Plan Dreven en Schansen is startklaar REGIO Wassenaar bereidt zich voor op 'de komst' 'Ze wachten daar op dit eten' Sloop snoephuisje in Oegstgeest is zaak van bouwvlakken of rooilijnen rovincie espreekt ezwaren oelgeest R5 inesty voert ie in Leiderdorp rdorp - Amnesty Interna- d deelt vandaag folders uit in- en uitgangen van ;elhof in Leiderdorp. De •rdorpse werkgroep wil nee mensen voorbereiden e Internationale Dag van Echten van de Mens, die ïsdag overal ter wereld lt gevierd. Die dag hijst emeester Zonnevylle om uur de Amnesty-vlag bij emeentehuis, terwijl ie- d een verhaal over een senrechtenactivist voor- gt. Daarna staan Amnesty- i met handtekeningenlijs- n en rond Winkelhof. igvaart wordt gebaggerd ilemmermeer/hillegom - rovincie Noord-Holland in het najaar van 2004 de an de Ringvaart rond de lemmermeer laten uitbag- i. Het gaat daarbij met na- im gedeelten van de vaart illegom en Cruquius. Het ijderen van slib is pure Izaak. Mocht de provincie ngrijpen, dan dreigen pen aan de grond te lopen. zaterdag 6 december 2003 door Marieke de Kok oegstgeest - Een huisje van bijna een eeuw oud aan de Terweeweg, een ka rakteristieke verkeersader in Oegst geest, staat op het punt vervangen te worden door een kolossaal nieuw bouwhuis. Meer dan veertig omwo nenden uit het Oranjepark - een wijk die in de jaren twintig werd gebouwd - maken bezwaar. En niet alleen op papier. Gisteroch tend stond de politie op de stoep om dat het huis voor een nachtje ge kraakt was door scholieren die het oneens zijn met de sloop. Op de ra men hingen 'verlanglijstjes van sin terklaas': de goedheilig man zou het ook niet eens zijn met het neerhalen van nummer 73. Zwanie van der Heiden en haar man Fred Klootwijk wonen aan de Anna van Burenlaan en kijken al 24 jaar recht in de tuin van het snoephuisje. „De gemeente heeft geen goed beleid op dit punt. Ze bekijkt elk individueel geval op zich. Dan krijg je geklooi als dit", zegt Van der Heiden. De sloop van een huisje uit 1915 hangt af van welk bestemmingsplan de gemeente gebruikt. Ze kan 'laezen' voor een oud bestemmingplan uit 1929, of voor één uit 1980. Maar een bestemmingplan dat ouder is dan tien jaar, is eigenlijk niet meer rechts geldig. De gemeente kan zich ook ba seren op het nieuwe Ontwerp Be stemmingsplan Beschermd Dorpsge zicht. Dit is echter nog niet goedge keurd door de gemeenteraad. Op de houten eettafel van Van der Heiden en Klootwijk ligt van alles. Oude tekeningen uit 1914, een po- weipoint presentatie, simulatieteke ningen en drie bestemmingsplannen. ,,Als je uitgaat van het bestemmings plan uit 1980 moet de bouwer op bouwvlakken blijven. Bij het nieuwste bestemmingsplan moet hij binnen rooilijnen blijven. Aan beide houdt de nieuwe koper zich eigenlijk niet. Hij overschrijdt met de bouw een stuk van de grond en bouwt ongeveer een hegbreed op de grond van de bu ren. En aan de kant van de Anna van Burenlaan blijft hij niet binnen de rooilijnen", meldt Klootwijk terwijl hij de lijnen op de kaart aanwijst. De aanstaande buren, de familie Van der Laan, zeggen absoluut niets te doen dat niet overeenkomt met het bestemmingsplan. Zij baseren zich daarbij op het bestemmingsplan uit 1929. „We hebben geld geïnvesteerd op grond van wat mag", zegt Nicole van der Laan. „In samenspraak met de welstandscommissie en directe buren. Onze eerste tekening vond de commissie niet passen binnen de ar chitectuur van de wijk. Toen heeft een architect voor ons de tekening drastisch aangepast. Deze wijk heeft veel verschillende huizen en dit huis past zeker weten in de wijk." De twee boze achterburen zijn het met dit laatste niet eens. Uit een si mulatietekening die Klootwijk ge maakt heeft, blijkt dat het nieuw bouwhuis meer dan drie keer zoveel kubieke meters telt als het oude. „Het wordt een kolossaal blok. Het heeft twaalf kamers, twee badkamers een gigantische woonkamer. Nu mag dat natuurlijk. Als mensen zo'n huis wil len bouwen, moeten ze dat doen. Maar "niet hier. Dat huis kan in een nieuwbouwwijk als Haaswijk of Poel- Terweeweg 73 mag niet weg, vinden veel Oegstgeestenaren. Foto: Mark Lamers geest staan. Het past niet in het Oran jepark." Van der Laan ziet het als volgt: „We behouden de grote lijnen van het ou de huis. We breiden het aan de ach terkant alleen uit. Ik ben gepikeerd dat de buurt zo reageert. Vanaf het moment dat ze in hun huis kwamen te wonen, konden ze weten dat dit huis gesloopt mag worden en dat er iets anders voor in de plaats kan ko men. Ik kan wel begrijpen dat ze in hun emotie zo reageren, maar juri disch snijden hun argumenten geen hout." Hoewel Van der Heiden en Klootwijk zich hard maken voor de belangen van 43 omwonenden en de schoon heid van de wijk, hebben ze ook ei gen belangen. „Nu kijken we vanuit ons huis op een stuk open groen. Er staan perenbomen en appelbomen. Dat gaat allemaal weg, want het nieu we huis wordt niet alleen hoger maar ook een stuk dieper", aldus Van der Heiden. Haar man Klootwijk vult haar aan: „En mensen die vanaf win kelcentrum de Langevoort Oegstgeest binnen komen fietsen of rijden, kij ken direct op dit huis. Het is een huis dat in het zicht ligt." Het echtpaar zegt niets te weten van de kraak van het huis, maar wel ver antwoordelijk te zijn voor de posters op de buitenkant van de ramen. De politie heeft geen enkele kraker ge vonden. Ruud Sep haag/oegstgeest - Che- iroducent Ondeo Nalco et bezwaar tegen de ver- ïte toename van het ver- op de toch al overvolle Bloemengroothandel ifor vindt dat de gemeente jedrijf niet zo maar kan jestemmen zonder dat er serieus aanbod wordt ge- om het bedrijf te ver- tsen. Een groep kwekers luidelijk wil horen dat ze nabije toekomst ook op lever van de Oude Rijn ien mogen bouwen. En een euactiviste die vindt dat er meer onderzoek gedaan t worden naar de aanwe nd an de meervleermuis gebied. )rovinciale planologische nissie zag ze gisteren alle- aan zich voorbij trekken, lezwaarmakers tegen het emmingsplan dat de be ving van het Rijnfront- >in mogelijk moet maken en voorlopig de laatste om hun zegje te doen. :en eerste advies van de inciale directie ruimte en iliteit worden twee bezwa- gegrond gemaakt. Naast lezwaar van Sierafor is dat bezwaar van een autobe- Bij dat bedrijf zouden op een afstand van 50 me- woningen mogen komen lat er ook auto's gespoten nen worden. De gemeente in haar plannen uit van cirkel van 28 meter, met irgument dat de spuitcabi- lechts incidenteel gebruikt 1L dvocaat van Sierafor en de egenwoordiger van de ge- nte Oegstgeest waren het lamenteel oneens over de ig of het mogelijk is om het ijf te verplaatsen. De ge il te zou aanvankelijk een liddelende rol hebben ge ld, maar zich hebben te- ;etrokken toen bleek dat afor al druk in gesprek was de veiling Flora Holland tijnsburg. Maar de advo- van Sierafor stelde onom- den dat er absoluut geen ïlijkheden zijn om het be naar Rijnsburg te ver ten. de bonte stoet van be- hebbenden heeft overi- s ook de provincie nog wel I bedenkingen bij het be- ngsplan. Zo kent de ge- nte zichzelf in het plan het ht toe om op termijn een 1 van het gebied direct ten den van de N206 niet met rijven, maar met woningen bebouwen. Wanneer de t voor kantoren ook over I jaar of acht nog niet is [getrokken, kan Oegstgeest ploitatie van het project kelijk rond krijgen door honderd woningen extra louwen. Dat plan is in strijd het streekplan, maar ht volgens Oegstgeest wel noet aan de belangen van gio. :meente doet daarom een ;elijk beroep op de icie om ook dit onder- van het bestemmingsplan te keuren. erlijk half februari volgend 4 moet het provinciebe- ür een besluit nemen over bestemmingsplan voor pfront. Afhankelijk van de komst daarvan kan moge- al in de loop van volgend begonnen worden met de king van de diverse lannen. Leiderdorp hakt dinsdag knoop door De banketbakkers Mike (links) en Arjan van bakkerij Kaptein met de speciale prins(ess)entaartjes. Foto: Mark Lamers door Nienke Ledegang vervolg van voorpagina wassenaar - Zit het er aan te komen? Bij bakker Niek Kaptein in Wassenaar neemt de geruchtenstroom toe: het prinsenkind zou in aantocht zijn. „Ie dereen weet er zogenaamd ineens iets van", merkt Kaptein. „De een weet dat alle verloven van het personeel op Ei kenhorst zijn ingetrokken, de ander heeft weer een ander nieuwtje." Het zal Kaptein worst zijn: hij is klaar voor de geboorte. Iedere klant in zijn winkel aan de Windlustweg krijgt beschuit met muisjes als het zover is. Voor de gelegenheid ontwierp hij een speciale taart, die de naam van het kind nioet krijgen. Kaptein rekent op een hoop belangstelling.„Als ik zie wat ik omzet als ik Oranjetaartjes maak, bij voorbeeld vanwege Koninginnedag of een voetbalwedstrijd, dan zit dat wel goed. Mensen vinden dat leuk. Ik ga ook zo'n taartje aanbieden aan de kersverse ouders. Al neem ik aan dat ik die bij de bode moet afgeven." Het idee voor de taart is ontstaan uit wat inmiddels een traditie is bij bakker Kap tein. „De 'Een Kaartje Een Taartje-ac tie'. Voor vaste klanten die een geboor tekaartje sturen, hebben wij een gratis taart. Ik vind het leuk dat ook voor Wil- lem-Alexander en Maxima te doen. Nee, ze zijn geen vaste klanten, hoor. Christi na trouwens wel. Toen zij daar nog woonde, kwam ze altijd zelf in de win kel." Uitbater De Jager van het Theepaviljoen in de Horsten heeft nog niet zo nage dacht over de geboorte. „Ik hang de vlag uit en schenk misschien een oranjebit tertje. Natuurlijk zullen we namens om wonenden de felicitaties overbrengen, maar verder? Ik denk dat het hier met de toeloop ook wel zal meevallen. Nou ja, je hebt natuurlijk de echte Oranjefans. Toen Willem-Alexander en Méxima hier kwamen wonen, belden mensen naar het Theepaviljoen voor het juiste adres. Om een kaartje te sturen." Als het al druk wordt, dan verwacht De Jager dat 'aan de andere kant'. „Daar zijn van die kruipdoor- en sluipdoor- weggetjes. De gemeente is bang dat het verkeer daar vastloopt. Waarom doen die mensen dat eigenlijk? Van het huis is niets te zien, laat staan van het kind." Dick Kooiman woont aan de Eikendael, vlak om de hoek van Eikenhorst. „Ik zou het wel vervelend vinden als hier ineens twee- of driehonderd auto's staan. Dan kan ik niet meer bij mijn huis komen. Maar ik denk ook dat de toeloop wel meevalt. Tot op heden hebben we er nog helemaal geen last van. Soms komt de koninklijke familie kijken, dan komen ze hier langs onder politie-escorte. Dan sta je rustig een kwartier te wachten voor ze voorbij zijn. Ik denk dan: laat de koningin ook eens voelen hoe het is om in de file te staan. Dan weet ze hoe erg het is in Nederland." Maar over zijn buren verder niets dan goeds. „Je hoort wel eens leuke dingen uit de buurt. Een meisje verzorgt tegen over Eikenhorst een paard. Eén keer kwam Méxima voorbij in de auto. Ze stapte uit om even een praatje te ma ken." Vriendelijk of niet, Kooiman zal zijn buurvrouw en buurman niet uitbundig feliciteren met de geboorte. „Daar heb ik niet zo'n behoefte aan." door Janneke Dijke leiderdorp - Het vernieuwde plan voor de Schansen en Dreven in Leiderdorp is financieel rond. Het laatste bedrag van een mil joen euro dat nodig is voor de in richting van de parkeerterreinen en het groen, is beschikbaar. Dinsdag hakken burgemeester en wethouders de knoop door. Dat besluit lijkt slechts een for maliteit. Op papier is al duide lijk waar de ontbrekende een miljoen euro vandaan moet ko men, meldt wethouder Molken- boer. De kans dat het gemeen tebestuur instemt is groot, om dat Molkenboer als verant woordelijk wethouder er achter staat. Ook de Algemene Wo ningstichting Leiderdorp (AWL) rekent op instemming. Het 'jawoord' van het gemeen tebestuur komt een paar maan den later dan de AWL had ver wacht. In augustus maakte de AWL aan de huurders bekend dat de grootschalige sloop in de flatwijk langs de Engelendaal niet doorgaat. In plaats van tweehonderd flatwoningen te slopen en er honderd voor in de plaats te zetten, gaan er tus sen de zestig en negentig ap partementen tegen de vlakte en verrijzen er vier nieuwe appar- tementenblokken: twee met koopwoningen, en twee in de huursector. De voormalige sloopflats wachten op dezelfde renovatiebeurt als op dit mo ment aan de gang is bij de helft van de flats. Deze klus moet in april beginnen. De AWL kan pas een aannemer in de arm nemen als de gemeente groen licht geeft. Desondanks loopt de omvang rijke face-lift geen vertraging op, meldt AWL-directeur Ton Verdoes. „Als we na dinsdag verder kunnen, is de vertraging nul. In april is de eerste fase klaar. Daarna willen we direct door met de tweede fase. We hebben een maand of drie, vier nodig om dat voor te bereiden. Dat lukt precies." Als het gemeentebestuur dins dag akkoord gaat, vraagt de AWL de aannemers die al bezig zijn om nieuwe offertes op te stellen. „Dat wilden we eigen lijk pas doen nadat de gemeen teraad een besluit had geno men", zegt Verdoes. Daar kan de AWL echter niet langer op wachten. „Nu nemen we iets meer risico. We doen de voor bereidende werkzaamheden al voordat de raad akkoord is." Volgens planning vergadert de commissie ruimtelijk ordening op 20 januari over de kosten van het renovatieplan, en neemt de raad op 2 februari een besluit. Het was een heel gestoei om de financiering van het buitenge bied in de flatwijk rond te krij gen. Volgens afspraak betaalt de gemeente de kosten van de nieuwe stoepen, straten, gras velden, speelterreintjes en par keerplekken. „De totale investering bedraagt 6 7 miljoen euro", aldus Mol kenboer. Dit betekent niet dat Leiderdorp dat hele bedrag moet ophoesten. Beide partijen schuiven flink met grond heen en weer. De AWL sloopt een paar flats en verkoopt de grond aan de gemeente. Op andere plekken bouwt de woningstich ting nieuwe appartementen en moet daarvoor grond kopen van Leiderdorp. „Tegenover die 6 a 7 miljoen staan dus ook opbrengsten", aldus Molkenboer. De gemeen te Leiderdorp hoeft niet het complete overblijvende deel voor zijn rekening te nemen. De provincie Zuid-Holland meldde vorig jaar al dat er een bedrag van 1,1 miljoen euro wordt geschonken uit het potje Investeringssubsidie Stedelijke Vernieuwing (ISV). Teylingen College houdt voedselactie voor 'rioolkinderen' door Joris Rietbroek oegstgeest - Houdbare melk, macaroni, repen chocola, blik ken bruine bonen en pakken koffie. Het is een greep uit de levensmiddelen die de leerlin gen van het Teylingen College in Oegstgeest de komende we ken inzamelen voor de 'riool kinderen' in Boekarest. Giste ren, tijdens het jaarlijkse be zoek van sinterklaas, begon de afdeling Duinzigt van de scho lengemeenschap met de voed selactie. Tientallen kartonnen dozen liggen in de school klaar om gevuld te worden met voedsel en verzorgingsproduc ten, bedoeld voor de kinderen die in de riolen van Boekarest leven. „Het is toch te gênant voor woorden dat zoiets in Eu ropa nog bestaat", zegt initia tiefneemster Ineke Schaap. De voedselactie loopt op woensdag 17 december ten einde tijdens een kerstviering in de Willibrordkerk. In de tweede week van januari gaan de goe deren op transport naar Boeka rest. De Nederlandse verpleeg kundige Anneke van der Kouwe zorgt er ter plaatse voor dat alle producten goed terechtkomen. Vorige maand bracht de 'Ande re Markt' van de school al 1.800 euro op voor de Roemeense kinderen. De voedselinzameling is behal ve een mooi gebaar ook een be langrijk leermiddel voor de scholieren. „We willen onze leerlingen tussen sinterklaas en Kerstmis bewust maken van het leven van leeftijdsgenoten die het minder goed hebben", zegt Schaap. „Hier laten de kin deren de pepernoten op de grond liggen en elders vergaan mensen van de honger." Schaap weet zeker dat de on derneming een succes wordt. „We hebben op deze school so ciaal bewogen kinderen. Veel van onze oud-leerlingen zijn bijvoorbeeld in de zorgsector beland. Dat is volgens mij geen toeval." Sint en een clubje pieten reik ten tijdens hun bezoek aan de school de dozen uit aan alle klassen. De eer was aan de brugklassers Anja Zeestraten, Chantal Bokhorst en Chantal Vermeulen om in gezelschap van de sint de eerste dozen zo vol mogelijk te proppen met le vensmiddelen. Ze zien het be lang van de actie goed in. „Wij gooien soms zomaar ons brood weg en de mensen daar moeten er keihard voor werken", weet Vermeulen. „En ze komen er zo ook achter wat wij allemaal lek ker vinden", denkt Zeestraten. De meiden pakken de boel zelf verzekerd in en zien het ver loop van de actie met het volste vertrouwen tegemoet. „Bijna honderd dozen vol krijgen moet toch wel lukken. De arme mensen daar zitten te wachten op dit eten." Chantal Bokhorst, Anja Zeestraten en Chantal Vermeulen (van links naar rechts) vullen in gezelschap van de sint de eerste dozen met levensmiddelen. Foto: Henk Bouwman duinzigt VOfOMlACm MENTORKLAS 1 B 2 MW. schaap

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17