Hoofddoekje uit de gratie in Frankrijk BUITENLAND Italië in de ban van vergiftigd bronwater Bush stuurt Baker op pad Hamburgse rechtbank laat verdachte terrorist 11-9 lop^n Halliburton tilt leger met brandstofprijzen Weer aanslag op Amerikaanse basis Berlusconi: Huisvrouw leest de krant nooit Influenza veroorzaakt run op griepprik in VS India rouwt om eerste gesneuvelde Irak Chirac beslist woensdag and met i vrouwen Trouwen op Malta iste van de huidige ióge lidstaten van de fnie. Vrouwen zijn jmiddeld 159,9 cen- fllg. De gemiddelde [vrouwen binnen de ■ntimeter. 3 centi- dan de Nederland lok Maltese mannen liddeld 169,9 centi- groot. Alleen Portu- en zijn een halve korter. De gemid- peaan is 175,3 centi- Jederlandse man mtimeter. irol wil irverbod De Noord-Italiaanse igio Zuid-Tirol over- verbod op campers, rolers zijn de huizen al jarenlang een et oog. Vooral Duitse »rs zijn de schrik van n. De vakantiegan- n bij het ochtend- ddestoelen en kwar- it de bossen jatten en ien vernielen. De ;n camperverbod is ste Italiaanse aanval Ieristen. In juli zeg- ielier Schroder in Italië af, nadat nse staatssecretaris jasten in zijn land impt. atie in g'-zaak Chili heeft voor het id gearresteerd op van de executie van aanse journalist irman in 1973, kort sgreep van generaal nochet. De moord ten grondslag jn Missing (1982) van ie Costa-Gravas. De oormalige officier jnzalez werd woens- iakt. Horman werd op ber 1973 gearresteerd •t stadion van Santia- it, dat was omge- een kamp voor tegen aan Pinochet. Maan- irerd Hormans lijk ge- Jaast If op or een synagoge in Modena is een lodeerd. De bestuur- voertuig, een man che afkomst, is om- Volgens de politie iet om een aanslag, het zelfmoord. De ;ft geen sporen van IJ in gevonden. Volgens - Jwas bekend dat de A alcohol- en psychi- Aemen had. nitsyn ar De Russische schrij- jelprijswinnaar Alek- jenitsyn, die wereld- werd door zijn trilogie •Archipel, waarin hij in Stafins concentra- beschreef, heeft gis- verjaardag ge- .sident Vladimir Poe- lormafig KGB-officier, rroegere dissident als ..Iele autoriteit". n verminken e neushoorn Y irekers in een muse- L Noorse Bergen heb- Dom afgezaagd van lette neushoorn en e vandoor gegaan. De hebben geprobeerd tal te verhullen door in plastic hoorn op zetten, maar dat |e medewerkers van snel in de gaten, vreest dat de hoorn is vermalen. Zulk zeer in trek in Azië, als afrodisiacum •ruikt. cht zit taïne De autoriteiten op Ije Flores in de Azoren een zeiljacht waar- Ie Nederlanders van •rika op weg waren •pa 800 kilogram coca- ïden. Of er ook aan- en zijn verricht, is niet •rins krijgt celstraf Fransman van Alge- anese afkomst is giste- een rechtbank in Nice eld tot een celstraf van ir en een boete van 'uro. De 47-jarige wist pen jaren enkele ma nure juwelen te stelen in sjieke winkels in darbella (Spanje) voor ils een Arabische prins, onder meer diaman- oden die hij in zijn zak U tdat hij de winkel ver- vrijdag 12 december 2003 Acquabomber injecteert flessen met misselijkmakende vloeistof door onze correspondent Hans Celeijnse rome - De Italiaanse minister van gezond heidszorg geeft het op: drink leidingwa ter, dan ben je tenminste zeker luidt zijn advies aan de Italianen. De autoriteiten zitten met de handen in het haar: in heel Italië zijn de afgelopen week al honderd plastic flessen met vergiftigd bronwater ontdekt. De justitiële speurtocht naar wat de me dia al direct de 'acquabomber' noemden heeft nog niets opgeleverd. „Het is moeilijk werken, we krijgen honderden aangiften die totaal ongegrond blijken", zei gisteren hoofdofficier van justitie Guida Papalia van Verona. Er zijn in middels al meer dan dertig mensen in ziekenhuizen opgenomen met vergifti gingsverschijnselen. Levensbedreigend zijn die niet. De fles sen worden met een injectiespuit inge spoten met misselijk makende vloeistof fen als chloor, bleekwater en andere schoonmaakmiddelen. Maar kom daar eens om bij de 37-jarige moeder uit het noordelijke Felino die met haar vijfjarige zoontje brakend en lijkwit in het zieken huis belandde: „Ik dacht dat we samen dood zouden gaan", zei ze. Justitie ruziet intussen over de vraag hoe de opsporing van de acquabomber cen traal moet worden geregeld. Papalia heeft zijn 26 collega's in het land al ver schillende keren opgeroepen het onder zoek beter te coördineren. Maar naar wie moet worden gezocht? Hij is ervan overtuigd dat het niet om een politiek gemotiveerde of terroristische actie gaat. Maar zijn collega Pace van Trieste denkt daar weer wel aan. Ecoterroristen bij voorbeeld, die zich keren tegen de mul tinationale bronwaterindustrie. De rechtse krant II Giomale was er giste ren van overtuigd dat de daders 'gekken' en 'gajes' zijn. Die kwalificaties bevesti gen de theorie dat de alarmerende be richtgeving over de eerste producten van de 'acquabomber' andere gestoor den op een idee heeft gebracht. De geïn jecteerde flessen werden aanvankelijk alleen in een gedeelte van Noord-Italië aangetroffen. Twee dagen later kwamen er meldingen over gemanipuleerde fles sen uit heel het land, tot in Sicilië toe. Vast staat daarmee dat het nooit het werk van één reislustig individu met in jectiespuit kan zijn. Er is inmiddels zoveel publiciteit ge weest dat de meeste waterkopers eerst de plastic fles omdraaien en knijpen om te zien of er een klein gaatje onder de dop zit. De remedie om flessen van glas te kopen bleek geen soelaas te bieden: er zijn vergiftigde exemplaren aangetroffen die door de schroefdop bleken te zijn in gespoten. En om het nog griezeliger te maken: in Rome zijn al ingespoten pak ken melk aangetroffen. De daders kunnen op fikse straffen reke nen: op moedwillige vergiftiging staat vijftien jaar cel. Chandigarh - De in het Amerikaakse leger dienende en in Irak gesneuvelde Indiaase sergeant Uday Singh is gisteren in India gecremeerd. Elders in het onmetelijke land is een vrouw gearresteerd op verdenking een 2-jarig jongetje te hebben geofferd in de hoop dat haar man zou ophouden met drinken en haar niet langer zou mishandelen. Volgens de politie had een hindoemysticus die Santosh bij een bushalte had ontmoet haar verteld dat een babyoffer kon helpen haar man op het rechte pad te brengen. Foto: AP Washington - Tegenstanders van de operatie in Irak die toch bereid zijn een deel van de Iraakse schuldenlast te verlich ten, kunnen wellicht alsnog meedingen naar lucratieve Amerikaanse wederopbouw- contracten in het Arabische land. Met dat 'wisselgeld' stuurt president Bush gisteren zijn speciale gezant James Baker op pad naar onder meer Berlijn, Moskou en Parijs. Frankrijk, Duitsland en Rusland kregen woensdag nog te horen dat zij, net als andere landen die niet meedoen aan de missie in Irak, in eerste aanleg geen deel krijgen van de 18,6 miljard dollar aan bouw- en andere op drachten die de Amerikanen willen verstrekken. Deze opstelling van de Ameri kaanse regering leidde tot felle kritiek van onder meer Frank rijk, Duitsland, Rusland, Cana- George W. Bush. Foto: AP da en de Europese Unie. Don derdag zei ook VN-baas Kofi Annan dat Washington zijn houding moet heroverwegen. President Bush verdedigde zijn standpunt gisteren evenwel met de eenvoudige vaststelling dat de contracten nu eenmaal niet kunnen gaan naar landen „die het leven van hun militai ren niet riskeren" in Irak. Bush benadrukte wel dat de uitgelekte lijst van de meer dan zestig landen die contracten kunnen krijgen, niet definitief is. Naties die nu alsnog een bij drage willen leveren aan zijn pogingen om Irak „een vrij en vreedzaam land" te maken, zijn „meer dan welkom". Nederland staat overigens wel op de lijst. Desondanks sprak de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Bot giste ren in de Tweede Kamer van een onverstandige en politiek onhandige zet van de Amerika nen. „De Amerikanen hadden het nooit zo bikkelhard moeten uitdragen. Daar schiet niemand wat mee op." mosul/ap - Bij de derde zelf moordaanslag deze week op een Amerikaanse legerbasis in West-Irak zijn gisteren de drie daders om het leven gekomen en een onbekend aantal Ameri kaanse soldaten gewond ge raakt. De aanslag werd gepleegd op de Amerikaanse basis bij Rama- di, honderd kilometer ten wes ten van Bagdad. Het was nog niet duidelijk hoe de Ameri kaanse gewonden er aan toe waren. Dinsdag werden twee zelfmoordaanslagen gepleegd op Amerikaanse bases ten noorden van Bagdad. Daarbij raakten tientallen Amerikaanse soldaten gewond. In Bagdad raakten woensdag avond een verslaggever en een fotograaf van het Amerikaanse weekblad Time en twee solda ten gewond, toen iemand een handgranaat gooide in de Hu- mvee waarmee zij door de stad reden. Een van de journalisten raakte daarbij zwaargewond. Sinds de oorlog in Irak begon zijn er ten minste twintig journalisten om het leven gekomen. Washington/ANP - De firma Kellog, Brown Root (KBR) heeft het Amerikaanse leger maandenlang getild door brandstof overdreven duur te verkopen. Dat blijkt uit onder zoek van het Pentagon. Halli burton stond tot drie jaar gele den onder leiding van de huidi ge vice-president Dick Cheney. Over de prijzen die KBR, onder deel van oliegigant Halliburton, bij de Amerikaanse overheid in rekening bracht, bestonden al langer twijfels. Het bedrijf heeft inmiddels 2 miljard dollar ver diend aan het contract dat de Verenigde Staten in maart gun den aan Halliburton. Overigens wordt KBR grotendeels betaald uit het Ontwikkelingsfonds voor Irak, dat eigenlijk bedoeld is voor de wederopbouw en hu manitaire hulp. Volgens de afspraken met de Amerikaanse regering mag het bedrijfsonderdeel KBR onder meer brandstof leveren aan de troepen in Irak. Deze brandstof komt uit Koeweit en Turkije. Volgens deskundigen zou KBR bijna de drie keer de normale prijs vragen voor de brandstof. KBR zegt dat de hoge prijs te wijten is aan de kosten voor be veiliging en het tekort aan vrachtwagens. Een woordvoer ster van het moederbedrijf Hal liburton ontkent dat er te veel geld is gevraagd. Ze wil verder door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Of het dragen van een hoofddoek door meisjes op een openbare school in Frankrijk wordt verboden of niet wordt woensdag duidelijk. Op die dag zal president Chirac officieel rea geren op het gisteren gepresen teerde rapport van een door hem ingestelde commissie onder voorzitterschap van de nationale ombudsman in Frankrijk, Ber nard Stasi. De commissie is voor stander van zo'n verbod. „Op zichtige politieke en godsdiensti ge tekens en kleding" zouden wettelijk verboden moeten wor den, vinden de twintig leden unaniem. De grote vraag is of dit verbod inderdaad bij wet moet worden afgedwongen. Binnen de poli tieke en religieuze groeperingen in Frankrijk heerst daarover grote verdeeldheid. Religieuze stromingen zijn in overgrote meerderheid tegen zo'n wette lijke regeling, in de politiek lo pen de opvattingen dwars door de partijen heen. Bij de rege rende UMP bijvoorbeeld is mi nister Sarkozy van binnenland se zaken fel tegen een wettelijk verbod terwijl de voorzitter, ex- premier Alain Juppé, een vurig voorstander is. Het is niet de eerste keer dat in Frankrijk heftig wordt gedebat teerd over de hoofddoek. Eind jaren tachtig bepaalde de Fran se Raad van State dat het 'de monstratief dragen van een hoofddoek op de openbare school en bij overheidsinstellin gen moest worden tegenge gaan. De aanbeveling Bet even wel veel ruimte voor eigen in terpretatie open. Zo werd het begrip 'demonstratief als te vaag beschouwd. Van verschil lende kant wordt druk op presi dent Chirac uitgeoefend zich volgende week ook uit te spre ken over zaken als het van isla mitische zijde bepleite geschei den zwemmen van mannen en vrouwen in openbare zwemba den en het zich niet door man- neüjke artsen laten behandelen van vrouwefijke patiënten. Van officieuze zijde is gisteravond evenwel al gesuggereerd dat de president zijn handen vol heeft aan een formulering over het hoofddoekje. De garantie van vrijheid en ge- Ujkheid van kansen „ongeacht oorsprong, geloof of geslacht" blijft voor Chirac het uigangs- punt van handelen, zo verklaar de hij bij het in ontvangst ne men van het rapport van de commissie-Stasi. niet ingaan op de kwestie tot het volledige rapport van het Pentagon op tafel ügt. Twee leden van het Amerikaan se Congres hadden eerder al forse kritiek op de manier waar op KBR zijn prijzen berekent, en stuurden een boze brief aan president Bush. De Democraat Henry Waxman en de Republi- kein John Dingell wezen erop dat de firma voor de import van Koeweitse olie in Irak 60 euro cent per liter rekent, terwijl dat volgens deskundigen besüst niet meer dan 23 eurocent per Uter hoeft te zijn. Waxman en Dingell hebben zit ting in een onderzoekcommisie van het Amerikaanse Congres die de verrichtingen van Ameri kaanse bedrijven in Irak nauw lettend in de gaten houdt. Vol gende maand komt de commis sie met een rapport waarin ver- moedeUjk ook andere onregel matigheden aan het Ücht zullen komen. rome - De Italiaanse tv-eige- naar en premier Silvio Berlus coni heeft een boodschap voor de lezers van dit bericht: zij be horen tot een maatschappeüjke eUte. De schrijver ervan kan be ter ander werk zoeken, want volgens Berlusconi is het over en uit met de kranten. „Zeven tig procent van wat er in staat wordt alleen gelezen door de joumafisten die de verhalen schrijven en hun hoofdredac teuren", weet hij. Bij de lancering van een over hem geschreven boek zei hij met het nodige leedvermaak te gen zijn ook uit dagbladjourna listen bestaande gehoor dat 'producenten van cosmetica of luiers niet in kranten adverte ren omdat ze weten dat huis vrouwen geen kranten lezen." Kranten, zo doceerde de me diamagnaat, deden hem nog het meest denken aan de koets jesbouwers die een eeuw gele den fervent strijd leverden te gen de komst van de auto. „Maar de vooruitgang kun je niet tegenhouden. Die is er met tv en internet, en de toekomst is aan de digitale media, de schrijvende joumafisten heb ben hun tijd gehad." Berlusconi heeft het niet begre pen op de geschreven pers, in de eerste plaats de Italiaanse, maar ook de buitenlandse. Daar, en niet op de door hem in zijn dubbelrol als premier en mediabaas gecontroleerde tele visie, valt de meeste kritiek op hem te lezen. En als Techtsge- aard' marktfetisjist vindt hij het dan ook niks dat de kranten ook in de Italiaanse wetgeving een - relatief bescheiden - deel krijgen van de tv-reclamegel- den. Silvio Berlusconi. Foto: AFP washington/gpd - Een vroege uitbraak van influenza heeft in Amerika gezorgd voor een run op de griepspuit. Als gevolg daarvan is er een tekort aan vaccin in delen van het land. Volgens de federale gezond heidsdienst CDC is de griep wijdverspreid in 24 van de vijf tig staten, met name in het wes ten van de VS. De griepgolf is volgens deskundigen nog niet op zijn hoogtepunt. De staat Colorado is relatief het ernstigst getroffen, met tot nu toe ongeveer 7600 griepgeval len, drie keer zoveel als in het hele vorige seizoen. Het feit dat in die staat vorige week een aantal gezonde kinderen aan de griep bezweek, heeft veel ou ders in de VS aan het schrikken gebracht en was een belangrij ke oorzaak voor de stormloop op de griepprik die deze week op gang kwam. Volgens het CDC overlijden in een normaal jaar zo'n 36.000 Amerikanen aan de gevolgen van de besmettelijke ziekte, die vooral toeslaat onder ouderen, mensen met chronische ziekten en hele jonge kinderen. Maar ook wie gezond is kan dood gaan aan de griep. Het is nor maal voor kinderen om een zware griep te krijgen en er overlijden elke winter kinderen aan de griep, aldus de directeur van de CDC. In Colorado zijn tot nu toe al negen kinderen gestorven. Er wordt onderzoek gedaan of kin deren extra kwetsbaar zijn voor het specifieke influenzavirus dat nu rondwaart. Een complicatie is dat griepvi russen veranderen. De voor dit jaar ontwikkelde entstof biedt geen specifieke bescherming tegen het dominante influenza virus in de VS - het Fujian-virus - maar wel tegen een verwant type en de CDC hoopt dat het daarom toch enige bescher ming biedt. Mensen die zijn in geënt, hebben geen garantie dat ze de griep vervolgens niet krijgen. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Het terreurproces in Hamburg tegen een mogelijke handlanger van de zelfmoord- piloten van 11 september heeft gisteren een spectaculaire en onverwachte wending geno men. De rechtbank gelastte de onmiddellijke vrijlating van de 31-jarige Marokkaan Abdelgha- ni Mzoudi. Die wordt ervan verdacht de Hamburgse cel van al-Qaeda, waar drie van de vliegtuigka- pers uit afkomstig waren, te hebben gesteund. Nieuw bewijsmateriaal, inge bracht door de Duitse federale politie, duidt er volgens de rechtbank op dat uitsluitend de drie kapers, die als studenten in de Noordduitse havenstad leef den, en hun contactpersoon van al-Qaeda verantwoordelijk zijn voor de terreuraanslagen. Mzoudi zou niet op de hoogte zijn geweest van de plannen. De Marokkaan, die veertien maanden in voorarrest door bracht, verliet gistermiddag tot zijn eigen verbazing als vrij man de rechtbank. Mzoudi gaf geen reactie. De aanklagers kondigden echter aan in hoger beroep te gaan. De bron van de ontlastende in formatie in de fax van de fede rale politie, het Bundeskrimi- nalamt, werd niet onthuld. Maar rechtbankvoorzitter Klaus Rühle zei dat hij er zeker van is dat het bewijs afkomstig is van Ramzi Binalshibh, de vermoe delijke al-Qaeda contactper soon van de Hamburgse cel. Binalshibh werd vorig jaar herfst gearresteerd in Pakistan en zit sindsdien gevangen in de Verenigde Staten. „We twijfelen er niet aan dat Binalshibh de getuige is en we nemen aan dat hij intensief is ondervraagd over de aanslagen", zei Rühle. „Er bestaat een serieuze moge lijkheid dat Mzoudi overal bui ten is gehouden. Het inmiddels vier maanden oude proces tegen Mzoudi, die is aangeklaagd wegens mede plichtigheid aan de moord op 3.066 mensen en lidmaatschap van een terroristische organisa tie, gaat ondanks de uitspraak gewoon door. De aanklagers zijn ervan overtuigd dat hij de kapers in Hamburg logistieke steun heeft geboden. Zij willen hem voor vijftien jaar achter de tralies hebben.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7