Liever sieraden dan een racket GESPREK VAN DE DAG wijsheid? 5Koningin der zigeuners Amalia in Zwolle begraven Russische glamourbabe Anna Koernikova opent miljonairsbeurs in Amsterdam Growing pains De Amerikaanse zanger en echtgenoot van Whitney Houston, BOBBY BROWN, heeft zichzelf AANGEGEVEN bij de politie. De autoriteiten in Atlanta, Georgia, zochten hem in verband met huiselijk geweld. Whitney Houston schakelde afge lopen weekeinde de politie in nadat ze ruzie met haar echtgenoot had gekregen. Brown zou zijn vrouw in het gezicht hebben geslagen. De zangeres belde met een kapotte lip vanuit haar woning nabij Atlanta de politie, maar toen de agen ten arriveerden was Brown vertrokken naar Californië. EDDIE IRVINE wordt door de politie van Londen GEZOCHT. De politie vaardigde gisteren een arrestatiebe vel tegen de voormalige Formule 1- coureur uit. Irvine (38) stuurde in juli een scooter met 50 kilometer per uur door Hyde Park in de Britse hoofdstad. Bij zijn aanhouding bleek de coureur niet over een rijbe wijs en een verzekering te beschik ken. Irvine, in 1999 tweede in de Formule 1, kwam woensdag niet voor zijn rechtszaak opdagen. Daar op werd tegen de playboy uit Noord- lerland een aanhoudingsbevel uit gevaardigd. Hij kan rekenen op een forse boete. Foto: EPA Een vinding van twee Duitse deskun digen moet een einde maken aan oe verloze zoekpartijen in het donkere binnenste van handtassen. Geen er gernis meer over het feit dat kleine voorwerpjes altijd op de bodem van de tas blijken te liggen, aldus beden ker Axel Bree. Hij en zijn broer heb ben een HANDTASVERLICHTING ontwikkeld, die net als het lampje in de koelkast aanspringt als de tas opengaat. Axel Bree en zijn broer Phi- lipp, Duitse handtasspecialisten, hebben jaren onderzoek gedaan naar de beste manier om het interieur van handtassen overzichtelijker te ma ken. Volgend jaar hopen de broers op de markt te komen met hun vinding, die dank zij een nieuwe soort plastic goed in vorm te brengen is en die geen warmte produceert. Een team van Amerikaanse en Chine se wetenschappers heeft in het noordoosten van China het OUDSTE FOSSIEL ter wereld gevonden van een BUIDELDIER. Het dier is onge veer even groot als een muis en is de voorloper van de tegenwoordige kan goeroe of koalabeer. De vondst laat zien dat het verschil tussen buidel dieren en gewone zoogdieren waar schijnlijk al 125 miljoen jaar geleden bestond. Dat is vijftig miljoen jaar eerder dan wetenschappers tot nu toe dachten. Het fossiel is erg compleet. Aan de vorm van de poten te zien kon het buideldiertje in bomen klimmen, waardoor het in verschillende natuur lijke omgevingen kon leven. Nu Nederlandse pleinen, rond vaartboten, scholen en muziek korpsen in ijltempo de naam (Ca- tharina-)Amalia krijgen, wordt Zwolle opeens weer trots op hun Amalia-graf. Sinds 1925 ligt op de Rooms-ka- tholieke begraafplaats Amalia Bandi begraven, en ze is nog ko ningin ook: de 'koningin der zi geuners' om precies te zijn. Die eretitel zelf staat niet op haar graf steen, maar ze werd in de annalen van de begraafplaats wél als zi geunerkoningin bijgeschreven. Haar begrafenis was volgens het herinneringsboekje Verdwijnende muren, over 150 jaar Rooms-ka- tholiek begraven in Zwolle, zelfs de meest tot de verbeelding spre kende begrafenis in de Overijssel se hoofdstad. Een enorme stoet van zigeneurs bracht haar in juni 1925 naar haar laatste rustplaats, met roffelende muziek, waarschijnlijk van het plaatselijke SDAP-korps "Voor waarts', dat halverwege bij de lan ge mars naar het graf door het re pertoire heen was en toen Hou er de moed maar in begon te spelen. Op het woonwagenkamp werd onafgebroken gedronken en ge huild om het heengaan van ko ningin Amalia. 'De mensen, ge huld in opvallend fel gekleurde kleding, trokken in lange rijen aan haar kist voorbij om er een geld stuk in te werpen'. De politie moest op de zondag voor de begrafenis de dodenakker vanwege de belangstelling zelfs met touwen afzetten. Volgens de bejaarde Zwollenaar van der Veer sr. -heel vroeger misdienaar bij begrafenissen uit het Rijke Room se leven- werd koningin Amalia de eerste jaren na haar verschei den beslist nog niet vergeten. 'Ze brachten dan geen bloemen, maar goten flessen met drank over het graf uit. Jenever - en niet weinig ook'. Amalia lustte wel een slokje. Het herdenken verwaterde wel. Letterlijk in dit geval: "Want later werd het bier, toen frisdrank of limonade, en uiteindelijk wa ter'. 'De lege flessen werden ach ter het kruis neergelegd. Ze waren nog niet verdwenen of jongelui uit de buurt haalden de flessen weg om ze tegen statiegeld in te leveren'. Nog tot ver in de jaren zeventig bezochten zigeuners van de (oorspronkelijk Balkan-)fami- lie het graf van hun koningin, een smalle, tengere vrouw met scher pe gelaatstrekken, zoals een ova len portretje op de grafsteen nog steeds toont, gpd DAGELIJKS LEVEN UATE-fst W&- BLI<AA IMN/ WAT V«-U LATEM NJ I CO MENSELIJK door Edwin Alblas Haar verschijning wekte bij de uitgenodigde miljonairs, meer dan tevreden met een glimp, geenszins het verlangen op om Koernikova naar haar tennistoe- komst te vragen. Die is nog altijd duister. De nu 23-jarige Koerniko va speelde haar laatste wedstrijd in het WTA-circuit in de zomer van dit jaar. De Spaanse Conchita Martinez tikte haar in die partij meedogenloos van de baan. Sindsdien tennist Koernikova, bij de US Open debuterend als tv- presentatrice, niet meer serieus vanwege een mysterieuze rug blessure. Toch stond ze twee we ken terug in een wedstrijdoutfit op de tennisbaan. Ze dook op in het Amerikaanse Superset Tennis Circuit, maar verloor van de Ame rikaanse tiener Carly Gullickson. Volgens één van haar vele mana gers Phil de Picciotto is af en toe een wedstrijdje spelen geen pro bleem, maar speelt de rugblessure op als Koernikova een serie partij tjes moet spelen. Haar hoogtepunt als speelster be leefde Koernikova al op 16-jarige leeftijd, toen ze op Wimbledon Anna Koernikova was gisteren het stralend middelpunt op de gala-avond van de Miljonair Fair. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein (1997) tot de halve finales reikte. Ze drong zelfs door tot de top-10 van de wereld, maar won nog nooit een toernooi op de WTA- tour. Koemikova's personal trai ner Harold Solomon had weinig vertrouwen meer in haar rentree op niveau en haakte onlangs af. Prijzige auto's op de miljonairsbeurs, zoals deze Maybach. Zelf heeft Koernikova de moed nog niet opgegeven. De Australian Open in januari komt te vroeg, maar een comeback in maart be hoort volgens de tennisdiva tot de mogelijkheden. Tot die tijd moe ten de fans het doen met haar vip-activiteiten, zoals gisteren in Amsterdam. De tweede Miljonair Fair in het Holland complex van de Amster damse Rai straalt dit jaar nog meer dan vorig jaar. „De hang naar glamour in Nederland is nog steeds groot, zegt organisator Yves Gij rath. Ondanks de economische tegen wind blijft een groep mensen de behoefte voelen om van tijd tot tijd te genieten van de mooie din gen in het leven, is de overtuiging van Gijrath. „In Nederland is gla mour voor een grote groep men sen altijd onderschat. Met de mil jonairsbeurs bieden wij ze de mo gelijkheid om met volle teugen te genieten van wat mooi is, het am bachtelijke werk. Daarnaast is die glamour toegankelijk voor een breed publiek. De beurs speelt zich af op een vloeroppervlakte van 22.000 vier kante meter. In totaal staan er tweehonderd standhouders, ter wijl dat er vorig jaar nog zeventig waren. De grootsheid is het meest opvallende aan de nieuwe opzet van de huishoudbeurs voor miljo nairs. „Ik denk dat we met 4500 genodigden de grootste glamour- party ooit in Nederland houden. Zij zullen verrast worden met au to's die het daglicht nog niet heb ben gezien, zoals de nieuwe BMW 6-serie en Maserati Quatroporte. Daarnaast zijn de Maybach 58 en 62 te zien. Tijdens de driedaagse beurs is er dagelijks een modeshow van de Nederlandse ontwerper Mart Vis ser en toont Wolford de nieuwe collectie bodyfashion. Opvallend is de verkoop van de vijftig grote schilderijen van prinses Maxima, gemaakt van foto's. Ze worden in een gelimiteerde oplage verkocht. Voor het goede doel wordt een Jaquar geveild. Een deel van de opbrengst gaat naar Orange Ba- bies, de organisatie die aidskinde- ren helpt. De stand van Orange Babies wordt bemand door onder anderen Leontien Borsato, Gor don, René Froger en Carolien Tensen. In een zandbed van 625 vierkante meter toont het bedrijf Starlii een groot aantal zwembaden sen de palmbomen. Het is dtL. grootste stand op de beurs. een luxe buitenverblijf zoekt, bij verscheidene onroerend g handelaren terecht voor bou grond. „Er staat onder ander makelaars uit Marbella en Fri« rijk, aldus Gijrath. Bijzonder beurs noemt hij de eerste coi ter die is uitgevoerd met diai ten; te koop voor 400.000 ei Naast auto's en paarden staa ook een privé-jet in de hal ei kele jachten en sloepen, ondi meer een handgemaakt jacht Fairline. Bovendien de Europ introductie Riva Rama, silver tion jacht. Wie niet houdt v; tier op het water kan een v; meest luxueuze caravans koj Er staat er een van zestien lang. Verder zit de glamour in de sieraden, horloges, kaï en een kasteel uit Qatar oné pen door Jan des Bouvrie. M( ze luxe uit vervlogen tijden v Arabische Schiereiland de b( gesitueerde toeristen naar Qa halen. De beurs is tot en met zond; december open voor publiel Hoe jong, snel en wild ik ook denk te zijn, het leven is mij soms toch te vlug af. Pas als de houdbaarheidsda tum van het jaar in zicht dreigt te komen, besefik dat ik tijd verspil, dat ik loop te dralen, dat ik afwacht en vooruit schuif. Een hoofd vol plannen dat verdoofd de dagen voorbij ziet denderen. Het leven als een lopende band en ik sta ernaast, laat de routine het werk doen, terwijl ik droom over later. Dat later ondertussen na tuurlijk allang is begonnen, heb ik min of meer kun nen omzeilen door het nemen van beslissingen die van grote invloed zijn of kunnen zijn op mijn toe komst zo langen zo veel mogelijk uit te stellen. Ty pisch misschien, of kinderachtig, maar tot nu toe werkte het wel. Tot nu toe. Ik heb een ongeduldig lot dat niet langer wil wachten en me nu teistert. Het kent mijn zwakke plekken, mijn impulsiviteit en mijn ver langen. In een gevaarlijke cocktail staat dat alles nu voor mijn neus. Aan mij de keus. Keuzes maken is iets waar ik het afgelopen jaar niet over raak uitgepraat, maar blijkbaar een essentieel onderdeel van de fase waarin ik zit. Ik was het toch die zo hard brulde over leven met meer lef en risico, groots en meeslepend, alles of niets? Als het lot niet al onwrikbaar stond vastgesteld, dan was ik het geweest die de mijne had uitgelokt. Eigen schuld dus dat ik nu niet kan slapen, dat ik wakker lig en niet weet wat ik het beste kan doen. De één verklaart me voor gek als ik het doe, maar de ander verklaart me voor gek als ik het niet doe en die verdeling gaat min of meer gelijk op, dus één ding weet ik zeker: alleen ik en ik alleen kan deze beslissing nemen. En gek ben ik blijkbaar toch wel. Alle gratis adviezen voor lief genomen en achter in m'n hoofd als een tweede geweten opgesla gen, zal het meer dan ooit mijn eigen keus zijn. Wo nen in een paleis en leven als een minimalist, of mini malistisch wonen en leven als een vorst. Het laatste komt meer met mijn levensvisie overeen, maar hoewel ik in formaat sinaasappelkistje woon, kan ik er bij lange na geen royale levensstijl op na houden. Wat ik heb, is wat ik uitgeef en het is nooit genoeg. Deze keus is meer dan een kwestie van geld en geogra fie. Het is kiezen voor een basis en die basis zal gaan bepalen hoe ik de rest van m'n leven ga vormgeven, of in ieder geval de komende vijfjaar. Mijn andere keu zes zullen hiervan afhankelijk zijn. Er is een veiligere weg. Altijd. Blijven zitten waar ik nu zit, zodat ik kan blijven twijfelen en veranderen van toekomstdroom zonder daar direct verantwoordelijkheid voor te hoe ven dragen. Dat is zoals ik het voor mezelf had voor gesteld, maar die voorstelling komt voort uit angst. Bindingsangst voor het leven. De weg wandelen met zoveel mogelijk omwegen en bij elke rotonde vertwij feld rondjes draaien. Nu is het tijd om een richting te kiezen, al is het eerder dan ik had verwacht en mis schien zelfs eerder dan ik had gewild, maar zo zal dat ongetwijfeld werken met dit soort dingen. Ik heb er te weinig ervaring mee, ben een uit luiheid kruipende peuter als gaat om het stappenplan des levens. En dan blijkt ineens, als iets net boven m'n bereik voor het grijpen ligt, dat ik zonder moeite met beide beentjes op de grond kan staan en groter ben dan ik deed ver moeden. Het werd tijd. Als ik te lang wacht, wordt de box waarin ik leef, een kooi en zal de toekomst niet meer inhouden dan wat ik uit mijn duim blijf zuigen. Er zijn boeken om te leren werken met de computer. Er zijn handboeken voor padvin ders, doe-het-zelvers en heksen. Noem het maar en er is wel een klasje of cursus waar je de primitieve basis kan leren: koken, zelfverdediging creatief met kurk, discus siëren, Papiamento, schrijven en flirten. Maar er is geen buurthuis, geen school of handboek dat les geeft in het leven. Waar schijnlijk omdat de onuitputtelijke dage lijkse praktijk meer leerstof oplevert. Er is geen winkel waar ik terug kan komen met het verhaal: 'ik heb hier vorige week een keus gemaakt, maar hij past niet en ik ben er dus toch niet zo blij mee. Kan ik hem ruilen?' Ik kies met het risico om te vallen en te fa len, maar ook met de kans op succes. Om een stap dichter bij datgene te komen waar ik wil zijn. Ik kies. 'A small step for man kind, a giant 'eapfor me... Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com door Theo Haerkens Minister-president Balkenende dreigt de Haagse ziektekostenverzekeraar Azivo met juridische stappen wegens een paginagrote advertentie waarin hij in zijn onderhemd staat. De advertentie verscheen zaterdag in de Haagsche Courant, maar pas dagen later ondernam de Rijksvoorlichtingsdienst stappen en schonk de zaak zo extra aan dacht. Wat is wijsheid in dit soort zaken? „We wisten het niet eerder, we hadden de krant nog niet gezien", zegt Gerard van der Wulp, plaatsvervangend directeur-generaal van de Rijksvoorlichtingsdienst.Als je zo'n zaak aankaart trekje altijd extra publiciteit, maar dat is geen reden het te laten passe ren", motiveert Van der Wulp. Bedrijven worden altijd aangeklaagd als ze portretten van bewindslieden gebruiken voor commerciële of andere doeleinden. Dat gebeurde eind augustus 2001 ook toen Verzekeringsmaatschappij Hooge Huys de afscheid nemende premier Kok in een ad vertentie gebruikte. Persoonlijk vond Kok de foto met zijn echtgenote 'wel aardig'. Dat deed er niet toe, zo maakte RVD-chef Eef Brouwers indertijd duidelijk. De pre mier leent zich niet voor commerciële ad vertenties. „Er is onrechtmatig gebruik ge maakt van de foto, een inbreuk op de per soonlijke levenssfeer, zoals de Reclame Co de Commissie stelt." Door de jaren heen riep de RVD heel wat vrijpostige bedrijven tot de orde. Drogiste rijketen Etos werd begin jaren tachtig op de vingers getikt toen die Ruud Lubbers ge bruikte in een advertentie voor scheerzeep. Transavia was hetzelfde lot beschoren toen die vice-premier Kok een welverdiende vliegvakantie toewenste. Een fabrikant van airconditioners haakte in op de Troonrede waarin koningin Beatrix repte over schone lucht. Alabastine mocht de stem van prins Bernhard niet gebruiken. „Ja, wat is wijsheid?" Mediastrateeg Ton Elias weet dat politici er geen zin in hebben om voor joker te staan in advertenties. Hij beseft dat 'de reclamejongens' handenwrij vend genieten van het lawaai dat ze oproe pen. „Waarschijnlijk is het verstandigste: onder de tafel duiken en wachten tot het overwaait." Het is een lastig dilemma: Als je niets doet volgen er ongetwijfeld meer advertenties. „Ik denk dat ik dit ook zelf niet zo snel zou laten schieten", realiseert Elias zich. „Hier maak je altijd de foute keuze." Collega Dig Istha redeneert volgens dezelf de lijn. „Leden van het Koninklijk Huis kunnen zich haast niet verweren." Be windslieden hebben meer speelruimte, maar weten dat protest leidt tot extra aan dacht. Hij verwijst naar de discussie over satire: „Iedereen kijkt naar Kopspijkers, maar BNN had met die kleipoppetjes een Anna Koernikova is een winnend merk, maar allesbehalve een win nende tennisster. Zelfs geen actie ve tennisster meer. De vraag of ze nog terugkeert in het proftennis, wilde de Russische glamourbabe gisteren in Amsterdam niet be paald met graagte beantwoorden. Dus wordt het geduld van de fans nog even op de proef gesteld. Koer nikova opende gisteren in de Am sterdamse Rai de Miljonair Fair en daar had ze geen tennisracket of tennisbal bij nodig. Wel een vette glimlach en een paar setjes peper dure sieraden uiteraard. dg uitermate laag kijkcijfer en dito waard td Daarna ging dat cijfer omhoog. Zodra ia] wat aan de hand is ga je toch even kijl Anders ligt het met de recente foto va Haagse burgemeester Deetman, die n rd lange weg door de spelonken van het net de bovenwereld bereikte. Deetma j, seerde vorige maand nietsvermoeden l' een supporter van ADO Den Haag die - geslachtsdeel uit zijn broek liet bunge 'Schennis van de eerbaarheid', constaL. de de boze burgemeester en deed Juist daardoor kwam de foto in de op tv. Deetmans woordvoerder wi niet op ingaan. Voor Elias ligt deze kwestie heel de advertenties. „Dat was een halve een voetbalsupporter die een stom uithaalde. Daar zou ik mijlenver staan." Ook Istha zou Deetman adviseerd die zaak te laten rusten, het niet te gek worden natuurlijk!"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2