op 36 uur Tolkien vliegen Nieuw-Zeeland slaat Hollywood op eigen terrein ZATERDAG IB DECEMBER 2003 oor Tolkien-haters is in Nieuw-Zeeland even geen plaats. Het land waar filmer Peter iackson zijn Lord of the [ings—trilogie opnam, is rots op die prestatie en wil dat graag met bezoekers delen. In de voetsporen van hobbits en tovenaars. oor Mark van den Tempel Frodo in de mysterieuze omgeving van elfenstad Rivendel aan de voet van de Nevelbergen. Regisseur Peter Jackson maakt van Nieuw-Zeeland zijn speeltuin voor de grote Lord of the Rings-productie. strie aangetast. Nieuw-Zeeland bloeide als goedkoop eiland, maar moet die positie nu verdedigen door puur kwaliteit te leveren. Voorlopig profiteert één Nieuw-Zeelandse bedrijfstak nog volop van de films: het toe risme. Wie lokale kranten openslaat, stuit onherroepelijk op de Lord of the Rings- rondreizen. Een ware bestseller is het boek The Lord of the Rings Locations van Ian Brodie. Hierin wordt minutieus elk plekje op beide eilan den beschreven waar Jackson zijn camera heeft laten draaien. Wil je ze allemaal af, dan ben je 25 dagen zoet. In het park waar de tuin van Isengard werd gefilmd lopen drie Fransen met een videocamera en het boek in de aanslag de shots zo letterlijk mogelijk te kopiëren De mannen zijn al dagen bezig en verheugen zich op de nationale première van Return of the King in Wellington. Die ligt nog een kleine drie weken in het verschiet en tot die tijd reizen ze Nieuw-Zeeland rond. Wie de plekken bezoekt, moet niet bang zijn voor teleurstellingen. De Nieuw-Zeelandse overheid is trots op haar natuurschoon en filmploegen moeten gebruikte locaties in onberispelijke staat achterlaten. Voor Lord of the Rings-sets hoef je het land dan ook niet te bezoeken. De beheerder van het park waar de Fransen hun filmarcheologie ple gen, legt uit hoe Jacksons mensen er de scè ne opnamen van orks die een grote eiken boom omver trekken. De productie kwam met een volledig demontabele boom naar de plek, die met bouten in elkaar werd gezet tot hij niet van het omliggende groen te onder scheiden was. Na afloop werd de boom weer uit elkaar geschroefd en bleven alleen wat losse stukken liggen voor de open haard van de beheerder. Hij wijst op een stronk: „You're lucky, mate. Dit is alles wat rest van een week werken aan Lord of the Rings." Ook het paadje waarover Gandalf naar Isen gard rijdt, is niet terug te vinden. Het was speciaal voor de scène aangelegd en direct weer weggeveegd. Een donkere verkleuring in het gras is al wat rest. Zo gaat het van lo catie naar locatie. Helms Diepte werd opge nomen in een steengroeve, waar je niet eens in mag. De rivier de Anduin, met zijn brede kiezelstranden, is de Hutt River. Een prach tig plaatje, mits je met je rug naar de snelweg gaat staan. In het Kairoke National Park heb ben ze zowaar bordjes met Rivendel neerge zet. Gelukkig maar, want we waren zeker langs de picknickplek gelopen zonder de el- fenveste te hebben herkend Maakt dat een Tolkien-pelgrimage naar Nieuw-Zeeland overbodig? Verre van. De makers van The Lord of the Rings hebben zoveel mogelijk geprobeerd de natuur van Nieuw-Zeeland een hoofdrol te geven en die natuur ligt er nog even fantastisch bij. Het is wonderbaarlijk hoe betrekkelijk kort je hoeft te reizen om een veelvoud aan indrukken op te doen. En wie de moeite neemt door te rei zen naar het dunner bevolkte Zuideiland proeft de weidsheid van fameuze Ring-plek- ken als het land van Rohan en de Nevelber gen. Het is de vraag of Nieuw-Zeeland ooit nog zo'n groots filmproject voor de camera's krijgt. Maar feit is wel dat The Lord of the Rings het land op de kaart van wereldreizi gers heeft gezet. Elke keer dat iemand voor het eerst één van de Lord of the Rings-films in de bioscoop of op dvd ziet, heeft Nieuw- Zeeland er een nieuwe fan bij. Deel 3 The Return of the King van The Lord of thé Rings is vanaf woensdag 17 december in de Nederlandse bioscoop te zien. Condorian en Rohan-soldaten verenigen zich in 'The return of the king', het derde deel van Lord of the Rings, om Midden-aarde te redden. Foto: AP/Pierre Vinet Midden-aarde bestaat. Je moet er wel 36 uur voor vliegen, maar dan sta je oog in oog met de landschappen uit de boeken van J.R.R. Tol kien. Niet dat de schrijver ooit in Nieuw- Zeeland is geweest. Maar als hij de rollende heuvels, de scherpe pieken en de toendra's van de voormalige Britse kolonie met eigen ogen had kunnen zien, had hij moeten be amen: ja, zo ziet het er uit. Voor Rivendel moet je naar Kaitoke National Park, de Ne velbergen heten eigenlijk de Nieuw-Zeeland se Alpen en de bossen van de Gouw vind je op de hellingen van Mount Victoria, Wel lington. Het zijnde plekken die Peter Jack son gebruikte voor zijn Lord of the Rings-tri- logie en inmiddels zijn het toeristische trek pleisters geworden. Nieuw-Zeeland is zich goed bewust van de aantrekkingskracht die Jacksons films heb ben. Het nationale verkeersbureau lokt toe risten met slogans als 'visit the set they couldn't fit in a Hollywood studio' en 'the story is fiction, the locations are real'. Lucht vaartmaatschappij Air New Zealand affi cheert zich als de 'Air line to Middle-earth.' Wie met één van haar toestellen van warmte is. God bless you." De acteurs hebben voor de opnames maan den in Nieuw-Zeeland gebivakkeerd, maar niemand heeft daar een trauma aan overge houden. Integendeel, mensen als Elijah Wood en Viggo Mortensen laten geen kans onbenut om de gastvrijheid van de kiwi's te prijzen. Sommigen gaan zelfs een stap ver der, zoals acteur John Rhys-Davies (Gimli): „Tegen het einde van de opnamen raakte ik in paniek. Wat als ik hier straks nooit meer terugkom? Daarom heb ik een stukje land gekocht, dan moet ik af en toe wel terug." Mooie woorden, maar je moet natuurlijk maar zien of deze sterren ooit nog voet op Nieuw-Zeelandse bodem zullen zetten. Mis schien wel als zé in de nieuwe film van Peter Jackson optreden, King Kong. De regisseur vertelde dat hij net als filmmakers als Steven Spielberg en Steven Soderbergh het liefst met een vast ensemble zou werken. Ian Mc- Kellen (Gandalf) nam alvast een voorschot. smeden, het handwerk van Lord of the Rings is vervaardigd door lokaal talent, en op een manier die in niets onderdoet voor de speci alisten uit Hollywood. Geen man is daar een beter voorbeeld van dan Richard Taylor. Samen met zijn vrouw Tania Rodger runt hij Weta Workshop, waar decors, rekwisieten en kostuums maar ook de geavanceerde computertrucages voor de films werden vervaardigd. Taylor is niets minder dan Jacksons geheime wapen, een wandelende encyclopedie van materiaalken nis. Tijdens een rondleiding toont hij het verba zende perfectionisme waarmee de Weta- specialisten te werk zijn gegaan. Zo kostte een elfenhamas twee man een halfjaar smeedwerk. Voor elk volk van Midden-aarde zocht Taylor niet alleen naar een eigen 'look'„maar ook naar een eigen houtsoort. Elk zwaard werd uitgevoerd in drie versies: één van kunststof voor ruiters, één van alu- naar Auckland vliegt, maakt grote kans in een vlieg tuig te zitten waarop levens grote personages uit de films zijn geschilderd. Bij aankomst in de hoofdstad Wel lington slaat de gekte pas echt toe. Op het dak van het vliegveld doet een reusachtige Gollem een graai naar de Ring. Binnen staan interieurs uit de film tentoongesteld, zoals het knusse hobbithol van Bilbo Balings en een studeerkamer uit Rivendel. Ook niet te vermijden zijn de Lord of the Rings-postze- gels van de New Zealand Post die overal worden aangeboden. Wellington is onbetwist de hoofdstad van Tolkien-land. Niet alleen is het de thuisbasis van regisseur Peter Jackson en staan er de studio's waar de films tot stand kwamen, je vindt er in de directe omgeving veel van de gebruikte filmlocaties. De stad is trots op zijn beroemde inwoner en burgemeester Terry Pendergrass is niet te beroerd dat in het openbaar te verkondigen. Tijdens een galadiner voor de internationale pers ter ge legenheid van de première van deel 3 van The Lord of the Rings - The Return of the King - noemde de burgermoeder Jackson zelfs 'Wellington's favorite son'. Pender grass: „Zonder zijn tovenarij zou de wereld een stuk armer zijn." Hoe groot de waardering voor Jackson en zijn mensen in de regio is blijkt wel op 1 de cember, de premièredag. Het stadscentrum is afgezet voor een rijtoer van enkele kilome ters, die eindigt voor het Embassy Theatre in een rode loper van 500 meter. Spelers en makers worden per open auto door de stad gereden, toegejuicht door een slordige hon derdduizend kiwi's die zich gedragen alsof het land net bevrijd is. De spelers zijn er be duusd van. Sterren als Liv Tyler en Sir Ian McKellen zijn wel wat gewend, maaj deze openbare lief desbetuiging is ook voor hen nieuw. „Dit is het meest bijzondere dat ik ooit heb meege maakt", kan Orlando Bloom (Legolas) nog net uitbrengen. Ook Sean Astin (Sam) noemt het een overweldigende ervaring. „De liefde en waardering van de Nieuw-Zeelanders is echt ongelooflijk. Er is zoveel narigheid op de wereld dat deze stad een baken van vliegveld Wellington ontwaart boven de gebouwen De grote man achter de aankleding van de Lord of the Rings-films, Richard Taylor, bekijkt met regisseur Peter Jackson (rechts) naar de schitterende creatie van een Ork. „Ik wil dat Peter me een rol geeft in King Kong. Een grote, begrijp je?" Eén ding is zeker, Peter Jackson blijft ge woon in Nieuw-Zeeland wonen. „Ik ben een kiwi, dit is het land waar ik van hou en waar ik mijn kinderen wil groot brengen." Dat is goed nieuws voor het land dat aan de pro ductie van de Lord of the Rings-Uilogie meer dan honderd miljoen Nieuw-Zeelandse dol lars heeft overgehouden. Het land heeft laten zien Hollywood op zijn eigen terrein te kunnen verslaan. Geen van debelangrijke uitvoerende functies werd vervuld door een Amerikaan, of het moet producent Brian Osborne zijn die zich in middels heeft laten nationaliseren. Van kos tuumontwerpers tot wapen- minium voor grote veldslagscènes en één van staal voor close-ups. Elke prop kwam in twee maten, omdat praktisch iedere scène vanuit zowel hobbit-perspectief als mensen perspectief moest worden opgenomen. Taylor: „Het heeft de films letterlijk twee keer zo duur gemaakt." De detaillering is ve le malen verfijnder dan noodzakelijk, maar Taylor vindt dat het de spelers sterkt in hun inleving. Een bijkomend probleem was, dat de erven Tolkien niet toestonden dat ont werpen van de schrijver zelf werden ge bruikt. Dus moest de productie eigen varian ten op Tolkiens Midden-aarde alfabet ver zinnen. Taylor: „Ik heb het vaak voor de grap gezegd, maar het is wel zo: Lord of the Rings is Nieuw-Zeelands belangrijkste cul turele stroming." een reusachtige Gollem die graait naar de ring. Liefdevol pakt Taylor de gevechtshand schoen van een Ringgeest op, bestaande uit tientallen metalen segmenten die soe pele bewegingen toestaan. „De jongen die dit heeft gemaakt is nog nooit buiten Nieuw-Zeeland geweest en had zelfs nog nooit een harnas gezien. Hij heeft al zijn kennis uit boeken opgedaan." Zal deze ijzersmid binnenkort weer werk heb ben? Weta is inmiddels praktisch ont manteld, in afwachting van Jack sons volgende project. Spiel bergs DreamWorks heeft mede werkers van de animatieafde ling met topsalarissen wegge lokt. Een sterk gestegen dollar koers, mede veroorzaakt door het Lord of the Rings-succes, heeft de aantrekkelijke concur rentiepositie van de filmindu-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7