en horen. Het heeft natuurlijk ook voor delen. Minder criminaliteit, en het is leuk voor de Beesten markt als geheel. Maar wij wor den er niet wijzer van." Cora Onderwater, bloemiste aan de Beestenmarkt: „Hartstikke leuk, een grote aan winst voor de stad vind ik. Er komen heel veel mensen op af, veel gezinnen ook. Goed dat het overdekt is trouwens, dat heb ben ze niet in andere steden en daar gaat het meteen fout als het regent. Het is echt heel ge zellig, en ik hoop dat de ge meente het zo goed vindt dat ze het volgend jaar weer kunnen doen." door Robbert Minkhorst den haag - Over de proef met gratis bussen vanaf het Leidse transferium naar Den Haag komt deze week uitsluitsel. Gaat het experiment door - waar gedepu teerde staten (GS) nog steeds van uitgaan - dan begint het op maandag 5 januari. PvdA-bestuurder Mamix Nor der kondigde de proef onlangs enthousiast aan. Een aantal partijen in provinciale staten vond dat enthousiasme wat te voorbarig, wilde eerst extra in formatie over de proef en over woog er extra voorwaarden aan te stellen. Norder kwam vorige week met de beloofde aanvullende gege vens op de proppen. Partijen als VVD en D66, die eerder al sceptisch waren, zijn echter nóg niet overtuigd. Onder an dere zij maken hun uiteindelij ke standpunt over de proef woensdag bekend, als provinci ale staten vergaderen. De WD maakt deel uit van het college van GS. Uit de notitie van Norder blijkt dat uitgerekend de WD één van de aanjagers is geweest van de proef. De liberalen, toen nog in de oppositie, vroegen in juni van 2002 samen met college partij Groenlinks aan GS om een verkenning te doen naar gratis openbaar vervoer in Zuid-Holland. Dat werd toege zegd en resulteerde in het plan voor de proef met de bussen tussen Leiden, Wassenaar en Den Haag, en één met het stadsvervoer van Gouda. In Leiden is gekozen voor de route vanaf het transferium naar Den Haag, omdat de ver wachting is dat het aantal bus- reizigers op dit tracé met veer tig procent zal stijgen. De helft daarvan laat daarvoor de auto staan; dat zijn dagelijks zo'n 300 automobilisten. De provincie wil de files op het traject terugdringen en het openbaar vervoer promoten. Het transferium, opgezet om mensen uit de auto in de bus te laten stappen, is tot op heden een mislukking. De begindatum van de proef komt hoogstwaarschijnlijk niet in gevaar - ondanks de twijfels bij statenfracties. „We hebben ondertussen niet stilgezeten", zegt woordvoerder J. Disco op het provinciehuis. Binnen GS is dan ook wat verbaasd gerea geerd op de reacties vanuit pro vinciale staten. „Het experi ment staat gewoon in het werk programma van het college van PvdA, CDA en WD. De politiek kwam terug op een eerder ge nomen besluit. Dat is prima, maar wij zijn intussen al heel ver." leiden - De premies voor aan vullende verzekeringen van Zorg en Zekerheid, het grootste ziekenfonds in deze regio, stij gen volgend jaar flink. Dat is het gevolg van de inkrimping van het ziekenfondspakket. De overheid schrapt een reeks vergoedingen, die Zorg en Ze kerheid opneemt in aanvullen de verzekeringen. Het gaat on der meer om anticonceptie middelen, tandartskosten, fy siotherapie en vergoeding van een eerste IVF-behandeling (reageerbuisbevruchting) De premie voor de aanvullende basisverzekering gaat van 3,05 naar 6,05 euro. De standaard- verzekering stijgt van 6,05 naar 10,95 euro en de AV Top gaat van 14,35 naar 21,75 euro per maand. Daarnaast heeft Zorg en Zekerheid een nieuwe verze kering: de AV Totaal, met een maandelijkse premie van 36 eu ro. De nominale premie daalt volgend jaar licht als gevolg van de inkrimping van het zieken fondspakket. De premie gaat met 3,55 euro per maand om- laag. leiden - Het sinterklaashuis aan het Trouwstraatje verandert niet in een studentenhuis. D66 had voorgesteld het bodehuis aan de Koornbrugsteeg ter be schikking te stellen aan studen ten. Het college ziet daar echter niets in. Peter Bootsma van D66'had het college ook gevraagd om na te denken over ander gemeente lijk bezit dat zich leent voor stu dentenhuisvesting. Pogingen om nieuwe studentenonderko mens te vinden zijn tot nu toe mislukt, antwoordt het college. Panden die de gemeente in handen heeft, zijn niet groot genoeg om geschikt te maken voor studenten. Een aantal panden dat wel geschikt is, kan de gemeente niet weggeven omdat ze van 'strategisch be lang' zijn voor projecten in de binnenstad. In het bodehuis, een aanbouw van het stadhuis, woonde vroe ger het hoofd van de facilitaire dienst van het stadhuis. Tot voor kort was het in gebruik bij de raadsfracties, maar die heb ben een eigen onderkomen ge kregen aan de Breestraat 70. Peter Bootsma van D66 vindt het gek dat er midden in de stad een woning langdurig leeg staat, terwijl studenten moeten zuchten onder kamemood. Volgens D66 hadden acht stu denten in de ruimtes kunnen wonen. De gemeente heeft andere plannen met het bodehuis. Er komt een verbouwing van het stadhuis waarbij de stalen ra men worden vervangen. Bedoe ling is om ambtenaren die door een verbouwing tijdelijk hun kamer uit moeten, in de bode woning onder te brengen. Da Vinei maakt debuut op NK debatteren voor scholieren leiden - Telecombedrijf Orange moet drie antennes en twee schotels weghalen van het dak van V&D aan de Aalmarkt. De zenders, voor mobiel belverkeer tot tweehonderd meter rond het warenhuis, verpesten het stadsbeeld. Dat vindt De ARK, de vroegere welstandscommis sie. Orange heeft bezwaar aan getekend tegen de weigering van de monumentenvergun- ning door de gemeente. Die vergunning is onmisbaar voor het aanpassen van een 'monumentaal gebouw' zoals V &D. Telecombedrijven wachten in de regel niet tot een dergelij ke vergunning op zak is, zegt een vertegenwoordiger van de gemeentelijke dienst bouwen en wonen. „Zodra er toestem ming is van de eigenaar, wor den deze masten meestal zo snel mogelijk geplaatst in de hoop dat het met de vergun ning ook wel goed komt." Orange-bellers krijgen proble men als de zendmasten op V &D moeten verdwijnen, zei woordvoerder Willems tijdens de zitting van de commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten. Alles is zo'n beetje een monument daar in de buurt, dus het zal lastig zijn een alter natieve plek te vinden." De ARK heeft daar niets mee te maken, zei woordvoerder W. de Wolf. „Voor ons telt alleen het visuele aspect. De masten staan niet mooi in het stadsbeeld." De commissie doet binnen twee maanden uitspraak. door Floor Ligtvoet leiden - Een stelling verdedigen waar je zelf niet eens achter staat, is verdraaid lastig. Toch gingen de deelnemers van het Nederlands kampioenschap debatteren voor scholieren de ze uitdaging zaterdag met ple zier aan. Tijdens de finale in het Acade miegebouw stonden ze dan eindelijk tegenover elkaar, de tweeëndertig meest verbaal vaardige middelbare scholieren uit het hele land. In vier debat rondes probeerden ze hun op ponenten met argumenten af te troeven om zo een kans te ma ken op een plaats in het slotde bat. Ieder team had maar één doel voor ogen: het winnen van de titel 'beste debater.' Voor vwo'ers Liron Duraku en Nadia Lamzira van het Da Vinei College zijn dit jaar de verwach tingen iets minder hoog ge spannen. De Leidse school doet voor het eerst mee aan het NK debatteren. „Onze klasgenoot jes hadden nooit gedacht dat we zo ver zouden komen", ver telt Liron. „'Al die andere scho len doen al jaren mee', zeiden ze." Het geeft hem een goed ge voel dat hij samen met Nadia het tegendeel heeft bewezen. Ze staan vandaag toch maar te genover scholen die hun spo ren met debatteren al ruim schoots hebben verdiend. Lerares Dorthe Dol heeft we kenlang met het tweetal geoe fend en is blij om te zien dat haar debaters gaandeweg steeds meer zelfvertrouwen hebben gekregen: „Eerst keken ze torenhoog tegen de andere scholen op. Nu realiseren ze zich eindelijk dat ze zelf ook goed zijn." De Leidse scholie- Liron Duraku, leerling van het Leidse Da Vinei College, voert het woord tijdens het NK debatteren in het Academiegebouw. Foto: Hielco Kuipers ren worden gesteund door zes schoolgenootjes die hun 'denktank' vormen. In nauw overleg hebben die argumenten bedacht voor de acht finalestel lingen. Om hun team zo goed mogelijk te helpen bij de voor bereiding heeft de denktank geen enkel hulpmiddel onbe nut gelaten. Op internet is druk naar informatie gezocht, ouders en docenten zijn gestrikt om mee te denken en enkele poli tieke partijen hebben het ver zoek gekregen op hun stellin gen te reageren. Nu de voors en tegens netjes op papier zijn uit gewerkt, kunnen de debatten beginnen. Na twee debatten verloren te hebben en één gewonnen, moet het Da Vinei College het in de vierde ronde opnemen te gen het team van RSG Enkhui zen. Nadia en Liron zijn als voorstanders aangewezen van de stelling 'Bijzonder onderwijs moet worden afgeschaft'. Nadia baalt van deze indeling: „We hebben de pech dat we voor de afschaffing moeten pleiten. Te genstander zijn, was beter ge weest", legt het meisje uit. „We zijn namelijk allebei islamiet. We hadden dan heel makkelijk vanuit onze eigen achtergrond kunnen praten. Een groot deel van haar argu mentatieproblemen weet ze weg te nemen door in haar spreekbeurt de stelling te her definiëren. .Afschaffen van bij zonder onderwijs kan niet, dat heeft minister Zalm afgelopen dinsdag zelf nog in de uitzen ding van Barend Van Dorp gezegd", verklaart ze stellig. „Wij pleiten daarom alleen voor de afschaffing van de bekosti ging van levensbeschouwelijk onderwijs." Hiermee haalt ze de wind uit de zeilen van haar tegenstanders. Als Liron aan de beurt is, weet hij toch nog zijn voordeel te doen met zijn isla mitische achtergrond: „Stel: ik woon als islamiet in een dorp met alleen maar christenen. In de buurt is alleen maar een christelijke school. Ik word daar dan geweigerd. Dus bijzonder onderwijs werkt eigenfijk discri minatie in de hand." Onzin, vinden de tegenstanders uit Enkhuizen. „Bijzonder on derwijs afschaffen? Dat is pas discriminerend. Want wat is er mooier dan de vrijheid hebben om te kunnen kiezen? Jullie ar gumenten lijken op een goede smartlap", vat Jan Zijp samen. „Het klinkt leuk maar het slaat nergens op." Door deze laatste humoristische opmerking wint het team van RSG Enkhuizen nipt van het Da Vinei College. Toch hebben beide scholen on voldoende punten gescoord om door te mogen naar het slotde bat. Voor lerares Dol maakt dat niets uit: „Ik ben hartstikke trots op wat we vandaag heb ben bereikt en volgentyaar doen we gewoon weermee." Rogier van Voorden en Katelij- ne de Smet van het Groene Hart Lyceum uit Alphen aan den Rijn scoren goed in de voorrondes, maar missen het slotdebat net. Het Amsterdam se St. Ignatiusgymnasium en het St. Bonifatius College uit Utrecht hebben wel een plaats in het slotdebat weten te be machtigen. De Utrechtse Milou Smeets en Sieuwe Kooistra worden uiteindelijk door de jury (met onder anderen onder wijsminister Maria van der Hoeven) als winnaars aangewe zen. Het succesvolste debat team krijgt twee reischeques van 250 euro uitgereikt. Daar naast mag de glimmende wis selbokaal van het Nederlands Debat Instituut een jaar lang in de prijzenkast van hun school staan. De familie Wagner op de Leidse kunstijsbaan. „Het lijkt wel een beetje op Parijs." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11