Geen Oranjefans, wel veel pers bij Eikenhorst SETS |TÉ verkopen? Oranjevereniging Katwijk 'plundert' supermarkt Extra bijlage Koningskind Dagblad NR. 43407 LOS maandag 8 DECEMBER 2003 NR. 43407 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 PRINSES koninklijk huis eindigt toch nog als een annus lis, een voorspoedig familieperikelen rond Visse Smit, de verloofde is Johan Friso, en prin- garita lijken even verge- vlag kan uit, want er is 1 'nnsesje geboren. Niet zo nt prinses, maar een toe- je troonpretendent kroonprins Willem- Ier zelf al opmerkte wor- "elke dag kinderen gebo- lets aan de hand dus. Dor elke ouder betekent lorte van een kind het al- tste geluk. Dat geldt ook Inses Maxima en Willem- Ier. De geboorte van een e baby is daarom al re- loeg voor een felicitatie, nd is langs natuurlijke komen. Ook dat is niets Iers. Behalve dan dat a en Willem-Alexander ie de indruk versterken, voor hun dochter een zo i mogelijk leven wensen, heeft Méxima al gezegd ir kind zich niet als een f prinsesje moet gaan ge- Toch zullen weinigen ld benijden, want het is comstig staatshoofd voor- d. Van een normale op- g zal - ondanks alle goede mens - geen sprake zijn. geboorte van de prinses is dan een privé-zaak wel uit het feit dat haar uders tot nu toe buiten rijn gebleven. Vader Zor- a was om begrijpelijke n niet welkom op het hu- van zijn dochter met "ns Willem-Alexander. is goed dat er geen for- aneletselen zijn om hem als te laten delen in het ur; van zijn dochter en izoon. i geboorte van het prin- J de troonopvolging voor aende generaties veiligge- ;es )at is wel eens anders ge- rte 'Aan het einde van de ne- opeade eeuw was prinses Wil- jenda de enige pretendent (opleeft toen, en later met Juliana, weinig ge il of Nederland was terug- in op de staatsvorm, die 11815 had: de republiek. >p de vruchtbaarheid van uijes en de stemming in nd is de monarchie nog 3g leven beschoren. khneider Leidsch INTERNET: www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Kleuters smullen van beschuit met muisjes door Rob Onderwater en Roza van der Veer katwijk/voorhout - De basis- scholieren in Katwijk hebben vanmorgen gesmuld van be schuit met muisjes naar aanlei ding van de geboorte van de jongste Oranje-prinses. Dat was een actie van de gezamenlijke Oranjeverenigingen in het dorp. Vanmorgen werden 410 rollen beschuit en tientallen pakken met muisjes verspreid onder de 5500 scholieren in Katwijk. Huig Varkevisser greep gisteravond namens de Oranje vereniging direct de telefoon, toen hij kennis nam van de ge boorte. Vooraf hadden de Oranjeverenigingen immers ge roepen dat de Katwijkse basis scholieren beschuit met muis jes zouden krijgen als het kind van Méxima en Alexander ge boren zou worden. Varkevisser: „De schrik sloeg me om het hart, want waar haal je op zondag zoveel rollen be schuit vandaan?" Gisteravond werd er in supermarkt Digros al druk geteld. Vanmorgen wer den de benodigde rollen be schuit vanuit het distributie centrum in Sassenheim naar Katwijk vervoerd. Varkevisser en zijn collega Jan Doppenberg leverden dè lekkernij vanmor gen zo snel mogelijk af bij de Katwijkse basisscholen. De jon ge Katwijkers krijgen straks nog meer. Later krijgen ze van de Oranjeverenigingen een beker met inscriptie. Komende woensdag wordt er in de Nieu we Kerk een speciale zang- dienst gehouden ter ere van de geboorte. Op basisschool De Achtbaan in Voorhout bogen de 25 kleuters uit de klas van juf Marieke Domburg zich vanochtend vooral over de naam. Prinses Doornroosje, lijkt Lisa wel een toepasselijke naam voor de nieuwe Oranje-telg. En ze is niet de enige die op verzoek van de juf met een naamsug- Leerlingen van de Katwijkse basisschool De Horizon smullen van be schuit met muisjes. Rechts Huig Varkevisser van de Oranjevereni ging. Foto: Dick Hogewoning gestie komt. De namen van de kinderen uit de klas staan daar bij duidelijk in de toptien. Vere- na, Aranka, Angie, Anouk en Britt scoren. Maar Bob en San- der worden eveneens zonder blikken of blozen genoemd. Pas als de juf peinzend prinses Bob en prinses Sander herhaalt, we ten de kleuters dat het niet deugt. Dat zijn geen namen voor een meisje. Vandaag maken de kinderen ter ere van het heuglijke feit een kleurplaat, de juf belooft tussen 1» de middag op zoek te gaan naar oranje muisjes en leest vervol gens het boekje van Marianne Busser en Ron Schroder met de titel 'Een kindje voor prinsje Alexander' voor. Daarin spelen de kleine Willem-Alexander en Maxima dat ze een kindje krij gen. Méxima stopt een pop on der haar trui, ze vertellen het de koningin, maken een prinses- senkamertje klaar, Alexander belooft het kindje te leren schaatsen en Maxima zegt de baby si en non te leren. tr ers in dklasse Nederland krijgt in de verre toekomst opnieuw een ko ningin, de vijfde al sinds 1890. Haar naam is nog niet bekend, maar ze is gistermiddag om 17.01 uur geboren in Den Haag. Het kerngezonde prinsesje woog bij de geboorte 3310 gram en had een lengte van 52 centimeter. Haar trotse vader, toekomstig koning Willem IV zoals Wil lem-Alexander zich zal noe men als hij zijn moeder Bea trix is opgevolgd, vertelde en kele uren na de geboorte aan vankelijk een rustige zondag te hebben verwacht. Het liep echter anders. Al vroeg in de ochtend braken bij de zwangere prinses Méxima de vliezen. „We waren ruim van tevoren voorbereid op wat we dan moesten doen. We hebben onze spullen gepakt en zijn naar het ziekenhuis ge gaan", aldus de kroonprins gisteravond tijdens een pers conferentie in het Bronovo ziekenhuis. In zijn armen hield hij 'de allermooiste baby van de hele wereld' die rustig doorsliep. Eerder al had hij de eerste foto van de nieuwe Oranjetelg gemaakt. Hij trad daarmee in de voetsporen van zijn vader Claus en grootvader Bernhard die respectievelijk in 1967 en 1938 ook de eerste plaatjes van hun kinderen maakten. De bevalling verliep voorspoe dig, zo had gynaecoloog M. Smeets kort daarvoor al ver teld. „De baby is om 17.01 uur geboren. Het is heel goed ver lopen. Het was een hele nor male, natuurlijke bevalling. Dit was dan ook een leuke, ont spannen dag", aldus de vrou wenarts. Aan een keizersnede was geen moment gedacht. „Daar waren geen medische indicaties voor", zei Smeets. Wel verklapte ze dat de zwan gerschap van Maxima niet vlekkeloos was verlopen. „Er zijn complicaties geweest. Maxima is daarom thuis lange tijd dagelijks gecontroleerd", vertelde de arts, die verder niet over de problemen uitweidde. „Ze heeft negen weken op be gelegen. Dat viel niet mee", voegde Willem-Alexander daar aan toe. De bevalling was noch te vroeg noch te laat, ver telde Smeets. „Het kindje is op een normaal tijdstip geboren. We nemen daarbij een ruime marge." Kinderarts J. Kreijnen sprak van een 'blakend meis je', dat met haar 52 centimeter behoorlijk lang is. „Ze doet het heel goed." Geen wonder dus dat Willem- Alexander zei 'heel gelukkig' te zijn met 'deze wolk van een dochter'. Hij had zelf de na velstreng mogen doorknippen, maar op de vraag of hij dat in de toekomst vaker wilde doen - bij eventuele volgende kinde ren - bleef hij het antwoord schuldig. „Voorlopig concen treer ik me op dit kind. Ik moet er zelf constant naar kijken." Koningin Beatrix was gister morgen verrast toen Willem- Alexander haar vanuit het zie kenhuis belde. Net toen ze zich aan het einde van de mid dag ongerust begon te maken omdat ze maar niets hoorde, kwam het verlossende tele foontje. „Ze was door het dolle heen en erg dankbaar voor haar gezonde tweede klein kind", vertelde de prins. Kort na de geboorte arriveerden Beatrix met prins Johan Friso ert Mugabe t uit ■enebest I wapens Felicitaties via internet Via de internetsite van deze krant kunt u prinses Méxima en prins Willem-Alexander feliciteren. Het speciale register zal over enkele we ken aan het koninklijk paar worden aangeboden. Op de website ook al het nieuws rond de geboorte van de nieuwste oranjetelg, achtergrond verhalen, links en foto's. www.leidschdagblad.nl De troonopvolging is met de ge boorte van een Oranje-prinsesje voor opnieuw een generatie verze kerd. Deze krant besteedt vandaag extra aandacht aan de geboorte van de dochter van kroonprins Willem- Alexander en zijn Maxima. In een speciale bijlage wordt uitgebreid stilgestaan bij de historie van ko ninklijke bevallingen en zwanger schappen. Ook is er een speciale fo topagina van de gebeurtenissen van gisteren. Het actuele nieuws rond de geboorte kunt u terugvinden op deze voorpagina en op pagina 2 en 3 van de dagkrant. Gelukstelegram van universiteit leiden - Het college van be stuur van de Universiteit Lei den heeft gisteravond een ge lukstelegram gestuurd naar prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Rector magni ficus Breimer, voorzitter Kist en penningmeester Van Bergen hebben het paar van harte gefe liciteerd met de geboorte van de dochter. Willem-Alexander en zijn broer Constantijn stu deerden in de jaren '80 en '90 in Leiden. Felicitaties uit heel het land den haag - De prins en zijn echtgenote ontvingen na de ge boorte van hun dochtertje uit heel het land felicitaties. De re acties uit de politiek, de kerken en het volk waren enthousiast. De enige dissonant kwam van het Nieuw Republikeins Ge nootschap, dat vreest dat het meisje 'een verschrikkelijk le ven van grote nutteloosheid te wachten staat'. door Janneke Dijke wassenaar - Oranjefans verko zen vanochtend de behaaglijke warmte van de huiskamer bo ven de snijdende kou op land goed de Horsten in Wassenaar. Liever met een oranje tompou- ce of een beschuitje de krant nog eens lezen dan staan kleu men bij de ingang van villa Ei kenhorst, waar kroonprins Wil lem-Alexander en prinses Maxi ma hun dochter voor de eerste ochtend in hun leven bewon derden. Uiteraard worden de in- en uit gangen van het landgoed wel bewaakt door de pers. Niet de entree die Willem-Alexander en Maxima zelf gebruiken, aan de Raaphorstlaan in Wassenaar. Twee agenten sturen de journa listen weg. „De weg die naar het landgoed voert is afgeslo ten. Als mensen iets willen af geven, dan kan dat hier. Ver derop kun je moeilijk keren, en anders wordt het een chaos." Chaos is wel het laatste wat op deze winterse, stralende och tend in je opkomt als je de Horsten overziet. Een stralende zon licht de wit uitgeslagen ak kers op. Geen mooiere ochtend denkbaar voor het gelukkige ouderpaar. De joumaalploegen van de NOS en RTL zijn uitgeweken naar de publieksingang aan de Papelaan tussen Voorschoten en Wassenaar, waar ze bij ge brek aan beter het hek en de plattegrond filmen. Ze spotten zelfs geen argeloze wandelaar, want landgoed de Horsten is op maandag altijd gesloten voor publiek. Er rijdt een auto het landgoed op. „Het personeel druppelt binnen", zegt NOS- verslaggever Kees van Dam zonder de automobiliste te vra gen of ze op Eikenhorst werkt, of dat ze misschien een van de bewoners is. Burgemeester Van den Muij- senberg, burgervader van het pasgeboren prinsesje, is om ne gen uur 's ochtends de enige die het felicitatieregister in raadhuis De Pauw heeft gete kend. „Gefeliciteerd met uw dochter, ons prinsesje", staat er. De overige Wassenaarse Oranjefans liggen waarschijnlijk nog op één oor, na het leest dat de vorige avond woedae. Toen zondagavond, even voor half zes, het nieuws via de radio be kend werd, barstte er in het bomvolle café 't Hoekje aan de Berkheistraat een oorverdo vend gejuich los. Onder aan voering van Johan Jonckheer ('de enige jonkheer in de zaak') zetten de Wassenaarders het 'Oranje boven' in. (advertentie) Willem-Alexander toont vol trots het prinsesje aan de pers. Foto: ANP/Robin Utrecht en diens verloofde Mabel Wis se Smit bij het ziekenhuis. Ze werden door de honderden belangstellenden luid toege juicht. De moeder van Méxima was de hele dag in het zieken huis aanwezig geweest. Méxi ma's vader Jorge Zorreguieta was eerder deze maand wel in Nederland op bezoek, maar verbleef nu in Argentinië, al dus Alexander. De prins vroeg de media zijn dochter een onbezorgde en rustige jeugd te gunnen, zoals hij die zelf ook had gekend. „U krijgt voldoende mogelijkhe den haar tijdens de komende jaren te volgen en te fotografe ren", beloofde hij. Op de vraag wanneer hij de nog naamloze prinses zou vertellen over haar toekomstige rol als koningin van Nederland antwoordde hij gevat: Vanavond niet'. Méxima en Alexander zijn er nog niet uit welke naam hun dochter krijgt. „Daar moeten we het nog over hebben", zei hij. Die naam wordt pas be kendgemaakt bij de aangifte van de geboorte. Dat zal ge schieden in Den Haag „maar wanneer weet ik niet. Niet morgenochtend in elk geval", stelde de trotse vader. De prins wist op dat moment nog niet wanneer Méxima het ziekenhuis mocht verlaten en ook dokter Smeets wilde daar over niets zeggen. Een half uur na de persconfe rentie verliet Willem-Alexan der, die eerst nog wat handen schudde, het ziekenhuis al leen, maar even later maakte de RVD bekend dat ook Méxi ma en het prinsesje via de achterdeur naar Wassenaar waren vertrokken. -x

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1