Consumentenbond: Sms'en veel te duur ECONOMIE Tabaksblat neemt in erecode bedrijven gas terug Ahold beticht SOBI van misleidende uitspraken FNV lacht om claim 4 ton NS Stork verdient aan Fokkers KPN vindt prijs redelijk Möller verlaat Euronext Proef breedband Philips met BT Lasershow bij communicatietop Nasleep van vogelpest: slachterij in Cuijk sluit Toelating gen-maïs vertraagd da gvluchten van In de zomer in - De KLM brengt 1 vluchten vanaf 28 r—|ig naar het niveau van •in 2001, net voor de nslagen in de VS. „De een licht herstel zien. in de opbrengsten nog i te druk", aldus een rdvoerder. KLM be- ie routes naar Riga in -"Ti Kristiansand in •n. Ook gaat de ver amen met partner )01 Airlines vaker op "t>lis en Houston vlie- k. egint de KLM met da- •oo Uchten naar Peking |i Mobil moet iling betalen 'ooen Nigeriaanse recht- •24jft de Amerikaanse 341 Exxon Mobil opge- I35 3 miljoen euro te beta alde gemeentes in Zuid- :3e stadjes Bonny, ies/Vndoni in de delta van 13de Niger liggen vlakbij :85iaar in 1998 een scheur 97ipleiding ontstond, qq 40 tot 100.000 vaten In in de rivier en een na- .90 n moeras liepen. De 40 icent gaat in beroep. 35 7°|ec schrapt f trde banen 30 n - Bij Gastee verdwij- n de 200 banen. De atie is volgens de fa- soan onder meer gasin- 50 nodig om het hoofd 25 ter te houden. Gastee 24enige jaren met verlies, zich meer manifeste- 31 n kenniscentrum en 36 productie en het ont- 00 van producten. Verder 25Uuheat (ketelfabricage) 56 en Petrogas (gasin- ®3 en engineering) in 11 rkocht. 55 1 irer verkoopt oö vier merken 50 60 m - Unilever heeft vier qo an schoonmaakpro- 43 erkocht aan de zaken- 00 iman Brothers Mer- 95 nking Group. De vier 66 ladden de eerste ne- *8 iden van 2003 een 25 In 107 miljoen dollar. 42 n vooral in de VS en 7Q erkocht. Het betreft 07 tof, een strijkhulpmid- 30 tvasverzachter en een SS Idel. itech Marine >°inen weg 30 im - Bij Imtech Marine 35 en 90 arbeidsplaatsen. 3Q pn volgens de FNV nog sen bij de technisch lener, die gespeciali- In het ontwerpen, bou- nderhouden van sche- uitengaatse platforms. J uwe Idap voor de werk- eid in de industriële lening in Rotterdam, gang in de scheeps- :idt zich uit naar facili- jedrijven", aldus FNV- er Szablewski. dinsdag 9 december 2003 zaandam/anp - Ahold en de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) van Pieter Lakeman zijn in een knette rende ruzie verzeild geraakt. SOBI ver klaarde gisteren dat beleggers in Ahold zijn misleid omdat het bedrijf verzuimd zou hebben een voorbehoud te maken bij jaarrekeningen over 2000 en 2001 over de betrouwbaarheid van de boek houding van de Amerikaanse dochter US Foodservice. Ahold zegt SOBI aansprakelijk te stellen voor misleidende uitspraken. Het bedrijf stelt SOBI te hebben laten weten dat de raad van commissarissen pas in 2003 op de hoogte werd gesteld van de fraude bij US Foodservice. „SOBI verdraait de me dedeling door te stellen dat de raad van commissarissen in september 2000 op de hoogte was van de fraude." Verder zegt Ahold: „De uitlatingen van SOBI, die feitelijk onjuist zijn, zijn on verantwoordelijk temeer daar SOBI op dit thema voortborduurt met allerlei speculatieve schadeberekeningen." Ahold wil niets zeggen over een eventu ele gang naar de rechter. Pieter Lakeman zegt dat het een aflei dingsmanoeuvre van Ahold is. „Het is heel slim, want zo verwijderen ze de aandacht van het feit dat de commissa rissen in september 2000 al de noodzaak uitspraken tot aanscherping van de in terne controle." Daarbij ging het volgens Lakeman om de administratie van US Foodservice ten aanzien van de promo tionele kortingen. Door de uitspraak van de commissaris sen had volgens Lakeman in de jaarre kening over het boekjaar 2000 een voor behoud moeten staan over de admini stratie van US Foodservice. Omdat een dergelijk voorbehoud er niet was bijge voegd, zijn beleggers die na het verschij nen van de jaarrekening over het jaar 2000 aandelen Ahold hebben gekocht, misleid. De boeken over 2000 en 2001 gaven volgens SOBI een te betrouwbare indruk. Volgens schattingen van Lakeman komt de schade van de Amerikaanse aandeel houders hierdoor uit op 6,5 miljard eu ro. Omdat niet alleen Amerikaanse aan deelhouders, maar ook Europese mee doen aan zogeheten class-action proce dures tot schadevergoeding, kan de schade oplopen tot 30 miljard euro. La keman denkt dat Ahold dat nooit kan betalen en daarom een schikking treft voor een zodanig bedrag dat het bedrijf overeind blijft. SOBI dreigde vrijdag met een rechtszaak als Ahold niet snel met een antwoord op een vraag over de commissarissen kwam. Hij kreeg tijdens een aandeel houdersvergadering ruim een week ge leden te horen dat het enkele dagen zou duren. Ahold reageerde vlak voor het af lopen van een ultimatum. Het draait al lemaal om een enorme fraude. Bij US Foodservice is voor circa 1 miljard dollar te veel winst geboekt. naarden/anp - Stork verdient aardig aan het programma om vliegtuigen van het type Fokker 100 en 50 in de lucht te hou den. Drie contracten leveren het bedrijf de komende drie jaar 11 miljoen euro extra om zet op. Stork pleegt onderhoud aan de Fokker-toestellen. Stork lanceerde begin dit jaar met een aantal partners waar onder Rolls-Royce een poging om de Fokker-toestellen in ge bruik te houden. De alliantie geeft kopers van de vliegtuigen de garantie dat ze zeker tien jaar onderhoud pleegt tegen een vaste, lage prijs. Deze belof te heeft ervoor gezorgd dat 81 den haag/anp - Het verzenden van tekstberichten via de mobie le telefoon (sms'en) is in Neder land veel te duur. Dat zegt de Consumentenbond. Volgens een Europees onderzoek betaalt een Nederlandse abonnementhouder gemiddeld 21 eurocent voor een sms'je. Prepaid-klanten betalen nog 1 cent meer. In de rest van Europa betaalt de consument gemiddeld 15 eurocent. „De reële kostprijs van een sm s'je is 2 eurocent. We begrijpen niet waarom het sms'en zo duur blijft, terwijl steeds meer mensen berichten versturen", aldus een woordvoerster van de bond. Volgens de aanbieders van mobiele telefonie kost een sms'je meer dan 2 cent. „Een sms is meer dan enkel data die verstuurd worden, we moeten ook het netwerk onderhouden, personeel betalen en ga zo maar door", aldus een woord voerster van Orange. Marktleider KPN noemt de prijs voor sms-berichten 'marktcon form'. „Het staat de Consu mentenbond vrij om deze uit spraken te doen. Maar gezien de grote belangstelling voor het verzenden van sms'j es vinden wij het een redelijke prijs", al dus een KPN-woordvoerder. De Consumentenbond meent dat er sprake is van 'een geza menlijke machtspositie' van de aanbieders van mobiele telefo nie. De bond heeft post- en te- lecomtoezichthouder Opta en de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) opgeroepen maatregelen te nemen. De NMa wil eerst een brief met onder bouwing van de Consumenten bond zien voordat ze inhoude lijk kan reageren. „Gewoonlijk neemt Opta het voortouw bij telecomzaken. Waar nodig, en indien mogelijk, werken wc sa men", zegt een NMa-woord voerster. Opta laat weten dat ze geen be voegdheden heeft om in te grij pen op het gebied van sms'jes. issers geven ft gratis weg 'en - Vissers uit Neder- Frankrijk en ittannië delen morgen irpen 5000 kilo vis gra- e actie is een protest vangstbeperkingen die imissaris Fischler (vis- ige week heeft voorge- vissers vinden de en zeer slecht. Zé vre- hun werk en de gevol de visverwerkende be- iVan de actie nemen ssersschepen deel. iem akkoord i en Amerika iTON - De VS en China gisteren een historisch n akkoord gesloten, anse scheepvaartmaat- en krijgen voor het igang tot de Chinese 'ussen beide landen jaarlijks ruim drie mil- containers vervoerd, eer dan tussen welk de wereld dan ook. De cening gebeurde op de van het bezoek van ese premier Wen Jibiao I bouwgrond js gedaald De gemiddelde prijs dbouwgrond is van be- tot en met halverwege met 13 procent gedaald 14 euro per hectare. De Ie tijd zal de gemiddelde arschijnlijk blijven da- rerwacht de ING Bank. •5 tot en met eind 2000 prijs nog met meer dan ent. De ING zegt dit op n een studie van de samenwerking met het uw Economisch Insti- -I). Door de dalende itie neemt de vraag af ond voor de bouw van kantoren en wegen. Geen opvolger van Fransman Möller is nu nog baas van de Amsterdamse beurs en tweede man achter Théodore bij Euro next. Hij zou de Fransman in 2004 opvolgen, zo werd afge sproken toen de beurzen van Parijs, Amsterdam en Brussel in 2000 fuseerden. Maar de afgelo pen weken werd duidelijk dat de Nederlander onvoldoende steun had binnen de Raad van Commissarissen om de leiding van het bedrijf over te nemen. De commissarissen hebben zich laten overtuigen door Thé odore, die niet wilde vertrek ken. In een verklaring laten ze weten dat ze kiezen voor „de noodzaak tot continuïteit onder het bewezen, strategische lei derschap van de huidige be stuursvoorzitter" In het voordeel van Théodore heeft gewerkt dat de machts verhoudingen in de raad van commissarissen in zijn voor deel zijn verschoven, toen Eu ronext de afgelopen jaren werd uitgebreid met de Londense de- rivatenbeurs Liffe en de beurs van Portugal. Volgens de Franse lobby was daarmee een ander bedrijf ontstaan, wat een herbe noeming van Théodore zou rechtvaardigen. Möllers lobby bleek kansloos. Möller weigerde vanmorgen commentaar. „Het is wel een goed onderzoek van de Consumentenbond", liet een woordvoerder weten. Hij vindt het goed dat consu menten zich steeds bewuster worden voor welke operator ze kiezen. „De kosten voor het versturen van tekstberichten maken ook deel uit van die keu ze." De Consumentenbond baseert zich op onderzoek van de Fran se consumentenorganisatie UFC Que Choisir, dat vorige maand is afgerond. „We heb ben deze informatie gecheckt", zegt de voorlichter. De belan genorganisatie erkent dat con sumenten die bundels hebben, goedkoper uit zijn. Abonne menthouders zijn gemiddeld 11 eurocent per sms'je kwijt. Ge bruikers van prepaidkaarten betalen gemiddeld 13 eurocent. „Maar bij verreweg de meeste aanbieders is het niet mogelijk om te sms'en met een prepaid bundel", stelt de woordvoerster van de Consumentenbond. amsterdam/anp - Philips gaat samen met het Britse telefonie bedrijf BT in het Verenigd Ko ninkrijk een combinatie verko pen van internetradio en snel breedbandinternet. Om het ge bruik van snel breedbandinter net wereldwijd te stimuleren, heeft Philips dit jaar al overeen komsten gesloten met KPN, Belgacom, France Télécom, T- com, Telefonica en Telecom Italia. Bij KPN is voor 499 euro de internetradio van Philips Streamium MC-i250 te koop plus apparatuur en verbindin gen. Die biedt toegang tot mu ziekbestanden op internet. Door de draadloze WiFi-tech- niek is de gebruiker niet langer gebonden aan zijn pc. De con sument kan ook draadloos in ternetten en e-mailen. genève - Een indrukwekkende lasershow van de Zwitserse kunstenaar Johannes Gees vormde giste ren de voorbode van een monsterconferentie die deze week in Genève wordt gehouden over de rol van informatie en communicatie in de toekomst. VN-baas Kofi Annan, 50 staatshoofden, 11.000 ver- tegenwoordigers van niet-gouvernementele orga nisaties, de mediawereld en het bedrijfsleven uit bijna 200 landen zijn er bijeen. De top is jarenlang voorbereid door de Internationale Telecommunica tie Unie van de Verenigde Naties. Hoofddoel is de informatie- en communicatiemiddelen toeganke lijk te maken voor de derde wereld. Hooggegrepen omdat de helft van de wereldbevolking geen tele foon heeft, laat staan een computer voor toegang tot internet. Dat laatste wordt een heet hangijzer omdat veel landen meer controle willen op het on grijpbare web. Foto: EPA/Laurent Gillieron Euronext-bestuurslid George Möller. Foto:ANP/Hans Steinmeier den haag/gpd - George Möller verlaat de top van beursbedrijf Euronext. Möller heeft dit be sluit genomen nu duidelijk is dat hij niet de hoogste positie krijgt bij Euronext. De commis sarissen van het beursbedrijf hebben de termijn van de hui dige bestuursvoorzitter, de Fransman Jean-Francois Théo dore, verlengd. cuijk/gpd - De kippenslachterij van Pingo Poultry in Cuijk gaat dicht. Daardoor verliezen 130 mensen hun baan. Een aantal kan worden herplaatst bij ande re vleesverwerkende bedrijven die tot het Nutreco-concern be horen. Pingo Poultry is het zo veelste pluimveeverwerkende bedrijf dat kampt met de gevol gen van de vogelpest. Eerder viel het doek voor de slachterij en van Storteboom, onder meer in Barneveld. Bij de Dutch Tur key Company in Boxmeer, en Astenhof in Asten verdwenen respectievelijk 180 en 170 ar beidsplaatsen als gevolg van re organisaties. Ook andere pluimveebedrijven als Plus Food in Uden staakten hun ac tiviteiten. Veel pluimveeslach ters buigen het hoofd voor de import van diepgevroren pluimveevlees uit Brazilië en Thailand. Tegen de lage prijzen van deze aanbieders kunnen de Nederlandse pluimveeslachters niet concurreren. Pogingen om het bedrijf in Cuijk te verkopen, ketsten dit weekeinde af. Pingo Poultry, dat in september al de sluiting van een slachterij (150 werknemers) in het Belgische Steevoort aankondigde, con centreert haar activiteiten nu op bedrijven in Goor (220 werk nemers), het Belgische Maas- mechelen (520 werknemers) en Mierlo (100 werknemers). den haag/anp - De commissie- Tabaksblat heeft enkele voorstel len teruggedraaid in haar defini tieve code voor behoorlijk onder- nemingsbestuur. Zo worden de eisen voor de bonuspakketten van bestuurders minder rigide. Ook beperkingen in de aandelen handel van topmannen en het maximumaantal commissaria ten is aangepast. Toch stelt de commissie dat de voorstellen, die deze zomer veel stof deden opwaaien, grotendeels gehand haafd kunnen blijven. Minister Zalm kreeg vanmiddag de defini tieve code overhandigd. Een commissie onder aanvoe ring van Morris Tabaksblat, ex- Unilever-topman, kwam in juli met een pakket voorstellen om het vertrouwen in het Neder landse bedrijfsleven te herstel len. In de daaropvolgende we ken kreeg de commissie 257 re acties. Tabaksblat heeft gezocht naar een machtsverdeling tussen de bestuurders en commissarissen Morris Tabaksblat. Foto: ANP/Koen Verheyden van bedrijven en de aandeel- „brede steun gevonden". Wel houders. Volgens de commissie moet ook de politiek een bijdra- hebben de plannen hiertoe ge leveren. Tabaksblat schuift enkele punten, zoals het stem men op afstand tijdens een aandeelhoudersvergadering, door naar de Tweede Kamer. Uit de eerste voorzet tot de co de bleek deze zomer dat Ta baksblat bedrijven wilde ver plichten om hun aandeelhou ders de kans te geven op af stand him stem uit te brengen. Het voorstel is echter gesneu veld omdat de Nederlandse re gelgeving nog niet klaar is voor deze aanpassing, aldus de com missie. Enkele belangrijke plannen die bestuurders in hun portemon nee zouden raken, zijn bijge schaafd. Het voorstel dat de bo nus van een bestuurder maxi maal de helft van het totale loon mag uitmaken, is na veel commentaar teruggedraaid. Ook heeft de commissie de re geling aangepast dat een gou den handdruk niet meer dan een jaarsalaris mag bedragen. De afvloeiingsregeling mag in sommige gevallen oplopen tot tweemaal het jaarloon. Daarnaast krijgen toplieden meer vrijheid om in aandelen te handelen, dan aanvankelijk werd voorgesteld. In juli lan- AFM geen controleur De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft geen zin om te controleVen of be drijven de code Tabaksblat goed volgen. „Ik krijg het be nauwd als ik zie dat de toe zichthouder zo snel van stal wordt gehaald", aldus voor zitter ADocters van Leeu wen gisteren. De algelopen maanden zijn volgens Doc ters van Leeuwen stemmen op gegaan om de AFM het toezicht op deze code te ge ven. De baas van de toe zichthouder zegt echter al tijd 'zeer terughoudend' te zijn geweest met het aanne men van nieuwe taken. „Er moet een objectieve reden voor toezicht zijn, zelfs mis standen zijn niet per defini tie een reden om een waak hond in te schakelen", vindt hij. ceerde de commissie het voor stel dat bestuurders alleen in beleggingsfondsen mogen in vesteren of hun aandelenkapi taal moeten onderbrengen bij een vermogensbeheerder. Dat plan is uiteindelijk niet over eind gebleven. Tabaksblat stelt nu dat bedrij ven zelf regels moeten opstellen voor de aandelenhandel van hun bestuurders. Beleggers moeten deze voorwaarden kun nen terugvinden op de website van het bedrijf. Veel kritiek kwam er in de zo mermaanden ook op de voor nemens om het aantal commis sariaten per persoon terug te dringen tot maximaal vijf. Dit maximum geldt volgens de de finitieve code alleen voor com- missarisposten bij Nederlandse bedrijven met een beursnote ring. Met deze ingreep hoopt Tabaksblat de „kring personen waaruit bijvoorbeeld zorginstel lingen en universiteiten hun commissarissen rekruteren niet te verkleinen". De nieuwe code geldt voor al leen Nederlandse ondernemin gen met een beursnotering. An dere bedrijven vallen buiten de regels, hoewel enkele onderde len ook gelden voor bijvoor beeld institutionele beleggers. Fokker-toestellen een nieuwe eigenaar vonden. Grote Fokker-klanten als Ame rican Airlines en US Airways zijn door de economische ma laise in de problemen gekomen en houden veel Fokkers aan de grond. „Wij lappen de toestel len graag op", zei een woord voerder van Stork. Elke Fokker die vliegt, levert het bedrijf meer omzet op. Stork bouwt sinds kort Fokker 100-toestellen om tot zakenvliegtuig. Het be drijf hoopt hiermee een goed alternatief te bieden voor bij voorbeeld oude Boeings 727 en 737 die door zakenlui worden gebruikt. den haag/gpd - De Nederland se Spoorwegen hebben gisteren aangekondigd een bedrag van 400.000 euro terug te zullen vorderen van FNV Bondgeno ten. De vakbond is niet onder de indruk van deze claim. Het gaat om de schade die NS heb ben geleden op 14 oktober, toen door acties van spoorweg personeel urenlang geen trein verkeer van en naar Den Haag mogelijk was. De schade bestaat onder meer uit gederfde opbrengsten en ex tra personeels- en advertentie- kosten ten behoeve van de in formatievoorziening voor trein reizigers. „NS kunnen het niet toelaten als individuen of orga nisaties haar activiteiten be wust en onterecht verstoren en daarmee treinreizigers dupe ren", stelt het bedrijf in een ro buuste verklaring. „NS treden hier ook hard tegen op, zoals ze ook optreedt tegen het toebren gen van schade aan medewer kers, treinen en stations." De eerste onderhandelaar van de FNV bij de spoorwegen, An- dries van den Berg, lacht om de claim: „Ik nodig de NS uit deze claim nou ook eens een keer door te zetten. Dit is al de derde aankondiging en het begint mij zo langzamerhand te irriteren. Volgens mij is het een publici teitsstunt en ik ben het nu een beetje zat." Van den Berg vertrouwt er op dat NS bij de rechter geen schijn van kans maken. „En ik ga ervan uit dat de juristen van de NS verstandig genoeg zijn om dat ook te weten. In de ja ren tachtig hebben ze eens een schadeclaim in verband met een politieke staking doorge drukt. Die zaak hebben wij glansrijk gewonnen." Volgens woordvoerster Els Tie- man van de FNV hebben de aangesloten bonden 'vele mil joenen euro's' in de weer- standskassen, mocht de nood nog aan de man komen. brussel/afp - Een besluit om de vijf jaar durende boycot van ge netisch aangepast voedsel te beëindigen, is gisteren door een comité van deskundigen uit EU-landen doorgeschoven naar de ministers van de vijftien EU- landen. Eurocommissaris Byme had voorgesteld gen-maïs van het Zwitserse biotech-bedrijf Syn- genta toe te laten, maar in het comité was er nog geen meer derheid voor. Slechts zes van de vijftien landen stemden voor toelating: Nederland, Engeland, Ierland, Zweden, Finland en Spanje. Anderen onthielden zich .van stemming of waren te gen. De ministers besluiten waarschijnlijk in januari. Nog onbeslist is of dat de ministers van landbouw, volksgezond heid of economische zaken zijn. Bij toelating zou de gen-maïs vanaf april 2004 de Europese winkels binnenkomen. Produc ten met de gen-maïs moeten duidelijk herkenbaar zijn aan het etiket. Als de ministers het niet eens worden, mag de Euro pese Commissie zelf de knoop doorhakken. De Commissie heeft momenteel dertig aanvra gen liggen van bedrijven die gen-producten in Europa wil len verkopen. De actiegroep Friends of the Earth is blij met het besluit. „Dit is steun voor het gezond verstand, de consument en het milieu", reageert actievoerder Ritsema. Hij verwacht niet dat de EU-ministers de gen-maïs binnenkort alsnog toelaten tot de Europese Unie. „Ook bij de ministers is grote twijfel over de veiligheid. Bijvoorbeeld Frank rijk en Oostenrijk willen grondi ger testen. Die zijn niet zomaar gedaan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9