Burenruzie door vooroordelen en verschil in visie Leiderdorp Alkemade sif uitgepraat REGIO Wijk en Wouden op zoek naar mening van buitenlui Blij met lokaal, maar niet met kinderchampagne Warmonds grondgebied twist! Complex Oostergeest wordt rijksmonument Wethoud optimist! na overlc Rooie Bi teitenboekje van het sociaal- cultureel werk in Leiderdorp is uit. Het boekje staat bomvol met activiteiten en cursussen voor jong en oud. Het is op te vragen bij de vestigingen van het sociaal-cultureel werk, ge bouw Sjelter aan de Heemraad laan of gebouw Dwars Zo in De Bloemerd, of via een tele foontje (5421662) of e-mail (cj anson@scwleiderdorp.nl) Kerstmarkt in Wellantcollege oecstgeest - Kerststukjes, kerst koekjes, kerstkaarten, kerstmo bielen. Dat is maar een greep uit de grote hoeveelheid pro ducten die de leerlingen van klas 1 en 2 vmbo van het Wel lantcollege hebben gemaakt. De waar wordt vrijdag verkocht tijdens de kerstmarkt van de Oegstgeestse vestiging van de school aan de Lange Voort 70. Iedereen is welkom van 14.30 tot 16.00 uur. De opbrengst van de kerstmarkt gaat naar een goed doel: de Koninklijke Ne derlandse Redding Maatschap pij. Wandelen in De Horsten voorschoten/wassenaar - IVN organiseert onder het motto 'van licht naar donker'.zondag twee wandelingen op Konink lijk Landgoed De Horsten aan de Papeweg in Voorschoten. Om 14.00 uur begint een lange wandeling, die naar verwach ting eindigt rond 17.00 uur. En om 15.00 begint er een korte wandeling, die tot 16.30 uur duurt. Het thema 'van licht naar donker' is gekozen omdat er tijdens de wandelingen aan dacht is voor de manier waarop de natuur zich klaarmaakt voor de komende nacht en de nade rende winter. Deelnemers moe ten zich melden bij de ingang van het landgoed aan de Pape weg, toegang tot De Horsten kost 1,00 euro. Kerstmarkt op de Rijneke Boulevard zoeterwoude - Op de Rijneke Boulevard is zaterdag 20 de cember een Kerstmarkt. De markt heeft plaats tussen 12.00 en 17.00 uur. De boulevard is overigens ook op tweede kerst dag open, tussen 11.00 en 17.00 uur. Het winkelend publiek kan dan ook een ritje maken met de arrenslee. Eerste slagen op natuurijs katwijk - Ijsmeester Henk van den Eshof van de Katwijkse IJs club Voorwaarts kon vanmor gen de eerste slagen op het na tuurijs maken. Op de Katwijkse baan aan de Goerie lag vier centimeter ijs 'en dat is genoeg om één man op te laten schaat sen', aldus Van den Eshof. Waarschijnlijk zal hij ook voor lopig de enige blijven. Om de ijsbaan open te gooien voor het publiek moet de volle zes centi meter water op de baan bevro ren zijn. door Janneke Dijke leiderdorp/alkemade - De burenruzie tussen Leiderdorp en Alkemade komt niet als een verrassing. De twee gemeenten hebben een heel andere kijk op het platteland. Alkemade vindt dat boeren het daar voor het zeggen moeten hebben. Als die het voor hun bedrijfsvoering nodig hebben om recreatieve activiteiten te ont plooien, dan moet dat mogelijk zijn. Leiderdorp vindt dat een overheid actief in het platteland moet investeren, zodat het bereikbaar is voor agrariër en re creant. Het verschil komt onder meer naar voren in de Leiderdorpse plannen voor een landschapspark of stadsrandzone. Leiderdorp wil dit park aanleggen tus sen, globaal gezegd, de provinciale weg N445 en de Nieuwe Weg, maar het mag zich best wat verder uitstrekken, vinden de plannenmakers. In het park moeten wandelpaden komen, maar ook een golfterrein. De plannen hiervoor bestaan al jaren, maar zijn nog niet definitief. Alkemade vindt het best dat Leiderdorp zoiets wil, maar ziet het zichzelf nog niet aanleggen. „Leiderdorp wil daar grootschalige recreatie, en dat vinden wij niet gewenst", zegt wethouder Uit den Boogaard van Alkemade. „Het zijn ont wikkelingen die steeds verder gaan, terwijl wij het Groene Hart open willen houden." Wethouder Molkenboer van Leiderdorp vindt het tekenend voor Alkemade dat de gemeente de Boterhuispolder tot aan de Nieuwe Weg wil hebben, en niet tot aan de provinciale weg. „Ze willen de stadsrandzone niet ontwikkelen, terwijl die wel in het regionale landschapsbeleidsplan is opgenomen", aldus Molkenboer. Hij vindt dat niet kunnen. Volgens Uit den Boogaard gaat het niet om de kosten. „Het is een park waar Leiderdorpers hun hond uitlaten, dus wij vonden het logisch dat dat bij Leiderdorp blijft. Bovendien hebben zij die grond in bezit. Maar het maakt mij niet uit, ik wil het best ontwikkelen voor ze." Leiderdorp vindt dat een gemeente goed omgaat met het platteland als die er ook in investeert. Zo beschouwt Leiderdorp de bijdrage van een miljoen om de HSL-pergola bij Hoogmade af te kopen als een investering in landschap. Alkemade vindt het groene imago niet afhankelijk van i er in het groen wordt geïnvesteerd. De gemeente heeft altijd een av< tegen deze afkoopsom. De gemeenten gebruiken voorbeelden van de buren om te illustrei niet goed omgaan met het groene landschap en de inwoners. Uit aard: „Grootschalige recreatie zoals Leiderdorp langs de Zijl wil, niet gewenst. Dat is ook de mening van de bewoners en eigenaars, een enquête." In Leiderdorp wijzen ze op de recreatievilla's die in langs de Wijde Aa zijn gebouwd. Alsof je daarmee het Groene H houdt, schamperen ze op het Leiderdorpse gemeentehuis. De burentwist komt ook voort uit onderlinge beeldvorming. Leide Alkemade als een gemeente die nooit ergens geld voor overheeft ei liefst wil laten zoals het is. Alkemade ziet Leiderdorp als een gemeei Groene Hart wil bebouwen, ook al mag dat niet. Beide vooroordel bestaan nu de gemeenten weigeren met elkaar in debat te gaan. -1- iai Wethouder Horlings opent met kinderen van de buitenschoolse opvang het nieuwe lokaal in het Cultureel Centrum. Foto: Henk Bouwman Buitenschoolse opvang Voorschoten heeft er weer wat plekken bij voorschoten - De juf instrueert haar kroost: „De wethouder gaat straks een nieuw lokaal openen. Daar zijn allemaal ballonnen die hij kapot gaat prikken. Als hij wat gaat zeggen, moeten jullie even stil zijn. Dan gaan we naar binnen en krijgen jullie allemaal kinderchampag ne." Het is vandaag feest bij de buiten schoolse opvang (BSO) op de eerste ver dieping van het Cultureel Centrum aan de Voorschotense Prinses Marijkelaan. De BSO krijgt er een nieuw lokaal bij. Dat betekent dat er voortaan de Centrale Stichting Kinderopvang Voorschoten (CSKV) er weer tien opvangplaatsen bij- heeft. Voordat wethouder Hans Horlings de ballonnendeur aan flarden prikt, doet hij netjes wat er van hem verwacht wordt. „Jongens, ik wil nog even wat zeggen." Keurig gaan de kinderen - in de leeftijd van zeven tot tien jaar - op hun bips zitten. De wethouder zegt dat hij blij is met het nieuwe lokaal. Het is fijn voor de kinderen en voor hun ouders die op dit tijdstip nog aan het werk zijn. Zijn de kinderen ook blij? Jdaéaaaaa. Nou da's mooi. Want ook de gemeente is blij. Niet alleen met de tien plaatsen die vandaag worden geopend, maar ook met' de 22 plaatsen die eerder dit jaar werden gerealiseerd. Die extra plaatsen zijn hard nodig, want kinderopvang blijft in Voorschoten voorlopig nog een schaars goed. Ondanks de ongeveer 650 kinderen die de CSKV wekelijks over de vloer krijgt. Venijnig prikkend maakt Horlings korte metten met de ballonnendeur. Het plas tic waarop de ballonnen geplakt waren scheurt hij weg, en de meute kan bezit nemen van de nieuwe ruimte, waar de plastic glazen en de Jip en Janneke- champagne al op tafel staan. Een groep je jongens neemt meteen bezit van de hoekbank, waarbij de televisie met dvd en spelcomputer en het kunststof oor logstuig staan opgesteld. Terwijl de juf fen de glazen vullen met champagne, besluiten de heren dat deze drank niet aan hen besteed is. „Wie heeft dat geor ganiseerd? Dit is niet lekker!" Als ieder een een glas heeft, proosten de juffen op het nieuwe lokaal. Daar willen de jon gens dan nog wel aan meedoen. Op hun eigen manier. „Ja, jakkes, proost." door Janneke Dijke leiderdorp/alkemade -Leider dorp heeft het vertrouwen in het gemeentebestuur van Alkemade opgezegd. Leiderdorp wil met Al kemade een toekomstplan ma ken voor het tussenliggende platteland op Warmonds grond gebied, maar Alkemade weigert dat. Alkemade verbindt geen consequenties aan het menings verschil dat gisteren in het ge meentehuis van Alkemade on overkomelijk bleek. Alkemade liet Leiderdorp offici eel weten dat de plattelandsge meente zowel de Warmondse Sweilandpolder wil hebben als de Boterhuispolder, die in War mond en Leiderdorp ligt. Bur gemeester Meerburg van Al kemade meldde dit vorige week al in deze krant. Leiderdorp daarentegen wil de polders ver delen: de Sweilandpolder voor Alkemade, de Boterhuispolder bij het Leiderdorpse deel van deze polder. De discussie speelt omdat de provincie overweegt deze Warmondse weilanden aan de oostkant van de Kager- plassen los te knippen van de dorpskern van Warmond, die aan de andere kant van het wa ter ligt. Dit zou gebeuren zodra Warmond wordt samenge voegd met Sassenheim en Voorhout. De provincie heeft Alkemade en Leiderdorp om hun mening gevraagd. De gemeentebesturen spraken gisterochtend kort met elkaar. Verder dan een presentatie van eikaars plannen kwam het niet. De twee wethouders geven el kaar daarvan de schuld. Mol kenboer (Leiderdorp): „Wij dachten uitgenodigd te zijn om samen aan een wenkend per spectief te werken, maar tot on ze verbazing wil Alkemade op zoeterwoude/rijnwoude - Niet alleen de mening van boeren, maar ook die van burgers en buitenlui is belangrijk om een goed toekomstplan voor het Land van Wijk en Wouden te kunnen opstellen. Dat is de stellige overtuiging van de agra rische natuurvereniging Wijk en Wouden en de land- en tuin bouworganisatie WLTO. Daar om kan iedereen die dat wil via een website meedoen aan een enquête. De agrariërs in het land van Wijk en Wouden, het gebied tussen de steden Leiden, Zoe- termeer en Alphen aan den Rijn, willen niet somber terug kijken, maar optimistisch voor uitboeren. Dat blijkt uit de veel heid van plannen en onderzoe ken die de afgelopen tijd de re vue passeerden. Zo maken jon geren een plan voor meer toe ristische en recreatieve activi- (advertentie) op alle artikelen met een groen De Bijenkorf zet de toon. KIJK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BIJENKORF.NL OF BEL 0900-0919 (0,30 PER MIN). de Bijenkorf^) teiten in de streek. De agrariërs onderzoeken onder leiding van de WLTO of de mensen bereid zijn meer voor agrarische voe dingsmiddelen te betalen, als door middel van een keurmerk duidelijk is dat die uit het Land van Wijk en Wouden komen en dat ze veilig en gezond zijn. De enquête die nu op internet staat, is onderdeel van dat on derzoek. Om een goed beeld te krijgen van de mening van inwoners van het platteland en de dorpen en steden er omheen, staan er op de website www.wijkenwou- den.nl 15 stellingen. Iedereen die dat wil kan daarop anoniem reageren. 'Als de herkomst van het pro duct (bijvoorbeeld zuivel) be kend is, geeft dat de beste ga ranties voor de kwaliteit', is één van de stellingen. Enkele ande re zijn: 'Boeren dienen zich meer als gastheer op te stellen voor burgers die willen recreë ren op het platteland', 'Geen probleem als de komende tien jaar de helft van de boerenbe drijven in het Land van Wijk en Wouden verdwijnt', 'Super markten zouden moeten kiezen voor regionale producten, ook wanneer dit leidt tot hogere kosten', en 'De koe hoort in de wei'. Wie klaar is met het invul len, kan zijn antwoorden direct vergelijken met de respons van anderen. De enquête loopt tot eind maart. Tegelijk met de enquête op internet benaderen de WL TO boeren en beleidsmakers met soortgelijke vragen. Het eindrapport met de conclusies verschijnt in mei. warmond - Het gehele complex rondom Huize Oostergeest in War mond is uitgeroepen tot rijksmonument. Daartoe heeft het ministe rie van OCW besloten. Huize Oostergeest, onlangs gerenoveerd, had de status al, maar nu zijn ook de Laan van Oostergeest en de stukken grond voor en achter het monumentale pand gebombardeerd tot rijksmonument. Gevolg: de eigenaars van de verschillende delen, de familie Leemans en de gemeente Warmond, mogen niets aan het bij na drieënhalve eeuw oude landgoed veranderen zonder toestem ming van het rijk. En mocht een nieuwe renovatie eens nodig zijn, zo laat een woordvoerder van de gemeente weten, dan gaan de subsi diepotjes nu wellicht iets eerder open. Archieffoto: Henk Bouwman de eigen weg doorg; men ze het stuk ti Nieuwe Weg." Uit aard (Alkemade) dat er een discussiel staan. Maar ze hoordi en gingen weer wegM Molkenboer heeft houd zo kort gedui koffie nog niet eens O] Uit den Boogaard plan een compromii buren te sluiten. „Hi verleden veel te va; dat bestuurders zeidi beetje en ik ook nog Het is veel beter als bf hun eigen plan presei burgers vragen om e< stelfingname." Wethi kenboer van Leiderd< het 'verbijsterend' di de zo'n houding inn< je in een tijd van h| zo'n standpunt inneeiL met elkaar van gedi^ wisselen, is niet te geit Leiderdorp heeft gist nog een brief verstui deputeerde staten vincie, met het verzo< derdorp een eigen woordiger te geven missie aanpassing; Ade, kortweg Api commissie maakt eenf' de herinrichting van bied (tussen Hool Ade en Leiderdorp) sneden wordt door snelheidslijn en de vel „Uit den Boogaard I woordigt ons in die cl maar dat kan niet me 'weten hoe ze erover zegt Molkenboer. He| den Boogaard weinij „Dit hebben ze niet dens het gesprek, prima. Als je is gem< dat je ergens niet g( genwoordigd wordt, bij komen zitten." Lj door Saskia Buitelaar 01 katwijk - De Katwi^ie houder ruimtelijke Ift Van der Plas herkent L in het pessimisme va/ wijksche Bouwvej (KBV) over de Rooie ben nog steeds opl ik verwacht dat in kwartaal van 2004 het1 beginnen." De wethouder reage< latingen van adjunctj K. Kunst van woningc|v KBV. Die zei pessij zijn over wat hij de van de wijk in janu; tellen over het grootst novatie- en sloopprojt Na afloop van een ov( sen beide partijen dag, meldt de wethi over de intentieoven die aan de basis ligt dere uitwerking, bijns koord is bereikt. Het cussiepunt is volgens de vraag wie de kt eventuele planschi gaat betalen. De inrichting van het gebied is een gedeeld! woordelijkheid, zegt houder. Met verplicht#1) beide kanten. Dat li scherwijs een spanni over wie wat betaalt. De gesprekken tusst meente en KBV wordt mende tijd voortgezet!0 verwacht in januari df kunnen melden of doorgaat. Activiteitenboekje Leiderdorp is uit dinsdag 9 DECEMBER leiderdorp - Het nieuwe activi-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14