REGIO Een boze buurman en een lekgestoken bal Kerstbomen als een vrolijk legertje Goedmakertje na stroomstoE 'Ik hoop nog steeds dat wen. Morgen ne- GERECHT NAVRAAG De burgerrechter moet er wellicht aan te pas komen om na de kerk- fusie te beslissen of de 'bezwaarden' recht hebben op kerkelijke goe deren en gebou- j r j y men hervormden, CIC JUSIC TllCt UOOTgClClt gereformeerden en luthersen het offici ële besluit om op te gaan in de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). JAN VAN DER PLAS, voorzitter van de hervormde kerkvoogdij Katwijk aan Zee en behorend tot de grote groep Katwijkers die schoorvoe tend meegaat met de fusie, vindt praten over naar de rechter stappen nog 'te vroeg Morgen valt de definitieve beslissing over de kerkfu- sie. Dus hoezo te vroeg? „De stemming over de kerkfusie moet nog plaats hebben. Persoonlijk hoop ik nog steeds dat de fusie niet doorgaat. Er is een tweederde meerderheid nodig dus met 25 of 26 te genstemmers gaat het niet door. Als het wel doorgaat, is het een zwarte dag voor Katwijk. Maar dan nog is er plaatselijk van alles mogelijk voor de bezwaarden die niet meegaan in de PKN. Er is een plaatselijke commissie aan het werk om de gevolgen voor Kat wijk in te perken. Dat moeten we eerst afwachten." Dominee Weegink waarschuwde voor te hoge verwachtingen van het werk van die commissie? U heeft die wel? „Ik zit zelf niet in die commissie. Maar ik weet dat ze alles doen om een breuk te voorkomen. Ze hebben nog tot mei de tijd om een modus te vinden voor Katwijk. En voor die tijd loopt er nog heel wat water door de Rijn." Dus het is nog geen oorlog" in Katwijk tussen de verschillende denkrichtingen? „Geen sprake van. We raden iedereen aan vooral geen overhaaste stappen te ondernemen als morgen het in mijn ogen 'verkeerde' besluit tot fusie wordt genomen. Maar mensen moeten dan niet gelijk hun bewijs van lidmaatschap ophalen en zich laten uitschrij ven. Gewoon geen gekke dingen doen." U hoopt nog steeds op een goede afloop? „Ik ben vooral heel erg bezorgd. In de eerste plaats over de fusie. En ik snap best dat het in Garderen met maar één dominee en één kerkgebouw moeilijk is. Maar mijn insteek is behoud van de een heid." tekst: Roza van der Veer foto: Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 11 December NOORDWIJKERHOUT- In het 'Leidsch Dadgblad' van Vrijdagavond komt het bericht voor, dat de Denen te Kopenhagen nieuwe namen kunnen krijgen, omdat er zooveel zijn van denzelfden naam. De ver warring, die hierdoor kan ontstaan, had hier allang plaats gehad, als we niet onszelf hadden geholpen. Al wat Van den Berg, Van den Burg, Heemskerk of Warmerdam heet, uit elkaar te houden, zou ondoenlijk zijn, als ze geen bijnamen hadden. Vraagt hier bijv. eens waar P. War merdam woont. Wanneer ge niets meer weet van den bedoelden per soon, komt ge in geen dag klaar, zooveel zijn er wel van dien naam. De postboden weten door ondervinding al wel zooveel van de relaties, dat zij slechts naar den stempel van herkomst behoeven te kijken, om met vrij groote zekerheid te kunnen zeggen, voor wien het te bezorgen stuk bestemd is. Maar in het dagelijksch leven is men wel genoodzaakt zijn toevlucht te nemen tot bijnamen. Daarin steekt voor den bedoelden persoon niets onaangenaams of beleedigends. 't Is eenvoudig noodza kelijk. Uitgezonderd bij officieele gelegenheden, hoort men van som migen nooit anders dan den bijnaam. degroentema ANNO 1978, maandag 11 december ZOETERWOUDE - De bekende Rijndijker Bas de Jeu heeft afgelopen zaterdag het feit herdacht dat hij gedurende veertig jaar in Zoeter- woude groente en fruit rondbrengt. Als echte Rijndijker is hij al zijn leven lang Meerburgaanhanger. Twaalf jaar heeft hij in het eerste gespeeld. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5&7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Een gepensioneerde Noordwijker woont al ja renlang prettig in een ap partement met uitzicht op het plantsoen. Maar sinds enige tijd wordt zijn rust verstoord door jongens uit de buurt die het mooi bijgehouden grasveld hebben ontdekt en de gezamenlijke tuin van de bewoners tot hun voetbalveldje hebben ge maakt. Dit tot grote er gernis van de Noordwij ker die sindsdien niet meer buiten kan zitten zonder dat de ballen hem om de oren vliegen. Meerdere malen vraagt de bewoner aan de voet ballertjes of ze hun spel niet even verderop op een speciaal door de ge meente aangelegd voet balveldje kunnen vervol gen, maar zijn verzoek heeft niet het beoogde effect. De jongens heb ben 'zijn' plantsoen nu eenmaal uitgeroepen tot hun favoriet en zijn niet erg happig om te verhui zen. Ook als de man uit eindelijk de ouders van de jongens aanspreekt op de overlast krijgt hij nul op het rekest. Inmiddels is de zomer aangebroken en gaan de gezinnen één voor één op vakantie. Tot zijn aan gename verrassing merkt de Noordwijker dat de rust is wedergekeerd. Twee maanden lang ge niet de man zoals van ouds met volle teugen van zijn tuin. Helaas moet hij na een periode van stilte constateren dat zijn plaaggeesten in volle sterkte zijn teruggeko men. Wanhopig klimt hij daar om in de pen. Hij schrijft een brief op hoge poten naar zijn woningbouw vereniging. Daarin stelt hij voor een perkje met een of andere groensoort aan te leggen om op die manier het plantsoen on- bruikbaar te maken als voetbalveld. Reëel, goed koop en effectief, vindt hij zijn suggestie. De wo ningbouwvereniging laat niets van zich horen. Teleurgesteld en moege streden geeft de Noord wijker de strijd uiteinde lijk op. De irritaties en er gernissen slikt hij in, zo goed en zo kwaad als dat gaat. Maar als op een slechte dag de voetbal lers weer eens zijn hu meur hebben verziekt, heeft de man zichzelf niet meer in de hand. Hij snelt naar buiten, gooit kwaad de fietsen van de jongens op de straat en snijdt met een mes de voetbal door. „Ik deed dit allemaal niet uit plezier", verklaart de man in de rechtszaal. „Maar ze waren zo aan het schreeuwen. Daar zou iedereen last van hebben. Het is niet leuk wat er is gebeurd, maar je gaat op zo'n moment gewoon over de rooie." De rechter wil graag we ten of de man straks weer 'over de rooie gaat' als hij bij thuiskomst de voetballende jongens weer in zijn plantsoen aantreft. „Nee, dat niet", belooft de Noordwijker plechtig. De officier van justitie kan zich de erger nis van de man best in denken. Toch valt vol gens hem het beschadi gen van andermans ei- Floor Ligtvoet HDC 970 Van heinde en verre komen kerstliefhebbers langs bij het huis van Krijna Koetsier in Katwijk aan den Rijn. In de re gio staan nergens zoveel kerstlichtjes, -versiering, -bo men en -mannen als daar. Het kerstverlichtingsproject bij het huis aan de Noordwij- kerweg is de onderneming van Krijna's dochters An en Bep, die hun moeder 'iets moois willen geven'. „We doen het al een jaar of tien", zegt An. „Voor moeder. Het is een van de weinige leuke din gen die ze nog heeft." Krijna Koetsier, gehandicapt door de ziekte van Parkinson, vindt de tuin van dit jaar tien keer mooier dan andere jaren. „Elke keer verzinnen ze weer wat anders. Ik vind het altijd weer spannend. Maar u moet niet denken dat ik alles mooi vind, hoor. Als me iets niet bevalt, zeg ik dat eerlijk en dan kijken ze of het anders kan. Als het klaar is, is het prachtig." Natuurlijk mag moeder kritiek hebben, zegt An, van wie de meeste ideeën komen. „Pas als moeder het mooi vindt, zijn wij tevre den." Het opbouwwerk begint zo'n zes weken voor kerst. Het be denken van de nieuwe kerst- tuin, daar doen ze het hele jaar over. „Bep en ik lopen al lerlei tuincentra af, in binnen- en buitenland. In Enschede gaan we kijken, en in Londen, ach op zo veel plaatsen. Dan heb ik inspiratie en ga ik broe den op ideeën. Dat zit alle maal in mijn hoofd, totdat Bep het startsein geeft." De gezusters doen minimaal drie dagen over het verzame len van de kerstspullen, die niet allemaal op één locatie bewaard worden. Pas daarna begint de opbouw. „Dat gaat stapje voor stapje, tót er een stop knalt. We hebben door schade en schande een hoop geleerd over elektriciteit, maar het fijne weten we er nog steeds niet van. We blijven het proberen en zolang de buren niet in het donker zitten, doen we het goed. Een mannetje uit de buurt houdt dat in de gaten." De buren hebben licht en in de tuin van het Koetsier-huis is er meer dan voldoende licht, daarentegen is het bin nen maar een donkere boel. Behalve de tv brandt er slechts één schemerlamp. „Het is wat hè? Als we naar de wc moeten, gaat die schemer lamp uit. Én het ganglicht én de schemerlamp is te veel." Wat echt zou helpen is een extra stroomkastje voor de elektriciteit. „De gemeente wil daaraan niet meewerken. Dat is jammer, want heel het dorp geniet van onze kerstversie ring. Dezelfde ambtenaar die zegt dat het niet kan, komt hier speciaal met zijn kinde ren naar toe. Zelfs van buiten het dorp weten ze ons te vin den. Dat is toch echte Kat wijk-promotie?" Als er zo'n stroomkastje komt, dan gaat An echt los, „Ik heb allemaal plai ik nu niet kan gaan we onze maken." Hoe die drof^ precies uitzien, w niej verklappen, het met lichtjes, veel lichtjes, te make Een tipje van de sluie mogelijk. „Ik wil el, die helemaal verin met de kerstman erii ~a tuurlijk moet hij draa ders is er geen pest a tekst: Gerard Baas foto: Dick Een legertje, maar wel een vrolijk legertje. De 1250 kerstbomen van de Leidse bloemiste Helmi van Gellecum doen denken aan het wereldbefaamde Chine se Terracottaleger, met een verschil. Deze 'sol daatjes' gaan er op uit. Zij trekken de wijde we reld in, naar de klanten en relaties van dat ene bedrijf, waarvoor Van Gellecum nu al zo'n tien jaar kerstboompjes maakt. „Nee, ik zeg lie ver niet welk bedrijf dat is. Dat hebben we zo af gesproken." Verder wil ze wel 'alles' kwijt. „Ik had ooit een bloe menwinkel op de Lan- gebrug in Leiden, daar zag iemand van dat be wuste bedrijf een boompje staan. Die man vroeg of ik ze ook in grote hoeveelheden kon maken. Ik ging op de bluftoer en zei dat ik dat natuurlijk kon. Geen probleem hoor. Best arrogant om dat te zeggen, maar goed." Hoe dan ook, het lukte Van Gellecum. „Er was de eerste keer nogal wat organisatie nodig maar het was een succes. Nu kun je spreken van een gestroomlijnd gebeuren met een ploegje van vier mensen dat al zo'n jaar of vijf in een vaste samenstelling zit." In twee k tweeënhalve week zijn de 1250 kerst boompjes klaar. Dan komen ze te staan in de hallen van Bas Neon, het bedrijf van Van Gel- lecums man. Die ene klant komt ze zelf opha len. „Wij maken ze, we pakken ze in en als we klaar zijn bellen we even op. Dan hebben we er geen omkijken meer naar." De eerste tien en de laatste tien, die zijn leuk om te maken, zegt Hel mi van Gellecum. „Maar de rest, dat is een heel ander verhaal. Dat is werken. Toch maken we er met zijn vieren iets leuks van. Zo hebben we er best lol in. Maar als het werk af is, is het voor mij mooi geweest. Na al die tijd in de boompjes. Nee, dan hoef ik even geen kerstboom meer te zien." Uiteraard ontwerpt Van Gellecum elk jaar een nieuw kerstboompje. Dit jaar is het een boom geworden met witte, zilveren en gouden ele menten. „Als geheel vind ik het een helder en sprankelend kerst boompje. Helder en sprankelend. Dat past wel mooi bij deze tijd hè, met dat nieuwe prinsesje? Leuk toch?" tekst: Gerard Baas foto: Dick Hogewoning ii Een maand geleden zaten de bewoners van het verzorgingshuis Rijnzate in Al phen aan den Rijn nog in het donker door een stroomstoring. Een beetje als goed makertje daarvoor heeft Rijnzate sinds be gin deze week feestelijke verlichting. Ener giebedrijf Eneco koos het verzorgingshuis namelijk uit als één van de twaalf zorgin stellingen die deze maand - op kosten van ft] het energiebedrijf - met lichtjes n versierd. Iedere middag om vijf uur gaat d s ting aan om tot elf uur 's avonds jj, phense verzorgingshuis een on-I lands kerstuiterlijk te verschaffen Jj( tekst: Gerard Baas foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14