Aanslag trein werk rebellen Tsjetsjeme m BUITENLAND Bij tweederde meerderheid wordt Poetins macht onbeperkt Franse gevangenis ontruimd wegens overstroming Londen wil Olympische Spelen 2012 in armste buurt Tenminste 42 doden Ratten speuren naar mijnen in Mozambique Paul Bremer verwacht meer aanslagen in Irak ilisioen België "It thuisbezorgd ^(Ei - De Belgische overheid j le gepensioneerden vra- 1 m het pensioen voortaan dgn banlaekening te laten u ngen. Tot nu toe brengen Ie lodes het geld nog thuis bij <e410.000 ouderen. De rege- JOheeft daartoe besloten om ervallen op postbodes te ken. Dat zijn er zo'n tach- r jaar. Inbrekers namen 4 en nog 150.000 euro pen- geld mee uit een postkan- n Ninove. identen naakt ie in Berlijn zaterdag 6 december 2003 7(actii Kritische partijen in Rusland vechten voor politiek voortbestaan iin - In Berlijn hebben tien- a studenten gisteren de kou getrotseerd en naakt jhet centrum van de Duitse gelopen om te protesteren "Jvoorgenomen bezuini- [n van 75 miljoen euro op J^ie universiteiten. Ongeveer ig studenten met vrijwel schoenen aan verrasten ikelende publiek op een larkt door er sprintjes te jirkt Hebron na =|r weer open Het Israëlische leger gisteren voor het eerst in :n maanden weer toege- dat in Hebron markt jt gehouden. De markt be- zich aan de voet van een joodse enclave, jyjt verleden deden zich daar Vechtpartijen voor tussen en Palestijnen. Het dat de markt nu weer i mag omdat er geen aan regen zijn voor aanslagen' 2(jeuwe veiligheidsprocedu- ■j^n kracht zijn. 3?icr vraagt om biljard dollar De VN-Vluchtelingenor- jriatie Unhcr van hoge com- erpris Lubbers deed gisteren i Ipproep aan de wereld om «volgend jaar 1 miljard dol- 130 miljoen euro) bij te dra- bedrag is nodig om 'nd jaar rond de 20,5 mil- te kunnen De fondsen voor Unhcr afgelopen jaren terugge- Vorig jaar liepen de toe- van regeringen terug '^17 miljoen naar 267 mil- ^dollar. erstromingen -iuid-Spanje J^ga - Noodweer met zware "jbuien heeft gisteren in het ?[in van Spanje geleid tot Stromingen. Vooral de om- _3g van de stad Malaga aan iupsta del Sol werd zwaar ge- pn door het water. Een 32- man wordt vermist. Het :nde water sleurde zijn au- :e. Reddingswerkers kon- rel dertig andere automo ten redden die door het 5(r waren verrast. 4t altijd ruiming -varkenspest - Massaal doden van "ens is niet altijd meer nodig uitbraak van varkens- te dammen. Vaccineren ltsten kan in sommige ge- genoeg zijn. Het nieuwe is mogelijk geworden, it de Europese Commissie [est heeft goedgekeurd. De 1 onderscheid maken :n een vaccin en het be- telijke virus. Gebruik van vaccins moet echter van tot geval worden goedge- door de commissie. Om- test tot dusver niet be- moesten uit voorzorg alle varkens in de omge- fvan een besmet bedrijf len gedood. ko misbruikte Jg een jongen' a Barbara - Amerikaanse ieagenten die in 1993 on- oek deden naar misbruik een jongen door Michael son hebben gepraat met een jongen die zei door de ster te zijn misbruikt. Dat Jim Thomas, oud-sheriff in ijsons woonplaats Santa Bar- in Califomië. De zaak is S t voor de rechter gekomen lat de jongen niet wilde ge- 5fen. De ouders van de ande ngen troffen een schikking Jackson, naar verluidt voor 3fcenen dollars, p -todi moet «zen voor EU' door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland kiest morgen een nieuw parlement De winnaar staat vast: Eén Rusland, de partij van president Poetin. Cruciaal is hoe groot de overwinning wordt. Meer dan twee derde van de zetels en Poetin kan naar believen de grondwet wijzigen. Op de Russische staatstelevisie lijkt er maar één partij te bestaan: Eén Rusland. Elke dag zijn de leiders van de pro-Kremlin partij op het scherm te zien. De ene dag duiken ze op bij een popconcert, een dag later krijgt een bezoek aan een zuivelfabriek alle aandacht, vervolgens is de opening van een brug nieuws op prime time. En de andere partijen? De communisten ko men in beeld als een groepje gepensioneer den protesteert tegen de nieuwe rijken op de lijst. De overige deelnemers zijn sporadisch te zien in late bulletins. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) heeft zich al kritisch uitgelaten over de rol van de Russische staats televisie. „Ze hebben gefaald in het verstrek ken van objectieve informatie", aldus een waarnemer. Van die kritiek liggen ze in het Kremlin niet wakker. Er staat te veel op het spel. President Poetin streeft naar een 'super meerderheid' van tweederde van de zetels. In dat geval is zijn macht bijna onbeperkt. Met het knippen van de vingers kan de Russische leider dan de grondwet wijzigen en kan hij zelfs besluiten er in 2009 nog een derde termijn als president aan vast te plakken. De partij Eén Rusland zal alleen geen 'super meerderheid' krijgen, maar er zijn meer par tijen die onder controle staan van het Krem lin. In de peilingen doet de partij Rodina het opmerkelijk goed. De links populistische lei der Glaziëv, een voormalige communist, heeft de zegen van het Kremlin. Hij haalt stemmen weg bij de communisten. De partij van de rechts-extreme Zjirinovski zal waarschijnlijk eveneens de kiesdrempel van 5 procent ha len. Dat vindt het Kremlin prima, want de provocateur steunt bijna elk initiatief van Po etin. Een zwarte zondag dreigt voor de drie meest kritische partijen. De communisten stevenen af op een zware nederlaag. Partijleider Zjoe- ganov is het spoor bijster. Hij stelde zich te weer tegen de arrestatie van oligarch Chod- orkovski, hoewel zijn electoraat Poetins oor log tegen miljardairs volledig steunt. Veel meer dan 20 procent van de stemmen lijkt er niet in te zitten. De liberale partijen SPS en Jabloko hebben het nog moeilijker. Ze dreigen zelfs de 5 pro cent niet te halen. Vooral Jabloko vecht om het politieke voortbestaan. De partij bekriti seert consequent het autoritaire optreden van Poetin, maar de Russische kiezers hebben daar geen boodschap aan. Ook SPS is in pa niek. Partijleider Nemtsov waarschuwde dat een overheersing dreigt van een 'rood bruine alliantie' van nationalistische en socialisti sche krachten. Doorslaggevend zullen de uitslagen in de 225 districten zijn. De helft van de Doema bestaat uit kandidaten die direct door kiezers in hun district worden gekozen. Vooral in die lokale verkiezingen is de invloed van het Kremlin enorm. Regionale gouver neurs hebben opdracht gekregen de kandida ten van Eén Rusland te steunen. Ook het be drijfsleven financiert de favorieten van het Kremlin. Niemand wil na de arrestatie van oliemagnaat Chodorkovski nog ruzie krijgen met Poetin. nn De reddingsdiensten waren gisteren de hele dag bezig om doden en gewonden uit de opgeblazen trein te halen. Foto: AP/Matvey Tkachyov door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De bomaanslag op een trein gisteren in het zuiden van Rusland is volgens de autori teiten het werk van Tsjetsjeense rebellen, een mannelijke zelf moordterrorist en drie vrouwelij ke handlangers. Het dodental, gisteravond opgelopen tot 41, zal vermoedelijk verder stijgen. Van de 159 gewonden die in zie kenhuizen werden opgenomen, verkeerden er nog enkele in le vensgevaar. De explosie vond plaats rond acht uur in de ochtend op het traject tussen Kislovodsk en Mineralnye Vody. niet ver van de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië, het gebied waar Russische troepen al jaren strijd voeren met rebellen. Een man, die beladen was met handgranaten, blies zich op in de trein. Drie vrouwelijke hand langers zouden rugzaldcen met explosieven en scherpe metalen voorwerpen in de wagon heb ben geplaatst. Daarna sprongen ze uit de trein. Eén van de vrou wen is met ernstige verwondin gen opgenomen in het zieken huis. De twee anderen zijn nog niet gevonden. „De aarde zal ónder hun voeten branden zei minister van binnenlandse zaken Gryzlov. Tsjetsjeense kamikazes hebben het afgelopen jaar meerdere zelfmoordaanslagen uitgevoerd in Rusland en Tsjetsjenië. Meer dan honderd mensen kwamen daarbij om het leven. In sep tember vond er op hetzelfde traject ook al een bomaanslag plaats. Toen vielen er vier do den. De aanslag komt op een poli tiek gevoelig moment. Morgen zijn in Rusland parlementsver kiezingen. Volgens Poetin wil den de terroristen het land de stabiliseren, vlak voor de ver kiezingen. Poetin kwam aan de macht met de belofte dat hij de orde zou herstellen in de op standige republiek, maar bijna vier jaar later ligt Tsjetsjenië nog steeds in puin. antwerpen/anp - Getrain de ratten zijn erg goed in het opsporen van landmij nen. Dat blijkt uit de eerste veldproeven met honderd aangelijnde 'speurratten' in Mozambique. De ratten hebben in België geleerd om de geur van ex plosieven te ruiken. Zodra ze de ondergrondse mijn hebben opgespoord, blij ven ze stilstaan. Een des kundige komt de mijn daarna onschadelijk ma ken. De ratten blijken betrouw baarder en goedkoper dan de speurhonden, die tot dusver werden gebruikt om mijnenvelden te ruimen. „Ze melken er geen pro bleem van om met ver schillende baasjes te wer ken", zegt professor Ron Verhagen van de Universi teit Antwerpen in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. Verhagen heeft de diertjes in vier vijf maanden ge leerd om 25 verschillende geuren landmijnen te her kennen. Daarvoor koos hij geen gewone rattensoort, maar de Gambiaanse ham- sterrat die erg goed kan rui ken. De eerste veldproeven zijn onlangs begonnen langs een spoorlijn in het Afri kaanse land Mozambique. Daar ruimen de diertjes een zone van ongeveer 50 kilometer lang. Ze lopen aangelijnd zigzag over de mijnenvelden. „De ham- sterratten zijn zeker geen kamikazepiloten, die het werk met hun leven beko pen", aldus Verhagen. „De ontsteking van een land mijn gaat pas af bij een ge wicht van 5 tot 6 kilo. De ratten wegen hooguit 2 ki lo, zodat ze rustig bovenop een mijn kunnen zitten zonder dat die ontploft." door onze correspondent Esther Cotink londen - Londen wil de Olympische Spe len van 2012 organiseren. Daarvoor heeft de stad de armste wijk Lower Lea Valley op het oog. Dat stadsdeel moet daarvoor wel een complete opknapbeurt onder gaan. Die komt er overigens ook als de Spelen aan Londen voorbij gaan, belooft het stadsbestuur. Maar bewoners van het misdeelde gebied reageren sceptisch; zij kennen een geschiedenis vol valse belof ten. De Olympische Spelen staan synoniem voor dromen, overwinning, een wereld waarin alles beter wordt. Dat is dan ook de vonk die burgemeester Ken Livings tone wil laten overslaan op de burgers in Lower Lea Valley. Hier kan een heel nieuw Olympisch dorp verrijzen, met 17.000 bedden voor atleten, een arena met 80.000 zitplaatsen, een mediacen trum, een vijftig meter-bad, diverse sportcomplexen en uitgediepte water wegen. Te mooi om waar te zijn, is de reactie van de arme gemeenschap. Gaan de Spelen door, dan worden dui zend nieuwe bedrijven gerealiseerd, 30.000 huizen gebouwd en 50.000 ba nen gecreëerd. Hoe dan ook, de trans formatie wordt volgend jaar al ingezet. Want ver voordat de 126 IOC-leden de winnaar bekend maken moeten de eer ste palen de grond in. Met veel fanfare worden de East Enders opgewarmd voor het Olympische bod. Er is een ten toonstelling met maquettes en blauw drukken, kinderen krijgen ballonnen en schoolprojecten, 400.000 pamfletten zijn huis-aan-huis verspreid, politici or ganiseren forums en er zijn talloze workshops die bewoners een stem moe ten geven. „Ik vraag me af of dit de juiste plaats is", zegt bewoonster Marina Merquis. „Wat gebeurt er na de Spelen? Tijdelijke ba nen verdwijnen, enorme panden blijken te duur om te onderhouden en komen leeg te staan." Leslie Brodbey is enthou siast over de Spelen, maar vreest dat de East Enders op den duur worden ver dreven. „Het zou fantastisch zijn als we Olympisch dorp worden. Het gebied kan een goede oppepper gebruiken en de mensen hebben een nieuw moraal hard nodig. Ik ben alleen bang dat het leidt tot een invasie van yuppen. De mensen hier vormen de kracht van dit gebied, dat moet koste wat kost worden gerespecteerd." De lokale burgers overtuigen dat de dui zenden nieuwe vacatures voor hen zijn bedoeld, blijkt een zware dobber te zijn. Lea Valley is zo vaak gouden bergen be loofd, maar nooit is daar iets van te rechtgekomen. De Millennium Dome was een miljoenenflop, bij de aanleg van de Jubilee metrolijn ging slechts dertien procent van het werk naar de ei gen mensen en de Docklands-renovatie zorgde voor een verhoogde grondwaar de waarna de armen hun biezen konden pakken. Lea Valley heeft heel wat dode mussen gezien. Er is nog altijd 35 procent werke loosheid en een alarmerend gebrek aan scholing en bekwaamheid", zegt Mari lyn Taylor, die tot taak heeft een recht vaardige arbeidsverdeling te vinden. „Dit gebied kent het hoogste aandeel minderheidsgroepen in Londen, die nog altijd ernstig door werkgevers worden gediscrimineerd. Ik denk echt dat de Olympische Spelen dat tij kan keren." •en - De Britse staatssecre- voor Europese zaken C Shane wil dat Romano Pro- treedt als voorzitter van de r* 'pese Commissie omdat de 3^aan teveel in beslag wordt - omen door politieke be- Wieringen in zijn land. is niet aanvaardbaar- dat ommissie geleid wordt iemand die een oppositie- er in ballingschap is", ci- de The Guardian MacSha- :en woordvoerder van pre- r Blair liet weten die me- 5 niet te delen. bagdad/ap - De Amerikaanse interim-bestuurder van Irak, Paul Bremer, heeft gisteren ge waarschuwd dat het aantal aan slagen tegen coalitietroepen in het land in de aanloop naar de machtsoverdracht aan de Irake zen in juni 2004 zal toenemen. „In de fase tussen nu en eind juni zullen we een groeiend aantal aanslagen zien omdat de mensen die tegen ons zijn zich realiseren dat er een enorme vaart zit achter de politieke en economische wederopbouw van dit land", zei Bremer. Volgens een overeenkomst van 15 november tussen de Ameri kanen en de Iraakse bestuurs raad zullen er in heel Irak de komende maanden verkie zingsbijeenkomsten worden ge houden, waar afgevaardigden worden gekozen die eind mei bij elkaar komen in Bagdad. Een maand later zullen de afge vaardigden de leden benoemen van een Iraakse overgangsrege ring die volledige soevereiniteit krijgt. Met die laatste stap zal de Amerikaanse bezetting officieel worden beëindigd. Gisteren kostte een bomaanslag in de Iraakse hoofdstad Bagdad het leven aan een Amerikaanse soldaat en twee Iraakse burgers. Dertien mensen raakten ge wond, aldus het Amerikaanse leger. De soldaat reed mee in een mi litair konvooi van drie auto's dat kennelijk het doelwit was van de aanslag. De meeste bur gerslachtoffers waren passa giers van een bus die zwaar be schadigd raakte. De bom ont plofte op straat in de buurt van de Al-Samarraimoskee in de wijk Nieuw Bagdad. In het centrum van Bagdad gin gen vrijdag ongeveer 500 men sen de straat op om te eisen dat er een einde komt aan de aan slagen op burgers. De demon stranten riepen „Nee tegen ter rorisme" en betuigden steun aan de door de VS geleide coali tie. arles/anp - Op hun buik op de bodem van rubberboten en platbodems, met hun handen geboeid op de rug en omringd door gewapende en gemasker de politiemannen zijn gisteren eerst de dertien gevaarlijkste, dikwijls tot levenslang veroor deelden, één voor één uit de overstroomde gevangenis van Zevende slachtoffer De overstromingen in het zuiden van Frankrijk heb ben een zevende slachtof fer geëist. Gisteren werd in een overstroomd huis het lichaam van een 94- jarige vrouw gevonden, zo maakten functionarissen in Marseille bekend. De afgelopen week werden in het gebied meer dan 27.000 personen geëvacu eerd. Vooral de regio rond de stad Marseille leed zwaai- onder de water overlast die werd veroor zaakt door hevige regen val. Vrijdag beschikten circa 7500 huizen nog niet over elektriciteit en moes ten 20.000 woningen het zonder telefoonaanslui ting doen. Arles gehaald. Ruim een kilo meter van de volledig door het water van de Rhöne omringde gevangenis wachtten de 'bo- evenwagens' op de kant om hen over te brengen naar de ge vangenis van Marseille. Intussen waren gevangenbe waarders binnen bezig met een voor hen hoogst ongebruikelij ke bezigheid: het doorzagen van de tralies van ijzeren hek ken om de andere gevangenen 'te bevrijden'. De hele dag zijn, onder de ogen van minister Perben van justitie in een heli kopter, de 180 als minder ge vaarlijk bestempelde gevange nen uit hun cellen gehaald. Zij werden getweeën in boten naar de kant gevaren, steeds onder dezelfde zware bewaking. Toen het eind van de overstro mingen in Zuid-Frankrijk don derdag in zicht was, brak acht kilometer ten noorden van Ar les een dijk door. Dat zette de noordelijke wijken van de stad onder water, inclusief de ge vangenis. In korte tijd stond daar op de benedenverdieping 1,80 meter water. „In eerste instantie hebben we de gevangenen van beneden naar boven gebracht. Maar toen volgde er kortsluiting, de stroom viel uit en daardoor klapten alle sloten automatisch dicht. Ook de telefoon deed het Iww f I H Gemaskerde leden van een elite-eenheid van de Franse politie verzorgen de evacuatie van gedetineerden uit de ondergelopen gevangenis van Arles. Foto: AP/Claude Paris niet meer", aldus een bewaker, straften wegens moord of terro- ting van een definitieve oplos - „Er bleef niets anders over dan risme, zijn overgebracht naar sing. Het duurt waarschijnlijk evacueren." de toch al overbevolkte gevan- maanden voor de gevangenis De gevangenen, vooral langge- genissen in de buurt in afwach- weer bruikbaar is.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9