Vrijuit met minder dan 3 kilo coke BINNENLAND1 Tandartsen zwijgen liever over prutsende collega De Vlieger wil verder met een deel van Air Holland Importeurs beboet voor siervuurwerk 5Politie moet delicten zelf beboeten ijanish Design Titanium 'Operatiecapaciteit kan kosteloos flink omhoog' Noodbrug Italiaan steekt cellen in brand Minister Hoogervorst bindt in met rookbeleid stal bord -Jentengrap 3e diefstal van het eerste laambordje met de naam inses Catharina-Amalia en studentengrap te zijn. jacht van dinsdag op dag namen studenten dje mee van het Cathari- f? alia plantsoen in Velp, N i dag eerder was ge- va De studenten hebben e n rdje teruggebracht, iet lachten moord solement sta en - De drie hoofdver- ian n in de zaak-Maja Bra- aa erblijven niet meer in da ien afzondering. Vanaf jg mogen zij met meer dei n contact hebben dan al- 3 a un advocaat. Ook mogen 8e ontvangen. De officier vei ititie had dat tot dusver in verband met het •Al toek naar de moord op neegse scholiere. De ver- tn die vastzitten zijn een ge jongen uit Beuningen, iftijdgenoot uit Nijmegen 16-jarige Nijmegenaar. us 'executeert' rwaarder - Gerechtsdeurwaarder ïuis in Hoorn staat aan iravond van een executie- ip. Maandag wordt op li de belastingdienst de iel van het bedrijf open- rkocht. Volgens de Ko- ;e Beroepsorganisatie •chtsdeurwaarders is jeerste keer dat één van len zo in de problemen De meeste deur- >rs doen op dit moment lede zaken. I met astma jist gezin - Kleine kinderen met lleggen een groot beslag ■gezin waartoe ze beho- lit blijkt uit een onderzoek |JS NIPO. Eenderde van lervraagde gezinnen it van 'ontwrichting' van ïsleven. Kinderen met nen niet onbekom- luitenspelen, logeren of Lisdieren omgaan. Vol- iö procent van de ouders tl sociaal leven onder de i bun kind. eman ^pt vrouw iUR - De politie is op lar een 35-jarige man die ilopen nacht in Etten- in vrouw zwaar heeft id. De man, die onlangs itslagen, had met een bijl van zijn ex-baas zwaar idigd. Daarna schepte hij eigen auto een 32-jarige die kwam kijken wat er hand was. De vrouw is ekkenletsel, gebroken rib- een hersenfractuur op til1 ïen in het ziekenhuis. (advertentie) vrijdag 12 DECEMBER 2003 enschede/anp - Door een effici ëntere planning in ziekenhui zen kan de operatiecapaciteit zonder extra kosten met tien procent omhoog. Tot die con clusie komt het Enschedese be drijf B-SIM. Dat heeft met het Rotterdamse Erasmus Medisch Centrum een planningssysteem ontwikkeld dat dit mogelijk maakt. De initiatiefnemers ontvangen voor hun onderzoek op 16 de cember in Den Haag de KIVI Speurwerkprijs 2003. Het Ko ninklijk Instituut Van Ingeni eurs (KIVI) reikt de onderschei ding jaarlijks uit aan een per soon of instelling die op tech- nisch-wetenschappelijk gebied het beste speurwerk heeft gele verd. Het ziekenhuis in Rotterdam registreert sinds 1992 alle ope raties die worden uitgevoerd. „Met deze gegevens als vertrek punt hebben we een database aangelegd waarin alle informa tie van 125.000 operaties is op geslagen", vertelt B. Bonenberg van B-SIM. Deze gegevens die nen als een soort handboek bij het samenstellen van nieuwe planningslijsten voor operaties. Volgens Bonenberg wordt er in de operatiekamers onvoldoen de efficiënt gewerkt, omdat er altijd rekening wordt gehouden met onzekere factoren. „Dit zijn een soort 'witte vlekken' waarin tijd wordt gereserveerd voor onbekende factoren. Door gebruik te maken van onze da tabase worden die onzekere factoren gelimiteerd en weet een specialist exact hoe lang een operatie gaat duren." De capaciteitsvergroting is al leen haalbaar bij geplande ope raties. Bij spoedgevallen blijft er altijd onzekerheid over de duur van een operatie. Volgens Bo nenberg is de database ook te gebruiken per afdeling. Het be drijf gaat samen met het Eras mus Medisch Centrum vervolg onderzoek doen. Daarbij wordt onder meer gekeken hoe op de intensive- careafdeling doelma tiger kan worden gewerkt. lelystad/gpd - De politie moet relatief kleine zaken als mishandeling, inbraken, diefstal en openlijke geweldpleging zelf beboeten, zonder tussenkomst van de rechter. Dat vindt hoofd commissaris Eringa van het politiekorps Flevo land. „Zo'n systeem geeft justitie extra lucht", zegt Eringa. „En het heeft grote voordelen voor het slachtoffer. Die ziet dat de dader direct zijn straf krijgt." De politiechef wijst erop dat zoiets ook al met bepaalde verkeersovertredingen gebeurt: de po litie kan op dat gebied tot een bedrag van 400 euro zelf bekeuren. „Waarom zou dat bij ande re vergrijpen niet kunnen? De voordelen zijn groot. De dader heeft meteen boter bij de vis en je voorkomt dat de vervolging in de strafrecht keten vastloopt." Eringa omgeeft zijn voorstel wel met enkele voorwaarden, om te voorkomen dat de politie het verwijt krijgt op de stoel van de officier of rechter te gaan zitten. „Je kunt het alleen doen met mensen die zélf de transactie aan willen gaan. En alleen als de zaak duidelijk ligt, met een bekennende verdachte. Natuurlijk moeten mensen die liever de gang naar de rechter ma ken die mogelijkheid ten allen tijden houden. schiphol-anp/gpd - Cocaïne smokkelaars die met minder dan drie kilo drugs op Schiphol zijn betrapt, worden niet opgepakt. Zij worden zonder dagvaarding weggestuurd, waarbij alleen de drugs in beslag worden geno men. De drie kilorens is de nieuwe richtlijn van minister Donner van justitie, zo bevestigen be trouwbare bronnen. In extreme situaties zou de grens zelf hoger liggen dan drie kilo. De maatregel is genomen om te voorkomen dat het justitiële apparaat overbelast raakt. Een woordvoerder van de minister wil niet ingaan op de nieuwe maatregel, om drugsorganisa ties niet wijzer te maken dan nodig is. Wel bevestigt hij dat er eerder een dergelijke maatregel gold met de grens van 1,5 kilo cocaïne. De smokkelaars ko men wel op een zwarte lijst te recht, waarmee de luchtvaart maatschappij moeten gaan werken. Volgens ingewijden is het niet zo dat drugskoeriers met min der dan drie kilo automatisch vrijuit gaan. „Wie berecht kan worden, wordt berecht", aldus een van hen. „Maar als er heel veel smokkelaars ineens wor den gepakt, worden de grote vliegen eruitgehaald. De rest moet het spul inleveren en is al het geld kwijt. Koste wat kost moet voorkomen worden dat de drugs het land binnenko men." Douane, Koninklijke Mare chaussee en het openbaar mi nisterie zijn gisteren begonnen alle vluchten van Curasao naar Schiphol compleet te controle ren op drugs. De zogeheten 100-procentscontroles gelden voor onbepaalde tijd op alle ri- sicovluchten. De controles houden in dat niet alleen de passagiers maar ook alle bagage en het vliegtuig zelf worden doorzocht. Bij de 100-procentscontroles gisteren zijn meerdere verdach ten aangehouden. Ook zijn er drugs gevonden. Een woord voerder van minister Donner wilde niet zeggen hoeveel men sen er zijn opgepakt en hoeveel drugs er zijn gevonden. Wel liet hij weten dat de bewindsman zeer tevreden is over het resul taat. De controles zijn onderdeel van een pakket aan maatregelen om de invoer van drugs in te dam men. Een andere in het oog springende maatregel is het heenzenden van drugskoeriers zonder dagvaarding. Dat is vol gens Donner nodig omdat de controles zoveel smokkelaars opleveren dat het justitieel ap paraat zou vastlopen. ,Het beleid tot nu toe is ineffici ent geweest," zegt PvdA-kamer lid Wolfsen. „Ondanks alle har de maatregelen kwamen dezelf de hoeveelheden drugs Neder land binnen. Donner zet nu al les op alles om die stroom in ie der geval te onderscheppen. En dat lijkt te werken: de vliegtui gen vanuit Willemstad zitten ineens nog maar half vol." zwanenburg - Een 6o-jarige Zwanenburger is gisteren in zijn woonplaats met zijn au to in de Ringvaart beland. Rond 18.30 uur wilde de man de tijdelijke noodbrug over de Ringvaart oversteken, maar hij zag niet dat de brug op dat moment open stond. De noodbrug ligt momenteel tussen de oevers van Zwanenburg en Halfweg omdat de op haalbrug wordt opgeknapt. Twee keer per dag wordt de noodbrug geopend om sche pen te laten passeren. De onfortuinlijke automobilist kwam met de schrik vrij. De brandweer heeft de wagen uit het water getakeld. Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart door Richard Mooyman schiphol - De Koninklijke Ma rechaussee heeft afgelopen nacht een deel van het cellen complex op Schiphol-Oost ont ruimd vanwege brand in één van de cellen. Het vuur is vermoedelijk aange stoken door een Italiaan die op het punt stond om Nederland te worden uitgezet, aldus een woordvoerder van de mare chaussee. Bij de brand kregen de Italiaan, een beveiligsbe- ambte en iemand van de mare chaussee problemen met de ademhaling. De technische recherche doet nog onderzoek naar de toe dracht van de brand. In het complex worden onder meer drugssmokkelaars en andere criminelen opgesloten die snel worden berecht in de naastge legen rechtbank. Een ander deel van het cellencomplex is bestemd voor vreemdelingen die worden uitgezet. Volgens de marechaussee zijn vanwege waterschade enkele cellen eni ge tijd niet bruikbaar. De brand brak kort na midder nacht uit. Het vuur kon volgens de woordvoerder snel door de brandweer worden geblust. door Richard Mooyman schiphol - De Amsterdamse za kenman Erik de Vlieger neemt een groot deel van de noodlij dende luchtvaartmaatschappij Air Holland over. De Vlieger wil de chartervluchten van Air Hol land naar verre bestemmingen voortzetten onder de vlag van zijn luchtvaartmaatschappij Exel. „Ik denk daarbij aan de naam Holland-Exel", verklaar de hij vanochtend. „Ik ben ont zettend trots dat dit is gelukt." Het overgebleven deel van Air Holland blijft volgens De Vlie ger vluchten uitvoeren op de Antillen. De Vlieger zag dit on derdeel niet zitten omdat hij dan de concurrentie zou aan gaan met de KLM, waarvoor hij reeds vliegt met zijn eigen luchtvaartmaatschappij Exel. „We gaan niet met de KLM concurreren." De chartervluchten voor onder meer reisorganisaties TUI en Thomas Cook zullen volgens schema worden uitgevoerd, al dus De Vlieger. Hij verwacht acht negen miljoen euro te moeten steken in de voortzet ting van de operatie, die vol gens hem op zich winstgevend is. „We zullen er geld aan ver dienen, maar rijk worden we er niet van." De IMCA-groep van De Vlieger neemt drie toestellen over van Air Holland. Ook wil hij het voor de vluchten benodigde personeel overnemen. Wel zijn er de nodige hobbels te nemen voordat de deal helemaal rond is. Zo moeten de luchtvaartau toriteiten nog formeel toestem ming geven. Ook is er volgens De Vlieger een probleem gere zen omdat piloten beslag heb ben laten leggen bij Air Holland om de uitbetaling van hun sala ris af te dwingen. De Vlieger is daarover verbolgen. „Ik vind dat de vliegers niet echt solidair zijn met de rest van het perso neel." be ^Angela de Jong Slecht gevulde gaat- itvallende kronen, kapot ge le tanden. Sommige tand- 1 richten een ravage aan in ond van hun patiënten. Tot nis van de collega's. arts Doornbusch uit Hoo- id weet dat een collega re- tóg slecht werk aflevert, t gevulde kiezen, patiën- iet gaatjes en dikke lagen iteen. Maar die collega )p aanspreken doet hij .Je wilt niet aanmatigend k »men. En het is ook de Wof dat nou de weg is." nbusch' opstelling is niet Weinig tandartsen spre ien vakbroeder aan op werk. Laat staan dat ze een klacht indienen bij de Lfpsorganisatie of de In- Bfte voor de Gezondheids- Dat maakt het voor in- eur Jorden van Foreest lastig om zaken aan te -n.Als een tandarts een rprobleem heeft weten bij- Ie collega's in zijn omge- dat. Maar zodra wij in I komen, willen ze er niets Sommige tandartsen richten een ravage aan, maar collega's zijn vaak niet bereid hen daarop aan te spreken. Foto: ANP/Koen Suyk. 'ns de Inspectie zijn er op 00 tandartsen die Neder- telt jaarlijks maar enkele prutsers aan te wijzen. Maar ze bezoedelen wel het imago van het vak. Vaak zijn het mensen met problemen in hun privé-le- ven, zoals een scheiding of een alcoholverslaving. Of het zijn tandartsen die tegen hun pensi oen aanlopen en weinig bij scholing volgen. Het Nederlands Tandartsen blad wijdde onlangs een artikel aan het onderwerp 'prutsers en hoe er als collega mee om te gaan'. De reacties stromen bin nen. De een juicht toe dat het probleem eindelijk wordt aan gekaart, de ander spreekt over een 'heksenjacht'. Kaakchirurg Andy van Veen uit Tilburg schrijft 'zeer geregeld' patiënten onder ogen te krijgen waarbij een röntgenfoto 'gena deloos afrekent' met eerdere behandelingen. Van Veen advi seert patiënten altijd contact op te nemen met de tandarts die het 'voorwerk' heeft verricht en zelf stuurt hij die tandarts ook een brief. Verder kan hij niet gaan, vindt hij. „Ik ben ver plicht aan de patiënt te melden dat er iets niet pluis is. Maar ik wil ook voorkomen dat ik zijn vertrouwen in z'n tandarts schaad, want je kent de voorge schiedenis niet." Nogal eens doet de tandarts niets met de signalen. Van Veen mist zelfkritiek bij de beroeps groep. „Dan kan er op termijn toch een reden zijn om de in spectie in te schakelen, in het belang van de patiënt en be roepsgroep." Het probleem dat tandartsen elkaar niet op fouten durven aanspreken speelt volgens prof. Michiel Eijkman al honderd jaar. Rechtstreeks iemand op zijn fouten wijzen is ook niet makkelijk, erkent de emeritus hoogleraar sociale tandheel kunde. Het verstoort al snel de onderlinge relatie. Dus wijzen de meeste tandartsen patiënten liever terug naar de klungelen de collega, ook omdat ze de pri vacy van die patiënt niet mogen schaden. De NMT, de grootste beroeps organisatie van tandartsen, werkt er naar eigen zeggen hard aan om 'een aanspraakcultuur' te bevorderen. De NMT werkt aan richtlijnen en protocollen, zoals huisartsen die hebben. Tandarts-jurist Wolter Brands is daar voorstander van. Maar het zal niet altijd even gemakkelijk zijn, denkt hij. „Een tandpro- bleem kun je vaak op verschil lende manieren aanpakken. Stel dat je een vulling tegen komt die niet zo best meer is. De één kan besluiten dat hij er uit moet, de ander vindt dat hij nog wel even kan blijven zitten. En iedere tandarts vindt zijn ei gen mening zaligmakend." den haag/anp - Minister Hoo gervorst van volksgezondheid trekt zijn dreigement in om uit baters van cafés en restaurants te dwingen hun zaken per 2005 rookvrij te maken. Hij wil in 'rustig' overleg tot overeen stemming komen over de ma nier waarop horecabedrijven maatregelen gaan doorvoeren. Eerder dreigde hij in de Tweede Kamer de horecabazen tot me dewerking te dwingen, als ze naar zijn zin te weinig actie zouden ondernemen om hun bedrijven rookvrij te maken. Er zou dan per 1 januari 2005 in cafés en restaurants, net als in andere gebouwen, een rookver bod gaan gelden. Koepelorganisatie Koninklijk Horeca Nederland ging begin december openlijk de strijd met Hoogervorst aan. Ze stelde dat het maatschappelijk onaan vaardbaar is om mensen te ver bieden in cafés te roken. De sector eist dat er minstens de komende tien jaar niet wordt gesproken over een rookverbod in de horeca. In ruil daarvoor wil de branche een aantal maatregelen nemen om rook- overlast in zaken te beperken. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer (CDA, WD, SP, LPF, D66 en SGP) steunt het verzet van de horeca. Volgens de fracties liep Hoogervorst veel te hard van stapel. De minister maakte gisteren duidelijk, de mening van de Kamer serieus te nemen. Hij kon niet aange ven op welke termijn de horeca rookvrij moet zijn. Overleg moet dat volgens hem uitwij zen. De FNV Horecabond staat op het standpunt dat het recht op een rookvrije werkplek, die werknemers per 1 januari krij gen, overeind moet blijven. „Het zou vreemd zijn als daar op uitzonderingen worden ge maakt voor één sector", aldus voorzitter B. Francooy. De antirookorganisatie CAN (Clean Air Nederland) reageer de woedend op de nieuwe plannen van Hoogervorst. De vereniging, die circa 2000 leden telt, zegt zich voor te bereiden op een proefproces. CAN wil een niet-rokende werknemer in de horeca naar de rechter laten stappen. Patiënt van een prutser Als patiënt van een tandarts die geen vakwerk aflevert ben je nog niet jarig. Op internet circuleren de gruwelijkste ver halen. Vaak krijgen mensen die na jaren van tandarts zijn gewis seld te horen dat ze met aller lei problemen in hun mond rondlopen. Soms is dat te recht Maar wat kim je doen als je in handen valt van zo'n prutser? Deskundigen advise ren altijd eerst een gesprek aan te gaan met de tandarts. Als dat niets oplost, kan er een klacht worden ingediend bij de tandartsenorganisaties NMT en ANT. De tandarts móet aangeven bij welke orga nisatie hij is aangesloten. Ook is het mogelijk om naar de In spectie voor de Gezondheids zorg en in het uiterste geval naar het Medisch Tuchtcolle ge of de rechter te stappen. Mensen die een second opi nion willen als ze vermoeden dat hun tandarts fouten heeft gemaakt, kunnen terecht bij het Tandheelkundig Informa tiepunt (TIP) in Nieuwegein. den haag/anp - Ongeveer 27 procent van het siervuurwerk is gevaarlijk. Als het vuurwerk omvalt kunnen brandende de len tot 25 meter ver wegschie ten. De Vliegende brigade Vuurwerk, een samenwerkings verband van het ministerie van VROM en de provincies, onder zocht de afgelopen vier maan den de kwaliteit van siervuur werk dat in Nederland te koop wordt aangeboden. Daarbij ging het onder meer om zoge noemde 'flowerbeds' en 'mul- tishots'. Uit het onderzoek bleek, dat een deel van het siervuurwerk snel omvalt, omdat de verpak king klein is en de lading te zwaar. De vliegende brigade be keek voor het onderzoek 55 partijen siervuurwerk bij negen van de dertien vuurwerkhande laren. De overige importeurs worden de komende maand ge controleerd. De controle leidde in elf geval len tot een proces-verbaal. Ze ven partijen vuurwerk zijn in- beslaggenomen. vier keer bleef het bij een waarschuwing. Al het onveilige vuurwerk waar de vliegende brigade op stuitte is uit de handel genomen. Volgens TNO, dat het onder zoek in samenwerking met het ministerie uitvoerde, moet vei lig vuurwerk aan een aantal ei sen voldoen. Zo mag de ge- luidsdruk maximaal 153 decibel zijn en moet de ontsteektijd tussen drie en acht seconden zijn. Ook de gebruiksaanwijzing mag niet onduidelijk zijn. Volgend jaar herziet het minis terie de eisen voor siervuur werk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3