SPORT Ajax zonder Galasek tegen Club Brugge 'Gouden Vier' nu onbezoldigde tennisambassadeurs Van der Vaart is weer terug in de schijnwerpers «divisie met riitenlandse eidsrechters De scenario's in groep H Wereldkampioenen gehuldigd Ooijer en Rommedahl zijn fit voor duel met Monaco Een lesje optimisme Keeris alweer jiA - Mark Huizinga is gis- in het Italiaanse Catania je zesde keer in zijn loop- jvereldkampioen judo hilitairen in de klasse tot geworden. De eerste lui- I bij de Koninklijke Lucht - versloeg in de finale de [oreaan Ha-Choi Seong in vol punt. De titelstrijd erdeel van de Militaire i Spelen, die op het ei- icilië worden gehouden. engers wil pveldjes i Bondsvoorzitter Jeu gers van de KNVB wil nog id jaar 250 nieuwe trap laten aanleggen. De ;rasveldjes van ongeveer 25 meter moeten zoveel ijk in de achterstandswij- n de grote steden worden egd. Juist daar verliest de albond op dit moment is Sprengers veel leden, djes kosten ongeveer euro per stuk. juson nog r jaar bij United dinsdag 9 december 2003 door Gertjan van Geen Rotterdam - Met symboliek had het allemaal niets van doen, maar enigs zins opvallend was het tijdstip wel. Nog geen anderhalve week nadat de KNLTB jeugdbondscoach Michiel Schapers op non-actief had gezet, kondigde de tennisbond vol trots het onbezoldigd dienstverband aan van de gouden generatie als ambassa deurs van het Nederlands tennis. Richard Krajicek, Jan Siemerink, Paul Haarhuis en Jacco Eltingh gaan zich inzetten voor het Nederlandse tennis in het algemeen en de getalenteerde jeugd in het bijzonder. Bedoeling is de schat aan ervaring van het viertal ter ondersteuning aan te bieden voor de aanstormende jeugd. Hetzij in de coaching, hetzij in de promotionele sfeer. Het viertal kon gisteren nog niet precies aangeven wat hun taken pakket wordt, zo dat er al is. Wel wil de het kwartet duidelijk stellen, dat het ontslag van Schapers geen voor waarde was om tot deze samenwer king te komen. „Het is toeval", zei El tingh. „We spreken al veel langer over dit project." Technisch directeur Hans Felius van de KNLTB achtte het zijn taak om de eilandjescultuur in tennisland te doorbreken. „Het was vroeger te veel: pupil van trainer A moet van pupil van trainer B winnen en niet: we strij den met z'n allen tegen de rest van de wereld. De bond was vroeger ook partij in de begeleiding. Vanaf nu wil len we boven de partijen staan. Of een talent nu traint bij een tennis- school of bij de bond; wij verlenen ondersteuning. Vroeger kreeg je al leen hulp als je bij de bond trainde", aldus Felius. Het is verfrissend dat de bond einde lijk beseft dat die er is voor de tennis sers en niet andersom. Het bizarre feit doet zich nu wel voor dat het be langrijkste Nederlandse talent, Mi- chaëlla Krajicek, Schapers als privé- coach wil. De voormalig jeugdbonds coach heeft een advocaat in de arm genomen om zijn ontslag aan te vechten. De zaak is onder de rechter en daarom wilde niemand gisteren mededelingen doen over de zaak. Omdat het bondsbeleid erop is ge richt alle talent te ondersteunen, kan het voorkomen dat Schapers straks indirect door de bond wordt betaald. Felius: „We werken met persoonsge bonden budgetten en daar kan ook een coach van worden betaald. Als Krajicek met Schapers verder wil, is dat prima." Het hoe en waarom van Schapers' ontslag bleef gisteren, vanwege de aanhangige rechtzaak, onduidelijk. Duidelijk is wel dat er zich ernstige zaken hebben afgespeeld, waar Felius als eindverantwoordelijke geen weet van had. „Ik heb wel wat specifieks te zeggen hierover, maar dat kan pas als er een uitspraak ligt", zei Felius. Het is niet de eerste keer dat Scha pers onder vuur ligt. Eind 1999 kwam hij al eens in conflict met drie van de vier exponenten van de gouden gene ratie. Krajicek, Siemerink en Haarhuis stuurden aan op zijn ontslag als cap tainvan het Davis-Cupteam. Hem werd gebrek aan communicatie ver weten. Haarhuis, die begin februari beschikbaar is voor het Davis-Cup- duel tegen Canada: „Michiel heeft een heel specifieke aanpak. Hij kan beter voor zichzelf beginnen. Dan kiest een speler echt voor hem. Bij de bond wordt hij aan een speler opge drongen." Krajicek: „Mijn zus en mijn vader zijn tevreden over hem als coach. Ik heb gezegd: als je je goed voelt bij hem, moet je met hem doorgaan. Voor de rest ben ik geen partij in deze zaak." hester - Alex Ferguson ot zijn pensioen manager anchester United. Hij is euw vierjarig contract engekomen met de Engel- tbalclub. Naar verluidt erguson tot en met 2007 - ir waarin hij 65 wordt - ;ns 7 miljoen euro verdie- erguson is sinds 1986 p Old Trafford. elman Moens ent bij Genoa Irdam - Oscar Moens zet iopbaan voort in Italië. De Sge keeper heeft gisteren bntract voor een half sei- getekend bij Genoa, dat mt in de Serie B. tied Maxwell ilympisch team e Janeiro - Ajax-verdediger veil is geselecteerd voor de liaanse olympische selec- p zich volgende maand in probeert te kwalificeren de Spelen van 2004. Om- p Nederlandse competitie luari stil ligt hoeft Maxwell iduels van Ajax te missen. 'aldo krijgt de uden vuilnisbak en - Luisteraars van een lans radiostation hebben louden Vuilnisbak' dit jaar fkend aan de Braziliaanse national Rivaldo. Hij kreeg pbolische prijs voor de tste speler van 2003 voor Onbeduidende rol bij AC n. Hij kwam dit seizoen lts één keer voor de Itali- e ploeg in actie en leverde ngs zijn contract in. De Ivan de Libische leider lafi, Al Saadi Gaddafi (Pe il eindigde als tweede, de fee spits Carsten Jancker hese) werd derde. e/losser/anp - De vader- e voetbalklassieker Feyen- J-Ajaxmet een buitenland- :heidsrechter. Volgens de ris-generaal van de Eu- 3 voetbalunie UEFA, Ger- Aigner, kan het volgend |>en al een feit zijn. [Uilenberg, technisch coör- jtor van de Nederlandse ar- denkt dat het zo'n vaart zal lopen. „Maar het zit er fean te komen", erkende hij. I uitruilplannen met jSdsrechters worden in Eu- -i breed gedragen. Ook wij voorstanders van deze In." er zei gisteren in Italië dat fEFA al in het nieuwe sei- i een begin wil maken met rissefing van scheids- „Daarbij gaat het om fveer dertig ervaren arbiters belangrijkste Europese Handen. Het is ons stre- iom in de grote liga's per 'lronde een of twee wed den door buitenlandse fidsrechters te laten lei- brugge/gpd - Ajax moet het vanavond tegen Club Brugge doen zonder verdedigende mid denvelder Tomas Galasek. De Tsjech kampt met een blessure aan het bovenbeen en is onvol doende fit voor het allesbeslis- sende Champions-Leagueduel met de Belgen. Galdsek, in Europese wedstrij den steeds bij de Amsterdamse uitblinkers, raakte zondag ge blesseerd tijdens een simpele oefenvorm. Omdat een scan uitwees dat er niets kapot was in het bovenbeen van de Tsjech, had Ajax even hoop dat Galasek er tegen Club Brugge toch bij zou kunnen zijn. Maar de middenvelder had gisteren al last bij een lichte looptrai ning en haakte dus definitief af. Met het wegvallen van Galések raakt Ajax een sleutelspeler kyvijt en dat maakt de puzzel er voor Koeman niet gemakkelij ker op. Zoals gebruikelijk aan de vooravond van een belang rijke Europese wedstrijd wei gerde de trainer zich in de kaart te laten kijken. Hij liet door schemeren dat Nigel de Jong in plaats van Galósek als meest verdedigende middenvelder zal spelen. Zlatan Ibrahimovic is fit genoeg voor het karwei tegen de Belgen. Ook Club Brugge mist morgen een belangrijke speler. Net als in de eerste ontmoeting in Am sterdam, moeten de Belgen het vanavond stellen zonder And res Mendoza. Toen was de Pe ruviaan geschorst, nu heeft hij een blessure aan de buik. Het gemis van Mendoza geldt in het Jan Breydelstadion als een meer dan gevoelige aderlating. Mendoza schoot zijn ploeg met twee goals tegen Borussia Dort mund naar het hoofdtoernooi van de Champions League. Ook tijdens de stunt in San Siro (0-1 winst op AC Milan) zette hij zijn handtekening onder de win nende treffer. Brugge-Ajax wordt afgewerkt op een spijkerhard veld. Het Jan Breydelstadion heeft geen veldverwarming, zodat de vorst er vrij spel heeft. Tijdens de Tomas Galasek traint in het stadion van Club Brugge apart van de Ajax-selectie. Foto: ANP/Olaf Kraak training van gisteren (tussen 19.00 uur en 20.00 uur) werd het veld al behoorlijk hard. Vanavond wordt zoals altijd in Champions-Leagueverband om 20.45 uur afgetrapt. Brugge-trainer Trond Sollied sprak de hoop uit, dat de toe stand van het veld geen effect zal hebben op het eindresul taat. Van Koeman kan het niet hard genoeg gaan vriezen. „Als het veld hard is, zijn wij in het voordeel", vond de oefenmees- ter. „Wij zijn gemiddeld twintig centimeter kleiner dan de spe lers van Brugge. Klein en wend baar is op een bevroren veld al tijd in het voordeel ten opzichte van lang en niet wendbaar." door Peter van Duyl brugge - Net toen de twijfel serieuze vormen begon aan te nemen, liet hij de voeten spreken. Beter tegen Gro ningen, goed tegen Schotland, uitste kend tegen Feyenoord. Rafael van der Vaart lijkt op het juiste moment zijn vorm te hebben hervonden voor de gewichtige klus tegen Club Brugge, al beseft hij als geen ander dat een abon nement op succes in de top niet be staat. „Feyenoord was lekker, maar te gen Brugge kan het allemaal al weer anders zijn." Denk niet dat Van der Vaart kampt met een plotseling gebrek aan vertrou wen in eigen kunnen. Maar juist hij heeft de afgelopen maanden gemerkt hoe betrekkelijk populariteit in het be krompen wereldje van het voetbal kan zijn. Twee jaar lang toverde hij alles in zijn omgeving klakkeloos om in goud, toen het dit seizoen allemaal wat min der ging, werd hij in zijn eigen Arena onthaald op fikse fluitconcerten. Van der Vaart draait er niet omheen dat het hem ernstig heeft gestoord. Vooral als supporters over zijn privé- leven - Van der Vaart gaat om met tv- bekendheid Sylvie Meis - begonnen, moest hij zijn woede onderdrukken. „Ik zou te veel feesten aflopen, niet meer voor het voetbal leven. Ach, ik lees het niet eens meer, anders word ik helemaal ongelukkig. Maar natuurlijk is het niet leuk. Ajax is mijn club, ik doe er alles voor om te winnen. Ik ben hier op tijd en werk me kapot. En wat denken mensen nou? Ronald Koeman weet het zelfs als ik ga tanken. Je ge looft toch niet dat hij me opstelt als ik alleen maar aan het feesten zou zijn. Het gekke is ook: mijn leven is veel rustiger geworden. Als je alleen bent, ga je nog wel eens op stap, maar met een vaste vriendin zit je 's avonds eer der thuis op de bank." Bovendien, vindt Van der Vaart, viel het met zijn vormcrisis nog wel mee. Het Europese talent van 2003, nog al tijd maar twintig jaar, vindt dat de bui tenwacht hem te veel beoordeelt op doelpunten en veel te weinig op zijn spel. „Ik heb het al vaker gezegd: van nature ben ik niet echt een scorende speler. Maar de afgelopen seizoenen vloog alles wat ik raakte erin. En nu verwachten mensen alleen nog maar goals van me." Hij ontkent niet dat het verwachtings patroon van anderen zijn spel heeft beïnvloed. Dat hij te nadrukkelijk op zoek was naar doelpunten, ook als de situatie zich daar niet voor leende. „Dat klopt wel. Ik heb het daar ook met Ronald Koeman over gehad. Die zei ook: ga nu eerst eens lekker spelen, probeer niet zo geforceerd te scoren. Daarna is het beter gegaan. Groningen uit was goed, Celta ook. Jammer dat ik rood kreeg tegen PSV, ik was net aan een lekkere serie bezig." De rode kaart tegen PSV stond niet op zich, want Van der Vaart gaat veel va ker op de bon dan in het verleden. Ook het thuisduel met AC Milan miste hij door een schorsing. „Mensen vinden me agressiever dan vroeger, maar ook dat vind ik onzin", countert Van der Vaart. „Ik ben aanvoerder, dan mag je toch iets tegen de scheidsrechter zeg gen? En tegen PSV kreeg ik een klap van Van Bommel. Misschien had ik het moeten laten gaan, maar uiteinde lijk vond ik die rode kaart zwaar ge straft. Ik raakte De Jong amper." Het akkefietje kostte Van der Vaart drie wedstrijden, maar hij vierde een glori euze terugkeer: in de schaduw van Wesley Sneijder tegen Schotland en met twee goals tegen Feyenoord, waaronder de nu al legendarische met de hak van de linkervoet. Van der Vaart is weer terug in de schijnwerpers en dus wordt er weer gefilosofeerd over zijn toekomst. Vorig seizoen werd zijn contract bij Ajax opengebroken en zegde Van der Vaart toe dat hij in elk geval tot de zomer van 2004 in Amster dam zou blijven. Straks, in de winterstop, hakt hij kno pen door. En als we Van der Vaart mo gen geloven, is er geen mogelijkheid uitgesloten. „Vorig seizoen heb ik er over gedacht om te vertrekken. Toen had ik ook dat gezeur met mijn con tract, maar uiteindelijk is dat allemaal netjes geregeld. Ik heb het bij Ajax naar mijn zin en sluit ook zeker niet uit dat ik hier blijf. Aan de andere kant: in het voetbal denkt iedereen aan zich zelf. Chivu en Van der Meyde zijn óók weggegaan. In de winterstop gaan we de balans opmaken. brugge/anp - Voor Ajax en Club Brugge staat vanavond veel op het spel. Beide clubs hebben de mogelijkheid om de knock-outfase van de Cham pions League te bereiken. Voor de twee dreigt echter ook vroegtijdige uitschakeling op al le Europese voetbalniveaus. De scenario's op een rijtje. Bij winst op Brugge is Ajax ver zekerd van de volgende ronde in de Champions League. Ook bij een gelijkspel hebben de Amsterdammers nog een mo gelijkheid om verder te komen. In dat geval is de club afhanke lijk van het resultaat in de an dere wedstrijd in groep H, tus sen AC Milan en Celta de Vigo. Als Milan wint of gelijkspeelt zit Ajax in de achtste finales van het toernooi. Speelt Ajax zelf gelijk dan wordt de club in ie der geval derde in de poule en plaatst het zich voor de UEFA- Beker. Als Ajax vanavond in het Jan Breydel-stadion in Brugge ver liest, is er ook nog een moge lijkheid dat de club verder gaat in de UEFA-Beker. Ook dan is het elftal van Ronald Koeman afhankelijk van het resultaat in Milaan. Bij winst van de Italia nen, wordt Ajax derde in de groep. Bij winst of gelijkspel van Celta is Ajax al voor de win terstop uitgevoetbald op Euro pees niveau. Brugge heeft vandaag waar schijnlijk alleen genoeg aan een overwinning.' De ploeg wordt dan tweede of derde in de pou le. Wint Milan of speelt die ploeg gelijk, dan worden de Belgen tweede. In het geval van een Spaanse overwinning is Brugge veroordeeld tot de UEFA-Beker. Ook bij een gelijk spel tegen Ajax heeft Brugge nog een heel kleine kans om derde te worden in de groep. Record Verlinden brugge/anp/rtr - Doelman Da- ny Verlinden van Club Brugge staat op het punt een leeftijds record te breken. Als Verlinden vandaag onder de lat staat in de wedstrijd tegen Ajax, is hij met 40 jaar, drie maanden en 24 da gen de oudste voetballer die ooit een Champions League duel speelde. Verlinden is van daag precies zeven dagen ouder dan de huidige recordhouder, de Griek Tasos Mitropoulos, die in 1997 voor Olympiakos Pirae us uitkwam in de Champions League. londen - Onder belangstelling van honderdduizenden Britten zijn gisteren in de straten van Londen de Engelse rugbyers gehuldigd. Ze werden vorige maand in Australië wereldkampioen door in een bloed stollende finale het gastland met 20-17 na verlenging te verslaan. Sommige fans stonden al vanaf zes uur 's ochtends in de kou te wachten om hun idolen te kunnen zien. De organisatie had vooraf gewaar schuwd voor verkeersopstoppingen omdat grote delen van de stad waren afgezet. De spelers werden met twee open bussen via Oxford Street door de binnenstad gereden. Via grote tv-schermen op Trafalgar Square kon de route worden gevolgd en werden interviews met aanvoerder Clive Woodward en Jonny Wilkinson (foto), die het winnende punt scoorde, uitgezonden. Na de parade bezochten de spelers konin gin Elizabeth op Buckingham Palace. De rugbymannen werden via prins Harry door de koningin op de thee uitgenodigd. De prins woonde de finale bij en kreeg direct na de overwinning een sms-je van zijn oma waarin zij aankondigde een feestje voor de rugbyers te geven. Na het bezoek aan de koningin volg de een receptie bij premier Tony Blair. Foto: AP/David Sandison Vogel speelt niet wegens griep eindhoven/gpd - Johann Vogel speelt morgen niet mee in de cruciale wedstrijd van PSV te gen Deportivo la Coruna. De Zwitserse middenvelder kampt nog steeds met een zware griep. André Ooijer en Dennis Rom medahl zijn waarschijnlijk wel van de partij. Remco van der Schaaf is wel op tijd hersteld van de griep. Ooijer en Rommedahl speelden gistermiddag volop mee in een pittige trainingspartij. Ooijer is enkele weken uit de roulatie ge weest wegens blessures aan schouder en knie. „Maar nu voel ik me weer goed. Ik kan voor honderd procent mee doen. Ik heb me niet ingehou den, daar ben ik niet de speler voor. Ik ben wel benieuwd of er een reactie komt. Dat zullen we dan wel zien." Mateja Kezman trainde maar heel kort. Na de warming up werd hij door coach Guus Hid- dink naar binnen gestuurd. De topscorer heeft een beetje last van een kuit en van zijn liezen. Hiddink wilde geen risico lopen met Kezman, die naar alle waarschijnlijkheid morgen ge woon kan spelen. Deportivo la Coruna won afge lopen zaterdag weer eens na drie duels zonder zege. De Spanjaarden kwamen ook lange tijd niet tot scoren. De doel punten in het voordeel van De portivo waren eigen doelpun ten van de tegenstanders. Ver dediger Capdevila brak tegen Malaga de ban. Hij maakte het enige doelpunt van de wed strijd. Dat Deportivo de laatste tijd niet in goede doen is, vindt Hiddink niet van belang met het oog op de wedstrijd van morgen. „Dit soort teams kun nen in een mindere fase gera ken, maar ze kunnen die perio de overwinnen zonder dat ze door een bepaalde bodem heen zakken. Het is aan ons om hen op een spontane en onbevan gen wijze tegemoet te treden. Wij moeten deze wedstrijd niet als een loden last zien." UITSLAGEN basketbal New York. NBA. Orlando Magic - Phoenix Suns 105-98, New Orleans Hornets - Milwaukee Bucks 91-85, San Antonio Spurs - Chicago Bulls 96-82, Boston Celtics - Utah Jazz 102-80. prijsvragen Lucky Day 3273. 2.4.6.11 13.14.18.21.22.24.30.50.533456.57. 68.70.77.79 (Onder voorbehoud van typefouten). TENUIS Rotterdam. LSI Masters. Mannen, groep A: Kempes - Reuijl 6-1 5-7 6- 2. Groep B: Middelkoop - Op der Heijde 5-7 3-2 opgave Op der Heijde. Vrouwen, groep B: Seelen - Gerards 6-2 6-2. Groep D: Trik - Hoogland 7-5 6-1. ACHTERLIJN D ijna alle clubs in de hoofd- Jj klasse A van het zaterdag voetbal kunnen nog kampioen worden. En ze kunnen nog al lemaal degraderen. Het is dus spannend in die klasse en de trainers hebben het er maar moeilijk mee. Eigenlijk don dert het niet of je wint of ver liest in deze klasse, zorg nou dat je af en toe eens een paar puntjes haalt en je doet leuk mee om het kampioenschap. Geeft niet als je een keer ver liest, doe er niet al te moeilijk over, trainer. Dat moet Ted Verdonkschot van Rijnsburgse Boys nog een beetje leren. Na de nederlaag van tivee weken geleden tegen ASWH vond hij dat ASWH 'veel verder' was dan Rijnsburgse Boys. Nou Ted, dan zou ik eens een paar weken stage gaan lopen bij die trainer van ASWH. Na vijf wedstrijden had de ploeg pas vijf punten. De trainer is even flink aan de slag gegaan en plotseling is ASWH 'veel ver der'. Lijkt me nonsens. Na de nederlaag tegen Kloetin- ge heeft Rijnsburgse Boys in eens niets meer aan kop van de hoofdklasse te zoeken, meent trainer Verdonkschot. Kalm aan. Straks is keeper Hegie weer fit, schiet spits Kuhlmann er weer een paar in en we staan weer keurig in de kop groep met Rijnsburgse Boys. Wat moet de trainer dan zeg gen na een misstap? Nou het volgende: „De kampioen heeft straks genoeg aan 48 punten en je zult zien dat dat straks Rijnsburgse Boys is." Een lesje optimisme zou ook besteed zijn aan Arie Lagen dijk, de trainer van TerLeede. De club die de meeste centjes te besteden heeft, is op de rang- lijst aan het afglijden met de zelfde snelheid als waarmee sponsor Kales luchtvracht be zorgt. „Er is maar weinig no dig om aan de verkeerde kant van de ranglijst te staan", mocht Arie graag opmerken. Dat is intussen gebeurd, de spelers zijn intussen ook gaan geloven dat er niets aan te doen is en dat de traimr het al heeft voorspeld. Hoe zou Ter Leede nu staan als de trainer had gezegd: „Wij worden eer ste en als dat niet zo is zullen wij toch wel tiueede worden?" De strijd om het kampioen schap gaat straks tussen Quick Boys en FC Lisse. Trainer Aan- dewiel heeft al meteen aange geven voor de titel te strijden en Ruud Bröring van FC Lisse dacht - in tegenspraak met de voorspellingen van de kenners - dat FC Lisse zou gaan mee doen' in de strijd om de titel Geloof in eigen kunnen is vast en zeker belangrijk in een competitie die zo spannend is. Willem Spierdijk PS. Opgelet, optimisme is niet de sleutel tot succes voor de vv Noord wijk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17