De serieuze kantjes aan 'Per Plezier' Is SI Crispijn glimlacht zich door het voetbal heen cq co c rsch geinig collega's benijden hem. Per Crispijn is trainer van FC Boshuizen en zijn selectie be staat uit een allegaartje van Marokkanen, Antillianerren Hollanders. De onvermijdelijke taal- en cultuurverschillen heeft de 44-jarige Leidenaar nooit als een probleem ervaren, ien beetje bluf, een aanstekelijk positieve instelling en een onweerstaanbare hang naar sfeer en plezier helpen hem daarbij. SPORT ZATERDAG 13 DECEMBER 2OO3 door Loman Leefmans De kunstlichten zijn net gedoofd na de training. In de kantine van FC Boshuizen /alt een plotselinge stilte als vanuit het lonker een kruising tussen een Michelin- nannetje en een teletubby opdoemt. Waggelend, ijsmuts tot net boven de jgen, een vuurrode kop en drie jassen iver elkaar. ,,En nóg zijn mijn tenen be doren, ik kan niet meer lopen", zegt Cris- jijn die wéét dat hij eenvoudig de lachers ip zijn hand krijgt. )e markante coach is een kind van Lei den Noord en hij genoot zijn voetbalop- eiding bij Roodenburg, de club van zijn rader en zijn oom. „Ik zat in een prachti- ;e lichting met bekende voetballers zoals wtt Vout Holverda en John van de Wetering, let eerste elftal heb ik niet gehaald, maar ils voormalig bestuurslid en penning- neester van de feestcommissie kijk ik nog ie net plezier terug op alle festiviteiten. Buf- heg ètje regelen, de band speelt, daar nam ik ien dagje vrij voor. Roodenburg zal altijd nijn clubje blijven. Isaac van Weerlee is nijn voorbeeld, mijn leermeester als het jm trainen gaat. Hij wist een elftal te kne- len door sfeer te maken. Van hem heb ik eleerd dat gezelligheid het allerbelang- ijkste is." 3 april 2003: Bij de wedstrijd tussen LFC n Stompwijk '92 komt de scheidsrechter iet opdagen. De besturen zitten met de landen in het haar totdat Crispijn vrolijk le kantine binnen komt wandelen. „Dan luit ik toch", zegt hij opgewekt en aldus uil eschiedde. Waarom niet? Ik ken de spel- egels en de looplijnen. Zo moeilijk is cheidsrechter spelen nu ook weer niet. leide trainers waren na afloop heel tevre- ien. Laatst nog liep de scheidsrechter bij ns derde elftal weg. Ik zei: 'geef maar hier ie fluit' en ik bracht de wedstrijd tot een \oed einde. "rispijn was speler en jeugdtrainer bij de Cooiclub. Roodenburg was toonaange- ■end in Leiden, maar dobbert nu in de vierde klasse rond. „In tegenstelling tot wat veel mensen denken, is de klad er niet midden jaren negentig in gekomen toen drie selectieteams tegelijk vertrokken. Roodenburg deed het altijd met eigen jeugd, maar eindjaren tachtig moesten er opeens spelers en trainers van buitenaf worden gehaald. Ik neem dat de bestuur ders van toen nóg kwalijk. De echte Roo- denburgers waartoe ik mezelf reken, zijn toen vertrokken. Dét was het echte begin van het verval. Ik gun die club nog steeds het beste, maar ze komen er nooit meer bovenop." Crispijn verruilde het complex aan de Pie- ter Bothstraat voor de functie van hoofd trainer bij VNA aan de Boshuizerkade, het langgerekte voetbalcomplex in die tijd sy noniem voor vechtpartijen, drankgelagen en andere incidenten. Crispijn hield het moeiteloos vijf jaar vol bij Voetbal Na Ar beid. Onder zijn leiding bereikte de club voor het eerst in de historie de vierde klasse. Na dit hoogtepunt trok hij drie vel den verder naar UDWS, waar hij zeven seizoenen de trainingen leidde. „Dat klinkt lang, maar ik ervaar het niet zo. Se lecties veranderen en de klasse-indeling verandert. Toen ik bij UDWS tekende, nam een hele lichting selectiespelers af scheid. Er is niets heerlijker voor een trai ner dan op nul te beginnen. Het duurde even voordat er leven in de ploeg kwam, maar uiteindelijk ben ik in drie jaar van de vijfde naar de derde klasse gepromoveerd. Ik heb heel veel waardering gekregen voor de bestuursleden Hans Verver en Henk Piket die de club in een moeilijke periode draaiende hielden. Alleen al voor die twee bleef ik." 7 december 1997: UDWS speelt uit bij ASC. De keeper van de Leidse club is op een gegeven moment ver uitgelopen, maar hij wordt buiten het strafschopgebied door de ASC-spits verschalkt. De bal rolt lang zaam, maar met voldoende snelheid rich ting de UDWS-goal. Plotseling springt elf Per Crispijn: „Je leert hoe beperkt en onbelangrijk voetbal eigenlijk is. Laten we toch vooral lachen en lol hebben met onze hobby." Foto: Taco van der Eb talbegeleider Ger Wassenaar van achter het doel het veld in en houdt de bal tegen. Hetkdn niet, het mag niet, het is gênant en tóch heb ik me gek gelachen. Die ASC'ers juichten al. Ger ging tijdens de wedstrijd altijd een balletje gehakt halen en liep net op dat moment achter het doel langs. In gedachte zie ik die bal nog rollen. ASC won toch, maar ze zagen de humor van die actie niet in. Het is voor mij de meest bizarre voetbalervaring uit mijn le- In de laatste jaren bij UDWS kreeg Cris pijn achter de schermen te maken met Frans Stouten. De draagkrachtige Leide naar stalde een paar Antilliaanse talenten bij de oranjeblauwen en het was niet de bedoeling dat de trainer hen op de bank zou zetten. „Niet zeuren over Frans. Deze injectie had de club hard nodig en hij is de beste organisator en regelaar die ik ooit heb meegemaakt. Hij zou wat meer moeten delegeren in plaats van alles zelf te doen. Temporiseren dus. Ik krijg regel matig van collega-trainers te horen: 'Per, petje af hoe jij er een elftal van weet te maken.' En makkelijk is het ook niet. De Marokkaanse jongens hebben een prima voetbalinstelling, vaak beter dan Holland se voetballers. Aan het einde van de trai ning roepen ze: 'Trainer, ga jij maar een biertje drinken, wij gaan nog even door'. De Antillianen vormen een geval apart. Zo is Sandley Martina een supertalent, maar o, zo balverliefd. Hij is op proef bij Sparta. Als hij nou maar eens zou luisteren, dan is hij zelfs voor Sparta te goed. Ik heb Hen- nie de Romijn en Glenn Helder als jonge spelers meegemaakt en écht, Martina is op zijn 19de alverder. Maar ja, strontei genwijs, en zo lopen er nog een paar." Crispijn kan zich boos maken als hij hoort dat trainer Martin Planken van DOSR aan het einde van het seizoen moet opstap pen. „De beste ploeg in onze afdeling. En dan zegt het bestuur dat hij wegmoet, ter wijl de spelers nog een jaar met hem ver der willen. Schande. Er is nog nooit een bestuur geweest dat over mijn toekomst heeft beslist. 'Ga maar aan de spelers vra gen of ze met mij verder willen en als dat het geval is, komen wij er wel uit'. Zo is het bij mij altijd gegaan en zo zou het overal moeten." 1 juni 2003: In het beslissende promotie duel tussen UDWS en FC Rijnland staat het in de eindfase 1 -1. Crispijn doet een omstreden wissel die later een meesterzet blijkt te zijn. Hij stuurt de 38-jarige Lud- wig Smith, speler van het derde elftal, het veld in. En zie, de slungelige spits maakt in de verlenging de winnende treffer. „Ik had hem als reserve gevraagd om alleen in een uiterste geval mee te doen. 'Trainer, ik ga 'm maken. Ik voel het', zei hij. Het was al belachelijk dat ik zo iemand moest vragen, maar hij schiet ons nog naar de derde klasse ook. Onlangs stond hij plotseling met zijn sporttas naast me. Hij wilde een keer meetrainen met het eerste elftal. 'Loed, kom erbij'. Dat kon ik hem toch niet weigeren. Afgelopen zomer ging het net gepromo veerde UDWS op in de fusieclub FC Bos huizen. Crispijn werd hoofdtrainer omdat het eerste elftal van zijn oude vereniging de hoofdmacht van de nieuwe fusieclub vormde. Uiteraard heeft Crispijn ook over de fusiegolf in het Leidse voetbal een uit gesproken mening. „Het is een bende. Aan de Vliet ziet het er goed uit, maar daar hadden ze een jaar voorbereiding. Aan 'de Kade' kregen we twee maanden. Ik zei nog tegen wethouder Pechtold: 'Leuke beloftes, maar als jij om wat voor reden dan ook vertrekt, wie neemt het dan over?' En wat gebeurt? Hij vertrekt en wij zitten hier in een bouwval. Alsof ik het aanvoelde. Het samengaan van drie clubs is al niet eenvoudig. Het gaat steeds beter en iedereen doet positief, maar we voelen ons door de gemeente in de steek gela ten." De trainerscarrousel draait momenteel weer op volle toeren, maar Crispijn slaapt er geen minuut minder om. Hij heeft een 'lekker baantje' aan het loket bij de PTT in Voorschoten en kleine dingen in het leven maken hem gelukkig. Miezemauwen met de voormalige UDWS-bestuurders, een biljartje leggen met zijn maatje Alfons Groenendijk of een concert van de Doobie Brothers bezoeken. „Eerst ga ik in de winterstop skiën en daarna wordt in januari besloten of ik nog een jaar bij Bos huizen blijf. Ik zou wel eens assistent-trai ner bij een grote club willen zijn. Weer eens wat leren van een ervaren collega, ik heb altijd op mezelf gestaan. Het afgelo pen jaar is mijn vriend en oud-Rooden- burger Peter Ciere overleden en ik lees net over de dood van de kinderen van Michel Boerebach. Het leert je hoe beperkt en onbelangrijk voetbal eigenlijk is. Laten we toch vooral lachen en lol hebben met on ze hobby." V.L.N.R. RANDJE BUITENSPEL ON i V) itaand v.l.n.r: Rien Tamerus (trainer), Koos van der Geest (voorzitter), Hans Wertheim (verzorger), Peter de Rijk, Jan Verwoerd, Ad Hulscher (grensrechter), Emi- e Monsanto, Ben den Daas, Paul Bahlmann en Theo Bakker (elftalleider). Gehurkt v.l.n.r: Kees de Rijk, Jan van der Sandt, Frans Bahlmann, John Macco,Nick Verwoerd, Aad Goedhart, Cees van den Nieuwendijk, en Herman Rombouts. Foto: archief Nick Verwoerd ■Je zou kunnen zeggen dat we kampioen werden aan de bar. Daar bedoel ik niet mee dat we veel dronken, maar dat we heel vriend schappelijk met elkaar omgingen, met een forse dosis gezelligheid. Ik was een waterdrager en voor mij in het veld stond Nick Verwoerd, een echte technische speler. Voor hem heb ik heel wat arbeid verzet. En dat deed je omdat iedereen zijn rol kende in het elftal. Van directeur tot vuilnisman; we doen het met z'n al len. Tegenwoordig wil iedereen de Alphense Boys maakte eindjaren zeventig een sprong uit de anonimiteit. Het eerste elftal dat een aantal jaren in vrijwel dezelfde samenstelling opereerde, klom in een kort tijdsbestek van de eerste klasse onderbond naar de tweede klasse KNVB. De 48-jarige Peter de Rijk maakte de opgang mee. leider zijn en dat gaat natuurlijk niet." „Mijn moeder verhuisde en daar door zou ik een training missen. Leider Theo Bakker heeft toen ge holpen met behangen en schilde ren zodat ik die week toch twee keer kon trainen. Kom daar nog maar eens om. Het elftal bestond ook uit bijna allemaal Alphenaren en dat speelde ook een grote rol. We kenden elkaar al uit de jeugd en daardoor ontstonden hechte vriendschappen. Een generatie voetballers na ons heeft de hoofd klasse bereikt, maar in dat team, onder leiding van Paul Bahlmann, zaten heel wat spelers van buiten af." „Een aantal jongens uit mijn elftal speelt nog altijd samen, in het vier de elftal van 'de Boys' en de mees ten zijn bij de club als vrijwilliger actief gebleven. Ik kon nog regel matig te laat thuis als ik bij 'de voet bal' ben geweest. De kampioen schappen liggen al weer 25 jaar achter ons, maar ik herinner het me nog als de dag van gisteren, zo leuk én bijzonder was het." RTV West is een rampenzen der hoorde ik laatst op de echte tv. Ik kon niet anders dan het beamen. Beetje ruige type ring misschien voor het NOS- joumaal, maar wel een rake, rampenzender. Radiootje en tv-tje spelen op kosten van de gemeenschap en jezelf dan zo serieus nemen, dat je in een waanwereld belandt, is irri tant. Maar als zo'n psychische ontsporing ook nog eens op een miljoenentekort uitloopt, kun je dat gerust rampzalig noe men. Foutje. Ik had even niet goed opgelet. RTV West werd in het journaal niet uitgemaakt voor rampenzender, maar de bood schap luidde, dat wij, Zuid- Hollandse burgers niet zonder onze plaatselijke ethervervuiler kunnen juist omdat hij een rampenzender is. Ik bedoel, in geval van een aanval door een vreemde mogendheid, een aan slag van een terroristische or ganisatie of een explosie van het kaliber Enschede, zijn wij aangewezen op RTV West. O ja joh? Dan hebben wij hier thuis toch een probleem. Ik heb de regionale rampenzender na melijk onlangs gedeprogram meerd, dus tegen de tijd dat ik hem op radio en tv heb terug gevonden, is het leed waar schijnlijk al geschied. Hebben we de aanbevelingen die de overheid voor ons van levens belang acht mooi gemist. Maar ik ben bang voor de provinciale crisisbezweerders dat wij niet het enige huishouden zijn dat nooit meer op West afstemt. Hetgeen uiteraard ook mede de reden is dat deze zender in de financiële shit is terechtgeko men. Hoe ik durf te beweren dat Ra dio en Televisie West er niets van bakt als ik er thuis geen aandacht aan schenk? Ik vang buiten de deur genoeg op om me er aan te kunnen blijven storen. In de auto vooral, op zaterdag, wanneer er aan voet bal in de Leidse ommelanden wordt gedaan. En als ik na dit zaterdagmiddagamusement 's avonds of de volgende ochtend Hoe ik durf te beweren dat RTV West er niets van bakt gedachteloos de autoradio aanzet, is het elke keer hetzelf de liedje. Na enige tijd dringt het geklessebes in de ruimte tot mij door en schiet me te binnen dat ik 'm op West heb laten staan. Inhoudslozer nog dan de radio is de televisie die onze buurt- omroep maakt. Daar kijk ik al leen nog maar naar als ik er gens op visite ben waar West als bewegend behang dienst doet. Trekt het regionale voet bal dan blijf ik hangen, omdat ik toch even wil zien hoe de winnende goal bij Noordwijk - Lisse er uit zag. Als die er aan zit te komen, raakt commenta tor Willem van Zuilen automa tisch in 'alle staten. De kijker in de waan brengend dat hij life verslag doet van het naderende doelpunt. Maar 's middags heb ik deze Rijnsburgse na-aper van Theo Koomen nog op de autoradio horen brullen bij Ter Leede - Katwijk. En die pot speelde zich toch echt tegelijk met Noordwijk - Lisse af. Behalve verlakt worden wij door West kennelijk ook opge licht. Dat maak ik tenminste op uit de berichtgeving over geldsmijterij door radio- en tv- makers. Niet te filmen hoe ze bij West en die andere Zuid-Hol landse zender, Rijmond, de miljoenen er doorheen hebben gejaagd. Zo'n extravagant be stedingspatroon moet wel zijn veroorzaakt door schromelijke zelfoverschatting. Zo van: jon gens, we zijn fantastisch bezig en dat mag best wat kosten. Onbegrijpelijk dat de provincie het zo lang heeft laten passeren. Men stond er bij en keek er naar. Of juist niet natuurlijk, misschien werd er wel helemaal niet op gelet. Vroeger, vlak na de bekabeling van Leiden, hadden we hier ook regionale tv. Daar bleven we voor thuis, omdat het illegaal was en daarom spannend, ook al stelde het geen fuck voor. Nou ja, geen fiick, de porno was professioneel, maar die ondeu gende films waren gewoon bij de videotheek gehuurd. Van de PTV (Piratentelevisie) kan ik me ook nog een paar sfeerrepor tages herinneren en dat was la chen vanwege de onbenullig heid. Maar het waren journa listieke hoogstandjes vergeleken bij de straatinterviews die ik laatst in de sportshow wn West zag. Randfiguren die^booruit blikten naar Katwijk - Quick Boys, de derby van het haring dorp. Als je dit soort ondraaglij ke lichtheid durft te verkopen, stelde ik vast, ben je het platte niveau van de piratentelevisie eigenlijk nimmer ontstegen. En daar betalen we dan miljoenen euro's voor. Is het niet schanda- lig? Maar RTV West mag er dan een kolerezooi van hebben ge maakt, verdwijnen zal de ram penzender vermoedelijk niet. Omdat de informatievoorzie ning aan de burger anders in gevaar komt. Rot nou gauw op. Als er wat aan de hand is, kun nen ze toch ook gewoon een ge luidswagen langs sturen? Jaap Visser Reageren? Sport redactie.ld@.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23