LEIDE Leidse markt wordt veiliger 3Monument verloren voor Leidse REGIO CDA wil contract Stadsparkeerplan opzeggen i idslid Bouras houdt ermee op 'Ik ga niet meer met een spandoek de straat op' R1 DE STELLING tra geld voor verbetering veiligheid donderdag 11 december 2003 srsiering amen en n I s gevels e «kverbod ebouwen gemeente huis dicht val politie yJa een inval door de Theehuis Faris aan de ;el voorlopig door de e gesloten. Bij de inval 28 november - werden estaties verricht en lolitie honderd gram 5 in beslag. De politie actie na klachten uit Burgemeester Henri c moet nu beslissen of lefinitief dicht moet. vervolg van voorpagina Achteraf bleek in de commissie niemand meer gelukkig met het verloop van de proef met de watertaxi's en Stadsparkeer- plan. Een aantal commissiele den erkende dat de watertaxi's 'iets toevoegen'. Maar zij zagen ook de 'haat en nijd' die is ont staan en hadden bovendien de indruk dat SSL de regels nog wel eens vergat. Voor het eerst werd ook - schoorvoetend - er kend dat de watertaxi's zorgen voor concurrentievervalsing. „Het was zo'n leuk idee", zei Marijke van Dobben de Bruijn (WD). „Met de situatie waarin we nu zitten, is niemand blij. We wilden meer toeristen op het water, we wilden Leiden van zijn beste kant laten zien. We gingen daarvoor buiten de markt om, we gingen aan con currentievervalsing doen." Daarom vond Linda Lieverse (CDA) het maar beter dat het contract met SSL werd verbro ken. „We hadden er nooit aan moeten beginnen. Als je alles van tevoren weet, vaar je voor een dubbeltje de wereld rond. Het is mislukt. Wij hebben de problemen veroorzaakt en wij hebben de plicht ze op te los sen." Andere partijen vonden dat het CDA te ver ging. „We zitten met een convenant", zei Van Dob ben de Bruijn. „Dat kun je niet zomaar openbreken zonder dat je met schadeclaims en andere narigheid komt te zitten." D66'er Arjan Stoffel zei dat het 'zacht gezegd niet netjes is' als het contract wordt verbroken, maar zijn ideale situatie is er ook een zonder de huidige deal met SSL. „Het mooiste is als we een openbare aanbesteding op het water kunnen doen. Toch moet het uiteindelijk uit draaien op het stopzetten van de overeenkomst. De PvdA wil dat wethouder Geertsema met SSL gaat onderhandelen om huidige afspraken open te bre ken, en dat hij de overeenkomst daarover een jaar eerder beëin digt. Wie de boten krijgt, mag Geertsema zelf uitzoeken. „We sturen u niet met gebonden handen naar de onderhande lingstafel", zei raadslid Liesbeth Hesselink. „De SSL vindt dat ze teveel aan banden wordt ge legd, terwijl anderen vinden dat de stichting teveel in de watten wordt gelegd." Als het experi ment dan een jaar eerder stopt, is dat-beter voor iedereen, aldus de PvdA. Alle fracties, en ook wethouder Geertsema steun den dat voorstel. Een tweede voorstel van de PvdA kreeg eveneens genoeg steun. De partij wil dat wie zich misdraagt op het water, zijn ex ploitatievergunning kwijtraakt. Verder wil de PvdA dat Geertse ma zorgt dat ook wordt opge treden tegen roekeloos varen. Hesselink: „We kunnen regels vaststellen tot we een ons we gen, maar het heeft geen enkele zin als we niet handhaven." Mor Leidse acoloog f.S| De Leidse farmacoloog t Danhof (51) heeft de ivls-Palmer Progress in Award' gewonnen nerican Society for Pharmacology and ers itics (ASCPT). Hij krijgt jieuze prijs voor zijn ik naar de vraag in wei medicijnen effectief estrijding van ziekten jeningen bij mensen, jar Danhof is hoofd igie van het Leiden- lam Center for Drugs in Leiden. Danhof prijs in ontvangst op j 24 maart tijdens het congres van de ASCPT Beach in Florida en ook een lezing over jrzoek. i op zoek Aanrander ie politie zoekt een gelopen zaterdag- ree vrouwen heeft aan- lort na zes uur zag een it bij de Morspoort vrouw werd lastigge- r een man. Nadat het man wist af te schud- weggegaan. De getui- Tjjachter de dader aan hem niet pakken, f acht vond er in de Jcstraat weer een aan- ilaats van een jonge aar aanleiding van de n signalementen door e en het tweede ir gaat het waarschijn- ezelfde dader. beroofd van monnee ien 25-jarige Leidenaar ofivond bij het parkeer de Morsweg (achter ïgkantoor) beroofd irtemonnee. Hij liep er twee mannen op Iter kwamen aanrijden, reigden en er vervol zijn geld vandoor gin- richting van het sta- Bereikbaarheid voor brandweer verbeterd Ton Langereis (rechts) leunt tegen zijn trots, de 'Adjudant Matters', die niet meer zal terugkeren naar de Leidse wateren. Het schip is volgens de nieuwste gemeentelijke regels een paar meter te lang. Foto: Hielco Kuipers B-II marinesloep 'Adjudant Matters' uit Witte Singel geweerd door Rody van der Pols leiden - Menig tegenslag kreeg Ton Lan gereis te verwerken tijdens de restauratie van zijn B-ll marinesloep, maar één ge dachte gaf hem telkens de energie om door te gaan: straks ligt dit juweeltje te genover mijn huis in het water van de Witte Singel. Een paar weken heeft de Lei denaar van het uitzicht kunnen genieten. Maar als zijn schip uit de winterstalling komt, keert het niet terug naar Leidse wa teren. Daarvoor is de sloep te lang, be paalt nieuwe gemeenteregelgeving. Op 3 oktober was het zover. De mon sterklus was geklaard, na drie jaar moei zaam restaureren, kon Langereis einde lijk de champagne uit de kast trekken en zijn sloep dopen. Het schip zou voort aan in de Witte Singel liggen in plaats van op de scheepswerf van Leo van Schie in Warmond. 'Adjudant Matters' noemde Langereis zijn sloep, een eerbe toon aan marinetimmerman Henk Mat ters die het leeuwendeel van de restau ratie voor rekening nam, maar overleed voordat zijn werk voltooid was. Langereis was in zijn nopjes. Evenals de buurt. „Wel dertig of veertig buren heb ben tegen me gezegd: wat fantastisch dat we uitzicht hebben op zo'n schitte rende boot, zo'n fabelachtige beauty." Het marinetijdschrift Alle hens besteed de prominent aandacht aan de zeil- sloep, die in 1950 op de Rijkswerf in Den Helder is gebouwd. Ook de verzeke ringsagent stak zijn bewondering niet onder stoelen of banken. Langereis: „Hij heeft er een half uur omheen lopen drentelen, zo onder de indruk was hij van dit varende monument." Toch was het plezier maar van korte duur. Het schip lag nog maar net in de Witte Singel of Langereis kreeg van een gemeenteambtenaar te horen dat zijn boot te lang was. Nieuwe gemeentere gelgeving bepaalt dat de maximale leng te voor een sloep in de Leidse wateren zeven meter is. Kortom, de circa negen meter lange 'Adjudant Matters' lag ille gaal en moest worden verwijderd. Het was een ijskoude douche voor Lan gereis. Temeer daar er helemaal niets aan de hand was geweest als hij voor 1 juli 2003 - toen de nieuwe regels ingin gen - de gemeente op de hoogte had ge steld van zijn te lange schip. In dat geval was zijn sloep in de Witte Singel ge doogd. „Had ik dat maar geweten", ver zucht Langereis. „Ik had het meteen ge daan. Maar ik wist van niets. En trou wens: hoe had ik het moeten weten? Het heeft in het Stadskrant gestaan, maar die lees ik nooit. Had de gemeente niet even een briefje kunnen sturen? Ik heb daar al zeven jaar een ligplaats waarvoor ik netjes betaal." Waar de 'Adjudant Matters' naartoe moet als hij in april uit de winterstalling komt, weet Langereis nog niet. „De buurt heeft al aangeboden om een handtekeningenactie te beginnen. Zelf ben ik er nog niet uit." Wat hem vooral dwars zit, is dat zijn va rend monument moet verdwijnen ter wijl allerlei 'ontsierende bootjes' ge woon kunnen blijven liggen. „Vreselijke roestbakken met zo'n 'Gamma'-zeiltje dobberen er in de Witte Singel, terwijl deze antieke beauty wordt geweerd." door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse markt wordt beter toegankelijk voor brand weer en ambulance. De gemeen te neemt alsnog maatregelen na het incident met een in brand gevlogen kippenkraam, in april van dit jaar, en een brandbrief van wijkvereniging Pancras- West. Een eerste inspectie, kort na het ongeluk met de marktkraam, leek nog afdoende. Er werden geen onveilige situaties ontdekt en de markt leek overal vol doende bereikbaar. Inmiddels is na verder overleg besloten om toch op enkele plaatsen in te grijpen. „Elke kraam is be reikbaar voor de brandweer", zegt wethouder Rogier van der Sande (wijkbeheer). „Maar het kan iets beter dan het nu is." Optimale veiligheid - garande ren dat er nooit meer wat ge beurt - bestaat volgens de wet houder niet. „De nieuwe maat regelen betekenen niet dat er nooit meer een kippenkraam in de fik kan vliegen." Op bruggen wordt nu meer ruimte gecreëerd. Het terras van restaurant Zout Peper mag zo groot worden dat de brandweer er nog langs kan. Enkele mupi's, paaltjes en een afvalbak zullen worden ver plaatst. Marktkramen krijgen een nieuwe markering. Daar mee kan een brandweerwagen of ambulance nog niet bij elke marktkraam voorrijden, maar kunnen die wel tot zeer dicht in de buurt komen. In een brief aan de wijkvereni ging schrijft wethouder Alexan der Geertsema (veiligheid): „Ik kan u melden dat inmiddels door het anders plaatsen, ver plaatsen en verwijderen van circa twintig marktkramen het grootste deel van de markt vol doet aan de normen om met een brandweervoertuig voor de deur te kunnen parkeren. Een klein gedeelte van de Nieuwe Rijn voldoet niet aan die breed te. Door echter op en om brug gen meer ruimte te creëren, kan dit beter en sneller benaderd worden en is er voldoende ruimte voor een werkplek voor de alarmdiensten." De gemeente zegt dat in het verleden de charme van de markt voor de gemeente be langrijker was dan een optimale bereikbaarheid. „Gelet op de historische waarde en charme van een markt in de oude bin nenstad is toen besloten om die niet optimale bereikbaarheid te accepteren. Mede naar aanlei ding van incidenten en het ver zoek van de wijkvereniging is de markt gecontroleerd. Er zijn geen onoverkomelijke proble men aangetroffen. Wel is ge constateerd dat een aantal ver beteringen mogelijk is." (advertenties) De lauwe reacties op de geboorte van prinses Amalia bewijzen dat de monarchie op haar retour is. Geef uw mening igblad.nl GROOT RUSSISCH STAATSCIRCUS PRESENTEERT 'rl4ANS KLOK 'Jy'iDiTi GROOT KERST i" .<>11 CIRCUS, «S. DEN HAAG Ticket Lijn 0900-11.22.333 let op de lezereaanbieding elders In de krant www.kerstdrcusdenhaag.nl MALIEVELD 17 DEC. - 4 IAN. :e(T Mohammed Bouras M oudt het na ruim an- I aar raadslidmaatschap M ien. Als reden voor zijn j ige vertrek geeft de I »r de zwaarte van het n. „Ik heb hoog inge- t Bouras. „Ik merk nu: Tniet." n week is het functio- de raad van de PvdA- ssproken door de eigen ma Evaluatie Commis- ractie zegt het vertrek 'as zeer te betreuren en dat zijn vertrek samen- fit de gevoerde gesprek- iras: „De situatie thuis het niet onder geleden, rk is voor mij een ere- ik houd niet van half kan het niet meer op- om er echt voor te Bouras neemt op de w ende raadsvergadering ,Ik ben klaar voor de raad", zei hij kort na zijn aantreden in een interview met het Leidsch Dag blad. Zijn entree in het stadsbe stuur was opmerkelijk en tegen de afspraken met zijn partij in. Hij werd met voorkeurstem men gekozen na een uitvoerige campagne voor zichzelf. Hoe wel hij de belofte om dit niet te doen had gebroken, werd hij sans rancune opgenomen in de nieuwe fractie. Fractievoorzitter Conny Broey- er zegt dat Bouras van grote waarde is geweest voor de frac tie en dat hij heel wat heeft be reikt. Dankzij Bouras zijn bij voorbeeld de wegbezuinigde zwemabonnementen voor ou deren weer ingevoerd. Die be zuinigingsmaatregel was hard aangekomen bij ouderen: ze moesten tot drie keer meer be talen om net zo vaak te kunnen blijven zwemmen. Voor een aantal mensen was dat onbe taalbaar. „Vooraf werd gezegd: het raadswerk kost je twintig uur per week. Dat is echt niet waar", zegt Bouras. „Zeker niet als je pas begint. Vooral als je er inhoudelijk voor wilt gaan, kom je tijd tekort. Het heeft me op gebroken. ïk heb bewust naar parttime werk gezocht, om echt voor het raadswerk te gaan. Dat is me niet gelukt. Teleurgesteld? Ja, ik denk het wel. Ik heb blijk baar een inschattingsfout ge maakt." Daan Iken volgt Bouras op. Iken was tot 1 juli vorig jaar di recteur van het woon-, zorg- en dienstencentrum en bejaarden tehuis De Robijn in de Hoge Mors. In de jaren negentig was hij lid van het bestuur van de PvdA. Als duo-raadslid zit hij al in de commissie voor de reke ningen. Hedy d'Ancona en Jort Kelder over maatschappelijke betrokkenheid bij De Leidse Hoed Leiden krijgt voor volgend jaar een een- ►ijdrage van ruim 407.000 euro van het ni r verbetering van de veiligheid van de iw lying in wijken door burgerparticipatie, jl t minister Thom de Graaf (bestuurlijke dng/D66) onlangs besloten. De financië- is een vervolg is op de aanpak van Onze in Zet. De ervaringen met Onze Buurt wijzen namelijk uit dat de betrokkenheid :htone bewoners bij het grotestedenbe- dusverre achter is gebleven bij de ver- m g. geld moeten de steden beter in staat gesteld burgers te betrekken bij het ma- afspraken op het gebied van veiligheid ^omgeving. De Graaf vindt het essentieel dat ook de bewoners in de wijken zich verant woordelijk voelen voor de openbare ruimte. De dertig steden krijgen een grote mate van vrijheid in de wijze waarop de financiële middelen wor den ingezet. De steden dienen in 2005 wel rap port uit te brengen over de bereikte resultaten. De Graaf trekt in totaal 13.6 miljoen uit. Dat be drag wordt verdeeld over dertig gemeenten. De G4: Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag krijgen elk ruim een miljoen per stad. De G21, waaronder Leiden, krijgen 407,186 euro per stad. De G5 (Alkmaaar, Amersfoort, Emmen, Le lystad en Zaanstad) krijgen per stad ruim 160.000 euro. Daarnaast krijgen alle steden nog eens 66.000 euro elk van De Graaf voor het opstellen van een veiligheidsplan. door Floor Ligtvoet leiden - Ze inspireren anderen en beleven daar veel plezier aan. Maar van een overduide lijk doel in hun leven is volgens hen geen sprake. Zo ziet femi niste en oud-minister Hedy d'Ancona (PvdA) zichzelf allang niet meer tegen de plannen van minister De Geus protesteren en zoekt Quote-hoofdredacteur Jort Kelder naar andere uitda gingen buiten zijn glamourma- gazine voor de rijken der aarde. Gisteravond ontmoetten de twee bekende Nederlanders el kaar op uitnodiging van debat organisatie De Leidse Hoed in de tuinzaal van de Hooglandse kerk. De ogenschijnlijk zeer ver schillende rebellen vonden el kaar in het gesprek, onder lei ding van Ton van Brussel, in de behoefte een maatschappelijke boodschap uit te dragen. Hedy d'Ancona is erg optimis tisch van aard. Een 'bloedsaaie en zeer strenge' Leidse middel bareschooltijd, deelnames aan protestdemonstraties (waarvan ze heeft moeten constateren dat ze weinig tot niets oplever den) en een politiek bewogen carrière: het heeft de feministe van het eerste uur niet van haar stuk gebracht. Integendeel, D'Ancona's maatschappelijke betrokkenheid en inzet voor met name de emancipatie van de vrouw is nog altijd aanwezig. Zo roept ze midden in het ge sprek ineens strijdlustig uit: „Het is volstrekt idioot dat wij Hedy d'Ancona en Jort Kelder vonden elkaar in het gesprek onder leiding van Ton van Brussel (midden) in de behoefte een maatschappelijke boodschap uit te dragen. Foto: Taco van der Eb al gaan hyperventileren omdat het kabinet nu drie vrouwelijke ministers bevat." De recente uitspraak van minis ter De Geus dat de vrouwen emancipatie is voltooid, is bij haar in het verkeerde keelgat geschoten: „Het is achterlijk wat er gebeurt maar ik ga de straat niet meer op. Ik heb al genoeg op straat gestaan." Te leurgesteld over het feit dat vrouwen niet meer massaal in opstand komen, is ze niet. „Ze hebben de behoefte niet meer om met spandoeken op straat te staan. Daar hebben ze ook geen tijd meer voor. Daarbij zijn er inmiddels ook al veel dingen bereikt. Vergeet niet, ik was ook een kind van mijn tijd. De vrouwenbeweging landde destijds in een maatschappij waar de roep om veranderingen al woedde." Bij haar ietwat pessimistische gesprekspartner Jort Kelder lijkt aanvankelijk onverschilligheid een grote rol in zijn leven te hebben gespeeld. Ongeïnspi reerd en op zoek naar baanga rantie, koos hij voor de studie rechten in Utrecht. Bij gebrek aan beter, constateert hij nu: „Ik was te stom voor wis- en natuurkunde. Rechten was een laffe keuze. Ik ben ook vol maakt ongeschikt voor dat vak. Het is eigenlijk doodzonde." Ook de kunst om 'stukjes te schrijven' werd niet uit een passie geboren. De jonge Kel der leerde schrijven tijdens het maken van strafwerk op school. „Als straf moest ik namelijk mijn opstellen in de klas voor lezen." Toch bevalt de journa listiek hem goed. Net als Hedy d'Ancona roemt hij de vrijheid om 'je overal tegenaan te kun nen bemoeien'. Als hoofdredacteur ziet hij het als zijn voornaamste taak om zijn redactie te inspireren. Maar zijn ambities zijn groter, geeft hij direct toe. En die komen het best tot uiting in zijn nevenacti viteiten. „Met behulp y^n be kende Nederlanders alfKatja Schuurman heb ik vandaag bij voorbeeld de campagne 'Eet geen dierenleed' gelanceerd." Met de campagne wil Kelder jongeren bewust maken van de 'doorgedraaide mallemolen van de vleesindustrie'. Evenals D'Ancona ziet Kelder de straat opgaan om de bood schap te verkondigen niet zit ten. „Wij doen het met televi siespotjes en advertenties in de grote bladen. Of de actie daad werkelijk zal bijdragen aan het verminderen van de vleescon sumptie, daar waagt hij aan te twijfelen. Oude rot in het vak, D'Ancona, ziet het positiever in. „Tuurlijk helpt het. Daar moet je altijd van uitgaan. Je bekend heid moet je niet misbruiken maar wel gebruiken om aan dacht te vragen voor misstan den."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13