Pracht en praal verborg moord en overspel KUNST CULTUUR Carmignola fungeert ci| de frisse windvlaag Haagweg 4: 'Grande finale' van jubileumjaar wL Royal Court: Meeliften op andermans roem Nachtwacht verhuisd Vierde Le 'kernpodi f is voorlo van de bi Sé 250 Meesterwerken uit de Hermitage in de Nieuwe Kerk in Amsterdam door Theo de With leiden - Kunstcentrum Haagweg 4 sluit zijn jubileumjaar zondag spectaculair af. De Haagse kunstenaar Lichel van den Ende to vert de voormalige ambachtsschool om tot een soort spookhuis. De bezoekers worden meegenomen op een tocht door het kunst centrum en worden onderweg geconfron teerd met ondraaglijke scènes. 'Ondraaglijk', zo heet ook de performance van Van den Ende die daarbij hulp krijgt van zestig figuranten en muzikanten. De Hagenaar is berucht om de kostuums die hij maakt. Niet zelden verwerkt hij struisvo gels, zwanen en andere dierlijke resten in zijn spectaculaire creaties die soms als schokkend worden ervaren. Voor de figu ranten is het dragen van de loodzware kos tuums een helse klus, want ze zijn eigenlijk 'ondraaglijk'. Coördinator Bernadette Drenth van Haag weg 4 noemt de performance van Lichel van den Ende 'de grande finale' van alle ac tiviteiten die het kunstcentrum afgelopen jaar organiseerde. Daarmee werd het tien jarig bestaan van Haagweg 4 als onderko men voor kunstenaars gevierd. De voorma lige school werd in eerste instantie ge kraakt. Later werd het gebruik door beel dend kunstenaars en theatermakers gelega liseerd en inmiddels is Haagweg 4 een ge accepteerde culturele instelling in Leiden. „We hebben Lichel gevraagd als afsluiting, omdat hij bezoekers meeneemt naar alle uithoeken van het gebouw", vertelt Drenth. „Ze zien het pand daardoor eens op een heel andere manier dan bijvoorbeeld bij de Kunstroute. Bovendien hebben we het hele jaar door geprobeerd een kruisbestuiving tussen verschillende kunstdisciplines op gang te brengen. Lichel doet dat ook. Hij werkt behalve met kostuums ook met dans, muziek en poëzie." Op de lijst van mede werkers aan 'Ondraaglijk' staan verder alpi nisten en tien contrabassisten onder lei ding van Jules Kirch, docent aan de mu ziekschool Leiden. Belangstellenden kunnen zondag vanaf 17.00 uur in Kunstcentrum Haagweg 4 te recht. Ze worden door een gids meegeno men langs tien twaalf ondraaglijke scè nes. De tocht neemt ongeveer een half uur in beslag. Na afloop is er een feestelijke af sluiting met live muziek. Een selectie van de gebruikte kostuums en objecten wordt na zondag tentoongesteld in de galerie van het kunstcentrum. Ze blijven daar tot en met 31 december te zien. Een ondraaglijke creatie met struisvogels, van de Haagse kunstenaar Lichel van den Ende. Foto: Mieke van Engelen Sting kreeg van Stevie Wonder een speciale Century Award. Foto: Reuters/Steve Marcus R&B in prijzen bij Billboard las vegas - R&B-zangeres Bey- once en zanger/producer R. Kelly zijn de grote winnaars van de Billboard Music Awards 2003 die woensdagavond zijn uitgereikt in Las Vegas. Zij wer den beiden in vier categorieën winnaar. De Billboard Music Awards worden ieder jaar uitge reikt aan de best verkopende artiesten van het jaar. De uit slag is gebaseerd op de weke lijkse charts van Billboard, een Amerikaans vakblad voor de muziekindustrie. Rapper 50 Cent arriveerde op de gala avond met zes nominaties en vertrok met drie Awards. Zan ger Sting kreeg van Stevie Won der een speciale Century Award uitgereikt voor zijn werk en dit jaar werd voor het eerst een prijs toegekend voor het meest (legaal) van het internet ge- downloade nummer. Die ging naar Hey Ya van OutKast. Earth, Wind Fire in Arnhem arnhem - Earth, Wmd Fire is de hoofdact van het muziekeve nement Soul@thedome op 20 maart in de Gelredome in Am- hem. De hele avond staat het heden en verleden van de soul muziek centraal, vertolkt door diverse bands en artiesten. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Royal Court - the Duke and the King. Door Adrienne West en David Cameron, m.m.v. Jerrel Houtsnee en Zwetslana Pengel. Gezien: 11/12 (première). Schouwburg, Leiden. Nog te zien: 23/1, Stadstheater, Zoetermeer. Zuivere oranjevreugde deed de directeur van de Schouwburg besluiten 50 kaartjes voor de première van 'Royal Court' weg te geven en toen de Schouw burg gistermiddag open ging, stonden er al enthousiastelin gen te wachten in de regen. Maar of die gisteravond gecom penseerd werden voor hun nat te voeten, is de vraag. 'Royal Court', groots ondertiteld met a theatrical tribute to Duke El lington and Nat King Cole' is de zoveelste poging gemakkelijk mee te liften op andermans roem. Een aaneenschakeling van mooie, in ieders geheugen gegrifte liedjes, maar aanzien lijk minder theatraal dan be loofd en in de verste verte niet het eerbetoon dat de twee mu zikale grootheden verdienen. De willekeurig aan elkaar gere gen liedjes worden met knullig schooltoneel aangekleed, en soms moet je wel heel wild as sociëren om ze nog met Nat Cole of Ellington in verband te kunnen brengen. David Cameron en Adrienne West, die hun sporen op Broad way verdiend zouden hebben, maar inmiddels al weer een tijdje als echtpaar in Amster dam wonen, zijn de bedenkers van 'Royal Court'. En ze hebben zichzelf ook tot spil van de voorstelling gemaakt. Daar naast is er ruimte op het podi um voor een vijfkoppig combo en voor Jerrel Houtsnee en Zwetslana Pengel. Zij beperken zich gelukkig hoofdzakelijk tot dans. Maar hoe flauw en gemakzuch tig 'Royal Court' ook is, er zijn momenten dat je opveert uit je stoel. Dat is vooral wanneer Adrienne West zingt. Met haar versie van 'Nature Boy', sfeervol begeleid door Peter Nieuwerf op gitaar en Ruud Ouwehand op bas, toont ze moeiteloos aan een geweldige zangeres te zijn, met gevoel voor timing en swing, een wendbare en grote stem en een hoop dramatische zeggingskracht. Haar partner David Cameron kan maar net in haar schaduw staan, hij doet het nog het best in licht ironi sche nummers waar ook een dansje bij hoort. In de duetten, zoals 'Mood Indigo', is hij ver uit de mindere. De kracht van West blijkt ook in het totaal stukgezongen 'Smile', van Charlie Chaplin, dat ze stralend en overtuigend van alle stof en aankoeksels ontdoet. Maar een prettig moment is nog geen 'tri bute' vrijdag 12 DECEMBER Amsterdam - De Nachtwacht heeft gisterochtend zijn vaste zaal in het Rijksmuseum in Amsterdam verlaten. Tijdens een minutieus uit gevoerde operatie is het wereldberoemde meesterwerk verplaatst naar de Philipsvleugel van het museum. De ingewikkelde verhuis- operatie begon om half in de ochtend. Conservatoren van het mu seum, kunsttransporteurs en technici haalden het schilderij van de muur en plaatsten het doek in een houten frame. Daar omheen werd een door Philips ontwikkelde beschermhoes geplaatst, voorzien van sensoren die de temperatuur, luchtvochtigheid en schokken in de ga ten moesten houden. Tegen twaalf uur werd het werk naar buiten gehesen en via de straat naar de Philipsvleugel gereden. Er waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen rondom wat bijna een mi litaire operatie leek. De verhuizing is noodzakelijk door de ingrijpen de renovatie van het hoofdgebouw van het Rijksmuseum volgend jaar. Foto: AP/Fred Ernst fel muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Venice Baroque Orchestra o.l.v. Andrea Marcon, m.m.v. Giuliano Carmignola, viool. Gezien: 11/12, Stadsgehoorzaal, Leiden. Hoe aardig, ontspannen, 'aan genaam barok' de eerste vier werken van Italiaanse compo nisten ook klinken, je krijgt toch het gevoel dat je het allemaal al tig keer gehoord hebt, dat er 13 van die concerto's in een dozijn gaan. Het is heerlijke muziek die getriggerd moet worden om weer spannend en verrassend te zijn. Jan Willem de Vriend kan dat bij voorbeeld, met zijn Combattimento Consort; het Venice Baroque Orchestra o.l.v. Andrea Marcon heeft er - al thans voor de pauze - weinig puf voor; wellicht door de warmte die op het podium nog harder aankomt dan in de zaal. Resultaat: weinig opwindend. Dat wordt wel even anders als na Benedetto en Alessandro Marcello, Caldara en Albinoni de grote vernieuwer van het concerto, Antonio Vivaldi aan bod komt. Met in zijn kielzog de duivelskunstenaar Giuligno Carmignola die in maar liefst vier Vivaldi-concerten soleert. Bij Vivaldi gaat het niet in de eerste plaats om een structurele verandering, maar om de ver andering in dramatische span ning. Bovendien wordt de solist de leidende persoonlijkheid in het geheel, op hem richt de luisteraar zich hoofdzakelijk. Kenmerkend is het program matische, beeldende karakter van de muziek, in de barok meer geduid als de iconiteit van de muziek. Men probeerde de buitenmuzikale werkelijkheid te imiteren (zo fenomenaal weergegeven in zijn Vier Jaar getijden'). Ook het langzame middendeel verandert, wordt veel belangrijker ten opzichte van de snelle delen, met ex pressieve 'cantabile' (zangerige) melodieën, verrijkt door smaakvolle versieringen. Het orkest komt hier veel minder op de voorgrond, wordt meestal gereduceerd tot een basso con tinuo, in dit geval een contra bas, cello en een luit. Carmignola fungeert als de fris se windvlaag, bij wijlen een briesende storm, die alle lome hitte van het podium wegvaagt. Violist en Vivaldi inspireren or kest, en Andrea Marcon, die di rigeert en gelijktijdig het clave- cimbel als ondersteunend 'slag werk' bedient. Na e lel proefje van solistisc eb standjes, en samenspi 0 list en cello in het e certo in D, nog wat afwerking, gaat het pauze onstuimig en aan toe. In het Concel 11, ooi en strijkers in Es mignola het eerste si Db aan in felle korte sl lel energiek genomen id beknopte direct aans ei thema's, met grote heid weergegeven. K 4e middendeel wat schui 13 al te korte droge halen ot in het Concerto in b be solist er naar, de ifrt spontaniteit van de te verzachten; in eeiot pastorale sfeertekenin del In het laatste snelle defstt Concerto in D 'Per di San Antonio' vertoo th no Carmignola zijn fal 15 kunsten op het schei ot snede in een onvol virtuoze cadens, waai r vogels uit het paradijs als kristal laat zingen hemelhoge, gouden la Venetiaanse Barokorl is in Vivaldi zowel in dende als in gelijkwaai tijen inspirerend, exp' >tef kleurrijk. Zo komt goed! 04 Tri na n Er w lei door Rody van der Po 'j leiden - Leiden krijj lopig geen speciaal - voor kleine 'muziek 'c als Hot House, C D Centrum de X, Madi 't0 den, Folkclub Ho P1 Burcht Klassiek. D e wijst het voorstel c( college van B en W i n{ certzaal Q-Bus aan delstegracht hiervoo1 n bouwen unaniem te hand, zo bleek gisti n tijdens de commiss!rv dering cultuur en on Alternatieve locatiesct raad wel ziet zitten, e Meelfabriek, zijn vi at niet te realiseren. zover is, moeten de ee zalen optimaal ben n den", verwoordde m raadslid Moh Bouras het algemem punt. Dit sluit ook aa wensen van het mi van de clubjes, die t zijn met de locatie P' momenteel gehuisv |J concludeerde een re ingestelde werkgroej 's der. vo Alleen cultureel cental X heeft een acuut I 's I tingsprobleem. De X januari de huur v« Volkshuis opgezegd1 tuurwethouder Ruupl sing heeft inmiddels Ff sprek gehad met de na specialiseerd in wei 13 ziek, waarin hij heefira drongen op hun veim naar het Muziekhijtu heb daarop een rede 8£ willend antwoord gen", aldus de wethi (J De partijen bena stuk voor stuk gee Cl principieel bezwaar ben tegen het door f" lege zo gewenste e£ 'kernpodium'. Dit z ciaal onderdak moe den aan de kleine if11 en theaterclubjes die °F een van de andere dia - de Stadsgehooi c< Leidse Schouwburg g£ LAKtheater - terecl gf nen. De raadsleden t zich echter niet be b de investering van bi euro die nodig is oi t£ bus te verbouwen, d Waar het vierde ke^g um in de toekon d moet komen, is niet 01 lijk. Een meerderhi de raadsleden noen Meelfabriek als mog tematief. Wethoudf 6 sing waarschuwde een fata morgana k ken. „De Meelfabrie van ons, maar van rv versiteit. Bovendien daar een substantie!1 d tering nodig zijn om f van te maken." is enigszins bitter aan er voegen:Als u nu al 1 c reid bent tot een inv van 500.000 euro moois van de Q-bus ken, hoe moet d straks?' door Francoise Ledeboer Amsterdam - Dezelfde Catharina de Grote die haar krankzinnige echtgenoot tsaar Peter III in 1762 liet vermoorden, schonk haar be langrijkste minnaar Grigori Orlov het Marmeren Paleis dat nog steeds aan de oevers van de Ne va in St. Petersburg staat en een kostbaar zilveren servies dat ze in Parijs bestelde. Op de exposi tie 'Liefde uit de Hermitage', vanaf vandaag te zien in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, schuilt achter de pracht en praal de harde werkelijkheid van moorden en overspel in de tsarenfamilie. De expositie is de laatste uit de serie grote tentoonstellingen waarvoor de Nieuwe Kerk sa menwerkte met de Hermitage. 'Het Goud van de Scythen', 'De Rijkdom van Stroganoff en de expositie over Catharina zelf gaven de afgelopen jaren al een overweldigende indruk van de rijkdommen van de tsaren. De schatten bleven na de moord op de laatste tsaar Nicolaas II in 1918 achter in het voormalige Winterpaleis en groeiden door latere aanwinsten en schenkin gen aan tot een museale collec tie van rond de drie miljoen ob jecten. Voor deze nieuwe expositie zijn 250 meesterwerken geselec teerd die thema's als ouderlief de, liefde tussen man en vrouw, liefdesgeschiedenissen uit de mythologie en de bijbel, ritue len, symbolen, betaalde liefde en erotiek illustreren. Door het loslaten van de chronologie van de kunstgeschiedenis verster ken voorwerpen uit verschillen de tijden en culturen naast el kaar de boodschap van de lief de als belangrijkste menselijke emotie. Een moeder met kind uit het oude Egypte zegt het zelfde als het schilderij 'Moeder en kind' van Maurice Denis uit de negentiende eeuw; de lief desgodin Aphrodite die oprijst tussen twee schelpen uit de vijfde eeuw voor Christus com bineert in deze opzet vanzelf sprekend met 'Amor en Psyche' van Rodin (1840 - 1917). In de sectie thema betaalde lief de en erotiek liggen Romeinse muntjes met erotische scènes waarvan wordt vermoed dat ze als betaalmiddel voor bordelen fungeerden. Daar hangt ook een Chinees bordeelgordijn uit de achttiende eeuw met op de voorzijde een keurige scène en op de achterkant een afbeel ding die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. In onze ogen curieus is de etuidoos met fallussen uit de collectie van Alexander IB, die ze volgens de mode van zijn tijd waardeerde als symbolen van kracht en overwinning. Behalve een fervent verzame laar van minnaars was Cathari na de Grote (1729-1796) ook een hartstochtelijk verzamelaar van kunst. Ze stuurde haar af gezanten door heel Europa op koopjesjacht en legde het fun dament onder de immense ver zameling. De legendarische tsa rina speelt op deze laatste Her mitage-expositie dan ook op nieuw een prominente rol. Op de tentoonstelling is ook het bijzondere familieportret van Lorenzo Lotto uit 1523 te zien dat ze voor de Hermitage kocht. Behalve een 'gewone' afbeel ding van een man en een vrouw is dit schilderij ook een allego rie van echtelijke trouw en we derzijdse liefde. Het hondje in de armen van de dame symbo liseert de trouw. Op tafel ligt een eekhoorn, het diertje dat volksgeloven eigenschappen toekent die de man dient te ver mijden: ongebreidelde harts tocht, wellust en verjaging van het wijfje. De Hermitage bezit negenen dertig delen van het Parijse ser vies dat Catharina in 1770 aan haar geliefde Orlov schonk. Op de tentoonstelling is alleen de soepterrine te zien, maar dat glanzende object is zo groot dat in één blik duidelijk wordt dat ze kosten noch moeite spaarde om haar minnaar te plezieren. De deksel is versierd met een sculptuurgroep bestaande uit twee Amor-figuren met bloe men en druiven die allegorisch de lente verbeelden. Ze kocht voor deze favoriet ook het schil derij met een liefdessène in een gen door Jean Jacques Duck. Het deksel is versierd met een medaillon en een briljanten in- legstuk in de vorm van een ade laar die hun initialen vasthoudt. Binnen in het medaillon is een afbeelding van een zonnebloem aangebracht die Geloof, Hoop en de door haar schandelijk verwaarloosde deugd Trouw symboliseert. Catharina ging gelijk de man nen uit het Huis Romanov im mer zonder gewetensbezwaren haar eigen gang, waarbij voor de mannen overigens als ex cuus kan gelden dat vorstelijke telgen in die dagen alleen gear rangeerde huwelijken sloten. Haar zoon Paul deed trouw zijn plichten in bed en schonk zijn echtgenote Maria Fjodorovna tien kinderen, onder wie de An na Pavlona die later trouwde met de Nederlandse koning Willem II. Maar ook hij hield er een minnares op na. Tsaar ge worden in 1796 ontpopte hij zich als een wreed heerser die een reeks groteske wetten uit vaardigde: buitenlandse boeken en vrij reizen werden verboden, het theater stond onder cen suur. De volgende moord in de tsarenfamilie diende zich aan: met medeweten van zijn oudste zoon Alexander werd hij in de nacht 12 maart 1801 om het le ven gebracht door een groep officieren. 'Liefde uit de Hermitage' omvat ook een aantal werken die geen connectie hebben met de tur bulente geschiedeftis van het Huis Romanov en de pracht en praal waarmee de opeenvol gende generaties zich in St. Pe tersburg omringden. De exposi tie eindigt opbeurend met 'De tuin der liefde' van Carel van Mander uit 1602. Naakte vrou wen in elegante poses sublime ren op dit schilderij de vol maakte liefde waarnaar de le den van de gedoemde tsarenfa milie natuurlijk even hartstoch telijk hebben verlangd als 'ge wone' stervelingen. 'Liefde uit de Hermitage' in de Nieuwe Kerk (Dam, Amster dam), van 12 december t/m 18 april, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur en op donderdagen tot 22.00 uur. Op 25 december en 1 januari gesloten. park van Jean-Baptiste Pater, gemaakt tussen 1725 en 1735. Maar ook haar andere min naars kwamen niets tekort. Daarvan getuigt de snuifdoos met monogrammen van Catha rina en haar favoriet Semjon Zoritsj, die de tsarina rond 1775 in St. Petersburg liet vervaardi- 'Amor en Psyche' van Peter Paul Rubens, een van de 250 meesterwerken die te zien zijn in de Nieuwe Kerk. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18