Komende V50 ook een echte Volvo Verouderde Peugeot 406 maakt plaats voor 407 Goed ontwerp maakt facelift overbodig i verwent jie klanten Blender AUTO MARESTAD B.V. Elektrische step rukt op irtje krijgt ve naam - De nieuwe 4-per- niart die gaat komen [four en het minimerk naamgeving nu door naar de bestaande mo- En dus gaat het bekende voortaan 'fortwo' he namen verwijzen naar eelheid zitplaatsen in effende model. Forfour 'voor vier' en fortwo is (oor 'voor twee'. De ci- ié en smart cabrio gaan januari 2004 Smart fort- en Smart fortwo ca- jrtin 2006 j Amerika al - Na lang aarzelen gaat -ieJoch de grote oversteek CjDaimlerChrysler wil het adJtootje in 2006 introdu- PJqJp de Amerikaanse [Jpet Duits-Amerikaanse ;oncem heeft al een Ingkantoor geopend dat it van Smart als niche- 1 moet voorbereiden. In tóe jaar wordt een ver- n 25.000 tot 30.000 racht. De productie izilië plaatshebben. De tie van (zeer) kleine k een groot risico in de lat de Amerikanen veelal jots willen besturen. ;eft echter met zijn Mini n dat er ook vraag is mpacte auto's. - Autorijden is een isv s zaak, daar is iedereen eens. Om de kosten iCj is te beperken kan men voor het huren van een eker als men niet veel ki- 5 per jaar rijdt, kan het e x el aantrekkelijker zijn vaker een auto te huren egjeen te kopen. Autover- tuu Herz speelt hier op in els Frequent Driver Club, naatschap dat bovenop re ïale huurvoordelen nog eefi ra's biedt. Meer infor- vei vww.hertz.nl of bij een kh! uim 35 Nederlandse de|gen. rd dweer neemt the in gebruik IIM-BISSINGEN - De rijk- eente van Duitsland t 2 ids gisteren een vuurro- e :he Cayenne als brand- irtuig. De auto, die in de die opste uitvoering bijna luro kost, is bedoeld commandant van de ge Brandweer. De spe- ec|geruste Porsche staat in (ntrast met de auto's be brandweercomman- In armlastigere Duitse néten. De brandweer van 'Duitse metropool kelrg bijvoorbeeld moet de veel goedkopere tie! 'oen- ■rhi ,en ormuseum ndf elijk open a j Het American Motor- rje useum heeft na bijna rvol conflicten en op- d het groène licht gekre- de deuren in Raalte te onf Met de gemeente en overeenstemming be- lanNr het laatste twistpunt: t op het toegestane ge- ivi «au. Het museum gaat voorjaar officieel open. De stationwagon van de S40, genaamd V50, vertoont de familielij- nen van de huidige generatie Volvo's. Foto's: Volvo BER 'ehikel Auto Motor, kthallen, Utrecht. 1 158 262. ehikel.com lelauto en -treinenbeurs, nhotel, Afslag A16 indeel, Dordrecht. II222. obbycar.nl leltreinbeurs, dia, Purmerend i e lelauto en -treinenbeurs, isc ehal, Haarlem, spt 10354. e< obbycar.nl urospoor.nl beurs miniatuurauto's speelgoed, Speelgoed- iceén, Mechelen, België. 3516/501642. si ibbycar.nl slfeltreinruilbeurs, Expocenter, Houten, anteintjes.info beurs modelauto's, K lercure, Amsterdam, hui 3 082. dei Dbbycar.nl beurs modelauto's, n rt, Merksem-Antwerpen, e 1 047 6493 483. ee Dbbycar.nl tin leltreinbeurs, Buurthuis de iter, Koog aan de Zaan. la Trucks eindejaarsmarkt, too thallen, Den Bosch, fat 15646. hei obbycar.nl vtx aar redactie Weg Wiel, lijs 507,2003 PA Haarlem, n Mil: hdwegenwiel@hdc.nl la *8'ng onder verantwoording orl treffende organisatie. De uit liet verantwoordelijk voor af- of gewijzigde data. tste informatie: bel het ver- 'XP lefoonnummer of ga naar het Internetadres. door Peter Lodewijks 'Onze' Volvo S40/V40 is volwas sen geworden en komt niet meer uit Nederland maar bij on ze zuiderburen vandaan. Het is een echte Volvo geworden, een volwaardig familielid. De Zweed se fabriek toont nu ook de sta tionwagon, die niet V40 maar V50 gaat heten. De S40 komt begin volgend jaar in Nederland in de verkoop en de V50 volgt enkele maanden later. Ook de stationwagon ver toont de familielijnen die de huidige generatie Volvo's ken merkt. Opvallendste details zijn de 'brede heupen', veroorzaakt door de brede richel aan beide zijkanten, en de hooggeplaatste achterlichten. Daarmee heeft de V50 ook aan de achterkant veel weg van de V70 al is hij ronder en sportiever afgewerkt. Net als de sedan komt de sta tionwagon voort uit het zoge heten PI-project. Dat project levert verder ook nog een ca briolet, een door Volvo ontwor pen convertible die niemand minder dan Pininfarina gaat bouwen. De nieuwe Volvo's staan op een platform dat ook bij de andere Ford-partners, Ford en Mazda, in gebruik is. De V50 is deze week de grote ster op de 28ste autoshow van Bologna. Net als de S40 is het een zeer fraaie wagen gewor den, die niet alleen aan de bui tenkant helemaal Volvo is ge worden, ook onderhuids. Want om helemaal in de Zweedse fa milie opgenomen te kunnen worden, moest de S40/V50 alle features op het gebied van comfort en veiligheid van de 'grote' broers meekrijgen. En dat is gebeurd. Een opvallende feature is de zogeheten 'soft no se'. Motorkap en spatborden aan de voorkant zijn ontworpen om zoveel mogelijk botskrach- ten op te vangen. Dit verkleint de kans op hoofdletsel bij voet gangers en fietsers die op de motorkap belanden. Ook de ex tra ruimte van 70 millimeter, die door het geringe formaat van de motor is ontstaan tussen cilinderkop en motorkap, draagt hieraan bij. De nieuwe Volvo is standaard uitgerust met IDIS, het Intelligent Driver Information System en lever baar wordt het Keyless Drive systeem, het zonder sleutel openen en sluiten van portie ren en het starten van de mo tor. De nieuwe S40 en V50 zorgen al met al voor een stevige opwaar dering van de kleinste Volvo en de geruchten wilden dat er nog een kleinere serie onder zou ko men, de S20 en V30 bijvoor beeld. Maar Volvo zegt daar niet mee bezig te zijn en voor lopig te vertrouwen op het suc ces dat de nieuwe modellen on getwijfeld ten deel gaat vallen. Overigens wordt de huidige S40 nog tot in mei 2004 gebouwd in het Limburgse Born, waarna DaimlerChrysler (Smart) en Mitsubishi daar verder gaan. Volvo trekt zich dan uit Neder land terug en gaat de nieuwe S40 bouwen in het Belgische Gent, waar ook de V70 gemaakt wordt. De productiecapaciteit aldaar is uitgebreid en de fa briek gemoderniseerd. In de S40, en dus ook de V50, zijn eerst twee prachtige 5-ci- linders leverbaar, die heel mooi werk leveren maar tevens de prijs van de auto opschroeven. Geen nood, er komen ook goedkopere versies met een 1.8 en mogelijk een 1.6 liter 4-cilin- der motor, beide afkomstig van Ford. Ook een sterke common- rail diesel staat op het program ma, alsmede een versie met vierwielaandrijving. Volvo Nederland komt dit jaar uit op een marktaandeel van 3,3 procent. Met de nieuwe S40/V50 erbij en de huidige S40 hoopt de importeur volgend jaar uit te komen op 3,8 pro cent. BLIK (advertentie) LEIDERDORP V.d.Valk Boumanweg 2 Tel.: 071) 581 23 60 LISSE Meer en Duin 52 Tel.: (0252) 43 50 70 www.marestad.peugeot.nl PEUGEOT ruswuk/anp - De populariteit van de elektrische step, ook wel e-step of e-scooter genoemd, neemt snel toe. De toenemende belangstelling wordt veroor zaakt door de populariteit in Zuid-Europese landen. Met na me in de drukke steden in Italië is de step een hype en hebben ook de Nederlandse toeristen er kennis mee gemaakt. R. Schaap van motorwinkel Mototronix in Purmerend is en thousiast over de elektrische steps. „Toen de groothandel de steps aanbood, vToeg ik me af of dat een goed idee was. Ik heb toch een pallet in mijn winkel neergezet en binnen anderhal ve week was deze leeg. De step- jes zijn vreselijk populair." In middels heeft Schaap in ver schillende prijsklassen zeven types in zijn winkel staan. De goedkoopste is 92 euro, de duurste 310. Volgens J. de Natris van Glider International, het Nederlandse bedrijf dat e-steps ontwikkelt en op de markt brengt, gebruikt 70 procent van de kopers de tweewieler als vervoermiddel en 30 procent voor de lol. „In de kassenbouw en bij grote transportbedrijven gebruiken ze de Glider als intern vervoer middel. Het voordeel is dat er geen uitlaatgassen vrijkomen en ze vrijwel geruisloos zijn." Probleem met de goedkopere modellen is dat ze niet goedge keurd zijn en daarom niet op de openbare weg mogen rijden. Dat is ook het grootste obstakel dat De Natris tegenkomt bij de verkoop. „Iedereen denkt dat het vervoermiddel verboden is. Onze drie steps zijn net goedge keurd door de Rijksdienst voor het Wegverkeer en mogen dus de weg op." Volgens De Natris is er regelgeving in de maak die de import en verkoop van on gekeurde steps verbiedt. Glider International is in 1997 gestart en heeft sindsdien stij gende verkoopcijfers. In 2002 verkocht het bedrijf nog circa duizend modellen, terwijl hij dit jaar uitkomt op 1500 tot 2000 steps. De goedkoopste e- step kost hier 699 euro. De Na tris hoopt dat de overheid een subsidieregeling treft om aan schaf van de goedgekeurde steps aantrekkelijker te maken. Volgens hem krijgt de koper in Italië een voordeel van 300 tot 500 euro. door Quirijn Visscher Een automodel gaat veel langer mee dan dat-ie mooi blijft. Na vier, vijf jaar komt de sleet erin. Het publiek vindt de auto niet meer hip en fris en kijkt uit naar een auto van de concurrentie. Veel mensen kopen immers om de vier jaar een nieuw model. Hun auto mag dan nog lang niet versleten zijn, het oog wil ook wat. Dus gaf de autofabrikant ons de facelift, de opwaardering van een bestaand model zodat-ie helemaal nieuw en trendy lijkt. Het uiterlijk veranderen is een stuk goedkoper dan het ontwik kelen van een nieuw model. Kopers ruilen hun oude model in voor een exemplaar met nieuw blikwerk, spoilers en be kleding. Onderhuids verandert er in de regel heel weinig. Maar dat ziet het oog niet. Een goed ontwerp maakt een facelift overbodig. Kijk maar naar de Renault Twingo die elf jaar geleden debuteerde, of de Ford Ka die in 1997 het levens licht zag. Onderhuids zijn het De Ford Ka verkoopt nog steeds goed. Foto: Archief niet de modernste auto's, maar wie maakt het uit? Ze verkopen als warme broodjes. Ook Mer- cedessen en BMW's hebben niet elke vier jaar een grove ma ke-over nodig. Zelfs exempla ren van acht jaar oud zien er begerenswaardig uit. Meesters van de facelift zijn Aziatische automerken, de Zuid-Koreanen voorop. Wie een Hyundai, Kia of Daewoo koopt moet niet vreemd opkij ken als hij over een jaar alweer in een oud model rondrijdt. Het is nauwelijks bij te houden. Elk modeljaar elk model een nieuw uiterlijk, het is een verfrissende aanpak. Het schaamteloos ko piëren van stijlelementen van concurrerende modellen hoort tot het vaste repertoire van de Koreanen. Het gaat immers om het oog, niet om de inhoud. Een facelift is pas beschamend als de introductie van een nieuw model mislukt. School voorbeeld is de Ford Escort van 1990 die achteraf bezien te vroeg in productie ging. De au to onderging in de vijf jaar na dien drie gedaantewisselingen. Het ontwerp van een auto is volmaakt als-ie net zolang cou rant blijft als de levensduur van de auto. Maar dat kan tegen woordig bijna niet meer. Een auto kan gemakkelijk twaalf worden. Zes jaar is een goede graadmeter voor een uitgewo gen ontwerp. Het design is goed als een auto na zes jaar nog steeds begeerlijk is. Een fa celift blijft behelpen. Een auto die langer mooi is dan-ie mee gaat, dat is kunst. Tussen 1968 en 1974 produceerde Volkswagen de 411 en 412 (op de foto de Variant). Zij volgden de Kever (Type 1), spijlbus (Type 2) en 1500/1600 (Type 3) op. Eerst kwam de 411 als grote luchtgekoelde VW Type 4 op de markt, met zijn 4,55 meter bijna 30 centimeter langer dan het bekende VW-busje. Vooral de stationwagon (Variant) had een zee van ruimte. Doordat de zeer platte boxermotor onder de vlakke laadvloer was weggewerkt kon men ook de hele neus als bagageruimte benutten. Eind 1972 werd Type 4 op een aantal punten gewijzigd tot VW 412. Deze versie bleef slechts twee jaar in pro ductie en werd opgevolgd door de eerste Passat. De Type 4 heeft zich bewezen als een degelijke, be trouwbare auto maar voor het VW-concern bleek hij een financiële strop. In zes jaar verkocht VW er wereldwijd 356.000. Daarvan kwamen er slechts 7.837 in Nederland terecht. Foto: Willeke Heijkoop Weg&Wiel De luchtinlaat van de nieuwe Peugeot 407 is enorm. Het doet denken aan Pininfarina, terwijl de auto in eigen huis ontworpen is. Foto: Peugeot door Rien van der Steen Peugeot heeft zijn grote midden klasser 407 klaar. Die gaat in het voorjaar de 406 opvolgen. Over de prijs is nog niets bekend. Na acht jaar en een productie totaal van anderhalf miljoen stuks heeft Peugeot een opvol ger voor de 406. Die 4-deurs heet 407 en staat vanaf eind april in de showrooms. In juli volgt de stationwagon. De 406 was een auto, waarvan de vormgeving de laatste tijd snel verouderde. Dat kwam vooral door het succes van de 307, die een sterk nieuw gezicht van Peugeot naar voren bracht. De 407 is een fractie langer, ho ger en breder dan het huidige model en de wielbasis bleef op twee millimeter na gelijk. Om de kofferruimte (met 405 liter iets minder dan in de 406) zo breed mogelijk te kunnen ma ken is de achteras aan meer voudige draagarmen opgehan gen met liggende schokdem pers. Hij heeft nog gewoon een reservewiel, dat onder in het kofferruim zit. Binnenin valt een dashboard op dat in twee delen opgebouwd is, met in het midden een hoge console. De voorruit is tamelijk groot met een oppervlak van 1,5 vierkante meter. Net als Toyota past het Franse merk voortaan een knie airbag onder de stuurkolom toe. De 407 is wat gestroomlijn- De stationwagon van de 407 komt der dan zijn voorganger, want die had een luchtweerstandsco- efficiënt van 0.32, waar de 407 een Cx-waarde van 0.29 laat zien. Peugeot zegt veel aandacht be steed te hebben aan geluidsiso latie. Of dat met succes gebeurd is, kunnen we pas eind maart vaststellen als er voor het eerst in juli. Foto: Peugeot met de nieuwe Peugeot gere den kan worden. Ook de voorganger van de 406, de 405, ging acht jaar mee. Maar de 406 borduurde veel meer voort op de vormgeving van die 405, al oogde hij veel gestrekter en eleganter. Hij was ook liefst 15 centimeter langer, waardoor hij vooral meer zit ruimte achterin kreeg. De 406 kreeg in 1995 standaard nog maar één airbag mee, de 407 heeft er zeven en bovendien (het vanaf 2004 in nieuwe au to's verplichte) abs en aircondi tioning. Geheel in Peugeot-traditie krijgt de auto een reeks benzine- en dieselmotoren, gekoppeld aan een 5- of 6-versnellingsbak of een 4- of 6-traps automaat. Be halve een 1.8 (117 pk), 2.0 (136 pk), 2.2 (160 pk) en 3.0 V6 (210 pk) op benzine en twee HDi- diesels met roetfilter, 1.6 (110 pk) en 2.0 (136 pk), volgt later een 2.7 liter V6 HDi, die PSA sa men met Ford ontwikkelt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19