LEIDE Fouilleeractie werpt direct vruchten af 'Met de ijsbaan gaat de stad leven' Dat negatieve gedoe van de politie is toch nergens goed REGIO len en Delft jgen kapitaal »r computer HsHL*- Thuiszorginstelling AZGR verheugd over toekenning kwaliteitskeurmerk tntE T Leidsch Dagblad g- >ker herkend ideobeelden De politie heeft gister- ond half negen een man juden die verdacht an een aantal bedrijfsin- n Leiden. Later op de erkenden politiemede- de verdachte op video- van een eerder op de epleegde inbraak in de jpwinkel aan de Willem zstraat. tersbazen ehouden De politie heeft in de an zaterdag 6 op 7 de- een 31-jarige en een 24- eidenaar aangehouden rechtpartij. Dat gebeur- half vijf op de Lammer- 1 Leiden. De oudste !24-jarige, die zei alleen te hebben. Toen de 16- roer van de 24-jarige ihaalde over een kop ie zijn broer zou hebben kreeg hij er zelf in elk ge- I De 24-jarige broer heeft |e gedaan. ell maakt in voor collega l Het Leidse biotechno- jirijf Crucell gaat een fe cellijn ontwikkelen |jt Amerikaanse bedrijf %s Pharmaceuticals. Dat ucell vanochtend be- naakt. De cellen moe eiwit produceren waar- jgenics een medicinale maken. Crucell en cs willen om concur- denen niet zeggen om r eiwit het precies gaat. ontwikkelt de cellen Ie eigen gepatenteerde |er.C6, die bij steeds (technologiebedrijven is vanwege zijn hoge laarheid. Iiauffeur ofd van geld Een 50-jarige bus- jur uit Leiden is zaterdag en uur 's avonds beroofd altje Noordewierlaan. hauffeur stond op een ikts toen een onbekende p de deur van de bus De buschauffeur liet nen en verkocht hem jppenkaart. Tijdens het [en greep de man de ionnee uit de handen [buschauffeur en rende nebloem kt vrijwilligers l De Zonnebloemafde- ad-Holland zoekt vrijwil- ]|>t 45 jaar voor een va- «veeëntwintig zieken ndicapten uit de pro- van 24 tot en met [2004 naar het Belgische IVoor de begeleiding 2 vrijwilligers nodig on- 1 minimaal zes verpleeg den en ziekenverzorgen- ]Dor informatie en aan- 071-3414674. maandag 8 DECEMBER 2003 R1 Een agente fouilleert een bezoekster op de Beestenmarkt. Op de achtergrond protesteren tegenstanders van de actie. Foto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - De eerste keer dat de Leidse politie rond de Nieuwe Beestenmarkt preventief fouil leerde, heeft direct succes opge leverd. In de nacht van zaterdag op zondag namen agenten tien wapens in beslag. Tegen negen mensen is proces verbaal opge maakt. Tussen tien uur 's avonds en half drie 's nachts was de politie in het uitgaansgebied actief. De actie was vooraf aangekondigd. Het ging om een 'publieks vriendelijke campagne'. In het eerste uur waren gemeente raadsleden, pers en burgemees ter Lenferink en wethouder Geertsema aanwezig. Leiden wil het beruchte uitgaansgebied veiliger maken. De politie heeft 420 mensen ge fouilleerd en er zijn 48 voertui gen doorzocht. Negen mensen zijn aangehouden en meegeno men naar het bureau. Daar is proces-verbaal tegen ze opge maakt. Agenten vonden twee busjes pepperspray, een busje traan gas, een vlindermes, een lucht drukpistool, een uitbeenmes, een valmes en drie keukenmes sen. Bovendien is in totaal hon derd gram softdrugs in beslag genomen. „We willen weer de baas zijn op straat", zegt J. van Duijn, chef van de Leidse politie in de bin nenstad. „Het wapenbezit neemt toe. Je ziet een verhar ding op straat. Dat domein moeten we terugwinnen. Daar om zie je een strengere politie." Volgens de politie vond het me rendeel van het publiek het fouilleren 'een goede en nood zakelijke actie'. Agenten kon den ongehinderd hun werk doen, niemand bood verzet. Er zijn vier teams van vijf mensen - in elk team zat een vrouw, die de vrouwen fouilleerde - aan het werk geweest. De maatregel om preventief te fouilleren is overigens omstre den. De Leidse politiek stemde begin dit jaar verdeeld over het voorstel. door Robbert Minkhorst leiden - Met groene, fluorescerende hesjes over hun uniformen zwermen de agenten uit. Ze zijn bewust zo op vallend gekleed. Vanavond is de eerste keer dat de politie preventief fouilleert op en in de omgeving van de Nieuwe Beestenmarkt. Zo controversieel als de maatregel op voorhand al was, zo is hij dat ook op deze zaterdagavond. Het raadslid dat aarzelend akkoord ging met de aanpassing in de APV, zegt: „Nu zijn ze toch mensen wille keurig aan het fouilleren. Dat was juist niet de bedoeling." De Marok kaanse jongere, die discriminatie vreest: „Ze bereiken hier helemaal niks mee." De mevrouw die elke avond haar hond uitlaat: „Dit moet kunnen." Onder toeziend oog van raadsleden, burgemeester Henri Lenferink, wet houder Alexander Geertsema, tv-ca- mera's, journalisten en een handjevol Wisselende reacties op eerste fouilleeractie demonstranten gaat een tiental agen ten Leidens beruchtste uitgaansge bied in. In de vrieskou is Lenferink het eerste vrijwillige slachtoffer. Ca mera's flitsen terwijl agenten niets bij de burgemeester vinden. De actie trekt wel meteen bekijks. Dat zal de rest van de tijd zo blijven. De gemeenteraad stemde dit jaar in met uitgebreidere maatregelen die de politie kan toepassen als situaties 'dreigend worden'. Behalve het pre ventief fouilleren zijn dat het camera toezicht en het samenscholingsver bod. Speciaal daarvoor is een veilig heidsrisicogebied aangewezen: de Nieuwe Beestenmarkt en omgeving. Wie het gebied inloopt, passeert waarschuwingsbordjes: alleen in dit gedeelte mag de politie groepen mensen fouilleren. Dat zal nooit zonder enige aanleiding voorkomen, verzekert Jan van Duijn, teamchef van de politie in de binnen stad. De officier van justitie moet toe stemming geven voordat mensen mogen worden gefouilleerd. Hij mag dat pas doen als de politie duidelijke aanwijzingen heeft dat er wapens in het betreffende gebied circuleren en als de situatie dreigend is. In dat ge val mogen agenten ook auto's door zoeken. „Ik vind dat als je uitgaat, of waar je eigenlijk ook bent, dat de kans dat ie mand naast je zit met een wapen, nul moet zijn. Nul bereik je nooit, maar het moet veiliger", meldt Van Duijn. „We willen niet scoren, het gaat om de veiligheid van de mensen." De maatregel mag omstreden zijn, Van Duijn moet de eerste onder zijn agenten nog tegenkomen die bezwa ren heeft. De actie is van tevoren bewust be kendgemaakt, en heeft dit keer een publieksvriendelijk karakter. Later die nacht begint 'het serieuze werk'. Dan is er 'gerichte actie'. Van Duijn: „Nu kan het publiek eraan wennen, en kunnen wij dat ook." Stappers krijgen na het fouilleren een flyer mee. Niet iedereen blijkt vooraf op de hoogte. Een tienermeisje wijst pontificaal naar haar fietsverlichting als ze voor bij loopt en garandeert de agenten dat die werkt. Ferry (17) had erover in de krant gele zen. Probleemloos laten hij en zijn maat Steven (18) zich betasten. „Dit is een goeie zaak", zegt de laatste. „Zeker", zegt Ferry. „Zo zijn er toch een stuk minder wapens en minder agressie. Dat is altijd goed." He tweetal gaat vanavond uit in de Hut van Ome Henne, maar wil eerst nog wat eten. Ze komen regelmatig stappen. „Meestal wel elke week", zegt Ferry. Hij raakte een keer bijna verzeild in een vechtpartij. „Iemand begon tegen me aan te duwen. Ge- lukldg werd er gauw gesust." Agres sie, zoals schelden, maak je geregeld mee, meldt Steven. Dat agenten voortaan kunnen fouilleren, geeft hem een veilig gevoel. De publiekscampagne is vooral een publiciteitsstunt, vinden demon stranten van Eurodusnie, de Anti Fas cistische Actie, de Fabel van de Ille gaal en Moultaka, de Marokkaanse Unie. Aan de rand van 'het sperge bied', op de hoek met de Haarlem merstraat, 'waarschuwen' ze voorbij gangers. „Het is een aantasting van je licha melijke integriteit, creëert een schijn veiligheid en lokt discriminatie uit - agenten gaan af op vooroordelen", voorspellen Erik en David. Zij lopen rond met protestborden. 'Burgers op voorhand verdacht?' staat er op het exemplaar van David. „Het is symp toombestrijding. Het is een poging van de staat om nog meer grip op de burgers te krijgen en om alle facetten van ons leven te beheersen. Dit werkt destructief. Hoeveel rechten mogen we nog inleveren?" Said (17), Jouad (16) en Nesadin (17) zijn het helemaal eens met de de monstranten. „Ik zweer je: mij fouil leren ze niet", zegt de jongste in het drietal. „Laat ze lekker criminelen pakken." „Ik vind het belachelijk", zegt Said. „Ik denk dat ze aan het eind van de avond nog niemand heb ben gepakt. Leiden is een rustige, vei lige stad." Nesadin: „We komen hier met vrienden, uit Noord, uit Zuid west, om gezellig te praten en zo. Ik maak hier bijna nooit agressie mee. Dat negatieve gedoe van de politie is nergens goed voor." „Ik ga wel protesteren", zegt Said nog.,, Als ik zie dat er vaak buitenlan ders uit worden gepakt, dan zal ik zeggen: Waarom ik de hele tijd?" Er zijn duidelijke afspraken gemaakt dat dat dus juist niet gebeurt, zegt fractievoorzitter Conny Broeyer van de PvdA. „Het is óf iedereen, óf nie mand. Wij hadden vooraf zo onze aarzelingen, over de manier waarop, en de effectiviteit." Nu ze poolshoog te komt nemen, is ze niet helemaal gerustgesteld. „Wat ik zie, is toch een beetje willekeur. De reacties zijn heel wisselend. Sommigen vinden het prachtig, anderen vinden het niks." De mevrouw die elke avond haar hond op de Nieuwe Beestenmarkt uitlaat, deert het niks. „Ik vind het prima. Ik heb ook niks te verbergen. Wie dat wel heeft, wordt gepakt. Al zou dat fouilleren eigenlijk helemaal niet nodig moeten zijn." se De Universiteit Leiden TU Delft hebben samen miljoen euro gekregen *een gezamenlijk onder- 1 programma over quan- Enatie. Het geld is af- 'an de stichting Fun- il Onderzoek der Ma- e hoogleraar experi- e natuurkunde Han Tman reageert enthousi- We zijn zeer verheugd le toekenning, maar het et echt een verassing. We n hard gewerkt om het krijgen. Ons voorstel is beoordeeld door bui- dse vakgenoten en daar- s nog eens aangepast." wtwee miljoen euro van het is voor Leiden bestemd. iversiteit stelt met dit geld ocent en twee onderzoe- an voor de duur van tien ■Het is erg moeilijk om aste aanstelling voor een t te financieren en het is iderlijk dat het ons gelukt arnaast is er geld om de e medewerkers van appa- te voorzien", aldus man. iidse onderzoekers gaan samenwerken met Delft t gebied van quantum in de. Quantuminformatica relatief nieuw vakgebied natuurkunde en biedt e aan een nieuw soort in- 1 tieverwerking. In de toe kan met deze technolo- n computer ontwikkeld n waarmee ingewikkelde d eningen sneller kunnen n gemaakt. In theorie IrÉn quantumcomputers neller zoeken in databases gewone computers. Ook sn ze grote getallen met dan twintig cijfers gemak- 1 ontbinden. Hier liggen economische voordelen inanciële instellingen. door Floor Ligtvoet leiden - Leidenaars snakken naar een ijzig wintersprookje in de binnenstad. Zo bleek zater dagmiddag tijdens de opening van de ijsbaan op de Beesten markt. Ruim voor aanvang stonden al honderden liefheb bers te popelen om de schaat sen onder te binden. Maar het warm geklede publiek moest nog even geduld hebben. De kerstman die de schaatsbaan officieel zou openen, zat vast achter een ijsmuur en moest eerst met beitels en motorzagen door wethouder Hillebrand en twee helpers worden bevrijd. Na dit kleine oponthoud gleed de eregast toch nog als eerste een rondje over het ijs, op de voet gevolgd door veel enthou siaste kleine kinderen. Onder hen de driejarige Britney van Loenen. Ze staat voor het eerst van haar leven op het ijs en heeft de hulp van haar vader Marc nog hard nodig. Telkens als ze met de ondergebonden ijzers het ijs raakt en een zwie per maakt, tilt haar vader haar iets hoger op. Net zo lang tot ze met de schaatsen in het luchtle dige spartelt. Het meisje kraait van plezier. Vader en dochter zijn ondertussen al meerdere malen ingehaald door de acht jarige Angela de la Rie die iede re zondag in de Leidse ijshal te vinden is. Volgens haar schaatst de nieuwe ijsbaan goed. Wel heeft ze een kritiekpuntje: de baan (15 x 30 meter) is eigenlijk te klein. Toch mag dit de pret vandaag niet drukken. Het gepensioneerde echtpaar Toos en Comelis Kromhout kijkt vanaf de kant geamuseerd toe. Het ijs durven ze zelf allang niet meer op. „Daar zijn we te oud voor. Ik ben bang dat ik iets breek", legt Toos uit. Des ondanks genieten ze van het gekrioel op de schaatsbaan. „Dit moeten ze vaker doen. Het Zo druk als het 's ochtends bij de opening van de ijsbaan op de Beestenmarkt was, zo rustig was het 's a- vonds. Foto: Henk Bouwman is hier in het centrum zo'n dooie boel", klaagt Cornelis: „Zo gaat de stad weer een beet je leven. Deze ijsbaan is natuur lijk bereleuk." De twee zijn ook groot voor stander van een Leidse kerst markt. De kerstmarkten in Duitsland kunnen namelijk al jaren op hun bezoek rekenen. „Heerlijk vind ik het om daar een beetje te flaneren en glühwein te drinken", roept meneer Kromhout uit. Die Duitse kerstsfeer zien hij en zijn vrouw graag in Leiden terug. „Lichtjes, kerstbomen en ver sieringen. Laat de gemeente daar maar eens wat centen voor uiftrekken", vinden ze allebei. „Een beetje romantiek mag toch wel op onze oude dag?" Terwijl kinderen met hun ou ders vrolijk verder schaatsen wordt naast de ijsbaan in een opblaasbare iglo hard gewerkt. Uit ijsblokken verrijzen daar di verse ijssculpturen. Niet alleen professionals van het Zuid- Limburgse bedrijf High Lights in Ice vertonen er hun kunsten. Iedereen mag een beitel ter hand nemen en een eigen ijs- creatie maken. De twee kinde ren van Loes Vlugt hebben rode wangen gekregen van de in spanning en de kou. René (11) maakt een auto en Eline (8) een huis. „Het wordt een eenvoudi ge auto, hoor", waarschuwt de jongen. Toch beginnen zich na een kwartier al duidelijk de contouren van een Rolls Royce af te tekenen. Moeder Loes geeft aanwijzingen. Maar tel kens als de beitel rakelings langs René's kleine handen schiet, houdt ze haar hart vast en hoopt ze dat het kunstwerk bijna af is. „Ik dacht: we gaan even een uurtje kijken bij de ijs baan, maar volgens mij sta ik hier nog wel even", lacht ze nerveus. Ze kijkt wat moeilijk als haar kinderen haar vertellen dat ze hun ijscreaties ook mee naar huis mogen nemen. Leuk, zo'n verrassing, een ijzig win tersprookje voor in de vriezer. De ijsbaan op de Beestenmarkt blijft tot en met zaterdag 3 ja nuari liggen. De baan is dage lijks geopend van 12.00 uur tot 22.00 uur. Toegang tot de ijs baan kost 2 euro per persoon, schaatsen zijn op vertoon van een legitimatiebewijs te huur voor 3 euro. door Bas de Rue leiden - De Leidse thuiszorgor ganisatie AZGR heeft deze maand het belangrijkste kwali teitskeurmerk in de zorgsector gehaald, het HKZ-certificaat. HKZ staat voor 'harmonisatie kwaliteitsbeoordeling in de zorgsector'. Landelijk hebben maar 36 van de tweehonderd thuiszorginstellingen zo'n certi ficaat. „Een mijlpaal, dit krijg je niet zomaar cadeau", zegt di recteur Matteo Smit. AZGR heeft wat te vieren en trakteert vandaag en morgen al haar klanten op taart. AZGR is een zelfstandige, parti culiere thuiszorgorganisatie uit Leiden. Oorspronkelijk stond de afkorting voor Aanvullende Zorg Groot Rijnland, maar sinds de organisatie zeven jaar geleden zelfstandig werd, staat de afkorting nergens meer voor. De thuiszorgorganisatie heeft haar hoofdkwartier aan de Ro bijnstraat in de Morswijk en is werkzaam in de Leidse regio en in Den Haag. AZGR is een stich ting en heeft geen winstoog merk. Het HKZ-certificaat wordt toe gekend door een onafhankelijk bureau en geniet landelijke er kenning. „Binnen de zorgsector is dit het hoogst haalbare keur merk. Nu wij dit certificaat heb ben gekregen, weet iedereen die bij ons aanklopt dat wij on ze zaakjes aantoonbaar op orde hebben", zegt directeur Smit. Voor de Leidse thuiszorgorga nisatie is dit extra belangrijk. Weinig mensen hebben ver trouwen in een particuliere zorginstelling, aldus de direc teur. „Ze denken: wel lekker goedkoop, maar twijfelen aan de kwaliteit van de zorg." De voorbereiding voor het ha len van het certificaat begon dit voorjaar en heeft heel wat voe ten in de aarde gehad. De thuiszorginstelling moest al haar bezigheden formeel in procedures vastleggen. Deze procedures maken het de me dewerkers van AZGR mogelijk overal op hetzelfde niveau pres teren, of ze nu met ADHD-kin- deren werken, met alcoholis ten, met autisten of met oude ren. Bovendien maken ze de werkwijze van de thuiszorgin stelling inzichtelijk. „De toets is geen sinecure. Je weet pas op de laatste dag of je het gehaald hebt", aldus Smit. „Eén kleine fout of omissie en het feest gaat niet door. Stel, je doet wel af en toe een tevredenheidsonder- zoek onder je klanten, maar je hebt dit niet formeel vastge legd. Dan constateren ze een tekortkoming en kun je fluiten naar het certificaat. Vergelijk het met een ingreep tijdens het rijexamen." De directeur verwacht dankzij het keurmerk meer klanten te trekken. „Mensen die zorg no dig hebben, worden steeds meer gestimuleerd om thuis te blijven wonen. De markt groeit. Maar in onze sector dienen zich ook meer zorgaanbieders aan. Met het keurmerk onderschei den wij ons." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken grl Naam MDV A» Straat Plaats Postcode Telefoon Wij gaan zorgviJcSg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro' 56,70 (Lv.m. oontrole nabezorging) Handtekening: 712141 persoonsgegevens. In het eoloten van de krant treft u nadere informatie aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betafcig b frijn 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7