'Leidenaars meer betrekken bij stedenbanden' Stop de brommer- en scooterterreur LEIDEN REGIO T) stelt vragen over jongerenfeest Stevenshof tijdens jaarwisseling LUMC krijgt geld voor onderhoud gebouwen R3 =je miljoen 1 provincie lig voor West Margriet krijgt 'universele bril' 'Sloop Kaasmarktschool leidt tot meer overlast in de buurt' vrijdag 12 DECEMBER 2OO3 ^tc/GPD - Voor de regio- Jhroepen RTV West en nd, tüe met grote finan- problemen kampen, nige hoop op redding, irderheid in provinciale an Zuid-Holland heeft een voorkeur voor issement' van de zen- ar uiteindelijk willen ze maal dat de omroepen fgeslankte en beter ge- irde vorm toch verder de mogelijkheden is itart na een faillisse- nieuwe directeur Bin- van RTV West heeft op idering met provincia- gemeld dat voor zijn lan waarschijnlijk kan volstaan met drie mil- provinciegeld. Een schatting kwam uit op miljoen euro. idering, die door tien personeelsleden van Rijnmond werd ge- s de eerste gelegen- r de politieke partijen ten om zich uit te spre- de toestanden bij de in en Rotterdam geves roepen. De frustratie ;id waren groot: 'Een id beeld' (PvdA en et vertrouwen is zwaar (CDA), 'we hebben sel vertrouwen meer' CU/SGP), 'besturen imroepen moeten op- (GroenLinks). lartijen drongen bij ge- Van Heijningen edia) ook aan op on naar de mogelijkheid an het daglicht geko- oenentekorten te ver- voormalige directeu- vel bestuursleden. Ook vraagd of accountants relijk kunnen worden vanwege hun goedkeu- ïrklaringen aan 'mislei- Jaarverslagen. In het ge- ps (TV West is die accoun- ist Young, die enkele leden tijdens de zoge- 3a! leteco-zaak (het gehei- 'ee deren bij de provincie) ief 1 kreeg onvoldoende te opgelet. Zuid-Holland lit bureau vervolgens af lankier. teerde Van Heijningen gevolgen van een fail- ;'l!l it danwel reddingsope- komende dagen onder- Provinciale Staten ne- nl ensdag een besluit over ™§mst van West en Rijn door Rody van der Pols leiden - De stedenbandgroepen moe ten beter hun best doen om Leidenaars bij de zustersteden te betrekken. Niet de gemeente, maar een 'breed maat schappelijk draagvlak' moet de motor vormen achter de Leidse betrekkingen met Oxford, Torün, Buffalo City, Juigal- pa en Krefeld. Dat maakte wethouder Wim de Boer gisteravond duidelijk tijdens de raadscommissie cultuur en onder wijs. Op de agenda stond de nieuwe nota over de stedenbanden. De eerste versie van dit beleidsstuk moest wet houder Mohamed Rabbae begin dit jaar intrekken na vernietigende kri tiek van de gemeenteraad. Vooral zijn aanvankelijke plan om vanaf 2005 al het beschikbare geld aan Buffalo City in Zuid-Afrika en Juigalpa in Zuid- Amerika te besteden, stuitte op ern stige bezwaren. Dit is in de nieuwe nota ondervangen door naast de 35.000 euro voor Buf falo City en Juigalpa ook nog 41.000 euro vrij te maken voor de overige zustersteden. Wel benadrukte wet houder De Boer (Groenlinks), die Rabbae voorlopig vervangt, dat de prioriteit van het college nog steeds ligt bij de 'ontwikkelingsbanden' en in minder mate bij de 'vriendschaps banden'. Ook hamerde hij erop dat de Leidse bevolking nadrukkelijk bij de steden banden betrokken moet worden. Vooral de stedenbandgroepen moe ten zich hiervoor actief inzetten. Met deze lokale steun valt of staat het ste- denbandenbeleid in de ogen van de wethouder. Als er onder de Leidse in woners toch de wil niet is om een in zamelingsactie te houden voor een bepaalde zusterstad, waarom zou je dan nog de stedenband in stand hou den, redeneerde De Boer. Hoewel vrijwel alle fracties zich tevre den toonden met de nieuwe nota, klonken er nog steeds de nodige kriti sche geluiden. Zoals over de vraag of het verstandig is om het aantal ste denbanden te willen uitbreiden, bij voorbeeld met steden in de zoge naamde 'herkomstlanden' als Turkije of Marokko. Het college wil 3000 euro uittrekken om dit te onderzoeken. „Is het verstandig om daar geld aan uit te geven als er nog zoveel nodig is om de huidige stedenbanden op de rails te zetten", aldus CDA'er Abram Flip- po. SP'er Birgitta Dolfing vroeg zich af of de plannen niet al te ambitieus zijn. Ook P. Dordregter, voorzitter van de Stichting Leiden-Buffalo City, plaats te kritische kanttekeningen bij het aanknopen van betrektóngen met steden in herkomstlanden. Hij is bang dat er dan concurrentie ont staat met de 'gewone stedenbanden'. Alleen de PvdA en Groenlinks brach ten enthousiasme op voor het voor stel tot uitbreiding. Maar in plaats van een band met een stad in een 'herkomstland' voelen beide fracties meer voor een Europese stad, die qua bevolkingssamenstelling vergelijk baar is met Leiden. PvdA'er Moham med Bouras: „Ik denk dan bijvoor beeld aan een stad als Antwerpen of een plaatsje in Duitsland." leiden - Als de nieuwe beschermvrouwe van Vision 2020 ontving prinses Margriet gis termiddag een pas ontworpen 'universele bril' in het Leids Universitair Medisch Cen trum. De lenzen van de bril zijn, met behulp van een knopje, zelf op scherpte te stellen en in principe voor iedereen geschikt. Met de bril levert Nederland een bijdrage aan de mondiale bestrijding van slechtziendheid. Het ontbreken van een bril is wereldwijd de tweede hoofdoorzaak van slechtziendheid. De bril is gepresenteerd tijdens een sympo sium van het pas opgerichte Vision 2020. Deze organisatie maakt deel uit van een we reldwijde organisatie die 'onnodige blind- en slechtziendheid' aanpakt. Vision 2020 is in 1999 opgericht door de Wereldgezondheidsorganisatie. Wereldwijd zijn circa 50 mil joen mensen blind en 135 miljoen slechtziend. Negentig procent hiervan woont in ont wikkelingslanden. Bij een meerderheid is dit makkelijk te verhelpen ofte voorkomen. Een van de eerste projecten van de Nederlandse organisatie is het screenen en behan delen van verstandelijk gehandicapten in Nederland. „Slechtziendheid en blindheid ko men bij verstandelijk gehandicapten tien keer zo vaak voor als bij andere Nederlan ders", aldus prof. dr. J. Stilma uit Utrecht. Veel aandacht gaat uit naar oogafwijkingen bij diabetici. Ook daar zou een flink aantal 'vermijdbaar' zijn. Foto: Taco van der Eb -Jan Berendsen WD-raadslid Rob de eeft schriftelijke vragen aan burgemeester en Iers over het feest voor n uit de Stevenshof tij jaarwisseling. De Rooij t zich over de mogelijke n f het Valkenburgsemeer, jgt zich af in hoeverre de ie bij de organisatie van !Pe t is betrokken, ïke De Rooij wil ook weten waarom er afzonderlijke afspraken zijn gemaakt met personen die uit de Stevenshof komen en wat de status is van die afspraken. Het raadslid is verbaasd over de af spraken die met de jongeren zijn gemaakt. Immers, er was een helder beleid uitgezet rond om de jaarwisseling: strenger handhaven in de wijken en ga rant staan voor het oudjaars feest dat voor de hele stad in de Groenoordhallen wordt georga niseerd. Onlangs besloot de gemeente dat er tijdens de jaarwisseling slechts vreugdevuren mogen worden ontstoken waarvoor een vergunning is aangevraagd. De aanvrager van die vergun ning is tevens verantwoordelijk voor mogelijke schade die het vuur veroorzaakt. In dat kader vindt De Rooij het vreemd dat de gemeente de aansprakelijk heid voor mogelijk aangerichte schade op zich neemt en daar mee de organisatoren van het feest in de Stevenshof ontlast. De WD vindt dat in strijd met de eigen verantwoordelijkheid die een organisatie heeft. Daarnaast is de WD van me ning dat belastinggelden van burgers van de hele stad niet mogen worden aangewend ter dekking van mogelijke schade waarvoor particulieren verant woordelijk zijn. Volgens de libe ralen kan dit leiden tot een vrij brief voor de organisatie om het met de eigen verantwoordelijk heid minder nauw te nemen Dit vooral ook omdat het ge makkelijk is om de jongeren die van buiten de wijk komen aan te wijzen als de veroorzakers van eventuele schade. De WD denkt dat dit gevaarlijke prece denten kan scheppen. Tot slot vindt de WD dat het verbod op het slepen met kerst bomen moet worden gehand haafd. Ook dat verbod stelden B en W onlangs in. Burgemees ter Henri Lenferink bekijkt ech ter of er voor de Stevenshof geen uitzondering kan worden gemaakt. De Rooij vraagt zich af waarom die uitzondering voor de Ste venshof zou moeten gelden en niet voor andere activiteiten in de stad. :br tin s." neenteraadsfractie van in Leiden is in de aan- (aan. Het offensief is ge- K Igen de overlast van ïers en scooters in de Veg met de brommer- en ïterreur, staat er stoer in sbericht. Via de website •verlastinleiden.nl vra- liberalen burgers naar ka; achten of opmerkingen e rondscheurende her ken. Verder is het ook laii ijk om elektronisch een .lei te in te vullen, ïm D-raadsleden worden 00 eel burgers aangespro ken over de brommer- en scooterterreur in de Leidse straten. De WD vindt dat ge vaarlijk en asociaal brommer en scootergedrag harder moet worden aangepakt. Waar kun je brommen over brommers? De raadsleden Rob de Rooij, Frederik Zevenbergen en Paul Laudy roepen de Lei denaars op om hun klachten of opmerkingen over brommer- overlast bij hen te melden. Dit kan op twee manieren: via de website of via het sturen van een briefje naar de WD-fractie, Breestraat 70,2311 CS, Leiden. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 De opmerkingen kunnen bij voorbeeld gaan over inciden ten die zich in het verleden hebben afgespeeld of over overlast of gevaarlijke situaties in buurt of straat. Ook kan de burger op de site zijn mening kwijt over de problematiek rond de brommer, over het op treden van de politie of over de manier waarop de gemeente zaken afhandelt. De WD wil alle reacties uit de stad verza melen en deze vervolgens aan bieden aan de burgemeester en aan de politie. Verder zal de WD het onderwerp aankaar ten in de gemeenteraad. Volgens de liberalen zijn te hard rijden en onnodig lawaai veelgehoorde klachten. Vooral jonge brommer- en scooterrij ders lijken zich absoluut niets aan te trekken van de verkeers regels en goed fatsoen in de openbare ruimte. Daarnaast brengen jongeren met dit soort gedrag zichzelf in gevaar. On gelukken in het verkeer zijn nog steeds een belangrijke doodsoorzaak onder jongeren tussen de 14 en 25 jaar. In 2002 waren er in Zuid-Holland al leen al 369 zware bromfietson- gevallen. Binnen de groep verkeers slachtoffers zijn de jonge brommerrijders oververtegen woordigd. Zij onderschatten de gevaren van het verkeer en overschatten hun eigen inzicht, volgens de WD. Elk jaar ko- Veel Leidenaars ergeren zich aan de overlast van brommers en scooters, volgens de WD. Archieffoto: United Photos de Boer men er zo'n 150 Leidse brom merrijders met ernstig letsel in het ziekenhuis. En elk jaar overlijden er 1 tot 2 bestuur ders van een brommer of scoo ter in Leiden. Door jeugdige overmoed, negeren van de ver keersregels en het niet inzien van de gevaren van het verkeer lijden talloze gezinnen enorme schade en verdriet, om over de maatschappelijke kosten nog maar te zwijgen. Eric-Jan Berendsen door Eric-Jan Berendsen leiden - De sloop van de Kaas marktschool is strijdig met het bestemmingsplan. Bovendien leidt de vrijgekomen ruimte niet tot een parkachtige omge ving, zoals wethouder Ron Hil- lebrand (ruimtelijke orde ning/PvdA) denkt, maar hoog uit tot een wat groot uitgevallen hondenuitlaatstrook die nog meer zwervers en autokrakers aantrekt dan er nu al zijn. Dat schrijft voorzitter Jaap van Meijgaarden van wijkvereniging Panncras-West in een brief aan alle raadsfracties. Pancras-West vecht een sloopvergunning aan bij de rechter. Volgens Hillebrand moet de school tegen de vlakte om ruimte te maken voor het ver plaatsen van parkeerplaatsen van de Hooglandse Kerkgracht naar de daarvoor uitgebreide Kaasmarkt. Volgens de wijkver eniging lijkt dit op de terugkeer van de tijden van wethouder Kret die in eind jaren zestig en begin jaren zeventig delen van Leiden liet slopen voor de aan leg van de zogeheten cityring. Van Meijgaarden weigert te ge loven dat de gemeenteraad ge noegen neemt met de argu mentatie van Hillebrand. „De school biedt belangrijke facili teiten voor diverse sociaal-cul turele functies. Niet alleen beel dend kunstenaars maken ge bruik van de school, maar ook theater- en muziekgroepen. Op dit moment is voor geen daar van vervangende ruimte aan wezig. Ook niet voor de sport vereniging Pancras-West. Het gebouw verkeert in een redelijk goede staat van onderhoud en kan nog jarenlang dienstdoen voor de gebruikers." Volgens Van Meijgaarden be staat er voor de sloop van de school geen urgente aanleiding. „Een concreet plan voor de Kaasmarkt ontbreekt en even min is financiering aanwezig. De plannen voor een autoluwe binnenstad zijn tien jaar oud en hebben dus geen haast. Het be stemmingsplan werd meer dan twintig jaar terug geschreven en werd in 1987 onherroepelijk. In dat bestemmingsplan is welis waar opgenomen dat de Kaas marktschool kan worden ge sloopt, echter alleen voor ande re (bouw) bestemmingen dan parkeren op straat. Slopen voor het parkeren op straat is dus niet toegestaan en in strijd met het bestemmingsplan." den haag/leiden - De acht aca demische ziekenhuizen in Ne derland rijn vanaf 1 januari zelf verantwoordelijk voor hun huisvesting. Daarvoor krijgen ze volgend jaar 145 miljoen eu ro. Hoeveel geld het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) op zijn bankrekening mag bijschrijven, is nog niet be kend. De universitaire zieken huizen moeten het geld onder ling nog verdelen. De vrije verdeling van het geld voor nieuwbouw en onderhoud is een gevolg van een overeen komst die de ministeries van onderwijs en volksgezondheid dinsdag hebben gesloten met de Vereniging van Academische Ziekenhuizen (VAZ). De over eenkomst geldt voor een perio de van vijf jaar. De ziekenhuizen beoordelen zelf hoe ze het geld gebruiken. Voor het LUMC is dat al duide lijk. De komende jaren staan er geen ingrijpende nieuwbouw- of renovatieplannen op het programma en het College van Bestuur van het ziekenhuis ge bruikt het geld dus voor nor maal onderhoud. Universitaire centra in Neder land rijn het resultaat van me dische faculteiten van universi teiten en van medisch specialis ten die samenwerken in een ziekenhuis. Deels vallen rij on der het ministerie van onder wijs en deels onder volksge zondheid. Tot nu toe was de bekostiging van onderhoud een ingewikkeld proces. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Stichting GGZ Zorgvragers Overleg Zuid-Holland Noord (ZOZ) verzorgt maandag van 19.30 tot 21.15 uur een the mabijeenkomst over wonen. ZOZ komt op voor de belangen van cliënten uit de geestelijke gezondheidszorg. Onderwer pen die aan de orde komen zijn: Is er voldoende zelfstandi ge woonruimte en goede woon begeleiding? Deze bijeenkomst is in het Dagactiviteitencen trum aan de Flevoweg 5 in Lei den. Meer informatie: 5730515. Bij de cursus 'creatief met klei' op donderdag van 10.00 tot 12.00 uur is plaats voor begin ners en gevorderden. Twaalf lessen voor 62,40 euro. De les sen zijn bij buurtactiviteiten Roomburg, Van Vollenhoven- kade in Leiden, telefoon 5132462. Kinderen van 7 tot 12 jaar kunnen maandag 22 december in Wijkservice Centrum Vogel vlucht aan de Boshuizerlaan 5 in Leiden kerstkaarten maken. Een dag later kunnen ze kerst hapjes leren maken. Beide acti viteiten rijn van 15.00 tot 16.30 uur en kosten 3 euro per kind per keer. Wel tijdig opgeven. Voor volwassenen is er zater dag om 20.00 uur kerstbingo in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 in Leiden. Ze ven spelronden voor 6 euro en een superronde voor 1,50 euro. Informatie 5212893. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den begint zondag om 13.15 uur Bingo Binnendijks. In het Diaconessenhuis aan de Houtlaan 55 in Leiden is maandag van 9.30 tot 11.30 uur een inloopochtend van de re gionale afdeling van de Borst kanker Vereniging Nederland. Deze bijeenkomst is bedoeld voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad) en die behoefte hebben met lotgenoten te pra ten. De toegang is gratis. In activiteitencentrum De Boschbloem aan de B.S. van de Oyelaan in Voorschoten is maandag van 19.00 tot 21.00 uur de gelegenheid kerststuk ken te maken onder leiding van bloemkunstenaar Cor Ver schoor, tel 5610040 of mail: e.g. verschoor@ 12move.nl Kinderen van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag van 14.00 tot 16.00 uur met de IVN Kindema- tuurclub in het Koetshuis in de Leidse Hout natuurlijke kerst versieringen maken. Inlichtin gen bij Els Witte, 5213620 en Cobie van Rijn, 5221111. Tijdens de bijeenkomst van NVBS Afdeling Rijnland, de ver eniging van spoor- en qpmlief- hebbers, toont globetrotter Mi- chiel Krans woensdag video's en dia's van gebieden waar his torische treinen rijn te vinden: Ierland, Schotland en de Ver enigde Staten. Deze bijeen komst is in de zaal van Connex ion aan de Rijnsburgerweg 1 in Leiden en begint om 20.00 uur. Er wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van 3 euro. Women's Aglow nodigt vrou wen uit om donderdag van 9.30 tot 11.15 uur vanuit de bijbel met elkaar van gedachten te wisselen. Deze bijeenkomst is in het Leger des Heilsgebouw aan de Zonneweg 3 in Alphen aan den Rijn. Meer informatie 0172-472731. In buurthuis 't Spoortje begint op dinsdag 6 januari een nieu we serie Surinaamse kookmid- dagen. Die rijn van 13.00 tot 16.30 uur. De kosten worden gedeeld.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13