53 'Wij hebben seks uitgevonden'p GESPREK VAN DE DAG PLAYBOY Dag mevrouw de Koekepauw DAGELIJKS LEVEN ALT lit VKCEMPE /V>/)N/VÉJ\/ CTfii LAS Tl 3 V/1 U Ert' MOET JE /M6- NIET MES1 StHtAJf<EN MENSELIJK Een 92-JARIGE voormalige landar beider heeft 77.000 dollar aan ACHTERSTALLIG PENSIOEN uitbe taald gekregen en kan vanaf nu re kenen op een maandelijkse uitke ring van 1.680 dollar. De uit Mexico afkomstige man, Francisco Marti nez, werkte tot 17 jaar geleden op een slakwekerij in Salinas in Califor- nië. Na zijn pensionering ging hij in de Mexicaanse grensplaats Mexicali wonen. In 1975 sloten Martinezen zijn collega's zich aan bij de United Farm Workers. Dat de befaamde op richter van de boerenbond, Cesar Chavez, het jaar daarop een pensi oenplan voor hen uit het vuur sleep te is hem echter ontgaan. Martinez spreekt maar een beetje Engels. Zijn dochters, die nog in Californië wo nen, kwamen er achter toen zij in de krant lazen over andere arbeiders die achteraf pensioen hadden ont vangen. Zangeres ANOUK is gisteren BE VALLEN van een gezonde zoon, ge naamd Elijah Jeremiah. Dat meldt een woordvoerster van haar platen maatschappij. Moeder en zoon ma ken het goed. Anouk en vader Ano nymous Mis, zanger van de Rotter damse formatie Postmen, hebben al een zoon genaamd Benjahmin Kingsley. Foto: WFA Een vrouw die haar zeven maanden oude dochter achter het stuur DE BORST gaf terwijl ze met ruim 100 kilometer per uur over de snelweg reed, is in de Amerikaanse staat Ohio tot drie maanden huisarrest en 300 DOLLAR BOETE veroordeeld. De 29-jarige vrouw gaf als verweer dat haar man haar via de mobiele te lefoon had opgedragen het kind al vast te voeden om tijd te winnen. Zij verklaarde dat zij op grond van haar geloofsovertuiging moet doen wat haar man haar opdraagt. Het paar behoort tot de First Christian Fel lowship for Eternal Sovereignty, een genootschap dat weinig opheeft met het gezag van de overheid. Gina, de BLINDENGELEIDEHOND van de Australische Jackie Saun ders, heeft het gezin van haar bazin gered van een BRAND in hun huis in Melbourne. De zwarte labrador, anders de rust en gehoorzaamheid zelve, ging middenin de nacht te keer als een gek. Gina bleef blaffen en onrustig heen en weer rennen totdat Saunders wakker werd, op stond en een knetterend geluid in het plafond hoorde. Toen ze ook een sterke brandlucht rook, wekte zij haar zoon en dochter en een vriend die was blijven slapen. Alle vier wis ten het brandende huis ongedeerd uit te komen. De Standaard Uitgeverij wil zowel in Nederland als in België de TUF-TUF CLUB laten VERBIEDEN. De club, die zich verzet tegen de vele snel heidscontroles, schendt volgens de uitgeverij het auteursrecht. De ver eniging ontleent zijn naam aan het gelijknamige album van Suske en Wiske, meent de uitgeverij. ,,Wij nóch de familie Vandersteen vinden het leuk dat Suske en Wiske geasso cieerd worden met de Tuf-tuf Club." De advocaat van de uitgever heeft opdracht gekregen de club aan te pakken. Lopburi in Thailand is vooral be kend om de DUIZENDEN APEN die er vrij rondwandelen. Sinds deze week hebben de apen een EIGEN ZIEKENHUIS. Het is hard werken, zegt dierenarts Somsak Naksom- boon. De apen zijn moeilijker te vangen dan het gemiddelde huis dier: wie een zieke aap probeert mee te nemen, kan er op rekenen honderden apen achter zich aan te krijgen. Ze moeten ook lang ver doofd blijven: vier apen die kou ge vat hebben en al dagen niet hebben gegeten, blijven onder narcose om dat ze anders hun infuus eruit trek ken. Het ziekenhuis is er gekomen omdat de plaatselijke dierenartsen het werk niet meer aan konden. Die renartsen zijn gespecialiseerd in re latief handelbare dieren als honden en katten, terwijl apen zorg nodig hebben die meer op die voor men sen lijkt, zegt Naksomboon. In een grot in Tasmanië zijn 15.000 JAAR OUDE HANDAFDRUKKEN gevonden. De vondst werd al in no vember vorig jaar gedaan door bos bouwers, maar uit vrees voor onge wenst bezoek al die tijd verzwegen. De sjabloonafdrukken, in oker, had den waarschijnlijk ceremoniële be tekenis. De grot bevindt zich aan de rand van een natuurgebied dat op de Werelderfgoed lijst van de Ver enigde Naties staat. Twee grotten in dat gebied, Ballawinnie en Wargata Mina, bevatten ook prehistorische aboriginalkunst. Australische HONDENBE ZITTERS kunnen hun trouwe viervoeters sinds kort trakte ren op een LEKKER DRANK JE: water met kip-, lever- of rundvleessmaak, bij de die renwinkel verkrijgbaar in flesjes.Honden raken uit gekeken op gewoon water. Zij hebben net als mensen recht op variëteit", vindt de beden ker van het hondenwater, An drew Larkley. Volgend jaar wil hij een vergelijkbaar pro duct lanceren voor katten. Mensen kunnen het water ook drinken, maar Larkley verwacht niet dat de smaken bij hen zullen aanslaan. Zelf vindt hij het inmiddels wel lekker. Foto: Archief Zo. Mijn vrouw is naar haar zuster, de katten en de hond hebben hun eten gehad, de tafel is aan kant. Eindelijk kan ik op mijn gemak een vervolg geven aan de column 'Slappe Humor' die een week of wat geleden op deze plek stond. Tweeënvijftig inzendingen kreeg ik via post en e- mail. Sommige vier regels lang, andere vier pagina's. Voor me liggen achtenzestig A-viertjes met rijmpjes, raadsels, moppen, wijsheden van moeder zelf en kreten als Wat? Of je worst lust. Meteen maar de zin die het vaakst werd ingezonden (zeven maal): Wat eten we? Hussemusse met je neus ertussen. Op de voet gevolgd door de Deventer venter (en toen was de vent er) die zes keer werd opgestuurd. Ik vermeld geen bronnen want dan zou dit stukje uit louter namen bestaan. Alle inzen ders heb ik inmiddels persoonlijk bedankt. Een enkeling die zijn adres niet vermeldde, dank ik graag bij deze. De categorieën die ik uit alle post destilleer zijn: 'vies', 'schuin', 'slap' en 'lui'. Meteen maar die laatste groep. In gezonden werden: lui de behanger, lulletje rozenwater, lui met vingers, lulletje lampenkatoen, jan Lui van het paardenspul, Jan Lui van de biertent en lekker lullen is ook in de stad. Zo dat ruimt op. De categorie 'vies' bestaat uit poep-, pies- en scheetwerk, in de jaren vijftig standaard humor. De dominee van Takkebos die wist niet waar hij kakken mos. Varkens, geiten, boerenkool (vlug uitspreken). Oud wijf, stokstijf, vinger in je reet, wipscheet. Wat gaan we doen? Poe pen in een ouwe schoen (ook welin het groen). Aan me kont links, kan je rechts spinazie zaaien. Wie kent me kont in Keulen? Hoofdpijn, reumatiek, waterlei ding, gasfabriek. Er was een vogeltje en dat beestje kon niet kakken/ Er was een veertje aan zijn poepertje blij ven plakken/ Hij sprak verdie, hij sprak verda, hij sprak verdome/ Hoe is dat veertje aan mijn poepertje gekomen? Mijn billen die trillen als aardappelschillen, mijn kuiten die fluiten als vieze (ouwe) beschuiten. Verder is veel geschreven over de koning van Ziveden! heden overleden/zijn laatste kreet was een knetteren de scheet/ die donderend over het laken gleed. Die scheet bonsde en plonsde trouwens in sommige varian ten. Ten slotte liepen we in de vijftiger jaren onze benen uit de reet voor een pakje North State. Dan 'schuinen ik open die categorie met het bekendste jaren vijftig vers: Te laat te laat, zei WinnetouJ Het zaad is al naar binnen toe. Vijfmaal ingezonden trouwens. Dan de Amsterdamse bioscopen: Als ik Corso onder haar Roxy dan denk ik daar City (3 inzenders). Film sterren: Als Rita Heet wordt en Ali Kan niet dan komt Orson Welles (4 maal). Slechts één keer ingestuurd: Do- ris Dayheeft een snee/ hier vandaan/ tot Enschedé. En nu we toch aan het rijmen zijn: Meneer, meneer uw klep hangt neer, ik zie uw jonge heer. Geen nood, geen nood, mijn vrouw is dood, ik gebndk hem zelden meer. Aardig en redelijk bekend is ook: Krik krak, mijn piel die brak/ ik stak hem in mijn vestjeszak/ging er mee naar de timmerman/en die sleep er een puntje an. Volgende vers: Alle Chinezen kezen/dat is allang bewe zen/ Hadden de Chinezen niet zoveel gekeesd/ dan wa ren er niet zoveel Chinezen geweest. Vergeet ik bijna: Rinke tinke tinkel mussen dat zijn geen vinkenTante Marie die had er één/ daar kon een paard uit drinken. Het lijkt er op alsof men vroeger het rijm nodig had als excuus om schuine grappen te maken. Zoals in het be kende: Kaatje ging eens water halen/ergens bij een die pe put/ kwamen zeven Arabieren/ grepen Annie bij haar keurig wit gesteven bloesje. Of: Pipi had korte rokjes an/ en als ze van de trap afkwam/ dan zag je haar pipi/ had korte rokjes an etc. De mooiste want simpel en recht vooruit vind ik deze: Er stond laatst een man op een wortelenschuit/zijn gulp stond open, zijn pik hing er uit/Er kwamen twee dames die vroegen er om/ hoe duur wel dat worteltje wezen kon. Wel donder en bliksem en loop naar de maan,/ ze zien er mijn pik voor een worteltje aan! Een raadsel tot slot: Een ding, een ding een damesding/ met haar er op en een gat er in? Rara? Een mof om je handen in te warmen. Dan nu de categorie 'slap'. Eigenlijk zijn dat alle versjes, raadsels en kreten die niet vies of schuin zijn. Zoals: de Heer is mijn herder/ mijn broek zakt steeds verder. Of. Jezus sprak tot zijn discipelen: Wie geen fietst heeft, moet gaan tippelen'. Jezus sprak tot zijn apostelen: 'Doe je jas uit, we gaan worstelen'. Zeg hard op: Heide veld. Aardappelveld. Bameveld. Beneveld. Raadsel: wat is het verschil tussen een nietmachine en een naaimachine? Een nietmachine niet en een naaima chine niet. In deze categorie horen ook de eindeloze reeks antivoorden die moeders geven op de vraag wat eten we vanavond? Gebakken trapleuning, wat de pot schaft, husse musse. Wat schaft de pot? Gebraden spijkers en geramde rot! enz. Veel van die standaard kreten staan in het aardige boekje 'Ik zeg maar zo, ik zeg maar niks' van Inez van Eijk. Daar vind je ook de antivoorden van een aantal inzen ders op de vraag: Wat? Zoals: Zwarte kat, of je worst lust (kan je vellen schijten), watte latte en wat zegje, als je valt dan legje. Eindig ik met enige wijsheden die eeuwig heidswaarde hebben: Slaap je niet dan rust je toch! Kanniet ligt op het kerkhof en Wilniet ligt er naast. Wafel: ellebo gen van de tafel! Wat je vóór tivaalfuur slaapt, telt dubbelVeel van die rijmpjes en levenswijsheden zijn overigens heel wat ouder dan de jaren vijftig zoals de oudste in zender (geb. 1914!) mij verzeker- - de. Zijn brief begon met: 'Mijn vader, die in 1876 werd gebo- Êj ren, leerde mij: 'Jongen, snelle vrouwen en langzame paarden, daar kan jij niet rijk van wor den!' Mensen, ik stop er mee. Alle inzen ders hartelijk dank, wie schrijft die blijft, over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd, aju paraplu en een welgemeend 'de ballen' (hou ze warm en laat ze niet vallen). Mr. Playboy Hugh Hefner toont een halve eeuw geleden het eerste num mer met playmate Marilyn Monroe op de cover. Foto AFP het blad, verwierf ook Hefner reldwijde bekendheid als de b^ chaming van de Playboy. Zo la£( hij zich maar al te graag, gehul51 zwart zijden pyama en rood safP nen smokingjasje, voor de can,e ra's omringen door mooie vroP, wen op zijn landgoed, de Playb Mansion, in Los Angeles. 'c Het blad breidde in de zeventijV jaren uit door de komst van de ste overzeese editie van Playbtf1 Duitsland. Inmiddels zijn er aCn tien internationale edities. De P1 derlandse uitgave van het blad1.' werd in 1983 op de markt ge- 11 bracht. Ook aan het blad gerel«e teerde producten, zoals mancr,r teknopen in de vorm van het w( reldberoemde konijntjeslogo (i bunnies) en tv-programma's v|| men een belangrijke bron van komsten. De inkomsten van het concern pen in de jar^n tachtig terug d£ economische recessie en de ha" aanpak van de seksindustrie dl' de Amerikaanse overheid. Vanf1 jaren negentig krabbelde de oif^ neming echter langzaamaan w" op. Maar hoewel het met een reldwijde oplage van vijf miljor tijdschriften het best verkochte5 mannenblad te wereld is, maale het bedrijf nog nauwelijks winjc Playboy, dat tegenwoordig wol geleid door Hefners dochter Cf de, probeert evenwel met nieire producten zoals websites in len op de veranderde wensen i zijn afnemers. Hefner heeft alle vertrouwen i^l toekomst. „Door de zogenoem retrotrend is er weer een hangU oude zaken. De Beatles, James Brown en de bunhies zijn weer lemaal in. Het konijntje komt trF rug." ANP-AFP p C kwam." De 50.000 exemplaren van het eer ste nummer vlogen de winkels uit en Hefner werd overstelpt met re acties van lezers. De geslepen za kenman zag meteen dat hij goud in handen had met de formule die zich richtte op de grote groep jon ge vrijgezelle mannen die zich aan getrokken voelen tot een snelle le vensstijl. Het blad werd een mix van door bekende auteurs geschreven stuk ken, cartoons en foto's van, deels naakte, doodgewone vrouwen. Door de invloed van Playboy ver anderde volgens Hefner de maat schappelijke houding tegenover seks en het genot dat mensen daarvan mogen hebben. „De boodschap die we brachten was simpelweg dat er niets mis is met het hebben van seks en dat gewo ne aardige meisjes daar ook van houden. We stonden daarmee aan de wieg van de seksuele revolutie die in het midden van de zestiger jaren zijn hoogtepunt bereikte." Door de enorme populariteit van Zoek de oprichter. Hugh Hefner viert in het bijzijn van een aantal 'bunnies' de 50ste verjaardag van zijn suct>e volle mannenblad. Foto EPA. E „De drie grootste uitvindingen van onze beschaving zijn vuur, het wiel en Playboy." Hugh Hefner (77), op richter van het tijdschrift, is bepaald niet bescheiden als hij het over het belang van Playboy heeft. In decem ber is het precies 50 jaar geleden dat hij het blad, dat uitgroeide tot een waar imperium, voor de eerste keer uitbracht. „Voordat Playboy be stond, had niemand seks. Wij heb ben het uitgevonden." Als aanval op wat hij omschreef als de hypocrisie van de naoorlogse puriteinse maatschappij ontwik kelde Heftier in 1953 het blad aan de keukentafel in zijn woning in Chicago. In een halve eeuw groei de het mannentijdschrift, dat aan vankelijk als smoezelig blaadje werd gezien, uit tot het meest be kende glamourblad ter wereld waarvoor sterren als Sharon Stone, Cindy Crawford en Kim Basinger zich maar al te graag lieten foto graferen. In het eerste nummer van decem ber 1953 stond de naakte Marilyn Monroe als playmate. Hefner, die 8000 dollar van vrienden en fami lieleden leende om het blad uit te brengen, liet bewust geen datum en nummer op de omslag van de Playboy zetten. ,Ik deed dat niet omdat ik niet wist of ik ooit nog een tweede nummer van het blad zou uit brengen", aldus de geestelijk vader van het tijdschrift. „Maar zelfs in mijn wildste dromen, en die waren erg wild, had ik niet voorzien wat er daarna op gang

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2