Bush kiest minste van twee kwadei ECONOMIE Frustratie over jaarlijkse alimentatieverhoging Buitenlandse toppers veroveren Nederland Dak voor Olympische wielerbaan NN ontkent omkopen door Groen Invest Tussenbalans met minnet Roomba ronde robotstofzuiger Rijswijk - Het Amerikaanse be drijf IRobot heeft een robotstof zuiger ontwikkeld, die volledig zelfstandig deze huishoudelijke klus klaart. Roomba heeft een diameter van 34 centimeter, een hoogte van 9 centimeter en weegt 2,8 kilo. De stofzuiger is uitgerust met verschillende sensoren waarmee hij volgens de maker muren en objecten herkent en niet van de trap kan vallen. Hij rijdt onder bedden, banken en kasten door en ont wijk stoel- en tafelpoten. Roomba werkt op diverse on dergronden en kost in de win kel 349 euro. Maandag besluit EU over gen-maïs brussel - De Europese boycot van genetisch aangepaste voe ding komt na vijf jaar mogelijk maandag ten einde. Eurocom missaris Byme heeft de voed- selcommissie gevraagd ont toe lating van het genetisch aange paste maïstype BT-11, ontwik keld door het Zwitserse bio- tech-bedrijf Syngenta. De gen- maïs komt in de Europese win kels als driekwart van de com missie voor toelating stemt. Als de commissie het er niet over eens wordt, moeten de minis ters later een knoop doorhak ken. Als ook die verdeeld blij ven, mag de Europese Commis sie beslissen. Friends of the Earth hoopt op voldoende te genstand. Volgens de actie groep is onvoldoende aange toond dat de maïs veilig is voor mens, dier en milieu. Groot Zwitsers bankroet in zicht winterthur - Na het debacle Swissair tekent zich weer een groot faillissement af in Zwit serland. De twijfelachtige eer is ditmaal weggelegd voor de on derneming Erb-Gruppe, die met schulden zit van meer dan 2 miljard frank (1,28 miljard eu ro). Erb-Gruppe kan niet meer aan zijn verplichtingen voldoen en heeft gisteren uitstel van be taling aangevraagd voor enkele bedrijfsonderdelen. De proble men kwamen boven water na dat de oprichter Hugo Erb, deze zomer was overleden. De on derneming telt vier divisies met in totaal 85 bedrijven. Zoals Herfïna, de op een na grootste auto-importeur van Zwitser land en de grote koffiehandel Volcafe. Er werken 4900 men sen en de jaaromzet bedraagt bijna 2,9 miljard euro. 'Minder nieuwe auto's op gas' Amsterdam - De verkoop van nieuwe auto's die op lpg kun nen rijden, loopt terug. Tot en met oktober van dit jaar had nog maar 1,5 procent van de nieuw verkochte auto's een gasinstallatie. Een jaar geleden was dat nog 2,8 procent en in 2001 3,4 procent. Dat heeft C. Boutens van de RAI Vereniging gisteren laten weten. Directeur Rutten van Vialle, fabrikant van lpg-installaties, twijfelt aan de juistheid van de cijfers. Volgens hem zijn die voor dit jaar circa 2 procent. Hij zegt momenteel grote orders te ontvangen. „Weliswaar hoofdzakelijk uit het buitenland, vooral Azië, maar het gaat ook in Nederland weer de goede kant op. Kijkend naar onze orderportefeuille, zit ten we binnen twee jaar zeker op het niveau van 6 procent. Onze jaaromzet van 11 miljoen euro is volgend jaar minimaal verdubbeld", aldus Rutten. Etos verder met eigen apotheken beverwijk - Drogisterijketen Etos gaat definitief door met de ontwikkeling van apotheken. De proef in Den Bosch bleek een succes en krijgt nu een lan delijk vervolg. In Den Bosch werden in twee Etos-filialen aparte apotheken ingericht. Klanten konden ook in vijf Al- bert Heijn winkels voor het af geven van recepten en medicij nen halen. Etos sloot een sa menwerkingsverband met met zorgverzekeraars CZ en VGZ. Woordvoerder Capetti: „Het ligt voor de hand om te starten in gebieden waar zij sterk aanwe zig zijn. Dat is het zuiden van Nederland. Vooraf vreesden we onvoldoende apothekers en as sistenten te kunnen werven, maar Hat ic pro mppnoirallon Bedrijfsleven steeds internationaler amsterdam/gpd - Een buiten lander aan het roer van een Ne derlandse onderneming is geen uitzondering meer. Het aantal beursfondsen met een Zweedse (Ahold), Amerikaanse (Aegon) of Belgische (straks bij ING) topman, neemt in snel tempo toe. Volgens werkgeversorgani satie VNO-NCW nam het per centage bij de AEX-fondsen tussen 2000 en 2002 toe van 33 tot 49 procent. Bij de MidKap- fondsen steeg het percentage van 26 naar 28. Ook het aantal buitenlandse commissarissen neemt toe. Buitenlandse benoemingen hebben volgens deskundigen vooral te maken met de inter nationalisering van het bedrijfs leven. Veel van oorsprong Ne derlandse bedrijven hebben hun voeten allang niet meer al leen in de Hollandse aarde staan. Vooral in de jaren negentig is het internationale karakter van veel bedrijven sterk gegroeid. In die periode deden onderne mingen vaak voor miljarden euro's aan overnames in het buitenland, waardoor de ty pisch Nederlandse bedrijven uitgroeiden tot internationale spelers met werknemers overal over de wereld. Voorbeelden zijn Aegon, ING, ABN Amro, Wessanen, Numico en Ahold. Een onderneming als ING haalt inmiddels al meer dan de helft van haar inkomsten uit de VS. Volgens Jan Klaver, plaatsver vangend directeur economi sche zaken van VNO-NCW, is het niet meer dan logisch als er ook eens een buitenlandse be stuurder de baas wordt. „Het is een weerspiegeling van de in ternationale arbeidsmarkt van zo'n onderneming." Datzelfde geldt voor de managementla- gen daaronder, die ook steeds meer internationaliseren. Volgens Jim Bos, directeur van het Nederlands Centrum yan Directeuren en commissarissen (NCD), neemt ook het aantal buitenlandse managers en di recteuren toe. De taal speelt hierbij een belangrijke rol. Bij steeds meer bedrijven is in de hoogste managementlagen de voertaal Engels. „Waarom dan geen Engelstalige directeur of manager?' Bos maakt er een kanttekening bij. Nederlanders worden te genwoordig makkelijker en sneller vervangen door een bui tenlandse bestuurder. Met na me bij bedrijven die door een buitenlandse moeder zijn over genomen. „Dit komt doordat de top vaak duizenden kilome ters verderop zit, er is weinig binding. En saneren op afstand is een stuk makkelijker." Vol gens hem heeft het niets te ma ken met de kwaliteit van Neder landse bestuurders. Er zitten ook heel veel Nederlandse be stuurders en managers in het buitenland. „Dat merk je alleen niet." Volgens Paul Frentrop is het een combinatie van internatio nalisering en cultuur. Neder landers zijn niet zo nationalis tisch. „In Frankrijk of Duitsland zul je minder snel een buiten lander op de hoogste stoel aan treffen." Frentrop schreef een boek over 400 jaar relatie tussen bestuurder en aandeelhouder. Frentrop, Klaver en Bos ver wachten alle drie dat het aan deel buitenlandse bestuurders nog verder zal toenemen. „Maar dat is niet iets om ze nuwachtig van te worden", al dus Klaver. ECONOMIE WIJZER l ie voor een extra tik hebben !t zorgd. ii De politieke adviseurs van Republikeinse president h p ben hun knopen geteld, er concludeerd dat voortzetti t van de staalheffingen binn lands uiteindelijk meer kw dan goed zouden doen. Dq komt nog bij dat Bush zichHJ geen mooiere omstandigh ol had kunnen wensen voor ijri snelde afschaffing van de i(ie porttarieven op staal. De e nomie in de VS is warm aa r lopen, en op alle fronten - 1 halve de werkloosheid - ga i| het een stuk beter. o De dollar is het afgelopenv\ meer dan 30 procent in wa ii gedaald tegenover de euro v dat valutavoordeel maakt o: wegvallende importheffin} t; 8 tot 30 procent meer dan t Alhoewel de Amerikaanse s industrie graag nog zestier it< maanden langer een extra fit in de rug had gewild - en fl van leer trekt omdat Bush zijn woord is teruggekome verwachten analisten niet ze echt in de problemen zi komen door de afschaffing u van. De vakbond van staah ie kers noemde het besluit ec e een 'zwarte dag' voor de bï>} drijfstak. d De 'spin doctors' van het Mie Huis doen hun best om de v slissing in een zo positief nn lijk licht te stellen: de staali ri strie heeft voldoende tijd g t om zich te reorganiseren is I boodschap. „De Amerikaa p staalindustrie is bijzonder currerend", verdedigde hay sminister Don Evans de st< gisteren. En om de bittere j f vergulden heeft president beloofd dat hij onmiddellij e krachtig zal optreden mocljlt buitenlandse aanbieders h|ii staal voor dumpprijzen in Je aan de markt brengen. ie je lc athene - Op veel plaatsen in de Griekse hoofdstad Athene wordt ge werkt aan voorzieningen voor de Olympische Spelen die daar vol gend jaar zomer worden gehouden. Op de foto neemt een camera man van een tv-programma opnamen van het in aanbouw zijnde metalen dak van de wielerbaan rondom het Olympisch stadion. Het is een bekroond ontwerp van de Spaanse architect Sanitago Calatra- va. De dakconstructie wordt met enorme kranen omhooggehesen en op haar plaats gebracht. Foto: Reuters/Yannis Benrakis hilversum/anp - Nationale Ne derlanden ontkent dat het door de groenbeleggingsmaatschap- pij Groen Invest is omgekocht om met zijn naam investeer ders vertrouwen te bieden voor groen investeren. Het verzeke ringsconcern zegt geen spoor van bewijs te hebben gevon den. Een belegger in robinia hardhout deed die bewering in het tv-programma Netwerk. Groen Invest zou met te hoog gespannen winstverwachtingen beleggers hebben gelokt om te investeren. Ongeveer 10.000 beleggers sta ken indertijd geld in Groen In- vest dat beweerde dat een in vestering van 25.000 gulden na 20 jaar 175.000 gulden waard zou zijn. De bomen waren te gen storm- en waterschade ver zekerd door Nationale Neder landen. Deze verzekeraar heeft de polis echter in 2000 afge kocht, volgens eigen zeggen na een geschil met Groen Invest over de polis die voor 20 jaar was afgesloten Volgens Netwerk gebeurde dat, omdat onderzoek liet zien dat zowel de teeltopbrengst als de winstverwachting nooit haal baar zouden zijn. Volgens een woordvoerster van Nationale Nederlanden gingen de onder zoeken echter over de interpre tatie van de polis zelf. „We heb ben geschikt en afgekocht." Groen Invest was niet bereik baar voor commentaar. door onze correspondent Ans Bouwmans Elk jaar stelt de minister van justitie de in dexering van alimentaties vast. Dat is een percentage waarmee alimentatiebedra gen moeten worden verhoogd. Voor het jaar 2004 is de verhoging vastgesteld op 2,5 procent. Wat betekent dat voor ali mentatieplichtigen en alimentatiegerech tigden? Achter zo'n simpel percentage kan bij ex-partners heel wat financieel leed schuilen. Ex-partners moeten zelf actief regelen dat de jaarlijkse verhoging van de part ner- en kinderalimentatie wordt uitge voerd. Als de huidige alimentatie bij voorbeeld 400 euro bedraagt, dan moet dit bedrag per 1 januari met 2,5 procent worden verhoogd, naar 410 euro. Aan het eind van het jaar krijgt het Nibud heel wat telefoontjes over alimentatie. Soms wil men alleen weten met welk percentage het bedrag moet worden verhoogd. Vaak ook levert de jaarlijkse aanpassing problemen op. „We horen elk jaar weer dat mensen die verhoging niet ontvangen. Ze krijgen het van hun ex niet gedaan. Soms al jaren niet", legt Saskia Sol, woordvoerder van het Nibud uit. De jaarlijkse verhoging is - uitzonderin- gei^iaareelater^vetteli^ ging worden ingediend. Natuurlijk zijn er aan het inschakelen van een advocaat en de gang naar de rechter kosten verbonden. Daarom is het goed om eerst een advocaat of een rechtswinkel uit te laten rekenen of een aanvraag voor wijziging in het geheel wel zinvol is. Soms is ook gesubsidieer de rechtsbijstand mogelijk. „We merken dat er bij veel alimentatie plichtigen frustratie heerst over de jaar lijkse aanpassing", vertelt Sol van het Nibud. Dat is ook wel begrijpelijk. Het jaarlijkse percentage is gebaseerd op de indexcijfers van de CAO-lonen. De afge lopen jaren zijn de alimentatieverhogin gen dan ook fors geweest. Het ministerie kijkt naar de loonsontwikkelingen van september tot september. Het loopt dus nooit helemaal in de pas met de ontwik kelingen van dit moment. Ook al is de verhoging lager dan voorgaande jaren, veel mensen hebben voor 2004 weinig vooruitgang te verwachten. Dan kan een verhoging hard aankomen. Aanpassing alimentatie 1999 3,3 procent 2000 2,5 procent 2001 3,3 procent 2002 4,6 procent 2003 3,9 procent Het kabinet-Balkenende-2 is een halfjaar in functie. Tijd voor een tussenbalans van het finan cieel en sociaal-economisch beleid. Reeds spoedig na zijn aantreden werd het kabinet ge confronteerd met de bekende 'alarmerende' CPB-cijfers over het te verwachten begrotingste kort in 2003 en 2004. Dit was voor minister Zalm van financi en aanleiding om hard in te zet ten: hij eiste een aanvullend be zuinigingspakket van 5 miljard euro. Het werd uiteindelijk 3,9 miljard. Ook zonder die extra bezuini gingen zou Nederland in 2003 onder (of op) de in het Stabili teitspact aangegeven grens van 3 procent zijn gebleven. Voor 2004 zijn de meningen ver deeld. Het ministerie van finan ciën voorspelt een tekort van 2,6 procent, terwijl het Centraal Planbureau (CPB) deze week bekendmaakte dat Nederland in 2004 een begro tingstekort van zelfs 3,3 procent kan verwachten. Maar ook die jongste (sombe re) ramingen van het CPB kunnen bij mij niet de indruk wegne men dat het ex tra bezuinigings pakket van 3,9 miljard euro al lereerst bedoeld was ter verster king van Zalms onderhandeling positie tegenover Duitsland en Frankrijk, de twee grote zonda ren van het Stabiliteitspact. Daarbij werd het procyclische effect van deze bezuinigingen (extra knijpen in moeilijke tij den) en de verslechterende ver houding met de sociale part ners voor lief genomen. Het re sultaat is inmiddels bekend: Zalm heeft het niet gered bin nen de raad van de Europese ministers van financiën. En de hele affaire heeft zijn reputatie geen goed gedaan. Duitsland is niet meer wat het geweest is, maar voor Zalm geldt hetzelfde. Is de tussenbalans op financi- eel-economisch terrein niet gunstig, op sociaal-economisch vlak heeft het kabinet een groot succes geboekt met het binnen halen van het najaarsakkoord door minister De Geus van so ciale zaken. Daarbij bereikte De Geus met de sociale partners overeenstemming over loon matiging in de komende twee jaren en eensgezindheid over de aanpak van ons nationale trauma, de WAO. Hoe staat het met de andere belangrijke thema's in het re geerakkoord, zoals deregulering en ontbureaucratisering, de modernisering van de gezond- i«jteataij|gjyfijaafii^ gen in de kenniseconomie Vooralsnog is die tussenba niet positief te noemen. In verleden hebben wij geziei deregulering en ontbureau tisering mislukken als daai geen duidelijke agenda is. de kabinetten-Kok wilden bureaucratiseren, maar aa eind van Kok-2 was het aai ambtenaren op de ministe met 20»000 toegenomen. Bureaucratie en regulering men een impliciete belasti op groei en werkgelegenhe Daarom kan dit dossier nie leen aan minister De Graaf stuurlijke vernieuwing) ov< laten worden. Die heeft zij handen meer dan vol aan gekozen burgemeester en Antilliaanse problemen. Ik graag zien dat premier Ball nende de regie overneemt, ders vrees ik dat deze oper volledig vastloopt in het Hi moeras van 1 nisteriële dei langen. Dan een and hoofdpijndo de modernis van de gezoi heidszorg. U maatregelen minister Ho< vorst (volksg zondheid) m neemt, zoals beperken va ziekenfonds} ket en het schrappen v subsidies, sp weinig visie, tuurlijk moe een bezem door beide wor gehaald, maar bovenal diei het zorgstelsel gemodernis te worden door het introdi ren van veel meer vraagstu in de zorg. Hoogervorst m< beseffen dat structurele m< regelen nu onontkoombaa zijn. Tenslotte de kenniseconon De oprichting van het Inno tieplatform, dat 700 miljoei ro te besteden heeft is eeni ste doch bescheiden stap. I bedrag is ongeveer gelijk ai het jaarlijkse rendement o[ vermogen van een Amerika topuniversiteit. Met zo'n in puls word je niet één van d meest concurrerende econ mieën van de wereld. Het kabinet moet ook hetb drijfsleven meer aanspreke zijn eigen verantwoordelijk heid. Laat het bedrijfslevei betalen, maar faciliteer dai overheid dergelijke investa gen door het toestaan vanfc lastingaftrek voor individu ondernemingen. Dit is in c al sinds jaar en dag de gew ste zaak van de wereld. Ko het zou goed zijn als het k; net zich meer concentreert het motto van zijn regering klaring: 'meedoen, meerw Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg Washington - De oplossing van het staalconflict met Europa was gisteren geen glorieus moment voor George Bush. Dat werd al leen al duidelijk door de manier waaróp De Amerikaanse presi dent zijn door wereldhandelsor ganisatie WTO en de Europese Unie afgedwongen aftocht we reldkundig maakte. Het werd aan de woordvoerder van het Witte Huis, Scott McClellan, overgelaten het besluit voor te lezen. Alhoewel de capitulatie al een tijdje in de pijpleiding zat, zweeg Bush er dinsdag tijdens een bezoek aan 'staalstad' Pitts burgh in alle talen over. maakt niet uit of de alimentatie door de rechter is vastgesteld of dat de partijen dat zelf hebben afgesproken. Wie te ma ken heeft met een onwillige ex, kan voor hulp bij kinderalimentatie terecht bij het Landelijk Bureau In ning Onderhoudsbij dragen (LBIO) in Gou da. „Soms beperkt de betalingsachterstand zich inderdaad alleen tot de indexering van de kinderalimentatie", zegt Leen Nobels van het LBIO. „In dat geval verzoe ken wij de betalings- plichtige de achter stand te voldoen. Als daar binnen twee we ken niet aan is vol daan, dan zullen wij de inning overnemen." Voor de onwillige ex is het zaak snel te beta len, want als het LBIO de inning over neemt, dan moet hij de komende zes maanden aan het LBIO betalen én heeft hij 10 procent opslag aan zijn broek. „Als er niet wordt betaald, kunnen wij beslag leggen op het loon of bezittin gen", legt Nobels uit. Het LBIO kan slechts tot zes maanderUertJ^nnert Voor oudere achterstanden kan de ont- vangstgerechtigde een deurwaarder in schakelen. Als het om partneralimentatie gaat, kan een advocaat of deurwaarder worden in geschakeld. Deze kan via correspondentie of zelfs beslaglegging er voor zorgen dat de wettelijke verhoging wordt doorgevoerd. Dat kan met terugwer kende kracht met een maximum van vijf voorgaande jaren. Zowel het Nibud als het LBIO merken dat alimentatieplichtigen C F |U in een aantal gevallen de alimentatie(verho- BEURS ging) niet meer kun- nen opbrengen. „Dan Brenda van Dam leggen wij de mensen uit dat zij een advocaat kunnen inschakelen om zo te proberen via de rechter het ali mentatiebedrag omlaag te krijgen", legt Nobels uit. Als het salaris niet evenredig met de indexering is meegegroeid of de draagkracht van de alimentatieplichtige is - bijvoorbeeld door werkloosheid of pensionering - sterk gedaald, dan kan De controversiële importheffin gen op staal die in maart 2002 werden ingevoerd, zijn nu ver leden tijd. De EU is blij, repre sailles tegen Amerikaanse Har- ley Davidson motorfietsen en sinaasappels uit Florida zijn van de baan. Maar wat betekent dit besluit voor president Bush? Staalwerkers hebben gedreigd dat intrekking van de tarieven Bush het presidentschap kan kosten. „Als je ons nu verraadt, verlies je in 2004", zo stond er dinsdag op protestborden in Pittsburgh te lezen. Intrekking van de ta rieven wordt in traditionele staal producerende staten als Pennsylvania, Ohio en West Virginia gezien als woordbreuk en capitulatie voor chantage. In het Witte Huis wordt reke ning gehouden met een electo rale terugslag in deze staten. Bush versloeg de Democrati sche kandidaat Al Gore drie jaar geleden nipt in Ohio en ruim in West Virginia. In Pennsylvania Staalarbeiders aan het werk in de fabriek van Bethlehem Steel bij Baltimore in de Amerikaanse staat Ma ryland. Foto: AFP/Tom Mihalek had Gore een flinke marge. Maar hoe zwaar het vervroegde einde van de importheffingen op staal volgend jaar zal mee wegen als het Amerikaanse volk in november naar de stembus gaat, is lastig te voorspellen. De Amerikaanse economie trekt aan en dat is in het voordeel van president Bush. Voor Bush was het bovendien een kwestie van kiezen tussen twee kwaden. Het was niet de vraag óf hij kiezers zou teleur stellen, maar welke kiezers hij in de steek zou laten. Niet al leen het buitenland toonde weinig enthousiasme over de Amerikaanse maatregel ter be scherming van de eigen staal- produktie. Ook in de VS zelf was er kritiek. Supporters van vrijhandel vonden het verraad van Bush - die zichzelf een groot tegenstander van protec tionisme pleegt te noemen - maar niks. Afnemers van staal zoals auto fabrikanten klaagden steen en been over de gestegen prijzen, want het aanbod verminderde en het Europese staal werd na tuurlijk ook een stukje duurder door de heffingen van 8 tot 30 procent. Dat tikt bijvoorbeeld aan in een industriestaat als Michigan (waar Gore de vorige keer won), waar de afgelopen jaren meer dan 280.000 banen verloren zijn gegaan, onder meer bij autofabrikanten en toeleveranciers. De importheffingen die de Eu ropese Unie als vergelding in het vooruitzicht had gesteld, waren bovendien zo ingericht dat ze Bush electoraal zouden raken. Florida (citrusfruit) ging in 2000 nipt, na een juridisch gevecht, naar Bush. Maar de EU had zijn pijlen ook gericht op Noord- en Zuid-Carolina. Deze staten zijn stevig in Repu blikeinse handen, maar fa- briekssluitingen in traditionele industrietakken zoals textiel of kleding hebben daar de afgelo pen jaren voor grote problemen gezorgd en Europese import- heffingen op kleding zouden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6