Extra geld bescherming koopkracht (MEI JKEN werken is oké Minervanen bezorgen kinderen onvergetelijk feest Grote investering in onderzoek van LUMC ZONDAG OPEN VAN 11 TOT 17 UUR Oh nee, weer die Tsjechen! Leidsch Dagblad mwim ii VAN ROY EN VISSERS C.S. Meer compensatie zwakkeren Vla voor het koningskind geopend van van OERLE Brit cel in na 'kankertruc' Wapenstilstand in prijzenoorlog Leiderdorp: Meubelplein 10. Leidsch Dagblad küDE Vorstperiode ter oorbraak iet kweek es paling nei nto :en De- larokkaanse logingens over het fk. ven op straat pet elij MMENTAAR HEROINE Arles schuift e heroïne ri uit ig,jkt terug 've:p overval 1 W lec grid de Bie ,3s je je leven met hi mand deelt, lijkt me ark kaars beste vriend te het minste wat je wa pj verwachten Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leioschoacblad.nl Dagblad nb 4.340fi i ns zaterdag 6 DECEMBER 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden yTel. (071) 51223627 NR. 43406 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 den haag/anp - Het kabinet trekt 110 miljoen euro extra uit om de koopkracht van chronisch zieken en gehandicapten vol gend jaar bij te spijkeren. Pre mier Balkenende heeft dat giste ren gezegd na afloop van de mi nisterraad. Van dat bedrag gaat 8o miljoen naar de bijzondere bijstand, 30 miljoen meer dan de Tweede Kamer deze week had gevraagd. Verder wordt 25 miljoen euro gebruikt voor verruiming van fiscale aftrekposten voor de thuiszorg. Voor het verlagen van de eigen bijdragen in de AWBZ is 5 tot 7 miljoen be schikbaar. Het kabinet kwam tot zijn be sluit, nadat was gebleken dat veel chronisch zieken volgend jaar fors zouden moeten inleve ren. Voor sommigen dreigde de koopkrachtachteruitgang op 8 procent uit te komen. Balke nende onderstreepte dat het kabinet nog steeds geen garan ties kan geven dat niemand er meer dan 1 procent op achter uit gaat in 2004. De coalitiepartijen CDA en WD zijn tevreden over de extra compensatie die het kabinet geeft. ,,Een solide pakket, dat recht doet aan de problemen", zegt CDA-Kamerlid Verburg. „Dit is substantieel." Ze vindt dat de discussie nu moet op houden. „Fracties die ook de laatste drie euro willen repare ren, zijn onverstandig bezig." WD'er Weekers spreekt van „keurige maatregelen". „Het kabinet heeft goed naar de Tweede Kamer geluisterd." Overigens hekelt de liberaal de hulp die minister De Geus Groenlinks biedt bij de Robin- Hood-rekening. Het ministerie zal de telefoontjes van mensen die geld willen schenken aan minima afhandelen. „Een ge nante vertoning. Een minister onwaardig. Hij moet het zelf fatsoenlijk regelen, maar niet op deze manier." SP-Kamerlid Kant vindt de compensatie nog steeds ver on der de maat. „Het zijn doekjes voor het bloeden. Er is nu wel een klein lapje bijgekomen, maar het blijft veel te weinig." Hilversum - Zuivelfabrikant Campina in Hilversum heeft een nieuwe, feestelijke vla in productie genomen. Het toetje met de frisse sinaasappelsmaak heet nu nog gewoon Oranje Vla. Het doet denken aan de vla die tijdens grote voetbalevenementen in de schappen staat. Maar de Oranje Vla van december 2003 moet binnenkort worden om gedoopt, zo is de bedoeling. 'Koningskindvla' gaat het heten, zodra de boreling van Willem-Alexander en Maxima ter wereld is gekomen. Ook de naam van het kind zal op de verpakking komen te staan. Campina denkt zo'n 200.000 pakken vla te produceren. Pagina R5: Wassenaar bereidt zich voor op 'de komst'. Foto: ANP/Koen Suyk aan heroïne is verslaafd, is Waar ophouden met spui- onder meer de beste reme- klinkt het op zich vreemd vrije heroïneverstrekking een goede maatregel kan Toch staan veel gemeentes ringen om te beginnen met elijke heroïneprojecten. de eerste resultaten van ven met vrije verstrekking lieroïne wijzen uit dat de 1st van de junks ziender- afneemt. Dat het kabinet rfl elt over de projecten is dan liet terecht. 1995 adviseerde de Ge- heidsraad om heroïne 'vrij' erstrekken aan 'hopeloze' aafden. De term 'vrije ver lang' is eigenlijk mislei- want het gebeurt op dok- ecept aan een zeer selecte v p junks voor wie geen enkel kprogramma nog werkt. 1998 experimenteren zes eenten er mee. Amsterdam, srdam, Den Haag, Utrecht, len en Groningen zijn en- siast over de effecten: de zijn lichamelijk en psy- h flink opgeknapt, hun le- s geregelder, de misdaad en :iligheid op straat zijn mede door beduidend afgeno- Vooral dat laatste telt reiding van de projecten op bezwaren bij met name IA-fractie in de Tweede Ka- Daar redeneert men dat heroïneverstrekking feite- ;r( betekent dat de overheid de s als hopeloze gevallen op- je I. Dat klopt, maar is precies cern van het probleem. In vergevorderde staat van hun e lavingsziekte zijn veel junks echt onbehandelbaar. De enleving betaalt daar dage- J- vooral in de vorm van au- °jibraken en andere vormen criminaliteit - een hoge voor. is terecht te eisen dat deze 'amma's alleen toeganke- 'orden voor verslaafden bij alle andere afkickmethodes ;n gefaald. De vrije ver ing mag natuurlijk nooit der worden dan alleen de Kt hopeloze gevallen. Daar- st mag de vrije verstrekking 1 alibi worden om de strijd n drugscriminaliteit te ver flozen. door Wilfred Simons en Erna Straatsma leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) krijgt 95 miljoen euro voor ze ven grote onderzoeksprojecten. Het gaat om de aardgasbaten die het kabinet wil inzetten om in Nederland een kennisecono mie op gang te helpen. Volgens directeur onderzoek Ruud Kukenheim van het LUMC zijn de overheidsbijdra gen ongekend groot en om die reden alleen al 'bijzonder'. „Deze investeringen maken het mogelijk om wetenschappelijke doorbraken te bereiken, bij voorbeeld bij het bestrijden van de darmziekte coeliakie en in het stamcelonderzoek." Het ziekenhuis heeft vier jaar gelobbyd om de overheidsbij- (advertenties) m DE WEKKER MAKELAARDIJ O.G, Tel 071 58961 9J-\VTWde\vekkermal<elaardii.nl drage te krijgen. In totaal heeft het kabinet twaalf onderzoeks projecten in het hele land met aardgasbaten gefinancierd met een totale waarde van 164,7 miljoen euro. Het Leidse zie kenhuis neemt met zeven pro jecten deel en ontvangt het leeuwendeel van de subsidie. Met het geld gaat het LUMC onder meer onderzoek doen naar ernstige zenuwpijnen die nog nauwelijks te behandelen zijn, naar de vraag hoe stamcel len zich specialiseren tot nieu we organen en naar het op maat kweken van menselijk weefsel. Eerder deze week kwam al naar buiten dat een Leidse onderzoeksgroep onder leiding van hoogleraar J. Abra hams 8,8 miljoen euro krijgt voor de ontwikkeling van een supermicroscoop, die naar ato men in levend weefsel kan kij ken. Daarmee kan de oorzaak van de ziekten van Alzheimer, Parkinson en de prionziekte Creutzfeldt-Jacob worden ach terhaald. Pagina Ri: LUMC gebruikt rijksgeld voor moeilijk behandelbare ziekten kijk voor een baan van nu op www.exactpi.nl \Z/ door Timoteus Waarsenburg leiden - Sociëteit Minerva - de 'bunker' aan de Breestraat - is doorgaans het ex clusieve domein van borrelende studen ten. Maar nu even niet. Gistermiddag bezorgden de leden van Leidens groot ste en oudste studentenvereniging zo'n tachtig kinderen een onvergetelijke sin terklaasmiddag. De grote zaal van Minerva deed gister middag voor één keer dienst als kinder speelplaats. Compleet met groot spring kussen, chocomel, limonade, peperno ten en letterlijk bergen cadeaus. Hon derden leden van Minerva zijade.afge- lopen dagen de stad ingetrokken om ca deautjes voor hun jeugdige gasten te ko pen. Want sponsors hadden de studen ten niet. „Het idee om kinderen uit Leiden en omgeving die minder bedeeld zijn toch een onvergetelijk sinterklaasfeest te be zorgen is eigenlijk pas twee weken gele den ontstaan", vertelt initiatiefneemster Sofie Govaert. Zij is vijfdejaarslid van Minerva, en werkt sinds het afronden van de Hogere Europese Beroeps Oplei ding als jongerenwerker in Den Haag. „Daar viel het mij op dat veel kinderen gewoon echt niets hebben. Zo is het idee ontstaan om hier iets te organise ren." Ze klopte aan bij het bestuur van Miner va, dat direct enthousiast reageerde en dezelfde dag nog een mailtje deed uit gaan naar alle leden, zo'n 1500 in getal. „We hebben iedereen gevraagd te hel pen en vooral om geld beschikbaar te stellen voor cadeaus", zegt bestuurslid Frederique Jager. De respons was over weldigend. „Complete jaarclubs en stu dentenhuizen leverden tassen vol sinter klaascadeaus af." Pagina Ri: 'Volgend jaar weer, maar dan groter' Zondag 7 december 12.00 uur t/m 17.00 uur Alleen op zondag 25% korting op alle kerstartikelen (zie onze voorwaarden) van winsen tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 - 3010282 MEUBELPLEIN LEIDERDORP A4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 85 ofwww.meubelplein-leiderdorp.nl Archeologische surprise Zierikzee ziERiKZEE - Uitgerekend op 5 de cember is bij opgravingen in de binnenstad van Zierikzee een antiek tinnen minibeeldje van vermoedelijk sinterklaas boven aarde gekomen. Onderzoek moet de definitieve identiteit van het drie centimeter hoge poppetje vaststellen. Provinci aal archeoloog Van den Borre denkt dat het bisschopje, ge tooid met mijter en mantel, af komstig is van een pelgrimsin signe uit de 13de of 14de eeuw. den haag/gpd-anp - Het Ne derlands voetbalelftal moet zich in de voorronde voor het WK 2006 in Duitsland weer meten met Tsjechië. Tijdens de loting gisteren in Frankfurt werd Oranje verder in een poule ge plaatst met Finland, Roemenië, Macedonië, Andorra en Arme nië. De voorronden beginnen in de henst van volgend jaar. De Tsjechen waren de afgelo pen voorrondes voor het aan staande EK in Portugal sterker dan Nederland. Ook tijdens het EK in Portugal stuit Oranje in de poule op de Tsjechen. „We weten inmiddels waar Tsjechië ligt", grapte bondscoach Dick Advocaat direct na de loting. „Het is een moeilijke groep, waarin het niet tlissen twee lan den zal gaan. Roemenië, Fin land en zelfs Macedonië zijn landen waar je punten tegen kan verspelen. Dat kan overi gens ook een voordeel zijn, om dat Tsjechië tegen die landen ook kan verliezen of gelijkspe len." Advocaat had de Tsjechen lie ver niet geloot.Als ik eerlijk ben, had ik natuurlijk het liefste Zweden gehad uit de eerste groep. Dat was op papier de makkelijkste tegenstander. Maar dat mocht niet zo zijn." Lachend: „Dit is de loting, dus we zullen het maar met deze groep doen." In de andere poules van de WK- voorronden wel vooral de poule van de Engelsen op, die tegen zowel Wales als Noord-Ierland moet spelen. Vooral de laatste wedstrijd is een beladen duel wat betreft de veiligheid. Een andere opmerkelijke loting is die van Servië-Montenegro en Bosnië-Hercegovina. Door de Balkanoorlog tot halverwege ja ren '90 is ook dit een beladen duel. Pagina Sport: KNVB wil ook na EK verder met Advocaat (advertenties) SCHOON M A MtiS'fiR K HN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 londen - Een Britse man (27) is gisteren tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij zijn naasten geld uit de zak heeft geklopt door te veinzen dat hij kanker had. In werkelijk heid verbraste hij het ingeza melde geld, ongeveer 300.000 euro, tijdens luxereisjes in het buitenland. Om maar echt op een kankerpatiënt te lijken liet hij op een gegeven moment zijn hoofd kaalscheren. den haag - De prijzenoorlog tussen supermarktketens lijkt over zijn hoogtepunt heen te zijn. Steeds minder consumen ten zijn bereid om tijd te steken in het napluizen van alle folders en het omrijden voor de goed koopste producten. De super markten lijken in reactie daarop tot een wapenstilstand te heb ben besloten. Naar verwachting barst de prijzenoorlog in janua ri weer los: na de feestdagen zal de consument weer meer op de prijzen letten. Hoge Rijndijk 260, Leiden tel 071 581 23 48 (ér fles alle haarden nu vonkenscherm haardset t.v 89,- k»do! ma 13.00-17.30 uur.di t/m vr 9.30-17.30 uur ra 9.30-17.00 uur, do koopavond zondag 7 december geopend van I 1.00 tot 17.00 uur Omdat u op de centen bent... CIn alle vestigingen^ nog enkele showtoon- keukens tegen elk aannemelijk bod! V 0P=0P J Ook gevestigd in Alkmaar, Amstelveen, Arnhem, Baarle-Nassau, Barendrecht. Beuningen, Breda, Den Haag, Groningen, Hoorn, Kaatsheuvel, Numansdorp, Rotterdam. Son, Woerden, Zaandam en Zwolle. Binnenkort ook in Roosendaal en Wateringen, www.keukenconcurrent.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam DMDV A Hfr Straat PostcodePlaats Telefoon Wij gaan zorgvuüg om mei persoonsgegevens In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1