Uitgeprocedeerde gezinnen op straat BINNENLAND 2 De eerste hond in een arrestatieteam Kamer steunt verlenging missie 'Adoptieprocedure niet aanpassen' Kansarmen nog steeds welkom in Rotterdam Arme sloebers met schulden 'Kokkelvissers hongeren vogels uit' Ga - De Tilburgse politie luwt mensen voor ge erde geldautomaten in Volgens de politie criminelen een kastje sleuf van de geldauto- ïarmee gegevens van de de pinner gehaald kun- rden. Half november Tilburg een pinauto- 1 prepareerd. Met deze 11 rd bijna 2000 euro van IJl uing van een 46-jarige ie vrouw gehaald. Het rd in het Spaanse De afgeboekt. Blij met reorganisatieplan ns "laar spil in ^jensmokkel tegen een echtpaar uit it wordt verdacht van lokkei, is gisteren itbank in Breda der- len cel geëist, waarvan rdelijk. Een derde hoorde twee jaar cel, :n half jaar voor tegen zich eisen. 2 haar, een 27-jarige jhaar 38-jarige man, tg hebben gegeven nokkel van twaalf uit Afrika, via Neder- r Engeland en Noor- 25/4 en 43-jarige Tilburger eT1^ n in de straat woont, itgere :ns de officier van jus- ism' ocumentenman'. het s Arrestaties |ht Breda )e politie heeft de afge- ken vijf mannen aan ren h i die in Breda zes kin- 11 de leeftijd van 6 tot 12 iieel misbruikt zouden oon Een politiewoordvoer- 1tJre 1>kt van een 'grote, aan- ak ontuchtzaak'. De ver- m variëren in leeftijd van ■A jaar. Twee van hen ko- Jttfetten-Leur, twee uit 09^en een uit Amsterdam. £Mle politie hadden ze eikaars kinderen 45-47Se de ontucht zich af in -flen- en familiekring. site joodse toffers mag De Stichting Digi- ient Joodse Ge- ip in Amsterdam kan ;rken aan een website 100.000 biografieën die in de oorlog zijn ïen. De voorzienin- ;r bij de rechtbank in am legde gisteren de opzij van mevrouw R. )ukker uit Soest. Zij icort geding aange- tegen de stichting, i het internet een on- Ken respectloze plaats naasten te gedenken. gseSP lurotrein' De SP in de Tilburgse (eraad wil dat er tussen jdeel Reeshof en het Station in Tilburg een jt rijden waarvoor een ieen euro kost. Met het (hoopt de oppositie- bereiken dat mensen in In de auto de trein naar (nstad nemen. Tilburg koopavonden, zaterdag tondagen al een 'piek- irmee kunnen mensen fcurocent naar het vrijdag 12 december 2003 ischolen: f technici aagi den haag/anp - Minister Don- ner van justitie is niet van plan de wijziging van de adoptiepro cedure terug te draaien. Aspi rant-adoptieouders komen vanaf april 2004 op een wacht lijst en gaan pas de echte adop tieprocedure in zodra er meer uitzicht bestaat op een adoptie kind. Dat systeem is volgens Donner nodig, omdat er veel te weinig adoptiekinderen zijn om aan de vraag te voldoen. De Tweede Kamer heeft kritiek op de invoering van de wacht lijsten en is bezorgd over het la ge aantal adoptiekinderen in Nederland. Partijen vinden dat de minister meer moet doen om dat aanbod te vergroten, zo bleek gisteren tijdens een debat over interlandelijke adoptie. Volgens Donner overstijgt evenwel ook elders in de Euro pese Unie de vraag ruim schoots het aanbod. Hij ziet geen mogelijkheden om directe invloed uit te oefenen op het aanbod. De minister is wel bereid om het aantal beginseltoestemmin gen, die ouders van het minis terie van justitie krijgen als zij aan alle eisen voldoen, te ver groten zodra er meer kinderen in Nederland worden aangebo den. Volgens Donner heeft het geen zin nu al meer beginsel verklaringen uit te reiken, om dat er toch te weinig adop tiekinderen zijn. Zo'n verklaring is maar een paar jaar geldig en zou al verlopen voordat adoptie plaatsvindt. Donner is wel be reid te kijken of de adoptiepro cedure, die zo'n vier tot zeven jaar duurt, korter kan. Verder wil hij bezien of de stijgende kosten voor aspirant-ouders in toom kunnen worden gehou den. Die zouden kunnen oplo pen tot 20.000 euro. Er vindt al overleg plaats met financiën over de fiscale aftrek, maar de uitkomst is nog niet bekend. De bewindsman wil ook op ver zoek van de PvdA bevorderen dat zorgverzekeraars een deel van de kosten voor hun reke ning kunnen nemen. Rotterdam - Maatschappelijke organisaties protesteerden gisteren tegen de gemeentelijke plannen om kansarmen uit de stad te weren. Foto: ANP/Guido Benschop. Meerderheid gemeenteraad wil geen inkomensdrempel rotterdam/gpd - Minima en werklozen moeten welkom blij ven in Rotterdam. Ze mogen niet 'bij de poort' tegengehou den worden. Dat vindt een meerderheid van de gemeente raad. De raad verwerpt het plan van burgemeester en wethou ders om mensen te weren die minder dan 120 procent van het minimumloon verdienen. Op de inkomensdrempel een onderdeel van het veelbespro ken actieprogramma 'Rotter dam zet door. Op weg naar een stad in balans' kwam gisteren in de raadsvergadering veel kri tiek. Niet alleen de oppositie partijen protesteerden, ook co alitiepartij CDA keerde zich er tegen en noemde het plan di rect na de presentatie al 'te drastisch'. Oppositiepartijen PvdA, Groenlinks en D66 zijn het felst in hun kritiek. De PvdA typeert het voorstel als een 'dis kwalificatie van onze eigen Rot terdammers'. D66 noemt het dom dat „het college het paard achter de wagen spant door kansarmen te weren, in plaats van hen bij het nekvel te pak ken en een beroep te leren." Zelfs de coalitiepartijen WD en Leefbaar Rotterdam, de enige uitgesproken verdedigers van het plan, blijken bereid water bij de wijn te doen. Volgens WD-fractievoorzitter G. van Gent moet de 'kern van de maatregel' in stand blijven, maar zou de drempel bijvoor beeld ook '105 procent' kunnen zijn. Raadslid B. Madlener (Leefbaar) heeft tijdens een de bat afgelopen dinsdag ook al gezegd dat andere normen mo gelijk moeten zijn, bijvoorbeeld voor vrouwen die parttime wer ken. Leefbaar-wethouder M. Pastors, de motor achter het ac tieprogram, wil de 120 procent maatregel echter nog niet in trekken. Wel benadrukt hij dat het hem uiteindelijk om het doel gaat: „De grote instroom van kansarmen op een nette manier tot stand brengen. Dat principe staat voor mij voorop: de exacte invulling moet nog volgen." Volgens Pastors is er geen goed alternatief voor de 120 procent- maatregel. Zo voelt de wethou der niet voor de eis van econo mische gebondenheid, want dan mag hij mensen met een uitkering niet weren. „Die maatregel voldoet dus niet aan het doel dat we willen berei ken." De wethouder zal 'Den Haag' wel om een beter alternatief vragen. Met burgemeester Op stelten en wethouder Van der Tak (sociale zaken) spreekt Pas tors vandaag met verschillende ministers over het actiepro gram. Dat gebeurt op uitnodi gingvan het kabinet. den haag/gpd - Ook uitgeproce deerde asielzoekers met kinde ren kunnen de opvang of hun huis uitgezet worden, als zij niet meewerken aan de terugkeer naar hun vaderland. Dat heeft minister Verdonk van vreemde lingenzaken gisteren in een spoeddebat in de Tweede Kamer gezegd. Een meerderheid in de Kamer is er absoluut tegen dat moeders en kinderen in de kou op straat gaan zwerven. „Gezinnen met kinderen op straat zetten is ernstig, maar ik kan daar toch niets aan doen. Als mensen uitgeprocedeerd zijn, niet mee willen werken aan hun terugkeer, dus illegaal zijn, houdt het een keer op", al dus Verdonk. Regeringspartijen WD en CDA zijn het met haar eens, hoewel het CDA het aan de gemeenten overlaat in indi viduele gevallen met de hand over het hart strijken. Verschillende gemeenten, waaronder de vier grote steden, hebben onlangs gezegd dat zij er niets voor voelen uitgeproce deerde asielzoekers zonder De hogescholen 2007 zeker 2000 tech- r afleveren. Dat is een van 15 procent verge it 2002. Ook moeten er 5 procent meer studen- een technische oplei- een hogeschool begin- hebben de hogescho- ren met elkaar afge- De scholen willen zo age leveren aan het te- Jen van het tekort aan bekeurt )se vissers - Drie Deense vissers hun bezoekje aan de pdse wateren begin de- j moeten bekopen met ing van de Algemene nest (AID). De rapte de vissers op mijl uit de kust van Ider. Ze mogen daar hen de 3 mijl vissen. De beeft dit gisteren naar gebracht. ik: VN-plan (te kans g - Met een rede over ide in de wereld heeft lister Pronk gisteren in g zijn hoogleraarschap nstitute of Social Stu- officieel aanvaard. :1de dat de in 2000 Verenigde Naties vast- plannen om armoede den min of meer een ans vormen. r3e: Kijk lofaet pinnen door Emile Calon middelburg - De smokkelaars die verantwoordelijk zijn voor de grootste drugsvangst in Ne derland zijn arme sloebers. 'Ab solute onderknuppels' noemde advocaat D. Olie de tien be manningsleden die enkele maanden terug met de Pana mese zeesleper Otton 4050 kilo cocaïne Nederland probeerden binnen te smokkelen. Bij hen was gisteren bij de Middelburg se rechtbank niets te bekennen van glamour en bravoure van drugsbaronnen. Geen maat pakken, maar afgedragen jek kers, gekregen fleecetruien en merkloze sportschoenen. Het zijn mannen zonder vast werk, met schulden, zieke kin deren en onbetaalbare dokters rekeningen. Mannen wanhopig op zoek naar dollars, die gretig reageerden toen een uitzend bureau in Panama hen een aanlokkelijk voorstel deed. Zo dra ze hun voorschot hadden uitgegeven, was er geen weg te rug, zo betoogden de advoca ten. Zeker niet-toen de man nen, afkomstig uit verschillende Latijns-Amerikaanse landen, te horen kregen dat ze in zee wa ren gegaan met een drugsorga nisatie. Eruit stappen staat ge lijk aan het ondertekenen van het eigen doodvonnis en dat van de familieleden. Dus bleven ze en hoopten er het beste van. Een van de smokkelaars, een 56-jarige bijna-analfabeet uit Ecuador, huilde gisteren zacht toen hij hoorde dat officier van justitie R. Lameijer acht jaar on voorwaardelijke celstraf tegen hem eiste. Met zachte stem vroeg hij de rechtbank genade en vergeving. Zijn één jaar jon gere buurman uit Colombia hield zijn ogen ook niet droog bij het aanhoren van het oor deel van Lameijer en vertelde over het geldgebrek in zijn ge zin. „Er is alleen geld voor een ontbijt, verder voor niets." Volgens de officier hadden de mannen gewoon nee moeten zeggen tegen het aanlokkelijke aanbod van de smokkelorgani satie. Maar nee zeggen tegen zo'n aanbod staat praktisch ge lijk aan het laten verhongeren van het eigen gezin, aldus de verschillende advocaten. Ze probeerden de drie rechters te overtuigen van de onmogelijke keus waarvoor de verdachten waren gesteld. Het verweer van de officier dat tallozen niet in gaan op zulke verleidelijke aan biedingen, gaat volgens hen niet op omdat smokkelbendes zeer gericht te werk gaan. Tijdens een pauze bevestigde tolk J. Chirino die woorden. Door haar werk voor de politie weet ze goed hoe zulke crimi nele organisaties werken. Die benaderen pas iemand voor een klus als ze weten dat zo'n man toehapt. „Die benaderen de wanhopigen." De 56-jarige Ecuadoraan is vol gens haar een goed voorbeeld. Deze man was al jaren werkloos voor hij als matroos aanmon sterde op de Otton. Hij zat vre selijk om geld verlegen wegens een openstaande rekening voor een operatie van zijn vrouw en de studie van zijn beide doch ters. Toen hij een voorschot van zeshonderd dollar kon krijgen voor een klus van enkele maan den hapte hij toe. Hij kon niet meer terug omdat het geld di rect werd overgemaakt naar vrouw en dochters. Waarom een professionele drugsorganisatie een drijvend wrak als de Otton heeft volgela den met coke bleef gisteren on duidelijk. Door z'n mankemen ten moest dat schip immers wel de aandacht trekken. Mogelijk is de Otton gebruikt als katvan ger om een nog veel grotere la ding ongemerkt Nederland bin nen te brengen, vermoedt ad vocaat J. Zomer. Want volgens de DEA was er in die tijd ook een schip met een lading van zo'n 10.000 ton coke op weg naar Nederland. Daar is echter nooit iets van vernomen. SBHHGHI Rotterdam - De politie in Rotterdam-Rijnmond begint deze maand een proef met een hond in haar arrestatieteam. Rhino is de eerste hond in Nederland die een team ondersteunt in levensbedreigende situaties. Foto: ANP Rhino is getraind om niet te blaffen den haag/anp - De mechani- sche kokkelvisserij leidt tot de sterfte van enkele tientallen procenten bodemdieren en een slibarmere bodem van de Wad denzee. Bovendien denken on derzoekers dat de kokkelvisserij een slechte conditie bij schol eksters kan veroorzaken. Dat blijkt uit een wetenschap pelijke evaluatie van het schelp- diervisserijbeleid gedurende de afgelopen tien jaar. Toch denkt minister Veerman (Landbouw), die het rapport gisteren in ont vangst nam, niet dat daarmee is aangetoond dat de kokkelvisse rij moet verdwijnen om de na tuur te redden. De bewindsman ziet toekomst in duurzame vor men van schelpdiervisserij. „Er is evenwicht mogelijk tussen belangen van de vissers en die van de natuur." Een meerder heid in de Tweede Kamer ziet in het rapport evenmin een re den om de kokkelvisserij te ver bieden. De onderzoekers stellen dat er door de kokkel- en mosselvisse- rij te weinig voedsel voor schol eksters en eidereenden in de Waddenzee overblijft. De vogels vinden lang niet al het eten dat voor hen is gereserveerd. De populatie is dan ook afgeno men: het aantal overwinterende scholeksters van 260.000 eind jaren tachtig tot nu ongeveer 170.000, het aantal eidereenden van 130.000 naar 100.000. Vol gens de onderzoekers spelen ook andere factoren, zoals de klimaatverandering, een be langrijke rol. De slibarmere bo dem is nadelig voor het leven in de Waddenzee. Slib is rijk aan mineralen en daarom een be langrijke voedselbron voor bo demdieren en planten. Kokkel visserij vindt vooral plaats in de Waddenzee en in de Ooster- schelde. Het seizoen waarin die worden opgevist, loopt van eind augustus tot eind novem ber. De visserij leidt al jarenlang tot felle discussie tussen vissers en natuurorganisaties. De eva luatie, waartoe voormalig staatssecretaris Faber (Land bouw) drie jaar geleden de op dracht gaf, zou met feiten de discussie moeten beslechten. Faber zegde indertijd toe het beleid de komende tien jaar te baseren op de aanbevelingen in het rapport. Veerman wil ook vier publieke bijeenkomsten die begin 2004 worden gehouden, betrekken in zijn beleid. De be windsman heeft de Kamer ge schreven dat het nieuwe beleid moet voorkomen dat de natuur wordt aangetast. Natuurbeschermingsorganisa ties zien in de uitkomsten aan leiding om de mechanische kokkelvisserij onmiddellijk te verbieden. Waddenvereniging, Vogelbescherming Nederland, Vereniging Natuurmonumen ten, Wilde Kokkels, Green peace, Stichting Natuur en Mi lieu krijgen de steun van de fractie van Groenlinks die stelt dat nog voor Kerstmis een ver bod kan worden geregeld. De Tweede Kamer stemt in de laat ste week van het parlementaire jaar over een voorstel van Groenlinks, dat echter niet op een meerderheid kan rekenen. rotterdam/anp- De politie Rot- terdam-Rijnmond begint deze maand een proef met een hond in haar arrestatieteam. Rhino is getraind om niet te blaffen, zo dat hij een verdachte niet alar meert. Het is de eerste hond in Nederland die een arrestatie team ondersteunt in levensbe dreigende situaties. Het minis terie van binnenlandse zaken meldde gisteren dat het instemt met de proef. Het komende jaar moet blijken of de inzet van een hond de vei ligheid van politiemensen en anderen kan vergroten. Ook wil de politie weten of het vuurwa pengebruik vermindert door de inzet van een hond. Een arres tatieteam wordt alleen met spe ciale toestemming ingezet, zo als bij het aanhouden van vuur wapengevaarlijke verdachten. Het team beschikt onder meer over elektrische wapenstokken en automatische vuurwapens. De Mechelse herder Rhino is geselecteerd op zijn sociale, rustige karakter en niet, zoals surveillancehonden, op het scherp zijn. „Een rustige, socia le hond is voor het arrestatie team beter beheersbaar en be trouwbaarder dan een scherpe hond. Als het politieteam in alle rust een verdachte benadert, mag de hond de rust niet ver storen", aldus Binnenlandse Zaken. Het arrestatieteam wil Rhino inzetten bij onder meer het doorzoeken van een pand waarin zich een vuurwapenge vaarlijke verdachte schuilhoudt Het dier is getraind om stil te zijn, zodat hij een verdachte niet alarmeert. Hij is ook in staat een verdachte vast te pak ken en vast te houden. De hond kan in afgezet buiten gebied verdachten opsporen en aanhouden. „Het gaat onder meer om verdachten die na een gewapende overval zijn ge vlucht, maar nog wel in de buurt zijn. Ook kan de hond helpen bij het bewaken van een gebouw en op die manier een vluchtweg afsluiten als het ar restatieteam een inval doet", meldde het ministerie. meer uit de opvang te zetten. Verdonk eist echter dat zij 'hun plicht doen' en het regeringsbe leid volgen. „De meeste men sen weten al heel lang dat ze hier niet mogen blijven. Dan vind ik het de verantwoordelijk heid van die ouders hun kinde ren hier niet in te laten burge ren", verklaarde ze. PvdA'er De Vries voerde aan dat Nederland als het kinderen op straat zet het Verdrag van de Rechten van het Kind schendt. Volgens de PvdA hebben ge meenten de autonome be voegdheid te beslissen om asielzoekers langer op te van gen. SP, Groenlinks, PvdA en ChristenUnie prijzen de ge meenten die tegen de minister ingaan. SGP en coalitiepartij D66 hopen dat zij in ieder geval 'schrijnende gevallen' langer opvangen. De LPF is ertegen dat kinderen op straat gezet worden. De SP had het debat aange vraagd na berichten dat de ko mende weken duizenden asiel zoekers op straat terechtko men, als de minister aangeeft Kamer wil stop Een kleine meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat uitgeprocedeerde asielzoe kers voorlopig niet uit de op vang mogen worden gezet. De PvdA, SP, Groenlinks, LPF, D66, ChristenUnie en SGP willen dat minister Ver donk eerst met een concrete oplossing komt voor de te rugkeer van deze grote groep. Die wordt verwacht in januari Verdonk weigert echter een toezegging te doen en keurt het af dat sommige gemeenten uitge- procedeerden blijven opvan gen. wie onder de speciale pardon regeling valt. Verdonk noemde dat 'lariekoek en geen correct beeld'. In januari blijkt hoeveel mensen een verblijfsvergun ning krijgen omdat ze op hun eerste asielaanvraag al meer dan vijf jaar geen antwoord hebben gekregen. Militairen zes maanden langer in Irak den haag/anp - De Tweede Ka mer heeft gisteren in grote meerderheid ingestemd met het kabinetsbesluit om de mis sie in Irak met zes maanden te verlengen. Alleen SP en Groen links waren tegen. Alle Kamer leden spraken hun zorgen uit over de risico's voor de Neder landse militairen. Ze lieten merken bevreesd te zijn dat er de komenden maanden ook Nederlandse slachtoffers kun nen vallen. Na de Amerikanen en de Brit ten en organisaties als de Ver enigde Naties en het Rode Kruis, werden recentelijk ook Italianen en Spanjaarden het slachtoffer van terroristische aanvallen of hinderlagen. Voor al de negentien Italiaanse do den door een aanslag op het Italiaanse hoofdkwartier vorige maand, op 80 kilometer van het hoofdkwartier van de Neder landse mariniers, heeft bij kabi net en Tweede Kamer het besef doen groeien dat Nederlanders ook het slachtoffer kunnen worden van zelfmoordaansla gen in Irak. PvdA'er Koenders bepleitte een strategie die aanvaardbare risi co's behelst „die het waard zijn om je leven voor te geven." CDA'er Eurlings zei dat het ka binet de risico's „niet kan weg nemen, maar wel zo klein mo gelijk kan maken." WD'er Wïl- ders wees ook op de verslech terde veiligheidssituatie in het zuiden van Irak. „Het is zeer wel mogelijk dat er Nederland se slachtoffers zullen vallen. Dat is een reëel gevaar en maakt het moeilijk voor onze fractie in te stemmen met het kabinetsbesluit." Minister Kamp van Defensie zei in het debat dat niemand ge rustgesteld kan of mag zijn op de goede afloop. „Maar we doen er alles aan om de risico's zo klein mogelijk te houden en we zijn zeer alert op het voor komen van aanslagen." De risi co's zijn volgens Kamp nog al tijd aanvaardbaar, mede door de toegenomen voorzorgsmaat regelen van de mariniers. Zo patrouilleren de Nederlan ders nooit op hetzelfde tijdstip of via dezelfde routes. Ook wordt de snelweg door As Samawah, de hoofdstad van Al Muthanna, binnenkort omge leid om de stad heen. Daarmee wordt het risico van een zelf moordaanslag met een truck vol explosieven op een Neder lands doel kleiner. Verder zijn er betonblokken ge plaatst rond het zogeheten 'ci- mic-house' in het centrum van de stad, waar Nederlanders werken aan de wederopbouw van de regio via civiel-militaire samenwerking. De Nederlandse kampementen zijn minder kwetsbaar want die bevinden zich allemaal buiten de be bouwde kom. Toch stuurde minister Kamp onlangs een kleine tachtig com mando's naar het zuiden van de provincie Al Muthanna die daar inlichtingen moeten ver zamelen over mogelijke terro risten of mensen die de wester se militairen vijandig gezind zijn. den haag/gpd - De aangekondigde bestuurlijke reorganisatie op het ministerie van onderwijs is goed gevallen in de Tweede Kamer. De vakbonden zijn minder tevreden over de plannen van secreta ris-generaal Van der Steenhoven. De CNV voelt zich gepasseerd. „Hij is het hele land doorgetrokken om zending en missie te be drijven. Daarom vinden we het slordig dat hij de bonden is verge ten," zegt woordvoerder De Geus. Maar zowel regeringspartijen als oppositie zijn aangenaam verrast De Tweede Kamer roept al veel langer dat het ministerie een puin hoop is. De Algemene Rekenkamer onderschreef dat eerder dit jaar. „Het verbaast me dat hij er nog honderd dagen voor nodig heeft gehad om er achter te komen dat de bestuurscultuur niet deugt," zegt PvdA-kamerlid Hamer. Het liberale kamerlid Balemans is blij dat er eindelijk wat gebeurd. „Het is vrijwel onmogelijk om uit te vinden bij wie je moet zijn op het ministerie om kerninformatie te krijgen. Als ze die informatie al kunnen vinden." Kraneveldt (LPF) liet per ommegaande aan Van der Steenhoven weten dat hij haar zegen heeft. Het CDA was niet bereikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5