REGIO Yamanouchi Leiderdorp weer in beeld bij activisten Rijnland Ziekenhuis snijdt fors :hool verdeeld over tweede fase 'Gouden Glasbak' voor gemeente Oegstgeest elijkvloers, en toch ruim en mfortabel blijven wonen' Van Spaandonck wil stoppen met 'Afzien' Alphense dieven in Voorschoten betrapt R5 Afdak voor hangjeugd bij skatebaan Loetheveld vrijdag 12 december 2003 eker valt akgoot aar - Een inbreker is ond op de Groot Haese- weg in Wassenaar uit de t gevallen, van een huis j probeerde in te breken, iwas op de derde etage en raam open te breken, 35-jarige bewoonster huis hem betrapte. Zij en raam open, waardoor rhrok dat hij naar bene- (Afl. Een afdakje brak de val H( inbreker. Hij ontkwam st ens, net als zijn maat die :0n lin stond. Pr; tier op de dper tegen pui atoude-dorp - Een 52-ja- ser is gisterochtend ge- geraakt bij een ongeluk, aakt door een 72-jarige enote. De vrouw reed ir auto achteruit een plaats aan de Fuut af en immen voor de man. plaats van op de rem e op het gaspedaal. Ze de fietser en met hem op iper kwam ze tegen een van een woning tot stil- )e man is met beenletsel t Rijnland Ziekenhuis lof racht- door Peter Groenendijk leiderdorp - Radicale dierenactivis ten hebben de Leiderdorpse vestiging van Yamanouchi BV op het oog als doelwit van gewelddadige acties. Dat blijkt uit informatie op de website van SHAC, een even bekende als be ruchte Engelse dierenrechtenorgani satie die ook een Nederlandse afde ling heeft. Activisten overwegen naar eigen zeg gen ook werknemers van het bedrijf te gaan opzoeken. De politie neemt de aankondigingen serieus. Yama nouchi, een Japanse medicijnenfabri kant, is volgens SHAC een 'besmet' bedrijf, omdat het zaken doet met het Britse vivisectiebedrijf HLS. Die relatie heeft de Leiderdorpse ves tiging van Yamanouchi al eerder par ten gespeeld: in mei werd brand ge sticht bij het bedrijf in Leiderdorp. Die brand richtte flinke schade aan. In dezelfde nacht werd brand ge sticht in de woning van een voorma lige directeur van Yamanouchi Lei derdorp. De politie gaat er van uit dat dierenactivisten, mogelijk die van SHAC, achter de brandstichtingen za- Op de website van SHAC staat te le zen dat de week van 15-19 december in het teken staat van wereldwijde ac ties tegen Japanse klanten van HLS. Donderdag 18 december is 'Yama nouchi Day', zo wordt gemeld. Elders op de site staat onder het kopje 'Netherlands Targets' het adres van Yamanouchi Leiderdorp. Op de web site van de Nederlandse afdeling van SHAC staat geen informatie over toe komstige acties in Leiderdorp. SHAC strijdt voor sluiting van HLS, één van de grootste proefdierlabora toria van Europa, omdat daar volgens SHAC dieren op gruwelijke wijze worden mishandeld. In die strijd wordt geweld niet geschuwd: in de afgelopen drie jaar zijn Britse perso neelsleden van HLS aangevallen, werden kantoren en huizen van werknemers beklad en bezet, hun au to's in brand gestoken en hun kinde ren bedreigd. Over de Nederlandse afdeling van SHAC is vrijwel niets be kend. Vaststaat dat ervaren Britse ac tievoerders van SHAC al een aantal malen naar Nederland zijn geweest om hier actievoerders te 'trainen'. Het lijkt erop dat ook werknemers van Yamanouchi Leiderdorp moeten vrezen voor geweld. Op diverse web sites van Nederlandse dierenrechten organisaties wordt gefilosofeerd over acties tegen werknemers. De groep Animal Liberation Front (ALF) be weert onlangs al een eerste actie te hebben ondernomen. In een verkla ring beweert ALF het huis van een werknemer in Amsterdam te hebben beklad, en een liter boterzuur door de brievenbus te hebben gegoten. „Ya manouchi, you stink. Laat de dieren met rust", schrijft ALF in een verkla ring. De politie in Amsterdam heeft geen informatie over zo'n incident. Yamanouchi BV wil geen uitlatingen doen over de bedreigingen en claims van SHAC en ALF. De politie Hollands Midden neemt de gegevens desondanks serieus. „Wij volgen de aankondigingen van groe pen als SHAC op de voet", zegt een woordvoerder. „We zijn alert als con crete data worden genoemd. Met be trekking tot de dreigementen richting Yamanouchi letten we scherp op, ze ker gezien de eerdere incidenten." oegstgeest - Oegstgeest is één van de vijf gemeenten die een Gouden Glasbak krijgen. Wethouder Rianne Meester mag die prijs van 2.500 euro volgende week, op de gemeentelijke oudejaarsborrel, in ontvangst nemen. De trofee is beschikbaar gesteld door Stichting Pro motie Glasbak. Deze organisatie streeft ernaar de in zameling van het eenmalige verpakkingsglas te ver beteren. In Nederland wordt 78 procent van alle pot ten en flessen in Nederland gerecycled. In 2005 moet dat 90 procent zijn. Gemeenten spelen bij de recycling van glas een be langrijke rol. Zij bepalen onder meer de 'glasbak dichtheid' en het plaatsingsbeleid van de glasbakken. Ook maken gemeenten de keuze of groen, wit en bruin glas apart worden ingezameld of juist niet. De ene gemeente recyclet beter dan de andere en de Stichting Promotie Glasbak wil de gemeenten die dit het beste doen, belonen voor hun inspanningen. Een stad met 100.000 inwoners kan meer scherven bin nenhalen dan een dorpje met 14.000 burgers. Daar om is een rekenmodel uitgewerkt. Het Afval Overleg Orgaan (AOO) heeft de Nederlandse gemeenten inge deeld in stedelijkheidsklassen, variërend van zeer sterk stedelijk tot niet stedelijk. Het AOO heeft daar bij per afvalstroom doelstellingen geformuleerd, uit gedrukt in kilo's per inwoner, die voor de betreffende klasse haalbaar moeten zijn. Winnaar van de gouden glasbak is de gemeente die in de eigen stedelijkheidsklasse per hoofd van de be volking het meeste glas inzamelt. In 2003 gaan de gouden glasbakken naar de gemeenten Leidschen- dam-Voorburg (24 kilo), Oegstgeest (30,5 kilo), Ou- der-Amstel (35,3 kilo), Haren (39,3 kilo) en Sevenum (33,3 kilo). Het prijzengeld kunnen de gemeenten ge bruiken om de glasinzameling te verfijnen. niging De Ouderzorg ziet uit naar woontorens Leiderdorp meke Dijke orp - Eén van de vier rens aan de Laan van Ou- in Leiderdorp wordt over r jaar bewoond door le- 2 Vereniging De Ouder- e stuursleden Koos van der en Eppo Kooi (71) heb- 6®1 n reden meer om daar- wijfelen. „We hebben steeds niet zwart op wit, hebben van Vesteda ding al zo vaak te horen dat het akkoord is, dat meer mis kan gaan", ze. Het gaat om de derde ren, gezien vanuit win- um Santhorst. j je, irtementen in één flat- 1, allemaal bewoond i-plussers. Dat is de van Van der Bom, Kooi honderd leden van niging. Ze zien daarin ardelen.Als je daar ben je bereid om voor n klaar te staan", zegt Bom. „Er wordt niet inlijk gegeten, maar mis- drinken we met de feest- amen koffie in de ge- :happelijke ruimte op de grond." Ien iniging werd in 1996 op- met als doel een appar- encomplex te bouwen roepswonen voor ou- nogelijk was. De vereni- l f zichzelf als naam 'De |(ja org', omdat de Laan van org door de leden als de plek om te wonen )or werd beschouwd: lekker dicht bij winkels, openbaar vervoer en medische voorzieningen, en bovendien op een centrale plek in Leiderdorp. De eerste plek die het bestuur op het oog had was de hoek bij de Rabobank, maar dat zag de gemeente niet zitten. Dat diezelfde gemeente daar nu een sociaal-cultureel centrum wil bouwen, deert de bestuursleden niet. De derde woontoren die vastgoedontwik kelaar Vesteda langs de Laan van Ouderzorg gaat bouwen, vinden ze minstens zo geschikt. Kooi: „Je hebt een mooi uit zicht over de Houtkamp." De vereniging heeft ruim hon derd leden, waarbij echtparen dubbel tellen. Ze werden lid door mond-tot-mondreclame. Het geluk om een appartement te veroveren is slechts voor 24 huishoudens weggelegd. „De inschrijfdatum bij onze vereni ging geldt ook voor Vesteda als inschrijfmoment", legt Kooi uit. Dat betekent dat de twee heren vrijwel zijn verzekerd van een appartement. Ze zijn al bijna vanaf de oprichting lid. Wie buiten de boot valt omdat hij pas onlangs lid is geworden, kan via Vesteda proberen in één van de andere woontorens terecht te komen, en daar een appartement huren of kopen. Er zijn ook mensen die hun beurt nu voorbij laten gaan, op de wachtlijst blijven staan en pas over een paar jaar willen verhuizen. De meeste mensen die een ap partement in de 'verenigings- flat' gaan huren, laten een koopwoning in Leiderdorp ach ter. Ze moeten de huur van mi nimaal 1.000 euro per maand kunnen ophoesten. „Het zijn veel mensen die van hun koop woning afwillen en willen gaan huren, om van al dat gezeur rond het bezit van een eigen woning af te zijn", zegt Kooi. Veel mensen verlangen naar een huis zonder trappen en drempels. „Het gaat met de be nen wat minder bij veel leden. Straks is alles gelijkvloers", zegt Van der Born. Kooi: „En toch comfortabel en ruim blijven wonen." Het oorspronkelijke idee van groepswonen is in de loop der jaren wat veranderd. „Ons doel is nu zo lang mogelijk zelfstan dig en onafhankelijk blijven wonen in je eigen woonomge ving", zegt Kooi. „Naarmate je ouder wordt vallen vrienden en familie weg. Dankzij onze ver eniging leer je de mensen in het appartementencomplex ken nen. In de gemeenschappelijke ruimte kun je terecht voor ge zelligheid. We hebben leden die nu in een galerijflat wonen en totaal geen contact hebben met hun buren, omdat dat vaak jon gere tweeverdieners zijn die de hele dagwerken." Het is een zaak van lange adem voor de leden die al in 1996 lid werden. Het is de bedoeling dat de eerste paal in september 2004 de grond in gaat en dat het pand in april 2006 klaar is, tien jaar na de oprichting van de vereniging. „Er zijn mensen die zijn afgehaakt omdat ze het te lang vonden duren", zegt Van der Bom. Maar er zijn ook volhouders. Eppo Kooi (links) en Koos van der Bom langs de Laan van Ouderzorg, op de plek waar zij in de toekomst hopen te wonen. Foto: Hielco Kuipers examenleerlingen uit Oegstgeest doen onderzoek naar nieuwe schoolsysteem ris Rietbroek 1 Kv 10 üST - De één prijst het prefH de hemel in, de ander het genadeloos neer. vo gen, ouders en docenten rtne !t Rijnlands Lyceum in eest zijn verdeeld over p Di «de fase in het boven- ïderwijs. Dat conclu- en groep leerlingen uit van de school. De eind- 6 ïkandidaten moesten et vak maatschappijleer oek doen. De onder hen uze stond vrij. De leer- besloten het lessysteem neh Ie loep te r 071| (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? *TNO IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN Havo- en vwo-leerlingen moe ten zelfstandiger kunnen wer ken, zodat de overstap naar ho ge school of universiteit kleiner wordt. Dat is het belangrijkste doel van de tweede fase. Gister middag bleek tijdens de pre sentatie van het onderzoek naar het nu vier jaar oude lessys teem, dat de meningen over de leermethode sterk verdeeld zijn. 'De tweede fase is een goed systeem.' 'Rijtjes emit, in zicht erin'. 'Er gaat te veel tijd verloren aan vakken die er niet toe doen'. 'Neem nou Frans en Duits, mijn kind spreekt er geen woord van.' Door hun powerpointpresenta- tie met die stellingen te begin nen, gingen de leerlingen er meteen 'vol' in. De groep had drie verschillende enquêtes uit- gewerk: één voor mede-leerlin gen, de volgende voor ouders en de laatste voor leraren. In to taal gingen 1.500 vragenlijsten de deur uit. Bijna de helft kwam ingevuld terug. Volgens de on derzoekers is dit voldoende voor een representatief onder zoek. De vwo-leerlingen van de bo venbouwklassen die de tweede fase pertinent niet zien zitten, zijn met 40 procent net in de meerderheid. Van de havo-leer lingen is ruim 60 procent nega tief over het nieuwe schoolsys teem. Zij noemen het een slechte voorbereiding op hun vervolgopleiding. Dertien pro cent van de havo is uitgespro ken positief over het systeem. Leraren van het Rijnlands Ly ceum geven aan dat de speci fieke vakkennis van leerlingen de afgelopen jaren achteruit is gegaan. Ook vinden ze dat leer lingen minder goed zelfstandig werken dan voor de invoering van het systeem. Uiteindelijk verkiest ruim 48 procent van de docenten de tweede fase tegen over 41 procent die de voorkeur geeft aan het oude mammoet systeem. Iets meer dan de helft van de ondervraagde ouders staat po sitief tegenover de tweede fase. Bijna 40 procent vindt het maar niets, een kleine 10 procent weet het niet. Volgens de ou ders kunnen scholieren zelf standiger werken dan zijzelf in hun schooltijd, maar kunnen de kinderen minder goed hun schoolwerk plannen. Na de presentatie van de on derzoeksresultaten gingen leer lingen, ouders en docenten met elkaar in debat, volgens de for mule van het televisieprogram ma Het Lagerhuis. Vooral het debat tussen docent Teitler en conrector Swieringa gaf de ver deeldheid goed weer. Teitler, de winnaar van het debat, brandde de tweede fase tot op de grond af. „Zowel leraren als leerlingen zijn er de dupe van. Docenten zijn er om kennis over te dra gen, maar dit wordt steeds min der bewerkstelligd. De leerlin gen moeten hun aandacht meer richten op het winnen van vaardigheden dan van ken nis. Nu weten ze te weinig." Swieringa vond het feit dat een groep leerlingen uit 6 vwo groot onderzoek heeft gedaan al het bewijs dat de tweede fase wel een succes is. „Ze hebben mij helemaal zelfstandig uitgeno digd voor deze middag glun derde hij. „Je moet als docent creatief je lessen kunnen invul len. Dat gebeurt hier soms nog te weinig. Vergelijk het met het bakken van een eitje. Als je het gas niet aansteekt, dan gebeurt er niets." door Judy Nihof zoETERwouDE - Zoeterwoude- naar Ruud van Spaandonck overweegt na veertien jaar te stoppen met 'Het Afzien van het jaarlijkse magazine vol bi zarre en macabere krantenbe richten. De digitale verwer king van de berichten en de verspreiding van de populaire knipselkrant onder de duizen den liefhebbers kost hem te veel tijd. „Ik moet teveel af zien," zegt Van Spaandonck, die nog zeker één of twee keer een 'Afzien' wil maken. Dan is het mooi geweest. „De titel van de allerlaatste uitgave heb ik al: 'Nooit meer Afzien'." De kans is klein dat de inwo ner van Zoeterwoude-Rijndijk nog van mening verandert. Maar Van Spaandonck sluit dat niet uit. „In december zit ik altijd een dip en dan denk ik: ik ga stoppen. In januari heb ik er wel weer zin in." Van verminderde belangstelling voor het blad is volgens Van Spaandonck geen sprake. Wel merkt hij dat de fans het wel vanzelfsprekend vinden dat er elk jaar een uitgave verschijnt. „Voor de ontvangers is het niet de vraag 'Komt er nog een Afzien in december?' maar 'Hoeveel Afziens krijgen we'?" Zo vanzelfsprekend is het vol gens Van Spaandonck niet. Zo is hij afhankelijk van sponsors in de grafische wereld. „In die wereld gaat het niet zo best." 'Het Afzien van 2003' is net verschenen, bijna honderd pagina's dik. Geholpen door tientallen berichten-knippers verzamelde de Zoeterwoude- naar 5.000 curieuze berichten. Na een strenge selectie bleven er 1.362 berichten over. Een favoriet bericht van Van Spaandoncks komt uit de krant Het Laatste Nieuws: 'Zaaddonoren halen fabriek uit de rode cijfers'. Volgens de Belgische krant willen arbei ders in een Roemeense auto- fabriek hun sperma afstaan om het bedrijf uit de rode cij fers te halen. Elke donatie le vert 50 euro op. „Een goed idee in deze tijd van economi sche recessie", zegt Van Spaandonck droogjes. ,A1 heeft het natuurlijk geen zin als iedereen het gaat doen. Want dan keldert de zaad- prijs." Wie meer wil weten over 'Het Afzien van 2003' kan mailen naar ruud.van.s- paandonck@brouwer.nl Maatregelen nodig om gezond te blijven door Erna Straatsma leiderdorp - Het Rijnland Zie kenhuis gaat fors bezuinigen om financieel gezond te blijven. Een reorganisatie is waarschijnlijk nodig om alle beoogde verande ringen in goede banen te leiden. Het ombuigingsresultaat is vast gesteld op ruim 2 miljoen euro voor 2004 en loopt in 2007 op tot 4 miljoen euro. Versterking van enkele specia lismen moet de inkomsten met in totaal 1,3 miljoen vergroten. Besparingen op tal van gebie den levert een bezuiniging van 2,8 miljoen op. Een deel van de ombuiging is noodzakelijk van wege aangekondigde rijkskor tingen. Daarnaast wil het zie kenhuis zijn positie verstevigen om ruimte te hebben voor in vesteringen. „De ombuiging is twee keer zo groot als het rijk van ons vraagt", zegt lid van de raad van bestuur, J. Cappon. Een precies overzicht van alle maatregelen kan de raad van bestuur nog niet geven. „We willen bij een selectief aantal specialismen minimaal 1 pro cent groeien, maar welke dat zijn kan ik nog niet zeggen", al dus Cappon. Het ziekenhuis is daarover nog in onderhande ling met de zorgverzekeraars. Ook op het gebied van kosten besparingen is nog niet alles duidelijk. „We heroverwegen een aantal centrale taken op het gebied van de staf, personeels beleid et cetera. En we willen slimmer omgaan met de inzet van verpleegkundigen. We heb ben een waslijst van maatrege len, maar die zijn nog niet alle maal concreet." Voor eind ja nuari worden de maatregelen bekendgemaakt. Medio februa ri volgt besluitvorming. Hoewel niet direct sprake is van personeelsvermindering, denkt Cappon toch dat een reorgani satie onvermijdelijk is. „En daarbij hebben we het sociaal plan nodig. Hier is bepaald geen sprake van een kaas schaafmethode. We doen veel meer. Op sommige terreinen hebben we minder mensen no dig, maar op andere terreinen gaan we extra personeel inzet ten." Medio dit jaar werd het Rijn land Ziekenhuis, net als alle an dere instellingen voor de ge zondheidszorg, geconfronteerd met een budgetkorting van 1,6 procent voor de tweede helft van 2003. De komende jaren staat het ziekenhuis meer be zuinigingsmaatregelen te wach ten: structureel 0,8 procent budgetkorting en korting op de financiële middelen voor CAO- effecten. Ook legt het kabinet ziekenhuizen een korting op ten gevolge van de daling van het ziekteverzuim. Cappon: „We zitten aan de onderkant van wat je een goede reservepo sitie kunt noemen. Als er even iets gebeurt zijn we die kwijt." Het Rijnland Ziekenhuis is on langs gefuseerd met de ver pleeghuizen Oudshoorn (Al phen aan den Rijn) en Leyhen- rode (Leiderdorp), onder de nieuwe naam Alatus. Voor deze instellingen is ook een ombui gingsoperatie in voorbereiding. door Judy Nihof zoETERwouDE - De funramp op het Loetheveld in Zoeterwoude krijgt een afdak voor de groep jongeren die regelmatig bij de skatebaan rondhangt. De Zoe- terwoudse politiek stemde daarmee gisteravond tijdens een commissievergadering in. Aanvankelijk vroegen WD en PZ zich af of zo'n afdak niet vragen om moeilijkheden is. „De skaters vormen een andere groep dan de jongeren die er rondhangen. En ik heb begre pen dat die groepen elkaar nog al in de weg zitten," aldus PZ- raadslid Booij. „Vliegen ze el kaar niet in de haren?" vroeg Sanders (WD) zich af. Wethouder Ates trok de fracties over de streep. Volgens haar 'botst het inderdaad af en toe' tussen de twee groepen, maar is er de laatste tijd sprake van enige toenadering. Bovendien wil zij de hangjongeren graag tegemoetkomen, nu de ge meente het besluit over een nieuw skatepark in combinatie met een hangplek heeft uitge steld. „De skaters hebben er wel begrip voor. maar de hang jongeren zijn teleurgesteld. Ze hebben de indruk dat de ge meente niets voor hen doet." Ates wil de jongeren laten mee helpen bij de aanleg van het af dak. „Dan voelen ze er zich ook meer verantwoordelijk voor. Zoeterwoude zoekt al geruime tijd naar een plaats voor een .skatepark/hangplek. De huidige skatebaan op het Loetheveld moet in 2005 weg vanwege wo ningbouw. Ates hoopt een plek te vinden waarmee zowel jon geren, politie als omwonenden kunnen leven. Daarvoor heeft de gemeente volgens haar meer tijd nodig. CDA-raadslid Klein vindt het jammer dat niet dui delijk is hoeveel tijd. Hij drong er bij de wethouder op aan om snel knopen door te hakken. Volgens Ates is dat ook de be doeling, maar een termijn kon zij niet noemen. voorschoten - De politie heeft vannacht twee Alphenaren (24 en 25 jaar) opgepakt op verdenking van inbraak in een groentezaak aan de Voorschotense Schoolstraat. Een getuige harde gebonk en geschreeuw en kon de politie ook een signalement geven. De poli tie hield vervolgens op de Voorschoterweg de twee Alphenaren aan. Var de groentezaak in de Schoolstraat was de deur openge broken. i Je eigenaar vermoedt dat er niets is meegenomen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15