Beelden van de jaren vijftig Wie is dit? Waar is dit? De Lakenhal toont zwart-witfoto's uit de verzameling van het Prentenkabinet ste instantie bedoeld voor de studenten kunstgeschiedenis. De Universiteit Leiden is de enige universiteit met deze voorziening. Daardoor hoeven de studenten kunstwerken niet alleen te bestuderen via boeken of inter net, maar kunnen ze ook eens een tekening of foto in eigen handen houden. „Het is bijna niet meer voor te stellen hoe baanbrekend dat besluit was", zegt Doris Wintgens. „In de jaren vijftig waren foto's abso luut nog niet geaccep teerd als kunstvorm. Te genwoordig schieten de fotomusea als padde stoelen uit de grond en lijkt driekwart van de ex posities van moderne kunst uit fotografie te bestaan. Er is wat dat be treft in vijftig jaar tijd heel veel veranderd." De conservator van De Lakenhal trof in de col lectie van het Prentenka binet werk van 325 foto grafen uit de jaren vijftig aan. „We hebben er niet voor gekozen om alleen bekende namen als Cas Oorthuys, Emmy An- driesse, Johan van der Keuken en Ed van der Elsken tentoon te stel len. De hele verzameling is doorgespit op zoek naar de allermooiste fo to's. En dat was niet al tijd een pretje bij een temperatuur van 15 gra den Celsius." De foto's moeten duidelijk ook wennen aan de warmte in het stedelijk mu seum van Leiden. De eerste hoekjes zijn al omgekruld. Ook is het licht in de museum zalen gedempt om beschadiging zoveel mo gelijk te voorkomen. Ontroerd De rondleiding van Ingeborg Leijerzapf ein digt bij een wand met kunstenaarsportret ten. Architect Le Corbusier hangt er, de des tijds omstreden schrijver Jan Cremer, acteur Donald Jones, fotograaf Paul Huf en natuur lijk de dichters die opereerden onder de naam De Vijftigers. Leijerzapf is zelf het meest ontroerd door een korrelige foto van jazz-zangeres Ella Fitzgerald. „Vroeger, lang voordat ik me met fotografie ging bemoeien, had ik op mijn kamer een poster hangen waarvoor deze foto van Ella Fitzgerald was gebruikt." De tentoonstelling Foto's van Vijftig, de jaren vijftig volgens de foto's van het Prentenkabinet van de Universiteit Leiden is tot en met 18 april te zien in Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel 28-32, Leiden. Bij de expositie is een op zichzelf staand fotoboek verschenen met meer dan honderd foto's en een korte biografie van alle deelnemende fotografen. Het is voor 24 euro verkrijgbaar in de museum winkel en de betere boekhandel. Gedurende de looptijd van de ten toonstelling worden er in samenwer king met K&O en het Volkshuis di verse workshops fotografie gegeven. Films van Johan van der Keuken en Ed van der Elsken die zelden worden vertoond, zijn in het museum te zien op de zondagen 8 en 29 februari en 14 en 28 maart om 14.00 uur. Watersnoodramp Nederland is in de jaren vijftig nog een keu rig aangeharkt land. Iedereen behoort tot een zuil: de socialistische, de rooms-katho- lieke, de hervormde. Als je gereformeerd bent, koop je je brood bij voorkeur ook bij een gereformeerde bakker. De wederop bouw is in volle gang. Werkloosheid is een onbekend verschijnsel. Zelfs de watersnood ramp geeft ondanks alle ellende een positie ve impuls aan de economie. Het betekent immers het begin van het Deltaplan. Op de tentoonstelling Foto's van Vijftig zijn foto's te zien van de aanleg van dijken en waterke ringen. „Ik ben in het Prentenkabinet heel mooie fo to's tegengekomen van de watersnoodramp in 1953", vertelt Wintgens. „Ik zag bijvoor beeld een prachtige foto van weerspiegelin gen in het water. Pas later realiseerde ik mij met een schok dat die foto wel gemaakt is bij een ramp waarbij heel veel mensen om het leven zijn gekomen. Van ellende kunnen cokar, ca. 1950. Foto: Cas Oorthuys, nfa, Nederlands fotomuseum Watersnoodramp Zeeland, 1953. Foto: Victor Meeussen, nfa, Nederlands fotomuseum ZATERDAG 13 DECEMBER 2003 et Prentenkabinet in Leiden was in 1953 de eerste lenbare instelling in Nederland die naast prenten en tekeningen ook foto's ging verzamelen. Foto grafie werd voor het eerst serieus genomen als jnstvorm. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft Stedelijk Museum De Lakenhal gisteren een ten toonstelling geopend met foto's uit de collectie van het Prentenkabinet. Er is in de archieven ge- ocht naar foto's uit de begintijd van de verzame ling. In meer dan tweehonderd foto's wordt een beeld geschetst van de jaren vijftig. door Theo de With verplicht thuis gezeten. Fotografen wilden weer reizen, aan dat muffe Nederland ont snappen." Ed van der Elsken woonde begin jaren vijftig in Parijs en fotografeerde daar jongeren, zit tend en rondhangend in cafés en op straat. Het existentialisme druipt van de foto's. Hij gebruikte 216 van zulke opnamen voor het fotoboek Een Liefdesgeschiedenis in Saint Germain des Prés. Deze beeldroman vertelt het liefdesverhaal van de Mexicaan Manuel en de Frangaise Ann in deze arme wijk. De reacties op dit boek waren nog heftiger dan op Johan van der Keukens Wij zijn 17. De foto's boden geen sprankje hoop op een mooie toekomst. Alle idealen werden aan gruzelementen geslagen. Op de expositie is de ontstaansgeschiedenis van het boek van Van der Elsken te zien. Er zijn contactaf- drukken, dummy's en foto's met als stem- pelopdruk '13 februari 1954'. Emmy Andriesse De op 39-jarige leeftijd overleden fotografe Emmy Andriesse heeft een eigen ruimte ge kregen op de expositie Foto's van Vijftig. Ze heeft binnen de jubileumtentoonstelling haar eigen jubileum. Andriesse overleed in 1953 en dus wordt in Leiden - in navolging van het Gemeentemuseum in Den Haag - haar vijftigste sterfjaar herdacht. „Ze heeft een geweldig oeuvre nagelaten", vertelt Ingeborg Leijerzapf. „Bijzonder aan haar fotografie is dat ze veel aandacht had voor het menselijke aspect. Technisch waren haar foto's niet altijd perfect, maar ze stralen immer warmte uit." Ze wijst op één van de foto's van Andriesse. De voeten van de gefo tografeerde vrouw vallen buiten beeld. Een fotograaf zou toch beter moeten opletten, zou normaal gesproken de conclusie luiden. „Maar Emmy Andriesse vergeef je zo'n tech nische onvolkomenheid", vindt Leijerzapf. „Het ging haar niet om perfectie. Haar werk heeft zoveel kracht. Die mooie, menselijke foto's laten je niet onberoerd." Als je zo ronddwaalt langs de bijna 250 foto's in De Lakenhal kun je alleen maar blij zijn dat prof.dr. H. van de Waal in 1953 het be sluit nam om een afdeling fotografie toe te voegen aan het Prentenkabinet van de Leid- se universiteit. Hij werd min of meer tot de ze beslissing gedwongen, omdat hij de parti culiere fotoverzameling van Auguste Grégoi- re (1888-1971) kreeg aangeboden. Met de overdracht van deze collectie was het Pren tenkabinet de eerste openbare instelling in Nederland waar foto's worden verzameld als museaal object. In 1959 volgde het Stedelijk Museum in Amsterdam als tweede. De collectie van het Prentenkabinet is in eer- Elke foto heeft een verhaal. Van twee foto's op de tentoonstelling probeert De Lakenhal dat achterliggende verhaal te achterhalen. Voor de folders en de affiches van Foto's van Vijftig is een portret gebruikt van een jonge tje. De foto is gemaakt door de Haagse foto graaf Willy Schurman (1904-1986). „Een jon getje dat enigszins verveeld in de lens kijkt", is de typering die Ingeborg Leijerzapf voor de ze foto gebruikt. De Lakenhal wil graag weten wie dit jongetje is. „Hij moet nu een man van in de vijftig zijn", vertelt woordvoerster Mia van Iterson. „Het moet voor hem toch ook heel raar zijn om zichzelf nu in allerlei abri's terug te zien. Daar om zouden we heel graag met hem in contact komen. Persoonlijk vind ik hem wel op LPF- voorman Mat Herben lijken. Met die lok en die blik in zijn ogen." Op de tentoonstelling is deze foto gehangen naast een portret van een Hongaars vluchtelingetje. De Nederland se welvaart wordt daarmee afgezet tegen de armoede in het Oostblok. De tweede foto die vraagtekens oproept die wellicht opgelost kunnen worden, is een in Leiden genomen foto. Hij is in 1954 gemaakt door fotograaf Hubertus Groenendijk (1905- 1987). Op de foto zijn drie jongetjes te zien. Twee zijn met elkaar in conclaaf, de derde kijkt leunend tegen een muur toe. De Laken hal is benieuwd waar in Leiden deze foto pre cies genomen is. Aan de ramen en de muren te zien, vermoedt Van Iterson dat het in de buurt van het Boerhaave Museum moet zijn. Op de expositie hangt nog een foto die waar schijnlijk in dezelfde omgeving is gemaakt. Daarop is nog een door de tand des tijds aan getaste poster te zien die de uitreiking van haring en wittebrood op 3 oktober 1953 aan kondigt. Mensen die de jongen of de plek menen te herkennen, kunnen contact opnemen met Mia van Iterson van De Lakenhal via telefoon nummer 071-5165360. Portretstudie. Foto: Willy Schurman, nfa, Nederlands fotomuseum Fiets van een scheipenvisser, 1957. Foto: Aart Klein, nfa, Nederlands fotomuseum blijkbaar toch hele mooie foto's worden ge maakt. Ik kan mij voorstellen dat er destijds weinig oog was voor de fotografie. Het was natuurlijk ook een beetje cru gezien de om standigheden. Gelukkig zijn de foto's wel be waard gebleven. Nu kijken we er op een an dere manier naar." Het geldt voor meer foto's. Veranderde om standigheden en voortschrijdend inzicht zorgen ervoor dat vijftig jaar later met ande re ogen naar sommige foto's wordt gekeken. Doris Wintgens: „In de jaren vijftig was Ne derland nog trots op het ontstaan van indu strielandschappen. In de fotografie wordt de schoonheid van rokende schoorstenen en de zee van fabriekslichtjes in de nacht bezon gen. Van milieuvervuiling had men nog nooit gehoord." Existentialisme Toch hebben de vijftiger jaren ook een ande re kant en die komt eveneens aan bod op de tentoonstelling in De Lakenhal. Op het de buut van Johan van der Keuken werd in 1955 nog geschokt gereageerd, maar de geest was uit de fles en die was ook niet meer terug te stoppen. Niet iedereen wilde mee in het ma terialistische denken en handelen. Linkse in tellectuelen droomden niet van een con sumptiemaatschappij, maar van een huma ne en sociale wereld. Parijs had blijkbaar de vruchtbaarste voedingsbodem. De jeugd werd aangetrokken tot het existentialisme van Jean-Paul Sartre. Volgens zijn opvattin gen was het individu de enige die zijn be staan zin kon geven. Geboden van kerk en samenleving hadden geen betekenis, want zij hadden de oorlog niet kunnen voorko men. Deze filosofie verspreidde zich snel in Europa en had grote invloed op kunste naars. Vanuit Nederland vertrokken in die jaren veel fotografen naar Parijs. „Een bruisende metropool in die tijd", doceert Ingeborg Leijerzapf, terwijl ze langs de uitgestalde fo to's loopt. „In de oorlogsjaren had iedereen Volkswijken van Leiden, 1954. Foto: Hubert Groenendijk, nfa, Nederlands fotomuseum De muren op de eerste verdieping van Stedelijk Museum De Lakenhal hebben een ander kleurtje gekre gen. Zo wordt geprobeerd de sfeer van de ja ren vijftig weer op te roepen. „Het is hopelijk niet te tuttig", zegt Doris Wintgens, die als conservator moderne kunst van het Leidse museum verantwoordelijk is voor de samen stelling van de expositie. De gesausde wan den compenseren het gebrek aan kleur in de fotografie. Want die was uiteraard nog in zwart-wit. Toch wordt die kleur geen enkel moment gemist. Als op één foto - een recla mefoto - voor het eerst kleur opduikt, voelt dat bijna als verraad. De zwart-witbeelden zijn krachtig genoeg. Dat bewijst bijvoorbeeld Johan van der Keu ken met een serie foto's die hij in 1955 maakte. Hij had vast niet kunnen vermoe den dat de foto's die hij op 17-jarige leeftijd schoot ooit nog in een def tige museumvitrine te kijk zouden liggen. Van der Keuken maakte foto's van klas- en leeftijdsgenoten van het Montessori en Bar- laeus Lyceum in Amster dam. Op aanraden van zijn oudere collega Ed van der Elsken werden de foto's ge bundeld in het boekje Wij zijn 17. Simon Carmiggelt schreef het voorwoord en verder moesten de foto's maar voor zich spreken. En dat deden ze. De foto's van jongeren die rokend, drinkend en met een me lancholieke blik staan afge beeld, zorgden voor veel ophef in Nederland. „Voornamelijk uit christelijke hoek kwam veel protest tegen dit werk", weet hoofdconservator Ingeborg Leij erzapf van het Prentenkabinet. „Het boekje sloeg echt in als een bom. Dit beeld van de jeugd strookte niet met de dagelijkse werke lijkheid van christelijk Nederland." -jr, nfa, derlands omuseum

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3