Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria SETS rÉ 'Medicijn werkt slechts bij helft zieken' verl kope Ml? Prins Willem-Alexander doet aangifte van geboorte dochter op oude stadhuis in Den Haag Alleen in Wassenaar kleuren de etalages oranje 'Duinrell doet afbreuk aan motto attractiepark' Bomaanslag in Moskou eist zeker vijf levens MM I I I Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43408 LOS dinsdag 9 DECEMBER 2003 SPRINTERS 5 _i 7VTVTT tittt NR. 43408 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 GEMEEN >o-opnames nde kannibaal Khtbank gwtjes zijn geliger voor <it dan....? 'en is lederland te duur istenaars en niét uit smarktschool WOORD S AAN... Meng is niet de izigheid van geluid, is de diepste IET WEER Veel zon Fffl z 2/4 POETIN Poetin is bij de parle- trkiezingen als absolute Rusland uit de bus ge- Zijn herverkiezing tot it lijkt nog een formali- tegenstanders in het it ter linker- en ter ijde zijn weggevaagd of iseerd. De geleide itie heeft in Rusland nu 1 zijn intrede gedaan. )pa en in de VS baart deze keling zorgen. Van ver- ine kanten zijn de Russi- erkiezingen oneerlijk ge- Niet zozeer de stem- self als wel de mogelijk er de oppositie om in de op voet van gelijkheid etin campagne te voeren. waarnemers zijn be over de populistische en alistische koers die al- s terser Poetin vaart J tiek vanuit het Westen is to grijpelijk maar tegelijker- irgeten de meeste analis- it we Rusland nooit hele- laar westerse maatstaven beoordelen. Natuurlijk !t prachtig zijn als Rusland 'en tsaristische dictatuur door decennia van com- :he tirannie zich als il draaiende democra- profileren. De werkelijk- dat het Westen in zijn in mag klappen met Poe- de man moet koesteren, id is dankzij Poetin en on alle binnenlandse strub- zie de aanslag van irgen - een stabiele staat len. Stabiliteit in Rus voor het Westen priori- nummer één. Poetins ■basis mag als los zand elkaar hangen; liberalen, Wisten noch nationalis- :n enig alternatief. ratische revolutie is gemiddelde Rus voorbij- Vrijheid is een relatief zolang zij niet gepaard iet kansen op verbetering op materiële als immate- Iviak. De Rus daarentegen fijn toekomst in de wurg- van de zich zakenwereld inde maffia steeds onze- worden. Poetin pakt de ien nu aan en neemt de communisten de uit de zeilen. Een 'geleide' cratie is namelijk nog al- Her dan helemaal geen de- itie. Iteyer den haag/anp-gpd - De dochter van prins Willem-Alexander en prinses Maxima heet Catharina- Amalia Beatrix Carmen Victoria. Prins Willem-Alexander deed vanochtend rond tien uur aan gifte op het oude stadhuis in Den Haag en maakte daar de na men van het pasgeboren prin sesje bekend. Burgemeester Deetman nam de aangifte in ontvangst. De plechtigheid had plaats in de Vierschaarzaal. In die zaal hangt een schilderij met daarop Willem van Oranje, de vader des vaderlands. Premier Balkenende en de vice- president van de Raad van Sta te, Tjeenk-Willink waren getui gen van de aangifte. Deetman wenste de prins geluk. „Het heeft velen ontroerd opnieuw een gelukkige prins van Oranje te zien die nu als trotse vader zijn dochter aan Nederland toont. Met daverende schoten in het duister mochten we haar in ons midden verwelkomen. We zijn gelukkig met ons erf prinsesje. We genieten met u mee." De prins liet weten dat hij en zijn echtgenote prinses Maxima zich wel hebben laten advise ren over die namen, maar dat zij uiteindelijk zelf hebben ge kozen. „Catharina-Amalia von den we allebei heel mooi. Ama- lia is haar roepnaam. Cathari na-Amalia vonden we als ge heel beter klinken dan anders om." De namen van het nieuwe prinsesje zijn volgens de trotse prins ook „internationaal bruikbaar". De kroonprins meldde ook dat het „heel goed gaat" met prin ses Maxima „en de baby". „Het kind slaapt goed, eet goed. Huilt ook als ze wil eten. Ze maakt gekke gezichtjes. Het is een schattige baby." „Een bevalling is een toppresta tie", zei de prins ook. Voor het verschonen van een luier heeft de prins nog geen gelegenheid gehad, bekende hij. „Het zijn door Erna Straatsma regio - Hartstikke leuk natuur lijk, zo'n prinsesje, maar had ze niet wat later kunnen komen? Dat hadden veel winkeliers wel prettig gevonden. Nu moeten sinterklazen en kerstmannen in de etalage een stukje opschui ven voor de jongste Oranjetelg. Veel winkeliers in de regio had den gisteren nog geen tijd om hun etalage aan te passen aan de jongste Oranjetelg. Alleen in Wassenaar zijn vrijwel alle winkeliers in Oranjes tem ming. De Langstraat, in de woonplaats van de nieuwe prinses, viert volop feest. Zelfs bij de dierenzaak aan het eind van de straat staan grote felici tatieborden. 'Welkom nieuw prinsesje' staat even verder in witkalk op de ramen. Bij een speelgoedwinkel hangt een groot net met roze ballen aan de gevel. En boekhandel De Kier heeft onmiddellijk twee splinternieuwe gelegenheids - boekjes op de toonbank gelegd. Bij baby- en peuterzaak Mori- aantje aan de Kerkweg liggen beschuitjes met roze muisjes. „De Oranje-muizen waren van ochtend vroeg al uitverkocht. Er Geamuseerd neemt Willem-Alexander de houten ooievaar in ontvangst uit handen van burgemeester Deetman van Den Haag. Premier Balkenende lacht mee. Foto: GPD/Harmen de Jong hectische dagen geweest, maar het zal er zeker de komende da gen van komen." Het internet is opnieuw spel breker geweest voor prins Wil lem-Alexander en prinses Maxi ma. Omdat de naam van hun zondag geboren dochter als do meinnaam veilig gesteld moest worden, lekte gisteren al uit dat de ouders het prinsesje Catha rina-Amalia noemen. Eerder al werd de zwangerschap van Maxima dankzij een onder schepte e-mail voor de officiële aankondiging bekend. Het uitlekken van de voorna men maakte de aangifte van de geboorte vanochtend meteen minder spannend. De vraag was eigenlijk alleen welke na men Catharina-Amalia ('met streepje, zoals bij mijn naam' zei Willem-Alexander) nog meer zou krijgen. Vreugde en Oranjegezindheid in Katwijk. Foto: Dick Hogewoning stond nog één pakje roze mui zen. Heb ik die maar geno men." In het Oranjeminnende Rijns burg is het winkelcentrum op maandagmiddag nog tamelijk 'prinsesloos'. De traditionele decemberfeesten voeren ook hier de boventoon. Het staat in schril contrast met de rest van het dorp, waar vlaggen in veel voud aan de gevels prijken. 'Hiep hiep hoera, Sinterklaas komt er weer aan', is de blij moedige kreet op een school bord achter het raam. „Nie mand had het zo vroeg ver wacht", zegt de verkoopster van banketbakkerij Van Maan- en in Katwijk. „Maar we heb ben wel speciaal gebak." De bakker heeft oranje tompou- cen, oranjeschnitts en oranje chocoladekransjes. „En het meeste is al weg." Banketbakker Krijn Verdoes is de enige in het centrum van Katwijk die onmiddellijk maat regelen heeft getroffen. De pas ingerichte kerstetalage is met een ontruimd. Grote banieren hangen aan het plafond: 'Leve Oranje, Heerlijk Oranje'. „Tja, we zijn gefopt door de konink lijke familie", zegt een verkoop ster tegen de klanten. „We dachten dat het later zou wor den. Nou ja, geef ze eens onge lijk." Pagina R2: Regio verwelkomt koningskind door Marieta Kroft wassenaar - Duinrell, daar kik ker je van op? Volgens de niet- rokersvereniging CAN (Clean Air Nederland) knap je er alleen maar af omdat er overal wordt gerookt. „Duinrell doet ernstig afbreuk aan het motto van het attractiepark", aldus advocaat J. Roth van de niet-rokers. Namens CAN eiste hij gisteren in een kort geding in Den Haag een algeheel rookverbod in de horecaruimten en voor werkne mers toegankelijke ruimten. Het gaat hier om een proefpro ces. Als rechtbankpresident Pa ris volgende week woensdag de eis toewijst, heeft dat gevolgen voor alle attractieparken in Ne derland. Toch is het niet helemaal toeval dat de club het Wassenaarse pretpark voor de rechter sleept en niet bijvoorbeeld De Efte- ling. „We krijgen veel klachten binnen van onze leden over Duinrell", legt voorzitter W. van den Oetelaar uit. „Bijvoorbeeld van mensen met luchtwegin fecties die daar in de buurt wo nen. Ze willen solliciteren. Maar omdat er overal wordt ge rookt, kunnen ze er niet wer ken." Of CAN de juiste partij voor de rechter heeft gesleept, is de vraag. „Ik ben verbaasd over deze gang van zaken", merkte advocaat R. Duk van Duinrell op. „Duinrell verpacht de hore ca op zijn terrein en is er dus niet verantwoordelijk voor het rookbeleid. De club kan zich beter richten tegen de exploi tanten." Advocaat Roth wist dat niet. „Dat had de tegenpartij tijdens eerdere contacten dan wel mo gen zeggen." Toch hield hij vast aan zijn eis. „Bezoekers die een kaartje kopen bij de ingang, be talen ook voor een veilige om geving. Duinrell is daarvoor verantwoordelijk. Pagina R3: Onbegrip bij Wassenaars attractiepark Ouders van De Viersprong vechten voor 'gemengde' school door Wilfred Simons leiden - De ouders van de openbare basisschool De Vier sprong in Leiden-Noord willen een gemengde Brede School. Zij verzetten zich tegen plan nen van D66-wethouder Hes- sing om één schoolgebouw neer te zetten voor vier aparte scholen in Noord. Zo'n oplos sing belemmert de integratie van autochtone en allochtone Leidenaars, menen de ouders van de 'zwarte' school. Als zij met overleg hun zin niet krij gen, dan volgen protestmarsen, slaapacties voor de ingang van het stadhuis en uiteindelijk schoolstaking. Autochtone ouders verklaarden in september tijdens een bij eenkomst in zwembad De Zijl tegen de vorming van één school te zijn. Zij beriepen zich op de vrijheid van onderwijs en zeggen dat in een fusieschool de christelijke signatuur van hun scholen verloren gaat. De ze visie heeft Hessing vorige week gehonoreerd. De allochtone ouders van De Viersprong vinden echter dat de autochtone ouders van de RK- en de PC-scholen 'het ge loof gebruiken als wapen' om segregatie in stand te houden. Zij zijn ronduit voor afschaffing van artikel 23 van de grondwet, dat de vrijheid van onderwijs regelt. „Wij zijn voor openbaar onderwijs, omdat iedereen daar welkom is, onafhankelijk van geloof of herkomst", zeggen de ouders in koor. „Onderwijs in de islam kunnen wij heel goed zelf thuis geven en samen met de imam in de moskee." De ou ders zeggen niet te begrijpen waarom protestants-christelijke en rooms-katholieke ouders dat niet ook kunnen. Pagina Ri: 'Samen met autochtone kinderen, dat is integratie' Bestuursvoorzitter Hagemeyer stopt naarden - Bestuursvoorzitter R. ter Haar van het noodlijdende handelshuis Hagemeyer uit Naarden treedt af. Dat heeft het bedrijf vanochtend bekendge maakt. Daarnaast zullen er vol gend jaar duizend extra ar beidsplaatsen verdwijnen. Ha gemeyer zit financieel in zwaar weer en heeft daarom een aan tal maatregelen moeten nemen. Het bedrijf wil voor 150 miljoen euro aan obligaties uitgeven. Pagina Economie Sms'jes zijn veel te duur den haag - Sms'en is in Neder land veel te duur volgens de Consumentenbond. Uit Euro pees onderzoek blijkt dat een Nederlandse abonnementhou der gemiddeld 21 eurocent voor een sms'je betaald en prepaid klanten 22 cent. In de rest van Europa betaalt de consument gemiddeld 15 eurocent De reële kostprijs is volgens de bond 2 eurocent. Volgens de aanbieders van mobiele telefo nie is dat onzin. Marküeider KPN noemt de prijs 'marktcon form'. De bond roept de Opta en de NMa op maatregelen te nemen. Pagina Economie londen-den haag/anp - Minder dan de helft van de patiënten heeft baat bij de medicijnen die worden voorgeschreven. Vol gens topman Allen Roses van het Britse farmaceutische be drijf GlaxoSmithKline werkt de overgrote meerderheid van de medicijnen slechts bij 30 tot 50 procent van de mensen. Roses deed z'n opvallende uitspraken in de Britse krant The Indepen dent. Volgens de krant is de op vatting een publiek geheim bin nen de farmaceutische indu strie, maar is dit de eerste keer dat een topman van een derge lijk bedrijf dat openlijk toegeeft. Medicijnen tegen Alzheimer zouden slechts bij eenderde van de patiënten effect hebben en maar een kwart van de kan kerpatiënten zou van de ge neesmiddelen profiteren. Medi cijnen tegen migraine, botont- kalking en jicht helpen de helft van de zieken, becijferde Roses. Volgens hem kunnen mensen genen hebben die de werking van medicijnen teniet doen. Voorzitter F. Lekkerkerker van het Nederlandse College ter Be oordeling van Geneesmiddelen is het met Roses eens. Voor Alz heimer zou het percentage vol gens hem zelfs veel lager liggen: zo tussen de 4 en 12. Medicij nen tegen depressie helpen in zijn ogen tussen de 20 en 30 procent van de zieken, aldus zijn woordvoerster. Zij bena drukt echter dat medicijnen desondanks wel van belang zijn. „Omdat je van tevoren niet weet bij wie het wel of niet gaat werken." Roses hield een pleidooi voor pharmacogenomics, het gebruik van menselijke genetische in formatie bij het ontwikkelen van medicijnen. Hij wil de mensen bij wie medicijnen goed aanslaan genetisch identi ficeren, om daarna mensen die slecht reageren op medicijnen met een eenvoudige genetische test er uit te kunnen halen. Lekkerkerker erkent dat je op die manier kunt vaststellen wie wel of niet baat heeft bij midde len. „Maar dat is nog toekomst muziek." Bovendien benadrukt hij dat er medicijnen zijn die mensen ter preventie gebrui ken, zoals sommige middelen tegen hait- en vaatziekten. Daarvan is niet vast te stellen of ze wel of niet werken. moskou/anp-dpa-rtr-afp - Een vrouw heeft zichzelf vanmor gen in het centrum van Mos kou, tegenover het Kremlin, op geblazen. De aanslag kostte ze ker vijf personen het leven, ter wijl er minstens tien gewonden vielen. De politie vond op haar lichaam een tweede explosief, dat niet was ontploft. De ver antwoordelijkheid voor de ex plosie is nog niet opgeëist. De kracht van de explosie was zo groot dat een auto in de lucht vloog en ruiten in de on derste twee verdiepingen van het hotel sneuvelden. Oogge tuigen zagen het afgerukte hoofd van een blonde vrouw naast een brievenbus bij het ge bouw. De explosie vond plaats twee dagen na de parlements verkiezingen. Daarin boekten aanhangers van president Poe tin een grote overwinning. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken graft. Naam M Vn/. 6 Xa Straat1 Postcode Plaats Telefoon (i.vm controle nabezorging) »et Wj gaan zcxgvuicfg om met pereoensgegevens. In het cdolon van de krant treft u nadere rfcrmafte aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Bi) automatische betatng s mjn Handtekening: 712141 400114 bank-girorvnmer V1 Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Trm:»ni:u-i:i 'I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1