Een vriendschap op aanvraag REGIO De X dreigt zwartepiet te krijgen in conflict Nooteboom zou een goede Nobelprijs Nobelprijs-kandidaat zijn^2^^ Tankval en rrolpale Visser beledigt zwakzinni Vivian (links) en Babette hebben dikke pret in het Rijksmuseum van Oudheden. Foto: Mark Lamers en wensen. „Sommigen willen een maatje om mee te praten, ik niet zo", zegt Babette in haar huis in Leiden. „Ik houd meer van actie." Samen met Vivian heeft ze een stadswandeling gemaakt, een bezoek gebracht aan de Kuifje-tentoonstelling in Volkenkunde. „En we heb ben samen een keer gekookt." Voor de komende periode hebben ze al wat plannetjes op stapel staan. „We kunnen een keer naar de Anton Phi- lipszaal gaan." Volgens Vivian is regelmaat het voordeel van'een maatjes contract. „Er is commitment tussen beide partijen. We spreken minimaal één keer per twee weken wat af, maxi maal één keer per week. Bij een vriendschap moet je maar afwachten of iemand tijd voor je heeft." Vivian is psycholoog en werkt fulltime, maar vindt het daar naast belangrijk om vrijwilli gerswerk te doen. „Ik werk vier dagen van negen uur en heb elke woensdag vrij." Ze benadrukt dat 'ze er niet als hulpverlener inzit'. „Dat moet je niet doen. Als psycholoog heb je de neiging om dingen alsmaar te analyseren en dus heb ik bewust gekozen voor een doe-contact, het is voor mij de uitdaging om het eens anders te bekijken." Met kennissen, buren en me destudenten praat Babette De Vriendendienst Zuid-Hol land Noord heeft haar activi teiten onlangs uitgebreid in Noordwijk. Jolanda Barten is daar aangesteld als coördi nator Duin- en Bollenstreek (bereikbaar op maandag en dinsdag, telefoon: 071- 3640564). Het maatjesproject is een initiatief van de Rijngeest Groep, in samenwerking met de stichting Thuiszorg Groot Rijnland, de stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek en de Leidse Welzijns Organisatie (LWO). Vrijwilligers zijn ac tief in de Rijnstreek, de Duin en Bollenstreek, Leiden en de Leidsè randgemeenten. Meer informatie over de Vriendendienst is verkrijg baar in het gebouw van de LWO in de Leidse Breestraat 15, telefoon: 5160470 (maan dag en donderdag van 8.30 tot 15.30 uur). NAVRAAG Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.tj Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56.70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Cees Nooteboom krijgt de P.C. Hooftprijs, de belangrijke onderschei ding in de Nederlandse literatuur. Velen vinden dat de ook over de grenzen zeer gewaardeerde schrijver van reisboeken nu eindelijk y maar eens de kandidatuur als een uitvinding van de pers. Leidenaar ANTON KORTEWEG (foto) is directeur van het Letterkundig Museum in Den Haag en heeft uit hoofde van die functie een uitgesproken mening over het onder werp. Verdient Nooteboom de Nobelprijs? „Hij zou zeker een goede kandidaat zijn. Internationaal gezien is Nooteboom de meest gelezen en gelauwerde Nederlandse schrij ver. Vooral in Duitsland en Spanje staat hij in hoog aanzien. Re centelijk nog ontving hij de Oos tenrijkse Staatsprijs voor de litera tuur. Dat blijft niet onopgemerkt in het buitenland, hoor, net zomin als het winnen van de P.C Hooftprijs. Nee, zijn naam zou absoluut niet misstaan in het rijtje Nobelprijs winnaars." Nog nooit won een Nederlander. „Dat is inderdaad frappant. Mis schien is de lobby richting Stock holm niet goed genoeg. Er bestaat niet zoiets als een lijst van kans hebbers of een omschreven kandi datuur. Maar er is wel degelijk sprake van een lobby. Wellicht moet daar wat nadrukkelijk aan worden gewerkt." Is onze Nederlandse taal.eigenlijk wel geschikt om een Nobelprijs winnaar op te leveren? „Natuurlijk. Waarom niet? Scandi navische landen en dan met name Noorwegen en Denemarken brachten ook winnaars voort en dan praat je toch over een kleiner taalgebied dan het Nederlandse. Dat is niet doorslaggevend. Portugal won ook al eens." Komt eventueel een ander ooit in aanmerking - Harry Mulisch, Gerard Reve? „Dan denk ik eerder aan schrijvers als Hugo Claus, Gerrit Kouwen- hoven of Hella Haase. Natuurlijk, ook de naam van Mulisch is va ker genoemd. Maar ik denk dat Nooteboom meer kans maakt." tekst: Ad van Kaam foto: Hielco Kuipers COLOFON Naar aanleiding van het arti kel over de LWO en hét con flict met de gemeente Lei den, in de krant van zaterdag 29 november - 'Leiden moet LWO huur terugbetalen' - wil ik reageren. Als voorzitter van het bestuur van de X wil ik het beeld completer krij gen. Bovendien vind ik dat een verhaal moet kloppen met de realiteit. Cultureel Centrum de X be taalt de huurpenningen zo als afgesproken in het huur contract met de LWO. De X is de enige organisatie bin nen het Volkshuis die wordt geconfronteerd met een huurverhoging van meer dan 300 procent. De LWO en de gemeente Leiden hebben er voor gezorgd dat zo'n groot gat in de exploitatie is ont staan. De X mag daar niet de dupe van worden. We zijn blij dat de commissie van beroep en bezwaar de LWO in het gelijk heeft gesteld. De X heeft op 21 november 2003 pas mogen kijken naar de ruimte die wordt geboden door de gemeente Leiden. Dat is in de Q-bus, de voor malige klussenbank. Dat er geen akkoord kon worden bereikt met de X is dus van een recenter datum. De X heeft geweigerd om in een ruimte te gaan die totaal niet voldoet aan de minimale randvoorwaarden voor een cultureel centrum. De ge meente geeft zelf aan, vanuit de adviescommissie cultuur van de gemeenteraad, dat het niet opportuun is de Q- bus als een vierde cultuurpo dium aan te wijzen. De X zal ook begin 2004 in het Volkshuis gehuisvest zijn. De X zal en kan haar medewerkers niet op straat zetten. De X dreigt de zwar- LEIDS tepiet te krijgen. De LWO en de gemeente Leiden... die wachten rustig op het advies aan het college van B en W. Als je op de wethouders moet wachten leert de erva ring dat het nog vrij lang kan duren voordat spijkers met koppen worden geslagen. Maar als er niet snel wordt gehandeld, dan dreigt een goed lopende organisatie, een aanwinst voor de cultu rele podia in Nederland, ver loren te gaan. U. Sinan Cengiz, Leiden. DIALECT Rrolpale, door sommige Leienaars ook wel uitge sproken als rrollepale, werden vroeger langs het jaagpad van een rivier geplaatst bij een scherpe bocht. De treklijn waar aan het paard de schuit voorttrok werd daar langs geleid om te voor komen dat de schuit te veel naar de oever werd getrokken. Er zijn nog verscheidene van die rolpalen te vin den in de omgeving van Leiden. Langs de Zijldijk in Warmond (ja, het is daar echt de gemeente Warmond), aan de oost kant van Leiden, ter hoogte van de Meren- wijk, staan er nog twee in de berm tussen de weg en het vaarwater. Zo on geveer ter hoogte van de bochtafsnijding om het Zeeverkennerseiland/Bo tenhuiseiland. Het is bijna antiek straat- meubilair en tegenwoor dig dus volstrekt zonder functie. Bij één paal is dat ook duidelijk: die staat al langere tijd flink scheef. Je kunt je afvra gen of de gemeente War mond die palen niet eens in veiligheid moet bren gen, want voor sommige onverlaten kan het best verleidelijk zijn om zo'n curiositeit uit de grond te spitten en een plaatsje tussen de steeds meer oprukkende tuinkabou ters te geven. Een andere rolpaal was te vinden aan de Vliet, waar het Rijn- en Schie- kanaal en de Vliet bijeen komen, schuin tegenover café Cronesteyn. Even verderop, ter hoogte van restaurant Allemansgeest stond er nog een. Menig Leienaar heeft daar als kind gespeeld op de zo genaamde kleiberg. Een enorme hoop grond, daar ooit neergelegd voor een weg die er nooit is gekomen. (Overigens, er is een paar jaar geleden een boek verschenen met foto's en beschrijvingen van we gen en viaducten die nooit zijn afgemaakt. Je ziet op zo'n foto een vaak troosteloos landschap met een paar pijlers en een taluud. Daar is het bij gebleven. Of in een even absurdistische om geving een stuk weg die ineens ophoudt. Het geld was op. De plannen wa ren niet af. Er kwam een ander gemeentebestuur. Je kunt het zo gek niet bedenken of het kan de oorzaak van zoiets lach wekkends zijn. Vooral in Italië en in België zijn ze sterk in het bouwen van dit soort misbaksels. Van harte aanbevolen! Het boek, dan. Je komt niet meer bij van het lachen). Ook langs de Heimans wetering, naast het fiets pad naar de Wijde Aa, is nog een rolpaal te ont waren. Mogelijk wemelt het van die palen in het waterrijke gebied in het Groene Hart van Neder land. Tankval. De tankval was gelegen in het Morskwar- tier. Hij strekte zich uit van de plek waar nu het Diamantplein ligt tot aan de pijlers van het nooit afgemaakte viaduct aan de Haagsche Schouwweg. Die pijlers hebben nu in elk geval nog een functie, want ze dienen als constructie voor de kantine van de voetbalvereniging Docos. Even,verderop, tegenover het oorlogsmonument bij Rhijnhof, lag een tweede tankval en dan was er weer een derde te vinden in het midden van dit gebied. In de zo mer stonden ze bekend als prima zwemgelegen- heid. En ook de vissers kwamen er aan hun trek ken. In de winter werd er geschaatst. Het was een heerlijk stiltegebied, met niets dan natuur. Varia. Pas schreef ik in mijn stukje over iets dat van de tafel was gevallen. Het was mij opgevallen dat de Leienaar niet spreekt van vallen, maar van storrte. Henk Boting trekt dat in twijfel. „Ik kan mij, ook na lang na denken, niet voorstellen dat een echte Leienaar dit woord zou gebruiken. Ook al voeg je er nog een aantal rrr-en aan toe. Veel bekender klinken mij de woorden (neerr-j gepleurrd, gelazerrd of gejlikkerrd in de oren. In ditzelfde fraaie Leids be staat ook de uitdrukking iemand 'n sojiop of knal voorrz'n lijerr geve. En dat betekent dan 'ie mand fysiek met wat dan ook en waar dan ook op zijn lichaam raken." Enige tijd geleden ver meldde ik het woordje kwarrre in de betekenis 'ruzie zoeken'. In de fa milie van Jaap Vroon werd het gebruikt in een zinnetje als loop niet zo te kwarrre voor 'loop niet zo te mokken'. Oftewel 'wees niet zo wrevelig en ontstemd over iets zon der er over te spreken'. Allebei de betekenissen hebben een negatief ele ment gemeen. Je zou kunnen zeggen dat het 'mokken' de voorloper is van 'ruzie zoeken'. Even terzijde: mokken is een zogenaamde klanknabootsing. Als je in zo'n pruilerige stem ming bent, dan loop je met een pruillip rond en dan maak je geluidjes die een beetje lijken op mok, mok. Het is dan ook niet verbazingwekkend dat mokken in het dialect de betekenis 'zoenen^heeft. ANNO 1953, Zaterdag 12 December NIEUWVEEN - De nieuwe brug over de Ringvaart aan het eind van de Kerkstraat te Nieuwveen, die toegang verleent tot de Nieuwkoopse Polder, heeft van het gemeentebestuur de naam 'Schoterbrug' gekre gen. Men heeft deze brug genoemd naar het dorpje Schoot, dat in het midden der 18de eeuw door het water werd verzwolgen. LEIDEN - Dank zij een beslissing van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, die zijn goedkeuring hechtte aan een plan en de begroting voor een gedeeltelijke restauratie van de Hooglandse Kerk, zal deze kerk voor verval worden behoed. Zoals bekend bestaat er in de kring van de Kerkvoogdij der Leidse Her vormde Gemeente reeds vele jaren een plan tot grondige restauratie van dit gothische bouwwerk. Aangezien hiermede echter enkele milli- oenen zijn gemoeid is men, althans voorlopig, afgestapt van dit voor nemen en heeft men met het oog op de zeer slechte toestand, waarin het dak en de ramen zich bevinden, ernstige pogingen in het werk ge steld om het Rijk van de noodzaak van spoedige voorzieningen te door dringen. Het ging er daarbij in de allereerste plaats om de kerk in stand te houden en haar te behoeden voor een algeheel verval. ANNO 1978, dinsdag 12 december NOORDWUK - De bovenste verdieping van een uit drie lagen be staande bollenschuur aan het Vinkenlaantje is gisteravond door brand verwoest. De schade zal, zo verwachten de gebroeders De Groot Mulder, sinds kort eigenaars van de schuur, minstens honderd duizend gulden bedragen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. HDC 970 Geen vrienden? Geen nood. De Vriendendienst Zuid-Holland Noord biedt uitkomst. Chroni sche pyschiatrische patiënten kunnen zich hierbij aanmelden voor 'sociaal contact en onder steuning'. Een deeltijdmaatje op aanvraag. Babette (51) is van nature een einzelganger, maar soms is ze 'toch een beetje eenzaam'. „Op de zondagmiddag voel je je al snel alleen. Dat is echt zo'n moment waarop stellen leuke dingen gaan doen en jij als alleenstaande daar niet aan mee kunt doen." Ze is af gekeurd, heeft sinds begin ja ren negentig last van 'stem men'. „Ik ben twee keer opge nomen geweest, maar kan nu met medicijnen alles goed on der controle houden." Ze studeert kunstgeschiedenis en heeft wel veel contact met anderen, maar van echte vriendschap komt het zelden. „Geen idee hoe dat komt. Het zal wel de aard van het beestje zijn. Ik ben ook niet iemand die zomaar een kroeg binnen stapt en een praatje met ie mand begint." Ze heeft één goede vriendin ('maar daar gaat het nu niet zo goed mee') en een paar familieleden met wie ze af en toe contact heeft ('ze wonen ver weg'). „Ik heb weinig doe-contacten. En daarvoor heb ik me bij de Vriendendienst aangemeld." Het idee dat 'vriendschap op aanvraag' paradoxaal klinkt, verwerpt ze. „Zo zwaar moet je er niet over denken. Ik zoek gewoon iemand om af en toe wat mee te ondernemen. Met z'n tweeën is het toch vaak gezelliger dan alleen. Ja, het zou natuurlijk leuker zijn als je spontaan zo'n vriendschap kunt ontwikkelen, maar dit is ook prima." Na enkele proefontmoetingen is Vivian (28) het nieuwe deel tijdmaatje van Babette gewor den. Ze kennen elkaar net. Het afgelopen jaar had Babet te contact met een andere vrijwilliger. De 'maatjescontracten' wor den afgesloten voor de duur van een jaar. Kiezen tussen meerdere gegadigden is niet de bedoeling. De vrager krijgt iemand toegewezen op grond van gezamenlijke interesses eef aa der Vier lipjes op elka< ach duceren immers e e rc soortgelijk geluid? ken Henk Vollaard hat! ijk i ger bij het boei der te i aan de HaarlemmP-i vaart waar hij woc diverse bouwsels: kensschuurtjes, su en een kaberg, eet kante, houten hog schuur. Hij vraagt of dit een bestaan! woord is. Kent iem het? Met veel dank ven Ruud Chaudron, l Groenen, Pieter Gi A dijk, Wil den Heeti tra Hoogeveen, J. i' Nierop, Ton van Si A. Sierat (Rijswijk) ties en tips voor de. briek kunt u sturei de redactie van d krant, Postbus 54, AB Leiden, onder i ding van de rubrie naam 'Leids dialet mailen naar de au kan ook: heester- mans@inl.nl Hans Heestermans Vriendendienst Zuid-Holland Noord breidt activiteiten uit Goden van In het Leidsch Dag blad van zaterdag 22 november las ik de column 'Randje Buitenspel' van Jaap Visser. In zijn verhaal over 'Waardeloos pu bliek is het, de klan ten van Oranje' schrijft de heer Vis ser onder andere: 'Zonde van die dure ruimte in de krant. Die ga je toch niet weggeven aan be spottelijk uitgedoste zwakzinnigen die heel hard op hun vingers fluiten als Patrick Kluivert het toch nog waagt om het veld van de Are na te betreden?' Deze tekst is een grove belediging voor de circa vier honderdduizend zwakzinnige men sen in Nederland en hun familie. Deze mensen zijn zwak zinnig geboren door bijvoorbeeld een chromosomenafwij king of een ziekte die zij op lati tijd hebben j V. gen. Als de z ser zich iets i [e j zou verdiepe t js het ontbreke de mogelijkh 'normaal' mt kunnen denl dan zal hij n( meer zijn kvv de tekst gebi In afwachtin zijn excuus i krant verblij SCHRIJVENDE LEZERS liever niet over haar ps m trische achtergrond. „I ,st willen ze je helpen, of ,jec ben meteen een bepa; ;et{ deel." Een vooroordee ae] ze zelf ook last van hee n „Maar dat is mijn eige 0j hoor. Want het is niet i }jt ik dat in werkelijkheid )an meegemaakt." (ee: 'Babette' is niet de echü van de geïnterviewde. k01 haar privacy te beschei pr gekozen voor een gefin\ en< naam. De Vriendendie )rn de achternaam van vri gers niet prijs aan de a zoekers, vandaar allee vermelding Vivian Erna Straatsma J

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12