Chaos op ministerie onderwijs IETS TE Tunnelboor HSL bereikt eindstation Strengere regels op de Leidse wateren Lijst 'goede' landen brengt Bush in verlegenheid Leidsch Dagblad verkopen? Mauritsschool zingt voor familie Kalangu HTT i ii i i: TTEPrrTTH? BjcsHffijzo Ij/* Cultuur van ja zeggen, nee doen mentaar Bemiddelaar in 'rederijoorlog' Communicatie slecht bij brand Schipholtunnel Gezin uit Katwijk moet na tien jaar terug naar Congo Winnares van Nobelprijs wast VS de oren Dubbeldikke UIT-bijlage Leidsch Dagblad riaïn.mxi.'.BHiHy Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43410 LOS donderdag 11 DECEMBER 2003 SPRINTERS NR. 43410 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 Abbas I» prijs rmoed s van de komst In erdam iiment (welkom ■Ids water en Berghe roede spaart, t geen zoon Opklaringen den haag/gpd - De bestuurlijke chaos bij Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) is zo groot dat het ministerie ingrij pend op de schop moet. De amb tenaren moeten veel minder re gels op scholen afvuren en zelf prestatiegericht gaan werken. Dat heeft secretaris-generaal Van der Steenhoven zijn ambte naren op het ministerie gisteren meegedeeld. De hoogste ambtenaar is nu honderd dagen op het departe ment aan de slag. De verwoede pogingen van het ministerie om de regeldruk richting scholen te verminderen hebben de afgelo pen tien jaar nauwelijks effect gehad, constateert hij. Onder wijsinstellingen worden be stookt met circulaires en een school heeft ook na jaren schrappen nog steeds met ge middeld 1900 regels te maken. „Dat moet veranderen. Het zou mooi zijn als we onze regeldruk met de helft kunnen terugbren gen. We zullen met scholen af spreken wat we verwachten. Vervolgens moeten wij niet meer tot op elke cent willen we ten waar een school zijn geld aan besteedt". Van der Steenhoven erkent dat PIONS LEAGUE ugh, oud-manager van Forest, noemde de eredivisie ooit de Mouse-competitie: een waar een paar grote it dollen met de Idein- gevolgen kwamen deze Europees niveau pijn- V het licht. L n zich na het verlies te- tb Brugge richten op de ile, terwijl PSV na gister- j mag meedoen met het garnituur, het toernooi jfl UEFA Cup. Feyenoord, en Utrecht tuimelden Qer van het Europese to uw !ïïi^ezigheid op het hoogste kan grote gevolgen heb- )or de toekomst van de indse clubs. Als de UEFA *de balans opmaakt en in van twee nog maar één indse club toelaat tot de - dons League wordt de iet de rest van Europa brugbaar. Feyenoord was alf jaar geleden de trotse ir van de UEFA Cup, maar uitgeschakeld door de it zes van Tsjechië. Ajax n de Champions League timer vijf van België (Club en de nummer zeven- in Spanje (Celta de Vigo) ten gaan. Nederland is in langzamerhand van het Ierland, België en Schot iet alleen gebrek aan geld •-tfcmee aan kwaliteit, maar tn gemis aan vechtlust is foorzaak van. lals Clough al aangaf het |van de geringe weerstand Feyenoord, PSV in de impetitie ondervinden, thuis tegen Volendam het niet de vraag óf de it, maar met welke cij- 'tratief daarvoor is het Matea Kezman, die er eredivisie lustig op los maar tegen Zuid-Euro- iedigers geen poot aan krijgt ibleem zou zich vanzelf oplossen. Als de inkom- ■l de Champions League fen, komen de Neder- topclubs en de rest finan- dichter bij elkaar. Dan 1®1 ook Ajax, Feyenoord en Keer wekelijks knokken «punten. het ministerie onbereikbaar is voor de scholen en niet naar hen luistert. De banden met de scholen moeten daarom wor den aangehaald. Hij stelt dat de contacten die er nu zijn 'toeval lig' bestaan, afhankelijk van de netwerken van individuele ambtenaren. Onder rijksambtenaren is OCW het minst geliefde ministerie om voor te werken, blijkt uit onderzoek. Volgens de secreta ris-generaal gaan de dingen bij OCW vaak niet zoals ze zouden moeten. „Er heerst een cultuur van ja zeggen en nee doen. Mensen weten niet waar colle ga's mee bezig zijn". Daarom moet de bestuurlijke moloch op de schop. De tijd van collegiaal besturen is voor bij. Voortaan worden met het personeel, ook de topambtena ren, prestatieafspraken ge maakt waar ze later op kunnen worden afgerekend. Veel problemen vinden volgens Van der Steenhoven hun oor sprong in de manier waarop de organisatie is opgebouwd. De politieke en ambtelijke top heb ben weiriig invloed op het be leid. Daar gaan de directeuren van onderafdelingen op het mi nisterie over. door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek stelt extra veiligheidseisen aan boten op de Leidse wateren. De maat regelen die wethouder Alexan der Geertsema (economische zaken) voorstelt, gaan de ge meenteraad niet ver genoeg. Op initiatief van de PvdA wil de raad nu dat wie zich herhaalde lijk niet aan de regels houdt, zijn exploitatievergunning kwijtraakt. De wethouder nam gisteravond in de raadscom missie economie en verkeer die extra voorwaarde over. De commissie evalueerde het experiment met de watertaxi's. Dat zijn de vier boten waarmee de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) parkeerders in de binnenstad afeet. De boten zijn door de gemeente betaald en worden bestuurd door werkne mers van de sociale werkvoor ziening DZB Leiden. De rede rijen Schuitje Vaart en Oude Rijn beschuldigen de gemeen te al jaren van concurrentie vervalsing. Op het water en aan wal leven de exploitanten, de rederijen, de SSL en de ge meente op voet van oorlog met elkaar. Er is daarom bemiddeling no dig, concludeerde wethouder Geertsema al eerder. Hij kreeg gisteravond toestemming van de commissie om een media tor aan te stellen. Tegelijk wil hij strakkere regels op het wa ter. Daarom voert hij exploita tievergunningen in, waarin de gemeente eisen kan stellen aan bedrijven. De afgelopen jaren is het aantal boten in de stad explosief gegroeid. Pagina Ri: CDA: Contract Stadsparkeerplan opzeggen door Ruud Sep hazerswoude-dorp - De HSL- tunnelboormachine is vannacht om vijf uur aangekomen bij het eindpunt: de ontvangstschacht bij het Westeinde in Hazerswou- de-Dorp. De kop van de machi ne staat nu halverwege de be tonnen prop onderin de meest zuidelijke vluchtschacht van de Groene Hart-tunnel. De aan komst van de boor is enkele maanden eerder dan gepland. Oorspronkelijk werd de machi ne pas eind april volgend jaar in Hazerswoude-Dorp verwacht. Het duurt nog vier weken voor dat de boor zijn allerlaatste me ters mag graven. De komende tijd moet eerst de schacht verder in gereedheid worden gebracht om de 120 meter lange tunnel- boor te kunnen ontvangen. De planning is dat de echte door braak op 5 januari plaatsheeft. Dan vinden de bouwers overi gens nog geen licht aan het eind van de tunnel, maar water. De bouwkuip aan het eind van de tunnel wordt pas half januari leeggepompt, waarna de enor me boormachine in negen we ken tijd in stukken omhoog kan worden getakeld. Het 3,3 mil joen kilo wegende gevaarte wordt afgevoerd naar de schroot. De tunnelboor begon op 22 no vember 2001 in de Leiderdorpse Bospolder aan zijn 7160 meter lange reis naar Hazerswoude- Dorp. Aanvankelijk zou de boor drie maanden eerder van start gaan, maar door problemen bij de vluchtschacht in de polder Achthoven - de eerste tussen stop van de boormachine - be gon het project meteen met een forse vertraging. „Die vertraging is nu helemaal weggewerkt", vertelt projectbegeleider Frans Vahle trots. Met name in de af gelopen maanden, na het passe ren van de schacht bij de Nil, heeft de boormachine op volle toeren gedraaid. Werd er voor de start van het project van uit gegaan dat er onder optimale omstandigheden maximaal zes tien meter per dag kon worden geboord, de afgelopen maanden was het meer regel dan uitzon dering dat de tunnel dagelijks met twintig meter groeide. Met de aankomst van de tunnel boormachine is de HSL-tunnel overigens nog lang niet af. De bouwers hebben de komende maanden nog hun handen vol aan de aanleg van de vloer en de In deze bouwput bij Hazerswoude-Dorp is de HSL-tunnelboor vannacht aangekomen. Vanaf volgende maand wordt de Aurora hier naar boven getakeld. Foto: Henk Bouwman betonnen wand die de twee klus heeft de Leidse machinefa- laag. De ruwbouw van de tunnel sporen in de tunnel scheidt. Ook briek Drakenburgh een enorm moet eind 2004 klaar zijn. moet de buitenwand van de apparaat ontwikkeld, waarmee tunnel nog in zijn geheel wor- per dag 800 vierkante meter bui- Pagina R5: den voorzien van een brandwe- tenwand kan worden voorzien Niets dan lof voor rende laag. Speciaal voor die van een drie centimeter dikke de tunnelbouwers den haag - Bij de brand in de Schipholtunnel, twee jaar gele den, schoot de communicatie tussen hulpverleners en betrok ken organisaties ernstig tekort Om rampen te voorkomen moeten overheden, bedrijven en hulpverleners veel beter sa menwerken en elkaar op de hoogte houden van de situatie. Dat stelt de Raad voor de Transportveiligheid in een van daag verschenen rapport over de tunnelbrand op 11 juli 2001 tijdens de ochtendspits. Door de brand kwamen zeven treinen in de tunnel tot stil stand. Als voorbeeld van slechte communicatie meldt de raad dat de brandweer pas na ander half uur hoorde dat de stroom in de schakelruimte waar de brand was ontstaan, was uitge schakeld, zodat hij veilig kon gaan blussen. Boete 46 voor peuk op straat Rotterdam - Mensen die een peuk op straat gooien in Rotter dam kunnen vanaf 1 januari op een boete van 46 euro rekenen. Wie betrapt wordt bij het legen van een asbak op de openbare weg is zelfs 231 euro kwijt. Rot terdam zal vooral scherp letten op kantoorpersoneel, dat bui ten rookt en de peuken op straat achter laat. Met de actie wordt begonnen in het cen trum. „We gaan echt niet ach ter bomen wachten of zoiets. Er komt geen extra controle", al dus een wijkagente. Palestijnen dood bij Gaiastrook gaza-stad - Bij een vuurgevecht tussen Israëlische militairen en Palestijnen in het vluchtelin genkamp Rafah in de Gaza- strook zijn vandaag vier Pales tijnen gedood en twaalf ge wond geraakt. Volgens oogge tuigen viel het Israëlische leger voor zonsopgang het kamp bij de grens met Egypte binnen en omsingelden militairen het huis van een activist van de Hamas- beweging en van een lid van de Islamitische Jihad. washington/anp - De publicatie van een lijst met landen die van de Verenig de Staten mogen profiteren van lucratie ve contracten bij de wederopbouw van Irak heeft president Bush in ernstige verlegenheid gebracht. Kort voordat hij de leiders van Rusland, Frankrijk en Duitsland wilde vragen een deel van de schuldenlast van Irak kwijt te schelden, sloot zijn ministerie van defensie juist onder meer die landen uit van de aan bestedingsprocedure. Het Pentagon had de gewraakte lijst ge publiceerd slechts enkele uren voordat Bush aan Moskou, Parijs en Berlijn wil de vragen de recent benoemde James Baker te ontvangen voor overleg over schuldsanering. De onhandige timing heeft de voorzich tige pogingen van Washington toenade ring te zoeken tot landen die zich een fel tegenstander toonden van de oorlog te gen Irak vermoedelijk teniet gedaan, vrezen diplomaten in de Amerikaanse hoofdstad. In een eerder deze week gepubliceerd memo rechtvaardigde de Amerikaanse onderminister van defensie, Wolfowitz, zijn plan met daarbij horende lijst om dat daarmee de „vitale veiligheidsbelan gen" van de Verenigde Staten in Irak worden beschermd. Het zijn deze woor den die veel landen in het verkeerde keelgat zijn geschoten, aldus de Ameri kaanse krant. Verscheidene regeringen reageerden gisteren uitermate verbolgen. Niet alleen traditionele bondgenoten als Duitsland, Frankrijk, Canada en België vinden het onacceptabel, ook Rusland is die me ning toegedaan. Parijs wil samen met andere landen van de Europese Unie onderzoeken of uit sluiting van bedrijven in strijd is met in ternationale regels voor mededinging. Berlijn noemt de stap van Washington „onaanvaardbaar voor de Duitse rege ring". Washington vindt dat de belangrijkste opdrachten voor het herstel van Irak uitsluitend bestemd mogen zijn voor de Verenigde Staten, Irak, de coalitiepart ners tijdens de invasie en andere lan den die later militairen naar Irak stuur den, zoals Nederland. In totaal mogen 61 landen meedingen naar 26 grote projecten met een totale waarde van 18,6 miljard dollar .De weg voor landen die tot nu toe elke steun weigerden, zo als Frankrijk, Duitsland en Rusland, staat echter ook nog open. Zij kunnen alsnog een begunstigde status 'verdie nen' door de coalitie in Irak actief te steunen. door Saskia Buitelaar katwijk - 'Blijven', staat er op een groot vel geschreven, met letters gemaakt van stro. Gloire (10), Claudel (8) en Dorcas (5) staan ermee in hun handen op het schoolplein van de Maurits school in Katwijk. Het woord, een symbolische laatste stro halm, slaat op henzelf. Ze wil len in Katwijk blijven. Niet naar Congo, het land van hun ou ders, dat zij nog nooit in hun le ven hebben gezien. Het land waar niemand hun vloeiende Nederlands verstaat. Geen van de volwassen aanwe zigen hield gisterochtend droge ogen op het schoolplein. Het tafereel is hartverscheurend. Met vlaggetjes die glinsteren in de ochtendzon zingen meer dan honderd kinderen een be moedigingslied voor de familie Kalangu. De tranen stromen moeder Clautilde Kalangu over de wangen, op de schouder van een Katwijkse vriendin. Haar echtgenoot Faustin klemt hun jongste kind, Comeille (2), te gen zich aan. Een man legt be moedigend een arm om zijn schouder. Ook wethouder Van Duijn haalt na zijn toespraak over de dreigende uitzetting van het gezin Kalangu, zijn voormalige buren, een zakdoek uit zijn zak. Gerdien van Duijn (links), de echtgenote van wethouder Wim, en medeorganisator Gerdien Dulfer flan keren de Congolese Clautilde Kalangu. Foto: Dick Hogewoning Formeel is de gemeente Katwijk aan handen en voeten gebon den, zegt Van Duijn. De rijks overheid heeft besloten dat het Congolees-Katwijkse gezin niet behoort tot de groep van 2200 asielzoekers voor wie het gene raal pardon geldt en dat zij na tien jaar alsnog Nederland moe ten verlaten. Maar moreel geeft de gemeente alle steun aan deze actie en zal Katwijk alle contac ten ip Den Haag benutten om de generaal-pardonregeling te verruimen en het uitzettingsbe- sluit terug te draaien. De actie met spandoeken, het lied en het verzamelen vein handtekeningen op alle Kat wijkse basisscholen is pas de generale repetitie. Volgende week woensdag, op 17 decem ber, staan de Mauritsschoolkin- deren, hun ouders en de leer krachten in Den Haag op de stoep bij minister Verdonk van vreemdelingenzaken. Geheel toevallig viel het protest van gisteren samen met de ac tie 'Van harte pardon' van Vluchtelingenwerk, die in heel Nederland werd gehouden. Ook in Leiderdorp en Noord- wijk voerden kinderen actie voor een ruimhartiger beleid. Pagina R3: 'Ziena, Nour en Myr, zij hpren hier' oslo/anp-rtr - De Verenigde Staten gebruiken de aanslagen van 11 september 2001 als ex cuus om de mensenrechten aan hun laars te lappen. Dat heeft de Iraanse advocate Shirin Ebadi gisteren, op de Dag van de mensenrechten, ge zegd toen ze in Oslo de Nobel prijs voor de Vrede in ontvangst nam. „De afgelopen twee jaar heb ben sommige staten de univer sele principes en rechten van de mens geschonden door de gebeurtenissen van 11 septem ber en de oorlog tegen het in ternationaal terrorisme te ge bruiken als voorwendsel", al dus Ebadi. Ze beschuldigde Washington er ook van de Conventies van Ge- nève over de behandeling van krijgsgevangenen te schenden door Afghaanse gevangenen in Guantanamo Bay op Cuba zon der vorm van proces vast te houden. Ook mensenrechtenorganisa ties beklaagden zich gisteren over 'het alarmerende aantal schendingen van de mensen rechten' in de VS. De organisa ties hebben zich in het 'netwerk Amerikaanse mensenrechten' georganiseerd en verwijten de Amerikaanse regering tal van wetten aan haar laars te lappen. De wekelijkse UIT-bijlage verschijnt vandaag in een extra dikke uitvoe ring bij deze krant. De bijlage staat in het teken van kerst en bevat een uitgebreid overzicht van activiteiten rond de feestdagen. Verder zijn er verhalen in te vinden over familie-uitstapjes, kerstcircussen, feestmode, winkelen en kerstversieringen. Ook cadeau-suggesties en kook- en wijn tips ontbreken niet. (advertentie) Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Postcode Telefoon gaan zcxg^Jdg om mei persoonsgegcMms. In hel colofon van de leant treft u nadere rtoimeae aart Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi autcmatsdte betaing is mi Handtekening: 712141 400114 barfc-gronunmer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1