Kabinet: Meer steun startende bedrijven BINNENLAND 2 Inlia breidt noodopvang voor asielzoekers uit Herdenking Decembermoorden in teken proces Geen strengere controle woonsituatie studenten Verdachte badkuipmoord ontkent t krijgt i treintunnel i - De voorbereiding aanleg van de A4 door A Ij-Delfland kan verder. /van een spoortunnel /^daarentegen raakt j/erder uit zicht. Dit is de jt van het debat over in- gen in wegen, spoortra- n vaarwegen gisteren in •de Kamer. Minister }A, verkeer) gaf de Ka- is toe. Voor de A4 wilde meer geld uittrekken 1475 miljoen euro die in "loting staat. ,000 euro r SCEN-artsen kc - Staatssecretaris olksgezondheid) trekt 70.000 euro uit voor jan en consultatie van jsen die met euthanasie en hebben (SCEN). Van moet het project vol- iar ook uitgebreid wor- ar verpleeghuisartsen, jkt uit het antwoord van p de subsidieaanvraag senorganisatie KNMG. (oraties nog ds in de fout ac - Negen procent van lingbouwverenigingen «regels voor corporaties jjd niet goed na. Dat is jging ten opzichte van jar geleden, toen 6 pro- in de corporaties nog wel ide fout ging. Dat blijkt «ven die minister Dekker _I) aan alle 564 corpora- bft gestuurd. De onregel- jeden die zijn aangetrof- 11 onder meer het ver in van geldleningen en nbieden van verzekerin- p geen relatie hebben met ip: Britten •n informatie lAG - Minister Kamp van jie twijfelt er niet aan dat (ten alle voor Nederland- lairen relevante informa- met de Nederlanders, uit de antwoorden ip op 185 vragen van Kamerleden over de ig van de missie in Irak ituren van zeventig ido's. Kamp heeft giste- .'weede Kamer laten we- I hij ervan overtuigd is relevante informatie be- dinsdag 9 december 2003 Amsterdam - Nabestaanden van de Decembermoorden hielden hun jaarlijkse protest bij het Surinaamse consulaat. Foto: ANP/Marco Okhuizen den haag/anp - Startende on dernemers moeten gemakkelij ker aan kapitaal kunnen komen. Ook moet het eenvoudiger zijn ondernemer te worden als je een uitkering hebt. Dat staat in een rapport over ondernemings schap, dat staatssecretaris Van Cennip (economische zaken) gis teren naar de Tweede kamer heeft gestuurd. In het rapport staan wel 'actie plannen', maar nog geen wets voorstellen om te bevorderen dat mensen meer gaan onder nemen. Het ligt niet in de be doeling dat de overheid veel meer subsidies aan beginnende ondernemers geeft. Wel wordt gedacht aan garantieregelingen om banken en andere financië le instellingen minder terug houdend te maken bij het ver schaffen van kapitaal. Volgend jaar wordt gekeken of aanpas sing van een bestaande regeling voor zogeheten durfkapitaal wenselijk is. Het kabinet kijkt ook naar knel punten in de belasting bij be drijfsopvolging en naar de fail- lissementswet, die onderne mers te weinig kans geeft om uit de financiële problemen te komen of opnieuw met een be drijf te beginnen. Het rapport noemt verder maatregelen als vermindering van administra tieve lasten en het aanpakken van tegenstrijdige regels die on mogelijke eisen stellen aan be drijven. Het onderzoeksinstituut EIM heeft voor het rapport de knel punten in kaart gebracht waar ondernemers mee kampen. Het kabinet heeft die voorzien van 'actiepunten', waarbij het niet gaat om nieuw beleid maar om het goed uitvoeren van be staande voornemens. amsterdam/anp - De herden king van de Decembermoorden in Amsterdam stond gister avond in het teken van het aan staande proces over de zaak. De Surinaamse minister van justi tie kondigde onlangs aan dat de verdachten van de moord op vijftien vooraanstaande Surina- mers 21 jaar geleden, volgend jaar voor de rechtbank moeten verschijnen, of anders in 2005. De ruim honderd aanwezigen in de Mozes en Aaronkerk wa ren gisteren sceptisch over de toezegging van minister S. Gilds. Ze hoorden al zoveel be loftes, het lijkt een terugkerend fenomeen rond 8 december. Advocaat G. Spong, adviseur van de Surinaamse minister van justitie, probeerde iets van de vertwijfeling weg te nemen. Hij stelde het scherper dan Gilds: „Het streven is het pro ces medio 2004 te laten begin nen." Het gerechtelijk vooron derzoek naar de December moorden sluit in februari 2004, daarna moet de zaak op zitting komen. Spong legde uit waar om dat niet eenvoudig is. „Het betreft een massief dossier, 2 meter ordners." Groter dan dit praktische probleem is waar schijnlijk de arrestatie van de hoofdverdachte: Desi Bouterse. „Er wordt gefilosofeerd over de arrestatie van Bouterse, nage dacht over waar hij moet wor den vastgehouden. Het moet een deugdelijk gevangenisregi me zijn", zei Spong. Volgens de advocaat wordt hierover bin nen het openbaar ministerie in Suriname al lang nagedacht en werkt men dagelijks aan de zaak. „Het straiproces is onaf wendbaar. De wederopstan ding van de rechtsstaat Surina me is nabij", aldus Spong. Voorafgaand aan de herden kingsbijeenkomst in de Mozes en Aaronkerk werden buiten bij het monument voor de nabe staanden van de December moorden bloemen gelegd en kaarsen aangestoken. Eerder op de avond vond al een fakkel tocht plaats bij het Surinaamse consulaat in Buitenveldert. De consul nodigde het gezelschap dit keer uit op het terrein van het consulaat. 6 rel groningen/anp - De kerkelijke vluchtelin genorganisatie Inlia breidt met spoed de noodopvang uit voor asielzoekers die uit de officiële opvang zijn gezet. Inlia verwacht dat de komende twee maanden een groot deel van asielzoekers op straat komt te staan. Dat heeft directeur J. van Tilborg gis teren gezegd. Veel asielzoekers schreven na 4 januari, na de oproep van toenmalig minister Nawijn, een brief naar het ministerie van justitie. Ze hoopten dat hun situatie 'schrijnend' ge noeg was voor een verblijfsvergunning. De meesten van deze bijna 8000 brief schrijvers krijgen volgens Van Tilborg bin nen enkele weken een afwijzing op hun verzoek. Zij moeten dan uit de opvang. Het ministerie van justitie verwijt Van Til borg 'stemmingmakerij'. Een woordvoer der van minister Verdonk (vreemdelingen zaken): „Het valt nog te bezien hoe groot de groep is die echt uit de opvang moet. In de 14 januari-brieven loopt alles door el kaar heen, maar ook zitten velen nog in procedure." Inlia vangt al jaren asielzoekers op die wel legaal in Nederland zijn, maar geen recht meer hebben op opvang door het COA. Ook mensen die uit de opvang zijn uitge zet, maar actief en aantoonbaar meewer ken aan hun eigen terugkeer, kunnen bij Inlia terecht. De organisatie kan nu pakweg zeshonderd mensen opvangen, maar wil dat aantal zo snel mogelijk verdubbelen. Zij overlegt met tachtig gemeenten. den haag/gpd - Studenten zijn voor niets in paniek geraakt over strengere controles op hun woonsituatie, waardoor velen een lagere studiebeurs dreigden te krijgen. De rechtbank in Gro ningen heeft deze controles verboden. Ze waren aangekon digd door de Informatie Beheer groep (IBG), de organisatie die de studiebeurzen verstrekt en controleert. De IBG moet zo'n 25.000 stu denten binnen twee weken een 'excuusbrief sturen. Op termijn zijn scherpere controles overi gens niet uitgesloten. Als die goed en tijdig worden aange kondigd, moeten studenten er na een overgangsperiode wel licht toch rekening mee hou den. Uitwonende studenten hoeven in een jaarlijkse brief alleen maar een kruisje te zetten bij de maanden waarin ze naar eigen zeggen op kamers woonden. Uitwonende studenten krijgen 220 euro. Wonen ze nog thuis, dan ontvangen ze 71 euro. De IBG beweert dat er volop met de gegevens wordt gefrau deerd. Daarom wilde de IBG dat de studenten een huurcon tract of bankafschriften van hun huur overleggen. Een uittreksel uit het bevol kingsregister van hun gemeente was ook voldoende om aan te tonen dat ze wel degelijk uitwo nend zijn. Volgens de wet zijn studenten daartoe evenwel niet verplicht. De studentenvakbond LSVb stelt dat het in de praktijk vaak ondoenlijk is om op papier be wijzen te leveren, omdat veel studenten onderhuurder zijn. De LSVb had de IBG voor de rechter gedaagd en die besliste dat controles niet zijn toege staan omdat ze niet zijn aange kondigd en de gegevens nooit eerder zijn gevraagd. Voorzitter Schraven van de werkgeversorganisatie VNO- NCW vindt dat het kabinet dui delijker moet aangeven welke problemen het grootst zijn en als eerste aangepakt moeten worden. Zelf noemt hij de fisca le wetgeving, de positie van de zelfstandige zonder personeel en de arbo-wetgeving. Zo ziet Schraven bijvoorbeeld graag dat het kabinet nu al besluit om 80 miljoen euro uit te trekken om via de fiscus de problemen bij bedrijfsopvolging te verlich ten. Werkgeversvoorzitter Hermans noemt als belangrijke knelpun ten de flexibiliteit op de ar beidsmarkt en de criminaliteit waarmee ondernemers gecon fronteerd worden. Ook pleit hij ervoor om het bedrijfsleven nauwer te betrekken bij de in houd van het beroepsonder wijs. groningen/anp - De 37-jarige man die wordt verdacht van de zogenoemde badkuipmoord op de 14-jarige Varscha Mohan- singh uit Wïldervank, ontkent dat hij in het huis is geweest waar het drama zich afspeelde. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Groningen. Eerder had de verdachte gezegd bij de dood van het slachtoffer te zijn geweest. Hij heeft altijd ont kend iets met de dood van het kind te maken te hebben. De verdachte stelde dat hij tijdens verhoren onder druk is gezet. „Ze vertelden me dat ik levens lang zou kunnen krijgen." Justi tie verwijst deze aantijging naar het rijk der fabelen. „Hij heeft de verklaringen ook afgelegd te genover mij, niet alleen tegen over het onderzoeksteam.", al dus de officier van justitie.Het slachtoffer werd 23 september 2002 dood aangetroffen in de badkuip in haar ouderlijk huis. (advertentie) GRATIS UW EIGEN MAZDA! GRATIS €1.000 AAN ACCESSOIRES NAAR EIGEN KEUIE OP DE MAZDA PREMACY uw nieuwe Mazda gratis in uw eigen stijl en smaak! Kies voor 1.000,- aan accessoires, zoals dakspoiler, parkeersensor, sportstuur, trekhaak, Jistlampen, dakdragers.gratis bij aankoop van een nieuwe Mazda2 vanaf 13.900,-, Mazda Premacy vanaf 18.995,- of Mazdad vanaf 22.690,-.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5