Nederland in EU op ramkoers BUITENLAND Video-opnames van kannibaal in rechtbank Servische verkiezingen parade van oorlogscriminelen Annan: Meer troepen nodig in Afghanistan België: euthanasie op kinderen moet kunnen 'Verkiezingen in Rusland nederlaag voor democratie' Armin Meiwes in contact met honderden liefhebbers van kannibalisme Weer berenjacht New Jersey Afspraken over euro 'keihard punt' Aanslag op VS-basis in Irak Hof Den Haag buigt zich over Israëlische muur 9 miljard isen in 2300 jrk - Rond het jaar 2300 parde circa negen miljard n tellen. Dat blijkt uit een jt van de Verenigde Na- I vandaag is gepubli- |Er leven nu ruim zes mil- [ensen op aarde. De on- flcers zijn er in hun bere ken van uitgegaan dat en gemiddeld twee kin- r wereld brengen. Klei- r langen van die aanna men leiden tot heel an- jfers. Als vrouwen ge el 1,85 kinderen baren, wereldbevolking afne- >t 2,3 miljard, maar 2,35 en per vrouw leidt dan niljard mensen. dinsdag 9 december 2003 door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Als zij eind deze maand een nieuw parlement kiezen, hebben de Ser viërs niet te klagen over het aantal be zoedelde namen op het stembiljet. Gisteren meldde zich ook Sreten Lukic aan voor plaatsje in het parlement, de vierde kandidaat die van oorlogsmisda den wordt verdacht. Politiegeneraal Lukic werd vorige maand door het oorlogstribunaal in Den Haag aangeklaagd wegens misdrijven in Kosovo, tegelijk met een andere politi- cus-in-spe, legergeneraal Nebojsa Pavkovic. Behalve Lukic en Pavkovic doen op 28 december ook de boomlan ge nationalist Vojislav Seselj en hoofd verdachte Slobodan Milosevic mee. Bei den voeren noodgedwongen campagne vanuit hun cellen bij het Joegoslavië-tri- bunaal in Scheveningen. De logica zou gebieden dat het kwartet dezelfde partij vertegenwoordigt, een Partij Voor Groot-Servië. Maar in feite zijn zij volslagen verschil lende politieke dieren. Bij Milosevic is het bloed blijven kruipen waar het niet gaan kan; hij vertegenwoordigt de Socia listische Partij. Seselj, wiens militie dood en verderf zaaide op de Balkan, verwijt Milosevic vooral dat hij de oorlogen heeft verloren. En Lukic arresteerde honderden aanhangers van Milosevic, nadat premier Djindjic was vermoord. Van het kwartet is Pavkovic misschien nog de meest interessant. Hij was leger- baas toen de strijdkrachten huishielden in Kosovo. Daarna, toen hij zag dat de val van Milosevic onafwendbaar was, steunde hij de betogers die de autoritai re leider ten val brachten. En vervolgens diende hij diens opvolger Djindjic. Van de diverse lijsttrekkers is er één die Pavkovic een spaak in het wiel zou kun nen steken. Hij is Dusan Mihajlovic, leider van de Li berale Partij en de huidige minister van binnenlandse zaken. Als minister zou Mihajlovic opdracht kunnen geven Pavkovic te arresteren en naar Den Haag te deporteren. Alleen zou die opdracht dan moeten worden uitgevoerd door Lukic, de politiegeneraal tegen wie een zelfde aanklacht loopt. En bovendien - detail - staat Lukic sinds maandag nummer twee op de lijst van de minister. f) en Dean. Foto: AP e steunt Dean rerkiezingen ijGTON - De Democrati- residentskandidaat Ho- )ean krijgt in zijn cam- de steun van Al Gore. rerd in de omstreden entsverkiezingen van ipt verslagen door de e president Bush. Dean - ird tegenstander van de caanse inval in Irak - is 1 de Democratische partij de grootste kansheb- m het volgend jaar op te 1 tegen Bush. emoordenaar ht executie t - In China is gisteren i-jarige man ter dood ver- pld wegens moord op ze- renden jongens. Tiendui- |d mensen hadden zich ïeld rond het rechtbank- Ar in Pingyu om getuige jvan de uitspraak. Tijdens loces beschreef Huang tot ail de verschrikkingen, jigen zeggen had hij al in [oege jeugd hevige fanta- pver het vermoorden van ilpoolvorsers ed op één na i- Alle acht Zuid-Koreaan- tlonderzoekers die in Ant- a vermist waren zijn te- Drie onderzoekers raak- Iterdag vermist in een ^sneeuwstorm. Vijf ande- |e de volgende dag naar p zoek gingen raakten ens in problemen. Vier werden maandag ge in was te water geraakt en len. De drie die eerder :en geraakt werden la- ir Russen en Chilenen len. gen verliest I na explosie Iïrpen - In een McDo- J-restaurant in Antwerpen 'jermiddag een 15-jarige n zijn hand kwijtgeraakt ben explosief dat hij ver- lelijk bij zich had, afging, fiend van het slachtoffer ;hte verwondingen op. [door de politie meegeno- or verhoor. Naar de pre- orzaak van de explosie let gisteren nog gissen. wtstoeristen roerd in Iran IAN - In Zuidoost-Iran zijn ien twee Duitsers en een titvoerd. Dat heeft de ise politie bekendgemaakt, tie waren met de fiets on- vlakbij de grens met Pa toen zij werden ont- De provincie Sistan- lestan staat bekend als Imokkelroute, waar drugs- lelaren de dienst uitmaken. ca air verongelukt jiamibië hoek - Een Nederlands J )aar uit Ede is zaterdag een ongeluk met vliegtuig- J Namibië omgekomen. Het Cwas onderweg van ser naar de Namibi- hoofdstad Windhoek toen Z lestel, een Cesna 172, vlak e start door nog onbekende tak neerstortte. De twee lenden en de Duitse piloot n op slag dood. 'In geeft zoons n na moord - Een man in Saudi-Ara- teft twee van zijn zonen Iragen aan de politie, [at die een man hebben iord. De man kwam er- t dat de twee tijdens een -en man in een gevecht len gedood. Op moord en podslag staat in Saudi-Ara- |e doodstraf. Veroordeel- orden in het openbaar ofd. new york - De Verenigde Naties hebben besloten de aanleg van de Israëlische muur voor te leggen aan het internationaal Gerechtshof in Den Haag. De VN willen een advies over de legitimiteit van de grensafscheiding met de westelijke Jordaanoever. Israël is teleurgesteld: „Dit is een poging het joodse volk het recht te ontne men op een verdedigbare joodse staat", aldus een woordvoerder van premier Sharon. Het Palestijnse Bestuur van president Yasser Arafat is opgetogen over de aanvaarding van de resolutie. Israël is ruim een jaar geleden begonnen met de aanleg van de barrière, die voor 95 procent bestaat uit prikkel draad en een elektronisch bewaakt hek, en voor vijf procent uit een muur. Het hek moet Israël beschermen tegen terreuracties van Palestijnen. Op een aantal plaatsen buigt het hek ver in Palestijns gebied om Israëlische nederzettingen in te sluiten. Meer dan honderdduizend Palestijnen zijn getroffen doordat ze zich zien afgesloten van familie, werk, land of school aan de andere kant van de afzetting. moskou/AP - De zondag gehou den parlementsverkiezingen in Rusland voldeden niet aan de internationale wettelijke eisen en de democratisering in het land heeft een stap achteruit gezet. Dat heeft de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) gisteren verklaard. De OVSE had niet zozeer kritiek op de stemming, die overwe gend zonder incidenten verliep, maar vooral op de overweldi gende media-aandacht die Eén Rusland, de partij die president Poetin steunt, voor de verkie zingen kreeg. De Amerikaanse regering deelt de zorg van de OVSE over de verkiezingscam pagne, zei woordvoerder Mc- Clellan van het Witte Huis. De Verenigde Staten steunen de Russische inspanningen om politieke en economische her vormingen door te voeren en democratische instellingen op te bouwen, „zoals een vrije pers, politieke partijen en eer biediging van de rechtsorde", aldus McClellan. Hij zei te ho pen dat de Doema, het parle ment, vaart zal zetten achter de hervormingen. Ook het hoofd van de waarne mers van de Raad van Europa, David Atkinson, uitte kritiek op de gang van zaken in de aan loop naar de verkiezingen. „De ze verkiezingen waren vrij, maar zeker niet eerlijk", zei hij gisteren. De Raad van Europa en de OV SE stuurden samen 600 waar nemers naar Rusland voor de verkiezingen. President Poetin zei op de tele visie, zonder een van beide or ganisaties overigens te noemen, dat de verkiezingen 'een nieu we stap' zijn „ter versterking van de democratie in Rusland." Woedende kustbewoners lynchen piraten dhaka/anp-rtr - Woedende Bengalezen hebben de afge lopen dagen 28 vermeende piraten gelyncht. Dat heeft de politie van Bangladesh gisteren bekendgemaakt. Kustbewoners in de buurt van de havenstad Chittagong maakten sinds zondag sa men met de politie jacht op een groep piraten. Zij beloof den elke verdachte aan de politie over te dragen, maar waren zo boos dat zij 28 per sonen van kant maakten. Slechts zes verdachten over leefden de lynchpartij. Volgens de politie hebben piraten de afgelopen jaren ten minste twintig dorpelin gen gedood, tientallen vrou wen verkracht en huizen en schepen geplunderd. De be woners gingen vandaag door met him wraaktocht. new york/ap - De internationa le vredesmacht in Afghanistan (ISAF) moet worden uitgebreid. Dat stelt secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kofi Annan in een rapport dat hij vandaag heeft voorgelegd aan de Alge mene Vergadering van de VN. De veiligheidssituatie verslech tert dusdanig dat de kans op vrede in het land in gevaar komt, aldus Annan. Hij waar schuwt voor een mislukking. Criminaliteit, strijd tussen riva liserende krijgsheren die buiten Kabul de touwtjes in handen hebben en drugshandel hebben een negatieve uitwerking op het vredesplan en moeten worden aangepakt, aldus de VN-secre- taris-generaal. Het invoeren van een grondwet en het houden van verkiezin gen in 2004, zoals vastgelegd in het vredesplan van Bonn, kun nen „alleen bereikt worden als kassel/anp-sfp-dpa-ap - In een recht bank in het Duitse Kassei zijn gisteren de video-opnames vertoond die de be ruchte kannibaal Armin Meiwes maakte van de slachting van een 43-jarige Berlij- ner. Te zien was hoe hij de penis van Bemd Jürgen Brandes afsnijdt, hem daarna doodsteekt en in porties ver deelt. Publiek en pers mochten bij de vertoning niet aanwezig zijn. Drie rech ters, de aanklager, de advocaten en de verdachte zelf waren de enigen die de 4,5 uur durende opnames mochten be kijken. Volgens een politieman die getuigde in het proces, stond Meiwes (42) via inter net in contact met meer dan vierhon derden mensen die ook geïnteresseerd waren in kannibalisme. „Tandartsen, le raren, koks, ambtenaren", somde de re chercheur op in de rechtszaal. Vijf mensen hebben de slachtruimte in het huis van Meiwes bezocht. Met hen speelde hij rollenspellen. De politie vond bij hem thuis onder meer spelden met vlaggetjes waarop woorden stonden als arm en been, bedoeld voor gebruik bij zulke spelletjes. Via internet zocht Meiwes naar nieuwe vrijwilligers die bereid waren zich echt te laten slachten en opeten. „Het vlees was bijna op", zei hij gisteren. Op zijn internetoproep kreeg hij meer dan zestig reacties. De kannibaal zei gisteren zich door Brandes bedrogen te voelen. Hij had gelogen over zijn leeftijd en wilde toen het tot een ontmoeting kwam met een ter zake komen, terwijl Meiwes hem eerst beter wilde leren kennen. Daar kwam het niet van. Meiwes sneed Bran des' penis af, die de twee gezamenlijk probeerden op te eten. Later stak Mei wes hem in de hals. Toen hij dood was sneed Meiwes zijn slachtoffer in stuk ken, die hij in de diepvries legde. In de periode voor zijn arrestatie heeft hij zon twintig kilo mensenvlees opgegeten. Toen de politie naar aanleiding van de advertentie op internet zijn huis kwam doorzoeken, ontving Meiwes de agenten allervriendelijkst. „Hij vroeg ons binnen, was beleefd en vriendelijk en bood ons koffie aan", zei een agente van de re cherche. Binnen vond de politie de Armin Meiwes Foto: AP slachtkamer, met daarin een bed, een slagersschort en een paar plastic scha len. „Messen, bijl en touw lagen klaar op tafel", zei een politiecommissaris. Er za ten roodachtige vlekken op de vloer. Meiwes zei dat hij daar ooit vlees had vernon/ap - In de natuurparken van de Amerikaanse staat New Jersey zijn gisteren voor het eerst in 33 jaar jagers op jacht gegaan naar de bruine beer. Volgens de autoriteiten zijn er nu ongeveer 3.200 bruine beren te veel voor het ge bied. De staat heeft onder protest van dierenbeschermers en na tuurliefhebbers 5.200 vergunningen verstrekt voor een zes daagse jacht. Gisterochtend stonden langs tal van toegangswegen tot het Wawayanda State Park trucks en bestelauto's geparkeerd. De jagers mochten een half uur voor zonsopgang het be sneeuwde park binnengaan. Enkele tientallen demonstranten protesteerden met leuzen als 'Geen berenmoord in mijn staat'. Volgens tegenstanders hebben de autoriteiten geen alternatieven voor het doden van de dieren, zoals sterilisatie, overwogen. de huidige achteruitgang van de veiligheid wordt gestopt en omgedraaid". Intussen is het Amerikaanse le ger een grootschalig offensief begonnen tegen achtergebleven Taliban- en al-Qaeda-strijders in Afghanistan. Zo'n tweedui zend soldaten nemen deel aan een opmars in de veelal berg achtige gebieden in het oosten en zuiden van het land, de grootste militaire operatie sinds het Taliban-regime eind 2001 verdreven werd. De VS hebben in Afghanistan de afgelopen maanden te ma ken met een toenemend aantal aanvallen en aanslagen en wil len daar met 'Operation Ava lanche' (Operatie Lawine) een eind aan maken. Vooral wester se hulpverleners en militairen in de grensgebieden met Pakis tan zijn geregeld het doelwit van geweld. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Op de komende EU- top in Brussel houdt Nederland het been stijf. Minister Bot van buitenlandse zaken wil vrijdag en zaterdag een 'keihard punt' maken van de Nederlandse eis om in de grondwet garanties te bouwen, waardoor landen ge dwongen worden zich aan hun eigen afspraken rond de euro te houden. Diplomaten in Brussel spraken gisteravond over 'een Neder landse ramkoers'. Het kabinet staat in Europa vrijwel alleen met zijn eis dat landen als Frankrijk en Duitsland in de toekomst niet meer de gelegen heid mogen krijgen om de re gels te ontduiken die de euro beschermen. Om dat te berei ken, wil Nederland zwart op wit dat de Commissie de macht krijgt om landen met een te hoog begrotingstekort sancties op te leggen, dat het stemrecht van die landen wordt beperkt en dat ze uiteindelijk voor het Europese Hof kunnen worden gebracht. .Afspraak is afspraak. We moeten in de grondwet iets vastleggen waardoor de men sen zien dat we dat menen", al dus staatssecretaris Nicolai van Europese zaken. Volgens Bot dringt bij de ande re landen langzaam het besef door dat het Nederland dit keer menens is. ,Als Nederland het komend weekeinde geen ge noegdoening krijgt, ontstaat er een heel moeilijke situatie." De Nederlandse koers kan er toe leiden dan minister-president Minister Bot Foto: ANP Balkenende op de komende top een akkoord blokkeert, waar door de bijeenkomst extra lang gaat duren. De ministers van buitenlandse zaken zijn het gisteren ook niet eens geworden over hoeveel elk land te zeggen krijgt in het nieuwe Europa. Polen en Span je zijn tegen het in de grondwet voorgestelde systeem van de dubbele meerheid, waarbij in vloed samenhangt met inwo nertal. Beide landen hebben volgens het systeem dat drie jaar geleden in Nice is vastge legd veel meer te zeggen. Minister van buitenlandse za ken Franco Frattini van EU- voorzitter Italië zei na afloop van de vergadering dat Polen en Spanje niet op compromis sen hoeven te rekenen. De Poolse premier Leszek Miller is herstellende van de verwondin gen die hij vorige week opliep bij een helikopterongeluk, maar betoonde zich vanuit het zie kenhuis geenszins bereid tot toegeven. ,Als de dingen gaan zoals ze lijken te gaan, eindigt de top in Brussel in een fiasco." opgehangen. De agenten ontdekten een dubbele bo dem in een vrieskist. Daar lag vlees ver borgen. Meer dan verdacht was dat niet, dus Meiwes bleef op vrije voeten. De zelfde dag nog meldde Meiwes zich ech ter bij de politie en legde een volledige bekentenis af. Het was bijna of hij een gezellig praatje kwam maken, zei een agent. Ook tijdens het proces doet Meiwes tot nu toe steeds rustig en gedetailleerd ver slag van zijn daden. De politie vertelde hij onder meer dat hij geregeld heeft ge masturbeerd bij het bekijken van de vi deo die hij van de slachtpartij maakte. Dat is relevant voor de rechtszaak om dat het openbaar ministerie zijn daad ziet als een lustmoord. Meiwes' advocaat zegt dat zijn cliënt hooguit veroordeeld kan worden we gens hulp bij zelfdoding, omdat hij op verzoek van het slachtoffer handelde. Op moord staat maximaal levenslang, op hulp bij zelfdoding maximaal vijf jaar cel. Duitsland heeft geen wetten tegen kannibalisme. brussel/anp - De Vlaamse libe ralen en socialisten willen on der strikte voorwaarden ook kinderen en dementen of wils- onbekwamen in aanmerking la ten komen voor euthanasie. Ook zijn zij bereid een discussie aan te gaan over hulp bij zelf doding. Met deze voorstellen zou België een stuk verder gaan dan Ne derland in de euthanasiewetge ving. Volgens de Vlaamse socia listische senator Vanlerberghe komen de voorstellen er op „vraag van de bevolking". Afge lopen zaterdag vonden libera len en socialisten elkaar tijdens een studiedag over de gevolgen van de euthanasiewetgeving, die vorig jaar werd ingevoerd. Die kwam er ook mede op initi atief van liberalen en socialis ten. De twee partijen willen nu met steun van hun Franstalige te genpolen de wet nog verder op rekken, omdat de al ruime Bel gische wetgeving in de praktijk toch voor problemen zorgt. De socialistische senator denkt dat wilsonbekwamen of dementen wel in aanmerking kunnen ko men als zij bij volle verstand nog een wens tot euthanasie in hun laatste wilsbeschikking hebben opgenomen. In Neder land is euthanasie voor wilson bekwamen in principe onmo gelijk. Kinderen onder de twaalf kunnen in Nederland absoluut niet voor euthanasie in aan merking komen. Tussen de twaalf en zestien jaar moeten ouders daarin toestem men en voor zestien- tot acht tienjarigen dienen de opvoe ders in het proces gekend te zijn. Hulp bij zelfdoding is in Neder land in principe niet toege staan. Bagdad/AP - Zeker 41 Ameri kaanse militairen zijn vanmor gen gewond geraakt bij een au tobomaanslag op hun basis in Talafar, vijftig kilometer ten westen van de Noord-Iraakse stad Mosul. Geen van de ge wonden is er ernstig aan toe, al dus een woordvoerder van het Amerikaanse leger. De aanslag werd gepleegd met een auto waarvan de bestuur der door het toegangshek van de basis reed. Militairen die op wacht stonden openden het vuur op de auto, die vervolgens explodeerde. Het betrof ver moedelijk een zelfmoordaan slag. Enkele uren eerder kwa men drie Amerikaanse militai ren om en raakte er één ge wond toen ze met hun pantser wagens te water raakten. Kort voor zonsondergang deed zich in een soennitische mos kee in Bagdad een explosie voor. Volgens de eerste berich ten zouden daarbij drie doden zijn gevallen. Het Japanse kabinet heeft van morgen besloten 1000 militai ren naar Irak te sturen. De mili tairen gaan in het zuiden van Irak meewerken aan het herstel van de watervoorziening en de infrastructuur, en humanitaire taken verrichten zoals het bie den van medische hulp. De troepen blijven een half jaar tot een jaar in Irak. Japanse troe pen mogen niet in gevechtssi tuaties worden ingezet. Een Palestijnse familie in Eizaria, ten oosten van Jeruzalem, ziet vanaf haar terras uit op de aanleg van de muur. Foto: AFP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7