t Vakbonden: Meer banen weg bij NS ECONOMIE Nederland heeft nog zeker voor een halve eeuw gas Toenemend verzet tegen lagere autokostenvergoeding Ook medewerkers SNS Reaal raken premievrij pensioen kwijt Elektriciteitstekorten aangevuld per schip Trein onveiliger met minder conducteurs Actie zeelui in Calais Export Nederland blijft achter bij wereldhandel v Afval naar recycling 'Bif: Laatste i spoorboekje Het spoorboekje is elgië- Alleen de nieu- regeling, die vanaf ko lkend geldt, wordt pier uitgebracht. Alle edities zijn uitsluitend )Afj ït, losse folders of met n te raadplegen. Vol- itoordvoerder van de naatschappij NMBS relopen jaar nog boekjes verkocht, p. 00 tien jaar geleden. op internet werkplek - Bijna eenderde van 3 i die via internet gok- dat op het werk. Gok- de grote angst van d, speelt nauwelijks at zijn enkele condu it rapport Intemet- 4, n 2003, dat het Colle- zicht op de kansspe- epubliceerd. De be- aan gokken op inter- i dit jaar naar schal ie 1134 miljoen euro. e partners apport-Kok )e Europese koepels nemers en vakbewe- en in een 'sociale top' het recente werk- idsrapport van de lse oud-premier Kok nen. Kok pleit onder een flexibeler ar- 1 De werknemersor- plaatsten wel kantte- i vinden dat er ook moet zijn voor de in de werknemers. jigen bij rer in VS m - Unilever schrapt 5 Isplaatsen in de VS. im werknemers bij de 4: ie huishoudelijke en i jsproducten maakt. 5teft in de VS op dit 35 o'n 2.200 werkne- 1 jezuinigingsoperatie 5' ien twee maanden 2 gerond, aldus Unile- iderlands-Britse le- elengigant besloot de kantoren van het Greenwich in de staat 12 art te sluiten. obelair in geldnood 1 Tegelijk met Air Hol- c ede Belgische lucht- 2 schappij Sobelair in nciële nood beland. fmoet binnen acht reddingsplan afge- koophandelsrecht- lers dreigt faillisse- ÏJ iman Vastapane zoekt dding 10 miljoen eu- dat geld onder meer 6 in door een lagere j twee Boeing 767-toe- J7 )k leveranciers moe gen en het personeel er salaris krijgen. ets meer in 2004 r - De Europese Cen- 4Ï (ECB) heeft de groei ing voor volgend jaar boven bijgesteld. Ook zal waarschijnlijk iets rallen. De groei voor 36 imt lager uit dan ver- 38 ials het er nu naar uit- economie in de eu- 2004 ongeveer 1,6 roeien. In september 6i CB er nog van uit dat ocent zou zijn. De in- n 2004 uitkomen op 1,8 procent, tegen 1,6 •erder. pod Shell oldoende vrijdag 12 december 2003 assen/gpd - De kans dat een nieuw gasveld ter grootte van Slochteren wordt aangeboord is nihil. Maar dankzij nieuwe computer- en boortechnieken kunnen kleine gasvelden mak kelijker ontdekt en tot ontgin ning gebracht worden. Dat zegt de woordvoerder van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) naar aanleiding van de jongste gasvondst. Het betreft een gasveld van vijf mil jard kubieke meter, vijfenzestig kilometer noordwestelijk van Den Helder in de Noordzee. Nederland mag zijn faam op gasgebied dan weliswaar aan Slochteren te danken hebben, we blijven bij uitstek een land van kleine gasvelden. Slochte ren is met een voorraad van 2700 miljard kubieke meter gas, onbetwist koploper. Het gat dat tussen nummer één en twee, het Drentse Anneveen, gaapt is gigantisch. Anneveen herbergt 'slechts' zeventig miljard kuub en nummer drie Ameland, maar achtenveertig miljard kuub. In totaal telt Nederland maar dertien gasvelden die meer dan twintig miljard kuub bevatten en 222 velden die kleiner zijn, waarvan 128 zelfs kleiner dan één miljard kuub. „Met die vijf miljard kuub behoort het gas veld dat we deze week gevon den hebben tot de grootste vondsten van de afgelopen drie jaar", aldus woordvoerder R. Treur van de NAM. Het idee dat elke vierkante cen timeter bodem in Nederland inmiddels is afgezocht naar gas en aardolie klopt. „We hebben heel veel onderzocht, maar dankzij beter techniek komen we steeds meer te weten. Het begint altijd met seismisch on derzoek. Daarmee kun je via trillingen een beeld krijgen van de bodemstructuren. De voort schrijdende computertechniek maakt het mogelijk de plaatjes van de bodemstructuren steeds beter te maken. Dankzij driedi mensionale techniek kun je als het ware in de bodem kijken. Dat maakt het eenvoudiger die bodemplaatjes beter te inter preteren. Op basis daarvan be paal je waar je gaat boren. Je kunt niet overal een gat gaan maken, dat is veel te duur", al dus Treur. Dankzij een betere boortech niek dalen de kosten, waardoor relatief kleine velden eerder ontgonnen kunnen worden. Treur; „Vroeger boorde je met een steeds kleinere diameter boor naarmate je dieper ging. Dat is erg duur. Nu kim je het hele gat met één diameter boor maken. Dat scheelt veel geld." De vondsten van veel kleine veldjes dragen ertoe bij dat Ne derland langer met zijn gas voorraad vooruit kan. Volgens Treur reikt de huidige hoeveel heid nog toe tot tenminste hal verwege deze eeuw. Calais - Medewerkers van SeaFrance voerden gisteren actie bij de toegang tot de Kanaaltunnel in het Noord-Franse Calais. Zij zijn te gen een voorgenomen reorganisatie van de handelsvloot. Een aantal van de driehonderd medewerkers parkeerde auto's op de weg naar Calais om zodoende al het vrachtverkeer naar de tunnel te hinderen. Foto: AFP/Francois Lo Presti utrecht/gpd-anp - De Neder landse Spoorwegen schrappen zeer waarschijnlijk nog meer banen dan de 1500 bij de reizi- gerstak van het bedrijf. Dat zeg gen de vakbonden. Bij de inter nationale divisie van de ver voerder gaat het zo slecht dat ontslagen onvermijdelijk zijn. De bonden zijn anderhalve week geleden op de hoogte ge bracht van de problemen bij de internationale divisie van de NS. Volgens J. Piqué van de CNV Bedrijvenbond gaat het daar „bar slecht". De prijs vechters in de luchtvaart vor men een grote bedreiging voor treinen als Thalys en ICE. Ook vrezen de bonden dat het reizen met de trein onveiliger wordt als de NS de komende vier jaar het aantal conduc teurs met duizend verminde ren. Volgens de vakbonden FNV Bondgenoten, CNV Be drijvenbond en WMC zijn de bezuinigingsplannen van de NS 'onkies' en 'onbehoorlijk'. De NS verwacht minder con ducteurs nodig te hebben als de ov-chipkaart in 2007 als be taalmiddel in het openbaar vervoer wordt ingevoerd. Doordat er toegangspoortjes op de stations komen hoeft de conducteur op de trein de ver voersbewijzen niet langer te controleren. „Een uitermate slechte zaak", zegt bestuurster Koopman van FNV Bongeno ten. „Met minder personeel in de trein komt de veiligheid van de reizigers én van de overblij vende conducteurs in het ge ding." Bestuurder Meijer van de spoorwegvakbond WMC vreest dat het banenverlies nog veel groter wordt dan nu gemeld: „De NS wil het personeelsaan tal de komende vier jaar steeds met vijf procent inkrimpen. Dan gaat het dus niet om dui zend, maar om vier keer 350 banen." Het personeel pikt dat niet, zegt Meijer. „Ze zijn bang voor nog meer agressie onder reizigers. Nu rijden er minstens twee conducteurs op een trein, straks nog maar één. En voorlo pig wordt het werk er niet min der op. De toegangspoortjes worden pas in 2007 ingevoerd, maar de inkrimping begint nu al." Maar ook mét poortjes is er alle reden voor grote ongerustheid, zegt Rikus Spithorst van reizi gersorganisatie Rover. „Het te gengaan van zwartrijden is geen garantie voor veiligheid. Mensen met een kaartje mis dragen zich in de treinen ook. Conducteurs zijn niet alleen nodig voor de kaartcontrole, maar ook om toezicht te hou den." Bij de NS-top snapt niemand wat van alle commotie, zegt woordvoerder Hueber: „Waar het om gaat is dat NS Reizigers ernstig verlies maakt en dat de efficiency van het bedrijf aan alle kanten verbeterd moet worden. Dat doen we met elek tronische kaartencontrole, maar ook met aanpak van het hoge ziekteverzuim. Kamen NS afrekenen op kwaliteit De overheid moet de Nederlandse Spoorwegen keihard afreke nen op geleverde kwaliteit Als het spoorbedrijf onvoldoende op tijd rijdt of te weinig treinen inzet, moet er minder geld van het Rijk naar toe. De NS mag dat niet compenseren door de trein kaartjes duurder te maken. Dat vindt een kamermeerderheid van PvdA, WD, Groenlinks en SP. De Kamer debatteerde gisteren met staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer) over het spoor. Volgens de Kamer trekt de rei ziger nog steeds aan het kortste eind, ondanks een aanvalsplan om treinen vaker op tijd te laten rijden. De Kamer vindt dat het Rijk de NS te veel de hand boven het hoofd houdt. De staatssecretaris liet vorige maand weten dat de NS eerst 'rust en herstel' nodig hebben voordat er harde eisen kunnen wor den gesteld. Ook gisteren zei zij voorlopig niet van plan te zijn de NS op garanties vast te pinnen. Ze vreest dat de NS en spoor- beheerder Prorail dan de verantwoordelijkheid op elkaar gaan afschuiven. Vakbonden CNV bond en FNV Bond- ;aan hun leden vol- |2 ek vragen het eindbod jj Nederland over een AO te verwerpen. In )od biedt de oliemaat- Voor 2004 extra bo- an in totaal 2,5 procent H ton. Volgens de bon- het echter zo goed met 19 iderij in Pernis en bij 22 (Ierland Chemie in dat er meer inzit voor rerknemers die onder 31 allen. 26, letsite kost laar klanten Makelaars lijden on- 9 ucces van hun eigen 25 pte Funda. Voorzitter de Nederlandse Ver- 2ofan Makelaars (NVM) dat makelaars op- mislopen omdat par- 53® steeds vaker zonder ling op huizenjacht tcte cijfers kan Smit n maar de teruggang ipopdrachten is vol- 0 'licht verminderd'. In helft van dit jaar za- fclaars hun omzet met 7 cent teruglopen. Een en zonder daarbij van gebruik te maken is mensen inmiddels aar. nijmegen/gpd - De nieuwe autokostenregeling stuit op groeiend verzet onder werknemers die met eigen auto zakelijke kilometers maken voor de baas. Zij dreigen hun vervoermiddel te laten staan. De belastingvrije vergoeding voor werknemers die met hun eigen auto zakelijk rijden, gaat per 1 januari 2004 van 28 naar 18 eurocent. Volgens het ministerie van financiën is 18 eurocent vol doende om een middenklasser te rijden. De ANWB heeft berekend dat de eigenaar van een gemiddelde auto als een Opel Astra of een Peugeot 307 al gauw 41 eurocent per kilometer kwijt is. De belangenorganisatie telt dan niet al leen brandstofkosten, maar ook een deel van de vaste kosten, zoals onderhoud en verzekeringen. Werkgevers mogen ruimer vergoeden dan 18 eu rocent per kilometer, maar over het meerdere moeten ze wel belasting afdragen. Ad Leegerstee, fiscaal specialist van FNV Bondge noten, verwacht dat veel bedrijven er niet over peinzen meer dan het belastingvrij toegestane maximum te vergoeden. „Ze willen kostenneu traal uit de operatie komen." Voorts zijn er CAO's met een bepaling dat reis kosten voor woon-werkverkeer worden vergoed volgens 'de fiscaal vrijgestelde vergoeding'. In dergelijke gevallen zal volgens Leegerstee een ge middelde werknemer die 10.000 kilometer per jaar rijdt, er al gauw 1000 euro op achteruit gaan. Bouwvakkers, verzekeringstussenpersonen en andere beroepsgroepen die met eigen auto veel zakelijke kilometers afleggen laten zo een flinke veer. In verschillende sectoren wordt getracht het geld dat op de kilometervergoeding wordt ingeleverd terug te halen via de CAO-onderhandelingen. FNV Bouw bijvoorbeeld zal tijdens de gesprek ken over een nieuwe CAO voorstellen dat de werkgever de zakelijke kilometers met 28 euro cent netto vergoedt. De bonden in de thuis- en kraamzorg hebben zo'n nettovergoeding al bin nengehaald. In hun net afgesloten CAO staat dat een nettobedrag van 27 eurocent betaald wordt. „We wilden voorkomen dat we telkens afhanke lijk zijn van de politieke wind die op het moment waait en hebben vastgehouden aan nettobedra gen", aldus onderhandelaar Leo Vincken van CNV Publieke Zaak. Vergoeding via de CAO zal lang niet in alle secto ren mogelijk zijn, zegt Leegerstee van FNV Bond genoten. „Het probleem is ontzettend gefrag menteerd. Voor veel werknemers is de kilometer vergoeding niet collectief geregeld, maar gelden afspraken met het bedrijf. Niet alleen in de private sector groeit het verzet. Ook ambtenaren staan op hun achterste benen. Vakbond AbvaKabo FNV heeft honderden mail- tjes gekregen van woedende leden, nadat het mi nisterie van binnenlandse zaken besloot om voor dienstreizen 28 eurocent per gereden kilometer uit te keren, waarvan 10 eurocent fiscaal belast. Volgens Elise Merlijn van AbvaKabo treft de rege ling duizenden in rijksdienst, vooral werkzaam bij de verschillende inspectiediensten, Rijkswa terstaat en de belastingdienst. den haag/anp - De positie van Nederland op de wereldhandelskaart begint te ver slechteren. Nederland heeft dit jaar markt aandeel ingeleverd in de export. Bovendien brengen buitenlandse investeerders met het jaar minder geld naar ons land. Dat heeft staatssecretaris Van Gennip (econo mische zaken) gisteren geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. De omvang van de Nederlandse export zal in 2003 ongeveer gelijk blijven aan het voorgaande jaar: 232 miljard euro. De ex port van Nederlandse bedrijven groeit dit jaar en volgend jaar echter minder snel dan de wereldhandel. Daardoor zal het markt aandeel van Nederlandse exporteurs onder druk komen te staan. In Duitsland hebben bedrijven al terrein moeten inleveren. Bedroeg het aandeel van de Nederlandse export in 1999 nog bijna 10 procent, in 2002 strandde het marktaan deel op 8 procent. Duitsland is de belang rijkste exportmarkt voor Nederlandse be drijven. Een kwart van hun producten wordt aan de andere zijde van de oostgrens verkocht. We krijgen harde klappen door concurren tie van andere landen op markten die voor Nederland van groot belang zijn, aldus Van Gennip. Dat de export niet daalt, maar stagneert is in feite te danken aan uitbrei ding van de Europese Unie. „Het zijn voor al de nieuw toetredende landen die op dit moment onze exportkar trekken," aldus de staatssecretaris. Met name de export naar Hongarije en Tsjechië groeit explosief, evenals die naar Rusland. Ook buitenlandse investeerders zetten Ne derland onder druk. De investeringen door buitenlandse bedrijven zijn de afgelopen jaren sterk teruggelopen. Ook leveren in vesteringen van over de grens beduidend minder werk op. In 2000 kreeg Nederland er nog ruim 5000 nieuwe banen bij als ge volg van buitenlandse investeringen. Het aantal nieuwe banen liep vorig jaar terug tot iets meer 1900. Van Gennip wijt de daling onder meer aan de wereldwijde terugval van de economie. Daarnaast wordt Nederland minder aan trekkelijk voor buitenlandse bedrijven, on der meer door de relatief hoge arbeidskos ten, rigide wetgeving en de toenemende criminaliteit utrecht/anp - De circa 6000 werknemers van de bankverze keraar SNS Reaal zijn in navol ging van hun collega's bij an dere financiële instellingen hun premievrije pensioen kwijt. In een nieuwe CAO heb ben vakbonden en de bankver zekeraar afgesproken een maximale eigen bijdrage gaan leveren van 3,3 procent van hun inkomen. „Bij SNS Reaal zijn we er als laatste uitgekomen over het betalen van pensioenpremie - het grootste struikelblok in de CAO-onderhandelingen met de banken - maar het is wel een mooie afspraak in banken land", aldus onderhandelaar W. Brouwer van De Unie. Vol gens de bankverzekeraar is de eigen bijdrage van de werkne mers nodig om het pensioen betaalbaar te houden. De vakbonden steggelen sinds maart met SNS over een nieu we CAO. Brouwer is vooral te spreken over de verdeling van de pensioenlasten. SNS neemt 86 procent van de premie voor zijn rekening. „Bij andere ban ken ligt die verhouding voor werknemers ongunstiger", stelde hij. De premie die werk nemers gaan betalen, bouwt zich vanaf 2004 over een perio de van vijf jaar op. Werkne mers die per 1 januari in dienst treden, gaan wel direct beta len. Verder is afgesproken dat de werknemers met terugwerken de kracht per 1 december 1,25 procent loonsverhoging krij gen. Daar komt per 1 januari nog eens hetzelfde percentage bovenop. shanghai - Een Chinese ondernemer rijdt zijn fiets volgeladen met plastic containers naar een nabij gelegen depot voor recycling. China is op dit moment de snelst groeiende economie met een groei van 8,5 procent in de eerste negen maanden van dit jaar. Foto: Reuters/Claro Cortes amsterdam/anp - Het vervoe- ren van stroom per schip lijkt een wild plan. Maar als het aan P. de Boer van onderzoeksinsti tuut TNO ligt, komt er over en kele jaren duurzame elektrici teit uit aardwarmte per boot naar Nederland. Er zijn alleen enkele economische en techni sche problemen te overwin nen. „Met de huidige ontwik kelingen komt het er wel van." Volgens De Boer biedt de libe ralisering van de stroommarkt in juli volgend jaar kansen voor deze vernieuwende manier van transport van elektriciteit. „De afgelopen zomer hebben we in Nederland gezien dat het bijna mis ging. Toen was er veel vraag en weinig aanbod, waar door de stroomprijzen hoog opliepen. Met deze nieuwe techniek is het mogelijk een stroomvoorraad aan te leggen, waardoor we dreigende tekor ten kunnen aanvullen." Het plan is als volgt. De Boer wil uit IJsland goedkope duur zame energie inkopen, want daar is overcapaciteit. De ener gie wordt opgeslagen in een soort gr.'te accu's. „De vloei stoffen daaruit willen we dan overpompen in een schip en vervolgens in een zelfde soort accu's in Nederland weer op slaan. Zo vervoeren we de energie." Er zijn echter nog twee belang rijke technische problemen. Het eerste is de overdracht van de vloeistof in een andere ac cu. „Daar is nog niet zoveel er varing mee", legt De Bdër uit. „Bovendien zijn er nog geen grote systemen beschikbaar. Die zijn er alleen nog maar in proefopstellingen. Maar door de voortschrijdende techniek verandert dit snel." Het tweede is de hoeveelheid energie die deze vloeistof kan hebben. „Nu kan de vloeistof nog niet zoveel energie bevat ten. In de toekomst groeit dat echter." Verder is het economisch nog niet haalbaar. „Als we een schip van IJsland naar Neder land zouden laten varen, lopen we tegen een situatie aan dat het geen geld kost, maar ook niets oplevert", aldus De Boer. „Ook dat verandert over enkele jaren. Zeker als de stroomprij zen in de zomer flink stijgen. Volgens TNO hebben energie bedrijven enthousiast gerea geerd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9