LEIDEN REGIO n Tweeduizend euro als 'smeerolie voor de doorstroming' iena, Nour en Myr, zij horen hier ROC-leerlingen racen in zelfgebouwde snelheidsduivel Bevlogen politieman Oegstgeest geridderd op afscheidsreceptie 'Ik voelde een rilling toen ik het zag' «ft n huis form htelingen titelingenwerk en Leiderdorpse wethouders kraken pardonregeling Ver donk donderdag 11 december 2<X>3 Het Platform Vluch- organisaties in Lei- iudt morgen Open af 16.30 uur is ie- welkom in het pand Eksterpad 6 (de in- ian de Sperwerhorst) irzitter opent de hij st om 17.00 uur, ge- oor een culinair in- (18.00). Vanaf is er een cultureel ima. Informatie of5168150. Akkoord over verhuisvergoeding in Zoeterwoude door Judy Nihof zoeterwoude - Om de doorstroming op de Zoeterwoudse huurmarkt te bevorderen, kunnen maximaal vijf huishoudens per jaar een tegemoet koming in de kosten voor verhuizing en inrichting krijgen. Daarover heb ben woningbouwvereniging Willi- brord en de gemeente overeenstem ming bereikt. Het gaat om een uitke ring van 2.000 euro. „Zie het als smeerolie voor de doorstroming", al dus Willibrord-voorzitter F. de Graaff. Het idee voor een verhuis- en inrich tingsvergoeding is afkomstig van Wil- librord. De ervaring leert dat mensen met een ruime eengezinswoning niet staan te springen om te verhuizen naar een kleinere woning. Voor sommigen speelt volgens De Graaff mee dat zij aanhikken tegen de hoge kosten van een verhuizing. Die mensen wil Willi- brord met een tegemoetkoming over de streep trekken. De gemeente stond aanvankelijk nog al terughoudend tegenover het idee voor een tegemoetkoming, maar gaat toch overstag. De Graaff: „Op basis van argumenten hebben we de ge meente kunnen overtuigen. We heb ben er allebei belang bij dat er bewe ging komt in de huurmarkt, die muurvast zit. Dat betekent dat je een zetje moet geven." Afgesproken is dat Willibrord en de gemeente elk per geval een vergoe ding van 1.000 euro betalen. Wie voor een verhuis- en inrichtingsvergoe ding in aanmerking wil komen, moet aan bepaalde voorwaarden voldoen. De regeling geldt alleen voor mensen die in een te ruime huurwoning zit ten, huursubsidie krijgen en naar een kleinere woning willen. De vergoe ding is niet bedoeld voor mensen die al onder een andere regeling vallen, bijvoorbeeld de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Ook kunnen Zwetkade-bewoners, die moesten verhuizen omdat hun huis werd ge sloopt, er geen aanspraak op maken. Zij krijgen een vergoeding via een an der sociaal plan. Met een maximum van vijf huishou dens per jaar denkt de voorzitter van Willibrord goed uit de voeten te kun nen. „Het is moeilijk om mensen te bewegen uit hun vertrouwde omge ving weg te gaan. Het zal niet storm lopen voor de vergoeding. Zeker het eerste jaar niet." De afspraak over de tegemoetkoming in verhuis- en inrichtingskosten is onderdeel van een convenant tussen Willibrord en de gemeente. Hierin is ook vastgelegd dat Zoeter woude garant staat voor de leningen die de woningbouwvereniging moet afsluiten. De Graaff: „Dat betekent dat we niet naar een landelijk waarborgfonds hoeven. Het geld dat we daarmee uit sparen stoppen we in een volkshuis vestingsfonds. Daaruit willen we de vergoeding voor verhuizing en inrich ting betalen." leiden - Voor alle gemeentelijke gebouwen in Leiden dreigt een compleet rookverbod. Burge meester en wethouders hebben geen zin in 'dure en ingrijpen de' aanpassingen die de nieuwe Tabakswet de gemeente met in gang van 1 januari oplegt. Vanaf volgend jaar gelden strengere eisen voor roken in openbare gebouwen. Alleen een aparte rookruimte aanwij zen, volstaat niet langer. In de meeste gevallen moet de ruimte bijvoorbeeld ook een goede af- zuigingsinstallatie hebben. Namens het college laat wet houder Rogier van der Sande - zelf roker - weten dat het colle ge geen geld uittrekt voor dure installaties. „Waar het niet vrij eenvoudig en goedkoop kan om een rookruimte te maken, doen we het niet." Dat komt er in de praktijk op neer dat vanaf 1 januari in de meeste gebou wen geen plaats meer is voor rokers. Hij wijst er op dat het sowieso onmogelijk lijkt om in de monumentale panden, zoals het stadhuis en het raadhuis, waar de griffie en de gemeente- raadsfracties zijn onderge bracht, afzuiginstallaties in te bouwen. Waarschijnlijk wordt daardoor schade aan het mo nument toegebracht. Van der Sande werkt net als honderden anderen op het stadhuis. „Ik weet ook nog niet hoe ik dat ga oplossen, als ro ker." Tijdens vergaderingen, re cepties en feestjes wordt nu doorgaans in het portaal bij de ingang op het bordes gerookt en in de kamer naast de verga derruimte van b. en w.. Het col lege reageert op een verzoek van de ambtenarentop. Die ad viseerde: kies een heldere lijn bij het rookbeleid. Een afdeling bij de gemeente gaat nog uit zoeken waar volgend jaar wel en niet kan worden gerookt. 'Invloed van La Rivière tot in Polen merkbaar' door Nancy Ubert oegstgeest - Jan Hein la Rivière heeft afscheid genomen van politie Hollands Midden. Gis termiddag werd hij op een re ceptie in het gemeentehuis van Oegstgeest benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Oegstgeestenaar ging in 1966 bij de politie werken. Later werd hij plaatsvervangend korpschef in Leiden. In 1993, middenin een omvangrijke re organisatie bij de politiekorp sen werd hij account-manager externe betrekkingen bij de po litie Hollands Midden. Als staf functionaris onderhield hij de contacten met overheidsinstan ties, bedrijfsleven, onderwijs, zorginstellingen, horeca en wo ningbouwverenigingen. Dit al lemaal in het kader van de inte grale veiligheidszorg. „Op jouw initiatief ontstonden op tal van terreinen netwerken en samen werkingsverbanden", memo reerde burgemeester Timmers in haar toespraak. „Neem het Regionaal Platform Criminali teitsbeheersing. Mede door jouw inzet is dit samenwer kingsverband een voorbeeld voor de rest van het land." La Rivière bekleedde ook ver scheidene nevenfuncties. Een aantal daarvan blijft hij na zijn vertrek bij het korps vervullen. Voorzitter van Stichting de Burchtgroep, de stichting die als doel heeft om sociale en maatschappelijke noden in Lei den en omgeving te inventari seren; lid van het beleidsteam van de jaarlijkse 3M marathon; voorzitter van het Leidsch Poli tie Muziek Gezelschap; voorzit ter van de Ouderraad van scho lengemeenschap Visser 't Hooft in Leiden; lid van de Raad van Toezicht Stichting Slachtoffer hulp Hollands Midden, waar hij overigens een belangrijke bij drage heeft geleverd om de slachtofferhulp binnen de poli tieorganisatie te integreren. La Rivière is ook voorzitter van de Oranjevereniging in Oegstgeest. Timmers: „Elk jaar trekken we er op 30 april weer samen op uit, ik met mijn grote hoed in je kleine autootje. Samen langs al le festiviteiten die je met de Oranjevereniging hier organi seert. Ook plantten wij vijf jaar geleden samen de 'Oranje boom' hier voor de hoofdin gang. Het zijn mooie herinne ringen." Volgens Timmers straalt Jan Hein La Rivière een sterke maatschappelijke betrokken heid uit. „Jouw tomeloze inzet heeft zelfs internationaal spo ren achtergelaten, met name in Polen. Ondersteuningsactivitei ten die de politie Hollands Mid den aan buitenlandse zuster- korpsen in het voormalige Oostblok biedt, dragen jouw stempel. De projecten die voortvloeiden uit het 'part nership' met de Hongaarse en Poolse politie kregen ook lan delijke navolging." Als voorzit ter van het 'Platform Polen' was hij de rechterhand van de por tefeuillehouder Internationale Betrekkingen uit de raad van hoofdcommissarissen en speel de hij een grote coördinerende rol. Vorig jaar kreeg Jan Hein la Rivière uit handen van de Pool se minister van binnenlandse zaken een onderscheiding in zilver vanwege zijn inzet voor de Poolse politie. In het Neder lands vertaald luidt de naam van de onderscheiding: 'voor ondersteuning, gegeven aan de Poolse politie'. Het was de eer ste keer in de geschiedenis dat iemand van buiten Polen die onderscheiding kreeg. door Silvan Schoonhoven leiden - Een levensgroot, houten kruis komt maandag naar Leiden en Langeraar. De paus zelf schonk het twintig jaar geleden aan de rooms-katholieke jonge ren in de wereld. Sindsdien sle pen die het van hot naar her. Het verschijnt steevast op de katho lieke jongerendagen. Jan-Willem Beenakker zag het op een RK- jongerendag in Toronto, ander halfjaar geleden, en is ook bij de stille tocht die het kruis door Lei den maakt. Wat is dat voor kruis? „Toen ik er een tijdje geleden van hoorde, dacht ik: ach een stukje hout, wat maakt dat nou uit. Op de jongerendagen in Toronto zag ik het als een stipje ver weg. Maar laatst stond het kruis in Den Bosch, toen kon ik het van dichtbij bekijken. Ik zag mensen die bijna begonnen te huilen. Toen ik het zag, ging er op de een of andere manier toch wel wat door me heen. Een rilling." Hoe komt dat? Omdat het van de paus zelf komt? „Ik weet het niet. Ik vind het zelf ook raar. Het is heel groot, een meter of vier, een joekel van een kruis. Ik moest gelijk weer terugdenken aan de jon gerendagen, hoe bijzonder de ontmoetingen daar waren. Dat zal er ook wel mee te maken hebben." Geloven jullie ook dat het kruis een kracht heeft? Dat het vere ring toekomt? „Niet dat het bovennatuurlijke krachten heeft. Voor het kruisfi- guur in het algemeen geldt dat wel, niet voor dit kruis in het bijzonder. Het is een stukje hout, maar wel een bijzonder stukje hout." Wat gaan jullie met dat kruis doen? „Er komt een stille tocht. Van de Blauwe Steen - dat leek ons wel een toepasselijke plek, om dat daar ooit een Leidse pries ter is gestorven - naar de Pe- truskerk. Met fakkels. Hoeveel er op afkomen, weet ik niet. Toch wel zo'n tachtig jongeren van onze groep, denk ik. Tie ners spreekt het kruis mis schien wat minder aan." Eigenlijk raar om ermee rond te lopen. Een kruis is tenslotte een fölterwerktuig. Aan de andere kant: het heeft ons wel gered. Doordat Igzus aan het kruis gestorven kun nen wij nu naar de hemel. In derdaad, het lijden aan het kruis is heel erg, want Jezus had niets gedaan. Maar zonder dat konden wij niet verlost wor den." Wat willen jullie duidelijk ma ken met die tocht? Werven voor het geloof? „Dat is niet het hoofddoel. Maar je maakt mensen er wel op attent dat er meer is in het leven dan wat ze nu hebben. Maandag om tien uur wordt het kruis weer opgehaald. Dan gaat het naar Den Haag, en daarna naar Oostenrijk" De stille tocht in Leiden begint maan dag om 18.30 uur. Om kwart over ze ven begint een mis in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Vooraf gaand is het kruis van 13.30 tot 16.30 uur te zien in de Adrianuskerk in Lan geraar. an voorpagina leke Dijke kp -„Ziena, Nour en bren hier." Als volleerde Bers scanderen de leer- basisschool De Hob- itHeelblaadjespad in p woensdagochtend «reet. Zonder ophou- I in hand, gewapend Boeken en met rode b de wangen. ren van de familie Ab- staan erbij alsof ze beseffen wat de slag- idt. Natuurlijk horen vaar anders, lijken ze Ziena en Nour (als peuter en baby ouders vanuit Noord- Nederland. Het is in- reven jaar geleden. De Myr werd in Neder- iren. Hij spreekt nau- lerdisch. >n zijn vast onderdeel school De Hobbit, met val en moeder Zeian vrijwilligers de han- mouwen steken. Gis- d De Hobbit mee aan Can harte pardon', die l( ederland gehouden c in Katwijk en Noord- er11 er actie gevoerd voor ,e™ ïartiger toelatingsbe- a< Ie pardonregeling van ister Verdonk. kritiek op deze rege- ïinister van vreemde en wil een verblijfs- ng verstrekken aan 8rs die langer dan vijf Ierland zijn en nog in irocedure op uitsluit- n. Volgens haar gaat >'n 2.200 mensen, ngenwerk Nederland laar telling fel. Vol- grove schatting van de behartiger van asiel- aat het om 500 men- b de voorwaarden i>nk voldoen. Vluchte- rk inventariseert hoe aantal exact is. Leerlingen van De Hobbit sturen rode en witte ballonnen de lucht in uit protest tegen minister Verdonk, die weigert hun klasgenootjes Ziena, Nour en Myr een verblijfsvergunning te geven. Foto: Henk Bouwman Afgezien daarvan vindt Vluch telingenwerk dat de minister een onrechtvaardige scheiding maakt tussen asielzoekers die nog in de eerste procedure zit ten, en mensen de al eens een stap verder kwamen door be zwaar te maken. Volgens Vluch telingenwerk Rijnade, dat actief is in de gemeenten rondom Leiden, zijn er in Leiden en om streken 110 asielzoekers die er 'extreem lang' zijn, in de woor den van coördinator Petran Tulkens. „Dat zijn mensen die hier al langer dan vijf jaar zijn, vaak al acht of tien jaar. Ze zijn een herhaalde procedure be gonnen omdat ze maar niets hoorden, of om gezondheidsre denen." Van deze 110 asielzoekers uit Leiden en omstreken komen er waarschijnlijk slechts twee in aanmerking voor de pardonre geling van Verdonk. Onbegrijpelijk, vinden Tulkens en de Leiderdorpse wethouders MacGillavry (Groen Links) en Molkenboer (PvdA), die de actie bij De Hobbit bijwonen en steunen. Ze vinden het bela chelijk dat volledig geïntegreer de asielzoekers die al vele jaren in Nederland zijn, terugmoe ten. „De manier waarop Ver donk met asielzoekers omgaat, past helemaal niet in ons rechtssysteem", zegt MacGilla vry. Als een crimineel na een paar jaar nog niet is opgepakt, verjaart zijn zaak. Maar bij deze mensen kan Den Haag de re gels na zes, zeven jaar nog steeds ongestoord veranderen." Molkenboer: „De minister heeft destijds met veel poeha deze pardonregeling gebracht. In de praktijk is het een schijnverto ning." Daarom geeft het gemeentebe stuur al geruime tijd financiële steun aan vier gezinnen in Lei derdorp en werkt de gemeente niet mee aan de uitzetting. „In totaal gaat het om twaalf kinde ren. De meesten van hen zitten hier al tien jaar. Dat is beslist geen uitzondering in Neder land. Zo bezien zit de familie Abdulrahman hier nog maar kort", zegt Tulkens van Vluch telingenwerk sarcastisch. De kinderen van De Hobbit ge bruiken niet zulke grote woor den, maar laten vooral hun hart spreken. Ze steken hun span doeken omhoog met teksten als 'Laat uw hart spreken. Laat ze blijven' en 'Familie Abdulrah man hoort hier thuis! Laat ze hier blijven!'. Ook laten zij rode en witte ballonnen op. Een paar leerlingen lezen gedichtjes voor die ze op harten van papier hebben geschreven. Het door ouders opgerichte actiecomité wil deze harten volgende week overhandigen aan Verdonk. „Ik vind het hartverwarmend", zegt locatieleider Alewien de Fockert.Alle ballonnen zijn de lucht in, maar het medeleven zit diep in ons hart." Slappendel lachend. Johan is een van de vijf ROC- leerlingen die de Leidse snel heidsduivel hebben gemaakt. Twee maanden lang hebben de 'techno rockers' - zoals het team gedoopt is - geknutseld en gebrainstormd. Met niet meer dan 2500 euro van spon sor Nuon tot hun beschikking. Het resultaat staat nu in een ROC-lokaal op het Lammen- schanspark: een legergroen, plat wagentje aangedreven door een elektromotortje. Basis van het voertuig is een kart-frame, leggen de vijf in overall geklede scholieren uit. Maar daarmee houdt de over eenkomst wel Zo'n beetje op. In plaats van een gaspedaal heeft skelter twee knoppen, eentje gelabeld '12V en de an der '24v. Het is een van de troeven waarmee het team de wedstrijd naar zijn hand hoopt te zetten, leggen de ontwerpers uit „Bij 24 volt zijn de twee ac cu's serieel geschakeld. Zo doende heb je een groter span ningsverschil, maar minder ampère, dus minder stroom- sterkte. Dat betekent zoveel als: je kunt harder, maar je hebt minder kracht", legt Peter Ste vens uit „Het omgekeerde geldt voor 12 volt: je gaat min der hard, maar hebt wel meer vermogen." Daarmee hopen de techneuten de drie proeven - die zowel een beroep op snelheid als kracht doen - zaterdag te winnen. Al lereerst moet er honderd meter gesprint worden. Daarna wordt met een elastiek het trekver- mogen van het karretje getest. Tot slot moet er vijf minuten geracet worden. Aan het einde ROC-leerlingen Joost Kruis, Wim van Duijn, Peter Stevens, Johan van links naar rechts) bij hun zelfgebouwde skelter. Foto: Hielco Kuipers van de rit moet de accu leeg zijn. Overtollige energie bete kent namelijk strafpunten. Om precies met de stroom uit te komen, hebben de elektro technici druk zitten rekenen. En op die berekeningen de snelheid van het wagentje afge stemd. „Met deze motor kun je makkelijk de zestig halen. Maar dan zijn de accu's zo leeg. Daarom rijdt hij nu maximaal zo'n twintig kilometer per uur. Om dat bij te halen, moet je nog steeds heel hard rennen", zegt Peter Stevens. Net als drie andere teamleden doet hij de richting elektro techniek. Alleen Joost Kruis is een student werktuigbouwkun de. Een ideale kruisbestuiving, aldus de 'techno rockers', die heel wat studiepuntjes hebben verdiend met het project. „De wielophanging hadden wij zonder Joost nooit voor elkaar Welie en Johan Slappendel (van ekregen", zegt Johan. „Net als et uittekenen van bepaalde mechanische constructies." Omgekeerd zegt Joost niet bui ten de hulp van de elektrotech- neuten te kunnen. „Bij een pro ject als dit heb je elkaar echt wel nodig." Voor meer Informatie, zie: www.solarskelterbattle.nl. Rody van der Pols esi n. kilometer per uur is geen probleem. Alleen zijn de jdan binnen een mum p leeg. En dat is nu juist t bedoeling tijdens de Skelter Battle, die de vijf Een van het ROC Leiden in plan zijn te winnen. Ifgebouwde skelters n aanstaande zaterdag ms van ROC's uit het he- op het circuit van de indshal in Amsterdam, met een beperkte hoe- id energie drie proeven at di itiebron voor deze wed- s de World Solar Chal- ïds die jecier jaar jn Australië ;ehouden. Daarin pro loor zonne-energie aan gedreven voertuigen binnen een zo kort mogelijk tijdsbe stek een afstand van 3010 kilo meter af te leggen. Het circuit van de Solar Skelter Battle is een stuk bescheidener, maar het idee is hetzelfde: zo effec tief mogelijk met zonne-ener gie omgaan. Een ander belangrijk verschil: de zonnepanelen zijn niet op de voertuigen bevestigd, maar staan langs het parcours. Voordat de race begint, krijgt ieder team drie kwartier om de accu's met behulp van een zonnecentrale op te laden. „Maar aangezien het hier wat minder zonnig is dan in Au stralië gebeurt dat met enorme schijnwerpers", zegt Johan Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, fs het symbolische middelpunt van de stad

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15