'Overheid is geen diaconie' BINNENLAND Balkenende: Prodi was niet verstandig Burgemeestersreferendum Zoetermeer 'schijnvertoning' Balkenende 'krijgt' steun van het CPB Kabinet schuift heroïneverstrekking voor zich uit Crimi in Heemstede Geen hulp meer aan huisartsen bij euthanasie Goederentrein ontspoord in Beek Eenheden van landmacht vervangen mariniers in Irak van tllVlIlGJiMlli Wandsystemen van Hülsta bij Van Til likpartij na rafenis ee^CHT - Een ruzie na een lt ^nis in Dordrecht is gis- dag in een steekpartij ge- 8. Daarbij raakte een 48- han uit Canada lichtge- De dader wist te ont- b, aldus een woordvoer - ji de politie Zuid-Holland jegrafenis stond het ffer met een groep men- enover de begraafplaats of toen hij een woorden- ng kreeg met een man, in. vervolgens met een 'c. Het slachtoffer raakte 'ond. pc vraagt kind )c naaktfoto's I - Een 32-jarige man uit is afgelopen woensdag politie opgepakt we- :zit van kinderporno op nputer. Zijn pc was eind al in beslag genomen, was door de mand ge- oen hij ging chatten met ;enjarige jongen in Lim- ermoedelijk in een po li de jongen over te ha- ';tfoto's van zichzelf te s Willem en Helder .der - Het VOC-schip /illem arriveert zondag- in de haven van Den De replica van het ilige vlaggenschip van de ;de Oost-Indische Com- is per varend droogdok in gekomen, waar het bij gasaki Holland Village reis duurde ruim een den haag/anp - Het kabinet besluit pas volgend jaar of de proefprojecten voor vrije heroïneverstrekking kunnen wor den uitgebreid. Dit heeft premier Balke nende gisteren na afloop van de minis terraad bekendgemaakt. Zes gemeenten experimenteren op het moment met vrije heroïneverstrekking aan zwaar ver slaafden. Veel andere gemeenten staan te trappelen om ook met de projecten te beginnen. De proefprojecten die nu in de gemeen ten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Heerlen en Groningen worden gehouden, gaan door, zo zei Balkenen de. Andere gemeenten als Eindhoven, En schede, Haarlem, Zwolle en Apeldoorn willen ook graag met de projecten be ginnen. Ze moeten voorlopig geduld hebben. In het voorjaar van 2004 wor den de bestaande projecten geëvalu eerd. Daarna valt er een besluit. Bij de totstandkoming van het kabinet- Balkenende II spraken CDA, WD en D66 al af de bestaande projecten met de vrije heroïneverstrekking voort te zetten. Na een evaluatie, eind 2004, zouden ze beslissen of andere gemeenten ook met de projecten zouden mogen beginnen. De zes gemeenten die nu al met de vrije heroïneverstrekking te maken hebben, zijn laaiend enthousist over de effecten. De misdaad en onveiligheid op straat nemen er door af. Zwaar verslaafden veroorzaken veel minder problemen als ze de straat niet meer ophoeven om aan drugs te komen. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft echter grote moeite met de drugsverstrekking aan de zware gevallen. De junks zouden eigenlijk moeten proberen van de drugs af te ko men, vindt ze. Door het project zou de overheid in feite erkennen dat de ver slaafden hopeloze gevallen zijn. Veel CDA-bestuurders op lokaal niveau oefe nen druk uit op de fractie in de Tweede Kamer om dit standpunt te wijzigen. Zo was er begin dit jaar een commissie, on der leiding van een CDA-wethouder uit Groningen, die ook al pleitte voor uit breiding. Premier Balkenende erkent dat er veel positieve signalen vanuit het veld komen. Als gebaar naar de voorstanders wordt de evaluatie nu versneld doorge voerd. den haag/anp - Voorzitter Pro di van de Europese Commissie heeft geen verstandige taal ge sproken toen hij woensdag stel de dat landen die meermalen de nieuwe Europese grondwet afwijzen, uiteindelijk uit de Eu ropese Unie gezet kunnen wor den. Dat zei premier Balkenen de gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad. „We zullen niet direct zeggen: 'u stemt tegen, u moet weg', maar we moeten een oplossing zoeken waardoor een enkel weigerend land niet de andere 24 lidstaten tegenhoudt", zei Prodi woensdag. Balkenende zei nu over die opmerkingen dat het „veel te ver gaat en niet nodig is" om op voorhand met uitzetting uit de EU te dreigen. De uitlatingen van de Italiaanse commissievoorzitter zullen on getwijfeld ook komende vrijdag besproken worden tijdens de top van Europese regeringslei ders in Brussel. De Britse mi nister voor Europese Zaken MacShane suggereerde gisteren dat Prodi maar ontslag moet nemen, omdat hij te druk is met zijn rol als Italiaans oppo sitieleider in ballingschap. De regeringsleiders zullen op de EU-top volgende week een poging doen om het eens te worden over een tekst voor de Europese grondwet. In Neder land zal daar volgend jaar een referendum over worden ge houden. De Nederlandse inzet voor die top is niet veranderd, vindt Balkenende. Het kabinet streeft onder meer naar meer evenwicht tussen de grote en kleine landen in Europa, een sterke en slagvaardige Europese Commissie en meer macht voor het Europees Parlement. Het kabinet houdt ook vast aan een veto op de meerjarenbegroting van de EU, net zo lang totdat er een limiet wordt vastgesteld voor de Nederlandse bijdrage aan de EU. Balkenende heeft daarnaast meermalen, tegen de wens van een meerderheid van de Tweede Kamer in, gepleit voor een verwijzing naar de joods-christelijke tradities in de grondwet. Een andere wens van de Tweede Kamer lijkt wel in vervulling te gaan. Zo houdt waarschijnlijk elk land een commissaris met stemrecht in de commissie. Het kabinet wil de eigenlijk een kleinere com missie met roulerende commis sarissen. Een speurhond zoekt het perron af. Foto: United Photos de Boer heemstede - In Heemstede schoot de politie gistermiddag kort na 14 uur een bankoverval ler in het been toen hij probeer de met een geldtas weg te ko men uit een Fortis-filiaal aan de Binnenweg. De agenten kon den na een melding snel ter plekke zijn, omdat een grote politiemacht juist bezig was het NS-station Heemstede-Aerden- hout te ontruimen na een valse bommelding. De melding, waardoor de treinenloop tussen Leiden en Haarlem geruime tijd werd gestremd, was hoogst waarschijnlijk bedoeld als aflei dingsmanoeuvre. De 35-jarige bankovervaller hield het personeel van het For tis-filiaal geruime tijd onder schot, omdat het openen van de kluis nogal wat tijd vergde. Toen hij wilde vluchten, stond de politie hem in kogelvrije ves ten op te wachten. In een alles of niets-poging rende de man richting Koediefslaan, onder weg agenten opzij duwend en hardop vloekend. Na een waar schuwingsschot te hebben af gevuurd, schoten de agenten gericht. De overval, het neer schieten van de dader en diens arrestatie zorgden voor grote consternatie in de drukke win kelstraat. Vlak voor de bank overval meldde een anonieme beller bij een kantorencomplex naast het NS-station Heemste de-Aerdenho ut dat daar rond twee uur een bom zou afgaan. Meteen werd groot alarm gesla gen. De politie ontruimde het station en grendelde de naaste omgeving en alle toegangswe gen hermetisch af. Agenten met opsporingshonden doorzoch ten de perrons, de wachtruim tes en andere delen van het NS- station, maar vonden niets. Het autoverkeer in en om Heemste de raakte door de afzettingen bij het station en rond de Bin nenweg enkele uren volledig ontregeld. Op het spoortraject Leiden-Haarlem reden geruime tijd geen treinen. door Gijs Korevaar Nog geen dertig procent van de stemgerechtigden bracht hun stem uit tijdens het burgemeestersre ferendum in Zoetermeer. Daarmee werd de publie ke meningspeiling ongeldig verklaard. Zonde van alle moeite van de twee kandidaten, maar de poli tiek was het er al langer over eens: het referendum is een onding. Een ding is duidelijk: een burgemeestersreferen dum is een onding. De politiek wil er zo snel mo gelijk van af. En omdat het nu eenmaal zo is af gesproken in het hoofdlijnenakkoord van het ka binet, komt in 2006 de gekozen burgemeester er voor in de plaats. Die verkiezingen moeten beter verlopen dan de huidige referenda, daar zijn alle partijen het over eens. Alles beter dan het huidige burgemeesters referendum, dat deze week in Zoetermeer tot een electoraal dieptepunt leidde. Een 'schijnvertoning', noemt het Nederlands Ge nootschap van Burgemeesters het referendum in Zoetermeer. In de uitslag ziet de organisatie een bewijs voor haar standpunt dat zo'n volksraadpleging onge wenst is. „Wij hebben al eerder gewaarschuwd voor een schijnvertoning. De lage opkomst wijst erop dat mensen niet geïnteresseerd zijn in een gekozen burgemeester", meent burgemeester Pop van Haarlem, voorzitter van het genoot schap. Het genootschap keerde zich al eerder tegen het voorstel van minister De Graaf (Bestuurlijke Ver nieuwing) om burgemeesters te laten kiezen. Het zou de bestuurlijke continuïteit in gevaar bren gen. Bovendien vindt het genootschap dat de burgemeester te weinig bevoegdheden krijgt. „De huidige procedure is een absoluut ge drocht", vindt de Alphense Liesbeth Spies (CDA). „Het is bijna onmenselijk voor de kandidaten, want de campagne voor het burgemeesterschap gaat helemaal nergens over."In Zoetermeer de den Van Diessen ep Waaijer nog manmoedig een poging enkele maatschappelijke thema's aan de orde te stellen, zoals criminaliteitsbestrijding en de zondagsrust. Maar voor het overige had het referendum toch veel weg van een schoonheids wedstrijd." Ook Niesco Dubbelboer (PvdA) heeft weinig goe de woorden over voor het referendum. Het is niet de eerste keer dat het burgemeestersreferen dum mis loopt. In Delfzijl waren er in eerste in stantie zelfs te weinig goede kandidaten om überhaupt een referendum te houden. In Zoeter meer werden er door een vertrouwenscommissie uit twaalf sollicitanten twee kandidaten geselec teerd, de PvdA'er René van Diessen - thans wet houder in Tilburg - en CDA'er Jan Waaijer, nu burgemeester van Ridderkerk. Met opkomstper centages rond de vijftig procent deden Leiden en Vlaardingen, die Zoetermeer voor gingen, het een stuk beter dan Zoetermeer. En de verliezer in Leiden, Harry Groen, is nu de belangrijkste kan didaat om burgemeester in Noordwijk te worden. Het referendum in Zoetermeer geeft alle partijen gelijk. De opkomst - op een haar na 27 procent - de inhoudsloosheid van de campagne, de desin teresse, alle woordvoerders wijzen er op. Maar het lijkt er niet op dat de politieke partijen nu het pad van de bestuurlijke vernieuwing op dit punt willen verlaten. Alles draait om de manier waar op de verkiezingen plaatshebben, benadrukt hij. ,,Als het om de gekozen burgemeester gaat, moet je eerst zorgen dat hij wat te zeggen krijgt". In de nieuwe situatie gaat een kandidaat met een pro gramma de straat op. Wellicht krijgt de kandi daat-burgemeester ook de mogelijkheid om zijn eigen wethouders te benoemen, zodat hij met een 'team' stemmen kan gaan winnen. Nu staat hij met lege handen. Joop van Holsteyn, Leids politicoloog, onder streept het grote verschil tussen een referendum en de verkiezing van een burgemeester. In een referendum moeten kandidaten het tegen elkaar opnemen die per definitie geen standpunten mogen innemen of zich met beleid bemoeien. „Je kan ook zeggen dat nog verbazend veel men sen zijn gaan stemmen terwijl het nergens over ging" Drenthe is getroffen: Bartje is Dat heeft een woord van de gemeente Assen gemeld. Eerder die dag voorbijgangster ont- het beeld aan de Noor- el in Assen was verdwe- nzen replica van het ventje blijkt op vijf n van zijn voetstuk ge- Dp de sokkel is een teergelegd met daarop ludkleurige klompjes. nog vast -iens doodslag De 63-jarige Arnhem- aas, die maandag werd louden op verdenking dslag, blijft nog mini- in dagen vast. Dat heeft ienbaar ministerie in gisteren bekendge- iEind oktober overleed ■jarige huurder aan kool- ïdevergiftiging, veroor- loor een geiser. De politie bandag ook de 64-jarige van de huisbaas aan. Zij Üdels weer vrijgelaten, lijft volgens de justitie ins verdachte. phol: geen ere taxi's dl - Directeur G. Cerfon- Jm Schiphol heeft minis- e (Verkeer en Waterstaat) 0 jagd waarom hij tegen li- k^ring van het taxivervoer .j saiphol is. „Wij hebben „a^en keurmerk voor onze ^.0p die gaat verder dan er 1 jjd uitzien", zei zijn y roerster gisteren. De die een vergun- ^Jbben om op Schiphol kj op te pikken, betalen y a(jn flink bedrag voor. ende collega's die niets ja(jf, maar wel klanten op- e in de aankomsthal, ha- :rel;en aanta' maanden het ncjjnder de nagels van de ^e chauffeurs vandaan. klieren niet anir de cel in ern ^ag - De twee jongens uit f huneer die in Tsjechië ge- g zaten omdat ze een ranpadden beroofd, hoeven 0Ifiriand niet meer de cel ^besloot de rechter in ^ag tijdens een geheim- zitting in november, een woordvoer- De Tsjechische droeg de scholieren van en zeventien jaar oud in r cjr over aan Nederland, jeu:e enkele maanden in de t te|enis in Praag hadden ge- den haag/gpd - Huisartsen kunnen vanaf 1 januari geen beroep meer doen op een net werk van deskundige collega's bij het plegen van euthanasie. De artsenorganisatie KNMG stopt vanaf die datum met het project Steun en Consultatie bij Euthanasie in Nederland (SCEN). Aanleiding daartoe zijn de bezuinigingen van staatsse cretaris Ross van Volksgezond heid. Het project bestaat uit een lan delijk dekkend netwerk van vijf honderd SCEN-artsen. Huisart sen kunnen bij hen terecht voor de wettelijk verplichte onafhan kelijke consultatie bij een eu thanasieverzoek. Deze werkwij ze leidt tot een betere kwaliteit van consultatie en tot meer meldingen van euthanasie, zo blijkt uit een recent onderzoek. Het lag in de bedoeling dat ook ziekenhuizen en verpleeghui zen een beroep op de SCEN- artsen konden doen. Ook die plannen zijn nu van de baan. „De bezuinigingen ondergra ven volledig de kwaliteit en on afhankelijkheid van de advise ring rond euthanasie. Daarmee wordt het Nederlandse eutha nasiebeleid op de tocht gezet", aldus de KNMG. Volgens de Landelijke Huisart senvereniging (LHV) gaat met de stopzetting van het project veel deskundigheid en dienst verlening aan patiënten verlo ren. De LHV, aangesloten bij de overkoepelende artsenorgani satie KNMG, begon ooit met hfet SCEN-project. utrecht - Een met staal geladen goederen trein is gistermiddag bij het station van Beek in Zuid-Limburg ontspoord. De oorzaak is on bekend. Volgens ProRail zijn de Belgische lo comotief en vier wagons uit de rails gelopen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Door het ongeval reed de stoptrein Roer mond - Maastricht tussen Maastricht-Rand- wyck en Beek enige tijd niet. Ook de interci ty Roermond-Maastricht stond een halfuur lang stil. De trein reed volgens een woord voerder van Railion op het moment van de ontsporing zeer langzaam op een nevens- poor. „Verbazingwekkend dat de trein met zo'n buitengewoon lage snelheid uit de rails liep", aldus de woordvoerder. De trein was afkomstig uit het Belgische Luik. Foto: ANP/Marcel van Hoorn zaterdag 6 december 2oo3 Robin Hood fonds valt slecht in Kamer den haag/gpd - De Tweede Ka mer is woedend over de oproep van minister De Geus van sociale zaken aan rijken om op een spe ciale bankrekening geid te stor ten voor de minima. „Het is te zot voor woorden", briest WD- kamerlid Weekers. „Bescha mend," oordeelt oppositiepartij PvdA. Zelfs het CDA, de partij van De Geus, is 'bepaald niet en thousiast'. De Geus opent een speciaal te lefoonnummer dat gulle gevers kunnen bellen. Initiatiefnemer van de liefdadigheidsactie is GroenLinks. Het ingezamelde geld wordt gestort in de kas van bijzondere bijstand, het finan ciële vangnet voor de allerarm- sten.De regering kort de ko mende jaren 220 miljoen euro op de bijzondere bijstand. Op aandringen van de coalitie is een aantal pijnlijke maatregelen voor de groep van chronisch zieken en gehandicapten met tachtig miljoen iets verzacht. De Tweede Kamer maakt de liefdadigheidsactie met de grond gelijk. Liberaal Weekers voelt zich door de minister niet serieus genomen. „Het was uitgerekend De Geus die voorafgaand aan het debat riep dat koopkrachtverlies moest kunnen. En dan nu met de pet willen rondgaan. Ik vind het een ongepaste sinterklaas gimmick, over de ruggen van de armen. Als ik van de oppositie was, zou ik hem fileren." Oppositiepartij PvdA ziet het als 'een dieptepunt'. „Ik vind het pijnlijk. De zorg voor de zwak keren is een verantwoordelijk heid van de overheid, het is toch beschamend weer terug te vallen op liefdadigheid," aldus kamerlid Noorman Den Uyl. Ook regeringspartijen D66 en CDA zien niets in het plan. D66-kamerlid Bakker vindt het geen zaak van de overheid om aan liefdadigheid te doen. „De minister vindt blijkbaar dat de overheid nog niet genoeg doet. Maar hij heeft andere middelen tot zijn beschikking om geld opnieuw te verdelen. Daar heb je geen telefoonnummer voor nodig." „De overheid moet het schild zijn voor de zwakken," oordeelt CDA-woordvoerster Verburg streng. „Wij hebben geen behoefte aan overheids- diaconie." den haag/gpd - Militairen van de Limburgse jagers en de luchtmobiele brigade zullen de mariniers in Irak vervangen als de Tweede Kamer instemt met de verlenging van de missie. De mariniers hebben niet genoeg bataljons om in totaal een jaar lang in Irak te zitten. Daarom worden eenheden van de land macht gestuurd, waarschijnlijk vanaf eind maart. De Limburgse jagers zitten in het Duitse Seedorf, luchtmobiel in Schaarsbergen. Er zitten nu circa 1100 militairen in de Zuid- Iraakse provincie Al Muthanna, van wie 650 mariniers. De land macht zit er al met ongeveer 230 genisten. Ook de lucht macht en de marechaussee ne men deel aan de missie in Irak. Gisteren zijn ook Nederlandse commando's richting Al- Muthanna vertrokken. Zij moe ten daar inlichtingen verzame len om zo terroristische aansla gen te voorkomen. den haag/anp - Premier Balke nende vindt het rapport van het Centraal Planbureau (CPB) over de slechte prestatie van de Ne derlandse economie een onder steuning van het kabinetsbe leid. „Ik hoop dat dit rapport leidt tot het besef dat het in Ne derland slechter gaat dan el ders, dat we een achterstand hebben", zei hij gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie. De zwaktes in de Nederlandse economie waarop het CPB wijst, onderstrepen volgens de premier de noodzaak van loon matiging en ingrepen in onder meer de sociale zekerheid. Hij noemde dat belangrijker dan de budgettaire problemen voor het Rijk die het planbureau voor spelt. „Het gaat niet alleen om het saldo." Volgens het CPB dreigt het overheidstekort volgend jaar uit te komen op 3,25 procent, een kwart procentpunt meer dan volgens EU-afspraken is toege staan. Dit jaar zou het tekort 3 procent bedragen. De premier wilde niet vooruit lopen op eventuele extra bezui nigingen. Die discussie komt pas in het voorjaar, als er meer cijfermateriaal beschikbaar is, zei hij. Minister Zalm van Fi nanciën liet zich donderdag op dezelfde manier uit. De cijfers van het CPB komen, nadat Zalm Frankrijk en Duits land de les had gelezen, omdat die het begrotingstekort lieten oplopen tot meer dan drie pro cent. Premier Balkenende zei gisteren dat de situatie in die landen niet te vergelijken is. Duitsland en Frankrijk hebben het begrotingstekort meerdere jaren te sterk laten oplopen. Bovendien heeft zowel Duits land als Frankrijk volgens hem nagelaten veranderingen aan te brengen in de „structuur van de economie". (advertentie) Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-DI-Wo. 9.30-17.30 uur jj 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21 00 uur Teleloon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur l'll jfltlHUMi designcentrum Hülsta is één van die internationale topmerken die zich telkens weten te verjon gen. Designcentrum Van Til laat u daarvan diverse voorbeelden ziqfe Met een vooruitstrevende serie wandsystemen toont Hülsta zich volledig eigentijds. Strak, bijna technisch design, uitgevoerd in een materiaal-mix van hout, glas en aluminium. Alle modellen verkrijgbaar in diverse maten en uilvoeringen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3