De winter bij Rudolph Op TOERISME zwarte zaterdag met de auto naar de witte sneeuw Slapen in de kerk Groepsaccommodaties vind je tegenwoordig op tal van bijzon dere plekken, onder meer in boerderijen, landhuizen, her bergen, kerken en op zeiljach ten. Toerisme Recreatie Neder land heeft al die mogelijkheden verzameld in de nieuwe gids NL Groepsaccommodaties 2004. Daarin zijn 217 groepsverblij ven en acht charterschepen op genomen. De gids is verkrijg baar bij de ANWB- en VW-kan toren. Sinds 1 december is het aanbod ook op internet te zien: nlgioepsaccommodaties.nl Paar dagen naar de stad Van NS Travel is onlangs een nieuwe brochure verschenen met korte stedenvakanties. In RailAway 2004 staan treinreizen inclusief stedenbezoek van twee tot vier dagen. De reis gaat naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Groningen, Maas tricht en een aantal buitenland se bestemmingen. De arrangementen kunnen worden geboekt bij de balies van NS Internationaal en de GWK of via internet: www.raila- way.nl. Windsurfen op Bonaire Bonaire is door het toonaange vende Amerikaanse blad Wind surfing uitgeroepen tot de beste windsurfplek ter wereld. Het Antillen-eiland heeft dat vooral te danken aan Sorobon Beach, een baai van twaalf voetbalvel den groot, een meter diep en altijd aanlandige wind, een ide ale plek dus om het surfen te le ren. Maar duiken kan natuurlijk ook heel goed op Bonaire, niet alleen vanaf een boot, maar ook vanaf het strand, vanaf 'kant- duikplekken'. Er zijn er inmiddels 51 van! Meer info op website www.infobonaire.com Op Pad in de Jaarbeurs De populaire Op Pad-beurs, voor buitensport en avontuur lijk reizen, gaat naar de Jaar beurs in Utrecht verhuizen. Op Pad, dat eerder in het Congres centrum in Den Haag en in de Rai in Amsterdam werd gehou den, strijkt in 2004, op 5, 6 en 7 maart, neer in het Utrechtse beurscomplex voor de 14de editie van dit evenement. Nu staat al vast dat het aanbod ge varieerder zal zijn dan ooit, met aandacht voor onder meer ka novaren, fietsen, (berg)wande- len, klimmen, duiken, parapen- ten, paardrijden en skaten. Op de beurs zullen in totaal 250 stands staan, en er zijn niet minder dan 100 workshops, de monstraties en lezingen. Meer info op website www.oppad.nl. Huisjes op de Balearen Met de overname van het Duit se Canarias Spezial Reisen heeft Novasol het aanbod op de Bale aren en de Canarische Eilanden met 750 vakantiehuizen uitge breid. Het resultaat van dit sa mengaan is terug te vinden in de nieuwe Novasol Zuid-Euro pa brochure. Info: tel. 013- 4677 730 of www.novasol.nl. door Gerard Chel Nog even en half Europa gaat weer massaal op kerstvakantie. Dat wordt druk, druk, druk op de snelwegen in België, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Zwitserland en Frankrijk. Het voorlaatste weekeinde van dit jaar èn de allereerste zaterdag en zondag van 2004 wordt het weer file rijden op veel plekken in Europa. De ANWB en haar Europese zusterorganisaties verwachten topdrukte op de diverse autobanen omdat ettelijke miljoenen Europeanen hun kerstvakantie elders doorbrengen, 't Liefst daar waar sneeuw ligt. En om daar te komen kiest nog steeds 75 procent van die vakantiegangers voor de auto als vervoermiddel. Topdrukte dus van vrijdag 19 tot en met zondag 21 december en van vrijdag 2 tot en met zondag 4 januari naar en van de Al penlanden, zo blijkt uit het jaarlijkse over zicht van de ANWB. 'Zwarte weekeinden', derhalve, voor een tochtje naar de witte sneeuw. Uitermate vervelend voor diege nen die slechts op deze data kunnen rei zen. Een automobilist die zich op een an dere dag kan verplaatsen, moet dat zeker doen, temeer daar alternatieve routes niet overal voorhanden zijn. Als we de ANWB mogen geloven, moet het vanuit Nederland drukker dan normaal worden naar de wintersportbestemmingen in Italië en Tsjechië vanwege hun 'gunstige prijs-kwaliteit verhouding'. Oostenrijk blijft aan top als dé wintervakantiebestemming van de Nederlander, gevolgd door Frank rijk, Zwitserland, Duitsland en - nog onbe slist - Italië of Tsjechië. De belangstelling voor Scandinavië is nog steeds stijgend, maar daarbij gaat het om relatief kleine aantallen vakantiegangers. Waar wordt het druk? België Knelpunten: E25/A26 Luik-Bastogne-Arlon, bij Luik en voor de aansluiting met de VRIJDAG 12 DECEMBER 2(4 Het domein van de snowboarders. Foto: Hemsedal Tourist 01 de mannetjes, want de vrouw tjes zijn er te klein en te zwak voor. Het dier ziet er vertede rend uit, maar geef niet toe aan de neiging hem te aaien. Het beest ziet dat als een bedrei ging. Wat wel mag is je hand even voor zijn neusgaten hou den. De neus is natuurlijk zwart en niet rood, zoals bij Rudolph. Het dier snuffelt en dan blaast - ie even; het teken dat het goed is. De sledetocht duurt niet zo lang, de 600 meter rond een meertje, vergt een minuut of tien. Daarna moeten de reizi gers zelf in actie komen en krij gen les in lasso werpen. Op een paal is een gewei vastgemaakt en dan mikken maar. De 'nep cowboys' hebben de grootste lol! Dan is het uit met de pret in Geilo, op naar Hemsedal, zo'n anderhalf uur rijden ver. Het is vrijdagmiddag en Hemsedal stroomt vol met weekendbe- zoek. Hele hordes melden zich met grote sporttas en de inge pakte ski's bij hotelbalie, appar tement of cabin. En de volgen de ochtend staan ze ook bijna allemaal tegelijk bij de skilift. Ze willen skiën, déar komen ze voor. Ook als het druk is, is er in de rij voor de lift geen sprake van dringen of op eikaars ski's staan; rustig schuift iedereen voorwaarts en dan blijkt het toch maar een minuutje of vijf te duren voordat je omhoog gaat. Als je één stoeltjeslift en twee slepers achtereen neemt, kom je op 1450 meter, vlak on der de top (1497 m) van de Tot ten. Volgens VW-directeur Odd Ho- ddle is dat het hoogste punt van heel Scandinavië waar een skiër kan komen. Tenzij je bui ten de officiële pistes gaat, na tuurlijk. Het leuke is dat vanaf de Totten ook de middelmatige skiër de 6 kilometer lange afdaling naar het dal kan maken, want die hele route is 'groen' af te leg gen. Dan kan je thuis toch maar mooi vertellen, dat je de ste berg in Scandinavië k geskied! Hensedal is echt een geb voor alle skiërs, met veel en enkele blauwe traject Voor de toppers zijn er o zwarte, inclusief enkele i energievreters met alleei bobbels of met ruim 359t urr hellingspercentage. Net zo goed is aan de sn boarders gedacht; voor er een funpark, of beter, naast elkaar met simpeli delzware en puur pittige gingen voor een sprong. Telemarken Opvallend zijn verder de beoefenaren van het tele o ken. Je pikt ze er in de vt n. uit, omdat ze in de bochi door een knie knikken al een ski vooruitschuiven i u voor een alpine-skiër 'vei schouder' vóór hebben. I *hl veel jongeren brengen de vorm van het Scandinavi skiën nog in praktijk. lm weekends staat zo'n twirl procent van de bezoeker 17 die heel lange telemarksl ia eenzelfde percentage koi het snowboard, de rest h het op alpine ski's. Het aantal plekjes voor e pauze inclusief een versi ring is niet zo heel groot gebied zelf is één terras 1 in kiosk waar je aan het lok tel te drinken of te eten kun pen. Beneden is nog zo'i 31 en zijn er twee restauran Populair is vooral de api van vier tot zes uur. Er is de muziek en er wordt fli m' zongen, gedanst en voor W dronken. 2 Het is opmerkelijk dat o< m( jeugdige skiërs ondanks ge prijs voor het bier (on O-1 kend zo'n 6 a 7 euro) he< glazen wegwerken. En 's avonds in de (hotel) bar 1 discotheek gaan ze gewi door. Ze zijn een weeken en dan wordt er niet op f kroontje meer of mindei DR ken! Het wordt druk, druk, druk op de snelwegen van Belgie, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Zwitserland en Frankrijk. Foto: GPD E411; A602 bij Luik; E40 Brussel-Oostende; E411/A4 Brussel-Namen-Luxemburg; N4 Bastogne-Arlon, bij Martelange; rondwe gen van Brussel en Antwerpen. Alternatieve routes: Voor de E411 /A4: bij afrit 18 de oude weg N4 via Marche-en-Fa- menne; voor Frankrijk: bij Arlon de N81 via Aubange en de N52/A30 naar Metz. Piekdagen: vrijdag 19, zaterdag 20 en zater dag 27 december, weekeinde 3 en 4 januari. Telefonische informatie: 0900 102 80. Duitsland Knelpunten: A2 Hannover-Berlijn; A3 Frankfurt-Würzburg-Nürnberg; A4 Eisen- ach-Dresden-Bautzen; A5 Frankfurt-Karls- ruhe-Basel; A6 Mannheim-Heilbronn; A7 Hamburg-Hannover-Kassel; A7/ B309/310 Kempten-Pfronten/Füssen; A8 Karlsruhe- Stuttgart-München-Salzburg; A9 Mün- chen-Nürnberg-Berlijn; AIO rondweg Ber lijn; B471/A92/A99 noordelijke- en oostelij ke rondweg München; snelwegen rond Keulen. Drukke grensposten: met Polen, Tsjechië en Oostenrijk. Piekdagen: 19, 20 21, 23, 27 en 28 decem ber, 2,3 en 4 januari. Telefonische informatie: 22411 (via het mo bieltje), ANWB 089 7676 4170. Frankrijk Knelpunten: A6 Parijs-Beaune, bij Chalon- sur-Saöne; A40 Macon-Genève, bij Etrem- bières; A43 Lyon-Albertville, voor de aan sluiting met A46 (rondweg Lyon); N90 Al- bertville-Bourg St. Maurice, bij de tunnel de Siaix, Bourg St. Maurice en Moütiers; A51 Sisteron-Aix en Provence, bij Sisteron; N91 Grenoble-Brianpon; Overige N-wegen: N6 bij Aiguebelle, N84 bij La Cluse en Nan- tua, N85/N91 ten zuiden van Grenoble en bij Tallard, N124 bij Aire sur Adour. Alternatieve routes: Voor de A1-A6: de A26. Vanuit België via Lille de Al, ter hoogte van Arras de borden A26 (Reims, Lyon) volgen; voor de Boulevard Périphérique: A86 ten oosten van Parijs; voor de A6: de nieuwe A5 tussen Melun en Langres; voor bestem ming Au vergne: A71/N9 Orléans-Cler- mont/Ferrand, vervolgens de A75 St.Flour- St.Chély-d'Apcher; Algemeen: de Bison Fu- té-omleidingsroutes (Bis) over secundaire en lokale wegen. Piekdagen: 19 en 20 december, 4 januari. Telefonische informatie: 0826 022 022, ANWB: 04 7217 1212. Italië Knelpunten: A4 Milaan-Triëst, m.n. tussen Milaan en Venetië; A5 Aosta-Turijn; A6 Tu- rijn-Savona; AIO Ventimiglia-Genua; Al 1 Florence-Pisa; A22 Brenner-Bolzano; A23 Tarviso-Udine; A24 Rome-l'Aquila; A25 Ro- me-Pescara; A32 Frejus-Turijn; rondwegen Milaan en Genua; toegangsroutes naar de populaire wintersportplaatsen. Drukke grensposten: Brennero en Chiasso. Piekdagen: 20 t/m 23 december, zondag 4 januari. Telefonische informatie: 06 4363 2121. Oostenrijk Knelpunten: Al West Autobahn: Salzburg- Linz-Wenen; A4 Ost Autobahn: Wenen- Nickelsdorf, voor de grens met Hongarije; AIO Tauern Autobahn: Salzburg-Villach, voor de Tauerntunnel en bij tolstation St. Michael im Lungau, iets ten noorden van de Katschbergtunnel; Al 2 Inntalautobahn: Kufstein-Innsbruck-Landeck; A13 Brenner Autobahn: Innsbruck-Brenner; A14 Rhein- tal Autobahn: Bregenz-Bludenz, vooral voor de Pfandertunnel bij Bregenz en de Ambergtunnel bij Feldkirch; A21 rondweg Wenen; S16 Arlbergschnellstrasse: Blu- denz-Arlberg-Landeck; B138 Pyhrnpasbun- desstrasse, tussen Inzersdorf en St.Pankraz; B146 Ennstalbundesstrasse tussen de A9 en AIO; BI79 Fempasroute, tussen Füssen en Imst, grenstunnel Füssen; BI80 Reschen- bundesstrasse, bij Landeck. Alternatieve routes: Voor de A12 Inntaldrei- eck-Kufstein-Innsbruck: A. Holzkirchen- Achenpas-aansluiting A12 of B. München- Garmisch-Mittenwald-Seefeld-Zirl (A12); voor de AIO Salzburg-Tauerntunnel-Vil lach: A. Siegsdorf-Lofer-Lend-Tauer&o treintunnel (Böckstein-Mallnitz)-Spf /Drau (AIO) of B. Siegsdorf-Lofer-Mi Felbertauemtunnel (tol)-Matrei-Liei tal/Drau (AIO). Drukke grensposten: met Duitsland: burg (Al), Kufstein (Al2), Pfronten/I (B314), Suben (A8); met Italië: Brei tobahn (A13), Brenner (Bundesstr; Thörl-Maglem (A2); met Slovenië: Ki ps wankentunnel (All), Loiblpas (B94), eld (A9); met Hongarije: Nickelsdorf Klingenbach (B16), Heiligenkreuz (B 15 met Slowakije: Berg; met Tsjechië: Di 2- hofen (B&), Kleinhaugsdorf (B2). Piekdagen: 20 en 27 december en le einde van januari. Telefonische informatie: (01)711 997|ra ANWB: 00 43 5123 3405. Zwitserland Knelpunten: Al Zürich-Bern; Al/Al! in de omgeving van Bern; A2 Basel-I Gotthard-Chiasso, tussen Belchen/S Harkingen en bij de St. Gotthardtuni Lausanne-Sion, vooral in de omgevii Lausanne en Montreux, Al3 Belfinzo Sargans; Al en A3 nabij Zürich, de vi stations van de autotrein bij Kanden en Goppenstein. Drukke grensposten: Basel Kreuzli (D), St. Margrathen (O), Chiasso 0) «fn donnex (F). Alternatieve routes voor Italië: Basel- N Vevey-Martigny-Gr.St.Bernhardtunn J°r sel-Zürich-Chur-San Bernardinotuni M- Bellinzona; Bem-Spiez-autotrein Kaï re< steg-Goppenstein-Visp-Brig-Simploi Iseile-Domodossola. Piekdagen: 20, 21,26 t/m 29 decemb iy Telefonische informatie: 163 Voor meer informatie: ANWB Reisnh' lijn: 0900 9109 101ANWB-alarmcei +31 7031.41 414 en op internet: ww- w.anwb.nl V\ Een weekje wintervakantie in Noorwegen. Om te skiën, maar ook om dit Scandinavische land van trollen en rendieren eens in een andere periode dan in de zo mer te zien. door Willem Uilenbroek De mist gooit al op de eerste dag de planning in de war. Vliegtuigen vanaf Schiphol zijn vertraagd en de aansluiting met de trein in Bergen naar Geilo wordt gemist. Niet getreurd, dan de volgende dag maar een paar uur minder sportief zijn en in plaats daarvan een avondje in Bergen rondkijken. Daar is het, op zomaar een doordeweekse avond, gezellig druk op straat, vooral op en rond Ole Bulls plass, de buurt met de cafés, restaurants en theaters. Opvallend zijn de Amerikaanse eetzaken van Fri days en Peppes Pizza. Ze zitten stampvol en dat is niet zo vreemd want dan is het ten minste nog een beetje betaal baar, ook al kost de simpelste pizza al 120 kronen (circa 16 euro). Dan zullen die andere 'Amerikanen' - McDonald's en Burger King - wel helemaal propvol zitten zou je denken, maar dat blijkt niet zo. De No ren hechten toch wel aan enige gezelligheid tijdens het diner. Als je nog wat luxer uitgaat komt het hoofdgerecht al op 180 kronen of nog (veel) meer. Een reken voor een half litertje bier maar minimaal 45 kronen en voor een simpele koffie 25 en je verbaast je erover dat zo opvallend veel jongeren buiten de deur eten. Bergen-Geilo per snelle trein vergt drie uur. Een mooie rit langs meren en bergen, of be ter: langs veel meren en nog veel meer bergen. En door heel wat korte en lange tunnels. De hogesnelheidstrein glijdt het ene moment rakelings langs steile wanden, dan weer dicht langs het water oostwaarts. Na zo'n anderhalf uur en een stuk je voor Myrdal gaat het groen langzaam over in wit. Er is een korte stop in Finse. Hier pieken de bergen niet zo hoog en glooien ze wat meer. Tussen rails en bergen liggen grote, bijna egale vlaktes, een paar huisjes en enkele hotels. In de verte schuiven enkele langlaufers door de loipe. Treinreizigers met ski's in de hand en grote rugzak om, stap pen in of uit. Zuiver Geilo - spreek uit Jeiloo - leeft al heel lang van de wintersport toerist. Toen in het eerste de cennium van de vorige eeuw de spoorlijn Oslo-Bergen in ge bruik werd genomen, werd Geilo snel ontdekt als ideaal langlaufgebied. En door ene dr. Holms ook als een prima plek voor longpati- enten, omdat de lucht er zo zui ver is. De dokter bouwde er zelf een hotel voor zijn klandizie. Het geheel houten, witte hotel met rode daken, dat je zo in een Disney-resort zou kunnen neerzetten, is nog steeds een Het chique hotel van dr. Holms In Geilo. Foto: Geilo Turistservice van de topaccommodaties van de stad. Heel geleidelijk groeide Geilo steeds verder uit. De stad telt inmiddels zo'n 4500 inwoners, die vrijwel allemaal van het toe risme leven. Het enige alterna tief is de gereedschappenfa- briek Geilo Verktoy. De winter is met 70 procent van het aantal overnachtingen nog dik favo riet, maar de groeiende interes se in actieve vrijetijdsbesteding, zoals fietsen, raften, kanoën, hi king en golf. leidt tot steeds meer zomervisite. Geilo heeft twee skigebieden. Aan de zuidkant ligt het Vestlia Skisenter, met noordhellingen, die tot 1078 meter hoogte gaan. Geen echt lange en ook geen echt moeilijke pistes. Voor kin deren is er opvang. De aller jongste toeristen (al vanaf drie maanden) zitten er gewoon tus sen de Noorse peuters van wie pappa en mamma overdag werken. Uitdaging Ten noorden van de bebou wing ligt het veel grotere skige bied dat de Havdalshovda (1178 meter) als top heeft. Hier zijn wat langere en ook enkele met zwart (de moeilijkste) aange duide pistes te vinden. De doorgewinterde sjaër moet ook daar geen echte uitdagingen verwachten. De langste piste is 2,3 kilometer en het zwart zou in veel Alpenplaatsen toch echt niet meer dan rood zijn. Opvallend boven zijn de uitge strekte loipes in de wijde vlakte boven de boomgrens. Wie wil kan zelfs op de langlaufski's op de 1933 meter hoge Hallings- karvet komen en daaruit blijkt maar weer dat Noorwegen veel meer een langlaufland is. Cijfers in Kikut, 6 kilometer vanaf Geilo, maken dat ook dui delijk. De langlaufers worden er geteld en dat zijn er gemiddeld duizend per dag. Maar waar zijn die allemaal? Je ziet de au to's staan, maar ontwaart ner gens iemand op die heel lange en smalle latten. Ze zijn verbor- Veel skipistes in Geilo liggen boven de boomgrens. Foto: Geilo Turistservice gen in de glooiingen en tussen de bomen. Ook de rustige skiër heeft in Geilo alle pistes na een dag wel gehad. Vind je dat niet erg, dan ga je de volgende dag gewoon nog een keerWil je iets anders, dan zijn er volop mogelijkhe den. Natuurlijk de in deze lan den traditionele tocht op een slee achter de husky's of een paard of een woestere rit op een snowmobile. Maar je kunt ook op een slee stappen met een rendier er voor. In een weitje staan er twee te grazen. Op de Hardan- ger Vidda (vidda toendra) op zo'n vijf kilometer langlaufen vanaf Geilo, loopt nog een kud de wilde rendieren rond. Het is de enige plek waar ze mos - hun voedsel - kunnen vinden. Niet aaien Pas na twee jaar training kan het rendier voor de slee. Alleen Plaats: Geilo Hoogte: 800-1178 m Liftinstallaties: 16 Lengte afdalingen: 28 km (7 groene afdalingen, 5 blauwe, 16 rode en 5 zwarte). Snowboarden: 3 parken Langlauimogelijkheden: 500 km aan geprepa reerde en/of gemarkeerde loipes. Prijspeil: skipas tot 7 jaar gratis, 6 dagen kind (7 t/m 14 jr) vanaf 670 kr, volw. vanaf 920 kr. skiklas: vijf dagen twee uur per dag 910 kr, skihuur: 6 da gen vanaf 730 kr., overnachting: per week hotel vanaf 3000 kr., cabin vanaf 2100 kr. Kinderopvang: ja. Avondvertier: veel bars en restaurants, een dis cotheek en een bioscoop. Plaats: Hemsedal Hoogte: 640 - 1450 m. Liftinstallaties: 16 (12 groene afdalingen, 7 blau we, 8 rode en 6 zwarte). Lengte afdalingen: 42 km Snowboarden: big jump, half pipe en 1/4 pipe Langlaufmogelijkheden: 90 km gespoord, 120 km gemarkeerd. Prijspeil: skipas 6 dagen 0 t/m 6 jaar gratis, 7 t/m 15 jaar en 65+ 955 kr, 16 t/m 64 jaar 1180 kr., ski klas: ma t/m vrij 90 minuten 720 kr, 150 minuten, overnachting: hotel 405 tot 1450 kr pppn half of vol pension, cabin 2400 tot 15.000 kr per week Kinderopvang: ja Avondvertier: 12 bars, 14 restaurants, 4 discothe ken/nachtclubs. Meer informatie: Geilo Turistservice, tel. 00 47 3209 5920, www.geilo.no; Hemsedal Tou rist Office, tel. 00 47 3205 5030, www.hemsedal- .com; Bergen Turistinformasjonen, tel. 00 47 5532 1480, www.visitBergen.com; Noors Ver keersbureau Benelux, postbus 101, 2460 AC Ter Aar, tel. 0900 8991 170, www.visitnorway.com.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24